Schmidt krijgt steun Bondsdag J Arabische Golfstaten slaan handen ineen ftW'llhilUiTO Moeizame formatie wacht Italianen ES EG-begroting voor '82 zestien procent hoger Voor tweeledig NAVO-besluit Classe Royale. Pils van grote klasse.) Politie Barcelona ontdekt geheime tunnel Spaanse premier weinig helder tegenover parlement DENSDAG 27 MEI 1981 De Italiaanse president Pertini gaf gisteren een persconferentie, nadat lij de eerste gespreksronde met adviseurs over de huidige kabinetscrisis lchter de rug had. (Van onze correspondent Hein ten Korte- naar) ROME - De bananenschil waarover het Ita liaanse kabinet van Arnaldo Forlani is uitgegleden, is de ledenlijst van de vrij metselaarsloge ,.P 2", die vorige week werd bekend gemaakt. Hieruit bleek dat niet alleen een groot deel van de militaire, financile en politieke top van het land tot deze geheime organisatie zou behoren, maar ook drie ministers uit het zittende kabinet: de christen-democraten Sarti (justitie) en Foschi (sociale zaken), en de socialist Manca (buitenlandse handel). Sarti koos al dadelijk de wijste weg en dien de afgelopen zaterdag zijn ontslag in. Hij werd nog dezelfde dag vervangen door zijn collega zonder portefeuille Darida. Premier Forlani had kennelijk de bedoe ling de schade zo beperkt mogelijk te houden, door ook zijn twee in opspraak gekomen collega's tot aftreden te bewe gen en door onbesproken figuren te ver vangen. Daarvoor had hij maandagmid dag een ontmoeting georganiseerd met de leiders van de vier regeringspartijen: christen-democraten, socialisten, sociaal democraten en republikeinen. Op het laatste ogenblik liet socialistenlci der Craxi weten, dat hij niet van plan was deel te nemen aan het overleg. Dat kon maar één ding betekenen: de socialisten lieten het kabinet-Forlani als een bak steen vallen. Aangezien het zonder de steun van de socialisten ogenblikkelijk zijn meerderheid in het parlement ver loor, zat er dus niets anders op dan aftre den. En dat is dan gisteren zonder veel plichtplegingen geschied. Voor het land komt deze regeringscrisis wel op een zeer ongelegen moment: juist een maand voor de gemeenteraadsverkie zingen in een aantal steden, waarvan Ro me veruit de belangrijkste is (het heeft sinds 1976 voor het eerst een links ge meentebestuur en een communistische burgemeester) en de regionale verkiezin gen op Sicili alsmede enkele andere gewesten. Aan de uitslagen van deze ver kiezingen wordt algemeen groot belang gehecht voor de landspolitiek. Het was dan ook al vrijwel afgesproken dat het ka binet daarna vrijwillig zou aftreden om tot een nieuw programma en een nieuwe samenstelling te komen De grote zuiveringsactie tegen vrijmetse laars in de christendemocratische gelede ren zou deze partij, naar Craxi's oordeel, vermoedelijk te grote verkiezingsvoorde len opleveren. Zijn eigen partij zit van ouds vol met vrijmetselaars en een groot aantal socialisten komt op de beruchte lijst van P 2 voor. Zolang niet afdoende is aangetoond dat deze loge inderdaad staatsvijandige activiteiten heeft uitgeoe fend (wat door een deel van de pers voet stoots wordt aangenomen), heeft het geen zin tegen hen op te treden In tegenstel ling tot de christen-democraten handelen socialisten door hun lidmaatschap niet tegen de beginselen van hun partij. De enige tegemoetkoming aan de opge wonden publieke opninie die Craxi dus open stond, was een directe actie tegen de regering. Het is duidelijk dat het in de komende verkiezingscampagne meer dan ooit hard tegen hard zal gaan, wat de verstandhouding tussen do twee belang rijkste partijen van de regeringscoalitie, christendemocraten en socialisten, niet ten goede zal komen. Ook bu de formatie van oen nieuwe regering zal Craxi zijn ei sen zo hoog mogelijk stellen. Na afloop van de ministerraad. waarin gisteren