Is de bouw ongeneeslijk ziek? Vakantiebon breekpunt Beursweek ZATERDAG 23 MEI 1981 PAGINA 15 De bouwwereld maakt zich op voor nieuwe problemen. Aannemers hebben door slechte economische tijden zorgen aan hun kop. Als de Eerste Kamer een serie wetswijzigin gen aanneemt (de be handeling is gepland voor 2 juni), wordt het er niet eenvoudiger op. De wetswijzigingen moeten de kwalijke praktijken van koppel bazen indammen. Aan nemers geloven echter niet zo in de effectivi teit ervan. Justitie heeft ook niet zulk groot vertrouwen in de nieu we wetten. Officier van justi tie mr. J. Zwinkels wordt in zijn standplaats Den Bosch voortdurend geconfronteerd met de haast ongrijpbare koppelbazen. De nieuwe wet ten zijn een verbetering.vindt hij: „Maar die koppelbazerij bestaat al zo lang. Het is een haast onuitroeibaar ver schijnsel. Er zullen wel weer nieuwe foefjes gevonden worden". Koppelbazen konden jarenlang goud geld verdienen door loonwerk aan te nemen van hoofdaannemers en dat uit te laten voeren door zwartwer kend eigen personeel. Het geld dat eigenlijk aan sociale verzekeringen en belasting moest worden afgedragen was het 'loon' van de koppel bazen. Miljarden guldens ver dwijnen zo in verkeerde zak ken. Ondoenlijk De bouw zit diep in de put. Werkloosheid en faillisse menten zijn tot recordhoogte gestegen, winsten tot re corddiepte gedaald en nu dreigen er nog acties van on tevreden bouwvakkers ook. De werkgevers willen het nu geldende systeem van vakantiebonnen afschaffen en door een moderner opzet vervangen. De bonden wil len dat niet, bang als ze zijn om uiteindelijk zelf het slachtoffer van zo'n regeling te worden. En dat leidt de aandacht meteen naar nog een onopgelost knelpunt in de bouw: de praktijken van koppelbazen, die het met de afdracht van sociale premies vriendelijk gezegd niet zo nauw nemen. Is de bouw ongeneeslijk ziek of kan nieuwe wetgeving nog uitkomst bieden? Het bestrijdingsmiddel waar voor de regering heeft geko zen is eenvoudig. Met de wetsontwerpen wordt niet geprobeerd de koppelbazen, vaak opererend als goedkope onderaannemers, zelf aan te pakken. Dat is in de praktijk ondoenlijk gebleken omdat de koppelbazen zich effectief verschuilen achter een einde loze serie lege bv's en tussen- figuren. Alle verantwoorde lijkheid voor de praktijken van malafide onderaanne mers wordt voortaan bij hoofdaannemers gelegd. Als de belastingdienst en be drijfsverenigingen van een onderaannemer geen geld ontvangt dan gaat de aanslag eenvoudig door naar de hoofdaannemer, of deze te goeder trouw is of niet. De gevolgen voor de hoofdaan nemers zijn ingrijpend. De NVOB, Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid, probeert haar leden voor te bereiden. NVOB-secretaris drs. J.F.A. Letteboer betwijfelt sterk de effectiviteit van de wetswijzi gingen. De organisatie verze kert „loyaal" mee te werken. In een gesprek veroordeelt Letteboer het principe van de wetswijzigingen: „Fiscus en bedrijfsverenigingen wente len hun onvermogen af op het bedrijfsleven. Omdat zij premies en belastingen niet binnen krijgen moeten be paalde werkgevers dat voor ze doen". Hoofdaannemers zullen zich goed moeten indekken voor de extra financiële risico's. Want niet alleen draaien ze op voor fraude bij onderaan-' nemers. Ook kan de belas tinginspecteur bij ze aan kloppen als een onderaanne mer wel bereid is zijn belas ting en premies af te dragen maar dat niet kan door een faillissement. Volgens Letteboer zijn er voor wie kwaad wil legio moge lijkheden om de nieuwe wet ten te ontduiken. Koppelba zen blijven vrij spel houden omdat hoofdaannemers nau welijks kunnen controleren of een onderaannemer bona fide is. Letteboer: „Ik kan aan je rode haar niet zien of je fout bent of niet". Door José Smits Blokkeren Het enige wat een hoofdaanne mer kan doen om alle risi- cio's uit te sluiten is het niet volledig uitbetalen van zijn onderaannemers. Stel dat een bedrijf voor een ton aan loonwerk uitbesteedt dat wordt de onderaannemer slechts eenderde van de over eengekomen prijs uitge keerd. De rest wordt geboekt op een aparte geblokkeerde rekening en