Ga maar in Wassenaar praten "Woningbouw voor kleine huishoudens juist meer nodig" actief in I vrije tijd I "Kom niet met economie aan" Buurtcomités binnenstad steken koppen bij elkaar VVD-kamerleden blijken niet zo welkom op Vijf Meiplein Reacties op volkshuisvestingplan Aap jes - koetsier bij opening Schiphol- lij n Avondje over minderheden in 't Spoortje WOENSDAG 20 MEI 1981 LEIDEN - Bijna had een oplegger nog roet in het eten gegooid. Die stond gisteren namelijk precies op de plek waar de VVD-container met het Tweede Kamer-décor de politiek dichter bij de mensen wilde brengen. Maar geen nood, de publiciteitsmensen van de liberale partij toon den zich inventief genoeg om dan maar aan de andere kant van het Vijf Meiplein te gaan staan, waar toevalli gerwijs de markt voor de kleurrijke achtergrond zorgde. Eenmaal daar neergezet konden de voorbereidingen voor het spek takel een aanvang nemen. Overi gens was de verkiezingscaravaan enigszins gehavend uit de strijd van de dag ervoor gekomen. In Zaandam hadden 'raddraaiers' namelijk met verf en rotjes hun afkeur over de politieke ideecn van de VVD gespuid. "Ontzet tend", was het oordeel van orga nisatrice Rianne Kombrink hier over. "Het was een georganiseer de actie, want ze hadden van te voren stencils uitgedeeld. Het was verschrikkelijk. Eerst kwa men die rotjes, waardoor de mensen achter de tafel recht overeind zaten van schrik. Vlak daarop werd verf in plastic zak ken naar het forum gegooid. Pol de Beer was er het ergst aan toe. Hij zat werkelijk helemaal onder. En 's avonds moest hij weer in het oosten van het land spreken. Ik heb hem maar mee naar huis genomen om de ergste vuilig heid van zijn pak te verwijde- De WD-leden die gisteren in Lei den op het plankier plaats na men, waren gesommeerd niet al te nieuwe kleren aan te trekken. Gezien de ervaringen in Zaan dam wist je immers maar nooit. Geen vragen Tot verf gooien kwam het niet. En nadat de WD-jingle "gewoon je zelf kunnen zijn, liberaóól" en andere disco-stampers over het Vijf Meiplein hadden geschald, zag het ernaar uit dat alle moeite voor niets was geweest. Afgezien van een enkele huis vrouw en een paar opgeschoten jongetjes, was er weinig belang stelling voor het toneelstuk dat Loek Hermans, Dick Dees, Alie Wijngaarden, Jan Franssen en Ed Nijpels zouden opvoeren. "Zijn er dan helemaal geen vra gen? Er moeten toch mensen in dit land zijn die iets te vragen hebben", riep Alie Wijngaarden dan ook wanhopig uit. Daarop riep een durfal door de voor het publiek opgestelde mi crofoon dat de WD-voorstelling niet waarheidsgetrouw was en daardoor niet tot vragen noodde. "In de Tweede Kamer zitten de kamerleden toch altijd de krant te lezen", riep de grappenmaker. Hierop kreeg hij het obligate ant woord dat kamerleden het toch zo druk hebben, geen televisie kunnen kijken en daarom tussen de bedrijven door maar hun krantjes lezen. Koopmannen "Je kunt wel zien dat daar achter die tafel de koopmannen zitten". het hoenderhok gegooid door een boze mijnheer, die duidelijk geen aanhanger van de WD-ge- dachte is. "Waarom geven jullie pal voor de verkiezingen miljoe nen aan bedrijven als Fokker en Volvo. Terwijl jullie al vier jaar in die regering zitten en honderden kleine bedrijven naar de knop pen geholpen hebben. Die waren met een paar miljoen te redden geweest. Maar nu ineens kunnen er miljoenen worden geschon ken. Een verkiezingsstunt is het. Een grof schandaal. Je kunt wel zien dat daar achter die tafel de koopmannen zitten", riep de man boosaardig uit. Natuurlijk kreeg hij niet zijn gelijk van de dame en heren politici. Maar het publiek was wèl op zijn hand. Applaus en