Restauratie Boerhaave zeker "Interesse in kantoren soms wat overdreven" Alleen specialisten weten de weg in de complexe markt van bedrijfshuisvesting in de Rijnstreek. 070d643955 Zadelhoff Den Haag,specialisten in bedrijfsmatigonroerendgoed. Toezegging rijksgebouwendienst: aanvang in 1983 Leidse stadsrubriek Een DUIDEU1K ANDER WERKGELEGENHEIDS BELEID bereikt u met uw stem op Democraten '66. WOENSDAG 20 MEI 1981 Nijmeegse hoogleraar op symposium: LEIDEN - "Vele oude industrie terreinen in de stedelijke centra hebben door hun ligging, inrich ting en uitrusting voor een be langrijk deel als vestigingsplaats afgedaan. Ten aanzien van de dienstensector lijkt de situatie wat rooskleuriger. Met name hier in Leiden lijken ook goede po tentiële kantoorlokatics langs de op 1 juni te openen Schiphollijn voorhanden". Dit zei minister Van Aardenne (economische za ken) bij de opening van het sym posium 'Vestiging en verplaat sing van ondernemingen en in stellingen' dat gisteren werd ge houden in het Gorleuslaborato- rium in Leiden. De minister herinnerde in zijn rede aan de nota regionaal econo misch beleid. "Hierin staat dat vanwege gebrek aan hervesti gingsmogelijkheden in Den Haag en Utrecht, een ruimere op vang moet worden geaccepteerd op bestaande bedrijfsterreinen in de centrale kernen van het Groene Hart, namelijk Gouda. Alphen en Woerden", aldus Van Aardenne. Opmerkelijk Onder de vele sprekers op het sym posium had de Nijmeegse pro- De Boerhaavezalen in de Camp zoals z l uitzien: allerbelabberdst. fessor Wever (hoogleraar eeno- rnische sociografie) een opmer kelijke bijdrage over bednjfsver plaatsing en werknemers. Hij zei onder meer wel eens de indruk te krijgen dat men meer oog heeft voor fraai klinkende eisen waar aan hieuwe bedrijven moeten voldoen (hoogwaardig en milieu energie- en ruimtevncndelijk) dan aan de directe behoeften van de arbeidsmarkt. "Een soms wat overdreven belang stelling voor de kantoren- en/of dienstensector is hiervan een ge volg. Zo wordt in Leiden gedacht aan kantoren op het Schutters veld met bij voorkeur hoogwaar dige bedrijven in de dienstverle nende sector, die eventueel inter nationale bindingen hebben en die zo mogelijk aansluiten op de in Leiden aanwezige universitai re opleidingen", zei prof. dr We- "Weliswaar wordt deze belangstel ling voor kantoren en diensten veelal beargumenteerd met het stijgende opleidingsniveau van de beroepsbevolking, doch voor de huidige werklozen biedt dit op korte termijn geen soulaas Deze zitten immers niet te wach ten op de komst van zeer geavan ceerde werkgelegenheidaldus de Nijmeegse hoogleraar Erfpacht Behalve wetenschappers kwam ook ïr. Van Rossem, directeur van Heineken, aan het woord In zijn bijdrage uit de praktijk uitte LEIDEN - Met de restau ratie van de Boerhaave zalen zal begin 1983 wor den begonnen. Dat is de uitkomst van het gesprek dat gemeente en rijksge bouwendienst onlangs hebben gevoerd over de ze al jaren slepende kwestie. In een brief aan de rijksgebouwen- dienst zijn de gemaakte afspra ken zwart op wit vastgelegd. In de brief staat dat de restauratie van het zogeheten Ceaciliacom- Strippen kaart leidt tot boze taferelen LEIDEN - Een buitenlander, niet bekend met het feno meen strippenkaart, maakte gistermiddag stampei in een NZH-bus toen de chauffeur hem vroeg waar hij heen moest. De man vond deze vraag zeer brutaal en begon de chauffeur uit te schelden. Deze voelde zich belaagd, deed de deuren van zijn bus op slot en belde de politie. Twee agenten namen de 26- jarige buitenlander, die vol komen over zijn toeren was, mee naar het bureau waar men hem in alle rust het sys teem van de strippenkaart uitlegde. plex door de ministerraad programma van uit te werken in de jaren '81 tot '83 opgenomen. De gemeente vraagt om toezen ding van het schetsontwerp en zegt toe het ontwerp "met de groots mogelijke voortvarend heid" te zullen behandelen. Voor het zover is moeten eerst de mi nisteries van CRM en Financiën met het plan instemmen. Voorts moet het 'aanbestedingsgereed' worden gemaakt. Hiermee is een periode van ongeveer anderhalf jaar gemoeid. Het plan kan - zo blijkt uit de brief- volgens de rijksgebouwendienst in het derde kwartaal van '82 ge reed zijn. Met de restauratie kan dan in het eerste kwartaal van 1983 worden begonnen. Afge sproken is