Wat partijen de kiezer beloven KERNENERGIE DEFENSIE ZATERDAG 23 MEI 1981 (PvdA) Motto: "Weerwerk" De moedeloosheid, veroor zaakt door een rechts kabi net, moet worden omgezet in hoop en solidariteit. De sa menleving is veranderbaar. De ongelijkheid van macht kan worden doorbroken. Als weerwerk wordt gegeven is het niet nodig de ontwikke lingen van de jaren tachtig moedeloos te ondergaan. (CDA) Motto: "Om een zinvol bestaan" De samenleving moet zo zijn ingericht dat de mensen zich verantwoordelijk weten voor elkaar. Daarbij zal een werkelijke ombuiging nodig zijn, want de geijkte midde len blijken niet meer te vol doen. Met een simpele bezui- nigingspolitiek wordt de maatschappelijke orde niet veranderd. De zin van de po litiek is het streven naar een maatschappij, waarin de Bij belse gerechtigheid meer ge stalte krijgt. (WD) Motto: "Samen aan 't werk" Een bewuste koersverandering is nodig, gericht op het vin den van maatschappelijke en economische nieuwe even wichten, met behoud van de sociale verworvenheden. De koers van het kabinet-Van Agt-Wiegel zal derhalve in de komende jaren moeten wor den voortgezet, verscherpt en meer bewust. De vrijheid en eigen verantwoordelijkheid van burger en samenleving moeten worden versterkt. <D'66> Motto: "Niet meer. maar beter" Wie voor D'66 kiest, kiest voor een mentaliteit. Uitgangs punten zijn daarbij geestelij ke en politieke vrijheid, men selijke gelijkwaardigheid, in dividuele ontplooiingskan sen en solidariteit. Daarnaast wil D'66 fundamentele maat schappelijke veranderingen aanbrengen t.a.v. de hard vochtige egoismen in de sa menleving. zoals het verkwis tend gebruik van mensen en het materialisme als norm. (SGP) Motto: "Gerechtigheid verhoogt een volk" Het doel van het bestuur is de ongebondenheid van de mensen in te tomen, er voor te zorgen dat iedereen een stil en rustig leven kan leiden, in alle eerbaarheid. Zo'n be stuur doet zowel de enkele burger als het gehele volk recht naar Gods bedoelingen. Daarnaast is er een persoon lijke verantwoordelijkheid om gerechtigheid te betrachten. De overheid mag die niet aantasten. (PPR) Er kan. ook nu nog, wor den gekozen voor meer wel zijn in plaats van voor meer welvaart. Daarom kiest de PPR voor een "economie van het genoeg", die de arme lan den, het milieu en de mensen meer ruimte geeft. *Mede daarom kiest de PPR voor emancipatie, menselijke vrij heid en menselijke waardig heid tot welke (minderheids) groep men zich ook bekent en in welke situatie men ook verkeert. (CPN) De CPN zet zich in om de voortzetting van de CDA- WD-regering te verhinde ren. De nieuwe macht moet dan wel een nieuwe koers in zetten. Het is nodig dat be staanszekerheid en veilig heid worden vergroot en ver anderingen van maatschap pelijke verhoudingen moge lijk wordt. (GPV) Motto: "Opdat het u wel g»" De instandhouding van de wel vaart is niet het hoogste doel van de politiek. Overheid en volk hebben de opdracht mee te werken aan de ont wikkeling van de samenle ving tot eer van God. Daarom komt het GPV-program o.a. op voor de handhaving van het overheidsgezag en tegen de emancipatiedrang. (PSP) Socialisme is voor de PSP niet een maatschappij als in de Sowjet-Unie of Chi na waar vrijheid van me ningsuiting, respect voor minderheden, stakingsvrij- heid, e.d. ontbreken. Socialis me is voor de PSP een radica le democratisering en femini- sering van de gehele maat schappij. Het werk van de PSP in het parlement is er in de eerste plaats op gericht de druk van (buitenparlementai re) progressieve bewegingen om te zetten in