Nederland kiest voor een nieuwe regering „Heel de wereld" moet Robs doorbraak worden Scholierenpartij wil Meer inspraak Hoe „Brompot" „Witje" werd Spontaneiteit en sfeer zijn het belangrijkst SATERDAG 23 MEI 1981 Op dinsdag 26 mei volgende week dus - worden er in ons land ver kiezingen gehouden. Nederlan ders van achttien jaar en ouder - IAARLEMMERMEER - De Scholieren Partij Haarlemmer meer (SPH) gaat in juni voor het eerst vergaderen in het raadhuis van Hoofddorp. Vijf kinderen uit Hoofddorp hebben de SPH op gericht met het doel tot een kin- derraad te komen, die opkomt voor de belangen van alle kinde ren in de Haarlemmermeer. Cén van de vijf oprichters, de 12- jarige Mark van der Molen, ver telt: "Wij willen meer'trapveldjes en speelterreinen. In Hoofddorp zijn niet zoveel trapveldjes, ten minste niet in elke wijk. Ook moeten er buurthuizen komen, die meer actief zijn voor kinde ren van onze leeftijd. Er is hier bijvoorbeeld een buurthuis waar niks wordt gedaan. Er is alleen maar een overblijfregeling voor kinderen tussen de middag. Maar ik vind dat er bijvoorbeeld meer tafeltennistafels moeten komen, zodat de kinderen na schooltijd daar kunnen spelen". En Jacco Nijholt, ook twaalf jaar en één van de oprichters van de SPH, voegt daar snel aan toe: "Er moet ook een zaaltje komen waar goede films kunnen worden ge draaid. Nu moeten kinderen he lemaal naar Haarlem of Amster dam gaan om films te zien. Ze gaan daarom zelden naar de bio scoop". Meer inspraak Jacco en Mark zitten allebei in de zesde klas van de Koningin Wil- helminaschool, evenals de ande re drie oprichers van de SPH: Bernd Visser (12 jaar). Pim van Harten (11 jaar) en Maarten van Roekei (12 jaar). Jacco zegt: "Wij vinden het belangrijkste dat kin deren meer inspraak krijgen in dingen die kinderen aangaan. Daarom willen wij dat de kinder- raad er snel komt. We hebben er eigenlijk niet aan gedacht om naar de politieke partijen te stap pen om te vragen of ze meer wil len doen voor ons". redactie: Anneloes Timmeri.je. Bijdragen van: Monique Ui- terwaal en Wim Wirtz. Reacties naar: Klepperdoos, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Mark vertelt dat ze in november van het vorige jaar een raadsver gadering hebben bezocht: "Na de raadsvergadering kwam me neer Melissen, die is raadslid voor de PvdA, naar ons toe om te vragen hoe wij het hadden ge vonden. Door meneer Melissen zijn we op het idee gekomen om een kinderraad op te richten. Hij heeft gezegd dat we een brief moesten schrijven naar de leden van de raad van Haarlemmer meer. In die brief stond dat we de Openbare Socialistische Ar beiders Partij (O.S.A.P.) hebben opgericht. Eerst hadden we de naam 'de Kinder Piraten Partij' verzonnen, maar Pim bedacht de naam O.S.A.P., die vond hij be ter". Burgemeester Jacco gaat verder: "Begin maart hebben we een gesprek gehad met de burgemeester (burge meester C. van Stam van de ge meente Haarlemmermeer, red.) en die vond onze partijnaam niet goed. Hij zei dat we niet op 'kleur' moesten afgaan, maar meer op de kinderbelangen in de dorpen. Hij stelde voor om het Scholieren Partij Haarlemmer meer te noemen. De burgemees ter bood aan om de vergaderin gen van de kinderraad voor te zitten. Nou, dat vonden .wij goed". Mark: "Na het gesprek met de bur gemeester zijn we naar de voor lichtster van de gemeente ge gaan. Zij heeft voor de scholen een brief met een vragenlijst op gesteld, met bijvoorbeeld de vraag of ze de oprichting van de kinderraad nuttig vinden. Heel wat scholen hebben de enquête ingevuld