Financiële problemen bedreigen Oegstgeest Nieuwe burgemeester: vreugde en onbegrip eidse agenda Veertig-plus vrouwen krijgen minder geld Wanneer winstuitkering energiebedrijf uitblijft Gemeente gaat meebetalen aan uitbreiding ijssportclubgebouw "Laat ons lekker roken met ventilatoren aan" Doek valt voor Hoge Klei: toch woningen WARMOND - Vreugde en on- begrip overheersten gister middag bij de installatie van mevrouw Hendrickx-Vlaar tot burgemeester van War mond. Vreugde bij Progres sief Warmond, logisch want mevrouw Hendrickx is lid van de PvdA, onbegrip bij het CDA, met bijna 50 pro cent van de stemmen dc grootste fractie in de gemeen teraad. De WD zat daar tussen in. Fijn dat er nu een progressieve burgemeester in het Samen werkingsorgaan Bollen streek zit, jammer dat het geen liberaal was. Diep te leurgesteld was echter het CDA. Fractie-voorzitter Heyl na de gebruikelijke felicita ties: "Het is niet persoonlijk, maar wij begrijpen niet dat deze keuze is gemaakt. De beslissing om een PvdA-bur- gemeester te benoemen is ook hard aangekomen bg de Warmondse bevolking. Ik snap niet hoe de commissaris van de koningin in Zuid-Hol land heeft kunnen meewer ken aan de benoeming van ie mand die niet eens naar War mond heeft gesolliciteerd". Het is een publiek geheim dat de vertrouwenscommissie (de drie fractie-voorzitters) een andere kandidaat in ge dachte hadden. Mevrouw Hendrickx-Vlaar had gesolli citeerd naar een burgemees terschap in een andere ge meente, maar werd door de commissaris van de koningin voorgedragen voor de post in Warmond. Mevrouw Hendrickx-Vlaar, ge kleed in het Warmondse blauw en wit, beloofde niets in haar installatiespeech. Maar zij herhaalde haar eer dere opmerking dat zij open wil staan voor de Warmondse burgers. "Een burgemeester zit op een kruispunt van macht. Ik vind dat een burge meester die positie moet uit buiten voor de burgers. Een burgemeester kan een scha kel zijn tussen de bestuur ders en de bestuurden en zo het menselijke gezicht van de burocratie zijn". Dat de burgers blij waren met hun nieuwe burgemeester bleek later wel tijdens de re ceptie. De hal van het ge meentehuis was te klein en de Warmonders die Hen drickx-Vlaar wilden felicite ren met de installatie moes ten buiten in de rg wachten. Wethouder Kohlbeck: "Een teken van verloedering...." WD en CDA vinden praatgroep nutteloos WASSENAAR - Dc subsidie aan de "gespreksgoepen vrouwen 40 plus" wordt geleidelijk ingetrok ken. Zowel dc Wassenaarsc CDA als de WD zijn van mening dat dit jaar slechts een deel van de kosten voor vergoeding in aan merking komt. Een voorstel van het D'66-raadsIid Nieuwenhoven om de subsidie juist te verhogen (van bijna 9000 gulden naar ruim 15.000 gulden) kreeg alleen dc steun van de PvdA en de onafhankelijke me vrouw Van der Heiden. Mevrouw Van der Wiel (WD), die van het begin af aan twijfelde aan het nut van de gespreksgroe pen, wilde naast de huisvestings kosten slechts de helft van de personeelskosten vergoeden. Burgemeester en wethouders hadden dat ook voorgesteld. Verberne (CDA) zei Dit werk spreekt blijkbaar wel aan. Daar om vind ik het erg spijtig dat in de stukken het advies van de Wassenaarse vrouwenraad ont breekt. Ik heb daar bij herhaling omgevraagd". Ondanks zijn woorden ging zijn partij even la ter wel akkoord met de het in trekken van de subsidie. Goulooze (PvdA) en Nieuwenho ven (D'66) vonden het een slecht voorstel. Zij wilden eerst meer gegevens over de gespreksgroe pen, maar de meerderheid van de raad was het daar niet mee eens. Met de steun van de direc teur van de GG en GD in de rug ("vrouwen boven de veertig zgn geen probleemgroep in medi sche zin") werd tot afbouw van de geldelijke steun besloten. Brandweer De Wassenaarse brandweer treedt toe tot de 'regionale brandweer Haagland'. Verder ging de ge