Gijzeling Barcelona voorbij Gegijzelden kruipend op wegnaar Mitterrand en Schmidt vóór nieuwe raketten talië heeft weer "groot schandaal )vervallers volgens autoriteiten gangsterbende' Classe Royale. Pils van grote klasse. Minder Japanse auto s naar België tNDAG 25 MEI 1981 BARCELONA (AP) - Leden van de Spaanse anti-terreurgroep 'Geo' leiden vrijgekomen gegijzelden naar een goed heenkomen (foto links). Na de inval van de brigade zochten naar buiten gevluchte gegijzel den dekking achter de tegenover de bank gelegen kiosk (foto rechts). Een voor een kropen zij vervolgens onder dekking van gewapende agenten naar de trap van een metro-ingang. Daar wer den zij opgevangen door leden van het Rode Kruis. i onze correspondent) iCELONA - De overval op de Banco Central in Barcelona en daarmee de gijzeling n ruim 200 bankemployés en cliënten is volgens de Spaanse autoriteiten het werk weest van een gangsterbende. Tijdens een persconferentie vannacht verklaarde de delegeerde van de regering in Catalonië, Rovira, dat het merendeel van de overvallers .minelen zijn met een strafblad. De leider van het commando, José Juan Martinez >mez (25) - door zijn kameraden aangesproken met Nummer 1 - werd eerder veroor- eld wegens bankovervallen en anarchistische activiteiten. et volgens de officiële rege- ïgsbron, was zich meester te aken van de 20 miljoen gulden de kas van het bankgebouw. 2 leden van het commando zijn erendeels afkomstig uit de pro- ncies Almeria, Zaragoza en Ca- lonië. De overvallers onder- elden geen betrekkingen met >litieke terreurorganisaties. 2t commando bezat evenmin n infrastructuur, noch onder- elden ze tijdens de bezetting mtacten met de buitenwereld, immige bezetters hebben ge- obeerd van de vrijlating van de tgijzelde te profiteren om te itsnappen. Ze werden evenwel >or de politie geïdentificeerd en ter gearresteerd. .eravond om kwart over tien •eeg de overval op het bankge- >uw in Barcelona een vreed- am slot. De uiteindelijke ba ns van deze zoveelste geweld- idige actie in Spanje is één do- overvaller en twee lichtge- onde gegijzelden. mmando Dverval begon zaterdagmorgen n kwart over negen. Een gewa md commando van 27 gemas- ;rde mannen drong het hoofd- ibouw van de Banco Central in it centrum van Barcelona bin- m en gijzelde personeel en iënten. De overvallers verklaar- m in een communiqué dat het >el van hun actie was de vrijla- ig te verkrijgen van vier offi- eren, die op het ogenblik onder rest staan wegens hun rol in de islukte staatsgreep van 23 fe- uari jl.: luitenant-kolonel Teje- leider van het Commando van de Guardia Civil, dat op 23 fe bruari het parlement bezette, lui tenant-kolonel van de Guardia Civil Pedro Mas, generaal Torres Rojas, ex-militair gouverneur van La Coruna, en kolonel San Martin, ex-chef van de inlichtin gendienst van de legerstaf. Ook eisten de bezetters dat hun een vliegtuig ter beschikking zou worden gesteld om overvallers en de vier bewuste officieren naar Argentini te vliegen. Indien de regering binnen een termijn van 72 uur deze eisen niet zou in willigen, dreigden de overvallers tien gegijzelden te executeren. Het crisiscomité van de regering onder leiding van premier Calvo Sotelo weigerde van meet af aan de eisen in te willigen. Ook de vier bewuste officieren verklaar den zich niet aan de Spaanse jus titie te willen onttrekken. In de loop van zaterdag en zondag werden ongeveer 160 gegijzelden in groepjes vrijgelaten. Gister morgen nam de spanning echter toe. De overvallers namen een pantserwagen die het bankge bouw naderde onder vuur. De bezetters stelden tevens een tus sentijds ultimatum: Als de rege ring om half twaalf de eisen niet zou hebben ingewilligd, zouden vijf gegijzelden worden doodge schoten. Na uitstel tot half een voerden de bezetters hun dreige ment uiteindelijk toch niet uit. Schild Vanuit Valladolid werd een zestig man sterke anti-terreurbrigade overgevlogen. Om een verras singsinval te voorkomen, had den de overvallers gegijzelden als menselijk schild voor ramen