wordt pas uitge keerd als de hoofdaannemer er zeker van is dat de onder aannemer zijn belastingen en premies afdraagt. Letteboer: „Dal betekent wel dat de liquiditeitspositie van de onderaannemer verslech tert. Bovendien is zijn zelf standigheid in het geding. En hoe weet je of een onderaan nemer aan zijn verplichtin gen voldoet? Bedrijfsvereni gingen en belasting verstrek ken geen inlichtingen". Let teboer geeft verder aan dat het langer dar. een jaar duurt voor de belastingdienst weet of wel of niet voldoende be taald wordt. Aangiften over vorig jaar kunnen nog tot in november dit jaar ingediend worden. Zo lang geld reserve ren op geblokkeerde rekenin gen zou alleen bankiers rijk maken. Letteboer gelooft nauwelijks in de serie wetswijzigingen. Bij na triomfantelijk voegt hij aan het rijtje bezwaren toe dat het gepropageerde sys teem van inhoudingen op ge-, blokkeerde rekeningen juist koppelbazen in de kaart speelt. „Het wordt nu echt aantrekkelijk voor koppelba zen zelf hoofdaannemer te worden, geld in te houden van onderaannemers en er vandoor te gaan met dat inge houden geld." Andere constructies zijn denk baar. Een hoofdaannemer die werk wil uitbesteden van een project kan zijn opdrachtge ver vragen een deel van het project rechtstreeks op te dragen aan de onderaanne mers die hij aanbeveelt. In feite is er sprake van onder aanneming maar juridisch heeft de klant te maken met een serie hoofdaannemers voor één project. Vooral de grote bedrijven die een uitge breide juridische staf achter de hand hebben kunnen dit soort mazen in de nieuwe wetgeving gebruiken. Verdediging „Midden- en kleinbedrijven worden de dupe", meent Let teboer „omdat zij die moge lijkheden niet hebben." De bouwkosten zullen stijgen Dat erkent ook de regering in de toelichting op de wetsont werpen. Het systeem van ge blokkeerde rekeningen kost veel geld aan rente. Boven dien worden bedrijven ge dwongen meer duur gespe cialiseerd personeel aan te nemen omdat het uitbeste den vanwege de risco's be perkt moet worden. Extra risico is dat een hoofd aannemer voor de hele keten aansprakelijk is. Hij kan werk uitbesteden aan een on deraannemer die het op zijn beurt deels uitbesteedt, enzo voorts. In theorie kan een hoofdaannemer aangespro ken worden voor de belas tingschulden van een bedrijf dat hij niet eens kent. In de toelichting op de wetswij zigingen verdedigt de rege ring het gekozen principe door te stellen dat een bedrijf dat met een opdrachtgever overeenkomt een bepaald werk uit te voeren, verant woordelijk blijft voor het to taal. Wat niet in die officiële toelich ting staat maar wel argument was. is dat een hoofdaanne mer vaak heel goed weet met wie hij in zee gaat. Wie zijn auto bij een particulier laat doorsmeren voor vijf tientjes omdat de officiële garage- prijs dubbel zo hoog is kan weten dat van die vijf tientjes geen cent naar de belasting gaat. Een hoofdaannemer die werk voor een bijzonder lage prijs uitbesteedt kan net zo goed weten dat die goedkope onderaannemer ofwel zijn vak slecht verstaat ofwel een man is die zijn werknemers zwart uitbetaald en nog nooit van de fiscus heeft gehoord. De NVOB stelt dat werkne mers net zo goed kunnen we ten of hun werkgever bonafi de is. Tenslotte kan geen kop pelbaas werken zonder zijn mensen. Wie veel meer dan collega's van andere bedrij ven en bovendien contant zonder schriftelijke verant woording betaald krijgt, kan eten dat iets niet klopt. De noodzaak te controleren of een werkgever sociale pre mies betaald zal niet voor ie der even groot zijn omdat recht op een sociale uitkering blijft bestaan ook al betaalt de baas nooit premies be taald. Aan het strafrecht moet dan nog wel wat gesleuteld wor den. Nogmaals de officier van justitie mr. Zwinkels die zijn twijfel uitte aan de effec tiviteit van de regeringsvoor stellen. „Begrijp me goed, ik ben erg gelukkig met die vet waarmee de werkgever aansprakelijk wordt gesteld voor de af dracht van premies. Maar strafrechtelijk is die aanspra kelijkheid er niet". De strafwetten zijn achterge bleven bij de moderne fraude met belastingen en sociale verzekeringen. Aan