meenteraad akkoord met een voorstel van B en W om het korps in de toekomst uit te brei den tot zeventien beroeps- en veertig vrijwillige spuitgasten. Problemen had een deel van de raad met de - volgens hen - ex treem hoge kosten, die de brand weer met zich meebrengt. De brandweer kost een slordige an derhalf miljoen per jaar. Nieuwzwaag (WD) en Greep (PvdA) wilden meer gegevens over de totstandkoming van dit bedrag. Greep (PvdA): "Als ik Wassenaar vergelijk met andere gemeenten dan rijzen de uitga ven per hoofd van de bevolking bij ons de pan uit. Voor een deel schrijf ik dat toe aan het bestaan van Wassenaar Zuid met onder meer eé'n aantal ambassadewo ningen. Kan B en W misschien OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest dreigt in zeer ernstige financiële moeilijkhe den te komen wanneer het streekenergiebedrijf Rijnland in 1982 geen winstuikering aan de gemeente uitbetaalt. De Oegstgeester wethouder van financiën Kohlbeck, ge confronteerd met dit sombere toekomstperspectief, zegt nog niet te weten hoe de finan ciële problemen moeten worden opgelost. meer geleid tot de afspraak dat de onroerend goedbelasting met vijf tot acht procent zal stijgen. Dit zal dan afhankelijk van de behoefte 1,5 tot 2,5 ton moeten opleveren. Ook wordt er op het onderwijs be zuinigd. Zo is al besloten om het aantal uren vakonderwijs op de lagere scholen te verminderen, minder onderhoud aan gymnas tieklokalen uit te voeren en het schoonhouden in eigen beheer te gaan doen. Alles bij elkaar levert dit een ton aan bezuinigingen op. Verhoging van de hondenbelasting en de leges zal een halve ton ex tra in het laatje brengen en ver koop en verhuur van gemeente lijke panden nog eens een halve ton. Ook leiden de bezuinigingen ertoe dat bijvoorbeeld de ge meentelijke subsidie aan het tra ditionele vuurwerk op koningin nedag van vijfduizend gulden zal worden ingetrokken. Nullijn De subsidie op de toneelvoorstel lingen in het Rijnlands Lyceum, groot 17.500 gulden, moeten het zelfde lot ondergaan. Alle andere gemeentelijke subsidies worden op de zogenaamde nullijn gezet, dus mogen niet stggen. Wat dit betreft geeft de gemeente zelf het goede voorbeeld door haar eigen bedrijf gemeentewerken ook op Dinsdag Leiden. Stadsgehoorzaal: verkiezings manifestatie CDA met o.a. minister Gar deniers, 20.00 uur. Kapelzaal K&O-gebouw, Oude Vest: film "Just like at home", 20.00 uur. 't Parlement, Nieuwe Rijn 52: informa tie-avond particuliere woningverbete ring Panctas-Oost en Havenwijk-Zuid, 19.30-22.00 uur. Kantine reinigingsdienst, Noorder straat: inspraakavond voorontwerp-be stemmingsplan Verversbuurt, 20.00 Sleutelbloem 2: gespreksavond Bahó'i gemeenschap, 20.00 uur. Vrouwenhuis, Hooigracht 79: café avond, 21.00-01.00 uur. Voorschoten: VVD-fractievergadering, raadhuis, 20.00 uur. Voorschoten: commissie sport en re creatie, raadhuis, 20.00 uur. Voorschoten: CDA-fractievergadering, raadhuis, 20.30 uur. Voorschoten: PvdA/PPR-fractieverga- dering, raadhuis, 20.30 uur. Voorschoten: politieke avond over stemrecht en diensplicht, Lindehoeve, 21.00 uur. Woensdag Leiden. Antonius Clubhuis, Lange Mare: verkiezingsavond PvdA met o.a. kamerlid Van Thgn, 20.00 uur. Academiegebouw universiteit. Ra penburg: actualiteitencollege "Twintig jaar Amnesty", 12.00- 14.00 uur. Kapelzaal K&O-gebouw, Oude Vest: kinderfilms, 14.30 uur. Antonius Clubhuis, Lange Mare: voorlichting over diabetische voet complicaties, 20.00 uur. Stadhuis: raadscommissie finan ciën, 20.00 uur. Stationsplein 10: discussie-avond over het Midden-Oosten, 19.30 uur. Leiderdorp: commissie ruimtelijke ordening, raadhuis, 20.00 uur. Voorschoten: D'66-fractievergade- ring, raadhuis, 20.00 uur. Oegstgeest: vrouwentrefpunt Alet- ta, politieke avond, Tabema Julia- nalaan, 20.30 uur. De gevreesde tegenvaller zou in de orde van