Schmidt en Reagan zijn eensgezind Afstand kerk staat in Italië groter dan ooit Walesa enkele keren met de dood bedreigd Luchtvrachthaven Brussel zit met raketinstallatie Ik zeg, die leningen wil ik wel eens even vergelijken! Rabobank 9 Winst voor extremisten c-t\ i 1981 PAGINA 9 STOCKHOLM - „Ik ben verschil lende keren met de dood bereigd maar tot nu toe is alles nog goed afgelopen". Dat verklaarde de Poolse vakbondsleider Leeh Wa lesa die op bezoek is in Zweden om een ereprijs van de stad Mal- moe in ontvangst te nemen ter waarde van 25.000 gulden. „De laatste keer was een paar we ken geleden toen we wisten dat er tijdens een bijeenkomst in het stadje Bytom een aanslag op mij zou worden gepleegd. Ik zou tij dens de feestelijke afsluiting van een bijeenkomst een mes in mijn rug krijgen. Maar ik word altijd op tijd gewaarschuwd do<^r le den van Solidariteit en in dit ge val kon ik nog op het nippertje de uitnodiging afzeggen. Tijdens een vraaggesprek, gisteren verklaarde hij ook dat zijn rol als leider van Solidariteit nu bijna was afgelopen. „We hebben be reikt waarvoor we jarenlang heb ben gevochten en voor de eerste keer sedert 36 jaar kunnen we onze eigen onafhankelijke vak bondsverkiezingen houden. Ik wil niet dat het uitgroeit tot een soort van persoonlijkheidsver heerlijking. er zijn genoeg men sen die direct mijn rol kunnen In grote trekken was hij tevreden met de ontwikkeling in Polen en binnen de vakbond Solidariteit. Maar desgevraagd bevestigde hij dat er kleine fracties binnen de vakbond waren die het niet hele maal met hem eens waren. Zij willen Solidariteit nog meer radi caliseren maar Walesa zei echter van mening te zijn dat dat teveel nadelige reacties zou kunnen uit lokken. Verder vertelde hij dat hij jammer genoeg nog door geen enkel Oostblokland was uitgenodigd. Dat Solidariteit momenteel min of meer Polen regeert werd door hem ontkend. „Maar we zijn wel meer dan een vakbond, meer een volksbeweging die de hele pro blematiek probeert op te lossen. We respecteren de besluiten van de partij en de regering zolang die te verenigen zijn met onze Amerikaanse inbreker boort 143 jaar eisen WASHINGTON - De 40-jange Ber nard Welch, die bij inbraken in villa's in de Amerikaanse hoofd stad Washington een miljoenen vermogen bij elkaar stal, heeft in totaal 143 jaar gevangenisstraf gekregen. Deze straf werd hem gisteren opgelegd voor de moord op de vooraanstaande medicus dr. Michael Halberstam - broer van de even vooraanstaande journalist en publicist David Halberstam -. die hem bij de in braak in zijn huis had betrapt en vier bewezen inbraken. Halberstam werd op 5 december door Welch neergeschoten. On danks zijn zware verwondingen was de arts zelf achter het stuur van zijn auto gaan zitten om naar een ziekenhuis te rijden. Op weg er naartoe zag hij de te voet vluchtende inbreker lopen en reed met zijn auto op hem in. Welch bleef met een gebroken been liggen. De arts overleed een uur later op de operatietafel. In het huis van de inbreker vond de politie later talrijke waarde volle kunstvoorwerpen, zilver en bont, die bij inbraken in Was hington verdwenen waren. Kerncentrales lekken besmet afvalwater BRUSSEL/ATHENS - Lekken in kerncentrales in het Belgische Doel en Athens in Amerika heb ben voor de nodige opschudding gezorgd. Bij onze zuiderburen kwam drie- vierhonderdduizend liter water, besmet met radio-ac tiviteit vrij terwijl in Amerika ruim zestienduizend liter besmet koelwater wegvloeide. Het Belgische water is later gezui verd en in de Schelde geloosd, zo hebben de Verenigde actiegroe pen voor kernstop in Belgié be kendgemaakt. De directie van de kerncentrale heeft de juistheid van dit bericht met klem tegen gesproken. Zij heeft wél toegege ven, dat er een lek in de centrale is geweest waardoor zevendui zend liter water is ontsnapt. Dit is echter rechtstreeks naar de af- valverzamelaar gelopen. Volgens het ministerie van volksgezond heid is er geen besmet water in de Schelde terechtgekomen. De kerncentrale in Athens moest, na het ontdekken van het lek. worden stilgelegd. Het besmette water is, aldus functionarissen, in een noodbassin opgevangen. Straling is er niet vrijgekomen. Voor het personeel en de bevol king bestond er geen gevaar. Toestand van hongerstaker zorgwekkend BELFAST - De gezondheidstoe stand van IRA-hongerstaker Brendan Mclaughlin, die pas acht dagen met zijn actie bezig is, is volgens het bureau voor Noordierse zaken zorgwekkend Mclaughlin heeft last van inwen dige bloedingen. Hij weigert me dische hulp. De gevangenisautoriteiten hebben bekendgemaakt, dat de IRA-ge- vangene Kieran Doherty. 