Mogelijk toch dorpsplein bij hervormde kerk Twee pastoors vieren jubilea eidse agenda Kerkvoogdij wil snelle beslissing LEIDERDORP - Er is een nieuw plan voor de inrichting van het kerkplein bij de Her vormde Kerk in de Dorpstraat in Leiderdorp. Het nieuwe plan voorziet in de handha ving van het grootste deel van het muurtje dat zich om het kerkplein heen bevindt. WOENSDAG 20 MEI 1981 Het Kerkplein bij de hervormde kerk. Over de bestemming is nog geen definitieve beslissing genomen, maar e ligt nu een plan dat vooreiet in een dorpsplein waar ook de uitbreiding van de markt kan komen. In een eerder plan zou dit muurtje worden weggehaald en dichter bij de kerk weer worden opge bouwd. Momumentenzorg vond het risico van een aantasting van het monumentale karakter van de kerk en haar omgeving door deze rigoreuze openheid van het plein toen echter te groot en was tegen dit plan. In de plannen die nu door de ge meente samen met monumen tenzorg zijn ontwikkeld blijft het oorspronkelijke dorpspleinidec gehandhaafd. Enkele jaren gele den werd er al tussen de gemeen te Leiderdorp en de kerkvoogdij van de hervormde kerk een prin cipe-overeenstemming bereikt om het plein meer open te ma ken voor de bevolking. Het plein zou en zal volgens de huidige plannen opengesteld worden voor een uitbreiding van de markt en eventueel voor open luchtgebeurtenissen zoals bij voorbeeld een kunstmarkt. Het gaat hierbij wel om rustige acti viteiten die passend moeten zijn voor de omgeving. Dit alles was al in de vorige plan nen vastgelegd, samen met de verplaatsing van het muurtje en het neerzetten van paaltjes met kettingen om auto's van het plein te weren. Ook was toen al afgesproken dat de doorgang naar de kerk vrij zou blijven voor kerkgangers. De enige concrete verandering is eigenlijk het muurtje. Met de tussenoplossing waarmee de gemeente en monu mentenzorg nu zijn gekomen, is gekozen voor een muurtje dat op de huidige plek blijft staan, maar waarin wel wat veranderingen worden aangebracht. Aan de kant van de hoofdingang en de zijde van het dorpshuis blijft het vrijwel onveranderd. Verder zal het op bepaalde plaatsen worden open gemaakt, maar blijft het toch voor een deel aanwezig door de fundering te laten zitten. Dan zijn er nog plannen om bepaalde delen af te breken en de resteren de stenen als ondersteuning van banken te gebruiken. Op die ma nier moet ruimtelijk gezien een binnenplein overblijven dat toch open is. De kerkvoogdij geeft aan zo snel mogelijk een beslissing te willen nemen over de plannen die de gemeente Leiderdorp na overleg met monumentenzorg heeft ont wikkeld. Deze week was de eer ste raadpleging van leden van de hervormde gemeente. De zaak komt nu verder nog in een verga dering van de kerkvoogdij zelf ter sprake. Daarna wil men weer in overleg treden met de ge meente Leiderdorp om te zien of de doelstellingen die twee jaar geleden werden geformuleerd nog steeds van toepassing zijn. Tot slot worden de plannen dan nog eens voorgelegd aan de le den van de kerkelijke gemeente, om te komen tot een definitieve beslissing. "Ons streven is het om de zaak zo snel mogelijk af te werken. De veranderingen lig gen voor verschillende leden echter nogal gevoelig. Het huidi ge plan is wel minder rigoreus dan het eerste maar er zijn toch nog wat bezwaren gekomen. Wij moeten nu tussen twee uitersten een middenweg zoeken, die voor beiden aanvaardbaar is", aldus de heer Van Vliet van de kerk voogdij. Van de zijde van de gemeente wordt meegedeeld dat de nieuwe inrichting van het kerkplein niet meer zolang op zich hoeft te la ten wachten wanneer de kerk voogdij met de plannen akkoord gaat, omdat het geld daarvoor al in een eerder stadium werd gere serveerd. Honden los op twee plaatsen in Leiderdorp LEIDERDORP - In Leiderdorp zijn door het college van burge meester en wethouders twee uit- loopplaatsen voor honden aange wezen. Het gaat hier om terrei nen die geschikt zijn of worden gemaakt om de honden los te la ten lopen. Deze zijn nu gevonden in het sport en