het feit dat een officier van justitie in zulke gevallen niets anders in stelling kan brengen dan overtreding van het artikel dat eenvoudige verduistering strafbaar stelt, verandert dan ook niets. De vakantiebon is in de bouwwereld een breekpunt geworden in de onderhandelingen over een nieuwe cao De werknemersorga nisaties beschouwen de bon als een heilig goed. maar de werk gevers willen van het hele systeem af. Gevolg is dat er dit jaar geen collectieve arbeidsovereenkomsten kunnen worden geslo ten O! de bonden met acties dreigen Voor de bouwvakker hangt van de vakantiezegels zijn hele sociale zekerheid af. De werkgevers kopen de zegels bij het Sociaal Fonds voor de Bouwnijverheid; zij betalen daarop aan dit fonds een toeslag van bijna 100 percent In die toeslag zitten de premies die de werkgever voor zijn werk nemer verschuldigd is voor ziektegeld. ongevallenverzekering, pensioen, alsmede een premie waardoor het mogelijk wordt dat de bouwvakker tijdens vorstverlet wordt doorbetaald Een deel van het door de werkgever betaalde bedrag voor de vakantie bonnen wordt voorts gebruikt voor de vakopleidingen in de bouwnijverheid. De afgelopen jaren werd de bouwwereld opgeschrikt door frau deurs, die bij duizenden valse vakantiebonnen wisten te druk ken. Zelfs is het een enkele maal gelukt deze op de markt te brengen, doch de fraudeurs werden bijtijds ontdekt en achter slot en grendel gezet. Deze affaires deed de bonden en het So ciaal Fonds voor de Bouwnijverheid uitkijken naar een ander systeem. Tijdens de cao-onderhandelingen kwam het Sociaal Fonds met een ander systeem. Voorgesteld werd bij een aantal bedrijven in Amsterdam en Noordholland een proef te nemen met de com puter. De proef gaat ervan uit dat de werkgever normaal de verschuldigde bedragen moeten storten by het Sociaal Fonds, alsof hij vakantiebonnen koopt. De werknemer krygt dan een maal per vier weken een dagoverzicht toegezonden met daarop gegevens over het loon. waarover de werkgever wat heeft be taald. Op deze manier kan de werknemer controleren of de werkgever aan zijn verplichtingen jegens hem heeft voldaan. De plaatselijke vertegenwoordiger ontvangt een afschrift. De werk nemer zou dan niet meer met zijn boekjes met vakantiezegels, maar met zijn computerafschriften zyn vakantiegelden kunnen ophalen Tijdens de jongste cao-onderhandelingen bleken de werkgevers niets te voelen voor deze proef. Het Sociaal Fonds voor de Bouwnijverheid en de bonden stelden voor gedurende een jaar het experiment met computerafschriften uit te breiden en dan te bezien of het een goed systeem was. Zij waren het eens met de werkgevers van grote bedrijven, die hun administratie al met een computer voeren, dat het een ondoenlijke administratieve zaak is in deze tijd om wekelijks voor iedere werknemer met de hand vyf vakantiebonnen af te scheuren, in een loonzakje doen en aan de werknemer uit te reiken In de laatste ronde van de onderhandelingen wilden de werkge vers definitief af van het vakantiebonnensysteem en van het Sociaal Fonds voor de Bouwnijverheid als orgaan tussen werk gevers en werknemers. „Het is tijd dat ook de werkgevers eisen gaan stellen. We willen weer naar de rechtstreekse verhouding werkgever-werknemer", stelde werkgever Tiemstra. Hoe de werkgevers dan de opgebouwde sociale rechten van de werkne mers veilig wilden stellen, werd er niet bij gezegd. „In zo'n zaak moeten we volgens hen de werkgevers op hun eerlij ke gezicht maar geloven. Het zal je maar gebeuren, dat als je je vakantiegeld moet hebben, de baas net naar Majorca is vertrok ken. failliet is verklaard of zijn bedrijf aan een ander heeft over gedaan. Op deze manier keren de tijden van rond 1900 in de bouw weer terug", aldus Dilo van Commence, de voorzitter van de Hout- en Bouwbond CNV. Volgens de bonden heeft het voorgestelde computersysteem nog een voordeel. Gemakkelijker kan misbruik van sociale voozie- ningen aan het licht komen. Als een bouwvakker in de ww zich nu meldt op een bouwplaats en wordt aangenomen, krijgt hij normaal zijn vakantiebonnen. Die staan niet op naam. Blijft hij nog zijn