Verhoor getuige trieste vertoning Opleving werkgelegenheid dit jaar uitermate zwak cfc (looyfets t Nieuw conflict bij universiteitsraad Kunstuitleen geopend, tuin De Lakenhal ook Ambtenaar wil terug op afdeling economie 'Wolf' niet meer dan zielig hoopje mens DINSDAG 19 MEI 1981 Seizoen brengt geen verbetering LEIDEN - De internationale mu seumdag werd gisteren in Lei den met twee openingen gevierd. De tuin van museum De Laken hal aan de Oude Singel werd voor het publiek opengesteld, en ook de kunstuitleen aan de Lam mermarkt opende de deuren. Uit een enquête bleek enkele jaren terug dat bezoekers van de La kenhal het een goed idee zouden vinden wanneer de museumtuin zou worden opengesteld. Aan hun wens werd tegemoet geko men, en nu kunnen zowel bezoe kers als buurtbewoners tijdens de openinguren van het museum in de tuin zitten of wandelen. In de tuin zijn kunstwerken opge steld van onder andere Pieter Geraedts, Fransje Krol en Stefan Buys. Gevelstenen van de St. Je- roensbrug zijn ook in de tuin te Bezoekers van de feestelijke ope ning van de museumtuin konden gisteren ook direct een kijkje ne men in de Bierbrouwerskamer van De Lakenhal. De schouw in deze kamer werd onlangs geheel gerestaureerd op kosten van Hei- neken. De Bierbrouwerskamer, die al in 1886 van het Gildehuis aan de Oude Vest naar De La kenhal werd overgeplaatst, is uniek voor Nederland. Waar Leiden jarenlang op heeft ge wacht gebeurde gisteren. Toen opende de eerste Leidse kunst uitleen de deuren aan de Lam mermarkt. Voor drie rijksdaal ders kan iedere Leidenaar daar een kunstwerk lenen dat hij drie maanden in huis mag houden. De meeste kunstwerken van de kunstuitleen zijn afkomstig van de BKR-regeling. Dat is een fi nanciële regeling waarbij kun stenaars in ruil voor hun werk een uitkering krijgen van de ge- Feest gisteren bij museum De La kenhal aan de Oude Singel, waar de tuin ogen ging. Een draaiorgel tje zorgde voor de muzikale omlij sting. meente. Tot nu toe verdwenen veel van die werken vaak in de kelders van musea, omdat er eenvoudig geen ruimte was ze er gens op te hangen. De kunstuit leen is een goede manier om de kunstwerken toch ergens een plaats te geven. Kunstwerken kunnen niet worden gekocht aan de Lammermarkt. Wel kan de kunstuitleen even tuele kopers in contact brengen met de kunstenaars. Ook wil de kunstuitleen behulpzaam zijn bij het opzetten van projecten op het gebied van de moderne kunst. LEIDEN - De seizoensgebonden opleving van de werkgelegen heid, die elk jaar in de maand april is waar te nemen, is dit jaar uitermate zwak. Alleen bepaalde groepen in de bouw profiteerden van deze 'lente op de arbeids markt'. In tegenstelling tot vorig jaar steeg in april zelfs de werkloosheid nog. zij het gering: van 4510 in maart tot 4520 vorige maand. De toename kwam geheel voor reke ning van vrouwen (+48), terwijl bij de mannen een kleine afname was (-38). De daling van de werkloosheid bij mannen had betrekking op de actievere bouwwereld. Vooral jeugdige metselaars, huisschil ders. opperlieden en voegers vonden een baan. De toename van de werkloosheid bij de vrou wen kwam grotendeels voor re kening van meisjes tot en met achttien jaar, die een baan als verkoopster of een kantoorbaan zoeken. Het aantal vacatures nam in april weliswaar met 69 toe, maar in vergelijking met vorig jaar is er sprake van een terugval van zo'n tachtig procent. Vacatures voor bouwvakkers ontbraken aan het eind van de maand april volledig. Het Gewestelijk Arbeidsbureau is bezorgd over het zeer geringe aantal vacatures in de detailhan del. Volgens directeur Schuma cher leert de ervaring dat vele schoolverlaatsters als verkoop ster willen gaan werken. De ver wachte toeloop'van schoolverla ters gedurende de paasvakantie is uitgebleven. Wel is de belang stelling voor de voorlichtingsbij eenkomsten, die in de komende maanden worden gehouden, gro ter dan voorgaande jaren. Bouw Uit een nader onderzoek