Onderzoek naar monopolie PTT „Steun verkiezingsstunt" Milieu-gevaarlijke stoffen aan banden „Niet dumpen afval kost teveel van der WIEL PSP-er remt Pais af Bij informatievoorziening Geen nieuw ziekenhuis voor regio Den Haag Scheldkanonnade van Glimmerveen voor tv Den Uyl laakt optreden Wiegel: WOENSDAG 20 MEI 1981 PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - Minister Pais (onderwijs en wetenschappen) heeft gisteren in de Eerste Kamer het optreden van PSP-senator Vogt scherp gehekeld. Vogt eiste als enige kamerlid dat over een drietal wetsontwerpen van Pais hoofdelijk gestemd zou worden. Aangezien het vereiste aantal senatoren hiervoor niet meer aan wezig was - de meesten waren al op het verkiezingspad of naar huis - en het seniorenconvent van de senaat eerder had beslo ten dat hoofdelijke stemmingen die na zes uur niet meer plaats zouden hebben, moesten worden uitgesteld tot dinsdag 2 juni, wist Vogt formeel gedaan te krijgen dat de stemming twee we ken werd verdaagd. Minister Pais betoogde tevergeefs dat hij hierdcoor met een van zijn wetsontwerpen in moeilijkheden zal komen. Dat betreft de verhoging van het collegegeld voor universiteiten en hogescho len van 500 naar 750 gulden. In de wet wordt de datum van 1 juni genoemd en wel zo dat, als de stemming inderdaad pas op 2 juni plaatsvindt, studenten wellicht nog een jaar lang het oude colle gegeld kunnen betalen. Vol vertrouwen wacht de minister echter af of het seniorencon vent vandaag nog een andere draai aan de zaak zal geven. LEIDSCHENDAM (GPD) - Mi nister Ginjaar volksgezondheid en milieuhygiëne heeft gisteren het wetsontwerp milieu-gevaar lijke stoffen aan de Tweede Ka mer aangeboden De nieuwe wet beoogt bescherming van mens en milieu tegen gevaarlijke stof fen. Het geeft de overheid de be voegdheid om maatregelen te ne men tegen milieu-gevaarlijke stoffen. Te zamen met de be staande wetgeving zorgt de nieu we wet ervoor dat bescherming tegen de gevaren van alle chemi caliën nu mogelijk wordt. Op het ogenblik zijn er tienduizen den chemische stoffen op de markt waarvan de gevaren niet of nauwelijks bekend zijn. De Wet milieu-gevaarlijke stoffen is bedoeld om meer inzicht te krij gen in de gevaren van de chemi caliën voordat ze een ruimere spreiding krijgen. Het wetsontwerp verplicht produ centen en importeurs nieuwe chemische stoffen bij de over heid aan te melden. Ze moeten laten weten of die stoffen moge lijk gevaar opleveren voor mens en milieu. De gegevens van het onderzoek daarnaar moeten zij aan de minister van volksge zondheid en milieuhygiëne over leggen. uiterlijk 45 dagen voor dat de stof in Nederland wordt geproduceerd of geïmporteerd. Het bureau milieu gevaarlijke stof fen van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid beoordeelt de stof. waarna de minister in een openbare procedure zijn oor deel bekendmaakt. Gegevens die bedrijfsgeheimen bevatten, wor den niet openbaar gemaakt. De openbare gegevens moeten wel voldoende inzicht verschaffen in de effecten op mens en milieu. Maatregelen De minister beslist in zijn oordeel of er aanleiding is om maatrege len te nemen. Deze algemene maatregelen van bestuur kunnen varieren van een absoluut ver bod tot specifieke voorschriften voor de toepassing van de stof In noodsituaties kan de minister direct besluiten tot inbeslagne ming of vernietiging. Het wetsontwerp voorziet ook in onderzoek naar gevaren van reeds op de markt zijnde stoffen en preparaten. Het betreft dan vooral de zogenaamde aandacht- stoffen die op een prioriteiten