AZ: financieel geen Topper Vrij-uit NEC gered door gemeentesubsidie Twijfel over sluitende begroting Etappezege Beeca Mecanicien overleden DINSDAG 19 MEI 1981 SPORT PAGINA 11 Zondag de ondergang van UVS als hoofdklasser meege maakt. Het deed me een beetje zeer. Niet omdat blauwwit bloed in mijn ade ren galoppeert, maar meer omdat voetballend Leiden daarmee weer een stukje in aanzien zakt. Ga maar na: een stad van 100.000 inwoners, geen be taald voetbal en nu ook al geen hoofdklasser meer bij de amateurs. Waarom is het hier toch altijd zo matig geweest op voetbalgebied Ik zou er geen goed gefundeerd antwoord op weten. Vlakbij Leiden ligt Alphen, een plaats van toch 50.000 inwo ners. En ook al geen club die wat in de melk te brokkelen heeft. Ligt het soms aan de grond, is het in deze streek te kleiig? (Want zaterdagclubs als Noordwijk en Quick Boys doen het op zand- en geest grond heel goed). Zijn er soms aardstralen met een betreu renswaardige uitwerking? De hemel mag het weten. Toen het bij UVS-DWV 0-3 was geworden, heb ik het terrein verlaten om met mijn laag hartige inslag nog wat sensa tie op te snuiven bij VTL— Warmunda. Ik dacht dat het met UVS gedaan was. Ten on rechte, vernam ik later, want de blauwwitten hebben zich nog krachtig verweerd, al gingen ze er dan toch op. Bij de uitgang trof ik Bennie Heemskerk, die net naar bin nen ging met Theo van Segge- len als een baaltje meel op zijn schouder bungelend. "Hij moet en zal naar het UVS-veld", zei Bennie grijn zend, "al moet ik hem dra gen". Ik kon mij een zinvollere bezig heid voorstellen. Terugdenkend aan die twee stelde ik later vast: er kómen wel goede voetballers van Leidse grond, maar ze aar den hier niet. En zo lang er geen geld aan te pas komt, zal dat ook wel niet gebeuren. Kunstgras Vorige week heeft de Leidse hoc key verenig ing Roomburg wethouder Tesselaar van sportzaken een 7iota overhan digd, getiteld: "Kunstgras: utopie of bittere noodzaak?" De opzet ervan is uiteraard tot een kunstgrasveld in Leiden te komen, want anders doe je als club niet al die moeite om het op schrift te stellen. De nota lijkt mij goed in elkaar te zittener is in elk geval met heel wat aspecten rekening gehouden. De conclusie luidt: aanleg van een kunstgras veld alsmede de exploitatie zijn duur (bijna drie keer zo duur als de aanleg van een gewoon hockeyveld), maar de kostprijs per speelveld is aan zienlijk lager dan die van een naluurgrasveld, mits het kunstgrasveld optimaal wordt gebruikt: niet alleen voor hockey, maar ook voor schoolsport. De enige aanmerking die ik heb is dat men met nogal verou derd cijfermateriaal op de proppen komt (1976, 1977, 1979). Dat erkent Roomburg zelf ook wel. maar men vindt dat niet van zoveel belang omdat de conclusie (kunst gras is goedkoper, mits opti maal gebruikter niet door zou worden aangetast. Ik hoop het, ik hoop het. Het zou toch beter zijn geweest als men met prijzen van 1981 had gewerkt en de zaak ge heel op Leiden had toege spitst. Dan praat je wat con creter. En dan nu maar kijken wat wethouder Tesselaar en zijn politieke companen er van brouwen. Het mooie is dat de wethouder zelf in Roomburg speelt. (In vertrouwen wil ik u wel meedelen dat zijn spel voor verbetering vatbaar is; misschien dat kunstgras daarbij behulpzaam kan zijn). We hebben hier dus de pikante situatie dat het bestuur van Roomburg zich richt tot één van zijn in het stadhuis ar beidende leden. Dat kan heel leuk worden. Ik zeg er maar even bij dat Tes selaar en het Roomburg-be stuur bepaald niet altijd op dezelfde toonhoogte tsjilpen. Dat bleek onlangs nog bij de discussie over het al dan niet opheffen van de Sportstich ting. Roomburg keerde zich toen tegen de politiek (en daarmee tegen