Roodenburg: nog één punt SC Lisse houdt titelkansen in eigen hand Complimenten voor Guus Haak én DHC Vreijssen twijfelt. Neptunus wuift UVS met verlies uit: 3-1 Lugdunum vijzelt geschonden imago op Na knappe 5-2 zege op RKDEO Blauw Zwart stormt tevergeefs De Vos: afscheid in duel tegen Telstar MAANDAG 25 MEI 1981 SPORT SPORT LEIDEN - Guus Haak heeft zijn sporen nu ook in het trainersgilde ver diend. De frêle verdediger van weleer, hij speelde onder meer bij Feye- noord en ADO, werd gisteren met zijn ploeg DHC kampioen van de hoofdklasse A. Dankzij een 1-3 zege bij het Amsterdamse Zeeburgia kwamen de Delftenaren tot een prestatie, waar gerust enige uitroepte kens achter geplaatst mogen worden. Want vier jaar geleden acteerde DHC nog geruisloos in de tweede klasse om vervolgens via een éénjarig verblijf in de eerste klasse op het hoog ste amateurniveau te belanden. Vorig jaar al. toen een periodetitel werd veroverd, gaf de Brasserskadeploeg al blijk goed uit de voeten te kun nen. Dit seizoen stak de Haak-équipe ver boven de andere clubs uit, al liep het elftal aan het slot van de competitie op zijn laatste tenen. Op het beslissende moment veerde DHC evenwel op en incasseerde de titel. Een compliment voor amateurinternational Sjef de Poorter c.s. maar ook voor Guus Haak, die blijkbaar veel goud uit de Delftse modder kan opspeuren. Nog niet beslist is de strijd om de tweede degradatieplaats. Doordat RVC verrassend een punt wegsleepte bij Elinkwijk (4-4) en CVV plotseling een eind maakte aan de zegereeks <4-0 bij VUC) moet een beslissings wedstrijd uitsluitsel geven wie UVS naar de eerste klasse gaat vergezel len. Wellicht is het terrein van UVS komende zondag plaats van hande ling. In hoofdklasse B werd De Treffers kampioen. De Groesbeekse ploeg bleef ex-landskampioen Rohda Raalte twee punten voor. RKC eiste de titel in hoofdklasse C voor zich op. RBC, overigens debutant, kwam één punt tekort. Zondag zullen DHC, De Treffers en RKC met de nacompe- titie om het landskampioenschap aanvangen. GOUDA - Lisse-trainer Jan Faas had het niet meer. Invaller Chris van Damme had Sport club Lisse tegen Olympia zo juist op 3-1 voorsprong gezet en Faas sprintte dol van vreugde zijn dug-out uit. In zijn enthou siasme hield hij geen rekening meer met het spekgladde veld en met veel moeite wist Faas een val te voorkomen op het met plassen bedekte veld. Na af loop van het uiteindelijk met 2- 3 door Lisse gewonnen duel om helsde Jan Faas achtereenvol gens Harry van der Zwet en Chris van Damme. Bij een 1-1 stand vyaren beide spe lers ingezet door hun trainer en namen allebei een treffer voor hun rekening. Omdat Sliedrecht gisteren een punt verspeelde, is Lisse de enig overgebleven con current van koploper Rooden- burg. Met twee punten achter stand moeten de Lissenaren aan staande zondag in de onderlinge confrontatie winnen van de Kooiclub om een beslissings wedstrijd te forceren. De sensationele tweede helft van de wedstrijd Olympia - Lisse be zorgde het aanwezige publiek een kostelijke voetbalmiddag. Niet dat beide ploegen zo vrese lijk goed voetbalden maar met veel inzet spelend boden zowel Olympia als Lisse de toeschou wers een spannende partij voet bal aan. Overigens was goed voetbal onder de slechte weers- Martin Vreijsen ROTTERDAM - Martin Vreysen heeft zijn twijfels ten aanzien van een voortgezet dienstverband met NAC. Twee weken geleden nog leek de Bredanaar in princi pe overeenstemming te hebben bereikt met het NAC-bestuur over een tweejarig contract, maar privéredenen noopten hem tot een andere opstelling. Inmid dels schijnt PSV belangstelling voor Vreysen te hebben getoond, maar de voetballer wenste zich daar gisteren niet over uit te la ten. "De kans dat ik bij NAC blijf is minder geworden. Veertien da gen geleden zag het er pog naar uit dat ik mijn zakelijke ambities in de horeca-sector kon gaan ont plooien. Maar