recreatiepark de "Bloemerd" en in het nu nog onbebouwde ge deelte van Elisabethhof. In de "Bloemerd" zal de hondenuit- loopplaats komen te liggen naast de sehietaccommodatie "De Vrijheid", terwijl in Elisabethhof een beboste strook het honden- terrein zal omgeven. Het Leiderdorps college heeft voor het neerzetten van een eenvou dig hekwerk rondom de terrei nen een paar duizend gulden be schikbaar gesteld. Men heeft ook nog bekeken of in het oude ge deelte van Leiderdorp een ge schikt terrein is om honden los te laten lopen. Dit is niet gevonden, zodat ook de hondenbezitters in het oude dorp gebruik moeten gaan maken van deze in het bui tengebied liggende uitloopplaat- Ondanks nieuwe bezuinigingen en personeelstekorten binnen het Leiderdorpse politic-apparaat zal na het realiseren van deze uit loopplaatsen strenger worden opgetreden tegen het elders la ten loslopen van honden. In Voorschoten: Vierdaagse van start LEIDERDORP - Honderden wan delaars hebben gisteravond deel genomen aan de eerste "etappe" van de avondvierdaagse in Lei derdorp. Vanaf het terrein van de korfbalvereniging "Velocitas", die belast is met de organisatie van het massale wandclgebeu- ren, vertrokken de deelnemers voor een tocht door Leiderdorp en omgeving. De avondvierdaag se duurt tot en met vrijdagavond. Vrijwilligers Het activiteitencentram voor li chamelijk gehandicapten de "Gading" in Leiderdorp zoekt vrijwilligers om de zomerbezig- heden te begeleiden. Er zijn in totaal 30 vrijwilligers nodig om uitstapjes en activiteiten voor de gehandicapten mogelijk te maken. De "Gading" denkt on der meer aan een keer per week een uitstapje naar musea, mark- De brandweer was vanochtend druk in d( paar honderd meter onberijdbaar maakte. r met het wegspuiten van de modder die de rijstrook c Gigantische modderpoel op rijksweg LEIDEN - Een 33-jarige vracht wagenchauffeur uit Hazerswou- de deed vanochtend ïond half tien ter hoogte van Leiden de rechtcnrijstrook van de rijksweg Amsterdam-Den Haag in een gi gantische modderpoel vcrande- zat achter het stuur •rathtwagen die uit sloot gebaggerde afval vervoer de. Doordat de klep van de laad bak niet goed was afgesloten ver loor de chauffeur zijn lading die hoofdzakelijk uit modder en ste nen bestond. Een vrachtwagen en een personenwagen die ach ter de Hazerswoudenaar reden raakten flink' beschadigd. De brandweer moest er aan te pas komen om de bagger, die over een afstand van ongeveer hon derd meter op de rijbaan lag, weg te spuiten. Na een half uur was het karwei geklaard en kon de rechterrijstrook weer worden vrijgegeven en een enkele kilo meterslange file worden opge lost. Bromfietser zwaar gewond OEGSTGEEST - Bij een ernstig ongeluk op het kruispunt Frans Halslaan en Rozenlaan in Oegst- geest is gistermiddag een brom fietser uit uit Oegstgeest zwaar gewond geraakt. De bromfietser verleende geen voorrang aan een van rechts komende auto. Bij de daaropvolgende botsing werd het rechteronderbeen van de bromfietser verbrijzeld. Het been werd bijna van het lichaam afgerukt De gewonde werd overgebracht naar het Acade misch ziekenhuis. ten, tentoonstellingen, instel lingen en andere steden. Dit al les gebeurt in de periode van 15 juni tot en met 14 augustus en wel op de dinsdagen. Daarnaast worden op donderda gen allerlei activiteiten georga niseerd. Iedereen die hiervoor belangstelling heeft kan terecht bij de "Gading" aan de Hoogma- deseweg 70 in Leiderdorp. Tele foon: 071-410444. Dinsdag 2 juni is er een informatie-avond waarop iets verteld wordt over het werk van de vrijwilligers. Dan is ook de laatste aanmel- dingsmogelijkhcid. Spaans De sociëteit voor twintigers en dertigers organiseert vanavond een Spaanse avond in Sjelter Leiderdorp. Deze bijeenkomst zal in het teken staan van dit vakantieland. Er worden na tuurfilms vertoond en films over het leven en werken van de Spanjaarden. Een Spaanse gita rist zorgt voor de muzikale be geleiding. De sociëteit is vanaf half negen open en toegankelijk voor ie dereen in genoemde leeftijden- groep