Portisch maakt indruk PvdA Uw stem kan Den Uyl helpen. Of Van Agt. Klaas Lok mist record Engelse mijl op haar na Theo Godyla knalt De Engel in eindstrijd Lotto lijst 1, Den Uyl Saronni onbedreigd 0.3 seconde tekort Vilas in problemen COSENZA (ANP) - Ook de acht- ste etappe van de ronde van Ita lië, door dc heuvels van Cala- brie, heeft Giuseppe Saronni niet van de leiderstrui kunnen beroven. Saronni en het peloton verspeelden minder dan een mi nuut op een kopgroepje van drie man, van wie Moreno Argentin de sprint won voor twee andere Italianen Maestrelli en Lealli. De renners waren gisteren niet ge motiveerd voor de 202 kilometer door Calabric van Sala Consilina naar Cosenza. Het vakantie-ach- tige pedaleren werd echter on derbroken door een vrij late ont snapping van Argentin. Mae strelli en Lealli, die in de kortste keren meer dan een minuut winst opleverde. De groep, gea nimeerd door de ploegenmaten van Saronni reageerde fel. Lealli immers had minder dan twee mi nuten achterstand op de roze lei derstrui in het algemeen klasse ment. Door de tempoverhoging in de groep groeide de voor sprong van de vluchters niet meer en bleef rond de minuut schommelen. Door die winst sprong Lealli van de zeventiende naar de derde plaats in het klas sement. ZATERDAG 23 MEI 1981 LEIDEN - Het lukte net niet. De gehoopte verbetering van het Nederlandse record hardlopen over één Engelse mijl (ruim 1600 meter) kwam er gisteravond op de Leidse kunststofbaan juist niet uit. Weliswaar deed Utrechtenaar Klaas Lok er alles aan maar met een tijd van 3 minuten 57,5 seconden bleef hij drietiende seconden steken boven het al zeven jaar oude record van de huidige bondscoach Haico Scharn. Klaas Lok komt hier nog als tweede door, achter Peter Wezel (36). Lelyveld (derde i r op de hielen. i rechtszit de Utrechtse AMSTERDAM (ANP) - De opnieuw vredelievende opstelling van Karpov ten spijt, heeft Jan Timman er bij het internationale toernooi te Amsterdam een geduchte concurrent bijgekregen. Terwijl Karpov en Hort snelle remises lieten aantekenen legen hun landgenoten Poloegajevski en Kavalek en Timman een uurtje later te kennen gaf geen mogelijk onverantwoorde complicaties aan te zullen gaan tegen Ljuboljevic. snoerde Portisch (met witTong Miles zodanig in, dat de arme Brit op het laatst geen vin meer kon Deze overtuigende winst bracht de gestaalde Hongaarse grootmees ter samen met Karpov en Hort op een half punt afstand van de nog altijd leidende Timman. De nederlaag tegen Smislov in de tweede ronde lijkt een eenmalige gebeurtenis te zijn geweest, die Portisch psychologisch weinig heeft gedaan. De hongaar is zelfs een sleutelfiguur in de naderen de ontknoping geworden. Hij is de enige die de drie andere kan didaten voor de eindoverwin ning nog aan zijn tafeltje zal zien verschijnen. Sinds Nimzowitsj in de twintiger ROME (ANP) - Guillermo Vilas heeft gisteren bijna drie uur no dig gehad om de Hongaar Balasz Taroczy in de kwartfinales van het toernooi om de open Italiaan se tenniskampioenschappen te verslaan. In drie sets (6-4, 3-6 en 6-2) plaatst de Argentijn zich uit eindelijk bij de laatste vier van het met een prijzengeld van een half miljoen gulden gedoteerde toernooi. Vanaf het begin van de partij Het Taroczy blijken graag voor een verrassing te willen zor gen. Met dropshots en lobs maakte de 27-jarige Hongaar het de titelverdediger knap moeilijk. "Balasz speelde goed. Normaal is hij al moeilijk te bespelen maar vandaag had hij geen zwakke punten", zei Vilas na afloop. De als tweede