nu is dat op losse schroeven komen te staan. Als compensatie zal NAC me nu meer moeten bieden, maar dat kan de club niet. Wél wordt ge zocht naar sponsors, maar of dat allemaal zal slagen weet ik niet. Na de wedstrijd tegen FC Gro ningen zal ik opening van zaken geven over mijn toekomst. In verband met de hüidige rang lijstpositie wil ik bewust geen rotzooi gaan trappen met mede delingen over een eventueel ver trek". omstandigheden eenvoudig on mogelijk. De vele regenval had het veld veranderd in een mod derpoel en niemand had het de scheidsrechter kwalijk kunnen nemen als hij de wedstrijd had afgekeurd. In vergelijking met de tweede 45 minuten was de eerste helft tegenvallend. Lisse startte weliswaar sterk en nam de leiding via een doelpunt van Alex Dobbe; na een kwartier viel het spelpeil schrikbarend terug. Lisse, dat knokte voor de aanwe zige kampioenskansen, consoli deerde zonder moeite de 1-0. De thuisclub speelde zwak en was in de eerste helft nauwelijks ge vaarlijk. Na de pauze was Olympia wakker geschud. De Gouwenaars besef ten dat ze bij verlies nog flink in degradatiegevaar konden komen en gooiden er een schepje boven op. Arie van der Berg was dicht bij de gelijkmaker, maar hij vond doelman Hans Kortekaas op zijn weg. Vlak hierna onthield scheidsrechter Ploeg de bezoe kers een geheide strafschop. Lin kerspits Ron Hoogeveen pas seerde Olympia-verdediger Cees de Jong en werd neergelegd. Tot verbazing van vriend en vijand gaf Ploeg met een stalen gezicht een doeltrap voor de gastheren. Na 20 minuten sloeg de vlam pas goed in de pan. Lissenaar Dorus van der Voort en Olympia-speler Jan Benschop werden het veld uitgestuurd. Leidsman Ploeg over het incident. "Die speler van Lisse kreeg een vrije trap te gen en vond het nodig om die bal weg te tikken. Omdat hij in de eerste helf ook al een boeking had gekregen heb ik hem wegge stuurd. Die jongen van Olympia speelde eigen rechter en schopte die Lissenaar duidelijk na. Dan is er maar een beslissing moge lijk". De toegekende vrije trap resulteer de in 1-1. Hans Kortekaas kreeg de bal niet klemvast en de attent reagerende Jan-Hein Carree scoorde. Jan Faas wist dat winst noodzakelijk was voor zijn ploeg en verving Jan van Duin en Ron Hoogeveen voor Harry van der Zwet en Chris van Damme. De 'wisseltruc' slaagde buiten ver wachting. Eerst knalde Van der Zwet van zo'n 25 meter gran dioos in, terwijl Van Damme de stand op 1-3 bracht. In de slotfa se kwam Olympia nog dichterbij. Erik van Zijst bepaalde de eind stand via een koelbloedig benut te strafschop op 2-3. De tijd was voor Olympia te kort om nog een winstpunt in de wacht te slepen. DINK BINNENDIJK ROTTERDAM - Op een ter rein, dat de vergelijking met een Chinees rijstveld gemak kelijk kon doorstaan, oogstte Neptunus tegen het al gede gradeerde UVS het behoud van het hoofdklasserschap. Uit de ruststanden der mede degradatiekandidaten putten de Rotterdammers juist dat beetje inspiratie dat men no dig had om de verlossende zege (alleen bij winst was Neptunus definitief veilig) te bewerkstelligen. UVS hoefde niet meer zo nodig. Het team van Désar had meer lol in al lerlei waterskipraktijken, dan dat het zich bekommer de om de 1-0 voorsprong. Waardoor Neptunus zonder moeilijkheden de volle buit voor zich op kon eisen: 3-1. De omstandigheden waaronder Neptunus en UVS elkaar te gemoet traden waren uiterst belabberd. Hevige regenval voor het aanvangssignaal van referee Dijkhuis had stroken op de, overigens nog effen groene mat onbegaanbaar ge maakt. Tijdens de rust ver slechterde de situatie. Terwijl Pluvius nogmaals van zijn aanwezigheid blijk gaf, schepte een terreinknecht probleemloos twee kruiwa gens vol water. Een sliding van Bert Kort had op die plek het water metershoog doen opspatten, tot vermaak van de 100 belangstellenden. Van doordacht voetbal was dan ook geen sprake. Combina ties liepen