Een hele goeie zware shag is samen gesteld uit de beste Kentucky tabakken. Rakettencrisis druk van ketel Nauwere banden tussen VS en Zuid-Afrika België spaart bedrijfsleven Paus spreekt via band gelovigen op Pietersplein toe Het betere zware werk. Israël geeft bemiddelaar meer tijd Engeland zou op defensie willen bezuinigen Egyptische minister justitie treedt af Joegoslavië beschuldigt Albanië van inmenging MAANDAG 18 MEI 1981 (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON (GPD) - Het be zoek van de Zuidafrikaanse mi nister van buitenlandse zaken, aan Washington is in meer dan een opzicht veelbetekenend. Toen Jimmy Carter nog presi dent was, werden hoge Zuidafri kaanse functionarissen geweerd om uitdrukking te geven aan Amerikaanse afkeer van de Zuidafrikaanse apartheidspoli tiek. Onder president Reagan echter is het beleid ten aanzien van de mensenrechten onderge schikt gemaakt aan strategische belangen. Daaruit vloeide niet alleen toena dering voort tot regimes in Chili en Argentinië, die voorheen op de 'zwarte lijst' stonden, maar ook een nauwelijks beheerst ver langen het strategisch belangrij ke Zuid-Afrika (zowel vanwege zijn ligging als met het oog op zijn grondstoffen) nader te be trekken bij het offensief dat de Verenigde Staten tegen de Rus sische expansiedrift zijn begon- Botha kwam officieel, maar inmid dels waren vijf hoge Zuidafri kaanse officieren van de militai re inlichtingendienst al geweest: tersluiks maar toch volop in con tact met zulke overheidsinstan ties als de Nationale Veiligheids raad (in het Witte Huis) en het Pentagon. Reagan heeft het Con gres bovendien gevraagd de be paling op te heffen die de CIA verbiedt zich te bemoeien met de toestand in Angola, een kwestie waarover nog bittere politieke strijd zal losbarsten, omdat noch in de Senaat, noch in het Huis van Afgevaardigden de commis sies voor buitenlandse betrek kingen even rechtlijnig conser vatief zijn, als het Witte Huis blijkt te zijn geworden. In Angola strijdt de Unita tegen de regering en tegen de Cubanen die de Angolese regering steu nen. Unita krijgt steun van Zuid- Afrika. De regering van Angola daarentegen steunt de Namibi- sche onafhankelijkheidsstrijders van de SWAPO. De Verenigde Staten willen de Cubanen weg hebben uit Angola. Dat kan, mits Namibië langs vreedzame weg onafhankelijk wordt. Maar VS- hulp aan Unita zou het hele poli tieke gebeuren in deze hoek van zuidelijk Afrika opnieuw in fac toren ontbinden. De Verenigde Staten wensen voor alles dat in Namibië geen links bewind de nieuwe vrijheid gaat beheren. Daarom wil men in Washington vertraging van een onberekenbare onafhankelijk heid voor Namibië. Van Europe se kant is daar van diverse zijden tegenover gezet dat de kansen op een links, marxistisch bewind groter worden naarmate de vrij heid langer uitblijft. Botha kon in Washington te werk gaan in de betrekkelijke zeker heid dat hij niet in het openbaar nadrukkelijk zou worden aange vallen vanwege de apartheidspo litiek, en hij kon behendig profi teren van de voorzichtige Ameri kaanse pogingen Zuid-Afrika al thans strategisch respectabel te maken. Het afwijzen van een VN-politiemacht om de over gang naar onafhankelijkheid van Namibië te begeleiden betekent op zijn minst nieuw uitstel en dat is de Verenigde Staten, al wordt dat niet toegegeven, niet onwel kom. Hoe nadrukkelijk de Verenigde Staten terugschakelen blijkt ook uit de toezegging van Haig dat Zuid-Afrika geen oplossing op gelegd zal krijgen die het niet wenst (ongeacht kennelijk het feit dat het Namibië geheel we derrechtelijk onder beheer houdt) en dat er ook wat de tijd betreft op Pretoria geen druk zal worden uitgeoefend Dit zijn me dedelingen uit Zuidafrikaanse bron - de Verenigde Staten zijn vooralsnog uiterst karig met hun informatie. Het laat zich raden, dat de 'front- lijn-staten' in Zuid-Afrika, die al geweldig protesteren tegen Rea- gans voornemen de CIA wat meer de vrije hand te geven in Angola, deze nieuwe ontwikke lingen met nog meer rumoer zul len onvangen. Voor de Ameri kaanse Afnka-politiek belooft dat weinig positiefs en zulke ont wikkelingen bedreigen zelfs de opmerkelijk rustige situatie in Zimbabwe, het voormalige Rho- desiè. Daar bleef tot ieders ver bazing bloedvergieten uit en Amerika kwam onlangs tijdens een conferentie van donorlanden met een opmerkelijk hoog be drag aan steun voor de dag. De