ook dat de gemeente door het rijk regelmatig op de hoogte zal worden gehouden van ue ontwikkelingen, mede in ver band met een tijdige ontruiming en overdracht aan het rijk. Ten slotte is ook gesproken over de dreigende afkeuring van de elek trische installatie door het Ener giebedrijf Rijnland. Daarbij is duidelijk geworden dat rijk noch gemeente geld heeft voor de ver nieuwing ervan. Zonodig zal - al dus nog steeds de brief aan de rijksgebouwendienst - met de di recteur van Rijnland overleg worden gepleegd om het afsnij den van de elektriciteitsvoorzie ning te voorkomen. De heer Zandbergen van het ener giebedrijf zegt echter dat er van afsnijden geen sprake is. Wel is de elektra op sommige plaatsen onveilig en moeten er op korte termijn maatregelen worden ge troffen, maar een totale vernieu wing wordt volgens Zandbergen niet verlangd. Doorbraak Het gesprek met de rijksgebou wendienst wordt door de ge meente beschouwd als een door- ADVERTENTIE braak. Lange tijd verkeerde men in onzekerheid over het tijdstip van de restauratie. Het tijdstip was eerder al opgeschoven van '82 naar '83. maar ook '83 was on zeker. Het Ceaciliagasthuis, beter bekend als de Boerhaavezalen, behoort tot de oudste monumenten in Leiden. Het dateert uit de 15e eeuw en werd oorspronkelijk ge sticht als vrouwenklooster. In de loop van de 16e eeuw kreeg het een medische bestemming: pest en dolhuis (opname van pestlij ders en krankzinnigen). Het complex aan de Caeciliastraat dankt de aanduiding Boerhaave zalen aan het latere gebruik - vanaf begin 17e eeuw - als 'snij zaal' van de Leidse universiteit. Het aanschouwelijk onderricht aan de medische studenten werd hier onder anderen geleid door de wereldbefaamde arts Herman Boerhaave. De toekomstige bestemming van het ernstig vervallen gebouw houdt nauw verband met het verleden. Na de restauratie zal er het rijksmuseum voor de ge schiedenis van de natuurweten schappen (Boerhaavemuseum) worden gevestigd. Het Boer- haave-museum is thans nog ge vestigd aan de Steenstraat en kampt met een groot gebrek aan expositie-ruimte. Op de alarmerend slechte toestand van het gebouwen-complex werd onlangs nog door de pro jectgroep De Camp in een door de gemeente bekostigde brochu re de aandacht gevestigd. Bij de recente bezoeken van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland en van staatssecretaris Koning van binnenlandse zaken aan Lei den werd met de bewindslieden langs het complex gewandeld en op de deplorabele toestand ge- hij onder meer kritiek op de uit gifte in erfpacht van industrieter rein. Hij zwaaide de oud-burge meester van Zoeterwoude en het gemeentebestuur van Alphen lof toe voor de medewerking bu de vcstigingskeuze en de huisves ting van werknemers. De Utrechtse hoogleraar De Smit kwam eveneens tot de conclusie dat er minder nadruk gelegd moet worden op de kantorensec tor "In het gebied van Leiden en Alphen moet zeker niet alleen aan industrie of kantoren wor den gedacht, maar zeker ook aan de vestiging van servicegenchtc bedrijven en instellingen op bij voorbeeld het terrein van com puters. instrumenten en dergely- ke", aldus De Smit. Opschudding omdat auto in de weg staat leiden - de 33^jarige De f/. uit Lei den kreeg het gisterochtend flink aan de stok met de 32-jange H.. eveneens uit Leiden. De W had zijn auto pal voor de uirit van H. geparkeerd Deze maakte zich daar zo kwaad over dat hij vervolgens met zijn eigen auto op De W inreed. De W. kon zich zelf met een noodsprong in vei ligheid brengen waarna Hij uit wraakgevoelens een steen door de voorruit van de auto van zijn belager wierp. De politie heeft beide heeflhoofden voor verhoor meegenomen naar het bureau. Fruitdief betrapt LEIDEN - Een 18-jarigc Leidenaar is gisterochtend even na zeven uur op heterdaad betrapt by het stelen van bananen bij het 'Fruit- paleis' aan de Haarlemmerstraat. De 'fruitdief bleek ook nog een tas met gestolen zuivelproduk- ten by zich te hebben. door René van der Velden Jaap Visser Volksplakkerij Veelkleurige affiches smeken het stemvee volgende week dinsdag. 