en deuren geplaatst. In de loop van de middag trokken de bezet ters hun eis voor vrijlating van Tejero en consorten in. Ze eisten alleen een vrijgeleide naar het vliegtuig en vertrek naar het bui tenland. Maar ook die eis weigerde de rege ring in te willigen. In de voor avond wisten enkele leden van de anti-terreurbrigade het bank gebouw binnen te dringen. Deze slaagden erin drie overvallers te arresteren. Bij de mitrailleursal vo's raakte een van de overval lers dodelijk gewond. Even na tien uur gat ook de rest van het overvalcommando zich over. De politie arresteerde evenwel slechts tien leden van het com mando. De politie nam gister avond aan dat de rest van de overvallers hun maskers hadden afgedaan en zich onder de gegij zelden hadden gemengd. Op dat moment verkregen ook de laat ste zestig gijzelaars na 37 uur angstige spanning hun vrijheid. Over de identiteit van de overval lers bestaat nog steeds verwar ring. Aanvankelijk nam men aan dat het ging om een commando van extreem-rechtse signatuur. In de loop van de zaterdag deden geruchten de ronde dat onder de overvallers zich ook enkele Guardia Civiles bevonden. Die veronderstelling was gebaseerd op de wapens die de overvallers gebruikten. Sommige gemaskerde overvallers, die elkaar met een nummer aan spraken, verklaarden tegenover gegijzelden dat ze tot de Guardia Civil behoorden. Wat in de hele affaire nog onduidelijk blijft, is een gemaskerde terrorist houdt een gegijzelde onder schot terwijl hij de daken in de omgeving van het bankgebouw afzoekt. De gegijzelde man moest deze behandeling vele malen ondergaan, ook toen gegijzelden tussentijds werden vrijgelaten. waarom de overvallers, indien ficieren betrokken bij de militai- het slechts om een bankoverval re staatsgreep van 23 februari ging, de vrijlating van de vier of- hebben geist. (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS (GPD) De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt en de nieuwe Franse president Francois Mitterrand zijn over eengekomen te zullen streven naar de integrale installering van de nieuwe raketsystemen in de Europese NAVO-landen als on derdeel van een gemoderniseerde verdediging. Tevens verklaar den de beide staatslieden dat het Frans-Duitse vriendschapsver drag ook in de toekomst zorgvuldig zal worden nageleefd. Bondskanselier Schmidt sprak gisteren drieéneen-half uur met de vroegere socialistische partijleider en huidige Franse presi dent op zijn thuisreis na een bezoek aan de Amerikaanse presi dent Reagan. Helmut Schmidt is de eerste regeringsleider die Francois Mitter rand in zijn nieuwe rol bezoekt. Hoewel beiden door de banden van de socialistische internationale verbonden zijn. was hun persoonlijke relatie nooit bijzonder nauw. De Westduitse kanse lier had daarentegen warme vriendschapsbanden met de op 10 mei verslagen president Giscard d'Estaing. Beide mannen spra ken met elkaar in het Engels, terwijl de gesprekken tussen Schmidt en Mitterrand moeten worden vertaald omdat Mitter rand uitsluitend Frans spreekt. De ontmoeting tussen Schmidt en Mitterrand was voorbereid door oud-kanselier Willy Brandt, die afgelopen donderdag tot de buitenlandse gasten behoorde bij de inwijdingsplechtigheid van de nieuwe president. Schmidt overhandigde tijdens zijn opont houd in Parijs een persoonlijke brief van de Amerikaanse presi dent Reagan aan de nieuwe Franse president. Veertien dagen geleden was Schmidt op bezoek bij de Britse eerste minister Margaret Thatcher als onderdeel van een streven om op politiek terrein in West-Europa de rijen te sluiten. President Mitterrand heeft nu officieel parlementsverkiezingen aangekondigd, die in twee ronden op 14 en 21 juni worden ge houden. Het huidige parlement werd eind vorige week onder protest van zijn voorzitter Chaban-Delmas door het nieuwe be wind naar huis gestuurd. De nieuwe eerste minister, Pierre Mau- roy, sprak gisteren voor het eerst in het openbaar in zijn nieuwe rol in Lille. waar hij burgemeester is Mauroy verklaarde dat „zijn taak een zware" zal zijn en eiste van de Fransen „realisme en vastberadenheid" Bondskanselier Schmidt beloofde president Mitterrand gisteren dat hij van zijn kant alles zou ondernemen om de val van de Franse franc te verhinderen. De grote onrust op de effecten beurs en op de geldmarkt toont aan dat men in financiële krin gen nog weinig vertrouwen heeft in het nieuwe socialistische Frankrijk, waarvan de blauwdrukken nog maar vaag gebleven zyn. ADVERTENTIE opfunctionarissen lid vrijmetselaarsloge ME (GPD) - Italië is een land at rijk is aan schandalen, maar at er nu aan de hand is, wordt ier wel als het schandaal der ;handalen gezien. De kranten esteden er hele pagina's aan, de ammunistische partij heeft slfs het aftreden van de rege- ng-Forlani geëist. De aanlei- ing voor al deze opwinding is en lijst van bijna duizend na- ïen, die minister-president For- lani vorige week bekendmaakte: het is de ledenlijst van een vrij metselaarsloge, waartoe enkele ministers en staatssecretarissen en verder parlementsleden (christen-democraten niet uitge zonderd), generaals, admiraals, bankiers, rechters, uitgevers, journalisten, industriëlen, am bassadeurs en andere hoge amb tenaren zouden behoren, naast nog een zekere dr. Victor Savoia uit Genève, waarmee de kroon pretendent Victor Emmanuel wordt bedoeld. ADVERTENTIE 650 OVERDEKTE PARKEERPLAATSEN Het zou in geen ander land opzien baren, wanneer men te weten kwam, dat er in de hoogste gele deren vrijmetselaars voorkwa men: het is nu eenmaal een be kend feit, dat deze vereniging van onderlinge regentenbijstand zich daar pleegt te nestelen, waar hulp het kostbaarst is. Maar in Italië, waar de pausen de vrijmetselaars met grote regel maat (en ook onlangs nog) blij ven excommuniceren, hangt er nog altijd een waas van sinistere geheimzinnigheid om deze orga nisatie, dat althans een deel van de hysterie van deze dagen zou kunnen verklaren. Daar komt in dit geval nog bij dat de naam van deze speciale loge ('P 2' geheten) in de afgelopen jaren herhaalde lijk is genoemd in verband met allerlei echte schandalen: rechtse complotten, politieke moorden, geldsmokkel. belas tingfraudes, kortom, wel onge veer met alles wat er in Italië mis Nu hoeft het geen verwondering te wekken, dat in een land, waar corruptie in hoge kringen aan de orde van de dag is, een vrijmetse laarsloge, die in diezelfde hoge kringen verkeert, ook niet hele maal zuiver op de graat is. Zelfs de 'eerbiedwaardige grootmees ter' Licio Gelli staat onder ver denking van onwettige deviezen- uitvoer en zo vond de politic bij een huiszoeking in zijn eerbied waardige woonstede (Gelli ver dween op tijd naar het buiten land) de vermaarde ledenlijst Het staat nu in elk geval vast, dat de internationale zwendelaar Mi- chele Sindona, die wegens be drieglijke bankbreuk in Amerika tot 25 jaar werd veroordeeld en in Italië voor hetzelfde misdrijf wordt vervolgd, lid van de loge was. Voor het proces in New York legde een aantal logebroe- ders loflijke getuigenisen over hem af bij de Amerikaanse con sul in Rome. Een daarvan was niemand minder dan de Romein se procureur-generaal Carmelo Spagnuolo (wie deze broeder- dienst het baantje kostte). Ook komen er op de zojuist gepubli ceerde lijst namen voor van lie den die gevangen zitten of ge zocht worden in verband met het recente olieschandaal en andere misdrijven. Geen wonder dat niemand graag in één adem wordt genoemd met dit onfrisse gezelschap, en het re gent dezer dagen van ook dan de ontkenningen. Helaas kan er aan de echtheid van de ledenlijst, en van de bijgaande authentieke handtekeningen, nauwelijks se rieus worden getwijfeld. De eni ge die openlijk heeft toegegeven lid te zijn geweest van de 'P 2'- loge, is het socialistische parle mentslid Fabrizio Cicchitto, wiens positie nog wordt 'ver zwaard' door een brief van de eerbiedwaardige grootmeester, waarin hem op het hart wordt ge drukt, voor zijn inwijding een blauw pak aan te trekken (waar uit men zou kunnen opmaken dat hij er eigenlijk