LEIDSCH DAGBLAD Rente VS opnieuw hoger r lag. ere eisen Veel in bouwfraudezaak Werkloosheid in bouw vorig jaar verdubbeld Slachters dreigen met actie Herstel economie zal langer Laatste Nieuws Wiegel SNELSTGROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis DINSDAG 19 MEI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36476 Directeur 6. Koopman Hoofdredacteur A.A.M. Schuurmans Adj.-hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bissau WceSiigeM 2311 BG Leden Voor leLnrs.cotton Vanuit cel naar examen LEIDEN - Twee Leidse jon gens van vijftien doen dezer dagen eindexamen in het technisch onderwijs, terwijl ze vastzitten op het Leidse politiebureau. Elke examen dag gaan ze van het politiebu reau naar school en daarna weer terug. In de nacht van zondag op maandag omstreeks tien voor drie zag de politie de jongens op de Kooilaan fietsen met een aantal zakken en brom- fletshelmen. Toen ze de politie zagen nade ren vluchtten ze naar het volkstuincomplex "Ons Bui ten". Éen van hen werd tien minuten later aangehouden; de volgende dag meldde de ander zifch. In de zakken zaten bromfiets- onderdelen die waren gesto len bij een bromfietshande laar aan de Middelweg. UTRECHT (ANP) - De werkloos heid in de bouw is het afgelopen jaar meer dan verdubbeld. Dat blijkt uit het jaarverslag van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid over 1980. Vorig jaar ontving het SBF ruim 110.000 aanvragen voor een ww-uitkering tegenover bijna 55.000 in 1979. In tegenstelling tot voorgaande ja ren nam de werkloosheid na de winterperiode vrijwel niet af. In de eerste zes maanden van '80 meldden zich wekelijks gemid deld bijna 1500 werknemers voor een uitkering. In de tweede helft van het jaar waren dat er al ge middeld 2.750 per week en tegen het eind van het jaar waren er weken van ruim 5.000 aanvragen. De slechte economische omstan digheden zijn ook duidelijk zichtbaar bij de premie-inning. Het sociaal fonds heeft steeds meer geld te vorderen van faillie te bouwondernemers. Eind 1979 lag het bedrag iets boven de zes tig miljoen. Een jaar later was het inmiddels opgelopen tot ruim 110 miljoen. Het aantal uitge sproken faillissementen in de bouw nam ook toe met 72 pro cent. Het SFB waarschuwt dat 1981 weer een heel moeilijk jaar zal worden voor de bouw, wanneer de overheid niet snel krachtige maatregelen neemt. Het bedrijfspensioenfonds voor de bouwnijverheid belegde het af gelopen jaar ruim 150 miljoen in onroerend goed in Nederland. Dat was meer dan ooit tevoren. Naast het verstrekken van lenin gen aan woningbouwverenigin gen (ruim 75 miljoen gulden) fi nancierde men vorig jaar de bouw van ongeveer 2400 premie- huurwoningen. Het aantal ziekmeldingen in de bouw nam vorig jaar met zeven procent toe. In 1980 werd over 4.8 miljoen dagen een uitkering verstrekt, eind vorig jaar kregen 61.100 bouwvakkers een wao-uit- kering, 2.300 meer dan het jaar daarvoor. LEIDEN - Een weinig voorkomende gebeurtenis: twee hoofdagenten die het tot meester in de rechten brengen. De 32-jarige mevrouw Brughuis en de 28-jarige Schildwacht zijn daar beiden vrijwel gelijktijdig in geslaagd. Burgemeester Goekoop feliciteerde de Leidse hoofdagenten gisteren met het behalen van hun juridische titel en gaf hun een tegel met daarop het wapen van de gemeente Leiden. NEW YORK/DEN HAAG (AP/ANP) - De rente in de Ver enigde Staten is gisteren opnieuw gestegen en bedraagt nu twintig percent. Op de New Yorkse beurs in Wall Street wordt gevreesd dat op korte termijn eerder een nieuwe stijging dan een daling van de rentetarieven aan de orde zal zijn. Voor de rente in Europa zal dat niet zonder gevolgen blijven. Ook hier zullen in dat geval de tarieven moeten worden aangepast. Koningin Beatrix en Prins Claus hebben gisteren een bezoek gebracht bezocht onder