de wethouder op een wijze die Tesselaar bij na het schuim op de mond bracht. Kort en goed: ledenvergaderin gen van Roomburg worden straks nog eens heel boeiende bijeenkomsten. Klap In vrijwel alle kranten kon je het vorige week lezen: in de proloog van de Ronde van Italië heeft Francesco Moser een "psychologische klap" uitgedeeld aan zijn aartsri vaal Giuseppe Saronni. Waaruit besfond die klap dan wel? Hij reed een tijdritje zes seconden sneller. Nou, nou. Heet dat tegenwoor dig ook al een klap? Met in to taal nog zo'n 3000 km voor de wielen? Giuseppe Saronni Maar dan het vervolg "Erg veel zal het de 24-jarige Ita liaanse kampioen niet kun nen schelen, want de organi satie heeft dit jaar een ander bonificatiesysteem per etap pe ingevoerd en Saronni heef in het verleden al meer dan eens getoond in de sprint snel ler te zijn dan zijn landge noot". Dus helemaal geen mep of dreun, constateer ik nu. Bij het internationale persbu reau, verantwoordelijk voor het verslag, heeft kennelijk ie mand de pen gehanteerd die spoken voor klappen heeft aangezien. Kluif De afgelopen tijd hebben man darijnen uit de sport en de politiek met elkaar van ge dachten gewisseld over "uit gangspunten die ten grond slag zouden liggen aan een gezamenlijk beleid over poli tieke vraagstukken bij grote sportevenementen". Men wil af van chaotische bek- vechterijen rond het al of niet boycotten van grote interna tionale wedstrijden in landen waar het niet geheel) pluis is. Mooi, hoor. Maar ik denk dat het niet veel zal uithalen. In een notitie ("Sport, speelbal in het buitenlands beleid?"), die de PvdA gisteren publi ceerde voor "een dialoog" met de sport, zitten al weer royaal de kiemen voor toekomstige trammelant. De PvdA vindt dat ter sprake moet komen: de staat van de mensenrechten in het bewuste land ("Als criterium moeilijk hanteerbaar", zegt men er bij), de aard van de sport bij eenkomst door het land zelf georganiseerd of door een overkoepelende sportorgani satie). de effectiviteit van een door Nederland in te nemen stelling, de mogelijke effecten van een sport boycot op ande re doelstellingen van buiten lands beleid, de houding van de eventuele oppositie in het ontvangende land. Zo. ga daar maar eens even aanslaan. De schrijvers van het stuk mer ken doodleuk op dat het om een "politieke afweging" gaat bij dergelijke discussies en dat het daarom "niet waarschijnlijk is dat alle po litieke partijen tot hetzelfde oordeel komen" Met andere woorden: als er al over dit alles wat op papier wordt geworpen, zal dat zo vaag en voor dertigerlei uit- leg vatbaar zijn dat je op het beslissende moment tóch weer lawaai en gedonder krijgt Het is ook wel begrijpelijk Sport is voor politici een veel te mooi middel om een princi pieel hoogstandje te maken. Want in tegenstelling tot bijv de handel kost een sportboy- cot vrijwel niets Daarom zie ik nu al hoe die dis cussie eindigt: men maakt er kluif van en gooit het gewoon de snert in. Belg De Belgische tegenhanger van Studio Sport heet Sportweek end en ik kijk daar altijd graag naar. De sfeer die rond de Vlaamse verslaggevers zweeft, bevalt me Het liefst heb ik Carl Huy- brechts als presentator Een jongen met een krulletjes- hoofd en meestaleen mo dieus lakleren jasje aan Zijn taalgebruik ervaar ik als aangenaam. "Berchem de gradeert en kan nu dus op beide oren slapen"). Niet ie mand die in elke zin iets lol ligs kwijt moet of barstensvol vakjargon zit, nee. hij produ ceert een losse, soepele voor dracht. Sport is sport en daarover moet je niet praten alsof je het over u^ereldoorlog lil hebt Zondagavond verliepen enke le schakelingen bij Sport weekend uiterst moeizaam Maar Huybrechts gaf geen krimp. Hij is. zo heb ik al eer der