on vanHeugtent' oopt flink uit >p concurrentie Giro-karavaan maakt zich niet erg druk NU 'N WONDER OF ctr AKS MEER WERK Dodelijk ongeval op Nürburgring Kloosterboer stopt ermee Doping Nederlanders? Timmer op Jarama in de punten U kunt kiezen: J CDA Uen wij. Samen verantwoordelijk. ANDAG 25 MEI 1981 7ereldkampioenschap zijspancrossen SPORT est JCHEN - Nooit eerder in de tweejarige geschiedenis van de strijd om het wereld- ampioenschap voor zijspancrossers heeft een Nederlander er zo goed voorgestaan eraps Ton van Heugten nu. Na enkele weken terug al de Grote Prijs van België op zijn aam geschreven te hebben, vierde Van Heugten met z'n bakkenist Frits Kiggen isteren een dubbele triomf in de Nederlandse Grand-Prix-uitgave. ^het Gelderse Wijchen toonde de N^mersfoorter zijn vakmanschap nïn grote vorm aan middels twee mbedreigde manche-overwin- lingen. Hij verstevigde zijn lei lende positie in het WK-klasse- Nnent daardoor zodanig, dat ie dereen in een wereldtitel voor lem begint te geloven. In feite ïen ongekende situatie, ook al verd Van Heugten in '75 al eens Europees kampioen. ;lf blijft hij ondanks een fikse i -oorsprong op zijn voornaamste \^<~ivalen - de Duitsers en Zwitsers L met beide benen op de grond ;taan. Hoewel hij voor eigen pu- aliek - zo'n tienduizend man - de maximale buit veroverde en de oncurrentie letterlijk en figuur lijk in het zand liet bijten, stelde Yamaha-rijder na afloop nuchter vast: "De komende wed strijden worden allemaal op har- circuits gereden. Daar zijn de 7~*buitenlanders in het voordeel. Ik geloof dan ook niet dat ik m'n Cr huidige grote voorsprong op hen Aj zal vasthoudi 1 \yj wel dat ik met derde en vierde £^-^>laatsen een eind kan komen. -Als we er van uitgaan dat de bui- JL tenlanders de resterende wed- strijden gaan winnen - dat is reëel - dan moeten er toch ge- v noeg punten voor mij overblij ven om de leiding vast te hou den. Ik geef mezelf daarom een goede kans op de titel, hoewel ik besef dat het nog zwaar genoeg oé zal worden". salisme viert bij Van Heugten hoogtij, maar wie hem in de eer- ste drie GP-wedstrijden aan het nil.werk heeft gezien, kan zich niet aan de indruk onttrekken dat voorzichtig optimisme wel dege- lijk gerechtvaardigd is. De Amersfoorter doet er veel voor Jom zijn doel te verwezenlijken, ■•^Vbestudeert zelfs de handelingen Wf van zijn tegenstrevers aan de L hand van video-opnamen. In de praktijk blijkt hij bovendien p moeilijk te kloppen. Zijn totaal J aan manche-zeges bedraagt nu al Z^vier; slechts in Duitsland kon hij I geen winst naar zich toe trekken. I Met zijn 74 punten steekt hij dan ook met kop en schouders boven W de rest uit. Landgenoot Jan Ba- j kens uit Asten is met 47 punten /^verrassend tweede in het klasse- Dan pas volgt de Duitser Brockhausen met 41 pun- ten. egerend wereldkampioen Rein- hard Böhler en de alom erkende J Zwitserse grootmeester Robert I Grogg komen in het stuk (nog) niet voor. Op het zware, doch schitterende zandcircuit van Wij- chen vielen zij ook sterk terug. Böhler hoorde vrijdagavond van vaste bakkenist Siegfried Müller dat deze dit seizoen niet meer in actie komt. Gehaast charterde Böhler Erich Nisch als 7 nieuwe passagier. In de eerste manche viel de nieuwe combina tie al snel uit en in de tweede om loop