geplaatste Ivan Lendl kreeg van de Amerikaan Eddie Dibbs weinig weerwerk. De Tsjech stond slechts twee ga mes af. De 30-jarige Amerikaan, die door de organisatie als ne gende werd getipt, verloor de partij toen hij in de tweede set de kans verspeelde om met 3-0 voor te komen. jaren er een boeiende verhande ling over schreef, mogen salon remises van top-grootmeesters niet zo maar worden toegeschre ven aan het verlangen naar een rustige middag, of misschien naar juist wel heel opwindende, maar nauwelijks met het scha ken van doen hebbende, bezig heden. Het kan te maken hebben met krachten sparen, positie consolideren, of veel dieper gra vende intenties. De daders zullen er volgens Nimzowitsj geen spijt van hebben, maar onrust is wel het loon. Zo flankeerden gisteren Karpov en Hort ijsberend Jan Timman, tot ook deze een vrede lievende handreiking maakte. Het was niet helemaal duidelijk wat hem ertoe bewoog. De biolo gerende blikken van Ljubojovic. of een helder inzicht in de posi tie. De Joegoslavische groot meester. die als enige oog-con tact houdt met zijn tegenstander als om diens diepste gedachten te peilen, was in een dames-Indi sche partij met een verzwakte pionnenstelling blijven zitten. Timman offerde in een combinatie tijdelijk de dame en bouwde met positionele middelen aan een ge zond eindspel. Daarbij bleef het echter tot opluchting van de massieve Hort en de fragiele Kar pov, die onmiddellijk uit de speelzaal verdwenen. Inmiddels belegerde Portisch in een Nimzo-Indier met zwaar ge schut het zwarte paard dat Miles iets te voortvarend op d4 had ge posteerd. Bij de afwikkeling boette de Brit een pion in. Por tisch ontwikkelde octopus-achti- ge neigingen en smoorde Miles in de wirwar van zijn tentakels. De zaal genoot van het schouw spel. Het komt niet vaak voor dat een grootmeester van de klasse van Miles zich zo'n behandeling moet laten welgevallen. Ook Donner gaf aanleiding tot een zelfde soort opwinding. Hij leek in een dame-Indische partij in groot gevaar toen Langewcg met een zwarte vrijpion oprukte. Donner meende zich uit de moei lijkheden te kunnen redden door wegens zetherhaling remise te claimen, maar hij had zich ver gist en moest doorspelen. Zoals al zo dikwijls is gebeurd vergooi de Langeweg zijn kansen in de tijdnood fase. Donner compli ceerde waar hij kon en stapte na het afbreken de perskamer bin nen met de mededeling dat hij gewonnen stond. Na een opper vlakkige blik op de stelling steunden Timman en Ljubojevic hem zowaar in dit oordeel. Donners gelijk bleek na de hervat ting. Na een zet gaf Langeweg op, waarbij de vraag onbeant woord bleef wat er had moeten gebeuren toen Donner ten on rechte remise claimde. Volgens het reglement staan daar vijf strafminuten op. Die had Donner zich eventueel nog wel kunnen veroorloven. Maar wat de zaak gecompliceerder maakt was het feit dat hij na die remise-claim een andere zet speelde dan hij had aangekondigd. Deze tweede overtreding van het reglement werd gecorrigeerd door de toe vallig meekijkende Hans Ree. Voor Langeweg was het dubbel zuur dat na afloop bleek dat de zet die Donner aanvankelijk had uitgevoerd regelrecht tot diens verlies zou hebben geleid. Hans Ree tenslotte hield in een En gels vierpaardenspel in de twee de zitting stand tegen Smislov. De oud-wereldkampioen drong de Nederlander op de konings vleugel in het defensief en of freerde in het middenspel de kwaliteit voor de aanval. Van doorslaggevende betekenis bleek dit echter niet. Ondanks de 'recordmisser' werden i de jubileumwedstrijden