Aj ax droogt Feyenoord af "We gaan ons nu maar op Veendam voorbereiden". Stephan: "Ik heb Jezek afgeraden door te gaan" FC Groningen houdt hoofd koel tegen Wageningen Excelsior op rand van afgrond Rotterdammers voer voor psychologen na 4-1 verlies Supporter met mes gestoken AANDAG 25 MEI 1981 SPORT SPORT SPORT GRONINGEN (ANP) - FC Groningen had voor eigen publiek in het degradatieduel met Wageningen de zenuwen wat beter in bedwang en iets meer voetbalkwaliteiten in huis. Daardoor had Gronin gen vanaf het begin greep op de wedstrijd en daardoor ook ontstond de voorsprong van 2-0. Pas daarna ging Wageningen, dat Hazelhekke miste en slechts Hoekema en McDo nald in de spits had, meer op de aanval spelen. De druk die Wageningen voel de bleek al in de eerste helft toen Rob McDonald na de goede openingstreffer van Peter Houtman twee keer vrij voor doelman Griever kwam. De eerste keer vloog de bal hoog over, de tweede maal redde Groningens laatste man met een verbluffende reactie op de kopstoot van de Britse Wageninger. Twaalf minuten na rust ver dubbelde Mulder de Gro ningse voorsprong en gezien de machteloosheid van Wa geningen was de strijd be slist. Alleen Wageningen wil de daar nog niet in geloven. De ploeg van Nol de Ruiter ging alles-of-niets spelen en in dat laatste half uur bleek de kwetsbaarheid van Gro ningen. Met een even onverwachte als ruime overwinning (4-0) op Willem II heeft NEC de kans Eddy Bakker (links) van FC Groningen bedreigt Wageningen-doelman Harry Suvee, maar c goal op. FC Groningen won het degradatieduel overigens met 2-0. op behoud van het eredivisie schap in eigen handen ge houden. De meest bejubelde man was Pleun Strik, die in één van zijn laatste wedstrij den voor de Nijmeegse club drie doelpunten voor zijn re kening nam. Albert Heisper scoorde de resterende goal. De eerste die de aandacht op zich vestigde was de wissel vallig fluitende Van Swieten. Na veertig seconden zag hij zich genoodzaakt de gele kaart te trekken voor Dick Mulderij van NEC, die van der Ven onderuit haalde. Het zelfde lot onderging later zijn clubgenoot Willemse na een charge op Broeken. actie levert geen ROTTERDAM - De smart werd gistermiddag niet gedeeld op Woudestein. Ook tegen Excelsior lieten de voetballers van NAC zich herkennen als routineuze strijders tegen de traditioneel dreigende degradatie. Met 1-2 vloerden de Bredanaars de thuisclub, die met de uitwedstrijden tegen PSV en Sparta nog in het vooruitzicht veroordeeld is het welhaast onmogelijke te verrichten om de eredivisie-status te kunnen handhaven. Net als in voorgaande jaren lijkt NAC bijtijds dc ontsnappings clausule te hebben gevonden, die Breda vermoedelijk opnieuw een seizoen voetbal in de hoogste vaderlandse voetbalklasse ga randeert. "Ik heb de spelers er de hele week op gewezen dat het één minuut voor twaalf was en dat hebben ze begrepen", klapte NAC-trainer Jo Jansen verheugd uit de school. "Eerder heeft NAC door een tekort aan discipline punten laten liggen, waardoor het kon gebeuren dat het ge vecht tegen de degradatie op de ze wedstrijd werd toegespitst". Gelaten nam Excelsior het verlies van het 'vierpuntenduel' in ont vangst. Nu al lijken de Rotter dammers zich te hebben ver zoend met een hernieuwd optre den in de eerste divisie, ofschoon linksback Eddy Ridderhof zich na de wedstrijd tegen de waar heid tegen beter welen in wanho pig vastklampte aan een bijna vergeten succesje tegen PSV. "Vorig seizoen hebben wij in Eindhoven 11 gespeeld Wie weet lukt ons dat volgende week weer. De wonderen zijn uiteinde lijk de wereld nog niet uit". In die trant liet zijn trainer Hans Doijee ("In de voetballerij is al les mogelijk") zich aanvankelijk ook uit, maar al spoedig beheer ste gezond realisme zijn betoog. "Op de overwinning van NAC valt niks af te dingen", sprak de Delftenaar. "Als ik eerlijk