was slechts een tiende plaats hun deel. Ook Grogg bleef in "de grootste zandbak van Ne derland" steken. Tweemaal ge beurde dat na een grandioze stuurfout bij het oprijden van een in het circuit gelegen zand heuvel. Ontluisterd - in de twee de manche had Grogg nog kop- start - zocht de Zwitser vroegtij dig het rennerskwartier op, of schoon hij in het verleden bewe zen heeft het zandwerk niet te schuwen. Niet alleen Grogg en Böhler kon den zich niet waarmaken. Verre weg de meeste buitenlanders hadden grote moeite om zich in het zand staande te houden. Win naar Van Heugten was daar toch enigszins door verrast. "Voor mij is het een raadsel maar ik ver moed dat het veel met de condi tie te maken heeft. En wij staan natuurlijk bekend als zandha- Maar ik denk D? nationale top was dan ook Eén man stond zich daarbij te ver bijten: Wil van der Laan. De Ter Aarder klasseerde zich in de eer ste WK-wedstrijd keurig op een derde plaats. Daarna heeft hij zich niet meer kunnen manifes teren vanwege een zware knie blessure. Gisteren nam hij wel deel aan de tijdtraining, in de hoop toch van start te kunnen gaan. "Aanvankelijk ging het wel, maar toen we eenmaal een paar rondjes gereden hadden was het duidelijk dat ik niet kon starten. Omdat ik m'n knie nog onvoldoende kan buigen, tuimel de ik twee keer bijna van de mo tor af. En om de zaak te gaan for ceren en ergens achterin rond te gaan rijden heeft ook geen zin. Ik hoop er zondag in Zweden (Landskrona) weer bij te zijn. Ondertussen heb ik natuurlijk twee kansen om punten te halen voorbij moeten laten gaan". Uitslagen: le manche: 1 Ton van Heug ten (Ned.), 2. August Muller (Ned 3. Jan Bakens (Ned.). 4. Daniél van Bel- het zand van Wychen als linghen (Bel.), 5. Rem van Gastel (Ned.). 2e Manche. 1. Ton van Heugten. 2 Jan Bakens. 3. Hansi Bachtold (Did.). 4. Rem van Gastel. 5. Terry Good (Eng WK-klassement 1. Van Heugten 74 pnt-, 2. Bakens 47.3. Brockhausen 41. Böh ler 37. 5. Grogg 27. 6. Bachtold 24 W1M VAN WANROOY beide manches in het voorste ge lid nadrukkelijk present. Bakens kwam slecht uit de startblokken maar toonde karakter en condi tie door in de slotfases uit de ach terhoede succesvol op te rukken. Rein van Gastel deed het met z'n linkse bak ook prima en August Muller maakte het succes com pleet. Evenals onlangs in België was er weer sprake van een uit stekend Oranje-optreden. GRONINGEN - Enkele uren voor dat op de algemene vergadering van de KNSB de namen van de nieuwe bondscoaches bekend zouden worden gemaakt, was het hoofdstuk Tjaart Klooster boer in de Nederlandse schaats sport voorbij. In een laatste ge sprek met de Landelijke Techni sche Commissie (LTC) weigerde het dagelijks bestuur van de KNSB tegemoet te komen aan Kloosterboers financiële verlan gens voor het leiden van de ge combineerde conditietraining voor allrounders en sprinters. Henk Boer, die als ij strainer en coach was aangezocht, bleek be reid zonder extra salaris de zo- mertraining van de beide selec ties erbij te doen. De 30-jarige Veendammer krijgt daarom een driedubbele functie. Hij gaat vanaf komende zaterdag de geza menlijke conditietraining van allrounders en sprinters verzor gen en wordt de trainer-coach om wie het allround-heren- schaatsen de komende winter volledig draait. De Italiaan