24. gis teren zijn ontbijt weigerde. Hij werd hierdoor de zevende hon gerstaker in de Maze-gcvangenis. De onlusten, die uitbraken na de dood van de vierde hongerstaker heeft een man het leven gekost. Tien anderen, onder wie zes sol daten, raakten gewond. De elfjarige Carole Ann Kelly is in Belfast overleden. Zij wercï dins dag door een plastiekkogel. afge vuurd door Britse veiligheids troepen, geraakt. Dit gebeurde bil gevechten tw en di troepen demonstranten bij een verkie- zingslokaal. BRUSSEL - Mark Eyskens. de leider van de Belgische rooms- rode regering zit, nauwelijks een week nadat hij op het nippertje zijn kabinet wist te redden, al weer dit in de problemen Giste ren is het Verbond van Belgische Ondernemingen weggelopen uit een ronde-tafelconferentie met de werknemers en de regering Het VBO vond de plannen die de regenng-Eyskens ontworpen heeft om het bedrijfsleven in België te ontlasten volstrekt on voldoende. Nu in de Nederlandse kerkpro vincie de gemoederen in be roering zijn rond het stem gedrag van een priester-se nator bij de behandeling van de abortuswetgeving in de Eerste Kamer, is het des te opmerkelijk om te zien hoe in Italië de bevolking het afgelopen weekeinde in meerderheid afrekende met de christen-democratische en pauselijk lobby tegen abortus. Alle donderpreken van paus Johannes I'aulus 2 in bin nen- en buitenland ten spijt, blijft na het referendum van zondag de wetgeving ge handhaafd die het onderbre ken van zwangerschappen binnen de eerste drie maan den mogelijk maakt, de vrouw daar zelf over laat be slissen en de kosten in reke ning brengt aan de overheid. Dat betekent niet alleen dat Italië kan blijven bogen op de meest liberale abortuswetgeving van Europa: het betekent ook dat de afstand tussen kerk en staat in de bakermat van het katholicis me nu groter is dan ooit tevoren Voor een land dat historisch gezien zoveel moeite heeft gehad om de parlementaire democra tie inhoud te geven, is dat een winstpunt. Italië is pas heel laat een staatkundige eenheid geworden. In de vorige eeuw nog. ging het gebukt onder de versnippering die sinds het uiteenvallen van het Romeinse rijk een feit was. Oos tenrijkse. Franse en Spaanse legers vielen er met een ongezonde regelmaat binnen, maar geen van de drie landen bleek in staat om heerschappij over het gehele land te vestigen. De rooms-katholieke kerk heeft daarin een belangrijke rol ge speeld. Rome wees elke staatkundige eenheid van de hand. of die nu door de Fransen, de Oostenrijkers of door de Italianen zelf tot stand was gebracht. Het Vaticaan was in de verdeelde door vreemde mogendheden overheerste natie de enige con stante factor, kwam als enige tegemoet aan de behoefte bij de bevolking aan zekerheid en kon daar een enorm gezag aan ontle nen. Kwam het tot een eenheid, dan zou de greep van de kerk op de bevolking verminderen, zo was de theorie Het Vaticaan ging daarin zo ver. dat op het moment dat de eenheid dreigde, vreem de legers te hulp werden geroepen, om de verdeelheid te hou den. Het streven naar "Rissorgimento" (eenheid) beperkte zich aan het begin van de vorige eeuw vooral tot de liberale bourgeoisie. Toen echter in het revolutiejaar 1848 een brede stroom van de bevolking in de grote steden te hoop liep tegen de aanwezigheid van Oostenrijk, en de positie van de paus ter discussie kwam. nep het Vaticaan de hulp van Franse legers in en werd het verzet gebroken. Tot 1870 