uit Leiderdorp en omge ving. Aletta Het vrouwentrefpunt "Aletta" houdt vanavond een politiek ca fé in Taberna, Julianalaan Oegstgeest. Er zijn vier vrou wen als spreeksters uitgeno digd: mevrouw Blom (WD-wet- houder Oegstgeest), mevrouw Meenhorst (D'66-raadslid Oegst geest), mevrouw Bosman (PvdA-raadslid Oegstgeest) en mevrouw E. Gouverneur (CDA). Zij zullen vanaf kwart over ne gen proberen hun verkiezings programma te verdedigen. Na de pauze is er volop gelegenheid voor een discussie. VOORSCHOTEN - Katholiek Voorschoten staat een feestelijke gebeurtenis te wachten: J.A. Blonk is 40 jaar priester en W. de Munck 25 jaar. Beiden zijn werk zaam in de twee Voorschotense parochies. Hoogtepunt van de feestelijkheden wordt de plechtige gemeen schappelijke viering van de eu charistie in de Moeder Godskerk op zondag 31 mei om 10.30 uur met als thema "Priesterschap voor ieder van ons in één katho liek Voorschoten". De koren van beide kerken zorgen voor de mu zikale medewerking. Een commissie die de feestelijkhe den voorbereidt heeft in aanslui ting op de eucharistieviering in een speciale tent op het voor plein van de Moeder Godskerk een ongedwongen samenzijn met receptie georganiseerd. Op vrijdagavond 29 mei nodigt pastoor De Munck, die dan te vens 10 jaar als pastoor in Voor schoten werkzaam is, vanaf 19.00 uur zijn vooral jongere parochia nen uit voor een viering in de Laurentiuskerk. Op dezelfde avond worden vrien den en medewerkers van beide Pastoor Blonk. parochies uitgenodigd om in het bondsgebouw naast de Lauren tiuskerk deel te nemen aan een feestelijke instuif. Pastoor J. Blonk, geboren in 1915 in Reeuwijk, werd in 1941 in de St. Bavo in Haarlem tot priester gewijd. Hij was kapelaan in Krommenie, Sassenheim, Over- schie, Rotterdam en Den Haag. In 1962 werd hij aangesteld tot bouwpastoor in Voorschoten. In 1967 kon de nieuwe Moeder Godskerk in de wijk Boschgeest worden ingewijd. Vorig jaar ging hy met emeritaat, maar hij ver vult nog regelmatig werkzaam heden in Voorschoten. Pastoor W.H. de Munck, geboren in 1929 in Hoek vïin Holland werd priester gewijd in 1956. Tot 1965 was hij kapelaan in Den Haag en werkzaam als jeugdaal- moezenier. Hij was tevens hul paalmoezenier bij de Koninklij ke Landmacht. Van 1965 tot 1970 was hij kapelaan in Noordwijker- hout. Sinds 1970 is hij pastoor van de St. Laurentius in Voor schoten. In augustus 1980 vorm de hij met pastoor Nic. Landman het pastorale team voor rooms- katholiek Voorschoten. Voorschoten waarschuwt voor plant VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten waarschuwt op het ogenblik weer haar inwoners voor de her en der in de gemeen te groeiende plant, de Be- reklauw, die in het verleden met name bij kinderen huiduitslag en koorts heeft veroorzaakt. Deze oorspronkelijk uit de Kaukasus stammende plant, die vooral ge liefd is wegens haar decoratieve karakter vermenigvuldigt zich snel door uitzaaiing. Men vindt de plant vooral langs slootkanten en op ruige plaatsen. Het sap van de Bereklauw kan de Woensdag Leiden. Antonius Clubhuis, Lange Mare: verkiezingsavond PvdA met j O.a. kamerlid Van Thjjn, 20.00 uur. Academiegebouw universiteit. Ra- j penburg: actualiteitencollege "Twintig jaar Amnesty", 12.00- 14.00 uur. Kapelzaal K&O-gebouw, Oude Vest: kinderfilms, 14.30 uur. Antonius Clubhuis, Lange Mare: j voorlichting over diabetische voet complicaties. 20.00 uur. Stadhuis: raadscommissie finan- ciën, 20.00 uur. Stationsplein 10: discussie-avond over het Midden-Oosten, 19.30 uur. Leiderdorp: commissie ruimtelijke ordening, raadhuis, 20.00 uur. Voorschoten: D'66-fractievergade- ring, raadhuis, 20.00 uur. Oegstgeest: vrouwentrefpunt Alet- ta, politieke avond, Taberna Julia nalaan, 20.30 uur. Donderdag Leiden. Stadhuis: raadscommissie volkshuisvesting, bouwzaken, sport en recreatie, 20.00 uur. Stadhuis: raadscommissie econo mische aangelegenheden, 20.09 Schoolgebouw Regenl?oogpad 3: bestuurscommissie De Dukdalf en de Loopplank, 20.00 uur. De Lakenhal, Oude Vest 45: lezing drs. M.L. Wurfbain "De Hollandse 17de eeuwse schilderkunst gezien door de bril van de buitenlander, 20.00 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidse- weg 33, Voorschoten: spreekuur voor invaliden 19.00-20.00 uur, tel. 01717-3309. Architectenwinkel Hooglandse- kerkgracht 32: vrij advies, 19.30- 21.30 uur. Architectenwinkel Pieterskerkhof 18: vrij advies. 