Wie kiest wie in de Kamer? Arme kiezer van '81 26 me' naar de Spelregels bij de verkiezingen van 26 mei ZATERDAG 23 MEI 1981 PAGINA 21 De geloofwaardigheid van de poli tiek heeft in de afgelopen kabi netsperiode flinke deuken opge lopen. Op basis van een krappe meerderheid in het parlement voerde het kabinet-Van Agt een beleid dat niet bepaald kon bo gen op brede steun in de samen leving. Toch werd dat beleid in het parlement aanvaard, zij het vaak met de grootst mogelijke moeite. Op sociaal-economisch en finan cieel gebied, in de zg. Urenco-af- faire, en ook bij het debat over de kernwapens, de olieboycot tegen Zuid-Afrika en de abor tus, hadden de regeringspartij en CDA en WD aanvankelijk - soms los van elkaar grote be zwaren tegen de koers van het kabinet. Samen met de rege ringsploeg werd er koortsachtig naar een - parlementair - aan vaardbaar compromis gezocht, dat vervolgens ook werd gevon den. Het kabinet kon aldus blij ven zitten waar het zat, al was het dan niet tot ieders vreugde. Zelfs in de gelederen van CDA en WD valt er inmiddels weinig enthousiasme te bespeuren om de oude coalitie op dezelfde smalle parlementaire voet - een meerderheid met slechts twee stemmen verschil - voort te zet ten. Want zo'n krappe steun geeft een kabinet behalve weinig speelruimte ook veel macht. Het profiteert van de omstan digheid dat er slechts een paar stemmen voor nodig zijn om het kabinet naar huis te sturen. In de afgelopen periode zouden die stemmen ofwel van de WD of wel van het CDA moeten zijn gekomen. En voor geen van deze partijen zou dat aangenaam zijn geweest. Verantwoordelijkheid dragen voor een kabinetscrisis maakt bij de kiezer nou een maal een slechte indruk. Dus moesten die partijen - meer nog Een bijkomend bezwaar tegen een coalitie die in het parlement op slechts krappe steun kan reke nen, is dat vaak de aansluiting wordt gemist bij belangrijke or ganisaties in de maatschappij (werkgevers, werknemers e.a.). En zonder de steun van die or ganisaties is regeren - op z'n zachtst gezegd - niet makkelijk. Daarom pleiten politieke partijen nu in de verkiezingsstrijd na drukkelijk voor een kabinet met een brede basis. Het gaat om de macht, het gaat dus ook om de geloofwaardigheid. En daarover gaat deze verkiezings bijlage. Behalve het hoofdredactionele commentaar en een overzicht van de spelregels bij de verkie zingen op deze pagina, vindt u elders in deze bijlage onder meer een interview met Twee de-Kamervoorzitter Dolman, een sociaal-economische analy se, een overzicht van belangrij ke debatten in de afgelopen ka binetsperiode, en een overzicht van wat de politieke partijen hun kiezers voor de komende periode beloven. Nederland gaat op stembus.Tegen de achtergrond van de enorme problemen zijn deze verkiezin gen wellicht de be langrijkste van de laatste 25 jaar. In dit verband is het alleen al opvallend hoe mat de verkie zingsstrijd verloopt. Er heb ben zich geen échte vernieu wende partijen aangemeld, er zijn geen nieuwe politieke lei ders opgestaan.de belangrijk ste lijsttrekkers lopen al jaren mee. De verkiezingsprogramma's van de vier grote partijen zijn - in het bijzonder waar het gaat om een oplossing van de so ciaal-economische proble men - ingewikkeld en detaillis tisch,zeker voor een gewone kiezer en daar zou het toch om moeten gaan. Dat zegt op zichzelf niets over de geloof waardigheid van elk van de partijprogramma's. Moeilijker wordt het voor diezelfde kie