van het Leidse De Bataven zondermeer een succes. De goede weersom standigheden, een sterk deelne mersveld, een redelijke publieke belangstelling (naar atletiek- maatstaven) en bovenal een reeks sterke prestaties maakten deze wedstrijd tot een geslaagde afsluiting van de jubileumactivi teiten van De Bataven dat deze maand een halve eeuw bestaat. Overigens bleven de wedstrijden niet geheel zonder record. De Haagse junior Gijs de Ruyter slaagde er via de polsstok in een hoogte van 4.75 meter te over schrijden en dat betekende een evenaring van het nationale jeugdrecord van zijn plaatsge noot Chris Leeuwenburg. Klapstuk Maar zoals gezegd, de race over één' Engelse mijl had het klapstuk van de avond moeten worden waarbij men aan Bataven-zijde uiteraard hoopte dat hun coryfee Wybo Lelieveld, vorige week uit de Verenigde Staten terugge keerd, met de erepalm zou gaan strijken. De beginfase van de strijd was moedgevend. Batave n-atleet Peter Wezel zorgde voor een straf aanvangstempo en toen Klaas Lok halverwege de koppo sitie overnam zat een record er nog altijd in. Terwijl Lok het tempo hoog hield nestelde Lelie veld zich in het spoor van de Utrechtenaar op een comfortabe le tweede plaats. Bij het ingaan van de laatste ronde van 400 me ter toen men aan de kant elk mo ment een aanval van Lelieveld verwachtte zette Lok nog eens extra aan. De pezige atleet van het Utrechtse Phoenix, die dank zij financiële steun van een hem welgezind bedrijf erg veel tijd aan de atletieksport kan beste den en onder meer stages in het buitenland kan volgen, beende met grote passen weg van Lelie veld. Het ging jammer genoeg voor Lok net niet hard genoeg voor een record. Lelieveld moest ruim twee seconden toegeven maar smaakte wel het genoegen nog binnen de vier minuten te fi nishen: 3.59.7. Door een groepje achtervolgers werden ook be hoorlijke tijden neergezet: Cor Louws 4.04.6, Joost Borm 4.05.4 en de Alphense junior Jek Per- soons (AAV'36) 4.07.1. Imponerend Mede dankzij het fraaie weer (windstil en een aangename tem peratuur) werden ook op andere loopnummers sterke tijden ge scoord. De 5000 meter bijvoor beeld gaf een imponerend optre den te zien van Limburger Cor Lambregts die naar 13.41.1 draai de. De Leidse vertegenwoordi gers Bram Wassenaar (Bataven) en Theo van de Veer (Holland) deden het hier met resp. 14.17.3 en 14.51.0 ook niet slecht. De 800 meter bracht 'vuurwerk' tussen de Utrechtse junior Rob Drup pers en Almeloër Arno Körme- ling. Druppers won in 1.49.3 maar ook Körmeling liet een sterke indruk achter met 1.49.7 terwijl indoorkampioen Menno Lievers uit Soest (studerend in Leiden) goed aanhaakte en het tot 1.50.0 bracht. Han Kulker van De Bataven bevestigde zijn grote mogelijkheden met een tijd van 1.52.4 en dan te bedenken dat hij nog pas amper een jaar serieus bezig is. Bij de dames op de 800 meter een uitgekiende overwinning voor de Friese Elly van Hulst die de te snel gestarte Belgische Viviane de Pré in de slotmeters achter haalde: 2.05.3 tegen 2.06.0. De Al phense juniore Maaike Persoons noteerde 2.08.5. Minder sterk dan verwacht was het optreden van Koen Gijsbers op de 400 meter. De Bataven-crack die afgelopen zondag nog tot 46.7 was gekomen stelde zich nu te vreden met een electronisc.he tijd van 47.70. Op de sprintnum mers afgetekende overwinnin gen voor de Zeeuwse Els Vader (100m in 11.45 en 200m in 23.21) en Haarlemmer Sammy Monsels (100m in 10.68). Bataven-juniore Sandra Dorlas bracht het in dit sprintgeweld tot tijden van 12.69 en 25.30. De technische nummers