Belgisch socialist raakt in opspraak „Politici hechten teveel waarde aan enquêtes" "Uitkeringen niet lager" Betrokken bij schandaal gS Zo zijn wij en niet anders. Socialistiese Partij Interview Professor politieke wetenschappen G. A. Irwin WOENSDAG 20 MEI 1981 ADVERTENTIE BRUSSEL (ANP) - Het politieke aanzien van de Belgische oud- premier en PSC-voorzitter Paul Vandenboeynants (Belgische socialisten) heeft gisteren een forse deuk opgelopen. Toen namelijk lekte via het socia listische ochtendblad "De Mor gen" een geheim rapport uit. waaruit blijkt dat het "front de la jeunesse" (een uiterst rechtse mi litante oproep) jarenlang is gefi nancierd door Baron Benoit de Bonvoisin. Deze baron. 41 jaar oud, is een naaste medewerker geweest van Vandenboeynants en is daarbij» penningmeester van het Cepic. een rechtse studiegroep van de PSC. Minister van justitie Moureaux wenst de publikatie niet te be vestigen noch te ontkennen. "De zekerheden die door De Morgen zijn gepubliceerd zijn gedeelte lijk gebaseerd op dit rapport. Ik betreur het dat het vertrouwelijk karakter van dit rapport niet be waard is gebleven". Smaad Ook Vandenboeynants moet volle dig verrast zijn geweest door de ze publikatie. Urenlang bleek hij gisteren niet bereikbaar. Uitein delijk legde hij via het persbu reau Belga de volgende verkla ring af: "We hebben kennis geno men van de verklaring van de be trokkene, die de beschuldigin gen tegen zijn persoon weerlegt. De heer Bonvoisin speelt met de gedachte deze zaak voor de rech ter te brengen. Dit is smaad van de ergste soort". Ondanks deze uitspraak van de oud-premier blijkt alles tegen de baron en indirect ook tegen hem. Uit de nota is namelijk gebleken, dat Bonvoisin vele miljoenen francs per jaar "schonk" aan het jeugdfront en aan de redactie van het maandblad Nouvel Euro pa Magazine. Zowel de hoofdre dacteur van dit extreem rechtse blad, Emiel Lecerf, als de natio nale voorzitter van het front, Francis Dossogne. kreeg jaren lang vele tienduizenden gulden om hun activiteiten uit te brei den. Bonvoisin deed dat via een omweg en maakte gebruik van prive-firma's en tussenpersonen. De 41-jarige baron komt uit ec milie die financieel niets te kla gen heeft. Zijn vader was direc teur van de bank Societé Genera le en zijn grootvader zelfs gou verneur. De baron zelf beschikt over invloedrijke relaties in de fi nanciële wereld. Als penning meester van de Cepic, de rechtse studiegroep van de PSC, stond de Bonvoisin dagelijks in con tact met Vandenboeynants en nam hij in de partij een sleutel positie in. De financiering van verkiezingscampagnes bijvoor beeld liep voor een groot gedeel te via de kas van Cepic. Hoewel zijn relaties met het Front de La Jeunesse in Brussel wel vaag be kend waren heeft men in de Bel gische hoofdstad nimmer ge dacht dat deze contacten zo in dringend waren. Een fraai voorbeeld uit het Poggenpohl-programma de NR 18. Dekoratieve kunststof omlijst door een raamwerk van donker eiken. Ook van deze Poggenpohl-keuken zijn nog na jaren en jaren onderdelen te verkrijgen. Zodat u altijd kunt uitbreiden of veranderen. h.\. Gebr. RollTs Handclmij. Industrieweg 14 Dc Grote Polder oelerwoude-Rijndijk Tel 071-8G02r)G Winkelcentrum Bahvlnn Den Haag Tel 070-851308 DEN HAAG (GPD) - Driekwart van de Nederlandse bevolking meent dat er misbruik wordt ge maakt van de sociale voorzienin gen. Daarentegen vindt men over het algemeen niet dat de uit keringen in ons land te hoog zijn. Ongeveer de helft is bereid het inkomen te matigen. Dat blijkt uit een enquête die de NCRV-te- levisic heeft laten houden. Slechts een derde (34 procent) van de Nederlanders vindt dat de hoogte van de werkloosheidsuit keringen best verlaagd kan wor den van 80 procent van het laatstgenoten inkomen tot 70 procent daarvan. Veertig procent is het daar echter helemaal niet mee eens. De rest van de mensen weet het niet. Wel vindt twee derde van de onder vraagden dat bij het verlenen van een uitkenng aan een werk loos geworden iemand, van wie man of vrouw ook een inkomen heeft, rekening moet worden ge houden met het feit dat er in dat gezin twee inkomens zijn Slechts 21 procent wil dat feit buiten beschouwing laten. Vind! U dal alle kernwapens Nederland i nictigend zijn. dat niet cèn weldcnk hel recht hebben in een schoon n de lucht en in het Vind! U ook dat alle recht hebben op 'jt er nog zoveel te doen is. denk man r woningbouw. en omdat mensen door hun eigen kostje weer kunnen vtrdu i recht heeft op een irrkloze bouwvakkers djsas goedkoper moet worden9 