niet, dribbelen was onmogelijk, alle snelheid verdween uit het spel door dat de bal bij herhaling smoorde in de diepe poelen. Het liften van de bal baatte niet want het projectiel plofte gewoon in een volgende plas dood neer. Maar toch, meen de het arbitrale trio, er kon worden gevoetbald. Wie bijzonder veel moeite met het leer kende, was UVS- doelman Rob Groenendijk. Zijn slippertjes waren niet op één hand te tellen. George Hilkemeyer profiteerde twee maal. De eerste keer halver wege de eerste helft, tien mi nuten na de openingstreffer van Will Henskens. En ten tweede male toen er nog een kwartier te gaan was. Neptu nus behoefde zich op dat mo ment al geen zorgen meer te maken want Hilkemeyer had daarvoor ook al de 2-1 op zijn naam geschreven. GERARD HAVERKAMP LEIDEN - Juist nu het pu bliek Lugdunum gistermid dag in de steek liet. vijzelde de kikkerpolderploeg het dit seizoen danig geschonden imago voor een belangrijk deel op. Nu er voor de Kik kers in het duel met Over maas niets meer op het spel stond, speelde de De Groot equipe een partij voetbal waarmee het publiek zicht uitstekend vermaakte. Na een comfortabele 3-0 rust stand legden de Leidenaars in de tweede rondgang een partij voetbal op de mat, die eerdere wanprestaties deed vergeten. Vrij-uit-spelend fungeerden de beide backs Wim Oppelaar en de uitblin kende Daan Kooymans als tweede vleugelaanvaller, spelbepaler Koos Bekooy draaide als vanouds en Frans Sjardijn wekte via schitterende passeeracties de indruk terug te zijn op het oude niveau. Voeg daar bij een Jan Verver die op het middenveld nuttig speelde en de uiteindelijk ruime 5-0 overu inning is snel ver klaard. Een zege die net zo goed een 10-5 uitslag mee had kunnen krijgen. Jammer alleen dat de groenwitten het publiek pas kunnen boeien op het moment dat de prijzen ver deeld zijn. In eerdere duels lag de nadruk veelal op ver dedigen, terwijl nu voor de aanval werd gekozen. En zie het resultaat, al moet daar direct aan worden toege voegd dat Overmaas de ver dedigende taken ook al niet te serieus nam. En dat terwijl Lugdunum aan vankelijk door Overmaas in de kraag werd gepakt. De ploeg moest ver terug, tot dat Daan Kooymans zich ge roepen voelde naar voren te stormen. De vleugelverdedi ger zette (10de minuut) een rush in op het middenveld en besloot die in het vijande lijke strafschopgebied met een tikje naar Jan Pijnak ker, die 1-0 mocht inschoot. Het duurde tot de 31ste mi nuut (goede combinatie Be- koov-Kooymans) eer het Rotterdamse overwicht werd doorbroken, maar daarna gingen de gastheren ook echt goed door. Een vrije schop van Henk de Cler (Rene Steenhuizen ver anderde de bal van richting) betekende na 40 minuten 2-0 en een benutte penalty van Sjardijn (Bekooy was ge veld) bepaalde de rustsstand op 3-0. In het tweede part leek Lugdu num definitief met zijn verleden te willen afreke nen. Gesteund door een rui me 3-0 voorsprong verzorg de de ploeg het ene na het andere aardige moment. André Pracht (op aangeven van Kooymans) maakte al snel 4-0 en Wim Oppelaar scoorde in 70ste minuut 5-0. Lugdunum miste het halve dozijn doordat jeugdspeler invaller Henri v.d. Weyden vlak voor tijd de bal uit een penalty naast het doel schoot (hij was zelf onderuit gehaald). Overigens werd Overmaas-invaller Vosse- naar wegens al te heftig pro testeren tegen het nemen van de elf-metertrap door leidsman Gaanderse uit het veld gestuurd. FRED SEGAAR - H&m m Aii .yaf Door een handig overstapje van Wim Liglvoei tl) kan Hennie Koel ongehinderd uithalen. Via de onderkant van de lat slaat de bal tegen het net: 1-0 voor Roodenburg. LEIDEN - Aan Roodenburg heeft het in elk geval niet gelegen dat men zich gisteren inplaats van met champagne kon overgieten maar met een biertje (of in het geval van trainer Mouter met chocomel) moest behelpen. De grote favoriet voor de titel in de tweede klasse A verkeerde om