Horecabond gaat toch akkoord met proef nachtcafés Van der Meer doet het op zijn manier Het spookt niet meer in de Haver en Gort Alle stemmen tellen Politie pakt radiopiraat Entertainer Vechtpartij ilklAANDAG 25 MEI 1981 In lang vervlogen jaren behoor de het tot mijn taak op ver kiezingsdag een groot aantal stembureaus af te gaan om sfeer en opkomst te peilen voor een aardig stukje in de krant. De plicht tot opkomst naar het stembureau behoorde toen al tot het verleden. En daarover raakte ik op een verkiezings dag aan de praat met de voor zitter van het stembureau in de Leidse Haver- en Gort- buurt (de omgeving van het hoofdpostkanoor). Dat men niet meer "moest" stemmen, zoals het in de volksmond heette, had het werk aanmerkelijk rustiger gemaakt, zo vertelde hij. Want vroeger was er heel wat beroering in het stemlokaal van de Haver en Gort. Hij zat hier al jaren op verkiezings dag, dus hij kon het weten. "Je had er mensen bij die het stembiljet met een vloek in ontvangst namen, het in dui zend stukjes scheurden en de rommel dan in je gezicht wierpen. Soms werd je bij je stropdas gegrepen en hevig uitgescholden, want als lid van het stembureau hielden Stemmen in lang vervlogen jaren ze je verantwoordelijk voor alles wat er in dit land niet deugde. Niet iedereen deed dat natuurlijk, maar er waren er bij. Op de verkiezingsbiljetten die dan wel in de bus waren ge daan, stond soms de vrese lijkste taal die je je maar kon bedenken. Dat zag je als je ging tellen". "Ja, dat waren roerige tijden". Hij zuchtte even. "En dan zat je ook altijd te wachten tot het spook zou komen". "Ja. dat was iemand die een la ken over zich heen had ge gooid en daar een doodskop op had getekend. Die kwam zó het stembureau binnen. Daar hadden we héél wat mee te stellen". Op mijn vraag of hij in die tijd niet eens een rustiger stem bureau had willen hebben, schudde hij het hoofd. "Ach, meneer, het werk moest tóch gedaan worden. En de men sen waren niet gemeen of zo. Het viel allemaal wel te sus- Hij graaide in de kaartenbak en overhandigde een eenzame stemmer zijn biljet. "Maar nu ze niet meer naar het stembureau behoeven te ko men, blijven de figuren die vroeger hier de boel op stel ten zetten gewoon weg. Het spook heeft zich ook nooit meer vertoond". Hij keek even nadenkend voor zich uit. "Er stemmen nu alleen nog maar nette mensen". En in zijn ogen blonk de spijt. Drees Steeds als het op stemmen aan komt, doemt ze weer haar scherp in het geheugen op: een vrouw van in de zeventig, gestoken in sombere kledij en met een gezicht waarop de tijd diepe lijnen had getrok ken. Plichtsbetrachting in de oude toonzetting. Dat zag je zo. Het moet aan het eind van de jaren vijftig of begin jaren zestig zijn geweest dat ik ach ter haar stond in het stemlo kaal. Nederland lag er keurig opgepoetst bij, de gevolgen van de oorlogsjaren waren definitief overwonnen. De oude Drees, vader van élle Nederlanders, was niet meer nodig en dat had men hem één of twee jaar daarvoor in de Tweede Kamer ook duide lijk gem""1'* A den het roer gegrepen. Drees was daarop van Drees gaan trekken. Dit waren dc eerste verkiezingen zonder hem. Toen de oude vrouw aan de beurt was. verstrekte de voorzitter van het stembu reau haar na wat administra tief geritsel het stembiljet Daarna nam zij in het hokje plaats, het gordijn zorgvuldig achter zich sluitend. Na een minuut onrustig ge stommel. stapte ze er met de doodschrik op het lijf weer uit. Richting voorzitter stem bureau. Het hoofd vol vraag- en uitroeptekens. "MENEER. IK KAN DREES NERGENS VINDEN DREES STAAT ER NIET OP Haar stem loeide door het lo kaal. "WAAR IS DREES''" De voorzitter van het stembu reau wist zich geen raad Die man zit er tenslotte alleen maar om te kijken of je niet smokkelt met je naam en ge boortejaar Met de rest. de po litieke keuze, mag hij zich ui- teraart niet bemoeien. Maar de vrouw liet zich niet afsche pen. 