zer wanneer hij vaststelt dat de vier grote partijen serieus stellen voor vrijwel alle pro blemen een oplossing te heb ben,mits de kiezer hen na tuurlijk stuk voor stuk de meerderheid in de Tweede Kamer gunt. Wat dit betreft is er uiteraard niet zo heel veel verschil met 1977 en andere verkiezingen. Nieuw is dat groei plotseling weer helemaal in is. Een paar jaar geleden was dat nog an ders. Toen was er meer aan dacht voor de Derde Wereld- ,de Club van Rome.de milieu vervuiling, kortom we moes ten eigenlijk maar niet meer groeien. Nu zegt iedereen weer: we moeten groeien an ders komen we er niet meer uit. Er wordt wel onmiddellijk bijgezegd dat het uitsluitend om selectieve groei mag gaan. maar een echt duidelijk verhaal hoe selectief die groei dan wel moet zijn en, wat be langrijker is.wie dat uiteinde lijk gaat uitmaken, moet nog geschreven worden. De grote partijen hebben elk nauwkeurig becijferd hoeveel groei we van elk van die par tijen mogen verwachten. Zijl stra heeft gezegd dfat het bij na ridicuul is dergelijke fijne prognoses te doen. Hier en daar hoort men kritiek op de wijsheid van Zijlstra,wat dit soort berekeningen aangaat kan hij als een autoriteit wor den beschouwd. Nederland telt op dit ogenblik ongeveer 350.000 werklozen. Dat is 8.1 procent van de af hankelijke beroepsbevolking. Daarnaast zijn er 717.000 ar beidsongeschikten (aaw en wao), plus nog eens 1.338.000 gepensioneerden. In totaal moeten ongeveer 2.5 miljoen mensen van een uit kering leven. Dat is iets min der dan de helft van de afhan kelijke beroepsbevolking. Ruim tweederde (75 miljard gulden) van de totale rijksbe groting is bestemd voor uitke ringen. Dat moet nu worden opgebracht,maar ook straks en de sombere toekomstver wachtingen doen vermoeden dat dit alleen maar meer zal worden. stonden de zogenaamde meerderheidsstratogie en persoonlijke veto's tegen kan didaat-ministers een snelle formatie in de weg. Nu komt de grootste oppositiepartij met maar liefst zes min of meer ononderhandelbare punten op het formatietoneel, in een land dat op de vorming van regeringscoalities is aan gewezen In dit geval kon het CDA - bij monde van lijsttrek ker Van Agt natuurlijk niet anders zeggen dan dat hij met bereid was vooraf dictaten te accepteren. De kiezer moet het er voorlopig mee doen.Toezien hoe het landsbelang afhangt van bij voorbeeld de ontwikkeling van de rivaliteit tussen de twee politieke reuzen Van Agt en Den Uyl. Ondanks alle vriendelijke verklaringen blijft het vrij onwaarschijnlijk dat beide heren in één kabinet zullen dienen. Veel zal na tuurlijk afhangen van het ver kiezingsresultaat van D'66, maar dan nog zal dit pro bleem blijven bestaan. Voor veel kiezers zal het moei lijk te begrijpen zijn dat er niet veel meer eensgezindheid bij de politici is om gezamenlijk uit de problemen te komen. In politiek Den Haag hoeven ze het voorbeeld niet te zoeken, of zoals de NRC onlangs schreef: 'in de persoonlijke ri valiteit van Van Agt en Den Uyl weerspiegelt zich iets van de nationale situatie: de te genstellingen zijn gebleven, de problemen groter gewor den.' Arme kiezer. Tevens moet worden vastge steld dat het met de over heidsfinanciën jarenlang is misgelopen, wat ook geldt voor de arbeidskosten. Puur economisch-technisch moet men daar beginnen en als men dat volhoudt komt de groei terug. Het is een kwes tie van het tot staan brengen van het ziekteproces. Zowel kiezers als politici zijn het daar wel