ben moeten we vanaf nu knokken voor een onmogelijke zaak". Grote koop Al vroeg veegden de Bredanaars de tactische plannen van Excel- sior-trainer Dorjee op een grote hoop. De start van de Kralingers oogde weliswaar florissant, nu \MSTERDAM (GPD) - Goede voetballers mógen bij Feyenoord dan moei lijk te vinden zijn, goede psychologen zijn er al helemaal niet. Het be stuur van de Rotterdamse club dacht de spelers te prikkelen door trainer Jezek plotsëling op non-actief te zetten. In werkelijkheid wekte het elftal tegen Ajax evenwel de indruk alsof het een dagje uit was in Amsterdam. Van een schokeffect was geen sprake, van inspiratie en verbetenheid trouwens ook niet. Dat kwam vooral tot uiting bij de vier doelpunten van Ajax waar bij de Feyenoorders belangstel lend toekeken. Het was dan ook opvallend dat Feyenoord tot een kwartier na rust nog op gelijke hoogte wist te blijven en de scha de uiteindelijk tot 4-1 wist te be perken. „De spelers liepen vaak met hun koppen omlaag maar ik had al het geld op het veld al op geraapt", aldus interim-hoofd trainer Westerhof, die er ook al niet in was geslaagd om zijn spe lers te motiveren. Hij had er eer- der voor gezorgd dal het toch al door blessures en schorsingen (Kaczor, Hotten en Petursson) verzwakte team bij voorbaat al vrijwel alle hoop op een positief resultaat had laten varen. Westerhof had Ajax afgeschilderd als een sterk elftal en had daar om ook geen blufpoker willen spelen, zoals in hij in het verle den nogal eens met succes heeft gedaan. ,,Als je in Amsterdam bluft, dan word je afgebluft". Feyenoord werd ook nu afge troefd. Hetgeen sinds 1975 niet meer zo duidelijk was gebeurd. En dat terwijl de Rotterdammers toch hun toegangsbiljet voor het UEFA-Cuptoernooi hadden kun nen verdienen. Een dag eerder was namelijk concurrent FC Twente onderuit gegaan bij pend voor 1-0 zorgde. Kort daar na, in de 61e minuut, bleek een door Feyenoord gevormd „muurtje" zo slecht gecon strueerd dat Arnesen uit een vrije trap rechtstreeks kon doel punten en ten slotte dook Van Engelen onbenullig over een door Kieft ingeschoten bal. Merkwaardig AMSTERDAM (GPD) - Een 19-jarige Amsterdammer is gistermiddag ter observatie in het Onze-Lieve-Vrouwen- gasthuis in Amsterdam opge nomen, nadat hij door een onbekende dader na afloop van de wedstrijd Ajax-Feye- noord op de Kruislaan met een mes was gestoken. De voetbalsupporter is er overi gens niet ernstig aan toe. Naast dit voorval deden zich voor, tijdens en na de wed strijd nog tal van ongeregeld heden voor. De rijkspolitie van Diemen, de mobiele een heid en de spoorwegrecher che moesten hard optreden toen bij het NS-station Die- men vechtpartijen ontston den tussen supporters van Feyenoord en Ajax. In de om geving van het slation wer den auto's licht tot zwaar bei schadigd en werden ruiten van huizen en winkels inge gooid. Een 17-jarige jongen werd gearresteerd wegens het gooien van stenen. Een 18-jarige fan werd opgepakt omdat hij een politieauto ver nielde. Wim Kieft MVV zodat Feyenoord de inter nationale startbewijzen voor het oprapen had. In plaats daarvan werd de neergaande lijn die al maanden wordt gevolgd en drie plaatsen verlies tot gevolg heeft gehad, verder doorgetrokken. Wellicht had Notten nog een einde kunnen maken aan de malaise. In eerste instantie was hij naar de dug-out verwezen, omdat hij als aanvoerder in het veld niet het juiste verlengstuk van de trainer was. Zaterdagmiddag viel Notten echter helemaal weg van wege een achillespeesblessure. Wijnstekers was dc eer gegund om de leiding over te nemen. Voor de wedstrijd ging hem dat goed af, toen hij ervoor zorgde dat de supporters van Feyenoord zich niet langer dan drie minuten als bommenwerpers manifes teerden Tijdens de tweekamp gedroeg Wijnstekers zich echter even on opvallend als zijn medespelers zodat Notten het slot