resultaten (PVDA) Voor de PvdA is werk tijdverkorting de hoeksteen van het werkgelegenheids plan. Voorts wil de PvdA meer aardgas uit de grond ha len en de grote beleggers dwingen te investeren in wo ningbouw en in energiebe sparende en milieuvriendelij ke investeringen. Deze. en andere maatregelen, moeten leiden tot 300.000 (deeltijd) banen. Een algemene ver korting van de werkweek bij handhaving van de huidige produktie vergt een reëel loonoffer van 4 percent over vier jaar. Voor de PvdA mag het begrip "passende arbeid" niet conjunctuurgevoelig zijn. (CDA) Het CDA wil 350.000 mensen extra aan het werk helpen waarvan ongeveer de helft in deeltijdbanen. Daar bij moet de overheid het voorbeeld geven. Ook ar beidstijdverkorting is nodig. In beginsel zal hierbij sprake moeten zijn van evenredige verlaging van het loon. De concurrentiepositie van het bedrijfsleven ten opzichte van het buitenland moet wor den verbeterd. Inkomensma tiging en vermindering van het aantal trekkers van socia le uitkeringen zijn daarbij scharnierend. Van jongeren mag een grotere bereidheid tot het aanvaarden van ander werk worden gevraagd. (WD) Het WD-programma spreekt over 250.000 nieuwe banen, waarvan 100.000 in deeltijdarbeid. Daarvoor is, behalve voor de bouw. een aanmerkelijke bezuiniging van de overheidsuitgaven no dig alsmede een herstel van de bedrijfswinsten. Anders dan de PvdA en CDA is de WD tegen uitbreiding van het aantal (semi)overheids- ambtenaren. De natuurlijke groei van deze sector dient bovendien te worden be perkt. De deeltijdarbeid moet vooral in de overheidssector gerealiseerd worden. Het be drijfsleven kunnen alleen richtlijnen worden opgelegd, uitgezonderd bepalingen voor het inschakelen van WAO'ers. (D'66) D'66 wil 110.000 nieuwe volledige banen creëren, en 350.000 deeltijdbanen. De overheid moet daarbij voor op lopen. Vrijkomende dag- taakbanen moeten gesplitst worden in twee deeltijdba nen. Dat is het bedrijfsleven moeilijker, of niet, voor te schrijven. In de vrije sector moet nieuw werk vooral ge vonden worden bij startende, kleinere bedrijven, die marktverkennend en markt- scheppende gestimuleerd moeten worden. D'66 gelooft namelijk niet in het Natio naal Produktieplan van de PvdA, dat regelt wie wat en waar produceert. (SGP) De SGP meent dat forse lastenverlichting voor het be drijfsleven een fundamentele bijdrage aan het herstel van de werkgelegenheid zal ople veren. De lastenverlichting moet komen uit de aardgas baten, matiging van lonen en sociale voorzieningen, en be perking van de overheidsuit gaven omdat vergroting van de staatsschuld leidt tot ho gere rente, die een extra be-' lasting is voor het bedrijfsle ven. Met name bij CRM valt nog heel wat te besnoeien. Bekeken moet worden of de partementen taken kunnen afstoten. (PPR) Voor de PPR gaat de "winst is werk"-theorie niet zomaar op. Veel investerin gen zijn arbeidsbesparend. Teveel winsten vloeien naar het buitenland. Deeltijdar beid moet worden bevor derd. Nieuwe arbeidsplaat sen zijn te scheppen door een zwaarder accent te leggen op energiebesparing, kleinscha ligheid, woningbouw, collec tieve voorzieningen en mi lieubehoud. Het scheppen van eigen werk in eenmans bedrijven en coöperaties moet financieel en organisa torisch gestimuleerd worden. Overwerk en nevenbanen moeten beperkt worden. Ver plichte arbeidstijdverkorting zal nodig kunnen zijn. (CPN) De CPN wil geleidelijke verkorting van de werktijd door verkorting van de ar beidsdag, verlenging van de vakanties en verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd. Dat