lijst zijn gezet vanwege mogelijk nadelige effecten. Producenten, importeurs of verwerkers indivi dueel kunnen opdracht krijgen onderzoek te doen naar een stof. Ook is het mogelijk onderzoek- sintituten. zoals TNO. aan te wij zen om een bestaande verdachte stof te bekijken. Een belangrijk onderdeel van het wetsontwerp vormen de regels voor de verpakking, de etikette ring en de vcilighcidsaanbevelin- gen van gevaarlijke chemicaliën die in Nederland in de handel ko men Hierbij neemt Nederland de bestaande gedetailleerde re geling van de EG over. De nieu we wet is ook nodig om in ons land een tweetal EG-nchtlgnen voor gevaarlijke stoffen uit te voeren. Het ligt in de bedoeling dat lidstaten gegevens over aan gemelde stoffen uitwisselen. DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris Smit-Kroes (verkeer) zal „een onafhankelijke com missie van voldoende gewicht" belasten met een studie over de rol en de positie van de PIT in de informatievoorziening. Mevrouw Smit-Kroes dat gisteren toen, in Bergen op Zoom, de vijfmiljoenste te lefoonaansluiting tot stand kwam. Nederland heeft nu 360 telefoonaansluitingen per dui zend inwoners of 862 per dui zend huishoudens. De staatssecretaris bestreed dat de PTT met Viditel (dat is beeldin formatie per telefoonlijn) een in formatiemonopolie zou krijgen. „Niets is minder waar. Net als bij de brief en de telefoon: de PTT bemoeit zich niet met de inhoud van de boodschap", ook al be heert de PTT in het geval van Vi ditel de computers. „Maar dat vloeit voort uit de praktische noodzaak dat nu eenmaal ie mand moest beginnen." De com missie die zij zal benoemen moet NRC-journalist niet China uit DEN HAAG (ANP) - De tweede secretaris van de Chinese ambas sade, Chen Ziying, heeft gisteren de plaatsvervangend NRC-Ran- delsblad-Hoofdredacteur, drs. J.R. Soetenhorst, laten weten dat China de correspondent van dat blad in Peking, Willem van Ke- menade, niet zal uitwijzen. De secretaris heeft Soetenhorst wel geadviseerd zelf het initiatief te nemen voor het terugroepen van Van Kemenade en diens Tai wanese Vrouw, aldus Soeten horst gisteravond. Hij heeft de tweede secretaris laten weten dat de hoofdredactie van de NRC zich zal beraden en een standpunt zal bepalen wanneer hoofdredacteur drs. A.S. Spoor volgende week van een buiten landse reis is teruggekeerd. De tweede ambassadesecretaris heeft Soetenhorst erop gewezen dat het echtpaar Van Kemenade zich heeft ingelaten met "niet toegestane politieke activitei ten". De Chinese diplomaat wilde niet zeggen dat daarmee wordt bedoeld. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca Munchen Nice Oslo Parys Stockholm Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis half bew. 20 12 2 half bew. 23 13 03 licht bew. —13 half bew. 21 11 8 zwaar bew. 24 14 0 licht bew. 19 14 0 licht bew. 20 13 2 zwaar bew. 24 13 3 licht bew. 19 14 3 zwaar bew 25 13 0 zwaar bew. 18 - - onbew. 26 15 0 half bew. 22 12 0 onbew. 24 11 0 regen 25 14 01 zwaar bew. 25 9 0 onbew. 23 4 0 onbew. 26 9 0 onbew. 26 12 0 zwaar bew. 18 8 0 half bew. 20 13 4 half bew. 23 9 0 zwaar bew. 19 12 1 onbew. 23 12 0 zwaar bew. 29 14 0 zwaar bew. 22 16 0 half bew. 27 16 0 onbew. 23 10 0 licht bew. 20 14 0 zwaar bew - 10 - zwaar bew 25 15 0 licht bew 23 12 0 onbew. 