grootte van zo'n 3 tot 3,5 ton komen te liggen. In de meer jarenbegroting is althans met een uitkering van die hoogte re kening gehouden. Kohlbeck ziet de gemeente in een klempositie wat de inkomsten betreft, omdat de uitkeringen uit het gemeente fonds ook al teruglopen als ge volg van het regeerprogramma van het huidige kabinet. Om de winstuitkering van het energiebedrijf toch nog zo veel mogelijk veilig te stellen volgt er snel spoedoverleg tussen de aan deelhouders/gemeenten uit de aandringen op een speciale ver goeding van het rijk? Per slot van rekening krijgen we voor ex tra politiewerk rond dergelijke objecten ook extra gelden". Greep wil een overzicht waaruit blijkt wat de brandweer echt kost. De neventaken, zoals de ambulancedienst en de dienst verlening met de kraanwagen moeten apart bekeken worden. En misschien zelfs worden afge stoten, als de kosten voor deze diensten te hoog blijken te zijn. Burgemeester Staab kondigde aan dat in de toekomst moet worden betaald voor dienstverlening met de kraanwagen. Maar verder vond hij de neventaken een goe de zaak. "Gezien de huidige ca paciteit is het alleen maar ver standig dat de manschappen in diensttijd ook andere taken ver richten". regio en leden van de raad van bestuur van Rijnland. Kohlbeck vindt overigens de winst van het energiebedrijf niet te hoog. "In het kader van een gezonde be drijfsvoering moet er wel enige winst zijn, maar dat is slechts een fractie van de omzet van het be drijf'. Mocht dit gesprek geen resultaat opleveren dan zullen de gemeen ten deze extra tegenvaller zelf moeten opvangen. Voor Oegst geest zou dat onder meer een ex tra verhoging van de onroerend goedbelasting betekenen. Kohl beck is eigenlijk tegen zo'n ver hoging maar ziet niet hoe die he lemaal te voorkomen zou zijn. Ook zou het sluiten van het open gedeelte van het zwembad in zo'n geval overwogen moeten worden. "Een teken van verloe dering", aldus Kohlbeck, "maar misschien zijn wij er wel toe ge dwongen". Deze extra bezuinigingen komen dan nog bovenop die welke al voor de begroting van 1982 met de verschillende raadsfracties zijn overeengekomen. Om een dreigend tekort van vijf ton voor 1982, waarvan een groot deel door de stijging van energiekos ten werd veroorzaakt, op te van gen, is er de laatste maanden al druk overleg tussen de raads fracties geweest. Dit heeft onder do nullijn te zetten en een gedeel telijke personeelsstop in te voe ren. Dit laatste moet eveneens] honderdduizend gulden in de ge meentekas houden. Toch zullen al deze maatregelen niet genoeg zijn om het verlies van een heel kleine of helemaal geen uitke ring uit het energiebedrijf op te vangen. Kohlbeck vreest in dat geval dat aan een verdere daling van het aantal uren vakonderwijs op de lagere scholen niet te ontkomen valt. "We zullen dan sneller tot het niveau moeten zakken dat in de rest van de regio gebruikelijk is", zo zegt hij. "Ook zal dan het voorgenomen onderhoud aan de Rhijnhofweg en de Endegeester- straatweg moet worden uitge- de Loopplank, 20.00 i Donderdag Leiden. Stadhuis: raadscommissie volkshuisvesting, bouwzaken, sport en recreatie, 20.00 uur. Stadhuis: raadscommissie econo mische aangelegenheden, 20.00 steld' Overigens wijst Kohlbeck nadruk op dat de uitzonderlijke stgging staat v; aan de gemeenten. "De vaststel- De Lakenhal, Oude Vest 45: lezing met drs. M.L. Wurfbain "De Hollandse 17de eeuwse schilderkunst gezien de energieprijzen los door de bril van de buitenlander, de winstuitkeringen 20.00 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidse- ling van de gasprgs is een zaak weg 33, Voorschoten: spreekuur n de rijksoverheid. De energie bedrijven zgn slechts vervuilers van een doorgeefluikfunctie". Kohlbeck is het eens met het ini tiatief van een groep wethouders van grote gemeenten om de rege ring