kan op langere termijn belangrijk bijdragen tot uit breiding van de werkgele genheid. Er mag geen loon voor worden ingeleverd. De werknemers moeten contro leren of de overheidssubsi dies inderdaad tot nieuwe ar beidsplaatsen leiden, of tot het behoud van arbeidsplaat sen. De oriëntatie op militaire ordeis moet worden afgewe zen, want het levert geen ex tra werk op. (GPV) Er moet een nationaal herstel- en ontwikkelings plan komen met hernieuwde mogelijkheden voor het be drijfsleven gericht op werk gelegenheid voor ieder. De overheidsuitgaven en de be lasting- en premiedruk moe ten daarbij omlaag. Maar ook moet in zo'n plan de geest van materialisme en horizon talisme plaats maken voor het besef dat zowel de over heid als iedere Nederlander de taak heeft bij te dragen aan een zodanige ontwikke ling van land en volk, dat God de eer ontvangt. (PSP) Om werk te scheppen in vesteert de overheid zelf in stadsvernieuwing, woning bouw, onderwijs, isolatie van gebouwen, uitbreiding van openbaar vervoer en de ont wikkeling van schone ener giebronnen. Voorts is verkor ting van de arbeidsdag tot ze ven uur nodig, mede t.b.v. de doorbreking van de traditio nele arbeidsdeling tussen mannen en vrouwen. Uit zendbureaus moeten worden verboden. (PvdA) De koopkracht van de mensen met het minimum loon en met de laagste uitke ringen dient in stand te blij ven. De modale werknemer (f35.000 bruto) gaat er elk jaar in koopkracht, door ar beidstijdverkorting en nivel lering 2,5 percent op achter uit. behalve degenen die inci dentele loonsverhoging krij gen. Deze bedragen gemid deld 1,5 percent. De minlijn geldt ook de sociale uitkerin gen, uitgezonderd de laagste. De PvdA wil een maximum inkomen van netto drie maal het netto minimumloon. (CDA) Het CDA wil proberen dat de "echte" minima niet hoeven in te leveren, dat zijn huishoudens waarbij twee of meer personen van een mini mumuitkering moeten rond komen. Minimumloners gaan er per jaar in koopkracht 1 procent op achteruit, moda- len 1,5 percent, de hoogsten 4 percent. Volledige prijscom pensatie is niet heilig. Hogere gasprijzen moeten dan ge compenseerd worden door belastingverlaging. De ww moet voor de hoogste uitke ringen terug van 80 naar 70 percent. In de sociale belas tingwetten wil het CDA stre ven naar gelijke rechten voor man en vrouw, maar dat mag geen extra geld kosten. (VVD) Mensen zonder inciden tele loonsverhogingen gaan er in het WD-programma per jaar 2 a 2,5 percent in koopkracht op achteruit. Ambtenaren moeten meer in leveren. De sociale uitkerin gen moeten meer "op afstand worden gekoppeld" aan de lonen, ze gaan dus achteruit. Jeugdlonen kunnen minder stijgen dan de gewone lonen. Beoefenaren van vrije beroe pen moeten evenveel mati gen als vergelijkbare loon- trekkenden, maar de WD wijst inkomensgelijktrek- king ter wille van de nivelle ring af. De gezamenlijke druk van belastingen en sociale premies moet omlaag. (D'66) De koppeling tussen so ciale uitkeringen en andere inkomens moet gehandhaafd blijven. Voor geen enkele in komenscategorie kan overi gens handhaving van de koopkracht worden gegaran deerd. Wel wil D'66 ernaar streven de werkelijke mini ma zoveel mogelijk te ont zien. De modale werknemer levert per jaar 2 percent aan koopkracht in, de hoogste in komens 4 percent. Verhoging van de progressie in de belas ting is ongewenst, wel moe ten de aftrekposten met een cosumptief karakter beteu geld worden. (SGP) De minimuminkomens en de laagste sociale uitkerin gen moeten zoveel mogelijk ontzien worden, maar ook