wist het Vaticaan ook handig te profiteren van het gebrek aan eensgezindheid in de eenheidsbeweging over de vraag of Italië een republiek of monarchie moest worden. In dat jaar werd de staatkundige eenheid gevestigd, maar dat was veel meer dan de wil van de massa, te danken aan het feit dat de troepen van Napoleon III plotsklaps Rome moesten verlaten om aan het thuisfront te vechten tegen de binnenvallende Pruisen. Het Vaticaan liet het daar niet bij zitten. Op 25 mei 1871 werd een encycliek uitgevaardigd, waarin de paus de wereld omonwon- den opriep tot een interventie in Italië En daar is het niet bij gebleven. Met de regelmaat van de klok deden berichten de ronde dat het Vaticaan nieuw verzet in voorbereiding had Pas in '29 werd bij het verdrag van Lateranen de strijdbijl begra ven. Dat gebeurde overigens niet voordat Mussolini zich achter gesloten deuren geknield met Paus Pius XI had verstaan en door de laatste tot erkenning van het pauselijk gezag was ge dwongen.In het verdrag van Lateranen werd Vaticaanstad als een souvereine staat erkend, werden afspraken gemaakt over de pauselijke bezittingen buiten het Vaticaan en werd de vrijheid van belasting vastgelegd. Van een begraven van de strijdbnl bleek echter al spoedig geen sprake. Met het zg. "Non Expedit" verbood de paus iedere deelname van katholieken aan het poli tieke bedrijf. Katholieken mochten niet alleen geen partij op richten. hun werd ook verboden te stemmen en het was katho lieken zelfs niet toegestaan om een baan als ambtenaar te ne men. Het "Non Expedit" maakte de deelname van het katholie ke volksdeel aan het maatschappelijke bestel zo goed als onmo gelijk. Een reactie van de regering bleef niet uit in de wet werd een artikel opgenomen dat priesters die zich negatief over de staat uitlieten levenslang konden krijgen. Ook werd met onteigening van kerkelijke bezittingen gedreigd Uit het beeld van het Italië van na de Tweede Wereldoorlog blijkt dat het besluit van Rome om het "Non Expedit" op te heffen, de kerk aanvankelijk geen windeieren had gelegd De Democrazia Christiana werd de belangrijkste politieke stroming in de Ita liaanse politiek, het katholieke volksdeel emancipeerde snel en is er tot op de dag van vandaag in geslaagd een niet onaanzien lijk aantal machtposities op departmenten en in de rechterlijke macht bezet te houden. Sinds Italië op 2 juni '46 bij een referendum de monarchie liet vallen (Victor Emanuelle III had zich te zeer ingelaten met het fascistische bewind om nog als geloofwaardig democraat te kunnen gelden), zijn de christen-democraten onafgebroken aan het bewind geweest. Aanvankelijk vanuit een meerderheidspo sitie. maar sinds '53 via coalitiekabinetten. In '63 leidde het ver lies van de DC er zelfs toe dat de socialisten niet langer buiten de regering konden worden gehouden In ruil voor ministersposten hadden zij wel plechtig moeten beloven elk contact met de groeiende communistische partij uit de weg te gaan Het Vaticaan heeft zich in die jaren in het openbaar afzijdig van elke politiek gehouden. In werkelijkheid echter bestond er een directe relatie tussen de partijleiding van de Democrazia Christiana en de Romeinse curie, waardoor de invloed van de kerk in de samenleving veilig werd gesteld Hoewel het proces van deconfessionalisering in politiek opzicht al aan het einde van de jaren zestig zichtbaar wa trad het pas in 1974 ondubbelzinnig aan de dag Het voorstel om de in 69 on danks de de weerzin van de DC ingevoerde echtscheidingswet weer af te schaffen, werd bij referendum door de bevolking ver worpen. De lobby van de christen-democraten had gefaald en het is ongetwijfeld de herinnering aan die mislukking die de DC er dit jaar van heeft weerhouden om tegen de abortuswetgeving wederom niet alleen politiek, maar ook ondergronds verzet te organiseren. Voordeel voor de christen democraten was ditmaal natuurlijk wel de campagne van paus Johannes Paulu en in de lucht liet weten abortus te allen tijde moord te vinden Dat die strijd ijdel is