t aardgas is uil onze bodem, omdat kosten onbetaalbaar zi/n. tcrwiil Shell rn chatn/k van worden en omdat het aardgas buitenland wordt verkwanseld mor ren Vindt IJ ook dat ..inleveren" nietv oplevert? >mdai bhikt dat sleedt meer bednjven stuiten omdat de mensen die moesten inleveren geen geld meer hebben om hun produkten te kopen, dus nog meer werklozen, dut nog minder koopkracht, dus nog meer sluitingen, dus Als U dat allemaal vindt, dan is de SP het met U eens. MEER INFORMATIE 010 668068 673150 Drie dagen bluswerk ALKMAAR (ANP) - Twee ex plosics in een garage op het industrieterrein Huiswaard gisteren hebben de Alkmaar- se Ij rand weer voor zeker drie dagen werk gegeven. De ex plosies. vermoedelijk door opgehoopt gas en een later ontplofte buUgasfles, veroor zaakten brand in een onder grondse butagastank met een inhoud van zevenduizend li ter. Volgens een woordvoerder van de Alkmaar se politie acht dc brandweer het raadzamer het gas langzaam te laten ver branden wat zeker tot mor gen duurt - dan het direct met behulp van schuim te doven Bij de eerste explosie, op het moment dat personeelsleden van de garage bezig waren een LPG-tank van een perso nenauto te vullen, raakte één van de directeuren van het bedrijf, de 66 jarige C.A. Hoo gerwerf. ernstig gewond De linkerkant van diens gezicht is of verbrand of door de kracht van de explosie weg geslagen Ook zyn linker arm en-bovenbeen zyn door vuur verwond. De man is in een ziekenhuis in Alkmaar opge nomen. LEIDEN - Mol do Tweede Kamerverkiezingen van 26 mei voor de deur wemelt het de laatste maanden weer van de opiniepeilingen die een indruk moeten geven van de politieke voorkeur van het kiezersvolk. Over de invloed van de peilingen op de kiezer wordt zeer verschillend geoordeeld. In sommige landen wordt die invloed groot geacht, reden waarom bijvoorbeeld in Frankrijk in de laatste week voor de presidentsverkiezingen geen opinieonderzoek meer mag worden gedaan. In Nederland bestaal zo'n verbod niet. Terecht, vindt professor G.A. Irwin, als hoogleraar verbonden aan de vakgroep politieke wetenschappen van de universiteit van Leiden. Volgens hem hebben verkic- zingsenquèlcs weinig in vloed op de kiezer. Irwin: "Er zijn twee hypotheses over hel effect van opiniepeilingen. Enerzijds het zogenaamde band wagon effect. Dat houdt in dat mensen graag op een winnaar zouden willen stem men. Anderzijds het under dog effect en dat houdt in dat mensen juist op een verliezer zouden willen stemmen om dat ze een slecht resultaat zie lig of jammervinden voor een partij of lijsttrekker' De redenen dat de uit de Ver enigde Staten afkomstige Ir win de invloed van peilingen niet groot acht baseert hij op onderzoek dat onder meer voor de Kamerverkiezingen van 1977 is verricht. "Er is een categorie mensen die niet of nauwelijks is geïnteres seerd in politiek. Zij volgen het politieke nieuws i iet. Peilingen gaan langs hen heen en hebben weinig in vloed op hun keuze, als ze al gaan stemmen. En de men sen die het nieuws wel vol gen. die wel geïnformeerd zijn, laten zich door een pei ling ook niet van dc wijs brengen Mensen hebben al lerlei andere dan politieke re denen om op een partij te stemmen, zeker in Neder land. MenScn van christelijke huize stemmen vaak op een christelijke partij, onafhan kelijk van welke peiling. En de waarde van de mening van het milieu is ook heel belang rijk". Nuttig Ook al schat Irwin de invloed van de 'verkicz.ingspolls' niet groot, hij vindt ze wel een nuttige tegenhanger voor de subjectieve uitlatingen van .politici. "Kijk naai dc on langs in Frankrijk gehouden presidentsverkiezingen. De gaullist Chirac vertoonde in de polls een stijgende lijn. In de laatste week voor de ver kiezingen. toen er op wettelij ke gronden geen peilingen meer mochten worden ver richt. bleef Chirac beweren dat z'n aanhang groeide. Als politici dergelijke uitlatingen gaan doen dan kun je maar beter objectieve informatie krijgen via peilingen van on afhankelijke bureaus. Waar je ook voor moet oppassen zijn enquêtes van politieke partij en zelf. zoals in Amerika ge beurt. Dan worden er alleen maar resultaten gepubliceerd die gunstig zijn voor de eigen campagne". Een schoolvoorbeeld van een uitgelezen campagne waarbij toch wel gebruik is gemaakt van opiniepeilingen was des tijds dc geboorte en opkomst van D'66 Irwin: Daar moet je dan wel de rol van de me dia bij betrekken. Die partij is opgezet na een soort marktonderzoek waarbij een gat in dc markt werd ontdekt. Bij de oprichting waren jour nalisten