Meer bouwbedrijven failliet Breuk bij stakingsaktie HTM Werkloosheid EG blijft toenemen Verbetering bij DSM Beurs Amsterdam EG blijft hopen op importstop auto's Vakantiezegel inzet van aeties Er Beursoverzicht WOENSDAG 20 MEI 1981 Export Naar waarde is de uitvoer van Ne derland in het eerste kwartaal 1981 ten opzichte van het eerste kwartaal 1980 met zes procent gestegen. De invoer nam nauwe lijks toe. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. In het eerste kwartaal 1981 is inge voerd voor 39,3 miljard gulden (januari-maart 1980 39,2 miljard gulden) en uitgevoerd voor 40,6 miljard gulden tegen 38,4 miljard gulden januari-maart 1980. Ook de gegevens over de maand maart laten ten opzichte van maart 1980 een stijging zien van de waarde van de uitvoer, name lijk met tien percent. Koolteelt De kooltelers in Noord-Holland kunnen van een goed seizoen spreken. Bij de grote koolveiling te Langendijk was de geldelijke omzet tussen 1 januari en 16 mei 29.056.000 gulden, bijna twintig miljoen gulden meer dan in de zelfde periode vorig jaar. De Nederlandse kooltelers hebben geprofiteerd van kleine oogsten van kool en andere groenten in andere Europese landen, zoals West-Duitsland. De koolexport werd daardoor bevorderd en er ontstonden in Noord-Holland veel kleinere koolvoorraden dan een jaar geleden. Staatslening De staatslening 1981 van 12 pecent waarop de inschrijving volgens het tendersysteem gisteren openstond, is vastgesteld op 1100 miljoen gulden. De koers van uit gifte van de lening is bepaald op 100,5. De aflossing vindt plaats per 1985-1988. Dit heeft het mi nisterie van financiën gister avond meegedeeld. De inschrijvingen op de lening die zijn gedaan tegen een hogere koers dan 100,5 worden ten volle toegewezen. Van het bedrag waarvoor is ingeschreven tegen een koers van 100,5 wordt zeven tig procent toegewezen. Op de inschrijvingen tegen een lagere koers dan 100,5 vindt geen toe wijzing plaats, aldus het ministe rie van financiën. Waterleidingbedrijven De bonden van overheidsperso neel hebben met zes streekwa- terleidingbedrijven die een nv- vorm hebben een akkoord be reikt over een raam-cao. De cao treedt op 1 juli in werking voor 2.000 werknemers. De betrokken nv's zijn de waterlei dingmaatschappijen Overijssel (Zwolle), Oostelijk-Gelderland (Doetinchem), Gelderland (Velp), Oost-Brabant (Den Bosch), Noord-West Brabant (Breda) en Zuid-West Nederland (Goes). Aanleiding tot het afsluiten van de cao is het besluit van de minister van sociale zaken, in 1976, dat bij openbare nutsbedrijven in nv- vorm een ondernemingsraad moet worden ingesteld. De vak bonden eisten dat de instelling van een or werd gecombineerd met het in werking treden van een cao. In de zes bedrijven zul len op 29 juni verkiezingen voor de ondernemingsraden worden gehouden. Tot nu tce hadden de werknemers inspraak via com missies voor georganiseerd over leg of dienst- en bedrijfscommis- LE1DEN - Groenteveiling 20 mei 1981 Vroege aardappelen 2.60 - 2,90. Geu-one aardappelen 0,25 - 0,29. Andijvie 0.27 - 0.75. Peulen 8.70 - 12.20. Postelein 1.70 2,00. Prei 0.64 -1.04. Rabarber 0.49 - 0.79. Spinazie 0.43 - 0.85. Witlof 1.60 - 3.10. 0.18 - 0.43. Bospeen 2,05 - 2,35. Boski 0.87 - 1.36. Peterselie 0.41 0.60, Raapste len 0£9 - 0J8, Selderij 0.08 - 0.23 KATWIJK AAN DEN RIJN - groente veiling van 19 mei. Bospeen I 2.--2.03; waspeen Ai—per kist 34,-40,20; All 14.34.-; BI 38.50-44.60. Bil 9.50-9.90. Cl 18- -24,80; prei A per kg 52-86; radijs (bos) 11.-; sla (natuur) 12-34; spinazie 55-1,60; uien per kg 20-30; peterselie (krul) 38-45. CNV zegt stoppen, FNV wil doorgaan den haag .gpd.anp) - Over de voortzetting van de sta king van bus- en trambe stuurders van de HTM in Den Haag is binnen de vervoersbond CNV on enigheid ontstaan. Voor zitter Groenendijk van de CNV-bond wil zijn leden in een vergadering oproe pen de staking te beëindi gen en weer aan het werk te gaan. Actieleider .en bondsraadslid Van der Zwan van dezelfde vak bond is echter van me ning, dat de stakende CNV-leden geen gehoor zullen geven aan de op roep van Groenendijk. Dc FNV is van mening dat de sta king moet doorgaan en dat in dit stadium