.fUsjftK Alles moet perfect, speling mag niet Engels orgel uit 1875 in nieuwe streekmuziekschool Weidse agenda Vrijwilligers werken aan heropbouw antiek orgel in Leiderdorp Herman Pieter de Boer signeert Motoragent gewond bij aanrijding Eind 1842 namen twee jongeman nen, James Alderson Forster en Joseph King Andrews het be sluit om een eigen orgelbouwers zaak in Engeland op te zetten, met name in Huil. Daar kwam toendertijd het hout van de fijn ste soort Engeland binnen. Bo vendien waren orgelbouwers in het noorden van Engeland schaars. In 1850 hadden beiden al 70 nieu we orgels gebouwd, waaronder een met drie klavieren. In 1855 voerden ze een grote verbouwing uit in het orgel van de Holy Trini ty Church in Hull en dat bezorg de hen een opdracht voor de Norwich Cathedral. Zeventien jaar na hun begin hadden ze twintig tot dertig mensen in dienst. In die jaren maakten ze een studie reis naar Nederland, Duitsland, Zwitserland en Frankrijk. Ze in troduceerden daarna vele nieu we constructies en stemmen in hun orgels, vooral fluiten in gro te gevarieerdheid. Op de Interna tional Exhibition van 1862 pronkten Forster en Andrews met een groots drie klavierenor gel dat bijzonder de aandacht trok. Vanaf toen verwierven ze de ene belangrijke opdracht na de ande re van belangrijke public halls, samen met een indrukwekkende serie voor kerken. In de piekja ren verlieten gemiddeld vijfen twintig instrumenten per jaar de fabriekspoort. Na de dood van James Forster in 1886 volgde zijn zoon hem op. Van 1888 tot 1904 waren er meer dan 120 mensen in dienst van het bedrijf, waaronder stemmers, metalenpijpenbouwers, ivoorbe werkers en ontwerpers van kas- De dood van Andrews maakte Phi lip Selfe alleeneigenaar en direc teur van de firma die in 1911 het grootste orgel uit de geschiede nis van de firma bouwde, voor de City Hall van Hull. In 1924 werd het bedrijf verkocht en na de o,or- log verdween de firma Forster and Andrews als zelfstandige on derneming. In de vele jaren van haar bestaan bouwde Forster Andrews zo'n dertienhonderd orgels. Het orgel wat nu in de nieuwe muziekschool in Leider dorp komt te staan werd ge bouwd in 1875 en draagt het se rienummer 693. LEIDERDORP - De hoge gang in de oude streekmuziek school in Leiderdorp heeft weinig meer van haar oude glorie van weleer. Afgebrokkeld kalk vormt wonden in de muren, verder een paar overgebleven kapstokhaken en flarden van een pianospel van een van de leerlingen klinkt door de gangen. Al meer dan een jaar is aan dit ver vallen decor een indruk toege voegd die niet gebruikelijk is voor een muziekschool. De geur van houtlijm, verf en ammonia vult geregeld de gangen en loka len van het gebouw. Vooral op de dinsdagavond, don derdagavond en zaterdagmid dag, want op die tijden is het ge bouw gevuld met andere liefheb bers dan alleen die van muziek. Het zijn vrijwilligers die bezig zijn met het restaureren van een oud Engels pijporgel. Een harde kern van zo'n negen man is momenteel bezig het an tieke muziekstuk, dat vorig jaar werd aangekocht, weer opnieuw op te bouwen, nadat eerder een ieder de orgclonderdelen stuk voor stuk heeft opgeknapt. Een enorm werk: het gaat hier om dertigduizend onderdelen. Trots is het stel vrijwilligers dan ook op "hun" orgel, waaraan zij zolang hebben gewerkt in hun vrije tijd en dat wederopge- bouwd kan worden. Het gaat weliswaar om een eerste proef opstelling in de oude school. Vol gens de secretaris van de streek muziekschool, de heer Atsma, is het de bedoeling dat het orgel in september verhuist naar de grote zaal van het nieuwe gebouw voor de streekmuziekschool en de bi bliotheek aan de