Zite :oi MiHüLimM Lot Remington lijkt bezegeld 'i 1L-L Sowjet-Unie kan energiebehoefte voorlopig dekken H WOENSDAG 20 MEI 1981 DEN BOSCH (ANP) - Schijfmachinefabriek Re mington Rand in Den Bosch gaat vrijwel zeker dicht. De curator, mr. Prinsen, heeft gisteren het faillissement aange vraagd. De rechtbank zal dat faillissement vandaag uitspreken. De 825 werknemers is inmiddels formeel ontslag aangezegd. Bo vendien zullen er in toeleverings bedrijven en een sociale werk plaats nog eens zo'n vijfhonderd arbeidsplaatsen verdwijnen. Op een personeelsvergadering heeft de curator gisteren ver klaard, dat er een kleine moge lijkheid is om het bedrijf voort te zetten met drie- tot vierhonderd werknemers. Op welke wijze dat dan zou gebeuren wilde hij niet zeggen. Aan het plan zitten nog al wat voetangels en klemmen, aldus een woordvoerder van de bonden dinsdagmiddag op een persconferentie. Het personeel heeft vrijwel una niem besloten de bezetting op te heffen zodra het faillisement wordt uitgesproken. De bonden zijn zwaar teleurgesteld. Ad Ver hoeven van de unie BLHP spreekt van een dramatische ont knoping. "We hebben al het mo gelijke gedaan om de werkgele genheid bij dit bedrijf te redden. Het is ons niet gelukt", zegt Dirk Jan Coehoorn van de industrie bond CNV. Versukkeling Tot 1978 was de Bossche schrijf- machinefabriek eigendom van het Sperry-concern. Dat jaar werd het bedrijf, dat ook nog een dochteronderneming in Napels heeft, verkocht aan Claneil En terprises in de Verenigde Staten. Vanaf dat moment is Remington Rand steeds meer keling geraakt. Het moederbedrijf in de Verenigde Staten betaalde niet of nauwe lijks voor geleverde schrijfma chines en onderdelen. Het werd daardoor steeds moeilijker voor de Nederlandse directie om de touwtjes aan elkaar te knopen Ongeveer anderhalve maand ge leden kreeg het bedrijf uitstel van betaling. Inmiddels waren er onderhande lingen gestart tussen Claneil en Al-Jeel, een Arabische beleg- gingsgroep. die ook in 1978 heeft geprobeerd Remington te kopen. De Arabische beleggers willen het Bossche bedrijf alsnog over nemen. Na een sanering waar voor de plannen al klaar liggen, zou er met name in Den Bosch een goed renderend bedrijf kun nen overblijven. De Nederlandse directie en de vakorganisaties zijn het zowel met de als met de sanering ee i de versuk- Bezetting Vorige week bleek dat de Ameri kaanse eigenaar daar echter niets voor voelt. De onderhandelingen werden afgebroken. Curator Prinsen besloot daarop Claneil onder druk te zetten. Hij kondig de het faillisement aan als de on derhandelingen niet voor 20 mei zouden zijn hervat. Bovendien wilde de curator het personeel met onmiddelijke ingang op non-actief zetten. Voor het personeel was dit laatste de aanleiding om het bedrijf te bezetten. Eén dag werd er nog doorgewerkt. Daarna besloot men na overleg met de curator de productie alsnog stop te zet ten. Het personeel en de bonden onder namen tal van acties om het be drijf te redden. Zondagmiddag werd minister Van Aardenne van economische zaken gevraagd zijn persoonlijke invloed aan te wenden om de onderhandelin gen in de Verenigde Staten te heropenen. De minister was daartoe bereid en liet later zelfs weten een eventueel overbrug gingskrediet beschikbaar te wil len stellen. Claneil Enterprises voelde echter niets voor herope ning van het overleg. Aantrekkelijk De vertegenwoordigers van de vakbonden weten nog steeds niet waarom Claneil weigert het Bossche bedrijf te verkopen. "We kunn°n alleen maar gokken. We verrr >eden dat een faillisse ment voor Claneil fiscaal interes sant is. De naam Remington blijft in handén van de Amerika nen. Daar is het hun kennelijk om te doen", aldus Dirk Jan Coe hoorn. Als gevolg van het faillis sement van Remington Rand in Den Bosch moet ook het bedrijf in Napels sluiten. Daar werken 650 mensen. De bonden hebben inmiddels con tact opgenomen met het Sperry- concern. Bij de overname m 1978 heeft dit concern toegezegd vier miljoen gulden te zullen bijdra gen aan een sociaal plan als Re mington voor 1 september 1981 failliet zou worden verklaard. Zitelementen in recht en rond op 27-54-81 en 108cm. breed. Eindeloos te kombineren. 