teruggestuurd. Daarom zouden we donderdag 14 mei met de voorlichtster gaan praten. Maar toen had ze nog geen tijd gehad om iets te doen. Nu gaan we in de eerste week van juni praten met haar en dan hopen we dan we in juni voor het eerst met de 40 kinderen, die zich hebben aangemeld als lid, kunnen gaan vergaderen. Jacco merkt nog op: "We hebben ook affiches gedrukt en opge hangen in de scholen en in de bi bliotheek. Zo hopen we dat er nog meer kinderen lid willen worden van de kinderraad. De kinderen die zich hebben aange meld, krijgen een agenda thuis gestuurd voor de eerste vergade ring. Ik denk dat er op de agenda komt te staan dat er meer activi teiten voor kinderen moeten ko men, meer trapveldjes en basket- ballvelden enzo. Maar de voor lichtster zal de agenda wel sa menstellen, samen met ons". Noron-stad Op de vraag hoe de gemeente aan het geld moet komen om de plannen van de SPH te kunnen uitvoeren, antwoordt Jacco: "Nou, dan laten ze maar wat min der lampen branden in de raads zaal, want daar branden er wel 130". Mark begrijpt dat alleen die oplos sing niet voldoende is en zegt: "Ja, het belangrijkste is dat we inspraak krijgen, vooral natuur lijk bij het inrichten van i links: "Kinderraad moet er komen"' maar ook weer niet allemaal - kunnen dan gaan stemmen. Dat gaat als volgt. Ze gaan naar een stemlokaal in een school of een ander gebouw in de buurt en ma ken dan een hokje rood op het stembiljet dat ze hebben gekre gen. Dat hokje hoort bij een poli tieke party en bij de mensen die voor zo n partij strafei In de Tweede Kamer willen komen. Zo worden die partijen en men sen dus gekozen. En daarom he ten die verkiezingen ook Twee de-Kamerverkiezingen. In die Tweede Kamer zit een aantal politieke partijen en 150 kamerleden. Die worden nor maal gesproken eens in de vier jaar gekozen. Dat gebeurt dus dit jaar weer. Wat doen die politieke partijen? Ze doen zoveel moge lijk wat de kiezers in Nederland willen. Daarom worden ze samen ook wel de volksvertegenwoor diging genoemd. Er zijn in ons land heel veel politie ke partijen, zoals de Partij van de Arbeid, het CDA. de VVD. D 66. PPR, PSP en ga zo maar door wijken. Zoals bijvoorbeeld in Noron-stad (een bouwplan om 15.000 woningen aan de noord kant van de Haarlemmermeer te bouwen, red waar natuurlijk ook speelterreinen en voetbal velden zullen worden aangelegd. En wat wij ook belangrijk vin den. is het krijgen van veilige fietspaden". Jacco zegt: "Ik denk dat we dan plattegronden van dat gebied maken en dan met de kinderraad gaan bekijken wat en waar we al les willen hebben. En dan moe ten we de raadsleden overtuigen dat het allemaal nodig is. Maar eerst moet de kinderraad van de grond komen en wij moeten ho ren wat de andere kinderen van de raad verwachten". "AHe kinderen tussen de 9 en de 14 jaar", zegt Mark, "kunnen brie ven schrijven naar de kinderraad over wat ze willen hebben in hun wijk. of wat ze willen veranderen of verbeteren. Ze moeten schrij ven naar Mark van der Molen, Pi- ratenweg 5 in Hoofddorp. Als ze zich willen aanmelden als lid. kunnen ze mij ook bellen. Het nummer is 02503-14514. Wat ze ook nog kunnen doen is naar het hoofd van hun school gaan, die heeft ook een enquête ontvan gen. Dan moeten ze vragen of de school meedoet". Vervolgverhaal En toen pas zag hij wat het muisje aan het doen was. Het torretje had haar vleugeltje beschadigd, en het muisje weefde het zo goed mogelijk weer heel. En ze ver zorgde ook nog een wondje aan één van de pootjes. Oh. wat schaamde Brompot zich! Het liefst zou