gebleken is in het Italië van vandaag een gegeven waaraan niet licht kan worden voorbijgegaan Tegen over de staatkundige verdee ldheid van toen ^a.it het machtelo ze politieke bedrijf van het Italië van vandaag Het prestige van de christen democraten is gebroken door een niet aflatende reeks van corruptieschandalen en een stels elmatige bevoorrech ting van het rijke noorden ten opzichte van het traditioneel zwakke zuiden Het bestuur in Rome speelt paniekvoetbal tegen de toename van het democratie-ondermijnende geweld van zo wel linkse als rechtse terroristische organisoIk Maar hoewel de Italiaanse kerken vo-.r het groot te deel door be jaarden en kinderen worden bezocht, is de Italiaan in zijn hart katholiek gebleven De enorme populariteit van zelfs deze Pool se paus bij de Italiaanse bevolking, leek de conclusie te rechtvaardigen dat de Italianen zich in deze donkere dagen we derom massaal rond de Heilige Stoel zouden scharen. Met het geslonken gezag van de christen-democraten lijkt echter ook de directe politieke en maatschappelijke invloed van Rome te ver dwijnen. Bij referenda zowel in de kwestie rond de echtschci dingswct als rond de abortuswetgeving koos een ruime meer derheid voor een afwijkende koers Bij verkiezingen is het ver lies van de christen-democraten mind< r groot geweest. Maar zo lang niets erop wijst dat de DC de banden met een belast verle den doorbreekt, lijkt een verkiezingsnederlaag voor die partij voornameltjk een kwestie van tijd TON VAN BRUSSEL Gaddafi eist Nobel prijs voor vrede PARIJS - Kolonel Moammar Gaddafi, het staatshoofd van Libië, heeft gisteren de No belprijs voor de vrede voor zich opgeëist, omdat zijn land een einde heeft helpen ma ken aan de burgeroorlog in Tsjaad. Aldus meldt het Libi sche persbureau, 'Jana', vol gens een in Parijs ontvangen bericht uit N'djamena. Gaddafi, die in Tsjaad vertoeft voor een mini-top over dit land, heeft ook de Organisa tie van Afrikaanse Eenheid uitgenodigd de kosten te dra gen van het verblijf van de Libische troepen in Tsjaad, omdat zij daar de vrede be waren. De OAS zou Libië daarnaast schadeloos moeten stellen voor de verliezen die Libië geleden heeft bij het herstel van de orde en rust in Tsjaad. Het Libische ingrij pen in Tsjaad had plaats om het leger van president Gou- kouni Weddeye te laten zege vieren over dat van zijn mi nister van defensie, Hissen Habre..-. Oók goed om geld te lenen. WASHINGTON - De Duitse bondskanselier Helmut Schmidt en de Amerikaanse president Ronald Reagan hebben elkaar in de Amerikaanse hoofdstad na drie da gen van besprekingen onder betuigingen van grote eens gezindheid vaarwel gezegd. Meneer, zeiden wij bij ons op de bank, u hebt groot gelijk. Hoe hoog is de rente? Hoeveel gaat u per maand betalen en voor hoe lang? Mogen wij u dat eens even voorrekenen? Dan weet precies waar u aan toe bent! Schmidt, sprekend tot journalis ten, beklemtoonde zijn „diepe te vredenheid" over de resultaten van zijn dienstreis, die voorna melijk beoogde in de VS nog eens te onderstrepen dat Ameri ka met de Russen moet gaan on derhandelen over wapenbeheer sing om de plaatsing van nieuwe kernwapens voor de middellan ge afstand in Europa politiek niet in gevaar te brengen. De Amerikanen hebben te kennen gegeven dat de VS zouden vast houden aan hun schema voor een uiterst terughoudende her vatting van de wapenbesprekin gen met de Sowjet-Unie. Schmidt kwam om te proberen daarin een stroomversnelling te bewerkstelligen. Schmidt heeft geen openbare toe zegging van de Amerikanen ge kregen dat zij even nadrukkelijk zullen streven naar een spoedige hervatting van besprekingen over de beperking van strategi sche kernwapens (voor intercon tinentaal gebruik), het zoge naamde SALT-overleg. Want dat is het raamwerk waarbinnen ten slotte de onderhandelingen over vermindering van Europese kernwapens moeten worden op geborgen. Schmidt heeft Reagan langdurig voorgehouden dat de dure dollar en de hoge Amerikaanse rente voet voor de Europese geld markt ernstige konsekwenties