26 mei, 'samen' de vierjaarlijkse gang naar de kiesbus te doen. Opgeblazen partijletters en -cijfers en veel mannetjesmakerij. Het redelijk alternatieve smoel- tje van Jan Terlouw van D'66 grijnst ons toe naast Gods' ei gen uitverkorene ir. H. Rossum van de SGP. Een mens grote kop Joop van de Partij van de Ar beid, ("samen kunnen we dat!") naast een jongogende oude heer Wiegel ("samen aan het werk"). Maar "samen voor ons eige" van de VPRO hangt het meest achter de ruiten in Leiden. Lijstnummers en letters van de partijnamen schijnen met de vier jaar groter tc worden. Die vette van de WD ken den we al. De PvdA is haantje de voorste met een reusachti ge 'één'. Enorme gefiuori- seerde letters 'PSP' op lege fabriekshallen aan de Lange- gracht doen vermoeden dat de plaatselijke PSP enkele nieuwe partij bureautjes heeft. De CPN maakt ook smaak. Zo- Democraten '66 Lijst 4 Opgeblazen partijletters, cijfers, mannetjesmakenj. In Leiden afgekeurd. aken do steed dan geld n pompen Dé ■rk delen dem. eddclo:e bedrij m Duidelijk ander beleid mag nooit de sluitpost stem helpt D'66 dat wi Lijst 4 - Jan Terlouw Uw stem vooreen DUIDELIJK ANDER BELEID: D'66, Het Redelijk Alternatief. Kijk vand.i.ic n.i.ir D'66 op TV Nederland 2. n., het laan» journaal als met een affiche tegen ra cisme; de tekst afgedrukt op een helblanke achtergrond. Of met een affiche met de tekst: "Abortus vrij, de vrouw beslist zelf. Stem Mar cus Bakker". Tegenhangers en -plakkers blij ven niet uit. Vooral anti- WD. CDA en PvdA-affiches "Een stem op de PvdA is een stem op Joop Atoom"; "Kies de sinister-president" (Van Agt) "Zooóóo'n blunders maken wij", zegt Wiegel met de handen ten hemel. In een enkele stad zijn affiches van politieke partijen die een "genuanceerd" standpunt over botte kernwapens han teren, beplakt met het pro gramma-punt "voor kernwa pens- Het landelijke anti-verkiezings- comitë dat de kiezers oproept hun vertrouwen in het parle mentaire systeem op te zeg gen (dus niet stemmen maar wel actief links blijven buiten het parlement om) haalt dit jaar het grootst mogelijke aantal 'stemmen'. Het comité heeft affiches verspreid met de tekst "Stem niet op 27 Het "ministerie van publikatie" heeft in Leiden zowaar ver schillende affiches "afge keurd". Verkiezingsaffiches zijn beplakt met de medede ling dat "publikator geacht wordt deze publikatie te ver wijderen. Bij niet verwijde ring verklaart publikator zich accoord met de afkeuringsre denen". Affiches van D'66. CDA en SGP blijkt n keurd wegens "valse voor stelling van zaken, onnodige inbeslagname van publika- tieruimte en daad tegen de werkelijkheid". Behangselplak en kwasten ver kopen samen goed. Kleine nood Het 'chauffeurspeil' in Leiden laat te wensen over Dat is de stellige mening van de redac tie van het maandblad voor Leidse taxichauffeurs. 'De Standplaats'. Volgens Eltax- centralist en Standplaats-re dacteur Rob van Kooten ko men er dagelijks misstanden vobr in de Leidse taxi wereld De ellende houdt dus niet op bij het gebrek aan eensge zindheid onder de chauffeurs (waarover wij gisteren schre ven). De redactie van het kritische clubblad voor taxi-chauf feurs wil de misstanden, vooral het berekenen van veel te hoge dan wel te lage prijzen, te lijf gaan Vandaar dat er een 'Standplaatstrofee' in het leven is geroepen. "Een trofee die de ondermij ning van het taxiwerk tegen moet gaan". Volgens Rob van Kooten is de 'Standplaatstrofee' een nood zakelijk kwaad. "Het is een onsympathiek systeem maar misschien helpt het wanneer we elkaar een beetje op dè vingers gaan kijken". Het schijnt de bedoeling te zijn dat de trofee alleen in extre me gevallen wordt uitgereikt. Een chauffeur die een keer door rood licht rijdt of een paal van wethouder Waal ramt komt niet direct voor het kleinood in aanmerking. De eerste trofee is intussen uit gereikt De ongelukkige is een chauffeuse, in dienst van een van de kleinere Leidse ta xi-ondernemers. Zij bereken de voor een rit naar Amster dam in plaats van 120 gulden het lieve sommetje van 170 keiharde guldens. Een van de Standplaats-redacteuren stond er volgens Rob van Kooten met zijn neus boven op toen deze peperdure afre kening plait>\ i md De winnares kreeg uit handen van de Standplaats-redactie een telraam overhandigd. De ze vingerwijzing werd niet bepaald in dank aanvaard. De verbolgen chauffeuse splitste het telraam letterlijk in de maag van een redac- taui De Standplaatstrofee lijkt niet direct een bijdrage te leveren aan de eensgezindheid onder de Leidse chauffeurs

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3