voor hen kan de SGP geen keiharde koopgarantie ge ven. Een strikt eenmalig inle veringsronde van 4 5 per cent - naar draagkracht ver deeld - kan een belangrijke bijdrage leveren aan het her stel van het bedrijfsleven en aan het financieringstekort van het rijk. (PPR) De PPR streeft naar het handhaven van de koop kracht tot modaal, maar dit zal wellicht niet onder alle omstandigheden te realise ren zijn. De koopkracht van het minimumloon moet wor den gehandhaafd. Op de so ciale minima wordt niet ge kort, de koppeling met het netto-minimumloon moet worden gehandhaafd. De PPR streeft naar een maxi mum-inkomen van netto driemaal het netto minimum loon. (CPN) De koopkracht van de la ge en middeninkomens moet op peil worden gehouden. Essentieel is het behoud van de volledige prijscompensa tie. De korting op het inko men van jongeren en studen ten moet ongedaan worden gemaakt. De sociale uitkerin gen moeten gekoppeld blij ven aan de lonen. De ww moet omhoog tot 90 percent en de wwv tot 80 percent. De wwv moet de hele periode van de werkloosheid duren, ook voor vrouwen. (GPV) Een aanmerkelijke mati ging van alle inkomens is on ontkoombaar. De matiging dient naar draagkracht te ge schieden. Het meest voor de hand liggend is het afzien van een volledige compensatie van gestegen prijzen en be perking van de vakantie-uit kering. Aan de groei van de uitgaven voor sociale zeker heid moet een eind komen. Er moet een beperkt eigen ri sico bij ziekte worden inge voerd. (PSP) De koopkracht dient ge handhaafd te blijven door scherpere prijsbeheersing. Tot het modale inkomen moeten stijgende prijzen vol ledig worden gecompen seerd. Net als alle loonsver hogingen moeten de prijs compensaties in centen in plaats van percenten worden gegeven. De maximumgren zen van de sociale premies moeten worden afgeschaft. De btw op eerste levensbe hoeften moet worden afge schaft. (PvdA) De kerncentrales wor den, zo spoedig als technisch mogelijk is, gesloten. Er wor den geen nieuwe kerncentra les gebouwd. Er vindt geen opslag en dumping plaats van radioactief afval in zout- koepels en zee. Proefborin gen zijn overbodig. Neder land werkt niet langer mee aan opwerkingsactiviteiten. De Nederlandse bijdragen aan Kalker en Super Phoenix worden gestaakt. (CDA) In ons dichtbevolkte land vindt nu geen verdere bouw van kerncentrales plaats, gelet op de nog onop geloste problemen van pro duktie en opslag van afval, mede in afwachting van de maatschappelijke discussie. Over openblijven of sluiten van Borssele en Dodewaard wordt in het licht van boven staande besloten na afloop van de maatschappelijke dis- (WD) Na zorgvuldige afweging van alle relevante feiten, waartoe onder meer behoren het resultaat van de maat schappelijke discussies, de situatie met betrekking tot de continuïteit van de energie voorziening en de conse quenties van eventuele alter- natieven. wordt in de komen de kabinetsperiode een be slissing genomen over de uit breiding van het aantal kern centrales. (D'66) De bestaande centrales dienen zo spoedig mogelijk te worden stilgelegd. D'66 zal in de maatschappelijke dis cussie uitdragen dat ze geslo ten dienen te blijven, tenzij er voor de afval- en veiligheids problemen toereikende op lossingen te vinden zouden zijn. De kosten van sluiting dienen voor rekening van de overheid te worden gebracht. Nederland dient van verdere medewerking aan de ontwik keling van snelle reactoren en van opwerking, af te zien. (SGP) Zolang de elektriciteits voorziening niet is veiligge steld, valt aan kernenergie helaas niet te