instemmend gejoel bewezen dat het grootste deel van de aanwezigen op 26 mei niet een vakje van de derde lijst zal roodmaken. Het gedrag van de man was aanlei ding voor anderen ook hun gal op de gang van zaken te spuwen. Een oudere mevrouw zei het te betreuren dat haar man, die zijn hele leven hard als ambtenaar had gewerkt, nu van zijn pen sioen moet inleveren. "En hij heeft al een hartkwaal en een hernia", was de trieste aanvul ling van de mevrouw. Loek Her mans repliceerde dat de VVD een plan heeft om juist dit soort zaken op te lossen. De mevrouw was geenszins overtuigd. "Ik ga weg Rie, ik wordt hier kotsmis selijk van", riep ze uit tegen haar vriendin, intussen boos wegbe- nend. Rooie stad Ook zij had het publiek op de hand. Hoongelach en kreten als "sodemieter op, ga maar in Was senaar praten. Daar wonen de rij kelui. Leiden is een rooie stad. jullie horen hier niet thuis", wa ren de ongastvrije kreten van voornamelijk huismoeders met boodschappentassen aan hun fiets. Slechts van een enkele JOVD'er kregen de politici bijval. Maar toen begon rnen de container al weer op te breken. Want om één uur alweer moesten de WD'ers in Zoetermeer de politiek dich terbij het gewone volk brengen. Of zij er in de slaapstad in zijn ge slaagd dat te doen. is niet be kend. In Leiden was het duide lijk niet het geval. ANNEMIEK RUIJGROK LEIDEN - Volgens de stuurgroep huisvesting alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens slaat het Amsterdamse onderzoeksbu reau RIGO de plank mis als het concludeert dat er in Leiden vooral drie- en vierkamerwo- ningen moeten worden ge bouwd. Volgens de groep wijzen cijfers duidelijk uit dat er meer behoefte is aan één-, twee- en driekamerwoningen. De kritiek van de stuurgroep, waarin o.a. de stichting huisves ting werkende jongeren, studen tenhuisvesting en het comité "Ie dereen wil wonen" zitting heb ben, valt te lezen in eer. reactie op het voorlopige volkshuisves tingsplan van het RIGO. Dit na jaar moet het definitieve rapport op tafel liggen. Op basis daarvan wil het gemeentebestuur het be leid de komende jaren bepalen. De stuurgroep schrijft in de reactie dat haar conclusie aansluit bij die uit een rapport van het Minis terie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, dat bin nenkort verkrijgbaar zal zijn. "Landelijk gezien zal de nieuw bouw voor 35% uit kleine wonin gen moeten bestaan om op lan gere termijn aan de behoefte te kunnen voldoen. De stuurgroep tekent hierbij wel aan dat alle nieuwbouw zoveel mogelijk fle xibel gebouwd dient te worden". woningen komen: in de Haarlemmerstraat waar vroeger Dubieus 1 Ook het Instituut burgerraadslie den en de stichting Welzijn heb ben een reactie op papier gezet. Gelijkluidend is hun kritiek wat betreft de aanbeveling om wo ningbouwverenigingen meer dan nu het geval is te betrekken bij de verdeling van woningen. Het Instituut Burgerraadslieden schrijft: "Het bevreemdt ons dat niet geopperd wordt het alterna tief te onderzoeken, te weten: uitbreiding van de bevoegdhe den van de gemeente met betrek king tot de distributie". En de stichting Welzijn noemt de aan beveling uit het rapoort "uiterst dubieus". De Federatie van Leidse woning bouwverenigingen schrijft zelf in haar reactie dat een en ander op de helling zal moeten. Tijdig bij sturen is mogelijk volgens de Fe deratie. En: "Het moeilijk doen en dwars liggen is niet ons uit gangspunt". Met betrekking tot de betaalbaar heid van de woningen stelt de Federatie zich o.a. op het stand punt dat de corporaties met de architect rond de tafel kunnen gaan zitten om mede te bepalen wat de prijs van de te bouwen woning zal zijn. "Daarbij willen