Engelendaal. Perfect "Half augustus zijn we denk ik ge reed om de eerste opbouw te ple gen. Zonder pijpen, want daar voor is de oude school hier te laag. Vanaf oktober zijn we hier nu bezig geweest. In kisten kwam het orgel hier aan, haast geen beginnen aan, zo veel was het eigenlijk. Nu zijn we al een heel stuk verder met het uitzoe ken en repareren van de onder delen. Toch zitten we nog met enkele houten latten waarvan we nu nog niet weten hoe en waar ze hebben gezeten. Maar voor wat betreft het kleine schamieren- werk is het ergste al gedaan". Hoe ingewikkeld het werk is blijkt uit het volgende: om door mid del van een druk op een toets, één luchtklep te laten open gaan is een beweging van vijftien tot twintig scharnieren nodig. "En dat betekent dus dat alles perfect moet lopen, speling mag niet, want dat voel je dan weer tijdens het spelen in de toetsenaanslag". Opvallend is. zo zeggen de andere enthousiastelingen, dat ondanks het precieze en serieuze werk de werksfeer er desondanks niet on der leidt. Het werk is vanaf het begin nauwkeurig ingedeeld in zogenaamde deelkarweien. Voor ieder wat wils variërend van houtbewerking tot metaalpoet- Vrijwilligers aan het werk. Het Engelse orgel moet piekfijn in orde komen. sen. De pijpen van het orgel zijn bijvoorbeeld stuk voor stuk ge deukt of ontstemd. Bert Crama, een van de vrijwilli gers heeft zich hierover ont fermd. "Er zijn veel pijpen be schadigd tijdens het vervoer. Maar ook zijn er in vroeger dagen stemmers bezig geweest, die op die zinkloden pijpen hebbén staan rammen om ze noger of la ger te stemmen. Zelf heb ik de indruk dat er vroeger niet zo pre cies met orgels werd omgespron gen. In een van de grotere pijpen hebben we zelfs een complete looplamp gevonden. Natuurlijk niet antiek, maar niemand heeft dat blijkbaar opgemerkt", aldus Bert Crama, die zegt erg be nieuwd te zijn naar de klank die Kleurrijk De directeur van de streekmuziek school, de heer Vogel heeft in middels een bevestiging gekre gen dat de Engelse organist Ja mes Parsons naar Leiderdorp komt in oktober om op het geres taureerde orgel te spelen. "Hij is eigenlijk de enige die ons orgel heeft bespeeld toen het nog in het Engelse plaatsje Oundle stond. We hebben het ding vorig jaar gekocht voor 13.500 gulden. Betaald uit de post nieuwe in strumenten. Het orgel moet als het klaar is vooral dienen als le- sorgel voor onze leerlingen. Daarnaast zal het moeten wor den gebruikt als concertorgel. Het interieur van de grote zaal zal grotendeels aansluiten bij de kleuren van het orgel dat bij bin nenkomst in de nieuwe school rechts naast het podium te zien zal zijn", vertelt Vogel. "We hebben van het Anjerfonds een bedrag van 5000 gulden ge had. We hebben nu besloten om de zeer kleurrijke beschilderin gen van de voorste pijpen over nieuw te laten doen met daarop bladgoud. Zo zullen de rode bloemtinten op de pijpen aan sluiten bij de rode bekleding van de zaal, terwijl ook op de muren rekening wordt gehouden met het grijs van de pijpen zelf. Wan neer het orgel in gebruik is ver wachten we veel animo, vooral van de oudere leerlingen. Door de geweldige inzet van de vrij willigers is het mogelijk de oude glorie van dit prachtige orgel in ere te herstellen. Daarnaast laten we de vondst van de uitgekerfde initialen van een van de wind- pompbediendes zitten. Ook zit ten er twee D-toetsen op die heel erg zijn uitgesleten. Zeker omdat er in een bepaalde toonsoort werd gespeeld of zo. In elk geval een leuk iets om te bewaren", al dus Vogel Tekst: ROEL ZAADNOORDIJK I gHgïï WASSENAAR - De bekende schrijver Herman Picter de Boer ("Het Nederlands