half drie in de wetenschap dat zelf in elk geval gewonnen dien de te worden van RKDEO en dat de kampioensvlag gehesen kon worden wanneer de concurren ten Lisse en Sliedrecht een punt verspeelden. Laatstgenoemde speelde het spelletje mee en ver gooide zijn kans bij HW. Maar SC Lisse werkte vooralsnog niet mee. Om kwart over vier werd bekend dat de rivaal met 2-3 voorlangs Olympia was gegaan waardoor de Bollenplocg het duel met Roodenburg, van vol gende week had weten te promo veren tot een vooruitgeschoven beslissingsduel. Roodenburg, het zij gezegd, nam geen enkel ri sico. De 5-2 overwinning op de WASSENAAR - De 0-1 nederlaag die LenS gistermiddag aan Blauw Zwart toediende kan de ploeg weieens het behoud van het tweedeklasserschap opleveren. Voor een handje vol publiek speelde de Haagse ploeg geen leuke, maar wel een effectieve partij voetbal. Blauw Zwart, zonder de belangrijke steunpilaren Grundeken en Voorham, toonde zich veel sterker, maar LenS was via de counter vaak levensgevaarlijk. Zeker nadat Rik Thin Hashoe na 20 minuten 0-1 scoorde beperkte het elftal zich tot verdedigen, het initiatief op die manier aan Blauw Zwart latend. De Wassenaarders kregen uitstekende kansen, Chris Theil, Frank Karremans, maar die bleven onbenut. In het tweede part zette Blauw Zwart alles-op-alles. De gelijkma ker leek slechts een kwestie van tijd, maar bleef toch uit Sterker nog, de Haagse opponent was dicht bij 0-2. V.d. Hoek en 's- Gra vend ijk toonden zich alleen voor Pieter Anthonides evenwel niet trefzeker. Omdat ook de thuisclub niet tot een doelpunt kwam bleef de 0-1 stand tot het einde gehandhaafd. Maar het baatte dus niet, want on danks die knappe score tegen de degradatiekandidaat dienen de blauwzwarten komende zondag opnieuw alles uit de kast te halen om dat felgebeerde plaatsje voor de eerste klasse veilig te stellen. Een gelijkspel is dan al voldoen de, bij eventueel verlies krijgt men nog altijd een herkansing. De beste kaart is hoe dan ook in handen van Roodenburg, maar dat is voor de meesten daar een schrale troost. Natuurlijk besefte bijvoorbeeld trainer Laurens Mouter dat het maken van een ereronde gisteren meer een ideëele dan realistische zaak was, toch keek hij enigszins in wrok om. "Het had namelijk, los van de resultaten van vandaag, best alvast gekund. Als we maar niet zo dom waren geweest om een paar weken geleden tegen het toch zwakke LDWS een 2 0 voorsprong prijs te geven. Het klinkt wel raar om zover terug te gaan, maar dat is mijns inziens niet zo. Dat was echt een blun der. We hadden er wél geweest als we die partij normaal hadden afgewerkt. Nu wordt het toch nog moeilijk." Wat misschien zo is, omdat bij wedstrijden van beslissende yaard nu eenmaal andere factoren een rol kunnen spelen. Factoren als nervositiet of vorm van de dag of noem maar op. Toch zou het bevreemding wekken als een ploeg als Roodenburg. met die drie azen in handen, zich nu nog in zijn kaart zou laten kijken. Ge zien het arsenaal aan spelers en gelet op de afgelopen twaalf wedstrijden moet promotie dit jaar mogelijk zijn. Wat de instel ling van de heren betreft zit het wel goed. Dat werd tegen RKDEO - een duel wat vooraf toch ook als een beslissend duel aangemerkt moest worden - wel duidelijk. Slechts twintig minu ten acteerde men bloednerveus. Desondanks liep Roodenburg in die periode 'simpel' uit naar 3-0. Die score op zich was, en dat kan natuurlijk ook nooit in zo'n kort tijdsbestek, geen reéele afspiege ling van het spelbecld. Maar aan de andere kant drukte het wel exact uit wat Roodenburg gister middag tegen RKDEO in ge dachten had terwijl de manier waarop die goals tot stand kwa men een perfect beeld gaven van hoe men die offensieve drang in daden wilde omzetten. Aanval len was aldus het eerste parool en de kortste weg zoeken punt twee. Welaan, de zenuwen ten spijt werkte het plan perfect. Geen mooi