over eens. de vraag is hoe willen de politici het in de politiek in praktijk bren gen? Met andere woorden: hoe willen de heren politici er straks te genaan om ervoor te zorgen dat het sociale verzekerings kasteel overeind blijft? Trouw publiceerde enige tijd ge leden een overzicht van de verschillende economische scenario's van de vier grote partijen in het kader van de werkloosheidsbestrijding, door de gemiddelde kiezer als vraagstuk nummer één be schouwd. Uit dit overzicht blijkt dat de scenario's niet al afwachten wat er mee zal ge beuren. Het lijkt in elk geval aannemelijk dat de kabinets formatie geen sinecure wordt. Afgezien van de (bijna theoreti sche) mogelijkheid van een links kabinet (PvdA. PPR, PSP. D'66) zal de vorming van een kabinet met CDA, Pv dA en D'66 even moeizaam worden als in I977. En dat is eigenlijk tegen de achter grond van de gigantische pro blemen verbazingwekkend en triest tegelijk. Vijf jaar geleden En heeft de kiezer straks on danks alles zijn stem uitge bracht dan moet hij nog maar leen verschillend zijn van el kaar,maar ook nog hopeloos vaag, nog afgezien van de vraag of al die plannen in de praktijk wel te betalen zijn. Wat dat betreft wordt zelfs de grootste optimist een pessi mist. Hij hoeft alleen maar op een zondagmiddag het boek je 'Wie zal dat betalen van het duo Nypels/De Kam door te nemen. Op 26 mei worden de 150 leden van de Tweede Kamer gekozen. Wie mogen naar de stembus, wie mo gen worden gekozen en hoe gaat de verkiezing in zijn werk? Eerst een stukje historie. Aan het kiesrecht, zoals we dat nu ken nen, is namelijk het nodige voor afgegaan. Rechtstreekse verkie zingen van de leden van de Twee de Kamer hebben sinds 1848 plaats. Lang niet iedereen mocht toen echter aan de verkiezingen mee doen. Kiezers (alleen man nen) moesten een zekere wel stand hebben. Het kiesrecht was dan ook gekoppeld aan de hoe veelheid belasting die werd be taald. Fn dit stelsel, dat het kies recht zeer beperkte, speelde bo vendien 'de gesteldheid van de streek' een rol. Voor rijke buur ten golden andere normen dan voor arme gebieden. Deze regeling kreeg vanwege haar beperktheid steeds meer kritiek te verduren. Bij een grondwets wijziging in 1887 werd dan ook een bepaling opgenomen waarin het kiesrecht afhankelijk werd gesteld van 'door de kieswet te bepalen tekenen van geschikt heid en maatschappelijke wel stand'. Over ce verdere invulling van dit begrip ontstond echter de nodige politieke strijd. Een regeling kwam dan ook pas in 1896. in de zogeheten kieswet- Van Houten. Deze wet bepaalde dat iedereen die een belasting aanslag had ontvangen kiesrecht had. Verder kon men ook kiezer zijn op grond van de huurprijs van een bewoonde woning, het verdiende loon. het genoten pen sioen. het bezit van een bankre kening. of het afgelegd hebben van een bepa? ld De kieswet-Van Houten, die het aantal kiezers ongeveer verdub belde, bleef tot 1917 van kracht. In dat jaar werd bij een grond wetswijziging het algemeen kies recht ingevoerd, althans voor mannen. Het algemeen kiesrecht voor vrouwen volgde twee jaar la ter. In 1922 werd het algemeen kiesrecht, voor mannen en vrou wen. in de Grondwet vastgelegd. Daarmee kwam een definitief einde aan de strijd voor de invoe ring vai. dit recht. Wie mag kiezen Het kiesrecht mag dan sinds 1922 algemeen zijn, dit wil niet zeggen dat iedereen aan de Tweede- Kamerverkiezingen mag mee doen. Kiesrecht, zo zegt artikel 90 van de