Gebarenboekje", "Het Herenho tel" enzovoorts) was zaterdagmiddag een van de gasten in het Wassenaarse Boeckhuys. In het kader van de Kulturele Weken waren een aantal schrijvers, waaronder ook Margaretha Ferguson, Micha de Vreede en Dolf de Vries uitgenodigd om over hun boeken te praten en deze te signeren. Op de foto Herman Pieter de Boer bezig met het plaatsen van handtekeningen in zijn boek "De vrouw in het maanlicht" LEIDERDORP Parkeermeters en vergunningen moeten er voor zorgen dat het parkeren binnen het woongebied Winkelhof-- west en rond het postkantoor van Leiderdorp aan banden wordt gelegd. De commissie be stuurszaken zal aanstaande woensdag over deze voorstellen gaan praten. Bij het winkelcentrum Winkelhof zijn volgens de gemeente vol doende parkeerplaatsen. Proble men ontstaan daar waar de par keerplaatsen anders worden ge bruikt dan waarvoor ze bestemd zijn. Dat is het geval bij het post- Parkeren bij Winkelhof aan banden kantoor en in het woongebied. Bij het postkantoor is het de be doeling dat er alleen kort wordt geparkeerd. De regeling ont breekt en langparkeren is het re sultaat. Om dit nu te voorkomen wordt voorgesteld bij het post kantoor parkeermeters te plaat sen. Ook bij het gezondheidscen trum zullen enkele van deze me ters worden neergezet. In het woongebied Winkelhof— west zien de bewoners de par keerplaatsen vaak bezet door au to's van het winkelend publiek. Om dit tegen te gaan wil men parkeervergunningen geven aan bewoners van het betrokken ge bied en aan mensen die er hun beroep uitoefenen. Voor het ver krijgen van de vergunning, die voor een bepaalde periode wordt verleend, moet men wel een ver goeding betalen. Politiek (1) In Voorschoten heeft de plaatse lijke PSP afdeling morgenmid dag een alternatief stembureau ingericht voor 16- en 17-jarigen. De PSP organiseert deze moge lijkheid voor jongeren omdat deze in die leeftijdsgroep nog geen stemrecht hebben, terwijl er wel door politici over zaken wordt beslist die hen direct ra ken. Gedacht wordt daarbij aan huisvesting, onderwijs, jeugd werk, jeugdlonen, clubhuizen en jongerencentra en dienst plicht. Met deze actie wil de PSP het on recht aantonen, dat het stem recht is vastgelegd op de leef tijdsgrens van 18 jaar. De jonge re Voorschotenaren die morgen willen stemmen kunnen daar voor terecht in 't Pand" in de Schoolstraat 10 in Voorschoten van drie uur tot zeven uur. De uitslag van deze verkiezingen wordt openbaar gemaakt en zal aan de voorzitter van de Twee de Kamer worden aangeboden. Politiek (2) In de raadszaal van het gemeente huis in Leiderdorp is morgen avond een verkiezingscentrum ingericht. In dit centrum kun nen belangstellenden terecht voor de plaatselijke uitslagen terwijl de landelijke gebeurte nissen via een beeldscherm kunnen worden gevolgd. Vanaf half acht zullen de eerste uitsla gen voor Leiderdorp binnen druppelen. Per stembureau worden die uitslagen dan ver werkt en bekend gemaakt. Aan het eind van de avond wordt op grond van het stemgedrag voor de kamerverkiezingen een prog nose gemaakt voor de zetelver deling binnen de gemeenteraad. afspelen. Er is ook nog een bandje uitgenodigd dat tussen de programma-onderdelen voor de stemming zal zorgen. Rond acht uur begint deze bijeen komst met de eerste voorspel lingen vanuit Oegstgeester af delingen van de politieke par tijen. Politiek (4) In Voorschoten worden de verkie zingen centraal gevolgd in de Lindehoeve. Vanaf half acht lo pen daar ook de verkiezingsuit slagen binnen die verder via de televisie kunnen worden ge volgd. Ook hier zijn plaatselijke politici uitgenodigd. LEIDERDORP - Het klinkerge deelte van de