van de competitie (thuis tegen MVV, uit tegen Twente) waarschijnlijk weer zal meemaken. De enige keer dat de Feyenoorders zich voor 23.500 toeschouwers erg druk maakten was in de negende minuut toen Budding scoorde, scheidsrechter Keizer zijn fiat aan het doelpunt verleende maar grensrechter Klint met succes dwars lag omdat hij geconsta teerd had dat de bal tevoren de zijlijn had gepasseerd. Voor het overige bemoeide Feye noord zich slechts bij vlagen se rieus met de door Ajax gevoerde regie. Het keek in de persoon van de zwakke doelman Van Enge len toe hoe Ling, die ook latere succes had, op slag van rust stijl vol naar de bal zweefde en kop- Het commentaar van Westerhof die zich tevreden moest stellen met een omstreden doelpunt van Bouwens (Keizer had kunnen fluiten voor hinderlijk buiten spel van de voor Vermeulen in gevallen Jacobsen) kwam dan ook merkwaardig over. Wester hof schilderde Ajax af als een uit stekend elftal dat exact wist hoe Feyenoord zou spelen en roemde daarbij vooral libero Wim Jansen voor wie de return een revanche werd voor de destijds uit de hand gelopen wedstrijd in de Kuip waar hij na afloop van de war ming up door een ijsbal op het oog werd getroffen. Zo rooskleurig als Westerhof de za ken voor Ajax afschilderde wa ren ze evenwel niet. Vanenburg toonde aan dat een volledige wedstrijd voor hem nog te veel van het goede is, Zwamborn rommelde vaak maar wat aan en Wiggemansen bleek weer eens te langzaam afgesteld. Hij kon ove rigens als excuus aanvoeren dat hij daags tevoren al was ingezet in het C-elftal tegen Telstar-C. Het optreden vormde een onder deel van een straf die Wiggeman sen afgelopen dinsdag was opge legd. Ajax-trainer De Mos: „Dinsdag heeft het C-elftal van ons zich in de halve finale van de bekerstrijd laten wegspelen door Twente. Een groot deel van die jongens deed er helemaal niets aan. Daar om heb ik zeven spelers twee da gen apart en extra laten trainen. Ik pik het nou eenmaal niet dat spelers tijdens een wedstrijd lo pen te wandelen".De Mos spreekt met zijn keuze voor Wig gemansen heel andere taal dan zijn voorganger Beenhakker die de door het bestuur binnenge haalde Wiggemansen zelfs nau welijks wilde gedogen. De Mos ziet in de Amsterdammer een mogelijkheid om de tweemans- aanval Kieft-Ling uit te breiden tot een trio. Hoe het elftal er ver der zal gaan uitzien hangt af van Lerby en Jansen die nog altijd in dubio verkeren of zij wel in de Meer zullen blijven en van de komst van Olsen. In de jacht op dit Deense talent moet Ajax duelleren met het Franse Racing Club Strasbourg. Vast staat al leen dat Arnesen en Jensen zul len afzwaaien. De Mos: „Blijft het bij die twee dan is er volgens mij niets aan de hand We zijn met dit jonge team duidelijk op de goede weg". De wedstrijd legen Feyenoord kan echter bepaald niet als een test worden beschouwd omdat de Rotterdammers eenvoudig te Richard Budding heeft voor Feyenoord gescoord en arbiter Keizer heeft naar het midden gewezen. Maar grensrechter Klint heeft de vlag omhoogomdat hij had geconstateerd dat de bal de zijlijn was gepasseerd. Ajax-trainer De Mos en Feyenoord-coach Westerhof gingen toen maar een robbertje vechten. zwak waren. Tegen AZ kan don derdagavond in de bekerfinale vermoedelijk een beter overzicht worden verkregen van de kwali teiten van Ajax. Net als zondag zullen de Amsterdammers het dan moeten stellen zonder Op- hof, die maandag met zijn knie blessure moet worden opgeno men in het ziekenhuis. Molenaar, die voorlopig met een enkelbles sure is afgeschreven, en Boeve, die een week geleden het seizoen afsloot op het moment dat zijn arm uit de kom schoot. ROTTERDAM - Feyenoord- directeur Peter Stephan heeft drie maanden gele den tijdens een wat hij noemt „vriendengesprek" de nu op non-actief gestel de trainer Vaclav Jezek af geraden om verder met de Rotterdamse