tot aftreden van de regering werd besloten, lieten enkele socialistische ministers al blyken in welke nchtmg die zullen gaan ,.De enige manier om uit deze crisis te ko men", zei transportministcr Formica, ..is een duidelijk zichtbare politieke verandc ring". Welke verandering dat moest worden, zei zijn collega van de staatsbedrijven de Mi ch elis: „Wij zullen met kracht het pro bleem stellen van een socialistisch pre mierschap". Craxi als formateur: het was al eerder geprobeerd (in 1980. voor het tweede kabinet-Cossiga, en gestrand op christendemocratische weerstand) en volgens velen zal het ook deze keer daar op uitdraaien. Het lijkt vry onwaarschijn lijk dat de christen-democraten er nu wel aan zullen meewerken. De komende on derhandelingen zullen vermoedelijk heel lang en moeizaam worden. orixTXT r* j x (Van onze correspondent) BONN - De drie grote Westduitse partijen - SPD, FDP en de christen-democraten - nebben gisteren m de Bondsdag na hoofdelijke stemming het tweeledige Navo-raket- tenbesluit goedgekeurd. Dit vo.orziet in de stationering van 572 Amerikaanse Cruise- en Pershing li-raketten op Euro pees grondgebied bij gelijktijdi ge onderhandelingen met de Sowjet-Unie over een verminde- j ring van nucleaire midden-af- standswapens tot een zo laag mo gelijk aantal. Basis voor dit be sluit was een gezamenlijk motie van de beide regeringsparijen SPD en FDP. De christen-demo- craten trokken een eigen motie in nadat een voor hen onaan vaardbare passage uit de rege ringsmotie was geschrapt. De regering, en met name bonds kanselier Schmidt, hebben met de goedkeuring van het zoge noemde dubbelbesluit een be langrijke overwinning behaald, waardoor de sociaal-liberale coa litie een broodnodig steuntje in de rug kreeg. Bij de stemming over het rakettenbesluit bleken zes SPD-afgevaardigden tegen; vijf onthielden zich van stem ming. Gevaar De principile tegenstanders moti- veerden hun afkeuring vooral met „het groeiend gevaar dat Eu ropa het toneel van een atoomoorlog wordt". De meer derheid van de SPD-fractie wil de in deze situatie bondskanse lier Schmidt niet in de rug aan vallen. „Alleen de huidige rege ring biedt de garantie voor suc cesvolle onderhandelingen en het behoud van de vrede", lieten zij in „persoonlijke verklarin gen" weten. Dit waarschijnlijk indachtig de recent door Schmidt op de partijdag van de Beierse SPD geuite dreiging af te treden als hij voor het NAVO-be sluit niet voldoende steun van zijn eigen partij zou krijgen. Ook SPD-voorzitter Willy Brandt kon zich in de motie vinden. Ge durende het debat wees hij op de zogenoemde „nul-optie" - het volledig afzien van de plaatsing ADVERTENTIE D 66 bedankt de Nederlandse kiezers voor het enorme vertrouwen.Wij zullen hard werken om het echt waar te maken. Daarop kunt u vertrouwen van Amerikaanse midden-af standsraketten in Europa als de Russen voldoende tegemoet ko men. Reisverhaal „Een boeiend reisverhaal", zo noemde oppositieleider Kohl de regeringsverklaring van kanse lier Schmidt over zijn gesprek ken met de Amerikaanse presi dent Reagan en aansluitend met de nieuwe Franse president Mit terrand. Kohl viel Schmidt aan op de weerstand binnen de SPD tegen diens veiligheidspolitiek. Het debat in de Bondsdag heeft aangetoond dat regering en op positie het eens zijn over essenti- le vraagstukken van de buiten landse politiek en veiligheid. De christen-democraten zijn met de regering van mening dat de on derhandelingen tussen de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie gemakkelijker zouden verlopen als Moskou de produktie en de stationering van nog meer SS-20- raketten zou beindigen en zijn te gen West-Europa gerichte raket- tenarsenaal zou verminderen. MOSKOU - De Russische president en partijleider Leonid Brezjnjev verwelkomde gisteren in Moskou koning Hoessein van Jordanië. De Jordaanse vorst zal in de Sowjet-Unie spreken over de huidige crisis in het Midden-Oosten. Als nou steeds meer mensen vinden dat Classe Royale'n lekker pilsje is, kunnen we ook 'ns groot adverteren. Informatie lidmaatschap: D 66. Antwoordnummer 1%6. 