betrokken die wis ten hoe ze dc media moesten hanteren. Die combinatie werkte. Professor Irwin: "Opiniepeilingen zijn niet*meer dan momentop- Maar over hel algemeen staat een nieuwe partij voor het probleem dat de mensen moeten worden overtuigd dat het zin heeft om op zo'n club te stemmen Mensen zien vaak wel iets in een nieu we. meestal kleine partij maar kiezen uiteindelijk toch liever voor een grotere, ver wante partij Zo kan de situa tie zich voordoen dat een par tij veel aanhang heeft maar toch klein blijft omdat de mensen er niet op stemmen. Dat moet zo'n partij zien te doorbreken". Vermoedens Opiniepeilingen over langere termijn waaruit voor een par tij een beeld van geleidelijke stijging naar voren komt kan er wellicht volgens Irwin toe bijdragen dat er toch iets van een band wagon effect ont staat. (De term band wagon is afkomstig uit Amerika en slaat op het veel voorkomen de gegeven dat een muziek band een groeiend aantal meelopers trekt). Irwin: Opiniepeilingen geven hooguit een objectieve basis voor vermoedens. Er wordt over het algemeen te veel waarde aan gehecht door po litici en campagncmcdcwer- kers. niet alleen in Nederland maar ook in het buitenland Een ander voorbeeld is de strijd om het presidentschap van Amerika in 1968 lussen Nixon en Humphrey Humphrey deed het aan van kelijk heel slecht in de peilin gen en dc Democraten lieten zich daar erg door ontmoedi gen. De campagne werd me de daardoor te laat gestart Pas in dc laatste weken werd er hard door de Democraten gewerkt. De aanhang van Humphrey groeide snel al haalde hij hot net niet meer. Het effect van vorkiczingson- quêtes wordt echt overschat Jan Terlouw van D'66 zou wel gek zijn als hij op grond van de opiniepeilingen zou denken: het gaat goed zo. ik hoef er niet veel meer aan te doen Hij moet blijven werken, zeker omdat D'66 kiezers trekt uit alle richtin gen Kijk. een SGP hoeft minder bevreesd te zijn voor verlies bij een minder inten sieve campagne. Die partij heeft een vast kiezerspu bliek. Maar de meeste politici doen er goed aan te beseffen dat opiniepeilingen alleen ge voelens registreren van men sen op een bepaald moment Er van uitgaande dat de pei ling goed is verricht". Cijfertjes En over dat laatste valt ook nog wel wat op te merken Irwin "Statistisch bezien zit een op de twintig enquêtes er ruim naast. Elke enquête heeft ook een onnauwkcunghcidsmar- ge van ongeveer vijf procent Maar dat wordt vaak gene geerd. Men vindt het veel te leuk om alleen naar de cijfer tjes te kijken". Overigens wil Irwin niet bewe ren dat een peiling foutief is geweest wanneer dc verkie zingsuitslag een volkomen ander beeld oplevert. Irwin "Een peiling is nou eenmaal een momentopname en het beeld kan door écn of andere gcbeurtcnis soms plotseling omslaan Een bekend effect is dal een volk zich achter z'n leider schaart bij een crisis. Carter profiteerde destijds van de Iran-crisis ten koste van Edward Kennedy die meedong naar dc presidents- kandidatuur voor de Demo craten De kansen voor Ken nedy lagen aanvankelijk erg goed totdat dc crisis rond Iran ontstond. En op het ogenblik zie je het in Israel De populariteit van premier Begin was erg gedaald maar door dc crisis met Syrië scha ren zich weer meer mensen achter hem. Daar komt bij dat mensen ook graag leiders willen die actie ondernemen en vaak doet het er met toe welke actie John son kon destyds in Vietnam aanvankelijk doen wal hij wilde, als hij maar wat dood Het kwam zijn populariteit ten goede. Onvoorspelbaar En de onvoorspelbaarheid van het kiezersgedrag kwam ook duidelijk naar voren vorig jaar tijdens de tweestrijd tus sen Carter en Reagan Vol gens de peilingen zou het een nek-aan-nek-race gaan worden maar kennelyk sloeg dit in de laatste dagen om Carter wist al aan de voor avond van de verkiezingsdag dat hu het niet zou redden Hij schijnt in huilen tc zijn uitgebarsten toen hu door zyn medewerkers werd inge licht over de verschuivingen die zy vlak voor de stemmin gen hadden gemeten. Daarom nogmaals, opiniepei lingen zijn niet meer dan mo mentopnames. Maar datzelf de geldt ook voor verkiezin gen Ook verkiezingen zyn niet meer dan momentopna mes". Beroemd is hel viMiil>ccld van dc verkiezingen in Enge land. in 197(1 Dc toenmalige socialistische prcmici Wilson deed het zo goed in de petkn gen dat hij voortijdig verkie zingen uitschreef Zyn La bourpartij voerde nauwelijks campagne omdat ;ncn ovei tuigd was van de zege Uit eindelijk won de Conserva tief Heath

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11