club in zee te gaan. In weerwil van dat advies liet Je zek zich toen door het Feye noord-bestuur toch overhalen een éénjarige verbintenis te dertekenen, nadat de Tsjech eer der volledig op de spelersgroep was afgeknapt. Nadat het groot ste deel van de selectie uitdruk kelijk te kennen had gegeven „op Jezek te zijn uitgekeken", nam dc oefenmeester tijdelijk de wijk naar zijn vaderland. Hij liet zich in een ziekenhuis in Praag behandelen aan een voorhoofds holteontsteking en verklaarde vanaf zijn ziekbed weinig be hoefte te hebben aan een nieuw dienstverband met de Rotter damse club. Maar gesprekken met het Feyenoord-bestuur leid den naderhand onverwachts tot een akkoord. Door dc teleurstellende prestaties van Feyenoord maakte paniek zich meester van het Feyenoord- bestuur. Dc 1-5 nederlaag tegen AZ'67 en dc 1-1 tegen NEC noop te het Rotterdamse college tot een intern beraad, dat vorige week dinsdag als uitkomst ople verde de non-actiefstelling van Jezek. Assistent-trainer Clemens Westerhof kreeg met het oog op de laatste drie competitieduels (van belang voor eventuele kwa lificatie voor hel UEFA-toernooi) alle bevoegdheden in handen: Vaclav Jezek vertrok met een vakantie naar Luxemburg. Gesprek Het heeft er alle schijn van dat de goedbetaalde Jezek (naar ver luidt is hij goed voor een jaarsa laris van circa 175.000 gulden) bij Feyenoord niet terugkeert, al zal het Feyenoord-bestuur binnen drie weken gaan praten met de uitgerangeerde trainer over diens toekomst. Mochten de we gen van beide partijen zich in derdaad scheiden, dan ziet Feye noord zich hoe dan ook geplaatst voor een gepeperde afvloeiings regeling. Peter Stephan weigert op dit moment over die eventue le bestuurskeuze en de daaruit voortvloeiende consequenties te praten. Dc Feyenoord-dirccteur. „Voorop gesteld. ik vind Jezek een be kwaam trainer. Maar hij en de groep waren op een eindstation aangeland. Er moest dus in het belang van Feyenoord iets ge beuren. Ik sla dan ook achter de bestuursbcslissing, al zou het te ver voeren om alleen Jezek de schuld te geven van de zwakke verrichtingen van de laatste we ken". Smeekbeden Het doet op zich merkwaardig aan dat een bestuur een trainer af valt, die drie maanden tevoren Simon van Vliet na 7 minuten met een kopbal de lat trof. maar nog geen minuut later vocht NAC zich in bovenliggende posi tie. Na een overtreding van Kees van der Munnik tegen NAC-mid- denvelder Ton Smits kogelde Martin Vreysen de bal uit de daarna toegekende vrije schop kiezelhard achter de onzekere goalie Peter Brunings. "Smits wilde die vrije schop eigenlijk nemen", herinnerde Vreysen zich later, 'maar ik had gezien dat die keeper niet goed stond opgesteld en daarom schoot ik". De moeilijkheden stapelden zich na die openingsgoal voor Excel sior op. De Brabantse opponent, die was begonnen met een 4-4-2 opstelling, haalde de al snel door arbiter Mulder met geel bekeur de middenvelder Hans Neeskens (overtreding tegen Ernst) naar de linksbackplaats. De op die posi tie begonnen Jack Beusenberg werd naast Anton Joore als dub bele voorstopper geposteerd. Met libero Bertus Quaars en rechtsback Ad Krynen bouwden die voetballers een gedegen af- weerlinie op, waar met name de Rotterdamse rechterspits Gys Zwaan geen gat in zag. Voetballogica Bovendien trad Excelsior achterin de voetballogica met voeten. Nu NAC-trainer Jo Jansen slechts Martin Vreysen en de vroegere Excelsior-speler Koos Waslander had uitgekozen om de verdedi gingslijn van de Woudesteinbn- gade aan de praat te houden, had de thuisploeg in de defensie per manent de beschikking over een numerieke meerderheid van twee man. Maar een slechte taak verdeling waste dat overwicht weg. Om beurten meldden Van der Munnik en Ton Pattinama zich als bewaker van Koos Was lander; de vrijheid werd door één van die verdedigers nooit benut om