Parsani won de negende etappe van de Giro i :ot nu toe gezapig aan toeging. HEERLEN Het ligt voor de hand dat Ad Wijnands alsnog tot win naar van de Ronde van België wordt uitgeroepen. De geruch ten van eind vorige week dat twee renners uit de ploeg van Pe ter Post doping zouden hebben gebruikt, zijn niet uit de lucht ge grepen. Jo Maas heeft positief gereageerd op de controle op anabole steroiden na afloop van de Ronde van België, die door hem is gewonnen. Uit betrouwbare bron i dat Jo Maas - en diens ploegmaat Johan van de Velde (positief in Luik-Bastenaken-Luik) - een contra-expertise hebben aange vraagd. Beide renners wilden dit weekeinde geen commentaar le veren op deze affaire, zolang de uitslag van de contra-expertise niet bekend is. Beide profs zijn overigens gisteren vertrokken naar Grenoble voor de Dauphiné Libéré die vandaag start. REGGIO Dl CALABRIA (ANP) - De negende etappe van de Ron de van Italië is zaterdag gewon nen door de Italiaan Sergio Par sani. Deze in Frankrijk geboren Italiaan kreeg twee jaar geleden in Nederland bekendheid toen hij de twintigste etappe in de Ronde van Frankrijk won. Ger- rie Knetemann had hem welis waar in de eindsprint verslagen. De Nederlander werd echter ge- deklasseerd, waarna Parsani de ritzege kreeg toegekend. Zijn etappewinst in de Ronde van Ita lië was echt. Hij kwam als eerste over de streep in Reggio di Cala bria na een rit over 231 kilometer vanuit Cosenza. Zijn landgenoot Masciarelli werd tweede voor de Zwitser Demierre. óiuseppe Saronni behield op de dag voor de tweede rustdag de rose leiderstrui. Hij finishte in een grote groep, die vlak achter de vluchters Parsani, Masciarelli en Demierre zat. Gisteren moch ten de renners voor de tweede keer uitrusten van nog nauwe lijks geleverde inspanningen. In het vliegtuig van het uiterste zuiden naar Rome, waar de Giro vandaag wordt voortgezet, kon het peloton bedenken dat er nog maar nauwelijks was gekoerst. De Ronde van Italië was tien da gen lang een slappe vertoning. De hitte op sommige dagen was hinderlijk en temperde de strijd lust. Die moet de komende week gaan oplaaien als de parkoersen van de resterende etappes over heuvelachtiger en bergachtiger wegen voeren. Zaterdag peddelden de renners in een tempo dat amper boven de dertig kilometer per uur lag. Het weer was nota bene omgeslagen en er viel af en toe een regenbui Pas dertig kilometer voor het einde kwam de eerste ontsnap ping. Van het kopgroepje wisten Parsani, Masciarelli en Demierre net voor het peloton te blijven om de dagprijzen te pakken. Ver der was het weer een rit zonder enige geschiedenis. Zeker voor het eerste deel van de Giro was het jammer dat de Sowjet-ploeg niet kwam opdagen. De uitslag van de negende etappe van de Ronde van Italië is: 1. Sergio Parsani (Ita) 231 km in 6.40.30; 2. Palmiro Masciarelli (Ita) z.t.; 3. Serge Demierre (Zwi) op 2 sec.; 4. Giovanni Mantovani (Ita); 5. Giuseppe Martinelli (Ita); 6. Giuseppe Saronni (Ita); 7. Dan te Morandi (Ita); 8. Pierino Ga- vazzi (Ita); 9. Leonardo Mazzanti- ni (Ita); 10. Dietrich Thurau (Wdl) allen dezelfde tijd als Demierre. Algemeen klassement. 