meebrengt en moeilijkheden veroorzaakt in de Europese eco- nomin. Schmidt op zijn beurt heeft tijdens een lunchtoespraak voor de Na tion All Press Club laten vastleg gen dat Ruslands leider Brezjn- Roemeen en Rus terug uit de ruimte MOSKOU - De Russische kosmo naut Leonid Popov en zijh Roe meense collega Dumitru Pruna- riu zijn gisteren na een ruimte- vlucht van negen dagen op de aarde teruggekeerd. Hun ruimte voertuig Sojoez-40 landde ten zuidoosten van de stad Dzjezkaz- kan in de Sowjet-republiek Ka- zachstan. De ruimtevaarders waren op 14 mei gelanceerd. Zij koppelden de Sojoez-40 aan het ruimtesta tion Saljoet-6. Na een kort ver blijf in dit station keerden zij te rug. BRUSSEL - Op de internationale luchtvrachthaven van Brussel "Brucargo", zit men met een las tig probleem. Sinds enkele da gen staat daar een volledige lan- ceerinstallatie voor grond-luch- traketten, compleet met de ra ketten en met bestemming Chili. België kent echter een uitvoer verbod voor wapens naar Chilie en ook doorvoer van wapens naar dat land is verboden. Het ministerie van buitenlandse za ken heeft dan ook gisteren be vestigd dat de eigenaar van dat wapentuig het weer moet komen ophalen. Aan wie de installatie (drie lanceer- inrichtingen, een rijdend onder stel, aanhangers en raketten ver pakt in containers) toebehoort is niet erg duidelijk. Vast staat wel dat ze vervaardigd is door het Franse bedrijf „Matra-Thomson CSF". Nog maar kort geleden stelde de inmiddels ontslagen Franse re gering-Barre een exportverbod in voor wapens naar Chili. Het vermoeden bestaat dat het wa pensysteem. "Crotale" geheten, toen snel naar België is getrans porteerd. Vast staat dat het over de weg naar Belgic is gegaan. Waarom het aan de Belgische grens niet teruggestuurd is en "Brucargo" heeft kunnen berei ken, is onduidelijk. Het Belgi sche dagblad "Le Soir" onthulde gisteren de aanwezigheid van de installatie op het Brusselse luchtvrachtgoederenstation. Volgens dat dagblad is de zending gericht aan een zekere Carlos X in Chili. "Le Soir" meent ook te weten dat de installatie vervoerd had moeten worden met een Boeing 747 van de maatschappij "Flying Tigers". Dat toestel arri veerde vorige week zondag in Brussel met bestemming Santia go de Chili. Het is afgelopen woensdag weer vertrokken zon der de lading hebben kunnen in- jev dit jaar de hoofdstad van de Bondsrepubliek zal bezoeken en dat hij dat gebeuren beschouwt als een gelegenheid orn diverse aspecten van het Sowjet-beleid die het Westen verontrusten, ter sprake te brengen en te zoeken naar wegen en mogelijkheden om bestaande problemen uit de weg te ruimen. BELFAST - Bij de gemeente raadsverkiezingen in Noord-Ier- land hebben de voorstanders van een harde lijn bij zowel de katho lieken als protestanten grote winst geboekt. Nadat bijna alle stemmen waren geteld kwam dóminee Ian Pais ley, de meest militante onder de Noordierse protestantse politici als onbetwiste leider van de 1 miljoen protestanten uit de bus. Paisley interpreteerde de resulta ten als een keuze voor de protes tantse oppositie tegen de Britse neiging om de betrekkingen met de Ierse republiek te verbeteren. Dit Britse initiatief, daterend van de topontmoeting tussen pre mier Thatcher en de Ierse pre mier Charles Haughey, in de cember 1980, werd door de mili tante protestanten gezien als een eerste stap in de richting van her eniging van Ulster met de Ierse republiek. De gemeenteraden hebben weinig politieke macht maar de verkie zingen werden algemeen gezien als een barometer voor het poli tieke denken in Noord-Ierland. De Italiaanse president Sandro Pertini heeft gisteren dertig mi nuten met de paus gesproken. De president bezocht Johannes Paulus II in het ziekenhuis. De paiLS gaat overigens goed vooruit, hebben de artsen laten weten. Hij heeft al enkele uren in een stoel gezeten en buiten zijn kamer gewandeld. De hech tingen in de onderbuik zijn ver wijderd en ook de twee afvoer- buisjes zijn weggehaald.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9