Laan van Ouder zorg wordt opnieuw bestraat. Vandaag of morgen wordt met het werk begonnen. Het trottoir aan de kant van het park De Houtkamp wordt weer op de normale breedte aangelegd. Zo ontstaat een goede voetgangers verbinding tussen de Santhorst en Winkelhof. Stompwijker gewond in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Een 19-jarige Stompwijker heeft gisteravond een hersenschudding en kneu zingen opgelopen toen hij rond half twaalf met zijn auto tegen een boom reed op de Dr. Kort- mannstraat in Zoeterwoude. De jongeman moest worden overge bracht naar het AZL. De auto is totaal vernield. Politiek (3) Vrachtwagen wijkt uit: 2 gewonden in Wassenaar WASSENAAR - Drie auto's raak ten vanochtend rond kwart voor negen total loss bij een ongeluk op de Rijksstraatweg in Wasse naar. Twee bestuurders moesten met verwondingen naar zieken huizen worden afgevoerd. Het ongeluk ontstond doordat een vrachtauto met oplegger, be stuurd door een 32-jarige inwo ner van Maarssen, die op de in haalstrook richting Den Haag reed, plotseling uitweek en daar bij een personenauto op de rech ter rijstrook naast hem raakte. Deze laatste auto. bestuurd door een 21-jarige inwoonster van Rijswijk, kwam door deze bot sing op de weghelft van het tege moetkomend verkeer terecht en knalde op twee tegenliggers. De ze auto's werden bestuurd door een 26-jarige inwoner uit Schijn- del en een 41-jarige Beverwijker. - Deze twee moesten respectieve lijk met inwendig letsel en een open heupfractuur naar het We steinde en het Bronovozieken- huis in Den Haag worden ver voerd. LEIDERDORP - Een motoragent van de rijkspolitie Leiderdorp is vanochtend gewond geraakt na een aanrijding met een auto. Een Leiderdorpenaar reed even over zevenen de parkeerplaats van het zwembad aan de Hoogma- denseweg af. Hij zag de agent op de motor niet. De agent zag hem te laat om nog te remmen. Met onbekend rugletsel is de politie man afgevoerd naar het acade misch ziekenhuis. De Stichting Jeugd- en Jongeren Oegstgeest organiseert morgen avond een verkiezingsbijeen komst in de grote zaal van Ta- berna aan de Julianalaan 1 in Oegstgeest. Verschillende plaatselijke politici zullen rea geren op de actuele gebeurtenis sen die zich op de tv-schermen Veel publiek bij braderie LEIDEN - Majorettes luister den zaterdag de braderie van de Lage Rijndijk-winkeliers op. Onder grote belangstel ling van wijkbewoners en het winkelende publiek gaven tal van Leidse majorettepelo tons een een demonstratie van hun kunnen. In verband met de braderie was de Lage Rijndijk zaterdag verkeersvrij. Gebroken been na botsing LEIDERDORP - Een 61-jarige car dioloog van het Elisabeth zieken huis brak vrijdagnacht zijn been bij een ongeluk. De cardioloog was op weg naar het ziekenhuis toen hij op de kruising Persant Snoepweg-Engelendaal door een 21-jarige Goudenaar werd aange reden. De cardioloog ging alsnog naar het Elisabeth ziekenhuis, maar nu in een ambulance. MAANDAG Leiden - Stadhuis, gemeenteraad, 19. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizej 14 1 laan, bejaardensoos Zuid-West, Werklozen Advies Centrum - Breestraa 19. ma t/m vr van 10-12 uur. tel. 12204 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, an teurfotografie, 20 uur. Wassenaar - gemeentehuis, onderwijs, cultuur, 19.30 uur Zoeterwoude - commissie onderwijs, 2 19.30 u technische diensten APOTHEKEN Leiden - De avond, nacht en zondags dienst der apotheken in de regio Lev den, wordt waargenomen van: vr 29 mei door Apotheek Reijst, Steenj straat 35, tel. 120136; apotheek Vooij schoten, Leidseweg 66, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel ten