van het conflict nog niet over stopzetting moet worden gepraat. De oproep van de CNV-voorzitter Groenendijk wordt door de FNV als een aan val in de rug ervaren. "Het is een poging de staking te breken", al dus de FNV. Groenendijk vindt het niet zinvol de staking voort te zetten, nu de houding van minister Tuijnman van verkeer en waterstaat - die niet wil ingaan op de looneisen van de stakers - onwrikbaar lijkt. ,,Het heeft geen zin te staken te gen een dirortie die machteloos is. Wij moeten dan niet als een blind paard blijven doorhollen", zegt Groenendijk. De voorzitter van de vervoersbond is van me ning, dat naar andere middelen moet worden gezocht, zoals een gerechtelijke procedure en poli tieke beïnvloeding Gisteravond woonden ongeveer tweehonderd mensen op de Groenmarkt een bijeenkomst bij. die was georganiseerd uit so lidariteit met de stakende bus- en trambestuurders. Er werd ge sproken door vertegenwoordi gers van onder meer de FNV. de Algemene Nederlandse Invali- denbond en het steuncomité voor de stakers. Allen laakten het beleid van de gemeente en minister Tuijnman. De vervoers bond FNV heeft voor vandaag een vergadering belegd Daar zal echter niet over een eventueel opgeven van de staking worden gesproken. De CNV heeft van morgen besloten haar ledenver gadering uit te stellen. Reden hiervoor is een nieuw voorstel van de HTM dat gisteravond be kend werd gemaakt. Mocht de staking toch worden beëindigd, dan hebben de sta kende bus- en trambestuurders bakzeil gehaald. Minister Tuijn man wil niet ingaan op de loonei sen van het HTM-personeel, dat in een hogere loonschaal wenst te worden ingedeeld met behoud van een ongemakkentoeslag van zes procent. Tuijnman is van me ning, dat de ongemakkentoeslag moet worden ingeleverd. BRUSSEL (ANP) - Een EG commissie zal met Japan gaan praten over een vermin dering van de auto-export uit dat land met Europa. De ministers van Buitenlandse Zaken van de EG. hebben gisteren in Brussel zeer be hoedzaam en met nadrukke lijke vermijding van elk hard woord ten aanzien van Japan politieke steun verleend aan deze commissie. De voorzichtigheid van de mi nisterraad hierbij heeft twee redenen. In de eerste plaats zijn verschillende lidstaten doodsbang dat echte onder handelingen met Japan, die bijvoorbeeld zouden leiden tot importbeperkende maat regelen in Europa, een golf van beperkingen van de we reldhandel tot gevolg zou hebben. Verder zijn de EG- lidstaten het onderling vol- strekt oneens over het niveau waarop de Japanse auto-im port teruggedrongen moet worden In de verklaring van de minis terraad staat dat de Japanse auto—uitvoer reden tot be zorgdheid blijft geven, in het bijzonder voor bepaalde re gio's van de gemeenschap. In dit verband wordt de Bene lux met name genoemd. In het gesprek tussen de EG- commissic en de Japanners zal duidelijk gemaakt moeten worden dat de Europese au to-industrie wel degelijk be zig is te moderniseren. Dit element is gericht op de re cente uitspraken van Japan, die stelden dat de Europese industrie niets aan vernieu wing doet, dit in tegenstel ling tot de Amerikaanse, en dat Japan daarom niets voelt voor vermindering van de au to-export naar Europa. Japan heefl onlangs met Ame rika een regeling getroffen die inhield dat de uitvoer van auto's naar de Verenigde Sta ten het gemiddelde zou zijn van de jaren 1979 en 1980 Met Europa zelfde UTRECHT (ANP/SPD) - Van de nu nog bestaande 20.000 bouwbedrijven zullen er de komende jaren zeker 2.000 tot 3.000 de economishce recessie niet overleven. Een grote middengroep, die ongeveer 75 percent van alle bouwondernemingen uitmaakt, zal door zich aan te passen en door zelfonderzoek het hoofd boven water kunnen hou den, de rest van de bouwondernemingen is gezond genoeg om alle problemen het hoofd te kunnen bieden. Dit zei prof. dr. L. Bak, directeur .van de stichting Centraal Insti tuut Midden- en Kleinbedrijf gis teren in Utrecht op een congres van het Nederlands Verbond van Ondernemers in het Bouwbe drijf. De Bak voorspelde vier jaar gele den ook al dat de bouwwereld in deze tijd een malaise zou door maken. Hij hield zijn gehoor, dat uit louter jonge aannemers