24 13 0 mist 23 7 0 half bew. 24 12 0 onbew 25 8 0 licht bew. 23 17 0 licht bew - 16 - licht bew. 22 16 0 onbew - 18 - „iedere twijfel over het bezit van het monopolie wegnemen." Zij stelde verder dat de huidige monopoliepositie van de PTT niet moet worden beknot, verder zal de parlementaire controle op het reilen en zeilen van de PTT voldoende garantie moeten bie den dat van dat monopolie geen misbruik wordt gemaakt. Ook moet er beteugelend worden op treden wanneer de PTT te grote expansiedrift krijgt. Uit opmerkingen van directeur-ge neraal drs. Ph. Leenman van de PTT bleek dat mevrouw Smit- Kroes wat het laatste betreft vas tomlijnde ideeën heeft en dat de bedrijfsleiding van de PTT in de afgelopen vier jaar van haar be wind verscheidene malen nul op het request had gekregen bij het bespreken van plannen die naar de opvattingen van mevrouw Smit-Kroes niet strookten met de eigenlijke taken van de PTT. Wachtlijst De eerste telefoonaansluitingen in Nederland kwamen tot stand in 1881: veertien aansluitingen in Amsterdam. Ze waren niet van de PTT maar van de Bell Tele phone Company. Pas later begon hel „Staatsbedrijf der Posterij en" met telefoon, maar Amster dam, Den Haag en Rotterdam - de twee laatste hadden gemeen telijke telefoonbedrijven - wer den pas in 1940 door de Duitsers genaast en bij de PTT gevoegd. De miljoenste aansluiting kwam tot stand in 1960, de tweemil joenste in 1969, de driemiljoenste in 1974, de viermiljoenste in 1978 DEN HAAG (ANP) - Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland vin den dat er geen groot ziekenhuis moet komen in de regio Den Haag. De meerderheid in het col lege is van oordeel dat de Brono- vo/Nebo-combinatie en het Ro de-Kruis ziekenhuis zelfstandig moeten blijven bestaan, maar wel ieder met een kleinere capa citeit. Het Bcthlehemziekenhuis (191 bedden) moet sluiten en in een fusie opgaan met het in Zoeter- meer te bouwen ziekenhuis. GS zeggen dit in een voorlopige nota over de ziekenhuissituatie in de regio Den Haag. Uit de nota blijkt dat GS het totaal aantal ziekenhuisbedden in de regio terug wil brengen van 3.288 tot 2.993 in de periode tot 1990. Het provinciebestuur moet de staatssecretaris van volksge zondheid vóór 1 september dit jaar over de plannen adviseren. De huidige staatssecretaris Ve- der-smit liet in 1980 weten dat ook voor de Haagse ziekenhui zen nieuwe normen moesten worden toegepast. De grote ziekenhuizen Leyenburg en Westeinde moeten elk tiental len bedden afstoten, volgens -de plannen. Ook bij het Juliana Kin derziekenhuis en bij de kinderaf delingen van andere ziekenhui zen moet het aantal bedden ver minderen. Bij handhaving van de oude normen hoeven niet al leen 140 bedden minder te wor den ingeleverd maar kunnen ook de daarmee overeenkomende 225 arbeidsplaatsen behouden blijven, zegt het college. en de vijfmiljoenste in het eerste eeuwjaar van de telefoon. De PTT verwacht dat de grootste ex pansie er nu wel uit is. Hoofddirecteur ir. C. de Wit van te lecommunicatie zei dat de wachtlijst voor nieuwe aanslui tingen nu is gedaald tot 15.600 met een gemiddelde wachttijd van zes weken. Binnen twee jaar moet dat nog maar 14 dagen zijn, aldus De Wit. „Van een wacht lijst is dan geen sprake meer, eer der van een normale orderporte feuille." De leider van de Nederlandse Volks Unie. Glimmerveen, verlaat onder begeleiding van politiemensen de Haagse NOS-studio. Buiten wachtten boze Hagénaars hem op om van hun verontwaardiging over zijn racis tische taal blijk te geven. HILVERSUM (GPD) - De omstre den tv-uitzending van de Neder landse Volksunie heeft gister avond gebracht wat velen had den gevreesd. Eén onafgebroken en uiterst grove scheldkanonna de voor alles wat links is en - er ger - onverholen beschuldigin gen aan het adres van Surina- mers en buitenlanders. Joop