'WAAR STAAT DREES''" De voorzitter van het stembu reau overlegde met zijn se condanten En zei daarna schuchter: "Mevrouw, me neer Drees doet niet meer mee aan de verkiezingen" Stilte. Grote verwarring Ze staarde niet-begrijpend voor zich uit Een vaste anker plaats in het bestaan wa6 plotsklaps weggerukt "Wilt u misschien op de partij van meneer Drees stemmen vroeg de voorzitter, die het niet langer kon aanzien, zachtjes. Daarmee ging hij zijn boekje natuurlijk te bui ten. Maar wat doe je in een noodsituatie? Ze knikte na enig droef ge peins, maar iedereen kon het zien: de Grote Overtuiging was uit haar weggewaaid Toen ze het biljet tenslotte in de bus liet glijden, was haar onvrede op meters afstand te zien. Gestemd op een vréém de vent. Het gezicht had er wéér een groef bijgekregen. Zouden Den Uyl. Van Agt, Wie gel, Terlouw en andere poli tieke veldmaarschalken ooit zo smartelijk op het stembil jet worden gemist? RUUD PAAUW LEIDEN - De Leidse horecabond is uiteindelijk toch door de knieën gegaan, zij het onder uitdrukkelijk protest. In een brief aan de Leidse gemeenteraad heeft de horecabond verklaard toch mee te zullen werken aan de door burgemeester Goekoop voorgestelde proef met drie nachtcafés. Een proef die wordt gesteund door CDA, WD en D'66 (een meerderheid in de raad) en waarover de gemeenteraad vanavond beslist. De proef van Goekoop behelst drie cafés (aan de Garenmarkt en de Nieuwe Beestenmarkt) die tij dens de zomermaanden in het weekeinde tot drie uur (een uur langer dus) mogen openblijven. De Leidse horecabond heeft zich altijd een felle tegenstander van deze proef getoond. "Niemand of allemaal tot drie uur open", was ADVERTENTIE Dinsdag 26 mei kunt u - tussen 8.00 uur en 19.00 uur - uw stem uitbrengen voor de Tweede Kamer. Het hangt ook van uw stem af: hoe sterk de verschillende partijen in de Tweede Kamer worden welke regering straks voldoende steun in de nieuwe Twee de Kamer krijgt 7 welk regeringsbeleid er de komende jaren in Nederland ge voerd zal worden. De stad Leiden is door haar slechte financiële positie met han den en voeten aan dat regeringsbeleid gebonden. Het gemeentebestuur roept u op de keuze niet aan anderen te laten. Ga stemmen. Het kan uw enige kans voor de komende vier jaar zijn de sa menstelling van de Tweede Kamer te beïnvloeden. Bent u echt verhinderd, dan kunt u met een handtekening op uw oproepkaart een andere kiezer uit hetzelfde stembureau machtigen in uw plaats te stemmen. Elke kiezer mag maximaal twee volmachtstemmen - tegelijk met zijn eigen stem - uitbrengen. De gemeente organiseert dinsdag 26 mei vanaf 19.00 uur een uitslagenavond met extra groot TV scherm in de Stadsgehoor zaal, Breestraat 60. Vervoer Enkele politieke partijen verzorgen personenvervoer naar de stembus. Indien u slecht ter been bent, kunt u een van on derstaande telefoonnummers bellen om een afspraak voor ver voer te maken: PvdA Nelleke Bouman, Oesterbank 1, tel 211346 CDA Fam. Veeren, Drechtstraat 8, tel. 412016 PSP PSP-pand, Rijnstraat 8, tel. 125654 CPN Riet van