geconstateerd, niet van zijn stuk te krijgen Op afar moment zei hij kalmpjes: "En dan knjgt u nu op uw scherm de toto-uitslagen Dat hoop ik in elk geval van harte voor u. want ik ken ze namelijk niet van buiten Bij het afscheid nemen, verwees Huybrechts naar een spor- tuitzending van donderdag, "tvaarin uitgebreid aan dacht voor de overwinning van Herman van Springel in Parijs-Bordeaux" Daarna wachtte hij even en gaf ver volgens met een volstrekt on aandoenlijk hoofd deze prachtige toevoeging prijs "Tenminste, als de studio niet afbrandt". Verrukkelijk Of ze intem bij de BRT ook zo gelukkig met hem zijn, is na tuurlijk de vraag. door Ruud Paauw ALKMAAR (GPD) - Landskampioenschap, finale van de Nederlandse voetbalbeker, eindstrijd Europa Cup III, AZ's palmares tot nu toe. „Een machtig seizoen", glundert Alkmaars voorzitter Arie Ligthart aan de vooravond van de tweede finalepartij tegen Ipswich Town. Een jaartje dat in de boeken van de club met gouden letters beschreven wordt, één boek uitgezonderd: het kasboek. Want ondanks al die s wacht de vaderlandse kampioen aan het einde van de vermoeien de rit langs binnenlandse en bui tenlandse voetbalstadions quitte te spelen en niet meer dan dat. Daarvoor moet in het restje van het voetbaljaar '80-'81 nog aan enkele voorwaarden voldaan Petursson praat met Anderlecht BRUSSEL (ANP) - Petur Pe tursson is in onderhandeling met Anderlecht. De IJsland se international, die twee seizoenen voor Feyenoord uitkwam, heeft vorige week in Brussel een oriënterend gesprek gehad met de mana ger van Anderlecht, Michel Verschuren. Voorlopig heeft Anderlecht de besprekingen opgeschort. "Eerst moeten we de trip naar de Verenigde Staten achter de rug hebben", zo zei manager Verschuren. Afgelopen weekeinde heeft Toine van Mierlo van Wil lem II twee gesprekken ge voerd met manager Tommy Smith van Birmingham City over een transfer naar de Engelse club. De in Soeren- donk wonende speler van Willem II verzette zich in het verleden steeds tegen een eventuele transfer naar Birmingham, maar hij blijkt nu van gedachten te zijn ver anderd. Met de overgang is een bedrag van ongeveer één miljoen gulden gemoeid. flelmond Sport deed Louis Burhcnnc over aan het Bel gische Boom, dat door Co Prins wordt getraind. De bonkige spits werd enkele maanden geleden door Hel mond Sport uitgeleend aan VVV. De jacht op Theo Custers, de Belgische doelman en inter national van Helmond Sport, is in volle gang. De gegadigde is Vertegenwoordi- deze Westduitse vereniging woonden voor Custers afgelopen weekein de de wedstrijd Helmond Sport-Vitesse bij. Aanwezig daarbij was ook een deputa tie van Karlsruhe, dat even als Ajax belangstelling heeft voor de Arnhemse vleugel spits Koolhof. nieuwste Schalke. gers worden: 30.000 toeschouwers morgenavond in het Olympisch Stadion, financieel gewin uit de opbrengst van de televisie-uit zending, 40.000 kijkers op He melvaartsdag bij de finale van de Nederlandse beker en redelijke toeschouwersaantallen bij de laatste thuiswedstrijden tegen FC Groningen, Go Ahead Eagles en Wageningen. AZ komt dan rond en dat betekent ten opzich te van vorig jaar, toen uit de beurs van de sponsor acht ton bijgepast moest worden, een aanzienlijk positiever resultaat. Mindere uitslagen in de competi tie, een snelle uitschakeling in de strijd om de KNVB-beker en een kortstondig verblijf in het Euro pees toernooi voor landskam pioenen volgend jaar hebben een financieel debacle tot gevolg voor de penningmeester van de club en voor de schatbewaarder van het Molenaar-concern, dat mag duidelijk zijn als je zelfs na deze glorieuze periode geen stui ver overhoudt. Naar zo'n sombe re situatie zag het uit na de eerste drie ronden van de UEFA Cup met wedstrijden voor gemiddeld 5000 toeschouwers tegen het Lu xemburgse Red Boys, Levski uit het Bulgaarse Sofia en Radnicki uit het Joegoslavische Nis. Ligthart: „Bulgarije en Roemenië, dat waren dure trips. Er stonden weinig inkomsten tegenover. We hadden de toegangsprijzen laag gehouden, de tv echter leverde niet veel op. We zijn pas gaan verdienen tegen Lokeren en So- chaux, 11.000 toeschouwers en duurdere kaartjes". 