meer Vietnamese vluchteling etj es in een opvangcentrum i .an Overijssel. Het koninklijk paar i Steenwijkerwold. In het gisteren verschenen jaar overzicht van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) wordt ge signaleerd dat een herstel van de economie niet zoals verwacht midden dit jaar aan de orde zal zijn, maar op zijn vroegst rond de jaarwisseling zal optreden. Vol gens het IMF is dat te wijten aan de hoge stand van de rente. Het bestuurscomité van het IMF is deze week voor een vergadering bijeen in Gabon (Midden-Afri- ka). Daar is ook een bijeenkomst van de zg. "Groep van Tien", de tien invloedrijkste landen bin nen het IMF waartoe ook Neder land behoort. Volgens de ver wachting zal deze groep de con clusies van het IMF onderschrij ven. Het IMF ziet als lichtpunten dat de inflatie in veel industrielanden daalt en dat ook de tekorten op de betalingsbalansen (overzicht van importen en exporten) afne- Het IMF is gunstiger gestemd over de rentestand. Op korte termijn verwacht men in die kring wel degelijk een daling. De hoge ren te in de VS is het gevolg van het beleid van de Amerikaanse rege ring om de inflatie te bestrijden. Tijdens de eerste drie maanden van dit jaar is dat gelukt en lag Laatste poging Centrumpartij strandt ook (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN - De advo caat-generaal mr. Bos heeft in hoger beroep een gevangenis straf van drie jaar en zes maan den geëist tegen de hoofdver dachte in de Lemy-affaire, Hans van L. (40). Zijn boekhouder, de 25-jarige Frits R., hoorde twee jaar gevangenisstraf tegen zich Deze eisen liggen aanzienlijk lager dan wat officier van justitie mr. Den Os indertijd voor het Leidse duo in petto had. Den Os ver klaarde in december vorig jaar voor de Haagse rechtbank dat hij "het wettig en overtuigend be wezen achtte" dat Van L. en R. zich schuldig hadden gemaakt aan "het meerdere keren opzette lijk plegen van valsheid in ge schrifte en het ontduiken van de belastingplicht". Den Os eiste te gen Lemy-directeur Hans van L. zes jaar en tegen zijn boekhouder en zwager Frits R. vijf jaar. De rechtbank legde uiteindelijk ge vangenisstraffen van vijf en vier jaar op. Tijdens zijn reqisitoir had mr. Bos het gistermiddag voor het Ge rechtshof over een "gerechtelijk vooronderzoek met gebreken". Hij doelde daarmee op bedenke lijke fouten die opsporingsamb tenaren van het SFB hadden be gaan. Bovendien meende mr. Bos dat een aantal zaken in deze fraudezaak onvoldoende waren belicht. Het onderzoeksteam had volgens hem te veel (bij)zaken in de affaire betrokken. "Men had zich moeten beperken tot enkele harde zaken", aldus de advocaat- generaal. Veel lof zwaaide mr. Bos de Haag se rechtbank toe die er toch maar in waren geslaagd om een ellen lange dagvaarding tot aan het carcas af te kluiven. "Een carcas dat er dan ook mag wezen", merkte Bos op om vervolgens toch 'slechts' 42 en 24 maanden te eisen. Een milde eis die hij ba seerde op de strafmaat in de be kende Rotterdamse fraudezaak rond 'Papa Blanca'. Een zaak waarin de schade veel groter was dan in de Lemy-affaire (circa 17 miljoen) en waarin dus, volgens de redenatie van mr. Bos, ook zwaarder gestraft moet worden. Volgende week woensdag zullen de raadsmannen van de beide verdachten, mr. Van Zellingen en mr. Wladimiroff, hun pleidooi houden waarna het Gerechtshof uitspraak zal doen. De rechtbank in Breda heeft de 31- jarige Roosendaler E.V. gisteren tot twee jaar gevangenisstraf ver oordeeld, nadat de officier van justitie drie jaar had geëist. De rechtbank zei V. te beschouwen als een van de organisatoren in de koppelbazenaffaire in West- Brabant, waarbij voor miljoenen aan loonbelasting en sociale pre mies werd ontdoken. (zie ook pagina Leiden) DEN HAAG (ANP) -- De Centrum partij heeft nogmaals tevergeefs