1. Saronni 48.21.09; 2. Francesco Moser (Ita) op 24 sec.; 3. Bruno Leali (Ita) op 6 sec.; 4. Demierre op 1.10; 5. Godi Schmutz (Zwi) op 1.16; 6. Beat Breu (Zwi) op 1.22; 7. Joseph Fuchs (Zwi) op 1.23; 8. Claudio Bortolotto (Ita) z.t.; 9. Roberto Visentini (Ita) op 1.25; 10. Fiorenzo Aliverti (Ita) op 1.26; 12. Didi Thurau (Wdl) op 1.36. De Noorse amateurwielrenner Hans Oedgaard heeft gisteren de Proloog van de Ronde van Groot-Bnttannië, vroeger be kend onder de naam de Milkra- ce, gewonnen. Oedgaard legde de 3.2 kilometer in Brighton af in 4 minuten en 3,1 seconden. De Tsjechoslowaak Jurco werd tweede op één seconde en de Pool Szczepkowski bezette de derde plaats met een achterstand van ruim vijf seconden. JARAMA (UPI) - Op het circuit van Jarama bij Madrid is Theo Timmer als vierde geëindigd in de 50 cc-race om de Grote Prijs van Spanje. De overwinning ging naar de Spanjaard Ricardo Tormo Angel Nieto heerste souverein bij de Grote Prijs van Spanje in de 125 cc-klasse. De negenvoudige wereldkampioen in de 50 cc- klasse behaalde bu zijn vyfde start in dit seizoen voor de vierde maal de eerste plaats. Hy ver gaarde in de stand om de we reldtitel reeds 87 punten tegen nummer twee. de Italiaan Lons Reggiani slechts 47. In Jamara eindigde de Venezolaan Ivan Pa- lazzese als tweede en werd we reldkampioen Piero Paulo Bian- chi derde. Anton Mang zegevierde voor de derde maal in dit seizoen in de 250 cc-klasse. Ditmaal liet hij zijn stalgenoot, de Fransman Fran cois Balde achter zich. Mang heeft zijn voorsprong om de we reldtitel weer iets kunnen uit bouwen en heeft zich uitsteken de kansen verworven om zyn wereldtitel te prolongeren In de zijspanklasse deden de Zwit sers Rolf Biland en Kurt Waltis- perger weer van zich spreken Evenals in de Grote Pnjs van Frankrijk, een week geleden, gunden zij de concurrentie geen enkele kans. De Frans/Duitse combinatie Alain Michel-Mi chael Burkhardt moest zich te vreden stellen met de tweede plaats De wereldkampioenen Taylor en Johansson finishten als negende en laatston. In de stand om de wereldtitel leiden Michel/Burkhardt met 47 punten voor BilandVWaltisperger roet 42 en Taylor/Johansson met 40. Zweden Graham Noyce is na de Grote Prijs van Zweden m de halve literklas se opgerukt naar de tweede plaats m het klassement voor de wereldtitel. Noyce eindigde in de eerste heat als tweede achter de lijstaanvoerder de Belg André Malhcrbe. maar won de tweede heat voor de Zweed Carlquist en de Nederlander Gerrit Wolsink. Gerard Rond die in de eerste heat als achtste was gefinished, bezette in de tweede manche de vierde plaats. In het klassement voor het wereldkampioenschap is Rond elfde en Wolsink twaalf de. Evers De zesde wedstrijd voor het we reldkampioenschap in de 125 cc- klasse in Trzic is gewonnen door de Belg Harry Evers. Zijn land genoot Mark Welkeners eindigde als tweede en de Japanner Wata- nabe greep dc derde plaats. Na deze race leidt Evers gevolgd door Welkeners en de Italiaan Ri- naldi. Er moeten nog zes races worden gereden. Jack Middelburg heeft gisteren tijdens motor-wegraces in Ven huizen de eerste plaats behaald in de 500 cc-klasse. Middelburg ging ruim elf seconden sneller over het 63 kilometer lange par cours (vijftien ronden van 4.200 meter) dan de nummer twee. Wil lem Zoet: 21.26.7 - 1 37.9 Mar Schouten kwam tot een dubbele overwinning Hij zegevierde zo wel in de 250 als in de 350 cc- klasse. (ADVERTENTIE) Met 