15.000 in de eerste drie thuiswed strijden, 22.000 tegen de Belgi sche en Franse opponent en waarschijnlijk niet meer dan 25.000 morgenavond in het Olympisch Stadion, een totaal in zes wedstrijden waarmee je één Rotterdamse Kuip tot de laatste plaats kan vullen (62.000). Mocht het Alkmaarse schip in het nieu we seizoen minder voorspoedig over de golven dansen, dan is een extra bron van inkomsten van harte welkom. Daarom moet de ploeg morgenavond als het oog van voetballend Europa ge richt is op de Engelse provincie club en de formatie uit de kaas stad verkocht worden. Ten-op zichte van de eigen supporters die op het punt staan nieuwe sei zoenkaarten aan te schaffen en ten opzichte van de clubbestuur ders in den vreemde die vriendschappelijke wedstrijden en toernooien een aantrekkelijke tegenstander kunnen gebruiken en diep in de beurs willen tasten. Goodwill kweken, het staat voor op bij de Alkmaarders in dit duel dat sportief gezien (3-0 goedma ken) weinig meer te bieden heeft. Met dat doel voor ogen past geen rel. En toch heeft de Alkmaarse ploeg reden genoeg het paard voor de wagen te spannen. Door een fout van de NOS staat de wedstrijd aangekondigd in de programmabladen, bij vader landse televisiekringen verkeer de men in de mening dat alle fi nales van de Europa Cup recht streeks op de buis zouden komen, een regel die geldt voor de eind strijd van de Europa Cup van landskampioenen en bekerwin naars maar niet voor het slot van de Europa Cup III. De kaartver koop heeft onder die aankondi ging geleden, zo gelooft voorzitter Ligthart en Otto Roffel, directeur van het Olympisch Stadion. AZ heeft het gelalen geaccepteerd. „Waf moeten we dan", zegt Lig thart. „De omroepen vragen hoe veel omroepbladen ze hebben uit gegeven? En dan een knaak per blad schadevergoeding vragen, dat heeft toch ook geen zin". Een strop voor de Alkmaarders is het, hoewel de basis voor de ge ringe belangstelling natuurlijk gelegd is in Ipswich waar de Ne derlandse topper keihard met de neus op het gebrek aan interna tionale ervaring werd gedrukt. Een schadepost betekent het ook voor de UEFA, in Amsterdam met drie man aanwezig om de beker uit te reiken en handen te schudden. Zij incasseerden een forse tegenvaller afgelopen woensdag tijdens de finale van de Europa Cup II (5000 toeschou wers in Dusseldorf) en voor de penningmeester van de UEFA zijn de duels tussen Ipswich en AZ een veel lucratievere zaak, ook al loopt de Amsterdamse voetbaltempel dan lang niet vol. Reden om met de aangesloten landen te gaan praten o gemeentesubsidie NIJMEGEN (ANP) - De Nijmeeg se eredivisieclub NEC kan de ko mende zes jaar op een fikse fi nanciële injectie van de gemeen te rekenen. B en W van Nijmegen zijn in principe bereid de club voor een bedrag van twee mil joen te steunen. Voor het ko mend seizoen omvat de exploita tiesubsidie 318.000 gulden Elk jaar zal dat bedrag 63.600 gul den minder worden. De subsidie zal eindigen in het seizoen 1986' 1987. NEC kan bovendien jaar lijks rekenen op een bedrag van 120.000 gulden. Dit betreft het geld dat NEC moet betalen als huur voor het Goffert-stadion De gemeente maakt dit bedrag over op de rekening van de Nij meegse sportstichting die de sportaccommodaties beheert. NEC krijgt dit bedrag niet zelf in handen maar hoeft ook niet