Grondwet, hebben Neder landers die in Nederland woonachtig zijn. Op dit beginsel geldt één uitzondering: Neder landse diplomaten die in het bui tenland zijn gestationeerd, heb ben wel stemrecht. Verder geldt dus als uitgangspunt dat Neder landers die in het buitenland wo nen en buitenlanders die in Ne derland wonen niet mogen stem men. Het al dan niet verlenen van kiesrecht aan buitenlanders die, hier wonen, is overigens in de dis cussiesfeer beland. Kiezers moeten bovendien 18 jaar of ouder zijn. De Grondwet geeft tevens aan welke groepen van het kiesrecht zijn uitgesloten. Zo treedt uitsluiting van het kies recht automatisch op bij bepaal de vonnissen. Daarbij gaat het bijvoorbeeld om onder-curatele- stclling wegens krankzinnigheid of 'zwakheid van vermogens' en om ontzetting uit de oifderlijke macht of de voogdij over een of meer van de kinderen. Een niet onbelangrijke bepaling is verder dat degenen die 'rechtens van hun vrijheid zijn beroofd' even eens automatisch hun kiesrecht verliezen. Het gaat hierbij om mensen die bijvoorbeeld een ge vangenisstraf uitzitten of krach tens een rechterlijk bevel in een inrichting verblijven. Verlies van kiesrecht kan verder ook als straf door de rechter worden opgelegd. Wie zijn verkiesbaar Wie kunnen tot lid van de Tweede Kamer worden gekozen? Voor een deel dezelfde mensen die mo gen kiezen, maar er zijn verschil len. Zo is de leeftijdsgrens an ders: om te kunnen worden geko zen, moet iemand 21 jaar of ouder z(jn. Verder geldt wel de cis dat een kandidaat Nederlander moet zijn, maar het wonen in Neder land is niet verplicht. Zo kan een Nederlandse niet-diplomaat die bijvoorbeeld in Frankrijk woont dus wel tot kamerlid wordén ge kozen. maar mag hij niet stemmen. Uitsluiting van het recht gekozen te worden, geldt verder bij veroor delingen die ook verlies van het stemrecht met zich meebrengen. Met één uitzondering: gerechte lijke vrijheidsberoving Oi VWNH deling tot vrijheidsstraf beletten verkiesbaarheid niet tenzij ie mand wegens landloperij, bede larij of openbare dronkenschap is veroordeeld. Dat laatste zal overi gens niet vaak voorkomen. Deze beperking is in de wet opgeno men om te voorkomen dat ie mand die wegens een politiek de lict is veroordeeld niet meer zou kunnen deelnemen aan verkie zingen. De procedure Tot zover de vragen wie mag kiezen en wie kan worden gekozen. Hoe werkt een en ander nu in de prak tijk. met andere woorden, hoe zit ons kiesstelsel in elkaar0 Door Mr. Arthur Maandag Wie aan de komende kamerverkie zingen had willen meedoen, had zich voor de tweede dinsdag in april (dit jaar voor 14 april) kandi daat moeten stellen Daartoe moesten kandidatenlijsten wor den ingeleverd bij de voorzitters van de zogeheten hoofdstembu reaus die zijn gevestigd in de 18 kieskringen, waarin Nederland is onderverdeeld. Die kieskringen hebben overigens slechts een zui ver administratieve functie. Zij dienen om de organisatie van de verkiezingen te vergemakkelij ken. Na de verkiezingen worden de in de diverse kieskringen uil gebrachte stemmen landelijk op geteld. Wil een kandidatenlijst geldig zijn, dan moet zij door ten minste 25 kiezers zijn ondertekend. Groe peringen die niet in de Kamer zijn vertegenwoordigd, mo. ti n va der bij de indiening van de kandi datenlijsten in elk der kieskrin gen waarin aan de verkiezingen wordt meegedaan, een waarborg som van 1000 gulden storten. Dat geld wordt overigens terugbe taald als een lijst meer