voetbal, geen fraaie combinaties, maar de lange trap en het resultaat voorop. En het was meteen al overvloedig vruchten plukken. Na drie minuten reeds was het raak en achteraf gezien was het meteen de mooiste goal van de wedstrijd, de enige ook waar een aardige combinatie aan vooraf ging. John van de Wetering zette twee man op het verkeerde been, Willem Ligtvoet stapte over en Hennie Koet kogelde via de on derkant van de lat raak. Een enorme meevaller die meteen werd gevolgd door een tweede. Want RKDEO, vechtend tegen de degradatie, was net zo min als Roodenburg in de wedstnjd of het stond al 2-0. Ronald Jansen - hij zou in het 'Engelse' systeem nog een grote rol spelen - pikte de bal op, vloog het zestien me- tergebied in en werd hard ge vloerd. Vanaf de stip prikte Aat de Groot onberispelijk het twee de ruggesteuntje op het bord. Dat was vanzelfsprekend een pret tig uitgangspunt al werd Roo denburg er heus niet rustiger van. Geen enkel risico nemend knalde men achter elke bal zover mogelijk weg. daarbij vergetend dat er ook nog dne man op het middenveld als eventueel door geefluik konden flingeren Al hoewel. het was een onderdeel van het plan. Het hoefde, nu ze ker, niet mooi. het moest daaren tegen snel en doelgericht zijn en zoiets werkt als je beschikt over spitsen als Ronald Jansen, Rob Brittijn en John van de Wetering Stuk voor stuk jongens die sterk aan de bal zijn terwijl eerst- en laatstgenoemde daarnaast ook nog eens zeer rap kunnen sprin ten. Nummer drie. na ruim een kwartier, was een schoolvoor beeld en er zouden er nog twee volgen. Jansen ging dus door op een lange trap, RKDEO-doelman en naamgenoot Leo Jansen deed niets en 3-0 was een simoel feit Het kon al niet meer kapot voor Roodenburg dat zich na deze treffer nog uitsluitend ging bepa len tot verre halen, inziend dat succes zo niet uitbleef. RKDEO probeerde het Wel anders. Kort spel, dat aanvankelijk niks ople verde. maar waar men naarmate de wedstrijd vorderde toch ter reinwinst mee boekte, omdat het blauwzwarte middentrio zich erg ver liet terugzakken Rond het Leidse strafschopgebied werd het steeds drukker en na vier los se flodders was het vijf minuten voor rust toch raak. Paul Blok land haalde ongehinderd uit en Sjaak Nievaart zag niets achter het bos van benen. 3-1. Mouter moet het onderkend heb ben, want na rust liet Rooden burg de tegenstander weliswaar komen maar kreeg RKDEO niet zoals voor de pauze volop ruimte door het midden. Aan de vleu gels mochten de Nootdorpers zich manifesteren, maar in het centrum gooiden De Groot en Van Kooperen de zaak op slot, terwijl Ligtvoet een paar meter daarvoor als waakhond opereer de. In aanvallend opzicht zette Roodenburg vervolgens de 'jo ker' in. Ronald Jansen dus. de blonde spits die zich als een vis in het water voelde nu hij keer op keer één tegen één mocht spelen tegen laatste man Hooymans. Jansen was gewoon veel sneller en omdat RKDEO-doelman Leo Jansen onder geen beding uit zijn doel durfde te komen bg weer een lange trap kon de Roo- denburger tweemaal juichend te- rugrennen 5-1, na 70 minuten simpel maar zéér doeltreffend voetbal Dat RKDEO dankzg een strafschop van Hooymans (handsbal Ciere) nog terugkwam tot 5-2 mocht de pret niet druk ken. Het telefoontje naar Lisse deed dat wel. AD VAN KAAK LEIDEN - Ter gelegenheid van het afscheid van doel man Wil de Vos speelt Lug dunum dinsdagavond een vriendschappelijke wed strijd tegen Telstar. Nog twre andere Leidse spelers zullen die avond in de be langstelling staan. Wim Op pelaar en Henk de Kier zul len worden gehuldigd in verband met het feit dat zij elk 250 wedstrijden in het eerste team van de twee deklasser hebben gespeeld. Het duel met Telstar, waar in de uit Leiden afkomstige spelers John Verschoor, Sjoerd Boot, Bennie Heems kerk en Theo van Seggelen uitkomen, begint om 19.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17