wij ons sterk maken voor een so bere bouw". De stichting Welzijn vindt het jam mer dat de nota niet ingaat op de huisvestingssituatie van bijzon dere groepen als bejaarden en buitenlandse arbeiders Ten on rechte, meent de stichting, want "de bejaardenhuisvesting is ons inziens een belangrijke schakel in de volkshuisvesting". Die ver- ontachtzaming belemmert vol gens de stichting vooral de door stroming. "Bejaarden wonen vaak in veel te grote woningen, maar blijven daarin wonen om dat hen geen passende woon ruimte kan worden aangebo den". Geen reactie is er gekomen van be wonersorganisaties. Volgens een schrijven van Katj-ien van de Westering, namens Maredorp en Noordvest, is dat te wijten aan het feit dat zij geen uitnodiging hebben ontvangen van de ge meente. "Vandaar dat wij u vragen alle in formatiemateriaal en uitnodigin gen toe te sturen zodat wij in elk geval bij de tweede ronde in sep tember in de gelegenheid zijn om inhoudelijk commentaar te leve- Dc kring Rijnland van de Bond van Nederlandse architecten, ten slotte, schrijft dat zij niet in staat was om voor 9 mei een reactie te schrijven. Of de gemeente een schrijven dat na die datum bin nenkomt alsnog zou willen ac cepteren. LEIDEN - Sinds een paar maan den komen vertegenwoordigers van een vijftal Leidse buurtver enigingen uit de binnenstad re gelmatig bij elkaar om te praten over de huren van nieuwbouw projecten. De vraag die zij willen beantwoorden: waarom vallen die huren altijd zo hoog uit? "En daarnaast is het natuurlijk mooi meegenomen", zegt één van hen. "dat we nu een gezamenlijk over leg hebben". De actie ontstond vanuit buurtver eniging Maredorp. Jolanda van Herk vertelt: "De directe aanlei ding vormde het bekend worden van de huren van de geplande nieuwbouw op de Overdekte. Vorig jaar december hoorden we dat de huizen gemiddeld zo'n 490 gulden per maand gingen kos ten. Een aantal toekomstige be woners zei toen al direct: dat is veel te duur voor ons". Besloten werd dat eens zou wor den onderzocht hoe die huur tot stand was gekomen. Maar daar bleef het niet bij. Buurtwerker Vincent Kokke zegt dat verschil lende mensen het wel zinnig leek om de koppen eens bij elkaar te steken. Kortom: de zaken in breed verband zien. Er werd contact opgenomen met alle buurtcomités uit Leiden. Om het project niet té groots aan te pakken werd na overleg beslist dat renovatie- en restauratieplan nen niet zouden worden beke ken. De buurtcomités die over bleven: Pancras-Oost, Maredorp. Noordvest. De Camp en de D'Oude Morsch. "In dit stadium zijn we nog bezig met het verzamelen van ideeën", verklaart Jolanda van Herk. "We gaan bijvoorbeeld vergelijkingen trekken met andere steden. Dan kun je zien of huren in Leiden al dan niet hoger uitvallen". Vincent Kokke heeft het over "een aantal dingen doorprikken". Hij legt uit wat daarmee wordt be doeld. "Zaken als architecten keuze worden nu nog veel teveel als een technische zaak be schouwd. De gemeente regelt dat en de burgefs worden voor voldongen feiten geplaatst. En als de bewoners dan mee mogen beslissen zitten daar vaak zeer veel haken en ogen aan". De buurtverenigingen proberen nu te achterhalen hoeveel het archi- tectenloon bij verschillende pro jecten was. Van Herk: "Blijkt dat dan telkens weer te verschillen dan moetje berekenen welke in vloed die prijzen op de huur had den". Inmiddels is ook het Landelijk Ombudsteam Stadsvernieuwing ingeschakeld. Zij moet ervoor zorgen dat er een overleg komt tussen buurtverenigingen uit middelgrote steden. Een zeer nuttige zaak volgens Kokke "in verband met het uitwisselen van ideeën". -i Politiek theater Het Scholierencafé van 't