Putten, Brederodestraat 1, tel. 762085 PPR tot 13.30 uur: Korrie Korevaart, rrr tel. 131407 na 13.30 uur: Cocky Volmer, tel. 123928 EVP maandagavond en dinsdagochtend van 7 tot 9 uur: Fam. Van der Waals, Seringenstraat 4, tel. 121889 tot voor kort het standpunt van de horeca. Alsnog is de bond. die onlangs nog aankondigde harde maatregelen te zullen nemen wanneer de ho- recawensen niet zouden worden vervuld, overstag gegaan. In de wetenschap uiteraard dat mee werken aan de 'Goekoop-proef nog de enige mogelijkheid is om verruiming van de sluitingstij den te krijgen. Wel heeft de bond een drietal voor waarden aan deze medewerking verbonden. Zo wil de afdeling Leiden van Horeca Nederland betrokken worden in het evalua tiegesprek na beëindiging van de proef. Verder stelt de bond dat de proeftijd als basis moet wor den gezien voor een bredere ver ruiming en moet de gemeente raad zich welwillend moet tonen om, wanneer de proef succesvol is verlopen, ook inderdaad tot die bredere verruiming over te gaan. LEIDEN - De politie is er gisteren in geslaagd om de bekende Leid se etherpiraat 'Radio Entertai ner' uit de lucht te halen. Bij een inval in de Topaaslaan werden twee scholieren aangehouden. Het zijn de 20-jarige P.G. en de 16-jarige P.E.. Bij de aanhouding zijn onder meer een zender, casetterecorder en tal van casettebandjes in beslag genomen. Medewerkers van Ra dio Entertainer hebben overi gens aangekondigd aanstaande zondag tussen tien en vier uur al weer te zullen uitzenden. Metaalbedrijf moet sluiten LEIDEN - Oud-papier en metaal handelaar De Nobel zal zijn me taalbedrijf aan de Zoeterwoudse weg 11 voorlopig moeten sluiten De Raad van State wees vanoch tend zijn verzoek om het bevel tot sluiten te schorsen af. Sinds enige tijd ib De Nobel met zijn papierhandel gevestigd aan de Zoeterwoudse weg 9. Hij kreeg daarvoor toestemming van de gemeente. Omdat hij hierin de nodige investeringen had gedaan en daarvoor leningen had afge sloten, werd de economische noodzaak volgens De Nobel gro ter om ook de oud-metaalhan- del nieuw leven in te blazen. Hij begon naast nummer 9 een han del zonder vergunning te vragen. De gemeente zinde dat evenwel niet en gaf te kennen dat de me- taalhandel dicht moet. Volgens de gemeente ligt de kwestie in de buurt erg gevoelig. "We worden constant overstroomd met tele foontjes", zei milieuambtenaar Kettenis. Het gemeentebestuur vindt daarom dat De Nobel niet met de oud-metaalbranche moet beginnen voordat er in spraak is geweest. LEIDEN In een kelderbox van een flat aan de Ravenhorst (Me- renwijk) is gisteravond brand uitgebroken. De box brandde ge deeltelijk uit. De politie heeft vier jongens, in leeftijd variërend van 19 tot 21 jaar. aangehouden op verdenking van brandstich ting. LEIDEN - In de Vijf Meihal speelde Irene Schmidt, de Ne derlandse kampioene tafel tennis voor gehandicapten, zaterdagmiddag een demon stratiepartij tegen Sandra de Kruijff, achter Bettine Vrie- sekoop nummer twee bij de Nederlandse dames. De partij werd gespeeld tri het kader van de integratie sportdag gehandicapten-niet gehandicapten, die was geor ganiseerd door de Sportstich ting. LEIDEN - Cabaretgroep NAR geeft morgenavond in de Schouwburg een voorstelling voor scholieren met het pro gramma "Zonder Twijfel". Voor de pauze brengt het trio liedies, sketches en conferences waarin onder meer de zg. Hollandse bur gerlijkheid het moet ontgelden In het tweede gedeete staat de ex-speelgoedhandelaar Van Dam