hij zó door de grond willen zakken. Het muisje huil de. "Snik, snik! Eerst jagen ze me weg omdat ik van torretjes houd, en zelfs hier mag ik ze niet helpen! Huhuu!" "Maar.... oh, wat schaam ik me", zei Brompot. "Ik dacht datje haar - en hij wees op het torretje op wou eten! Oh. alsjeblieft, neem het me niet kwalijk". "Snif, nee hoor, ik snap het nu toch... maar... snif... ik heb ook zo veel naars doorgemaakt". En ze vertelde hoe ze weggejaagd was, omdat ze zoveel om torretjes geeft. Toen vertelde Brompot op zijn beurt wat hem was overko men. Ook zei hij, dat hij Brompot heette, omdat hij tegen iedereen altijd zo brommerig deed. "Hé?, zei het muisje verbaasd, "ik vind je juist zo vriendelijk". "Ja. maar jij houdt van torretjes. Zeg, eh... ik... eh... ik vind jou ook aar dig. zullen we samen verder trek ken? Hoe heet je eigenlijk?" "Muizemietje". "Goed da s een leuke naam", zei Brompot. Maar. zullen we nou samen verder trek ken. of niet?" Hij keek Muize mietje vragend aan. "Nee. ik weet wat beters", zei Mui zemietje. "We blijven hier en bouwen een huisje". "Maar" zei ze, "ik heb alles verloren, lakens, kleren, servies, toen een buizerd me aanviel", zei ze verlegen. "Geeft niks, ik heb een kar vol spullen", zei Witje, "en... óh!". verschrikt keek hij het muisje aan. "Wat is er. wat heb Je? vroeg ze bezorgd. "Tar! Ik heb nog een torrevnendje. en hij moest wachten tot ik er weer was". (Volgende keer verder). CILLEKE MARKSLAG En die proberen allemaal zoveel mogelijk te zeggen te krijgen Hoe groter die partijen zijn. hoe meer macht ze hebben. Ze kun nen dan makkelijker hun ideecn uitvoeren. En de ene partij denkt nou eenmaal vaak heel anders over bepaalde dingen dan een andere partij Om een voorbeeld te noemen cr zijn partijen die al le auto's buiten dc woonwijken willen houden. En er zijn andere partijen die dat niet willen, om dat ze vinden dat de mensen hun auto in de buurt van hun huis moeten kunnen parkeren Als de verkiezingen zijn gehouden, dan gaan de politieke partijen met elkaar praten. Want ze moe ten ook nog samen een kabinet samenstellen. In dat kabinet zit ten ministers en die vormen sa men met de koningin de rege ring. Dat gesprek van de politie ke partijen kan heel lang duren, want eigenlijk wil elke partij wel graag in de regering zitten Maar omdat sommige partijen niet zo goed met elkaar kunnen samen werken, kan dat niet altijd Als het kabinet is samengesteld, kan er geregeerd worden. Samen met de Tweede Kamer maakt de regering (dus het kabinet met goedkeuring van de koningin) wetten en regels En de Tweede Kamer kijkt of de regering dat wel goed doet. Dat is heel be langrijk, want alle mensen in Ne derland hebben met die wetten en regels te maken. En daarom zijn dus ook de verkiezingen van volgende werk van groot belang. H ff Ft 0 Pies Zyn ROE P i N 6 Cfrii'sr DRiES srtsysti vA l-l H T KROMMENIE - Van de boogie woogie-pianist met de betonnen linker hand is een nieuwe plaat verschenen. De hoes toont Rob Hoeke in zijn bekende houthakkersjas met op het hoofd een hoed. Lekker ontspan nen speelt hij piano op een bakfiets in de vrije natuur. De ontwerpers van de hoes hebben daarmee geprobeerd de sfeer van de muziek weer te geven, die duidelijk wordt wanneer men de titel kent. 