2500 ZM Den Haag Verder herstel Franse frank AMSTERDAM (AFP) - De Franse frank heeft zich gisteren verder weten te herstellen van de schade die hij had opgelopen van de verkiezing van de socialist Francois Mitterrand tot president van Frankrijk. Het Franse geld won vooral terrein ten opzichte van de Westduitse mark, die weer onder druk stond ten gevolge van bezorgdheid over de Poolse situatie. Maar ook ten opzichte van de dollar steeg de frank in koers, hoewel er een krachtige vraag naar dollars was in verband met de hoge rentevoet in de Verenigde Staten. Volgens valutahandelaren in Parijs profiteerde de frank gisteren nog steeds van de opmerking van bondskanselier Helmut Schmidt dat West-Duitsland de Franse munt zal blijven steu nen. De nieuwe Franse minister van economische zaken, Jac ques Delors, zei maandag dat hij alles zal doen wat in zi jn vermo gen ligt om de positie van de frank te versterken. Ook dat bevor derde de vraag kennelijk. De nieuwe Franse regering heeft gisteren besloten de uitwijzing van buitenlanders naar hun vaderland voorlopig op te schorten en een herziening van de desbetreffende wetgeving aangekon digd. Naar minister Defferre van binnenlandse zaken meedeel de. zullen in de toekomst kinderen van buitenlanders die in Frankrijk zijn geboren of daar sinds hun kinderjaren wonen niet meer kunnen worden uitgewezen. BRUSSEL (ANP) De begroting van de Europese Gemeenschap pen moet volgend jaar een be drag omvatten van 62,668 miljard gulden aan betalingskredieten en 66,980 miljard gulden aan vastleggingskredieten. Dat is een stijging met respectievelijk 15 en 16 procent vergeleken met de be dragen voor dit jaar. Christopher Tugendhat, de Europese com missaris die verantwoordelijk is voor de budgetzaken heeft dat gistermiddag in Brussel bekend gemaakt. Het voor-ontwerp van de begroting, zoals de EG-com- missie die nu heeft voorgelegd, vertegenwoordigt een bedrag van 0,94 procent van het bruto nationaal produkt van de 10 EG- lidstaten samen. De voornaamste kenmerken van de ontwerp-bcgroting voor ko mend jaar zijn de volgende: het aandeel van de landbouwuitga ven is lager dan vorig jaar en er wordt in verband met de ernstige werkloosheid 40 procent meer uitgetrokken dan dit jaar voor het Europees sociaal fonds. Ver der wil de EG-commissie het Eu ropese regionale fonds 26 pro cent meer geld laten uitgeven. Ze vindt dat er meer geld op tafel moet komen voor hulp aan ont wikkelingslanden. die niet met de EG geassocieerd zijn en ze wil de voedselhulp uitbreiden Tegelijk met het voorontwerp van de begroting voor komend jaar heeft Tugendhat een voorstel ge daan om de begroting voor dit jaar te wijzigen. Hij wil meevallende kosten in de sector landbouwgarantie (een bedrag van ongeveer 1.400 mil joen gulden) gebruiken voor het regionaal fonds, voor voedsel hulp, voor hulp aan de niet met de EG geassiocieerde ontwikke lingslanden en voor het oriénta- tiefonds van de Europese land bouw. Alles bijeen zouden de uit gaven van de gemeenschap in dit jaar dan toch nog ruim 75 mil joen gulden lager komen te lig gen dan oorspronkelijk was be groot. BARCELONA AFP'UPI) - De politie van Barcelona heeft een tunnel ontdekt, die dicht bij de route loopt waarlangs zondag een militair défilé zal plaats hebben. De tunnel pas seert op 300 meter afstand de plaats waar een tnbune zal worden opgericht voor ko ning Juan Carlos en de Spaanse regering. De tunnel is gegraven vanaf een leeg staande winkel, die enkele maanden geleden werd ge huurd door Jose Maria Cue- vas