geprobeerd haar kandidatenlij sten in de kieskringen Rotter dam, Dordrecht, Leiden en Haar lem te laten opnemen. In een kort geding tegen de staat, dat gisteren diende voor de presi dent van de rechtbank in Den Haag, mr. M.R. Wijnholt, eiste de partij dat desnoods de verkiezin gen moesten worden uitgesteld als de lijsten niet in alle stembu reaus aan de kiezers worden voorgelegd. Vanochtend wees de president de vorderingen van de Centrumpartij echter af. De rechter meende dat de hoofd stembureaus en de colleges van Gedeputeerde Staten de instan ties zijn die geschillen over de geldigheid van de kandidatenlij sten regelen. Zoals bekend hebben GS van Zuid- en Noord-Holland de lij sten van de Centrumpartij in Rotterdam, Dordrecht, Leiden en Haarlem ongeldig verklaard. het inflatiepercentage onder de tien procent. Het IMF verwacht om die reden dat de rente in de VS binnenkort ook omlaag zal gaan. Op de conferentie in Gabon wordt Nederland overigens niet door minister Van der Stee van finan ciën vertegenwoordigd. De mi nister is oververmoeid en moet op doktersadvies rust houden. Hij wordt vervangen door top man Wellink van zijn ministerie. Bij aanslag Ulster Vijf Britten omgekomen BELFAST - Vijf Britse militai ren zijn vandaag in Ulster bij een aanslag om het leven geko men. Hun pantservoertuig reed in de buurt van de stad Newry, 60 km. ten zuiden van Belfast, over een spoorwegovergang toen zich een ontploffing voor deed. De plaats van de aanslag is niet ver van de woonplaats van de IRA-hongerstaker Raymond McCreesh. De aard van de ex plosie heeft men nog niet kun nen vaststellen. De familie van IRA-hongerstaker Raymond McCreesh heeft gisteren ge vraagd om de verwijdering van twee artsen uit het medische team van de Maze-gevangenis in Belfast, waar Mccreesh gevan gen wordt gehouden. Reagan mengt zich in crisis WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse president Reagan heeft persoonlijk contact gelegd met de Saoedische prins Turki El Faisal, om tot een oplossing van de crisis tussen Syrië en Israël te komen. Dit heeft de Amerikaan se televisiemaatschappij ABC gisteren gemeld. Inmiddels gaat de bemiddelings poging van de Amerikaan Philip Habib door. Habib arriveerde gisteren in Damascus (Syrië) en wordt vandaag in Israël ver wacht. (Zie ook pagina 9) Vrij warm Zonnige perioden, maar ook een regen- of onweersbui. Minimumtempera tuur omstreeks 14 gr. Middagtempe- ratuur van 21 gr. aan zee tot 27 gr. in de provincies langs de oostgrens. Ma tige zuiden wind. 20 MEI 1981 Zon op: 05.38, zon onder: 21.35, maan op: 22.54, maan onder: 06.54. Waterstanden Katwijk: hoog water: 4.57 en 17.19, laag water: 0.59 en 13.14 DEN HAAG (GPD) - De veeslach ters in onze land overwegen ac ties als het ministerie van land bouw blijft weigeren een deel van de keuringskosten voor zijn rekening te nemen. Zo'n actie zou kunnen bestaan uit een of meer dagen niet slachten. De veeslachters ruziën al jaren met het ministerie over de keurings kosten. De slachters betalen die kosten nu, maar vinden dat de overheid voor de keuringskosten moet opdraaien. Het ministerie heeft de keuringskosten slachters per 1 januari juist met vijf procent verhoogd. De veeslachters willen minister Braks (landbouw) aan zijn vorig jaar in de Tweede Kamer uitge sproken beleidsvoornemen hou den, waarbj de keuringskosten in drie jaar zouden verdwijnen. Vooruitlopend daarop hebben 150 slachters inmiddels eenzijdig besloten eenderde van die kos ten niet meer af te dragen. Deze slachters - die verantwoorde lijk zijn voor de levering van tachtig procent van het vlees dat bij de slager ligt - hebben van daag een brief van het ministerie van landbouw gekregen waarin gedreigd wordt met harde maat regelen. Eerst alle keuringskosten afdra gen, anders wordt er helemaal niet