't CDA kiest u voor daadwerkelijk herstel van de werkgelegenheid en behoud van sociale zekerheid op een reële termijn en niet voor een snel (schijn) succes. Méér armslag voor de bedrijven. Deeltijdwerk. Vrijwilligerswerk. Daar moeten we samen offers voor brengen. INVLOED OP WAPENBEHEERSING. OF NIET. Met 't CDA kiest u voor internationaal overleg tot beheersing en vermindering van kernwapens. De ontwikkelingen geven het CDA gelijk. Dat blijkt nu de onderhandelingen met het Oostblok op gang komen. Binnen de NAVO levert Nederland daaraan een creatieve en kritische bijdrage. OUD NIEUWS VOOR DE JEUGD. OF NIEUWE WEGEN. Met 't CDA kiest u voor concrete toekomstplannen voor jonge mensen. Meer woonruimte. Stageperiodes. Voorrang bij vacatures. Want mooie beloften en goede voornemens hebben de jongeren al genoeg gehoord. NURBURGRING (ANP) - Tij dens de 1000 kilometerrace is gisteren op het circuit van Nür burgring de Zwitserse coureur Herbert Müller om het leven go komen. De 42-jarige Müller werd het slachtoffer van een botsing waarbij vijf wagens betrokken waren De Porsche 908 van Mül ler vatte vlam en brandde geheel uit. De wedstrijd werd na het on geluk gestaakt. Later werd op nieuw gestart. •Bobby Unser, vanuit pole-positie vertrokken, heeft gisteren de 500 mijlsrace van Indianapolis ge wonnen. Unser, 47 jaar. was ook als favonet gestart. Het beteken de zijn derde overwinning in de met anderhalf miljoen dollar (3.75 miljoen gulden) gedoteerde klassieker, die voor de 65ste keer werd verreden De Amerikaan, die eerder in 1968 en 1975 als winnaar over de finishlijn ging. hield Formule I-coureur Mano Andretti achter zich. Dc voorma lige wereldkampioen Formule 1 eindigde als tweede De race werd overschaduwd door ongevallen, waarbij behalve de coureurs Danny Ongais en Rick Mears, vier mecaniciens en enke le toeschouwers betrokken wa ren. Ongais kwam tijdens de race in botsing met de betonnen om heining en Mears liep tijdens een pitsstop brandwonden op. Dc toestand van Ongais was volgens de behandelende artsen redelijk. Hij werd door veilighcidsmen sen uit zyn brandende wagen be vrijd. Ongais liep gecompUl 1 de beenbreuken en inwendig let sel op. Unser nam in de 181ste ronde voor de eerste keer de leiding over van Gordon Johncock. Het duel tussen beide ex-winnaars duur dc tot de 193ste ronde. Vanaf dat moment verloor de wagen van Johncock snelheid en uiteinde lijk zou hij als achtste eindigen. Mario Andretti, die dc race in 1968 op zijn naam schreef, was de enige die Unser in de slotfase nog kon bedreigen. Andretti. die vanaf een achttiende startpositie een ware inhaalrace was begon nen. bezette tenslotte op vijf se conden van dc winnaar dc twee de plaats. De Australiër Vern Schuppan. die derde werd, had al een achterstand van een ron de. •Dc Italiaan Teo Fabi is gisteren op het circuit in Mugcllo winnaar geworden van de zesde autorace tellend voor het wcreldkam pioenschap in de Formule 2. Fa- bi. die reed in een March BMW. heeft nu nog één punt achter stand op de Zweed Eje Elgh. die met 21 punten aan dc leiding gaat. Elgh bezette in Mugcllo de vierde plaats Na Fabi finishte de Brit GeofT Lees als tweede en werd Faty's landgenoot Paolo Necchi derde.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25