ww-uitkering trekken, dan krijgt hij van de plaatselijke vertegenwoordiger zijn rechten na overlegging van zijn bonnen uitbetaald. Als de administratie via de computer loopt, kan het Sociaal Fonds voor de Bouwnijverheid direct zien dat de betrok ken werknemer ten onrechte een ww-uitkering heeft. Het vakantiebonnensysteem is decennia geleden ingevoerd, om dat juist in de bouw de werknemers heel vaak wisselen van werkgever. Dat kan per week gebeuren. Daarom krijgt de bouw vakker voor iedere gewerkte dag een zegel. In de praktijk wordt er van uit gegaan, dat er in het gehele jaar 46 weken wordt ge werkt. De overige zes weken zijn vakantiedagen, snipperdagen, feestdagen. Via de vakantiebonnen krijgt de werknemer ook deze zes weken in loon doorbetaald. De werkgevers waar de werknemer in een jaar heeft gewerkt, hebben aan het Sociaal Fonds voor de Bouwnijverheid bij de aankoop van de bonnen hiervoor steeds een klein deel betaald. Zo krijgt de bouwvakker tijdens zijn vakantie ook zijn loon doorbetaald, zoals iedere werknemer. Het cao-overleg in de bouw is niet alleen op hot punt van de vakantiebonnen gebarsten. Al jaren praten partijen over de in voering van een nieuw beloningssysteem. Volgens de voorstel len van de bouwbonden zouden de basisionen met 15 percent stijgen. De werkgevers wilden wel aan het nieuwe beloningssys teem op voorwaarde dat het vakantiebonnensysteem zou wor den afgeschaft. De werkgevers zeggen nu dat het nieuwe beloningssysteem niet is op te brengen. „Dat is een grove leugen", zeggen de bouwbon den. In de optrekking van de basisionen zijn een heleboel toesla gen verwerkt, die na invoering van het nieuwe beloningssys teem niet meer uitbetaald zouden worden, zoals de diplomatue- slag en de diensttijdentoeslagen Uit de gegevens van het Sociaal Fonds voor de Bouwnijverheid blijkt dat de werkgevers gemiddeld per jaar 30 percent boven de cao-lonen betalen. Dat is toegestaan volgens de cao Het Sociaal Fonds kan dit nauwkeurig berekenen, omdat de werkgevers bij de aankoop van de vakantiezegels moeten opgeven hoeveel loon zij aan hoeveel werknemers hebben uitbetaald „Het verwijt van de werkgevers, dat wij nu opeens 15 percent meer loon vragen, is een pertinente leugen". aldus Van Commence De bouwbonden zyn niet van plan de reeds jaren opgebouwde rechten voor de werknemers zomaar te laten schrappen door de werkgevers. Ze zullen proberen bij een aantal grote bedrijven bedrijfs-cao's af te sluiten. „Een groot aantal werkgevers in de bouw heeft ons ,ii laten weten hel hfilem—1 ntel een fee -hm hm I hun onderhandehngsdelegatie Als die werkgevers met ons een cao willen afsluiten, kunnen we op die manier het werkgevers- front doorbreken", zo zeggen de bonden. In ieder geval zullen voor wat betreft de bonden de werkgevers hun handen moeten afhouden van het vakantiebonnensysteem tot zolang de sociale zekerheid van de werknemers in de bouw niet op een andere manier veilig gesteld kan worden. CEES KEIZER AMSTERDAM - Wall Street had deze week enige moeite om overeind te blijven, het geen op de koersvorming van de Amsterdamse beurs een terughoudend effect had. Bo vendien is het dividend- en jaarverslagenseizoen vrijwel verstreken zodat onze beurs geen directe aanknopings punten meer heeft voor een bepaalde richting. Er zal nu uit eigen kracht moeten wor den geput, maar die kracht wordt ondermijnd door de komende week te houden verkiezingen en de onzeker heid die daarna zal ontstaan met betrekking tot de nieuw te vormen regering. De Newyorkse effectenbeurs kreeg het deze week weer duidelijk aan de stok met zijn grootste vijand, het inflatie- verschijnsel. Want uit een rapport bleek dat de groei van het nationale inkomen in de VS de eerste drie maan den van '81 nog belangrijk groter was dan aanvankelijk was berekend. De stijging van 6,5 procent die eerst als uitkomst was verkregen blijkt in werkelijkheid 8.4 procent te zijn geweest zodat er in het eerste kwartaal in de VS sprake was van een forse groei. De keerzijde van deze onge twijfeld fraaie medaille is echter het feit dat ook de in flatie zich weer duidelijker aandient. Want