1-2-3-4-5 zits enz. Hiermee is alles mogelijk. Afzonderlijk en/of gekoppeld opstelbaar. Te kombineren als: Ronde hoeken Carré formaties □Half ronde hoeken □Eiland opstellingen 2-3 zits enz. Kom met uw kamerplattegrond. Wij geven u volledig advies. r_,r~ i j 1 i U 1> Zitelement 27cm. breed f 170,- Armelementen f 225,- Elders lager geprijsd? Dan krijgt u het verschil terug. Dit novum in zitkomfort vanaf heden bij de meest aktieve woonspecialist. Donderdagavond koopavond. VMDERKUUGT Ook voor objecten. HAARLEMMERSTRAAT 170, 196, 198, 200, LEIDEN TEL. 131846/122963 Theologen achter IKV-leus De theologische faculteit van de rooms-katholieke universiteit in Nijmegen heeft gisteren - na een tweedaags beraad - met 102 stemmen vóór en I stem tegen de Nederlandse bisschoppen geadviseerd, zich onverkort achter het Interkerkelijk Vre desberaad (IKV) op te stellen in de campagne "Help de kernwa pens de wereld uit. om te begin nen uit Nederland". Eén van de argumenten daarvoor is, dat tot nu toe alle pogingen om tot w a penbeheersing te komen het te gendeel hebben opgeleverd. De Nijmeegse theologen menen, dat een eerste stap van eenzijdi ge ontwapening kan worden ge zien als een 'profetisch teken', niet alleen naar de NAVO toe. maar ook naar de hele wereld kerk. Het IKV heeft indertijd alle kerken gevraagd, zich duidelijk uit te spreken over de gedachte dat als de ene partij in de bewapenings wedloop een stap terug doet de andere party misschien bereid is dat ook te doen. Inmiddels heb ben verscheidene kerken zich uitgesproken. De rooms-katho lieke bisschoppen willen alvo rens een standpunt in te nemen weten, hoe bij een aantal groc pen in hun kerk hierover wordt gedacht. Het theologenberaad in Nijmegen was een onderdeel van deze gespreksronde. In een uitvoerige en gedegen reso lutie zeggen de theologen, dat de overleving van aarde en mens heid - en dóér gaat het om r niet is te rijmen met het gebruik van kernwapens. Ook de gedachte aan een 'beperkte kernoorlog' wijzen zij af "Het gebruik van deze wapens zal in het dichtbe volkte Europa onvoorstelbare verwoestingen aanrichten en on voorstelbaar leed veroorzaken" De vraag of de kerk op dit terrein moet spreken beantwoordden de theologen, na een zeer lang durige discussie hierover, met ja. "Bisschoppen hebben de taak profetisch te spreken en een concreet appél te doen op de gewetens van de gelovigen, ook i politieke keu- Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Enschede S. Oosterhoff Sneek te Nieuw-Loosdrecht J. Bogaard Wierden. te Baarn H. O. R dal Burgwerd. te Barneveld P Molenaar Groot-Ammers en C van den Bergh Rotterdam-Zuid U: Blaricum W C Verstoep Oost- te Dieren G Keiling Vlaardingcn. bedankt voor Ro den J Huetink Markelo Gere formeerde Kerken: aangenomen de benoeming tot geestelyk ver zorger van het verpleeghuis 'Nieuw Vrythof te Tiel H Vol lenhove Amstelveen ('Zonne huis'). de benoeming tot geeste lyk verzorger van het Medisch Centrum te Alkmaar R. Orarye Maarssen. naar Dedemsvaart G. Versteeg Doezum (Gr Gerefor meerde Gemeenten: b« dankt voor Unionville (Canada) A Els- hout Slikkerveer. Gereformeer de Gemeenten in Nederland: be dankt voor IJsselmuiden A van Stralen Barneveld Doopsgezin de Broederschap: benoemd tot hoogleraar (Nieuwe Testament) aan de protestantse theologische faculteit te Brussel J T. Nielsen Leeuwarden. Ds. Handojo. De hervormde sy node zal volgende maand af scheid nemen van de Indonesi sche predikant Lukito Handojo, die zeven jaar in ons land heeft gewerkt en in het najaar met zyn gezin naar Indonesië hoopt terug te keren. Ds. Handojo werd des- tyds door de kerk van West-Java naar Nederland uitgezonden in het kader van een programma voor 'wederzydse dienstverle ning en steun'. Hy woont en werkt in Maassluis en heeft vandaaruit een groot aantal hervormde gemeenten bezocht om de kerkleden op te roepen hun zendingsopdracht in eigen omgeving waar te maken. Bin nen de synode fungeerde ds. Handojo als adviseur Visafslag. De gereformeerde kerk van Urk zal op