Bree- huys aan de Breestraat stelt vrijdagmiddag het probleem van de kemergie centraal. Dat gebeurt door middel van het toneelstuk "Onder Hoog spanning" van de toneel groep GLtwee. Aanvang half vier. Avondvierdaagse Van 1 tot en met 4 juni organi seert wandelsportvereniging Zuid-West de 24ste avond vierdaagse van Leiden, zowel voor individuen als groepen. Iedereen kan deelnemen en de volgende afstanden lopen: 4x5 kilometer (alleen kleuters en eerste-klasscholieren), 4x10 kilometer en 4x15 kilo meter. Startplaats is de kan tine van voetbalvereniging VTL aan de Voorschoterweg, naast zwembad de Vliet. In schrijven kan bij het secreta riaat: mevrouw E. Huysste- den de Wit, Levendaal 29a, 2311 JE Leiden, tel. 071- 132596 en mevrouw De Boer, Prof Asserlaan 30 in Voor schoten, tel. 01717-7291. Postduiven De postduivenvereniging De Reisduif vloog met oude dui ven vanaf Noyon: 14, 5 en 6. W. vd Hoogt: 2. G. vd Tang; 3. W. Kop; 7. H. Hartevel; 8. S. vd Hoven; 9 en 10. K. vd Berg. Postduivenvereniging De Blauwkras vloog vanaf St. Quentin met 296 duiven: 1. A. van Holst; 2 en 3. P. Landens- bergen; 4. R. van de Geer; 5 en 8. N. van der Blom Zn.; 6 en 10. P. Gijsman Zn.; 7. T. Gijs man; 9. J. Schipper. PPR manifestatie De PPR houdt morgen een dag in het teken van wonen en energie, 's Avonds om half ne gen is er een PPR manifesta tie in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. Hierbij komen zaken aan de orde als woningnood, kraken, stads vernieuwing en energiever bruik in het huishouden. Sprekers zijn onder andere Jack Verduyn Lunel, Laurens Beijen en Nico Bosman. Het Leidse koor De Eenheid zorgt voor een muzikale noot. Om half drie bezoekt Jack Ver duyn de Kooi, waar hij in de renovatiewinkel de nota Blokken of Brokken" aan biedt. Om vijf uur bezoekt de PPR tenslotte het Energiebe drijf Rijnland waar het Wind Werk Boek wordt overhan digd aan directeur Broos- hooft. M idden-Oosten De werkgroep Midden-Oosten houdt vanavond"een discus siebijeenkomst over het Mid den-Oosten, met als onder werpen de Israëlisch-Egypti- sche vredesonderhandelin gen, het Palestijnse vraag stuk en de toekomst van de be zette gebieden. Aanvang half acht, plaats van handeling Stationsplein 10. Schilderkunst Drs. M.L. Wurfbain, directeur van museum De Lakenhal, houdt morgenavond om acht uur een lezing over het onder werp "De Hollandse zeven tiende eeuwse schilderkunst gezien door de bril van de buitenlander". Hij dat doet in het museum aan de Oude Vest op uitnodiging van de Vereniging van Belangstel lenden in de Lakenhal. AMSTELVEEN - Km unje koetsier uit Wenen is uit de sector openbaar VCTVOO1 eefl van de twaalf speciale gasten die door KLM en NS zijn uit genodigd luister bij te zetten aan de officiële opening van de Schipholspoorwcg op 1 ju ni aanstaande. Tijdens de rit zullen de exotische vervoer ders de gast zijn van de NS- machinisten die de officiële trein rijden Van de twaalf zijn er elf afkom stig uit steden waarop de KLM. voor wie de Schiphol- spoorweg van niet minder belang is dan voor NS. regel matig vluchten uitvoert, al dus KLM-woordvoerder P. Wellhuner. aan wiens brein het plannetje is ontsproten. De andere elf zijn een havens leepbootkapitein uit Sydney, een sleehondenmenner uit Anchorage, een kabeltrambe- stuurdcr uit San Francisco, een taxichauffeur uit Para maribo. een metromachinist uit Parijs, een machinist van de supersnelle Tokaidotrein uit Tokio, een dubbeldekbu schauffeur uit Londen, een hangtrammachinist uit Wup- pertal, een kabelbaanmachi nist van de Jungfrau, een gondelier uit Venetië en een gezagvoerder uit eigen KLM- voorraad Al deze gasten worden veron dersteld te verschijnen