irontiijn-staten" pogen Zim babwe uiteraard bij hun keten van anti-Zuidafrikaanse bastions in te lijven. Onder de omstandig heden die zich nu lijken aan te dienen, zou Amerikaanse hulp dan moeten worden afgewezen. Dit lijkt economisch onverstan dig, maar het zou Zimbabwe ver lossen van een aanklacht om trent politieke collaboratie met een Amerikaanse regering, die een beleid lijkt Ie willen voeren dat zowel in Afrika als in Europa op grote weerstand moet stuiten. Kardinaal Wyszinski stervende WARSCHAU (UPI) - De ernstig zieke Poolse primaat, kardi naal Stefan Wyszinski heeft zaterdag volgens een com muniqué het sacrament der zieken toegediend gekregen. Dit sacrament wordt toege diend wanneer levensgevaar bestaat en vormt de sterkste aanwijzing dat de kardinaal stervende is. Na de plechtigheid nam de kar dinaal afscheid van de aan wezige medewerkers. De kardinaal is sinds midden maart ziek. Artsen hebben niet precies gezegd waaraan hij leidt, maar volgens kerke lijke functionarissen heeft hij vermoedelijk kanker Dader ontkent complot (Van or.ze correspondent Hein ten Kortenaar) ROME (GPD) - Precies om twaalf uur, zoals elke week. klonk gisteren de stem van paus Johannes Paulus over het Sint-Pietersplein. Zijn woor den waren op de band opgenomen in het Gemelli-ziekenhuis in Rome, waar hij wordt verpleegd sinds de aanslag van afgelopen woensdag. De paus is gisteren een half uur opgeweest en zijn overbrenging uit de afdeling intensive care naar een particuliere kamer op de tiende verdie ping kan vandaag of morgen worden verwacht. Over het verhoor van Mehmet Ali Agca, de Turkse dader van de aanslag, is weinig nieuws te melden. In een memorandum van zes bladzijden, dat hij zaterdag aan de politie heeft overhandigd, beschrijft hij zijn bewegingen in de anderhalf jaar sinds zijn ontsnapping uit de militaire gevangenis van Istanboel. Hij geeft toe lid te zijn geweest van de rechtse nationalistische beweging, toen hij in februari 1979 de journa list Abdi Ipekci vermoordde, maar beweert na zijn vlucht uit Turkije zich bekeerd te hebben tot de Palestijnse bevrijdingsbeweging en als lid van het Bevrijdingsfront van Georges Habasj een opleiding te heb ben gekregen in een kamp in Syrië. Agca blijft volhouden geheel alleen en zonder hulp van wie dan ook te hebben gehandeld. De politie blijft er daarentegen van overtuigd, dat hij op zijn reizen is voortgeholpen door zijn kameraden van de verbo den Turkse terreurgroep de Grijze Wolven en door rechts-nationalisti- sche groeperingen in de landen die hij op zijn reizen heeft aangedaan. Het staat vast dat hij in Italië behalve Rome, Milaan en Perugia ook Genua en Palermo heeft bezocht, voordat hij eind april vanuit Milaan deelnam aan een veertiendaagse vakantiereis naar Palma de Mallorca, vanwaar hij op 8 mei in Italië terugkeerde. Een onaangekondigde reis van de Italiaanse minister van binnenlandse zaken Virginio Rognoni naar Bonn, voor een lang onderhoud met zijn Duitse collega Gerhard Baum, wordt in verband gebracht met het on derzoek naar het terroristennet, dat Agca op zijn reizen heeft geholpen. Grote boeketten bloemen worden binnengebracht in het Gemellizieken- huis, waar de paus wort verpleegd. De belangstelling voor de gewonde paus is overweldigend. Hogere accijns BRUSSEL (GPD) Sigaretten en benzine worden in België duur der. opdat het Belgische bedrijfs leven twee miljard gülden min der aan sociale lasten behoeft te betalen. Dat is de kern van een globaal plan om de economie op te krikken, waarover de Belgi sche regering het dit afgelopen weekeinde eens werd. Daarmee werd een crisis in de zes weken oude regering van premier Mare Eyskens vermeden. De rooms-rode coalitie van Vlaam se en Waalse christen-democra ten en socialisten wil de kosten van het Belgisch bedrijfsleven drukken om de werkgelegenheid te stimuleren. Premier Eyskens, een Vlaamse christen-demo craat, zei onlangs dat tien miljard gulden moet worden overgehe veld „van de gezinnen (con sumptieve bestedingen) naar het bedrijfsleven" (voor investerin gen). Hiermee is nu een begin gemaakt. Door vermindering van de socia le bijdragen met twee miljard gulden en enkele andere al eer der genomen fiscale maatregelen wordt in totaal dik drie miljard gulden naar het bedrijfsleven overgeheveld. Omdat de staat zelf geld tekort heeft, wordt de twee miljard gecompenseerd door optrekking van btw en ac