trokken met uitzondering van het pols stokhoogspringen niet de aan dacht al was junior Erik de Bruin weer behoorlijk op dreef met de seniorendiscus: 53.12. Ruud Wielart was present bij het hoog springen en deed het met 2.12 meter in elk geval beter dan afge lopen zondag toen hij in de com petitie driemaal faalde op een aanvangshoogte van 2.10 meter. Het mocht voor het organiserende De Bataven in elk geval de pret niet drukken. Er werden gister avond genoeg andere prestaties van formaat afgeleverd om met voldoening op het jubileum-be sluit te kunnen terugzien. BERT PAAUW de nationale eindstrijd. Wie men ontmoet, is nog niet ADVERTENTIE Dinsdag 26 mei wordt een spannende dag. Wie wordt de grootste partij: PvdA of CDA. Die uitslag is beslissend voor de vraag of alles bij het oude blijft (dus dat Van Agt en Wiegel gewoon doorgaan) of dat er een ander beleid komt Een regering met de PvdA. Het wordt een nek-aan-nek race. Opiniépeilingen leren dat het er om zal spannen. Uw stem kan de beslissende stem worden. Ergens in Nederland zal op 26 mei in een stemhokje beslist worden over de keuze voor Van Agt öf Den Uyl. Ergens in Nederland beslist iemand of het echt anders wordt Of de PvdA met Den Uyl in de regering komt. Zodat er een eind komt aan de moedeloosheid. Zodat er een nieuw beleid kan komen dat problemen daad werkelijk aanpakt. Een beleid waarin gewone mensen zich kunnen herkennen. Op dinsdag 26 mei wordt er beslist. Ergens in Nederland, in de beslotenheid van het stemhokje. Kiest u dan voor de Partij van de Arbeid, voor Den Uyl? Dit wil de PvdA in een nieuwe regering: een werkgelegenheids beleid dal 341 nieuwe banen schept»eerlijk delen van hel beslaande werk voor vrouwen en mannen door arbeidsverdeling en deeltijdbanen stimuleren van de woningbouw zodat er meer goedkope huizen gelxtuwd kunnen worden en werkloze bouw vakkers weer aan de slag kunnen sluiting van de kerncentrales afstoten van tenminste vier a vijf atoomtaken geen plaatsing van nieuwe kernraketten verhoging van het gemeenschapsaandeel in de winning i 'an ons aardgas ter stimulenng van de industrie een nieuwe abortuswetgeving waarin de vrouw zelf lx>slist uitbreiding van het bevallingsverlof meer kindempi ang en betere overblijf- mogelijklieden geen aantasting van de ontwikkelingssamen werking aanpak van de gifbelten geen inpoldering van de Markerwaard opheffen van sociale achterstand van vele kunste naars meer opdrachten voor beeldende kunstenaars koop kracht van de laagste inkomens niet aantasten geen onverantwoord hoge stijging van de aardgasprijzen geen korting op individuele huursubsidies voor de laagste inkomens tegengaan van extra huun erhoging van 20"n zoals uit het CDA-programma voortvloeit. LISSE - Dat zaalvoetbal op het hoogste niveau.wel degelijk aan trekkelijk voor het publiek kan zijn bewezen de teams van De Engel en De Haantjes gister avond in de bomvolle THB hal. In een kolkende ambiance speel de de Lisser ploeg, in tegenstel ling tot het vervelende thuistref- fen tegen Pejoco Boys, een uit stekende partij zaalvoetbal. Het kompas van Lissenaars wees na de pauze onveranderd in de rich ting van het vijandelijke doel in LISSE - Welk team de tegenstan der wordt van De Engel in de na tionale eindstrijd zal pas maan dagavond bekend zijn. In de an dere halve-finale poule spelen Hovocubo (district Noord) en Klomp (district Oost) dan tegen elkaar. Dit duel moet uitsluitsel geven over welke ploeg tegen De Engel in actie komt in de strijd om de Nederlandse titel. deze alles-of-niets-westrijd. Het