bang te zijn voor een huurschuld De achterstallige schuld van 475 000 gulden zal namelijk in de loop van de zes jaar worden kwijtge scholden. De gemeente is tevens bereid de komende zes jaar de rentekosten van de huurschuld zijnde een bedrag van 182.000 gulden voor haar rekening te ne- NEC hoeft dit seizoen nog niets af te betalen zoals B en W van Nij megen reeds hadden bepaald. NEC had via een brief aan de raadsleden al eerder laten weten daartoe niet in staat te zijn. Se cretaris Van Eldik stelde in de brief dat NEC serieus ZOU BW wegen met betaald voetbal te stoppen wanneer de raad van Nijmegen niet bereid zou zijn de huurschuld tenminste één jaar te bevriezen Nog voordat de raad echter gelegenheid had zich daarover uit te spreken besloten B en W al NEC niet in de kou te laten staan en over te gaan tot fi nanciële steun die in totaal ruim 2 miljoen gulden bedraagt. B en W van Nijmegen zijn wel van me ning dat de subsidie aan NEC w de toekomst stop gezet dient te worden. Om de club niet direct in grote financiële problemen te brengen is echter besloten de steun geleidelik - in zes jaar af te bouwen. Een tevreden AZ-voorzilter Arie Ligthart. Over de financiën is hij r der te spreken. andere opzet van de finale in de Europa Cup I en II, volgens het model van de Europa Cup III. In Jena en Tiflis waren de stadions volgestroomd, kassa voor de UE FA dat tien procent van de recet te opstrijkt en dat percentage nu uitgekeerd krijgt over vrijwel niets. De inkomsten voor de Europese voetbalorganisatie kan nog wel oplopen als vanavond wordt be sloten tot een rechtstreekse tele visie-uitzending, want van die rechten gaat ook een kwart naar de UEFA. De kans op uitzending is zeker aanwezig, ook al is het stadion niet voor de helft gevuld. Een belangrijk punt daarbij is dal België vrijwel zeker wel uit zendt en een deel van Nederland kan kijken, maar net niet dat ge deelte dat tot de klantenkring van de sponsor behoort. Lig thart: „Vanavond hebben we in zicht in het aantal verkochte kaarten en pas dan beslissen we. Hoeveel plaatsen er verkocht moeten zijn? Ik zou het niet we ten, dat hangt af van het feit of er dure danwel goedkope kaarten verkocht zijn" LANCIANO (Rtr) - Mario Bccca heeft gisteren na een kleurloze rit de vierde etappe in de Ronde van Italië op zijn naam gebracht. De kleine Italiaan profiteerde in de laatste kilometer van de rit van Recanati naar Lanciano (214 kilometer) van het heuvelachtige terrein. Hij demarreerde op één van de heuvels en liet zich door het jagende peloton niet meer te rugpakken. Veel winst kon Bcc ca echter niet veroveren Met drie seconden voorsprong be reikte hij alleen de streep. Door die geringe marge behield Fran cesco Moser de roze leiderstrui. Hij hield vier seconden voor sprong op zijn Westduitse ploeg genoot Gregor Braun Sergej Soekhoroetsjenkov heeft gisteren de tiende etappe van de Vredeskoers gewonnen De Sow- jet-renner. die vorig jaar in de Olympische wegwedstrijd zege vierde. had voor de 189 kilometer tussen Mlada Bolcvlav in Tsje- choslowakije en Walbrych in Po len een tyd van 4 uur 52 minuten en 42 seconden nodig In de eind sprint versloeg. "Soekho" zijn landgenoten Logvin, MiLsjenko en Zagrctdinov. die de leiding in het algemeen klassement be houdt. LEUVEN (Belga) - Giovanni Amedco, de mecanicien van het Osella-tcam. is zondagavond in het universitaire ziekenhuis van Leuven ovwlcdn Amedco werd afgelopen vrijdag in de pits van het circuit te Zolder aangere den door de Argentijn Carlos Reutemann. Hg liep daarbij on der meer een schedelbasisfrac- tuur op Amedeo. die vrijdag avond meteen werd geopereerd, werd vanaf zaterdag kunstmatig in leven gehouden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11