Glimmerveen verkondigde het NVU-standpunt dat alle Sun- namers en „zogenaamde gastar beiders" naar hun land terug moeten. Dat zou de wens van 70 procent van „het volk" zijn. Vol gens Glimmerveen zijn dan alle andere problemen (hij somde op misdadigheid, drugs, woning nood. werkloosheid en geldont waarding) in één klap opgelost. Met name de PvdA moest het ont gelden. In een taal die we in ons politieke stelsel van geen andere partij gewend zijn kregen „de communisten en socialisten, de volksoplichtcrs bij uitstek" er van langs. Glimmerveen had het over „linkse volksverlakkers", „gewetenloze politieke tegen standers". „misdadige en smeri ge praktijken van linkse dicta tors". Na afloop van de opnamen voor de tv-uitzending, gistermiddag in Den Haag. werd Glimmerveen opgewacht door ongeveer twin tig demonstranten Scheldpartij en begeleidden de leider van de Nederlandse Volks Unie. Glim- Hoorzitting over storten radio-actief materiaal in oceaan 99 DEN HAAG (GPD) - Tijdelijke op slag van radioactief besmet mate riaal op het terrein van het ECN in Petten is uitgesloten. De capa citeit van de betrokken loods is daarvoor ontoereikend. Boven dien zou het uitstellen van de dumping ernstige consequenties met zich meebrengen voor zie kenhuizen, bedrijven en andere instellingen waar het ECN het vervuilde materiaal ophaalt. Ook zou het functioneren van de on derzoeksreactor op het terrein in Petten belemmerd worden. Aan directe kosten zou schorsing van de dumpingsvergunning het ver lies van een bedrag van ongeveer een half miljoen gulden beteke- Dat zijn enkele uitspraken van de vertegenwoordigers van minister Ginjaar (volksgezondheid en mi lieuhygiëne) en het Energieon derzoek Centrum Nederland dinsdag bij de Raad van State, af deling geschillen van bestuur. Voorzitter Veringa van deze afde ling zal donderdag bekend ma ken of hij ingaat op het verzoek van milieugroepen en particulie ren om de bedoelde vergunning voor het dumpen van radio-actief afval te schorsen. Greenpeace Nederland, Natuur en Milieu, de Werkgroep Noordzee en 21 particulieren uit Velsen, Amsterdam en Alkmaar hebben bij de Kroon beroep aangetekend tegen de toestemming die minis ter Ginjaar ook dit keer weer heeft gegeven voor het dumpen in de Atlantische Oceaan van va ten met in beton gegoten radioac tief besmet materiaal. Het gaat hier niet om kernafval maar me rendeels om instrumenten en kle ding die de eerder genoemde in stellingen gebruiken. Al enkele malen is geprobeerd langs juridische weg de dumping uit de gemeente Velsen te verhin deren. Dc Kroon heeft op advies van de Raad van State tot nu toe evenwel steeds besloten dat de appellanten nict-ontvankelijk waren. Dat betekent dat men geen oordeel over schorsingsver- zoeken en beroepen heeft uitge sproken omdat de appellanten niet rechtstreeks in HUN belan gen geschaad werden geacht. Sinds de invoering van dc Wet Al gemene Bepalingen Milieuhygië ne menen de organisaties in elk geval wel ontvankelijk te zullen zijn omdat zij als belanghebben den moeten worden gezien. Dat zou inhouden dat de Kroon, of in dit schorsingsverzoek dc voorzit ter van de afdeling geschillen van bestuur bij de Raad van State, de ze keer wel zou toekomen aan een oordeel en wellicht de vergun ning opschort. Van belang voor het oordeel van dr Verin pa is daarbij ook dat de mi- Van onze verslaggever) LEIDEN - Dc ruime over- heidsteun die het kabinet de afgelopen dagen aan bedrij ven als Volvo, DAF-Trucks en Fokker in het vooruitzicht stelde, houden ook de politie ke gemoederen