sa SPD-top steunt Schmidt Ruzie ondermijnt Thatcher's prestige O-trucs m 0 IRA wreekt hongerstakers Met opblazen Brits legervoertuig EG geeft Turkije geld Partijleiding achter kernwapenstandpunt blokkeren afval van Bayer-chemie Berlijn: CDU biedt FDP coalitie aan 'J Giscard neemt afscheid in stijl Universiteit Kosovo na rellen gesloten WOENSDAG 20 MEI 1981 BRUSSEL (ANP) - De Euro pese ministerraad is gisteren in Brussel akkoord gegaan met het verstrekken van een bedrag van 1680 miljoen gul den aan Turkije. Dat Europe se geld komt ter beschikking in het raam van het zogehe ten vierde financiële proto col. Turkije is met de Europe se Gemeenschap geasso cieerd. BELFAST (REUTER'AP) - Het Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft gisteren meegedeeld, dat de aanslag op het gepanserde voertuig waarbij vijf Britse sol daten om het leven kwamen een vergeldingsactie was voor de weigering van de Britse regering om aan gedetineerde IRA-leden die in hongerstaking zijn politie ke status te verlenen. De aanslag gebeurde enige kilome ters ten oosten van het stadje Camlough, de woonplaats van de IR A-hongerstaker Raymond McCreesh. Het gepanserde voer tuig van de Britten werd opge blazen door een landmijn, waar volgens deskundigen 450 kilo springstof werd gebruikt. Zodra het nieuws van de aanslag bekend werd trokken in de ste den Belfast en Londonderry mensen de straat op die brand stichtten en bussen kaapten en vernielden. In Belfast zei een hooggeplaatste woordvoerder van het IRA tegen verslaggevers: "Dit is een waar schuwing aan premier Margaret Thatcher geen hongerstakers te laten sterven. Er is meer van dit op komst". Andy Tyrie, hoofd van de grootste protestantse paramilitaire orga nisatie in Noord-Ierland, de Ul ster Defense Association (UDA). heeft gisteren gezegd, dat de Britten moeten toegeven aan de eisen van de IRA-hongerstakers. In een interview met de Associa ted Press zei Tyrie. dat de 15.000 leden tellende UDA een burger oorlog wil vermijden met het hoofdzakelijk rooms-katholieke Ierse Republikeinse leger. "Hoe eerder de Britse regering beseft dat hier een oorlog aan de gang is en er niet slechts sprake is van een misdaadgolf, hoe beter", al dus Tyrie. Een Britse soldaat inspecteert de plaats waar gisteren een legervoertuig met vijf Britse militairen werd opgeblazen. BONN (GPD/DPA) Aan de vooravond van zijn bezoek aan de Verenigde Staten heeft de Westduitse bondskan selier Schmidt binnen zijn sociaal-democratische partij (SPD) belangrijke steun gekregen voor zijn standpunt over de plaatsing van kernwapens in West-Europa. Schmidt dreigde vorige week met aftreden, als hij in zijn politiek door zijn eigen partij wordt ge hinderd. Dit betekent, dat de SPD volgens Schmidt het NA- VO-besluit om kernraketten in West-Europa te plaatsen en ge lijktijdig onderhandelingen over wapenbeheersing met de Sovjet- Unie te beginnen moet respecte- Tegen dit besluit bestaat oppositie binnen een deel van de SPD. Een groep partijleden vindt dat de ra ketten helemaal niet geplaatst moeten worden. Zowel partijvoorzitter Willy Brandt alsook de fractieleider van de SPD in de Bondsdag, Herbert Wehner schaarden zich gisteren na urenlange beraadsla gingen achter Schmidt en zijn politiek. Zij roepen de partij op het NAVO-besluit te steunen. (Van onze correspondent) BONN (GPD) - Westduitse milieu beschermers hebben gisteren ge probeerd in de Rijnhaven van Leverkusen met rubberboten en een houten vlot een transport van verdund zwavelzuur en an der chemisch afval naar de Noordzee te verhinderen. Met deze actie willen zij het chemie concern Bayer dwingen hun af- valprodukten in daarvoor ge schikte verwerkingsinstallaties onschadelijk te maken. De blokkade van de overslagplaats van het in Leverkusen zetelende grote Duitse chemieconcern be tekende tevens het startsignaal voor de „internationale waterbe- schermingsweek" tijdens welke milieubeschermers uit vijf Euro pese landen tegen de toenemen de watervervuiling willen protes teren. Het is de tweede maal, dat West duitse milieubeschermers met een „bootactie" de Bayer- werken willen