centraal, een reactionaire man die in een psychiatrische in richting is beland. De voorstel ling begint om kwart over acht. LEIDEN - Een vijftiental jongeren is gistermiddag slaags geraakt in het scholierencafé 't Breehuvs aan de Breestraat De politie heeft de vechtersbazen meege nomen naar het bureau en na verhoor weer heengezonden. Wel zijn kettingen en zogenaamde knevelstokken in beslag geno- 't Breehuys heeft na de vechtpartij de deuren voor de rest van de dag gesloten. Volgens de politie zijn de regelmatig terugkerende moeilijkheden op zondag moge lijk aanleiding voor het Bree- huys-bestuur om in de toekomst op zondag gesloten te blijven. Twee gewonden door botsing LEIDEN - Door onbekende oor zaak is zondagochtend rond half zes een personenauto met flinke snelheid tegen een lichtmast in de middenberm van de Willem de Zwijgerlaan (ter hoogte van de Kooilaan) gereden De twee inzittenden, de 51-jarige W E. uit Leiderdorp en zijn echtgenote, zgn vrij zwaar gewond overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis. E. liep buik en schedel letsel op. Zijn echtgenote ver scheidene fracturen en ernstig schedelletsel. Een 18-jange automobilist vloog zaterdag rond middernacht op de Maresingel met zijn auto uit de bocht en knalde tegen een lantaarnpaal. Hij liep daarbij ver wondingen aan de hand op. Een passagiere sloeg met haar hoofd door de voorruit en raakte licht gewond. De jeugdige automobilist bleek on der invloed van alcohol te verke- Demonstratie tegen kernwapens LEIDEN Ondanks het slechte weer hebben enkele honderden mensen zaterdagmiddag meegelopen in de demonstratietocht tegen de kernwapenwedloop. Deze toch was georganiseerd door het IKV en het Samenwerkingsverband stop de Neutronenboni - stop de Kernwapenwedloop. Met het oog op de verkiezingen van deze week was het motto van de de monstratie 'Kies voor de vrede, stop de nieuwe raketten. De stoet vertrok zaterdagmiddag vanaf molen De Valk en finishte in het Huigpark (achter het Stadsbouwhuis) waar studenten pastor Jacq van der Hoeven een toespraak hield en voor de kinde ren een ballonwedstrijd werd ge houden (zie foto), s Avonds werd in het LVC een an- ti-atoomraket-aiH)nd gehouden. In het kader daarvan traden de Nofabeneband op en de formatie Epoxy. Zingende Haagse huisschilder met prima rockgeluid LEIDEN - Ton van der Meer houdt maar van één manier en dat is toevallig zijn manier. Dc rasech te Hagenees (weetsjewel) heeft maling aan vrijwel alles en ieder een maar bovenal aan het 'nor male' verwachtingspatroon. En dat maakt de bijna 'bejaarde' rock roll zanger zo interessant, geliefd en gehaat. Z'n toehoor ders zijn verdeeld, een midden weg is er nauwelijks. Men is of vóór of tegen Van der Meer. De voorstanders hadden zaterdag avond in de goed gevulde mu- zieksociëteit The Jam' de over hand, zo bleek uit de enthousias te reacties van het publiek. Te rechte reacties want Van der Meer brengt een prima rockge luid terwijl zijn teksten van het niveau Bram Vermeulen zijn. Teksten die maatschappijkri tisch zijn ('Lekkerkerk Oost"), dubbelzinnig ('Waar komt je dobbertje van omhoog?') en hu moristisch ('Je kan beter uit je bol gaan dan je schedel laten lichten'). Van der Meer heeft bovendien de steun van een prima begelei dingsband. Het Leidse drietal Frits Wanrooy (toetsen) en Ro land (gitaar) en Arthur (drums) de Leeuw vormt samen met bas sist Jos van Eek voor een strak rock roll geluid. Aangezien eerstgenoemde zaterdagavond niet van de