meer gekeurd, aldus het mi nisterie in zijn brief. En niet ge keurd vee mag in ons land niet 22 PAGINA'S Bonden woedend op minister Wiegel PAGINA 19 Rijn bedreigd door olielozing Italië behoudt liberale abortuswet PAGINA 9 Schaker Max Euwe tachtig jaar PAGINA 15 Voetbal op tv DEN HAAG (GPD) - De Westduit se televisie verzorgt vanavond een directe reportage van de vriendschappelijke voetbalinter land tussen West-Duitsland en Brazilië. De uitzending op het eerste Duitse net begint om 19.25 uur. Vice-premier Wiegel i.W'/ft.' heelt zich de woede trumèSr* op de hals gehaald van Economische Zaken, de vakbonden en de be drijfsleiding van Volvo Car Re den: Wiegel maakte gisteren een plan bekend, waarbij he' bednjl enige honderden miljoenen gul dens steun krijgt van de overheid, die ervoor moeien zorgen dal het ten dode gedoemde bednjl door kan blijven draaien, dat de staat eigenaar wordt en dat de moge lijkheid wordt geschapen te ko men tot de ontwikkeling van een nieuwe Nederlandse auto In een tijd, die gekenmerkt wordt door een grote economische malaise mag dal een verheugend bericht worden genoemd. Waarom dan toch die woede? Genoemde instanties vinden dat Wiegel afspraken heelt geschon den. die te maken hebben met procedures De vergroting van het overheidsaandeel had eerst moeten worden getoetst aan hel besluit van de Sociaal Economi sche Raad inzake de fusiege dragsregels en de Tweede Ka mer had vooral inzage moeten hebben In hel contract, zoals tij dens een debat is bedongen De bonden verwijten Wiegel boven dien nog dat hij met het bekend maken van het plan een plat vloerse verkiezingsstunt' heelt uitgehaald. Hel verwij! van de platvloerse ver kiezingsstunt is gedeeltelijk te recht, mei de opmerking dal vrij wel elke politicus zich in deze verkiezingstijd van tijd tot tijd van stunts bedient De omschn|ving platvloers is volstrekt onterecht, daar het hier gaal om het behoud van de werkgelegenheid van ruim 5500 man, iels waar vak bonden pal voor behoren Ie staan. Anders ligt het met het schenden van genoemde afspraken Wie gel had de toetsing van de So ciaal Economische Raad moeien afwachten en de Tweede Kamer inzage moeten geven van hel plan. Hij had die alspraak nu een maal gemaakt. Daarbij moet wel worden opgemerkt ol hel belang van de werknemers bij Volvo daarmee meer gediend zou zijn geweest dan nu Er moet nog een nieuwe Tweede Kamer worden gekozen en hel had op zijn minst uitstel betekend en de vraag of de Zweedse eigenaars nog wel bereid waren zolang Ie wachten. Wat dit betreft waren de vooruit zichten allesbehalve ootimistisch. Hel belangnjkste aspect dreigt on der te sneeuwen Namelijk ol de steun van de overheid zal leiden tot het storten van overheidsgeld in een bodemloze put, ol dat de steun zal leiden lot een succes. Volvo Car heelt sinds 1974 een verlies geleden van een kleine 600 miljoen gulden Men gaal nu proberen een nieuwe Nederland se auto te ontwikkelen Een sprong in het duister, zeker ge zien de moordende concurrentie van de Japanse auto-mdustne. Maar een ambitieus plan met gro te nsico's lijkt altijd nog verkieslij ker dan de zekerheid van sluiting van een bednjl met 5500 werkne- worden geslacht. De slachters denken er nu over zelf een dag maar eens niet te slachten. Dat zou snel gevolgen hebben voor het bij de slager aangeboden vlees. de overheid moeten komen, omdat het in het buitenland ook ge woonte is dat de overheid of he lemaal of deels voor deze kosten opdraait. .EIDSCH DAGBLAI Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mi| nu metéén noteren als abonnee Naam Adres: Woonplaats: Gironr S v p bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen neer Leidsch Dagblad. Ant woordnummer 10050.2X0 VB Leiden en de krant komt SNEL tn de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1