beletten verdund zwavelzuur in de Noordzee te lo zen. De eerste actie vond in okto ber vorig jaar plaats. Volgens een Duitse en ook tot maart 1984 gel dige Nederlandse vergunning mag Bayer zijn verdunde afval stoffen nog in de Noordzee lozen. Hiermee rekening houdend wil de firma Bayer alle mogelijkhe den benutten om de „blokkade" in de Rijnhaven van Leverkusen te breken. Een woordvoerder van de firma zei gisteren dat het de demonstranten meer om agi tatie dan om zakelijke argumen ten te doen is. Tot nu toe heeft de politie niet ingegrepen. Brandt verklaarde dat van Schmidts reis naar Washington veel afhangt en dat er geen ande re bruikbare alternatieven zijn. Wehner toonde zich ervan over tuigd dat het NAVO-besluit de beide grote mogendheden tot on derhandelingen zal dwingen. Gezien de moeilijkheden die Schmidt binnen de eigen partij over de kernbewapening heeft en de steeds sterker wordende Vredesbeweging' van links geo riënteerde groeperingen heeft de oppositie voor volgende week dinsdag een veiligheidsdebat in de Bondsdag geëist. Daarbij wil zij in hoofdelijke stemming over twee moties laten beslissen. Ten eerste een bekrachtiging van het NAVO-dubbelbesluit en ten tweede een appel aan de Russi sche regering SS-20-raketten te produceren of te installeren. Ver der, dat Schmidt over zijn be sprekingen in Washington voor het parlement een 'regerings verklaring' afgeeft. In de schaduw van de reis van bondskanselier Schmidt naar Washington en het aangekondig de veiligheidsdebat in de Bonds dag gaat - ondanks de oproep tot terughoudendheid - de discussie over de raketbewapening verder. De jeugdorganisatie van de libe rale FDP waarschuwde bijvoor beeld vandaag voor intimidatie pogingen inzake kernbewape ning en rakettenbesluit. De voor zitter van de JUDOS, Werner Lutz, merkte op dat de kritiek in de FDP op het NAVO-besluit even sterk is als in de SPD. Ook binnen de vakbondsjeugd is er een handtekeningenactie op gang gekomen. Daarbij wordt de bondsregering verzocht haar toe stemming tot het plaatsen van Cruise- en Pershing li-raketten in Midden-Europa in te trekken. De secretaris-generaal van de SPD, Peter Glotz, kondigde na bespre kingen binnen het partijbestuur een 'intensieve en open discussie in de partij' aan om haar rol als sterkste vredesbeweging in de Bondsrepubliek en haar veilig heidspolitieke doeleinden duide lijk te maken. BERLIJN (DPA) - De leider van de christen-democratische partij (CDU) in West-Berlijn, Richard von Weizsaecker, heeft de libera le FDP gisteren aangeboden om samen een stadsbestuur te vor men. Dit aanbod komt nadat de verkiezingen in Berlijn geen ab solute meerderheid voor een van de deelnemende partijen ople verden. Verwacht wordt dat vrij dag op een FDP-congres de meerderheid van die party tegen samenwerking met het CDU zal stemmen. Tot ziens (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS (GPD) - Op een inderhaast aangesleepte kleurentelevisie verzamelde zich gisteravond een kleine groep champagne-drin kers om er de afscheidsrede van president Giscard te zien. Het was acht uur op het ministerie van buitenlandse zaken en Jean Francois-Poncet had een groepje journalisten om zich heen ver zameld voor een laatste woord. Velen hebben de uitnodiging niet aanvaard: wie verliest is vergeten. Om acht uur zweeg het kleine gezelschap stil toen de president onder de kroonluchters op de kleurenbuis verscheen. Geheel in het blauw had Giscard alle losbolligheid van de verkiezingstijd van zich afgeworpen en sprak hij weer zwaar op de hand met een tuit-mond. Het was dit beeld dat na zeven jaar zoveel Fran sen eindeloos begon te irriteren Giscard vertelde zyn onderda nen dat hij zeven jaar geleden gedroomd had van een betere tyd, dat de wereld slecht is en dat hij hoopt dat zyn opvolger daarte gen opgewassen zal zijn. Tenslotte liet de president weten dat hy zich altijd bereid houdt voor het geval de Fransen om zyn terug keer vragen. De toespraak eindigdeop een verrassende manier. De camera reed terug en toonde de aftredende staatsman achter zijn bureau. Toen stond na enige seconden van spanning