bezig. Vanuit de oppositie wordt gespro ken over "verkiezings stunts", terwijl de regerings partijen niets dan lof hebben voor het kabinet Gisteren vlogen de lijsttrekkers van PvdA en WD elkaar hierover in de haren. In Am sterdam zei Joop den Uyl dat het kabinet-Van Agt "met de zevenhonderd miljoen voor Volvo, de tweehonderd mil joen aan uitkeringstrekkers en nog vele andere miljoenen met het oog op de verkiezin gen mooi weer speelt met geld van een ander". "Waar het geld dat nu wordt uitgegeven vandaan moctko- men is niet duidelijk, dat la ten ze over aan een toekom stig kabinet", aldus Den Uyl. Kinnesinne Maar Hans Wiegel wees in Ber gen op Zoom de kritiek dat het kabinet met deze toezeg gingen goede sier maakt van de hand. "Het gaat om mo derne en goede bedrijven met reele toekomstmogelijk heden. Wij wensen geen geld te gooien in bodemloze put ten. Dit is het beleid en dat willen we voortzetten". De kritiek van de vakbonden en de economische specialis ten uit de Tweede Kamer dat Wiegel het kabinetsbesluit (met het oog op de verkiezin gen) te vroeg bekend zou hebben gemaakt, deed Wie gel af als "kinnesinne en par tijpolitiek gepalaver". Den Uyl liegt Minister Gardeniers (CDA) heeft gisteren tgdens een bij eenkomst van haar partij in Leiden fel uitgehaald naar PvdA-lgsttrekker Den Uyl. Volgens de bewindsvrouw heeft Den Uyl in de Brand puntuitzending van afgelo pen zaterdag leugens ver kocht toen hij beweerde dat het CDA de woonlasten wil de laten stijgen. "Daar is geen sprake van De huursubsidie is de afgelopen vier jaar ver dubbeld en wij gaan op die weg voort. Dat betekent dat mensen tot een modaal inko men op die manier waar het de koopkracht betreft n handreiking zal worden ge daan". Gardeniers bleek er gisteravond van overtuigd dat het CDA de grootste par tij wordt en dat lijsttrekker Van Agt als premier zal te rugkeren. Van Agt typeerde zij als "de eerlijkste politicus die ik ken" en zij was voorts van mening dat hij Neder land weer "internationale sta tus heeft gegeven". Niet afgeven WD-minister Pais (onderwijs en wetenschappen) zei gister avond in de Leidse Stadsge hoorzaal niet te willen afge ven op andere politieke par tijen. "Dat is geen volwassen democratische verkiezings strijd", zei. Vervolgens noem de hij het programma van D'66 een Emmcnthaler kaas - vanwege de financiële gaten die er in zitten - en kritiseerde de achttien PvdA-economen die per advertentie de kiezer hebben opgeroepen op hun partij te stemmen. Hij constateerde dat er bg die economen ook mensen zit ten, zoals Hans van den Doel. die het economische en fi nanciële programma van dc PvdA in het verleden voort durend hebben aangevallen. "Het doet dan nogal onge loofwaardig aan wanneer men nu dc kiezer oproept zgn stem op dc PvdA uit te bren gen" Pais roemde zijn eigen presta ties op het gebied van onder- wijswetgeving en constateer de dat er in dit opzicht onder het vorige kabinet-Dei) Uyl weinig was gepresteerd. Dat het huidige kabinet als twee de naoorlogse regerings ploeg het vier jaar lang heeft uitgehouden, schreef hg voor een belangrijk deel toe aan de goede teamleiding van pre mier Van Agt Oprotten CPN-lijsttrekker Marcus Bak ker deed gisteravond een fel le aanval op fascistische groe peringen die georganiseerde milieuvervuiling op onze beeldbuis plegen Sprekend tgdens een verkiezingsbij eenkomst in Zaandijk zei Bakker dat "dat tuig moet oprotten en eenvoudig niet meer op onze weg mag ko- nister van volksgezondheid en milieuhygiëne dc vergunning ter stond van kracht heeft