naar de ontwikkeling van de werkgele genheid sinds januari 1980 in de burger- on utiliteitsbouw is ge bleken dat de bouwsector one venredig zwaar is getroffen. In de totale bouw was de werkloos heid in januari 1980 ongeveer 9.5 procent. In maart van dit jaar was dat percentage opgelopen tot zestien. In januari 1980 was van elke vijf werkloze mannen er één bouw vakker. In maart van dit jaar was dat de één op vier al gepasseerd Leiden238( Katwijk 31: Leiderdorp 195 Voorschoten15" Oegstgeest94 Alkemade 91 Zoeterwoude41 Rijnsburg Warmond Valkenburg Overigen Totaal (27 procent). Jonge bouwvakkers kwamen er iets beter van af. Eén op de zeven jeugdige werklozen was bouwvakker in januari '80 Twee maanden geleden was dat één op de vijf jeugdwerklozen (19 procent). De werkloosheid in de regio ont wikkelde zich in april als volgt (tussen haakjes het aantal van maart): (2378). 768 315). 201), 71 vrouw 159), 57 vrouw (733) 83) 64) 56) (57) (31) 20) 15 vrouwen 16) n( 38), 23 vrouwen 17) .14 mannen 13), 5 vrouwen 3) 5) LEIDEN - De oplossing van een deel van de personeelsproble men op de afdeling economische aangelegenheden en bedrijven van het stadhuis lijkt nabij. Ewalt Keijser, tot voor kort een van de drie beleidsmedewerkers van de afdeling, is bereid om de functie van afdelingschef op zich te (Vervolg van Dagina 1) DEN HAAG/LEIDEN - Verwacht werd een 'Co- media del Arte' maar uit eindelijk werd het getui genverhoor van 'Wolf een trieste vertoning. De Rot terdamse playboy, vol gens de verdediging in de Lemy-affaire dé man waar het fraudespel om draai de, bleek niet meer dan een zielig hoopje mens te zijn, een lichamelijk wrak. De verschijning van Wolf gang S. voor het Gerechts hof wekte zelfs bij de ver dediging medelijden op. Gerechtshof altijd blijken ern stig te twijfelen aan de hartkwaal van de Rotterdammer. Volgens de verdediging zou S. komedie spelen en zou het openbaar mi nisterie hem de hand boven het zogenaamd zieke hoofd houden. Apatisch Na veel vijfen en nog veel meer zessen kregen Hans van L. en Frits R. het dan toch voor elkaar om 'Wolf voor het Hof te slepen. Strijdlustig als altijd kondigde de verdediging voor de zitting aan dat het getuigenverhoor van S. wel een aantal uurtjes in be slag zou nemen. De Rotterdam mer van Poolse komaf zou het vuur na aan de schenen worden gelegd. "Maar", zo werd er mees- rtiuilend aan toegevoegd, "wan neer hij 't moeilijk krijgt zal hij wel theatraal naar z'n hart grij pen". Voor het Hof verscheen evenwel een getuige van wie een belab berde lichamelijke gesteldheid van het sterk vermagerde gezicht viel af te lezen. S. stelde zich vol komen apatisch op (Hof-presi dent mr. Roggen had alleen al een minuut of tien nodig om hem de belofte te laten afleggen) en kon niet veel meer uitbrengen dan: "Ik weet het allemaal niet zo goed", en "Ik heb de hoop al op gegeven, het kan me nu allemaal niet zo veel meer schelen. Die meneren hoeven van mij eigen lijk helemaal niet te zitten. Geeft u mij maar tien jaar want als er iemand schuldig is dan ben ik het". Lijfwacht Uitleggen waarom hij dan schuldig was en niet de Lemy-heren kon 'Wolf, die zei hele stukken uit zijn geheugen kwijt te zijn, even wel niet. Het enige dat duidelijk werd uit het getuigenverhoor was dat 'Wolf mr. Huisman als advocaat aan zijn 'lijfwacht' Wal- ly van den B. koppelde toen deze voor zijn rol als 'katvanger' in de fraudezaak werd opgepakt. S. verklaarde mr. Huisman een voorschot te hebben betaald. Dat geld haalde 'Wolf met behulp van een machtiging van de bank rekening van een besloten ven nootschap waarvan 'katvanger' Van den B. directeur was. In vijf weken tijd trok de Rotterdam mer maar liefst een ton van deze rekening. "Alle geld is verdwe nen. Ja, er is flink gezopen in die tijd", wist 'Wolf zich als een van de weinige dingen te herinneren. Ondanks het feit dat de verdedi ging bij het verhoren van Wolf gang S. een waar spervuur van vragen achterwege liet (Van L.: "Ik ben echt geschrokken van zoals hij er nu uitziet") lijkt men er inmiddels in te zijn geslaagd om tenminste een deel van de be- wijstlast richting S. te schuiven. Niet fair De ironie wilde dat Hans van L. het aan het eind van het getuigenver hoor zelfs nog even opnam voor zijn voormalige 'zakenrelatie'. 