Jimenez, de terrorist die zondag bij de bestorming van de Banco Central in Barcelo na om het leven kwam, zo is van officiële zyde in Barcelo na vernomen De militaire parade van komen de zondag moet het hoogte punt worden van de 'dag van de strijdkrachten'. Uit de be kendmaking blijkt niet hoe ver de onvoltooide tunnel al was gevorderd. In het huis dat als beginpunt diende heeft de politie ook enkele wapens, kentekenbewijzen en identiteitsbewijzen gevon den. (Van onze correspondent Gerrit Jan Hoek) BARCELONA In een bijzondere zitting van het Spaanse parle ment heeft premier Calvo Sotelo weinig opheldering verschaft over de achtergronden van de bankoverval van Barcelona van het afgelopen weekeinde. De Spaanse premier bevestigde in feite alleen enkele details over de mysterieuze ontmoeting tussen een extreem-rechts persoon, be kend onder de naam Antonio Luis, en enkele overvallers in Perpignan Op 22 maart vond de eerste ontmoeting plaats waarbij de leider van het commando in structies ontving over de opera tie en de tekst kreeg van het communiqu, dat tijdens de be zetting werd voorgelezen. Op 12 mei werden tijdens een bij eenkomst in een cafetaria van een groot warenhuis in Barcelo na de laatste details voor de gy- zeling geregeld. Bij die gelegen heid ontving de leider van het commando ook een sporttas met wapens. Verder sloot premier Calvo Sotelo de veronderstelling niet uit dat zich toch mensen van de Guardia Civil onder de over vallers bevonden. Maar op de be klemmende vraag welke groepe ring achter deze provocaties steekt, had Calvo Sotelo nog geen antwoord. De leider van de socialistische par ty, Felipe Gonzalez, onderstreep te. dat de overval van Barcelona een schakel is in het offensief om stap voor stap een einde te ma ken aan de Spaanse democratie. Gonzalez verwonderde zich bo vendien over de termyn van 72 uur, die de overvallers stelden voor inwilliging van hun eisen, vrijlating van vier officieren. Hij vroeg zich af of in deze periode geen andere actie gepland was. in nauwe samenhang met de overval in Barcelona. Op sommige momejiten van het debat ontstond een gespannen sfeer. Vooral toen het conserva tieve parlementslid Carro een lofzang hield op de Guardia Ci vil. die volgens hem in zijn eer was aangetast door valse berich ten in de pers. Bovendien by de waarschuwing van de rechts-ra- dicale voorman Bias Pinar, die zei dat ..waar de Francoisten het Francoisme hebben opgeblazen, nu de democraten de democratie om zeep helpen brengen". (Van onze correspondent Rienko Wilton) BEIROET Zes Arabische oliepro ducerende Golfstaten hebben kortgeleden officieel een ge meenschappelijke „samenwer kingsraad" in het leven geroe pen, ondanks hun onderlinge ge schillen over veiligheidsproble men in de regio. De staatshoof den van Saoedi-Arabië, Koeweit, Bahrein, Katar, de Verenigde Arabische Emiraten en Oman ondertekenden gisteren in de lobby van het Intercontinental hotel in Aboe Dhabi het hand vest van de Golf-samenwer- kingsraad. die - zo is de bedoe ling - zal moeten uitgroeien tot het Arabische equivalent van de Europese Economische Ge meenschap Op het eerste gezicht gaat het dus om economische samenwerking tussen zes Arabische staten die samen 15 miljoen inwoners tel len, 14 miljoen vaten olie per dag exporteren, meer dan 50 procent van de olieproductie van heel de OPEC voor hun rekening ne men, tweederde van de bewezen oliereserves in de wereld onder de grond hebben zitten en een gezamelijk bruto nationaal pro dukt hebben van 150 miljard dol lar. Maar in werkelijkheid is de Golf- raad in het leven geroepen om eenheid en veiligheid in de Golf te bewerkstelligen, zaken die nogal op de tocht zijn komen te staan de laatste jaren tengevolge van de Iraanse revolutie, de Sow jet-interventie in Afghanistan en de Iraaks-Iraanse