in hun uniformen, waarbij de vraag rijst in wat voor uni form de taxichauffeur uit Pa ramaribo wordt gestoken. Een dertiende exotische gast, een trambestuurder uit Den Haag. staat niet op het pro gramma, aldus de KLM. LEIDEN - Over etnische minder heden. buitenlanders dus, waren de sprekers van de politieke par tijen het gisteravond in 't Spoor tje eigenlijk wel eens. Er wordt niet meegedaan aan de opleving van rassenwaan en buitenlan- dershaat, waaraan enkele ultra rechtse partijtjes hun bestaans recht menen te kunnen ontlenen. Raadslid Toos Fallaux (PvdA) wees erop dat we ons moesten bedenken waarom de buitenlan ders hierheen zijn gehaaid. "Be denk ook dat we allemaal arbei ders zijn en dat de zondebokken ergens anders zitten", zei ze ten slotte. Die solidariteit met de buitenlanders werd door alle aanwezige partij-sprekers (CDA, PSP. D'66, CPN en PPR) ge Pieters (D'66) pleitte voor actief en passief kiesrecht voor buitenlan ders. voor het aanpakken van de illegale werkgevers in plaats van de werknemers en verzette zich tegen een gèdwongen spreiding van buitenlanders over de wij ken. Hij vond voorts dat de vreemdelin genpolitie moet worden afge schaft. Voor een stempeltje uren in de rij bij het politiebureau, dat moest maar eens afgelopen zijn, vond Pieters De buitenlanders zouden hiervoor gewoon op het stadhuis terecht moeten kunnen. Tweede generatie De CDA-er Adriaanse zei dat het beleid gericht moet zijn op een langdurig verblijf van buitenlan ders in Nederland Hij wees met name op de problemen van de 'tweede generatie': de kinderen van buitenlanders die in Neder land geboren en getogen zijn. Raadslid Ponsen (PSP) zei dat de buitenlanders alle problemen hebben van de Nederlanders en dan nog een paar extra. Zij zag overeenkomst tussen de rol van de vrouwen en de buitenlanders op de arbeidsmarkt: Als het eco nomisch goed gaat. worden ze in het arbeidsproces gehaald, als het slecht gaat kunnen ze als eer ste ophoepelen. Van Putten (CPN) vroeg zich af of de problemen met buitenlanders (waarvan zij zei die niet te willen ontkennen) ook zouden bestaan zonder economische crisis en zonder een falend woningbouw beleid. Zij wilde de visumplicht voor Surinamers en Antillianen afgeschaft zien. Zij pleit te er voorts voor om niet onnodig bui tenlanders binnen te halen. Met het oog op de Hoogovens zei Van Putten dat er eerst maar eens voor gezorgd moet worden dat de kwaliteit van het werk werd verbeterd. PPR-spreker Waagmeester wees erop dat er van mensen uit ande re culturen ook te leren valt. Daarom was het volgens hem be langrijk om aan buitenlanders de ruimte te geven voor hun eigen cultuur en manier van leven. Wel vond hij dat Nederland te vol is om immigratieland te kunnen zijn. Onbegrijpelijk De tamelijke eensgezindheid van de partijen over de buitenlanders verdween bij de discussie over het tweede onderwerp van de avond: de koopkracht en sociale zekerheid. Zo verklaarde Ponsen dat alleen PSP en CPN nog op de bres staan voor het behoud van de koopkracht van de minima. De PPR-woordvoerder hield een pleidooi voor het invoeren van een basisinkomen voor iedereen. De inhoud van het betoog was voor de meeste aanwezigen vol strekt onbegrijpelijk. Uiteindelijk stond uit de zaal een wijkbewoner op en zei: "Leg mij nou eens uit waarom de hoge he ren in Wassenaar wonen en wij hier in kleine huizen. Verder moet je me niet met economie aankomen, want daar begrijp ik niets van". Begrijpelijker was wellicht het gedaagde optreden van een cabaretgroep gevormd door leden van het koor De Een heid tijdens de pauze van de dis cussie-avond.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4