partij kon zijn was Ton van der Meer genoodzaakt zijn gitaar uit de wilgen te pluk ken. De zingende huisschilder bewees nog aardig met het in strument overweg te kunnen. De Haagse/Leidse formatie hoopt deze zomer met een single uit te komen. Waneer 'Er is maar ééen manier (en dat is mijn manier)' in den lande blijkt aan te slaan dan zal Van der Meer de provinciale grenzen over trekken om met zijn muzikale begeleiders ook wat verder van huis zijn 'Neder- rock' ten gehore te brengen "Ik ben benieuwd wat het wordt", al dus Van der Meer in de pauze van het optreden in 'The Jam'. "Dit is nu de derde keer dat we optreden. De eerste keer in Den Haag was klasse. Enthousiaste reacties weet je wel. Maar de tweede keer was goed klote. Een maf zaaltje ergens in de Rogge veenstraat. Allemaal van die gas ten die van de eerste tot en met de laatste minuut zitten te zie ken. Ik bedoel maar. wat ik doe slaat vreselijk aan of de mensen zien het helemaal niet zitten Vandaar dat ik zelf een beetje het r der Meer: geliefd of ge- aan een minderwaardigheids complex lijdt. Maar aan de ande re kant ben ik er voor mezelf van overtuigd dat m'n teksten echt te gek zijn". Van der Meel bekent ruiterlijk dat hij op het moment wat moeite heeft om aan de bak te komen "Ze denken geloof ik dat ik een beefje passé ben. Nou. vergeet De belangrijkste reden voor het feit dat ik nu maar wei nig optredens heb is volgens mij het gebrek aan een goeie boeker Een Robbie Gerritsen van de Earring bijvoorbeeld Maar die zal voor mij wel niet willen boe ken want ik geloof dat Robbie niet zo gek op me is Ik heb hem namelijk een keer een geintje ge flikt. zomaar voor de lol Jaren geleden stond ik een tijdje m het voorprogramma van de Earring Ergens in Amsterdam, ik geloof in de 'Meervaart' deed ik 'Korte Rock' als voorprogramma. Dat duurt een seconde of vier. "Ik houwou van een korte rock' Meer met. Die gasten van de Ear ring dachten dat ze alle tijd had den om zich rustig om te kleden en zo maar moesten nu hal OVII kop het podium op. Dat zagen ze geloof ik niet zo zitten. Behalve een nieuwe single is er ook een nieuwe elpee ven Ven der Meer in aantocht. Maar voor dat die bij de platenboer ligt z.al nog wel even duren want Ton van der Meer zou Ton van der Meer niet zijn wanneer hij deze plaat niet op zijn eigen manier wil opnemen. Dat betekent dus dat de Hagen....: nid nel lastige platenbonzen en betwete rige producers te maken willen hebben, de plaat in eigen beheer gaat opnemen. Daar is nogal wat geld voor nodig (een ton schat Van der Meer) en om dat bij el kaar te krijgen biedt Van der Meer advertentieruimte aan op de hoes van zijn elpee. Er kan zelfs één nummer op de plaat door een adverteerder worden gekocht... Van der Meer "In het begin liep het als een trein. Hei- neken. Seven Up en V D toon den allemaal belangstelling Nu loopt het wat moeizamer. Maar lukken zal het". Arthur de Leeuw gaat de elpee hoogstwaarschijnlijk produce ren. Ton van der Meer over Ar thur de Leeuw. "Ik begrijp niet dat ze Arthur nog nooit hebben ontdekt. Die goser kan namelijk écht een plaat maken". Een plaat die zal moeten bewijzen of Ton van der Meer echt thuishoort in het rijtje Bram Vermeulen. Doe Maar en Raymond van 't Groene- woud In het njtje dus van de vernieuwende en leidingevende Nederlandstalige popmusucici Gezien, of liever gehoord, het op treden van zaterdagavond gaat het hard die richting op. JAAP VISSER

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3