verklaard. Partijen verschillen met elkaar van mening over de vraag of dit door een schorsingsverzoek wordt doorbroken. Schorsing door de voorzitter zou in de praktijk betekenen dat de dumping, gepland voor de eerste week van juni. dit jaar niet kan doorgaan Dan zou namelijk ge wacht moeten worden op de uit spraak in dc hoofdzaak, het Kroonberoep zelf En voor sep tember is die nooit te realiseren, zelfs al zou dc grootst mogelijke spoed worden betracht. Na sep tember laten de weersomstandig heden op de oceaan een stortings operatie niet toe De dumpplaats bevindt zich op ongeveer zeven honderd kilometer ten noord westen van Spanje. De zee is daar ter plekke ruim vier kilometer diep. merveen moest vluchten in een auto van de Haagse politie. Glimmerveen werd door leden van antifascistische buurtcomités uit Den Haag uitgemaakt voor „vut le etter" en gewaarschuwd dat men hem nog wel zou krggen. De betogers hadden willen voor komen dat technici van de NOS het NVU-programma zouden op nemen. Zij vroegen Jaap van der Ploeg, chef Haagse redactie van de NOS en rayon beheerder van de Haagse NOS-studio, of een ge sprek met de technici mogelijk was Van der Ploeg weigerde dit. Van der Ploeg „De aanwezige technici hadden zich bereid ver klaard het programma op te ne men. De demonstranten zeiden dat deze mensen misschien niet voldoende op de hoogte waren van de opvattingen van de Volksunie. Ik heb gezegd dat het erom gaat dat de hoogste rechter heeft uitgemaakt dat dfl uitsm dingen door moeten gaan. dat we in een rechtsstaat leven en de NOS een facilitair bedrgf is. en dat daarom het programma moest worden opgenomen". Aanklacht De ondernemingsraad van de NOS heeft omroepmedewerkers die bezwaren hebben tegen de in houd van de uitzendingen van de Nederlandse Volksunie en Cen trumpartij. opgeroepen een aan klacht in te dienen bij de officier van justitie. De ondernemings raad wil hierbij een gerechtelgke uitspraak forceren ingevolge ar tikel 137 van het Wetboek van Strafrecht waann staat dat uitla tingen van racistische aard niet zijn toegestaan De offici.r van justitie zou de uitzendingen van Volksunie en Centrumpartg hierop moeten toetsen Dit maakte Eric Tiethoff. lid van de ondernemingsraad van de NOS. gisteravond bekend in het om roepkwartier Hier werd voor de tweede achtereenvolgende dag door een kleine honderd mensen gedemonstreerd tegen het toe kennen van zendtijd aan de Volksunie en Centrumpartg. De demonstratie beperkte zich tot het uitdelen ;.n .n! e» propaganda en het roepen van leuzen tegen het opkomende fas- Derde lichaam geborgen na omslaan van zeiljacht GRONINGEN (ANP) Personeel van de reddingsboot de gebr Lu- den uit Lauwcrsdog heeft gister middag het derde stoffelgke overschot van de bemanning van het Groninger zeiljachtjc Bloodv Mary geborgen. Het Igk werd door dc kustwacht gesignaleerd nabg de Engclsmanplaat tussen Schiermonnikoog cn Ameland Het gaat om de stoffelijke resten van de 22 jarige Rob E Bakker uit Groningen Inmiddels is ook het tweede stoffelgke overschot, dat maandag kon worden gebor gen, geïdentificeerd Het betrof de 19 jarige Constanlgn Meger uit Groningen. Vorige week vrijdag was het Igk van de 30 jarige Rob P Krouwel uit Groningen al aangespoeld. Twee bemanningsleden van het scheepje worden nog vermist Het zeiljachtjc leed op Tweede Paasdag schipbreuk bij Schier monnikoog cn spoelde op Ame land aan APVL^TL'JTT Verrekijkers Wie kiest voor kwaliteit en service, vindt een uit gebreide kollektie bij ?•-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7