'Wolf was met een bevel tot me- debrenging gedagvaard. Dat wil dus zeggen dat de sterke hem naar het Haagse Paleis Justitie had gebracht. De Rotter dammer vroeg zich af hoe hij nu weer thuis moest komen. Advo caat-generaal Mr. Bos, die 's mid dags zijn reqisitoir zou houden, vond dat dat zijn zaak niet was. "Ik had een bevel tot medebren- ging voor u en geen bevel tot te rugbrenging". aldus de man die 's middags drie-en-een-half en twee jaar tegen Van L. en R. eis te. Van L. sprong hierop over eind en beet de vertegenwoordi ger van het openbaar-ministerie toe: "Al die tijd zijn jullie zo voorzichtig met 'Wolf omge sprongen en nu moet hij 't maar uitzoeken. Dat vind ik niet fair". JAAP VISSER in verband met een nieuwe baan. Jack Verschoor, de eindredac teur van het veelbesproken Eco nomisch Beleidsplan, ging naar de provincie. Ewalt Keijser ver trok naar het ministerie van volksgezondheid en milieuhy giëne en afdelingschef Cecs Floor liet onlangs weten per 1 ju li naar de Kamer van Koophan del in Amersfoort te zullen ver trekken. Gevreesd werd dat de personele problemen tot vertraging in de uitvoering van het economisch beleidsplan en verstoring van de toch al moeizame contacten met het bedrijfsleven zouden leiden Met de (nog niet definitieve) te rugkeer van Keijser wordt in elk geval voorkomen dat er een gat valt in de activiteiten, doordat er een 'lege' afdeling zou ontstaan en er niemand zou zijn om het nieuwe personeel in te werken. De personele problemen spelen zich af tegen de achtergrond van de reorganisatie van de afdeling. Bij die reorganisatie wordt het aantal medewerkers vergroot tot zeven, doordat enkele ambtena ren die zich met energie-zaken en met statistiek bezig houden aan de nieuw te vormen afdeling worden toegevoegd. ADVERTENTIE 'Goed en goedkoop buiten de deur eten vanaf f8; per persoon. Keuken geopend van 17.39-22.00 ui Het can- gaat hierna gewoon door sluitingstijd. alk dagen geopend vanaf lOOuur nigrarht 49/hiH'k (»i Onkostenvergoeditigen inzet LEIDEN - De universiteitsraad is opnieuw in aanvaring gekomen met het College van Bestuur. Na dat in de vorige vergadering de relatie tussen universiteit en be drijfsleven tot een frontale bot sing leidde, raakte de gemoede ren gisteravond danig verhit over de honorering van universi taire bestuurders. Een punt, waar iedereen het eigenlijk over eens is, maar niettemin al meer malen onderwerp van discussie is geweest. Vorige maand nam de universi teitsraad een voorstel aan, waar in een nieuwe regeling voor een vergoeding van onkosten voor mensen die binnen de universi teit bestuursfuncties bekleed den, werd getroffen. In het kort kwam het hier op neer dat de minder draagkrachtigen daar in de toekomst nog aanspraak op konden maken, terwijl de beter bedeelden er van af moeten zien. Het College van Bestuur meent (onder meer) dat de raad daar mee inkomenspolitiek bedrijft en sprak gisteravond over die be slissing zijn onaanvaardbaar uit. Het bestuur vindt dat de be stuurders vrijwillig in eigen por temonnee moeten snoeien. In plaats van een regeling dus een afspraak. De universiteitsraad was echter onvermurwbaar en hield onver kort vast aan zijn eerdere beslis sing. Reden voor het College van Bestuur om die uitspraak bij de Kroon voor te dragen voor ver nietiging. Met andere woorden: het besluit van de raad wordt niet uitgevoerd. Bedrijfsleven Over de contacten universiteit-be drijfsleven hebben beide partij en een soort wapenstilstand ge sloten. Die contacten direct ver wezenlijken (zoals het bestuur wil) of dat eerst via een commis sie 'uitpeilen' (zoals de raad wil