op te schuiven naar het mid denveld. Met name Van der Munnik ging keer op keer wan hopig op zoek naar een tegen stander, indienPattinama zich in de nabijheid van Waslander be vond. Pas tijdens de onderbre king zag Dorjee de onzin van de afwezigheid van pure mandek ker Van der Munnik in en diri geerde hij invaller Graham Rutjes als tweede spits naar het front. De 0-1 voorsprong van NAC was in de eerste helft amper in gevaar geweest De opbouw van Excel sior verliep onveranderd traag en fantasieloos. Veelal werd nood- gewongen het kopgrage hoofd van de tot aanvaller omgeschool de verdediger Van Vliet (Dorjee: "Een noodgreep") gezocht nu Gys Zwaan en Rini Piasmans aan de zijkanten volkomen faal den. Piasmans leek welhaast angst te hebben voor balbezit terwijl Zwaan zich als een onge twijfeld onvrijwillige bondge noot van NAC presenteerde door tot driemaal toe voor de soms ir ritant opererende keeper Von Seydlitz het spoor bijster te ra ken. Dorjee: "Het beeld van de hele competitie werd in deze wedstrijd opgeroepen, we kun nen het spel niet maken". van dezelfde zijde allerlei smeek beden aanhoorde om vooral maar de voorliggende 1-jarige verbintenis te ondertekenen. „Het valt niet goed te praten dat van de kant van Feyenoord Je zek eerst een contract is aange boden en diezelfde trainer drie maanden later op non-actief wordt gesteld", aldus Stephan. „Maar toch kan hier niet worden gesproken van wanbeleid, want in het voetbal laat niets zich voorspellen. Je kunt hoogstens een beslissing nemen, waarvan je denkt dat die goed is". Inmiddels doemen ook in andere zin problemen voor Feyenoord op. De komst van de Bulgaar Je- liaskov, met wie Feyenoord al twee maanden geleden tot over eenstemming kwam. is zeer du bieus. Nu al is zeker dat Jelias- kov als niet EG-mgezetene wei nig krediet zal genieten van de Stichting Arbeidszaken. Hoewel Peter Stephan niet nalaat Jelias- kov voortdurend als een „verrij king voor het Nederlands voet bal" te kwalificeren, werd een mogelijk verzoek van Feye- noord-zijde tot toelating van Jo- liaskov tot de Nederlandse voet balvelden zaterdagmiddag bij monde van voorzitter Jan Mas man op voorhand van de hand gewezen. „De Stichting Arbeids zaken heeft tot nu toe niet eens een verzoek van Feyenoord ont vangen", liet Jan Masman in het VARA-programma „In de rooie haan" weten. „Maar op dit mo ment weet ik voor mezelf al ze ker dat ik negatief op het verzoek van Feyenoord zal reageren". Overleg Aan Bredase zijde werd, mede door toedoen van Martin Vrey sen, aanzienlijk meer overleg in dc offensieve acties gestopt. Vreysen bond de anders veelvul dig oprukkende Eddy Ridder- hof. "Met zyn individuele klasse legde hij de basis voor gevaarlij ke counters, hij was voor Ridder hof vreselijk lastig", had ook Hans Dorjee geconstateerd. De Excelsior-linksback zag na 52 minuten een onbenullige over treding tegen zyn opponent door de truttig leidende Mulder be straft met een vrije schop Mid denvelder Ton Lokhoff belastte zich met dat karwei. De Schep per maakte een misleidende be weging. waarna de ongedekte Smits 0-2 binnenschoot. 'Toen was het uit", gaf Dorjee. die met de wanhoopswissel Van Daele voor Zwaan zijn elftal nieuw le ven had willen inblazen, na af loop toe. De met ingang van vol gend seizoen als hulptrainer fun gerende oud-Feyenoorder gaf Si mon van Vliet nog wel de gele genheid 1-2 te scoren, maar ver der reikte Excelsior niet. De thuisclub mocht zelfs nog van geluk spreken dat Mulder 'hand arbeid' van Ridderhof binnen de beruchte lijnen over het hoofd zag. "Excelsior kan het nu wel schudden", monkelde de wegens een blessure (gescheurde spier in bovenbeen) tot een tocschou- wcrsrol gedoemde Frans Struis. "Na deze nederlaag kunnen wij ons gaan instellen op Cambuur en Veendam". GERARD VAN PUTTEN

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13