Hemelvaartsdag het gebouw van de visafslag mo gen gebruiken voor de intrede mn ds. K Ei) kelen boom (Ruiner- wold) als haar vierde predikant De Bethelkerk ran Urk wordt op het ogenblik verbouwd en de an dere drie kerken zijn te klein voor hel te verwachten aantal kerkle den en belangstellenden De vis afslag (4000 plaatsen) moet tóch uorden opgeruimd, omdat op de avond van Hemelvaartsdag alle UrktT koren er een concert peren Heilloos Bisdom. De dekens van het rooms-katholieke bisdom Den Bosch zijn uit 'pastorale overwe gingen' tegen élke verdeling van het bisdom. Het zou 'heilloos' zyn voor de geloofsgemeen schap. Op 23 mei zal de pastorale raad van het Bossche bisdom zich over deze kwestie uitspre ken en op 10 juni het beraad van priesters en pastorale werkers. 'Katholiek'. De pastoraal werkenden in het bisdom Breda zullen - in tegenstelling tot hun collega's in de andere bisdom men - de bisschop (mgr Ent t) vragen, hun vereniging als 'ka tholiek' te willen erkennen De andere verenigingen verkozen een 'onafhankelyke' status. NEW YORK (Reuter) De Ameri kaanse inlichtingendienst CIA heeft zijn raming van de oLiepro- duktie van ds Sowjd (Jnis nar zien en is daarbij tot de conclusie gekomen dat dat land zijn snsr giebehoefte in de jaren tachtig zal kunnen dekken zonder olie te importeren. Dit heeft de "New York Times" gemeld. Volgens een eerdere studie van de CIA zou de Sowjet-Unie na 1985 olie uit het buitenland, byvoorbeeld het Midden-Oosten, nodig heb ben. De New York Times citeerde rege ringsfunctionarissen m Washing ton. die hebben laten weten dat het jongste CIA rapport al is be sproken met de bondgenoten van de VS In een studie uit 1977 voorspelde de inlichtingendienst dat de olieproduktie van de Sow jet-Unie vanaf 1980 zou beginnen te verminderen en dat het land in 1985 al 365 miljoen vaten (van 159 liter) olie per dag zou moeten importeren. Deze voorspelling zal niet uitkomen omdat de Sow jet-Unie de investeringen in de olieproduktie heeft vergroot, zo meent de CIA nu De Russische olieproduktie is met ruim twaalf miljoen vaten per dag de grootste ter wereld De Sowjet-Unie heeft de studie uit 1977 indertijd gekwalificeerd als boosaardige propaganda Uit cy fers die een Russische deskundi ge in maart van dit jaar bekend maakte blykt niettemin dat de MOTORSPORT - Tijdens motor races in Itèxk OStadi (Cl dwlnimm owladm De 26-ja nge Mexicaan Salvador Avelar verloor in een scherpe bocht de controle over het stuur en smak te tegen een muurtje De was op slag dood. doelstellingen voor uitbreiding van de produktie aan de beschei den kant zyn. In 1985 wil de Sow jet-Unie 12.4 tot 12,9 miljoen va ten per dag produceren en 1990 ongeveer 13.5 vaten per dag De export naar Oost-Europa zal voor een periode van vyf jaar worden bevroren op het niveau van 1980 en westerse deskundigen ver wachten dat de olie-leveranties aan niet-commumstische lan den, die de afgelopen jaren ruim een miljoen vaten per dag belie pen en goed waren voor onge veer de helft van de inkomsten aan harde valuta's van de Sow jet-Unie, zullen afnemen. Het enthousiasme waarmee de Sowjet-Unie probeert een con tract van miljarden dollars te sluiten voor leveranties van Si berisch aardgas aan West-Euro pa duidt, volgens de CIA, op het besef dat de betekenis van olie als deviezenbron zal verminde ren De CIA raamt de toekomsti ge olieprodukte nu op tien tot elf miljoen vaten per dag Aange zien de aardgasproduktie zal toe nemen zal de Sowjet Unie in 1985 geen energie behoeven te importeren. Rectificatie In het artikel over hongerstaking van vrydag 1 mei jongstleden in deze krant werd melding ge maakt van mensen die geduren de meer dan twee maanden in hongerstaking zyn geweest Dit berust op een misverstand Deze mensen hongerden weliswaar meer dan twee maanden lang. maar dit gebeurde onder medi sche begeleiding Het betrof hier een vcrmagerings-expenhent in een ziekenhuis De patiënten kregen gedurende deze periode geen eten. maar werden wel voorzien van de hoogstnodige voedingsstoffen in vloeibare vorm en vitamines.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13