20.00-21.00 uur. Werkgroep Dienstweigeren, TYoef, Noordeinde 2a: voorlichting en be geleiding dienstweigeren, 20.00- 21.30 uur. Leidse Werkgroep Homoseksuali teit, Caeciliastraat 18: open avond, 21.00-01.00 uur. 't Spoortje, Bernhardkade 40: spreekuur hulp- en adviesbureau wao/wsw, 19.00-20.30 uur. Oegstgeest: raadsvergadering, Ter- weeschool, 20.00 uur. Zoeterwoude: raadsvergadering, raadhuis, 20.00 uur. Warmond: raadsvergadering, raad huis. 20.00 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht, zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 15 mei tot 22 mei door: Doeza Apotheek. Doezastraat 31, tel. 121313; Apotheek Van Breest-Smal- lenburg, Loevestein 6, tel. 89Q0OO. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. huid aantasten in de vorm van verbranding, blaren, eczeem of door ernstige irritatie. Dit gaat meestal gepaard met koorts. De Bereklauw is een tweejarige plant met grote gedeelde blade ren. De plant bezit een bloem stengel die soms tot 2 meter 50 hoog kan worden. "Hoe mooi de plant er ook uitziet, het gaat hier om een gevaarlijke, voor velen zelfs bijzonder gevaarlijke plant", zo waarschuwt de ge meente, die de plant bestrijdt op plaatsen waar kinderen en vol wassenen ongewild met de plant in aanraking zouden kunnen ko- De gemeente vraagt ook particulie ren die de plant in hun tuin heb ben staan deze weg te halen. "Mocht u besluiten de decoratie ve plant te laten staan, voorkom dan dat de plant zich kan uitzaai en en raak de plant beslist niet aan", aldus de gemeente. Boetes niet betaald: man aangehouden OEGSTGEEST - Een inwoner van Oegstgeest is maandagnacht aangehouden. Bij een controle bleek dat hij nog ruim driehon derd gulden aan boetes moest betalen. Toen zijn auto werd ge controleerd, vond de politie ook nog een geladen revolver van het kaliber 22. De man is ingesloten. Burgerlijke stand Gehuwd: J.A. Kromwijk en F. Nieuwenbi^g; J. Ruitenbeek en W.D. van der Zwam; P.C. Wolters en C.J. de l'Ecluse; P. Verzendaal en M.E.M. Woroti- kan; M.J. Bosman en M.J. Thepass; H.J.M. van Gerven en E.M.L. Kriek; W.F.H. Zwart en C.W. Burgemees- A. van Hal en J.M. Rysbergen; Getrouwd: J.C.H. Kool en T. Poolstra; F. Saribas, en J.C. van der Blom; Th.C.M. Kok en M. Verhoogt; C. Gordijn en M.J. van Zeist; E.H. Steenbergen en M S. van der Vliet; G.J. Velthorst en A.W.M. Bernards; A. Onderwater en A. Jansen P.J. Neuteboom en C.S. den Hoed; J. Keijser en J.G. Hamaker; C.L.J. Schuurmans en M.J. de Graaf: Overleden: P. Bol, (1949) man J.H.M. Stokman. (1925) man; T. Zwanenburg, (1902) man; L. Golsteijn, (1971) vrl.; A.H.A. Spierts. (1962) man; P.S. Bouwer. (1919) man; J. de la R»e. (1909) man. A F. Verbist, (1927) man; M. van der Togt, (1899) man; A. van der Plas, (1895) vrl. geh. gew. met A. van der Bent; LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Telefoon 071-123143. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement Per post f 71.90. Jaarabonnement f 186,70. Per post f 276,10. Losse nummers f 0,70. Adjunct-hoofdredacteur: R.D Paauw. Alg. redactiechef: A. van Leeuwen. Plv. Alg. redactiechef: J.M.J. Post. Rubriekchefs: J. Kroon (stad) J.P.M. van der Meer (regio) sle, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Stockholm, en Djakarta. Redactie randgemeenten: TEI. 071-125260 of 071-144941 1st. 222 Ch.' Lennartz tel. 071-133202 Correspondenten: Leiderdorp R. Zaadnoordljk 071-121481. Oegstgeest H. Sonders 071-155854. Voorschoten J. Peeters 071-769935. Zoeterwoude R. Stevens 071-890847. D.J. Roeleven. 01715-1403 Warmond R. Hoekstra. 071-762551. Wassenaar W. Olyslagers 01751-15816 Leiderdorp: F. Snijders.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2