'Free and Easy' heeft deze veteraan op de toetsen zijn nieuwste geesteskind gedoopt. Van de piaat zal ook een single worden uitgebracht. Chimes of Freedom van Bob Dylan in een boogie woogie-jasje gestoken. Het enige nummer overigens dat Rob niet zelf heeft gecomponeerd. De elpee Free and Easy is niet tot stand gekomen op de manier waarop verreweg de mees te platen worden vervaardigd. De normale gang van zaken is dat een platenmaatschappij een artiest in de gelegenheid stelt op hun kosten, en onder hun toezicht, in de studio aan het werk te gaan. Rob Hoeke kon zichzelf in een dergelijke situatie niet erg goed vinden. Creatief kon hij onder die druk niet het onderste uit de kan halen. Daarom verkoos hij het eens diep in de buidel te tasten en geheel voor eigen rekening zijn laatste inspiratie op het gebied van boogie aan het vinyl toe te vertrouwen. In zijn woning wil de pianist wel uitleggen hoe het allemaal zover heeft kunnen komen. Steunend onder de hitte van de laatste dagen zegt hij: "Tot op heden hebben de verschillende platenmaatschappijen kans gezien 13 elpees van mij te slijten. Waarom zou het mij dan niet lukken deze veertiende voor elkaar te krijgen? Kijk. ik wilde ook een antwoord geven aan dc platenmaatschappijen die het allemaal beter weten dan de artiest. "De verkoop van het genre boogie woogie liep de laatste jaren natuurlijk terug in Nederland. Hoewel in Duitsland en Engeland toch een duide lijk revival merkbaar is. Maar hier zie je gebeuren dat hoe goedkoper een boogie-plaat tot stand komt. hoe beter het is. Dat gaat ten koste van het creatieve deel. De boogie-fans kopen zo'n plaat toch wel, is de ge dachte. en zo'n studio kost geld. Je krijgt dan situaties wanneer het een keer niet echt klikt, het studiopersoneel toch graag wil dat er wordt doorgewerkt. Als het niet gaat zou je er gewoon even mee moeten stop pen. Anders wordt er fout op fout gemaakt. Maar je moet doorspelen onder het motto 'Het publick hoort het toch niet'. Nou. dan ga ik op tilt" "Erg belangrijk voor boogie is namelijk de spontaniteit waai stand komt. Natuurlijk kun je mij 's nachts wakker maken. Dan speel ik zo een boogie voor je. En niet slecht ook. Maar wanneer de vonk van het moment er is speel je die boogie een klasse beter. Dat voelt ook het publiek". "Vergelijk het maar met een concert-pianist. Er zijn duizenden van die jongens die de vijfde van Beethoven spelen. Allemaal goed. En toch zijn er maar een paar die eruit springen doordat ze er nét dat gevoel in weten te leggen dat het publiek aanvoelt. Zo is het met boogie ook. De charme daarvan ontleent zich aan de spontaniteit en de ongedwongen sfeer in de studio". "Zeker de laatste jaren ontbrak dat in de studio. Daarom ben ik over voorgaande elpees toch minder tevreden dan over Free and Easy. Die plaat is wel onder optimale omstandigheden tot stand gekomen. Een stelletje muzikanten spelen erop mee die niet alleen goed kunnen spe len, maar ook vrienden van mij zijn. Pierre van der Linden (Focus, Brainbox en Sweet d'Buster) drumt, Willem Schoone speelt bas. Ben de Bruin gitaar en zelf speel ik dus piano. Jan Vennik heeft verschillen de saxofoonsoli ingespeeld. En doordat ik het zelf betaalde kon er wor den gewerkt op de manier die mij het best bevalt. Vrij en gemakkelijk dus. Ik heb zelfs mijn eigen piano over laten brengen naar de studio van Arnold Muhren omdat ik daar het lekkerst op speel". Het risico dat Rob nam bleek minder groot, want hij vond ook inderdaad een maatschappij bereid zijn eigen maaksel op de markt te brengen Die maatschappij heeft Rob verzekerd dat hij onder dezelfde omstan digheden kan bljjven doorwerken. PIETER GROENEWALD dat soort open deuren". LEIDEN - Het Nederlandstalige lied wint steeds meer terrein. Zelfs als het een keer niet door ene Zangeres zonder Naam of Ronnie