be stond, een waslijst van kritiek punten voor. Naar zijn mening houden bouwers niet of nauwe lijks rekening met de wensen en verlangens van de opdrachtge ver. Daarbij gaat het vaak om kleine dingen, die veel irritatie kunnen opwekken. Met name bij de kleinere bedrijven is die rela tie volgens hem hard aan verbe tering toe. Hij hekelde voorts het gebrek aan regionale samenwerking tussen de aannemers waardoor het voorkomt dat bouwvakkers vaak ver van huis moeten werken. Een ander punt van kritiek be trof de te lage bouwsnelheid. Acties een stT°P die om hun hals hangt, en eisen, zoals vice-voorzitter De bouwvakbonden zijn van plan Bram Buys van de FNV-Bouw- vanaf volgenden week zogeheten bond zei, "dat die blokkade "voorverwarm-acties" te gaan wordt ingeslikt", houden op de bouwplaatsen om De bouwbonden dringen aan op de werkgevers tot andere ge- een nieuwe loonstructuur omdat dachten te dwingen in het lopen- er in de praktijk grote verschil de cao-conflict. Die acties zou- len blijken te bestaan tussen de theoretische cao-lonen en de werkelijk verdiende salarissen. Uitkeringen bij werkeloosheid, vakantiegeld en de vorstverlet- uitkering in de winter zijn echter gebaseerd op het (lage) cao-loon. Daar willen de bonden van af. Voorzitter Dilo van Commenee van de CNV-Bouwbond ver klaarde dat de geen grote komen teweeg Als voorbeeld noemde hij een ongeschoolde bouwvakke nu met 298,- netto per naar huis gaat en in de n: den uiteindelijk kunnen uitlopen op stakingen, maar van een mas sale en landelijke houwstaking zal geen sprake zijn. Dat werd gistermiddag duidelijk in Woer den, waar de Bouwbond FNV te zamen met de bouwbond van het CNV een persconferentie gaf. Vorige week liepen na 18 onder handelingsrondes en anderhalf jaar praten de cao-onderhande lingen vast. Breekpunt in de onderhandelin gen is de eis van de bouwwerk gevers dat tegelijk met de invoe ring van een nieuwe loonstruc tuur, het bestaande systeem van de vakantiebonnen voor de bouwvakkers verdwijnt. De bouwbonden voelen de afschaf fing van de vakantiezegels als BRUSSEL (GPD) - De EG-landen geven nu 100 miljard gulden per jaar uit aan werkloosheidsuitke ringen. Van elke tien werkne mers in de Europese Gemeen schap is er een werkloos. Maar als de huidige economische ont wikkeling zich voortzet, is in 1985 een van elke zeven werkne mers in de EG zonder werk. Deze waarschuwing is afkomstig van Wim Kok, voorzitter van het FNV en van het Europees Ver bond van Vrije Vakverenigin gen. Kok nam in Brussel deel aan een bijeenkomst van het EG-comite voor de arbeidsmarkt, die onder leiding stond van minister Albe- da (sociale zaken). Zoals bij eer dere gelegenheden openbaarde zich een „vrijwel onoverbrug baar" verschil van inzicht tussen vakbonden en werkgevers over de manier waarop de economi sche recessie moet worden aan gepakt, zo zei minister Albeda na het beraad, dat zonder duidelijke conclusies eindigde. De discussie in het comit was dit maal van belang omdat minister Albeda op 11 juni de bijeen komst wil houden van de minis ters van financin. economische zaken en sociale zaken van de tien EG-landen („Jumbo-raad") die Nederland sinds lang in de EG heeft bepleit. Belangrijkste opgave voor deze massale bijeen komst (dertig ministers uit tien landen) in Luxemburg; Hoe moet de werkloosheid in de Ge meenschap aangepakt worden? i die nu schoon 310,- per week ver- ongeveer ƒ361.- ontvangen. Buys wees er op zijn beurt op dat het hier niet om loonsverhogin gen gaat - in de praktijk blijkt zelfs meer dan de genoemde be dragen te worden betaald - maar om een verbetering van de rechtspositie van de bouwvak kers. Buys noemde de houding van de bouwwerkgevers "ongehoord onfatsoenlijk". "We hebben ze werkelijk geprobeerd te overtui gen dat dit niet kan. Ons blijft niets anders over dan tot acties over te gaan. Nu zullen op de bouwplaatsen de discussies moeten loskomen. Eerst onder ling en later met de werkgever. De temperatuur zal geleidelijk worden opgevoerd Als het kook punt snel bereikt is. kan dat lei den tot snelle acties", aldus Buys die eraan toevoegde dat in dit ge val de stakingskassen van de bouwbonden open zullen gaan