voor te stellen de gasprijzen met niet meer dan de stijging van het levensonderhoud te laten stggen. De hoogte van de win sten van de bedrijven wordt hier door niet beïnvloed. Ter verdui delijking: de winstuitkering bijvoorbeeld Oegstgeest be- 21.00-01.00 uur. voor invaliden 19.00-20.00 uur, tel. 01717-3309. Architectenwinkel Hooglandse- kerkgracht 32: vrn advies, 19.30- 21.30 uur. Architectenwinkel Pieterskerkhof 18: vrij advies, 20.00-21.00 uur. Werkgroep Dienstweigeren, Troef, Noordeinde 2a: voorlichting en be geleiding dienstweigeren, 20.00- 21.30 uur. Leidse Werkgroep Homoseksuali teit, Caeciliastraat 18: open avond, draagt 2 procent van de hoogte i de particuliere rekeningen. 't Spoortje, Bernhardkade 40: spreekuur hulp- en adviesbureau HANS SONDERS wao/wsw, 19.00-20.30 uur. Oegstgeest: raadsvergadering, Ter- weeschool, 20.00 uur. Zoeterwoude: raadsvergadering, raadhuis, 20.00 uur. Warmond: raadsvergadering, raad huis, 20.00 uur. LEIDERDORP - De uitbreiding van het ijsclubgebouw aan de Leiderdorpse Mauritssingel hoeft niet geheel door IJssport Leiderdorp zelf betaald te wor den. Na de vergroting van het clubgebouw komt ook de dui- venvereniging de Rijnklievers in het gebouw en krijgt de ijsclub ruimte voor jeugdactiviteiten in de zomermaanden WASSENAAR - Eindelijk is nu toch de beslissing gevallen over de Hoge Klei. Met elf stemmen voor en negen tegen besloot de gemeenteraad gisteravond om de mogelijkheden van woningbouw op het rustieke plekje Wassenaar te onderzoeken. Als alles meezit zullen burgemeester en wethouders iti oktober een onlwerp-beslemmingsplan klaar hebben. Na talloze eerdere besprekingen beperkte de raad zich gisteren tot hel afleggen van een korte stemverklaring. NieuwzaagjVVD) probeerde op het allerlaatste moment de anderefracties nog over te halen om de Hoge Klei in de huidige toestand te bewaren. "Ik doe een beroep op u om deze unieke plek te sparen. Over de voorstanders van woningbouw zou ik uüllen zeggen: zij geven de kiezers stenen voor brood". Omdat Lodder partij Wassenaar) ziek was. stemde alleen de VVD-fractie tegeri. Het CDA. voorstander van gedeeltelijke bebouwing van de Hoge Klei, wil dat de voorbereiding van het bestemmingsplan met de grootst mogelijke voorzichtigheid gebeurt. De PvdA en D'66 gingen eveneens met het voorstel akkoordal betwistte Greep (PvdA) de formulering van de CDA-woordvoerder. "Het gaat nu gewoon om een nieuw bestem mingsplan. Laat daarover geen enkel misverstand bestaan", aldus de socialist LEIDERDORP - Zo gemakkelijk als de Leiderdorpse gemeente raad over 'moeilijke' zaken heen stapte, zo veel moeite gaf het voorstel van B en W om een rookverbod in te stellen. In de vorige vergadering had de ge meenteraad besloten de eerste anderhalf uur (tot half tien) niet meer te roken. Gisteravond kwa men B en W met een voorstel om dit in het reglement van orde vast te leggen. Twee 'kettingrokers', de PvdA'er De Water en zijn partijgenoot Leijnse probeerden nogmaals dit besluit te ondergraven. Demon stratief stak De Water direct na de aanvang van de vergadering een zwaar shagje op. Nu kon het nog want het voorstel van B en W was nog niet aangenomen. De Water sprak later van een onlo gische zaak. De eerste anderhalf uur mag er niet worden gerookt en dan staan de ventilatoren aan. Als de rokers hun gang mogen gaan, worden de ventilatoren - in het kader van de energiebespa ring - uitgezet. "Laten we doorro ken met de ventilatoren aan. An ders paffen we de hele zaak vol" aiuus ue PvdA'er, die naast de bijval van zijn partijgenoot ook de steun kreeg van 'kettingroker' én wethouder Verdier. De laatste kon het ook niet laten om ge woontegetrouw een sigaret op te steken aan het begin van de ver gadering. Na een korte en vinni ge berisping van wethouder Meerburg (de verstokte niet-ro- ker), die zei "dat de raad niet meer moest zeuren", ging de meerderheid akkoord. Uitgezon derd natuurlijk De Water en Leijnse. De gemeenteraad van Leiderdorp ging in de raadsvergadering van gisteravond met het voorstel van B en W akkoord. De gehele WD- fractie was echter tegen. Me vrouw Huigen (VVD) vond dat de ijsclub niet het gehele bedrag (47.000 gulden) van de gemeente moest krijgen, maar zo'n 10.000 gulden minder.Toen dit voorstel door de meerderheid van de raad werd afgewezen stelde zij voor de huurprijs na de verbouwing niet met 1.000 gulden maar met het dubbele te verhogen. Ook dit voorstel werd door de meerder heid afgewezen. De vereniging het Zijlkwartier, de foto- en filmclub Daguerre en K 0 Leiderdorp hoeven voorlo- nota op komst". pig geen huurverhoging te beta len. Op dit moment betalen de verenigingen, die vaste gebrui kers zijn van het wijkcentrum Zijlkwartier, vijf gulden huur per uur. Het gebouw wordt echter niet continu gebruikt en daarom is er een financieel tekort van bij na 30.000 gulden. Volgens B en W mogen de vaste gebruikers niet opdraaien voor dit tekort en daarom stelden zij voor de huur niet te verhogen. Voor verenigin gen, die eenmalig gebruik ma ken van het wijkcentrum, is de huur bepaald op elf gulden. Wethouder Bezemer: "Tarieven- Wethouder Bezemer kondigde aan dat er binnenkort over deze tarie ven nog wel een keer gepraat zou worden. Bezemer: "Verborgen subsidies in de vorm van een la ge huurprijs moeten op een be paald moment zichtbaar worden gemaakt. Later zullen we er niet onderuit kunnen om de zaak rea listischer te bekijken". Het vol gende gesprek zal plaatsvinden aan de hand van de op stapel staande tarievennota, die in sep tember moet verschijnen. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht, zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 15 mei tot 22 mei door: Doeza Apotheek, Dóezastraat 31. tel. 121313; Apotheek Van Breest-Smal- lenburg, Loevestein 6, tel. 890,000. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rgn: 12J753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. :st - Interkruis, Lijtweg 7, tel. Voorschoten - gezondheidscentrum, v d. Waalslaan. tel. 4641. Warmond - S. Posthuma, Kagerplein 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. VOORSCHOTEN - Óp de Voor straat in Voorschoten is iemand afgelopen zaterdag tijdens de ge- raniummarkt een buisje met 30 40 Cranimal-tabletten verloren. Het aluminiumbuisje heeft een wit etiket waar de merknaam in groene letters op staat. Een over dosis kan zeer gevaarlijk zijn. Wie het buisje vindt zich melden bij de politie in Voorschoten, tel: 01717-4993 LEIDSCH X5. DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B V. Hoofdkantoor, LEIDEN Telefoon: 071-144941 Nabezorglng van Telefoon 071-123143. Witte Singel 2311 BG Abonnementsgelden bij LEIDEN vooruitbetaling te voldoen. Postbus 54, 2300 AB Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incaasokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement 49.55 Per post 171,90. Jaarabonnement 1186,70. Per post f 276,10. Losse nummors f 0,70. Adjunct-hoofdredacteur: R.D Paauw. Alg. redactiechef: A. van Leeuwen. Plv. Alg. redactiechef: J.M.J. Post. Rubriekchefs: J. Kroon (stad) J.P.M. van der Meer (regio) W. Wlrtz, (binnenland) J. Ruygrok- Hooqeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdlenat met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Stockholm, en Djakarta. Redactie randgemeenten: TEI. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 Ch.' Lennartz 071-121481. Oegatgeest H. Sonders 071-155854. Voorschoten J. Peetere 071-769935. Zoeterwoude R. Stevens 071-890847. D.J. Roeleven. 01715-1403 Warmond R. Hoekstra. 071 762551. Wassenaar W. Olyslagers P.C. Rosier (radio en televl- tel. 071-133202

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2