oorlog. Berichten uit Aboe Dhabi wijzen erop dat de Golfraad het welis waar eens is over sociaal-econo mische zaken, maar verdeeld blijft over kwesties aangaande veiligheid en defensie. Het sulta naat Oman speelt hierbij een om streden rol: sultan Qabous van Oman zou in Aboe Dhabi erop gestaan hebben voorrang te ver lenen aan de kwestie van „collec tieve veiligheid" in de Golf bo ven samenwerking tussen de zes Golfstaten op andere, niet-mili- taire terreinen. Qabous zou het oude plan voor het vormen van een Golf-strijdmacht om de stra tegische Straat van Hormoez - waar meer dan de helft van de olie bestemd voor de niet-com- munistische wereld dagelijks in tankers doorheen komt te be schermen, weer aan de orde ge steld hebben Dit plan voorziet in militaire bij stand van Amerika. Engeland. Frankrijk, West-Duitsland en Ja pan om de Golf-strijdmacht te bewapenen en te trainen. Maar het huidige defensie-concept van de Golflanden, zoals ontworpen door Koeweit en ondersteund door de gigant onder de „zes", Saoedi-Arabi, gaat uit van de strategie om de militaire aanwe zigheid van zowel Amerika als de Sowjet-Unie in de regio en in de Indische Oceaan ongedaan te maken, en om de Golf buiten de rivaliteitssfeer van de twee su- permogendheden te houden Wat dit betreft is Oman al het „zwarte schaap" in de Golf-fami- lie. omdat Muscat militaire facili teiten (op het eiland Masirah) aan de Amerikanen verleend heeft. Sultan Qabous stond al onder zware druk van andere leden van de Golfraad. met name van Koe weit. om de militaire faciliteiten- overeenkomst met Washington op te zeggen. Oman weigert dit evenwel met het argument dat het zich constant bedreigd voelt door het marxistische regime in het naburige Zuid-Jemen In de haven van Aden, de hoofd stad van Zuid-Jemen, begon op de dag dat de Golf-raad in Aboe Dhabi z'n openingszitting hield, een Russisch marine-smaldeel een „vriendschap.-.be/<.. k Km duidelijk signaal van Moskou, juist op het moment dat de Golf staten wat veiligheidszaken be treft, een onafhankelijke positie formuleerden los van Moskou en Washington. Uitsluitend wat vei ligheidszaken betreft, want de „zes" vrezen het „Russische ge vaar" ook om ideologische rede nen - van alle Golfstaten heeft al leen Koeweit diplomatieke be trekkingen met Moskou en /nn geenszins bereid om hun politie ke affiniteit jegens het Westen op te geven Alleen geloven zij dat aanwezig heid van Amerikaans militair personeel in de Golf (bijvoor beeld de „rapid deployment for ce") door Moskou als voorwend sel gebruikt zal worden om de Russische militaire aanwezig heid in de Indische OtMn Al ghanistan en Zuid-Jemen op te voeren. Opvallend in dit verband is dat de Russen de Golfraad zelf als puur „pro-westers" beschou wen Ook de (grotendeels onder grondse) communistische partij en in niet minder dan elf Arabi sche landen hebben de Golfraad veroordeeld en omschreven als een „werktuig van het imperia lisme' Op het intern-Arabische vlak is hot in het leven roepen van de Golf raad niet zonder betekenis. De „zes" hebben gelijke (conserva tief- feodale) politieke structu ren. Daarom vallen Irak (te .pro gressief' baathistisch) cn Zuid- Jemen (pro-Sowjet) uit de golf- hor.t i Mli' i' cl i ii< i Inlfr.i id t< gen niemand gericht" maar h«-t kan wel degelijk als tegcnwi. ht gezien worden voor de „extre misten" binnen de Arabische li ga. Als „extremistisch" in dit verband kan genoemd worden het uit Sy n. de PLO. Lybi. Algerije en Zuid-Jemen bestaande „front van standvastigheid" Binnen de Autotocht liga zijn d«- leden van dt Golfrttd voort] ooi flati le redenen - bijzonder invloed rijk, maar het „front van stand vastigheid" kan op meer sympa thie rekenen van de Arabische en vooral Palestynse publieke opinie.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15