de) was anderhalve week gele den aanleiding voor fikse rellen. De Leidse Studentenbond, die de vergadering toen demonstra tief verliet, zei gisteravond dat de bal nu op de helft van het be stuur ligt. Of die gehoor zal ge ven aan de wens van de universi teitsraad moet binnenkort blij ken. Rijverbod voor drie auto's na controle LEIDEN - De Leidse politic heeft gisteren van elf tot één uur een technische controle gehouden op de Oegstgeesterweg. Achten twintig wagens passeerden; elf automobilisten kregen een pro- ces-verbaal. Drie van hen moch ten daarna niet meer doorrijden, omdat hun voertuigen volgens de politie in te slechte staat ver keerden. Welterusten Redactieleden van het Leidse maandblad voor taxichauf feurs 'De Standplaats' balen onderhand stevig van het ge brek aan eensgezindheid on der de Leidse chauffeurs. Geruime tijd terug vielen zij in hun lijforgaan de centrale meldingspost aan. De manier waarop deze instantie de zie- kenfondsritten verdeelt zou beslist niet door de beugel kunnen. De Leidse onderne mers vissen voortdurend achter het net. De coördina tor van de meldingspost, ene meneer Van 't Wout, zou ver reweg de meeste lucratieve ritten aan ondernemers van buiten de stad toewijzen. De beste man zou daar alles be halve minder van worden, zo suggereerde 'De Stand plaats'. Coörinator Van 't Wout riep in deze rubriek uit dat hij niet ondersteboven was van de kritiek op zijn beleid, dat die kritiek bovendien nergens op sloeg en dat de Regionale Ziekenfondsen pal achter hem stonden. De ziekenfond sen wilden niet meer kwijt dan dat de zaak zou worden besproken. Vervolgens hield iedereen z'n kaken stijf op el kaar en hebben we van de he le zaak niets meer kunnen vernemen. Enkele taxichauffeurs hadden inmiddels laten weten dat wat hen betreft de maat vol was. Zij zouden wel eens eventjes de ingang van het terrein van het Academisch Het heien in de Breestraat, dat gisteravond de gemeentelijke democratie verstoorde Ziekenhuis (waarop ook de meldingspost staat) met ta xi's gaan blokkeren. Deze heethoofden werden evenwel tijdig tot inkeer gebracht. De redactie van 'De Stand plaats', die de kat de bel had aangebonden, merkt in haar laatste nummer verbitterd op dat de zaak inmiddels volko men is vastgelopen. "Wij zou den alleen wat ondernemen als er van de zijde van de chauffeurs genoeg animo bleek te zijn En dat is dus duidelijk niet het geval. Voorlopig blijven anderen er met ons werk vandoor gaan, wat in andere steden niet mo gelijk is Wij in Leiden blij ven slapen, welterusten!". Vluchtelingen Gemeenteraadsleden moesten gisteravond op de vlucht voor de werkzaamheden in de Breestraat. De archeolo gen, die dagenlang in de bouwput voor het stadhuis hadden zitten wroeten, moes ten vanochtend de aftocht hebben geblazen. Dat was met de aannemer afgespro ken. Deze afspraak hield wel in dat gisteravond de stalen damwand om de bouwput moest worden verwijderd. Een hels karwei dat met nogal wat lawaai gepaard ging. De gemeentelijke commissie voor politiezaken vergaderde uitgerekend gisteravond in B éi W kaam van hol Stadhuis Laat die kamer nu precies aan de Breestraat- kant liggen Ramen dicht hielp niet want na enkele minuten nep de notu list wanhopig uit dat hy er werkelijk niets van verstond. De vergadering werd ge schorst en het gemeentelijke 'manusje van alles', meester Chrisje de Jong, werd op on derzoek uitgestuurd. De Jong s speurtocht door het stadhuis liep in eerste instan tie op niets uit. Er was geen fastocnlyk en vooral rustig plekje te vinden waar verder vergaderd kon worden Het meest redelijke alternatief voor de B W-kamer was be zet door D'66, dat daar een fractie-vergadering hield Vluchten voor het lawaai kon dus met meer Maar op zijn tweede speurtocht had Chnsje de Jong meer succes. De raadszaal bleek leeg. Daar konden de politie ke vluchtelingen uiteindelijk ongestoord verder vergadc-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3