ontkomen. Ter- wille van de technische ken nis en ervaring kunnen Bors sele en Dodewaard niet wor den gesloten. (PPR) De kerncentrales wor den direct gesloten Het on derzoek naar toepassingen van kernenergie t.b.v. elektn- citeits- en militaire produk- ten wordt stopgezet. Ook de UCN in Almelo moet dicht. (CPN) De CPN spreekt zich uit tegen de oriëntatie op kern energie, wijst de bouw van nieuwe centrales onvoor waardelijk af en treedt op voor sluiting in Borssele en Dodewaard. (GPV) De relatief kleine centra les in Borssele en Dodewaard moeten in produktie blijven. Na de maatschappelijke dis cussie moet beslist worden over de bouw van nieuwe kerncentrales. Als tot bouw wordt besloten is tevens de totstandkoming van een na tionaal kernafval-opwerkcen- trum van belang. (PSP) De PSP wil stopzetting van de twee kerncentrales en van de deelneming aan het Kalkar- en Super Phoenix- project. Er mogen geen proefboringen voor de opslag van radioactief afval plaats vinden. (PvdA) Nederland neemt in het kader van de de-nuclearise- ring eenzijdig onder andere de volgende stappen, ook als overleg met de NAVO-bond- genoten weinig of niets zou opleveren: geen plaatsing van de toegedachte nieuwe middellange afstandssyste men, onmiddellijk overleg over het verminderen van de kerntaken tot één. hooguit twee, geen nucleaire taken voor de F 16 en de Orion. Geen opvoering van de gewo ne bewapening ter compen satie van de afgestoten kern taken. Het defensiebudget moet omlaag. Meer aandacht voor geweldloze, sociale weerbaarheid. (CDA) Een eenmaal aan de NA VO toegezegde financiële in spanning blijft gehandhaafd. T.a.v. de nucleaire middellan ge afstandwapens houdt Ne derland vast aan zijn voorbe houd dat eerst in december 1981 een beslissing wordt ge nomen, die mede wordt be paald door de mate waarin duidelijke resultaten zullen zijn bereikt in het overleg met de Sowjet-Unie over de vermindering van de kernwa pens, of althans daarop een betrouwbaar inzicht is gekre gen. het accent moet worden verschoven naar de conven tionele defensie, onder ande re de territoriale verdediging. (WD) Eenzijdige vermindering van de defensie-inspanning of eenzijdige ontwapening moet met kracht worden af gewezen. In december 1981 moet goedkeuring worden verleend aan de plaatsing van het overeen te komen aantal kruisraketten, tenzij het over leg met de USSR voor die da tum heeft geleid tot een vol doende vermindering van de Russische kernbewapening. Ter beveiliging van de aan voerlijnen zal het waarschijn lijk nodig zijn dat de marine ook buiten het NAVO-gebied gaat opereren. Alternatieve dienstplichtstelsels verdie nen nadere studie, al moet de dienstplicht als maatschap pelijke basis behouden blij- (D'66) De zes kernwapentaken moeten terug tot twee of drie Nederland moet zo nodig overgaan tot eenzijdige af schaffing van de nucleaire luchtafweer - landmijnen en anti-onderzeebootbommen. Voor D'66 staat nog niet vast of de F 16 een kerntaak moet krijgen. Plaatsing van mid dellange afstandsraketten kan nu niet aanvaard wor den, maar voortdurend be raad is nodig. De overeenge komen stijging van het de fensiebudget met 3 percent moet jaarlijks opnieuw wor den bezien aan de hand van de veiligheidssituatie. Een maatschappelijke dienst plicht, ook voor vrouwen, is eerlijker. (SGP) Nederland mag onder geen beding meewerken aan een eenzijdige verzwakking van de verdediging van het Westen. Onverkort dient te worden vastgehouden aan de afspraak jaarlijks de defen sie-uitgaven met 3 percent te verhogen. Democratisering en