en een gedragen "tot ziens" Valèry Giscard d'Estaing langzaam op. draaide hij zich om en wandelde zonder overhaasting het vertrek uit. Het laatste wat het volk dat hem afdankt van hem zag was zyn rug. Ook daarna bleef de camera nog lange tyd op het lege decor ge richt Het presidentiële paleis is niet van gisteren en de kamer van waaruit de president gesproken heeft is zeker uit de 18e eeuw. Naarmate de camera bleef volharden in zyn blik werd de kamer steeds minder kamer en steeds meer decor van een schel menroman uit de époque van Casanova. De minister en zijn groepje hervatten hun gesprek. Ik verliet de zaal vol goud en licht. Een lid van de garde salueerde aan zyn rode kepi. Het 'Quay d'Orsay' (het ministerie van buitenlandse zaken verwacht een andere heer. Wie dat zal zijn heeft de nieuwe president Mitterrand nog steeds niet bekendgemaakt. Morgen zullen we het weten, zo wordt algemeen gezegd. ROME (AP) - De man die verdacht wordt van de aan slag op paus Johannes Paulus de tweede heeft de Italiaanse politie verteld dat hij Engeland heeft be zocht om koningin Elizabeth te vermoorden. De politie gelooft echter dat de verdachte probeert haar te misleiden en meent, dat hij om een andere reden in Londen is geweest. "Ik denk dat hij inderdaad naar Engeland is geweest, maar ik geloof niet dat hij om die reden daarheen is gegaan," aldus een zegsman van de politie. "Hij pro beert de zaken voor ons te bemoeilijken." De verdachte, de 23-jarige Mehmet Ali Agca, heeft de politie tevens verteld aanslagen te hebben overwo gen op secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties en Simone Veil, voorzitter van het Europese Parlement. Deze beweringen van de man worden door de politie evenmin au serieux geno- Op de foto: Paus Johannes Paulus de Tweede, die gis teren voor het eerst sinds de aanslag van verleden week woensdag een "werkgesprek" voerde met kar dinaal Casaroli, zijn minister van buitenlandse za ken en na de paus de voornaamste man in het Vati- kaan. BELGRADO (UPI/AP) - De rege ring van de Joegoslavische auto nome provincie Kosovo heeft gisteren besloten de universiteit van Pristina voor een vroege zo mervakantie te sluiten vanwege de reeks pro-Albanese demon straties door studenten van Alba nese afkomst. In Pristina, de hoofdstad van de Joegoslavische provincie Koso vo, hebben meer dan 1.000 stu denten gedemonstreerd en geëist, dat de provincie de status van republiek wordt verleend, al dus het dagblad Politika Ekspres in Belgrado gisteren. De betoging vond maandag plaats voor het studentencentrum in Pristina. (Van onze correspondent Lia van Bekhoven) In het Britse Lagerhuis brak giste ren een ruzie uit tussen de con servatieve premier en conserva tieve kamerleden over de uitge lekte plannen van de regering om flink te bezuinigen op de de fensie-uitgaven. Conservatieve kamerleden lieten duidelijk hun ongerustheid hierover blijken aan de vooravond van een Lager huisdebat over Engelands defen sie gedurende de komende tien jaar. De ruzie broeide al weken te midden van speculaties dat pre mier Thatcher op defensiepost vyf miljard gulden wilde bezui nigen. Het breekpunt kwam maandag avond toen de premier haar on derminister voor de marine, Keith Speed, op staande voet ontsloeg. Speed had eerder de geheime bezuinigingsvoorstel len van de regering openbaar ge maakt en was daarmee in de ogen van premier Thatcher on trouw geweest aan haar en haar kabinet. „Ministeriële onenighe den moeten binnen het ministe rie blijven", zei de premier. Op positieleider Michael Foot sug gereerde dat Speed door premier Thatcher ontslagen was „omdat hy de waarheid sprak". Verhit Speeds ontslag gaf nog een extra dimensie aan de ernst van het de fensiedebat. Het verhitte boven dien de gemoederen van onge ruste conservatieve kamerleden die niet van de defensiebezuini gingen willen weten. Ze hielpen de Britse premier er gisteren aan herinneren, dat ze twee jaar gele den gekozen was op een verkie zingsprogramma dat uitbreiding beloofde van de defensiebegro ting. Premier Thatcher die het doorgaans bijzonder goed kan vinden met de „havikken" bin nen haar partij, zei „voor moeilij ke keuzes te staan die nu een maal gemaakt moeten worden". De premier zelf heeft in het verle den keer op keer gewezen op de noodzaak van een sterke Britse ADVERTENTIE Het Nederlandse casino: de croupiers proppen hun zakken vol. Nieuwe Revu toont u de trucs om I miljoen te "winnen". Nieuwe Revu noemt 73 missers van het kabinet Van Agt/Wiegel. Bovendien: de mensen die door hun werk de pispalen van Nederland zijn. defensie en de "dreiging van een Russische aanval". De economi sche situatie dwingt haar echter om het bezuinigingsmes in de defensie-uitgaven te zetten, hoe zeer haar dat ook tegen de borst stuit. Voor de conservatieve par ty is defensie altijd een byzonder gevoelig onderwerp geweest De premier was echter niet van plan de bezuinigingen tijdens het defensiedebat dat vandaag en morgen gehouden wordt in het Lagerhuis te bespreken. De bedoeling was de kwestie binnen het ministerie rond te krijgen en dan later binnen het kabinet te bespreken. De bezuinigingen zouden openbaar gemaakt wor den vlak voor het zomerreces. Een conservatieve opstand zou daardoor haast onmogelijk zyn geweest. Waarschuwingen De waarschuwingen van staatsse cretaris Speed hebben het hele proces sneller dan de bedoeling was in de openbaarheid ge bracht. Maar beslissingen over hoeveel en waar precies er bezui nigd gaat worden zijn nog niet genomen. Premier Thatcher moet buiten zinnen zyn geweest over de uitgelekte suggesties in verschillende Britse kranten, dat vooral de marine het zou moeten ontgelden en dat die met de helft gereduceerd zou worden. Van de totale bezuinigingen zou op de marine 75 procent beknibbeld worden, op de landmacht 20 pro cent en twee procent op de lucht macht. De regering is echter vastbesloten door te gaan met de koop van de controversiële Trident-onder- zeer. De peperdure Trident, die uitgerust is met nucleaire raket ten, gaat de regering zo'n 30 mil jard gulden kosten over de ko mende tien jaar. Om zich dat te kunnen permitteren zal er vooral op een deel van de conventionele wapens beknibbeld moeten wor den. Trident maakt deel uit van Enge lands onafhankelijke wapenarse naai en is controversieel, omdat velen het beschouwen als een prestigewapen. Ook in dc con servatieve gelederen zyn er ka merleden die menen dat Enge lands prioriteit niet ligt op een onafhankelyk defensiesysteem maar op een gezamenlijke Euro pese verdedigingsmacht, zoals de NAVO. Groot-Brittannie heeft evenals de andere partners de NAVO beloofd haar defensie uitgaven jaarlyks met dne pro cent te verhogen. Engeland geeft relatief gezien het meeste van de NAVO-landen uit aan defensie, met uitzondering van de Ver enigde Staten Belofte Premier Thatcher maakte dinsdag herhaaldelijk duidelijk haar be lofte aan de NAVO na te zullen komen. De minister van defen sie. John Nott, schynt serieus overwogen te hebben om het Britse Rynleger in West-Duits- land te halveren. Hy zou bere kend hebben, dat hy hiermee op zyn defensiebegroting 20 pro cent zou besparen zonder de NA VO met meer dan vyf procent te verzwakken. Hy ontkende de ge ruchten over de enorme bezuini ging in de marine en zei dat er geen sprake was van bezuinigin gen als zodanig, maar van hoe het geld gespendeerd moest wor den. De stafchefs van het Britse leger zullen in de loop van deze week hun ongerustheid uiten over de voorgenomen bezuinigingen door de premier voor dc tweede keer in een jaar met een bezoek te vereren. Sinds dc Tweede We reldoorlog is dat niet meer voor gekomen. Normaal gesproken vragen ze slechts om een onder houd met de premier als ze vre zen voor de veiligheid van hel land. De ontslagen secretaris Speed zei dinsdagavond in het Lagerhuis „niets fouts" te hebben gedaan. Nadat de premier Speed van zyn taak onthief, dienden twee rege ringsleden hun ontslagbrief in by dc premier. Zy protesteerden hiermee tegen het economisch beleid van de regering. Hoewel een en ander dc positie van pre mier Thatcher niet rechtstreeks ondermynt, berokkent het wel schade aan haar geloofwaardig heid.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9