deze was eveneens groter dan aanvan kelijk was gedacht. Meende men kort geleden nog te mo gen spreken van een gemid delde prijsstijging van 7.8 procent in de eerste drie maanden van dit jaar, het blijkt nu dat de inflatie ten minste 10 procent is geweest Hoewel er ook voor het thans lopende tweede kwartaal een flinke groei wordt aangeno men was voor Wall Street de inflatiestijging toch belang rijker. De beurs wilde het vaste slot van de vorige week dan ook niet overnemen en liet tegen het einde van de meeste beursdagen een steek vallen waardoor er een af- brokkelende tendens optrad. Daarbij kwam dat president Reagan halsstarrig aan zijn verkiezingsbeloften van de belastingverlagingen wenst vast te houden, wat in de man overigens te prijzen valt. Maar nu de Amerikaanse eco nomie uit eigen kracht de re door C. Wagenaar cessie gemakkeljk lijkt te kunnen overwinnen is een belastingverlaging uit hoofde van recessiebestrijding niet meer zo nodig. Het lag in de bedoeling van de nieuwe pre sident drie jaar achter elkaar de belastingen op inkomen met 10 procent te verlagen. Maar financieel-economische kringen willen daar liever van af. uit vrees dat hierdoor de inflatie extra zal worden geprikkeld. Ook Wall Street staat op dit standpunt. cessie bereid is de voorgeno men belastingverlaging van 30 procent op 25 procent te rug te brengen liet de beurs het hoofd weer hangen Daar bij vrezende dat op deze wij ze de hoop op rentedaling van enige betekenis wel hele maal kan worden afgeschre ven. De deze week over de gehele linie van 19,5 procent tot 20 procent verder oplo pende bankrente was daarbij een duidelijk teken aan cle wand. moeilijke periode door. ver scheurd als men is door ener itydf de vreugde over Ml krachtige economische her stel maar anderzijds de te leurstelling over de versnelde inflatie en de daardoor ex treem hoog blijvende rente In feite is het zo dat Wall Street eigenlijk best omhoog wil en daartoe ook steeds dui delijke pogingen in het werk stelt, maar voortdurend ge remd wordt door inflatie angst en aanwijsbare rentes tijgingen. want hier te lande is geen duidelijke economische ten dens zichtbaar Daarbij komt dat door de volgende week te houden verkiezingen de poli tieke hemel verduisterd is. terwijl het financile staatsbc tal aan alle kanten rammelt Daartegen zal wat moeten worden gedaan, maar van welke kant het daarvoor be nodigde geld moet komen blijft een vraag Ook m ons land is de rente historisch ge sproken weer op een topni veau beland, hitgeen deze week duidelijk bleek uit het feit dat een tweede 12-pro- cent-staatslening ruim de helft minder geld tot zich trok dan de eerste van twee maanden geleden. Terwijl de emissiekocrs van 101,2 pro cent op 100,5 procent moest worden teruggebracht En zelfs dit lage niveau was niet voldoende om de nieuwste lening in de beurshandel op koers peil te houden. Een lichtpunt was de medede ling dat in maart de export flink is gestegen terwgl het Centraal Plan Bureau dank zij onze loonmatiginc en de lagere gulden voor 1982 weer mogelijkheden voor een eco nomische opleving meent te zien. Maar de vele pas gehou den jaarvergaderingen mel den nog altijd een fikse terug houdendheid bij de binnen landse consumptie Alleen in de levensmiddelenbranche blijkt het goed te gaan Op in ternationaal niveau was het Unilever die rond 30 procent meer wist te verdienen in het eerste kwartaal van dit jaar hetgeen de beurskoers zo'n kleine tien gulden deed oplo pen Op meer plaatselijk niveau was het de Centrale Suiker Maat schappij die in de eerste helft van het lopende boekjaar rond 20 procent hogere winst behaalde en daardoor een drietal guldens in koers wist aan te trekken. Dit deed Wes- sanen eveneens drie gulden oplopen, terwijl Bols zo'n vijf gulden aantrok op betere ver wachtingen Daarentegen viel de winst van de Konink lijke Petroleum flink legen ondanks de toch al behoor lijk lager gestelde verwach tingen over het eerste kwar taal. De koers brokkelde dan ook zo'n vijftal guldens af. Heineken, KBB Byenkorf en ACF verloren drie gulden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15