vermaatschappelijking van d? krijgsmacht ondermij nen de morele kracht en de bereidheid om ingezet te worden. De discipline moet strikt rechtvaardig worden gehandhaafd. (PPR) De krijgsmacht moet worden omgevormd voor een wezenlijke bijdrage aan eenN VN-troepenmacht en voor territoriale verdediging. In een verder perspectief moe ten niet-gewelddadige vor men van verdediging worden ontwikkeld. De kernwapens moeten daartoe worden afgeschaft. Ze mogen ook niet in Nederland worden ge plaatst. De defensie-uitgaven moeten structureel omlaag De directe paraatheid moet worden verminderd. Dienst plichtigen moeten kunnen kiezen tussen militaire-, ac tieve vredes- of sociale dienst. (CPN) De CPN spreekt zich on omwonden uit voor de af schaffing van alle kerntaken, voor verwijdering van alle atoomwapens en voor het verhinderen van de plaatsing van Amerikaanse raketten. In samenwerking met andere kleine en middelgrote landen en met de ongebonden staten moet gestreefd worden naar het doorbreken van de wa penwedloop van de grote mo gendheden en van de opde ling van de wereld in blok ken. De defensiebegroting moet drastisch worden ver laagd. (GPV) Onder communistische overheersing wordt elk appel om in de openbare samenle ving de eer van God te zoe ken in de kiem gesmoord. De financiële NAVO-verplich- tingen moeten dan ook wor den nagekomen. De geza menlijke verantwoordelijk heid betekent dat aan plaat sing van nieuwe kernwapens niet is te ontkomen. Het ont wikkelen van een eigen Euro pees kernwapen moet wor den afgewezen. Het onder graaft de NAVO en btVOrttort een ongewenst Europeams- me. Het NAVO-gebied moet worden uitgebreid. In de krijgsmacht moet leegloop, vloeken en drankmisbruik worden bestreden (PSP) Nederland uit de NAVO, de NAVO uit Nederland Al 1«- kernwapens moeten worden verwijderd. De Nederlandse militairen moeten worden te ruggetrokken uit de Bonds republiek. De bewapenings uitgaven moeten worden af gebroken. De krijgsmacht moet op den duur worden af geschaft. Soldaten en dienst- wdicntri lubben r.-rht op een inkomen op normaal bur gerniveau Parades, taptoes en open dagen moeten ge weerd worden. Er is ruime- subsidie nodig voor training in sociale verdi-diging Er moet een ministerie voor ont wapening en sociale verdedi ging worden ingesteld. (PVDA) De PvdA vindt voor een modaal bruto-inkomen een huur van 17 percent rede lijk. De jaarlijkse huurverho ging moet meer in de pas lo pen met de stijging van de bouwkosten. Zowel voor huurders als voor eigenaar bewoners moeten de woon lasten meer dan nu afhanke lijk zijn van het inkomen en van de kwaliteit van de wo ning. De minima van de indi viduele huursubsidie mag bij een en ander niet worden aangetast. Verzekerings maatschappijen en dergelijke worden verplicht een deel van hun geld te bestemmen voor de financiering van de woningbouw. (CDA) In de koopkrachtdaling, die in het CDA-programma is voorzien, zit een half percent t.b.v. de woningbouw, voor het CDA een zaak van solida riteit. De huren moeten jaar lijks met een half procent ex tra omhoog. De huurharmo- nisatie moet worden ver sneld. De gewone huurverho gingen moeten meer in over eenstemming zijn met de stij gende bouwkosten. Ook de woonlasten van eigenaar-be woners (huurwaardeforfait) moet worden verhoogd. So ciale woningbouw en bevor dering van het eigen woning- bezit moeten hoekstenen blij ven van het bouwbeleid. (WD) Voor de WD is het ei gen woningbezit hoeksteen van het volkshuisvestingsbe leid. De subsidies op koop- - woningen voor middelbare en lagere inkomens moeten omhoog. De