technisch superieure De Haan tjes leek na een tijd op achter stand te hebben gestaan via de 2-2 (vijf minuten voor tijd) van Gilbert Heygile (De Limburgers hadden aan een gelijkspel ge noeg) alsnog door te stoten naar de finale van de strijd om de hoogste zaalvoetbal-eer. Theo Godyla schoot de Limburgse hoop evenwel aan gruzelemen ten. Direct na dc treffer van Hey gile knalde de Lisser aanvoerder via de binnenkant van de paal raak en bezorgde De Engel op die manier de plaats in de finale van de strijd om het Nederlands kampioenschap: 3-2. Een overwinning derhalve waar weinig mensen op gerekend zul len hebben. Na de 2-1 nederlaag van maandag j.l. leek het zelfver trouwen van de de ploeg een deuk te hebben opgelopen. Im mers, door dit verlies was een ze ge in het duel met De Haantjes noodzakelijk om door te dringen tot de nationale eindstrijd, die op 29 mei en 1 juni wordt verspeeld. In de wetenschap dat De Engel de grootste moeite heeft om zelf het spel te maken, moest nu toch vanaf het eerste fluitsignaal de aanval worden gezocht. Nu Vic Hermans al na acht minu ten op schitterende wijze voor 0- 1 zorgde, moest De Engel hele maal de verdedigende stellingen verlaten. De Limburgse ploeg wierp een levende muur op voor het eigen doel. waardoor het voor de thuisploeg bijzonder moeilijk was om een gaatje te vinden. Zeker nu de Limburgers, met de internationals Kiers, Hey gile en Hermans, zich gevaarlijk toonden in de counter. Johan El- fering (handig hakje) en Jan van Slooten (schot op de paal) waren dicht bij de gelijkmaker, maar De Haantjes bleef vooralsnog overeind. Op slag van rust even wel bekroonde Frans van der Laan een rush met een fraaie treffer (V.d. Laan maakte een overtreding tegen een Limbur ger. maar werd daarvoor niet be straft). die de Engel terug in de race bracht: 1-1. De tweede helft bracht alles wat een zaalvoetbalduel leuk kan maken: aanvallend spel, leuke si- tuties voor het doel en ...span ning. Elfering, na een hard schot van opnieuw Frans v.d. Laan. maakte na vier minuten 2-1. De Haantjes zette hierna alles-op-al- les, waardoor er voor de thuis club via de counter kansen kwa men (René. Griffioen en Elfe ring), die echter niet werden be nut. Toen Gilbert Heygile de uit stekende Wim van Harskamp met een laag schot passeerde (20ste minuut) leken De Haantjes alsnog de finale te bereiken. Theo Godyla besliste evenwel anders. Via de binnenkant van de paal knalde de aanvoerder zijn ploeg nog in dezelfde mi nuut naar de finale: 3-2. FRED SEGAAR DEN HAAG - De lotto van hrt «fgrlopri. ern half miljoen gulden bruto ontvangt. I» toto bijna 29.000 gulden, afgelopen weekeinde zijn: Lotto Het prijzenbedrag van 1.449.174 gulden wordt als volgt verdeeld: eerste prijs, een winnaar, f 507.210,90 bruto, tweede prijs: 14 winnaars, f 10.351,20 bruto, der de prijs: 163 winnaars, f 1.333,50 bruto, vierde prijs: 7797 winnaars, f37,10, vijf de prijs: 17.640 winnaars, f 16.40 Toto Prijzenpot van 192.629 gulden wordt verdeeld over 169 winnaars: eerste prijs: twee winnaars, f28.984.20 bruto, tweede prijs: 18 winnaars, 2140,30 bruto, der de prijs: 149 winnaars, f646.40. Toto-gelijk Van het prijzenbedrag van 27.357 gul den gaat f2052 van de eerste prijs als jackpot naar toto-gelijk 21. het resteren de bedrag van de eerste prijs f6155 wordt verdeeld over de andere prijswin naars. er was geen kandidaat voor de eerste prijs. Tweede prijs: 9 winnaars. f379.90. derde prijs: 120 f74,-, vierde prijs: 3272 f3,90.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 12