niet thuis hoorde). In de dichte stofwolk, die rondom deze affaire is opgewaaid, staat slechts één ding vast: het is nog op geen enkele wijze aangetoond dat het enkele lidmaatschap van de 'P 2'-loge een strafbaar feit zou uitmaken. Weliswaar is het lidmaatschap van 'geheime ver enigingen' bij de Grondwet ver boden. maar dit verbod is nog nooit toegepast op de vrijmetsc larij en bij persconferenties van het Italiaanse 'grootoosten' zat grootmeester Gelli altijd broe derlijk naast zijn eveneens met naam en toenaam bekende colle ga's. En als de ministers Foschi en Man- ca nu te boek staan als (kandi- daat)-leden van een vrijmetse laarsloge, dan zijn er nog altijd een paar die 'verdacht' worden van het lidmaatschap van Opus Dei. een minstens zo geheim ka tholiek genootschap. De eisen tot aftreden van ministers, staatssecretarissen, leger- en ambtenarentop lijken dan ook op zijn minst hoogst voorbarig. Het zou nuttig zijn, wanneer al thans de regering het hoofd koel wist te houden, en dat is nu een van de weinige dingen, die pre mier Forlam uitstekend zijn toe vertrouwd. Deze advertentie kost bijna niets. Dat past dus prima bi) Gasse Royale. President Ecuador verongelukt QUITO (AFP) President Jaime Roldos van Ecuador is gisteren bij een vliegtuigongeluk om het leven gekomen, zo meldt een ra diostation in Ecuador Vice-president Osvaldo Hurtado zal voor de resterende drie jaar van Roldos' ambtstermijn het presidentschap waarnemen Roldos, een jurist, was hoogleraar in de rechten en voorzitter van de orde van advocaten. In 1968 werd hij in het parlement geko zen. Het vliegtuig waarmee hij reisde stortte neer in de buurt van de grens met Peru en vloog in brand. Behalve president Roldos zijn ook de overige inzittenden omgekomen: Roldos' vrouw, mi nister van defensie Marco Subia en diens vrouw, twee militairen e drie bemanningsleden. De 40-jange Jaime Roldos was sinds 1979 president van Ecua dor. In dat jaar kreeg hij als cen trum-linkse kandidaat 68 pr<> cent van de stemmen in de presi dentsverkiezingen. Met die ver kiezingen kwam een eind aan ze ven jaar militair bewind. BRUSSEL (GPD) - De uitvoer van VolvO Japanse auto's naar Belgi wordt met 7 tot 10 procent verminderd. Uitgangspunt is daarbij de ver koop in 1980 (bijna 100.000 au to's. ofwel een kwart van de Bel gische markt). Dit meldde zatcr dag het Vlaamse dagblad De Standaard. De Japanse premier Suzuki en diens minister van internationale handel Tanaka zijn vandaag in Brussel. Ze voeren onder andere besprekingen met de Belgische minister van economische zaken Willy Claes. Uiterlijk vrijdag zou een akkoord worden onderte kend over vrijwillige beperking van de Japanse auto-export naar Belgi, dat hier al lang op aan dringt. Met het opgeven van het dealer schap van Mitsubishi auto's is een conflict binnen het Zweedse Volvo-Beijerconcern vermeden. Een dochteronderneming van Beijer-Invest. het door Volvo op gekochte Zweedse investerings bedrijf, bracht de Colt op de Zweedse markt en beconcurreer de daarmee de in Nederland ge produceerde, goed verkopende Volvo 848 Per Gyllenhammer, de directeur van Volvo, sprak van een "logische en juist be sluit". Volvo Zweden reageert verder po sitief op de ontwikkelingsplan nen voor een opvolger van 343. die ook de naam Volvo blijft dra gen zolang aan bepaalde voor waarden van Volvo wordt vol daan Daarbij gaat het vooral om het "veiligheidspakket", aldus ilaakan PiI ii i directeur Eu ropa van Volvo personenwagens in Gothenburg Voor Volvo is de nieuwe overeen komst met de Nederlandse staat een voordelige zaak. Tegenover de Nederlandse 700 miljoen gul den stelt men zelf om te begin nen 95 miljoen gulden. Daarom legt men er ook de nadruk op dat Volvo Car BV in Nederland nu een volledig zelfstandig bedrijf is geworden en dat verdere ontwik kelingen in Nederland bepaald zullen worden oweierntnnul bepaalt echter niet in hoeverre en op welke manier eventuele toekomstige verliezen gedekt zullen worden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9