huur van be staande woningen moet snel ler in overeenstemming wor den gebracht met de kwali teit. De jaarlijkse huurverho ging moet de stijgende bouw prijzen volgen. Het moet be leggers weer aantrekkelijk; worden gemaakt huurwonin gen te bouwen. Het WD- programma noemt geen ge middelde huurquote, maar zegt wel dat iedereen, die de huur gezien zijn inkomen niet kan betalen recht heeft op huursubsidie. (D'66) De financiering van de woningbouw dient zoveel mogelijk te geschieden door pensioenfondsen en andere beleggers, die daartoe gesti muleerd moeten worden door garanties voor een maat schappelijk en economisch verantwoorde exploitatie. De subsidie-afhankelijkheid van de overheid moet beperkt worden. De overheid draagt bij in terugdringing van de kostenstijging door verlaging van de btw van 18 naar 4 per cent. De jaarlijkse huurver hoging moet gelijk zijn aan de prijsstijgingen. De huur- harmonisatie moet worden versneld. (SGP) Als regel moet de huur der zelf zijn huur opbrengen. In uitzonderingsgevallen kan de overheid subsidie geven Het SGP-programma noemt geen normen. Het eigen wo ningbezit moet worden bevorderd, onder andere door het weer aftrekbaar ma ken van de onderhoudskos ten. Het toewijzen van wo ningen aan - naar christelij ke norm - ongeoorloofde sa menlevingsvormen moet on middellijk worden stopgezet. Een al te grote bouw van klei ne woningen is ongewenst, want vergemakkelijkt echt scheidingen en werkt het sa menwonen van ongehuwden in de hand. (PPR) De bouw van woningen voor één- of tweepersoons huishoudens moet voorrang hebben. Om dit mogelijk te maken is onder andere verla ging van de btw tot 4 percent nodig en verhoging van de bouwsubsidie. Het bezit van tweede of meer woningen moet worden verboden Huurwoningen mogen niet worden verkocht. Bij koop woningen dient betalen naar draagkracht het uitgangs punt te zijn: hoe hoger het in komen hoe lager de bouw- premie en de hypotheekren te-aftrek. (CPN) Het is noodzakelijk de volkswoningbouw te ont trekken aan het door banken en speculanten beheerste marktmechanisme Drin gend noodzakelijk is het ver sneld ter beschikking komen van grote aantallen woning wetwoningen waarvoor de huurder met een laag inko men niet meer dan 10 percent van het netto-inkomen be taalt. De individuele huur subsidie moet volledig wor den gehandhaafd. De opdrij ving van woonkosten voor ei genaar-bewoners moet wor den bestreden door het aan banden leggen van de hypo theekrente. Er moeten meer woningen voor jongeren en éen- en tweepersoonshuis houdens worden gebouwd (GPV) De huren moeten gelei deüjk worden aangepast aan de werkeluke bouwkosten. De bouwkosten kunnen om laag door verlaging van de btw en door gelijkvormiger bouw De individuele huur subsidie moet achter blijven bij de huurwhoflnf Hst ei gen woningbezit moet wor den bevorderd door verkoop van gemeente- en corporatie woningen. Rente op tophy potheken hoeft niet volledig aftrekbaar te zyn, wel moeten bepaalde onderhoudskosten weer aftrekbaar zijn. (PSP) Grond, bebouwing en produktie moeten in handen komen van de gemeenschap. Wonen moet uiteindelijk he lemaal door de overheid wor den betaald. Voordien moe ten de bouwsubsidies wor den verhoogd en de btw op sociale woningbouw worden afgeschaft Een onmiddellg ke huurverhogingsstop is no dig. Lagere inkomens mogen niet meer dan 10 percent van hun netto-inkomen aan huur betalen BH Wk UW bouw moet 75 percent be schikbaar komen voor één- of tweepersoonshuishoudens en voor woongroepen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 29