Tober wordt vertolkt. Er komt ruimte voor de wat meer kritische teksten, voor teksten dus die ergens over gaan. Voor Lcidenaar Rob Baars is het kli maat derhalve gunstig om einde lijk landelijk door te breken met zijn 'kritisch blijmoedige liedjes'. Het wordt tijd want Rob rom melt al vanaf zijn vijftiende in de muziek en begint nu de dertig erg rap te naderen. De geboren Noordwijker heeft de steun van 'de jongens van Cat Music' en Robbie Gerritsen (ondermeer manager van de Earring). "Dus als het nu niet lukt dan lukt het waarschijnlijk nooit", beseft Rob Baars zich terdege. Met andere woorden: "It's now or never" voor de Leidse kruising van Rob de Nijs en Robert Long. Knieval Als huisartiest bespeelt Rob Baars al geruime tijd het publiek van het etablissement 'De Torentrek ker' in Noordwijk. Zittend op een kruk en met z'n gitaar in de hand. Een soort troubadour die. uitsluitend mét zelf geschreven liedjes, redelijk succes oogst. Maar de schurft heeft hij er in als weer eens zo'n zogenaamde va- Dat werd dus een gigantische flop. Baars: "Ik geloof dat er in totaal 170 van zijn verkoc ht Die plaat werd niet opgepakt he. Fer ry Maat. die toen nog bij Noord zee zat, zag er geloof ik wel wat in. Maar juist op het moment dat- ie mijn plaatje 'hittip' zoictl wilde maken ging Noordzee uit de lucht". Een jaar later trok Rob Baars bij CBS aan de bel Maar die hadden Albert West al in huis en w.-mig behoefte aan een tweede Neder tante trod in I9V0 hmg ik nog een keer een telefoontje van CBS. Ze zagen kennelijk toch we! wat in me Samen met WO Luikinga heb ik toen een proef- bandje gemaakt maar ook daar heb ik nooit meer wat van ge hoord". Rose luchtje derlandse topartiest binnen komt draven zoals Albert West of Rob de Nijs. Met een concert band en werk van anderen krij gen zij de zaal binnen de korste keren plat. Een frustrerende zaak voor iemand die zelf een beetje artistiek bezig probeert te zijn. Die artisticiteit gooit Rob Baars nu maar gedeeltelijk over boord want hij wil onderhand ook wel eens een boterham in de muziek verdienen. En daar is ele knie val voor nodig Vandaar zyn single 'Heel de wereld'. Een soort 'Jan Klaassen de trompetter' van Rob de Nijs. Een vrolijk deuntje met een tekst die een heel klein beetje maatschappij-kritische is. De keerzijde 'Nooit meer zoals toen' toont het ware gezicht van Rob Baars. Een fraaie ballade waarbij de Lcidenaar zichzelf op gitaar begeleid. Flop In 1974 probeerde Rob Baars voor de eerste keer een toort doorbraak te forceren Met Cata pult nam hij onder de artiesten naam Divid Greenberg ("Ik werkte in die tijd bij een boek handel en op de cover van een Engels pockctje zag ik een keer de naam van een of andere psy chiater David Greenberg staan") 'She's nr. In 1977 stapte Rob Baars van het Engelstalige pad en begon hij op advies van de toenmalige Cata puit-manager Aad van Delft in het Nederlands te schrijven. Een hele lange aanloopperiode resul teerde uiteindelijk in het opne men van het singletje 'Heel de wereld' wat voor Rob Baars ("be ter laat dan nooit") de doorbraak moet brengen De tweede 45 toerenschijf uit de i Rob Baars is dus een duidclyke knipoog naar de com mercie "Maar", stelt Baars resu luut, ik zal er voor waken om mezelf helemaal aan de cornmer cie over te geven. Ik wil beslist geen romantische dingen met een rose luchtje maken Ik wil wel iets te zeggen hebben Geen teksten als vandaag is het al weer mooi weer of meer van dat soort open deuren". JAAP VISSER

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 33