Voorzitter A.M. Terlingen van het Nederlands Verbond van On dernemers in de Bouwnijverheid (NVOB) verklaarde gistermid dag teleurgesteld te zijn over het afbreken van de cao-besprekin gen. Over het systeem van de vakantiebonnen zij Terlingen; "het past niet in dc nieuwe loon structuur en het lokt fraude uit. Bovendien is het uit de tijd. men sen voor hun vakantie zegeltjes te laten sparen". AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam werd gisteren de kijkdag gehouden voor de traditionele filing van gevonden voorwerpen bij KLM. Vervoersbedrijf en Politie. Daarbij blijkt het niet alleen om portemonces of kleine prulletjes te gaan, maar zelfs om antieke voorwerpen, tcaarran de eigenaar nimmer iets van zich heeft laten horen. HEERLEN (GPD) - Het staatsbe drijf DSM heefl in het eerste kwartaal van dit jaar een winst van 61,3 miljoen gulden behaald Een duidelijke verbetering ver geleken met het eerste kwartaal 1980, toen bedroeg de winst 43.7 miljoen gulden. Het eerste half jaar 1980 leverde DSM een winst van 92 miljoen gulden op, maar die winst werd in het tweede halfjaar grotendeels teniet ge daan door de verslechterde marktsituatie. Uiteindelijk bleef een winst van 25 miljoen gulden „Het resultaat over het eerste kwartaal is ons erg meegeval len", zo vertelde de voorzitter van de raad van bestuur van DSM, drs. W A. J Bogers. tij dens een toelichting op het van daag verschenen jaarverslag van DSM. De bergafwaartse bewe ging in het tweede halfjaar 1980 is gestopt en er is op sommige marktgebieden een lichte, maar duidelijke verbetering opgetre den. Bogers hoopte dat dit jaar beter zal zijn dan het afgelopen jaar. maar vond het niet verant woord een prognose te geven De malaise in de textielindustrie heeft ertoe geleid dat belangrijke afnemers van het Engelse pro ductiebedrijf Nypro, waar capro lactam (een nylon-grondstof) wordt gemaakt, hun produktie geheel of gedeeltelijk willen beindigen. Een studie heefl in middels uitgewezen dat Nypro, een gezamenlijke onderneming van DSM en de National Coal- board, in feite geen levensvat baarheid meer heefl. Eind deze maand zal een beslissing over het bedrijf met 400 medewerkers worden genomen Volgens Bo gers is bèindiging van de activi teiten van Nypro onontkoom baar. Er zyn plannen voor een nieuwe ammoniakfabnek in Geleen, die twee oude fabrieken daar zal moeten vervangen. Dat vagl een investering van in totaal 360 mil joen gulden. DSM is op zoek naar een partner die een minder heidsbelang in dat project zou willen nemen. Het is overigens een investering die geen arbeids plaatsen schept. Ook wordt er gestudeerd op de bouw van een fkbriek voor de produkti.- van ammonium-nitraat, waarvoor ge dacht wordt aan een lokatie in Frankrijk gezien de mogelijkhe den die de Franse markt voor die meststof biedt. Voor beide pro jecten zal een beslissing in de ko mende maanden vallen DSM is verder van plan de positie op het gebied van methanol te versterken Er wordt gedacht op de mogelijke bouw van een der de methanolfabriek in Gronin gen. DSM had eind vorig jaar in totaal 31410 mensen in dienst WMI van 21.970 in Nederland. Het per soneelsbestand liep daar met bij na 500 terug. IfSU 311.00 jsr BELEGGINGS- INSTITUTEN GOUD EN ZILVER ud onbew 39080-39 120-39920 Zilver onbew t 830-933 BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - De beurs kreeg het vandaag zwaar te ver duren onder toenemend aanbod, v. at werd toege: reactie in Wall 5 be re economische r meer uit de I reld. Aandelen konden zich malaise onttrekken Op de staatsfondsenmarkt werden voor het eerst zaken gedaan in de nieuwe 12 pet. lening, die tegen 100.5 is uitgegeven. Dc eerste no tering lag meteen een half punt onder de emissieprys. Unilever begon 3,30 lager op 152,70 en was daarmee weer beland op de koers die gold voordat dc kwar taalcijfers werden gepubliceerd Kon Olie verloor t 2.p en KLM zakte 2 tot 121 30 Hoogovens moest 40 cent terug naar 16.60. Akzo won tegen de draad in 50 cent op 22 70 en Philips boekte 30 cent by op 21 50 Van de bankaandelen moest Middenstandsbank 1.50 terug op 155 en bank 60 cent op

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 29