noorden van de Rijn: 134604, tel. t zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond! v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - C. Koster, Helmstraat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. Leiderdorp bebcht in nieuwe folder LEIDERDORP - Er is c folder verschenen over Leider dorp. Het bureau voorlichting van de gemeente heeft de folder samengesteld. Deze uitgave, ge drukt in de blauwe huiskleur van Leiderdorp, geeft in een kort be stek een totaalindruk van Lei derdorp. Feiten en cijfers over de geschiedenis, wonen, werken, winkelen en gemeentelijke zieningen zijn de onderwerpen die in de folder aan bod komen. Iedere nieuwe inwoner van Leider dorp krijgt de folder bij aan komst. Verder kan elke Leider dorpenaar de folder ophalen i het gemeentehuis. Leiderdorp wil Van Agt aan hoofd links kabinet LEIDERDORP - Een links meer derheidskabinet maar ook Van Agt als premier zijn de opmerke lijke resultaten van een enquete die door leerlingen van Visser 't Hooft Lyceum in Leiderdorp vo rige week werd gehouden. In navolging van de landelijke on derzoeksbureau^, besloten de leerlingen van de derde klas VWO, op de markt in de Hoofd straat en in de Winkelhof de mensen te vragen naar hun poli tieke voorkeur. Ruim 500 men sen vulden het enquete formu lier in. Daaruit bleek dat de voor keur van de Leiderdorpers dui delijk anders is dan de trend die zich in het land voordoet. De WD blijkt het goed te doen. Maar liefst 21 percent van de on dervraagden kozen voor deze partij, die daarmee de grootste partij in Leiderdorp wordt. Op dit moment heeft het CDA zes zetels in de gemeenteraad en de WD vijf. D'66, PSP en CPN blijken ook in Leiderdorp in de lift te zitten. D'66 zou 14,8 percent en PSP 4,7 percent van de stemmen krijgen. Een duidelijke kabinetsformatie zit er, als we kijken naar de keuze van de Leiderdorpers, niet in. De meerderheid van de ondervraag den, 25 percent, kiest voor een links—kabinet. Dus PvdA, D'66, PPR, PSP maar ook de CPN, zouden volgens de enquete de nieuwe regering moeten vormen. Opmerkelijk is echter, dat op de vraag wie men ziet als de toe komstige premier, Van Agt ver uit de populairste is. Van Agt krijgt de voorkeur van 36,2 per cent van de mensen. Den Uyl is een goede tweede met 33,5 per cent. Een links meerderheidska binet met Van Agt als premier, heeft dus de voorkeur in Leider dorp. Of Van Agt echter van par tij zal veranderen, mag onwaar schijnlijk worden geacht. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Nabezorglng van Tolefoon 071-123143. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. BIJ automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 26864. Kwartaalabonnement 49.55 Per post 171,90. Jaarabonnement f 186,70. Per post f 276,10. Losse nummers f 0,70. Directie: G. Koopman Adjunct-hoofdredacteur: R.D Paauw. Alg. redactiechef: A. van Leeu Plv. Alg. ree J.M.J. Poet. Rubriekchefs: J. Kroon (stad) i der Meer (regio) economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio e ale, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.e. In: Bonn, Brussel, Londen, Perijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Stockholm, en Djakarta. Redactie randgemeenten: TEI. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 Ch.' Lennartz tel. 071-133202 Correspondenten: Leiderdorp R. Zaadnoordljk 071-121481. Oegstgeest H. Sonders 071-155854. Voorschoten J. Peetere 071-769935 Zoeterwoude R. Stevens 071-890847. D J. Roeleven. 01715-1403 Warmond R. Hoekstra. 071-762551. Wassenaar W. Olyslagers 01751-15816 Leiderdorp: F. Snijders.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2