dan 7 5 pro cent van de stemmen haalt, die nodig zijn om voor een kamerze tel in aanmerking te komen Voldoet een lijst niet aan de formele vereisten dan wordt zij door het hoofdstembureau ongeldig ver klaard. De Nederlandse Volksu nie en Centrumpartij zijn daar re cente voorbeelden van. Tegen zo'n beslissing is overigens be roep mogelijk bij Gedeputeerde Staten m de betrokken provincies. Partijen Tot dusverre is slechts gesproken over lijsten. Hoewel het een enke le maal voorkomt dat een lijst wordt genoemd naar de hjsttrek ker. gaat een politieke groepering in de praktik onder een partij naam de verkiezingen in. Om on der een partijnaam mee te mogen doen, geldt een aparte procedure Deze namen (en ook de daarbij behorende afkortingen) mogen slechts worden gebruikt indien ze staan ingeschreven bij de Kies raad in Den Haag. Inschrijving bij de Kiesraad gaat niet zomaar Zo weigert deze in stantie registratie van een partij naam onder meer als naam of aanduiding van de in te schrijven politieke groeperingen min of meer overeenstemt met een reeds geregistreerde naam en daardoor verwarring is te duchten. Het zeer grote aantal geregistreerde partijen in Nederland (meer dan 200), die overigens lang niet alle maal aan de kamerverkiezingen meedoen, leidt bij registratie nog wel eens tot problemen. In de aanloop tot de komende verkie zingen maakte het CDA bijvoor beeld bezwaar tegen naam en af korting van de Evangelische Volkspartij Die bezwaren kwamen erop neer dat de voormalige ARP de naam evangelische volkspartij als on dertitel voerde en dat het CDA deel uitmaakt van een groep Eu ropese partijen die onder die naam aan de verkiezingen van het Europese parlement mee doet De Kroon verwierp de be- i de CDA echter, zodat de EVP thans onder de oorspron kelijke naam aan de verkiezingen deelneemt Gekozen Wanneer zijn kandidaten in de I* i- mer gekozen? Na ailoop van de stemming op 26 mei worden de op elke partij uitgebrachte stem men oer kiesdistrict opgeteld. Vervolgens worden de uitslagen doorgegeven aan de Kiesraad die de uitslag voor het hele land vast- .stelt Daaraan g.ian enkele ver richtingen vooraf Eerst wordt de kiesdeler beprald het totaal aan tal uitgebrachte geldige stemmen wordt gedeeld door de 150 te be zetten zetels Zijn er bijvoorbeeld 1.500.000 stemmen uitgebracht. d£n is de kiesdeler 10 000 Tel kens als een partij 10.000 stem men heeft gehaald, is er een kan didaat gekozen. De meeste zetels kunnen zo direct worden toege wezen. Omdat er echter over schotten aan stemmen ontstaan - niet iedereen krijgt een veelvoud van 10 000 stemmen blijft een aantal zetels onverdeeld en moet worden uitgemaakt aan wie de.e zogeheten restzetels toevallen. Bij de verdeling van de rest.etels wordt het zogeheten systeem van de grootste gemiddelden ge bruikt. Een vrij ingewikkeld sys teem dat er in de praktijk op neer komt dat grotere partijen eerder een restzetel in de wacht slepen dan kleinere Kleinere partijen wapenen zich hiertegen door een zogeheten lijstverbinding aan te gaan. Bij de verdeling van de rest zetels worden de door hen afzon derlijk behaalde overschotten aan stemmen opgeteld 1 oordat de definitieve vcrkie. ings- uitslag bekend is, moet dus nog het nodige rekenwerk worden verricht Op dat moment staat de uitslag in de praktijk al vast. On derzoekbureaus weten deze im mers al kort na het sluiten van de stemlokalen te melden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21