cijnzen. Behalve sigaretten (met 14 cent) en benzine (zeven cent) worden ook de kappers, wasmid delen, schoenen en mcubJlen duurder. Behalve deze algemene maatrege len zijn er Waalse en Vlaamse on derdelen in het pakket maatrege len waarover het kabinet-Eys- kens wekenlang onderhandelde. De regering steekt opnieuw dik twee miljard gulden in het Waal se staal. Ter compensatie voor de Vlamin gen mogen Antwerpen en Zee- brugge havenwerken uitvoeren en zal haast worden gemaakt met een nieuw overleg met Neder land over de waterverdragen. Ook de textielsector die vooral in Vlaanderen belangrijk is, kan op overheidssteun rekenen Poli tiek is echter vooral belangrijk dat aan de prijscompensatie, die in België nog steeds wordt toege past, nauwelijks wordt getornd. ADVERTENTIE f2.95 JERUZALEM, BEIROET (GPD. AFP. Reuter, UPI) - De Amerikaan Philip Habib. die bemiddelt in de crisis tus sen Syrië en Israël over de plaatsing van Syrische raket ten in Libanon, krijgt van de Israëlische regering meer tijd om een oplossing voor dit geschil ie bereiken. Hierdoor lijkt de druk in de raket tencrisis enigzins van de ketel te zijn. Eerder kondigde Israël ac ties aan. als Habib's bemiddeling tot niets zou leiden. Het Israëli sche kabinet besloot gisteren geen termijn meer te verbinden aan de missie van de Amerikaan. In Israel zelf klinkt steeds luidere kritiek op het beleid van de rege ring Begin. Begin, die sinds het vertrek van Ezer Weizmann als minister van defensie zowel mi nister van defensie als eerste mi nister is. wordt steeds feller aan gevallen in de Israëlische pers. Ook was er zaterdagavond een demonstratie van 10.000 mensen in Tel Aviv, die Begin's beleid hekelden. De beslissing om Habib meer tijd te geven lijkt mede door deze binnenlandse politieke onrust in Israël te zijn ingegeven. De toon die Begin na de zondagse kabi netsbeslissing aansloeg was vol ledig anders dan die van vorige verklaringen over het Syrisch-Is- raëlische conflict. Tweehonderd militairen hebben Begin in een brief gevraagd "de compromisloze weg van geweld te verlaten en de crisis langs di plomatieke weg op te lossen Op een persconferentie zei de so cialistische opposisitieleider Shi mon Peres gisteren dat Begin niet het recht heeft Israel te ver plichten voor de Libanese chris tenen te vechten. Met deze uitla tingen haalde Peres zich de toorn van enkele ministers op de hals. Deze noemden de uitlatingen van Peres "demoraliserend". Begin; vriendelijker toon Steun Saoedi-Arabïe heeft dit weekeinde openlijk haar steun aan Syrië toegezegd in het conflict met Is raël. Die verklaring werd uitge geven tijdens Habib's bezoek aan dat land. De Amerikaan wordt vandaag in Damascus ver wacht, om dan uiterlijk morgen weer in de Israëlische hoofdstad Jeruzalem terug te keren. Ook dc Iraanse vice-premier Hats- jcmi Rafsanjani heeft inmiddels zijn steun betuigd aan Syrië. Dit weekeinde werd in Libanon zeer hard gevochten tussen Syri sche eenheden en christelijke milities. Zowel in Beiroet als in Zahle werd strijd geleverd Pale stijnse posities in zuid-Libanon werden bestookt door Israëli sche artillerie. LONDEN (l'PI) - De Br.l.r minuter «an defrn»ir John Nott sou tien miljard pond 53 miljard) op dr defrn.ie-uit- gaven willen beiuinigen. so wordt tan "een hooggeplaatste functionaris op het minutene van defen«ie" verno men. Hij sou een aantal grote opper- laktr*,-hepen van de marine willrn te rugbrengen van 56 tot 15 en bijna de helft van het Amerikaanse marineper soneel willen pensioneren om de aan koop van de Amerikaanse Tridenl-ra- ketlen te kunnen beko.tigrn Dese ra ketten worden door onderseeboten ge lanceerd en moeten de verouderde I'o- neuwing kost Engeland >ond 32 miljard). *ou volgen. cher. eigen verklaard t CAIRO (UPI) - President Anwar Sadat van Egypte heeft het ont slag aanvaard van minister van justitie Anwar Abu Sehli. De Egyptische radio meldde zater dag dat Sadat onmiddellijk hier na Ahmed Samir Sami op deze post benoemde. De radio noemde geen reden voor het vertrek van Sehli. De minister van justitie is het twee de kabinetslid in drie dagen dat zijn ontslag aanbiedt. Het ont slag van Sehli volgt op dat van vice-premier Osman Achmed Osman. Minister Sehli i Libische troepen verlaten Tsjaad heeft zaterdagavond tn Tripo li bekendgemaakt dat de Li bische strijdkrachten in Tsjaad begonnen zijn zich te rug te trekken. Zij zullen zich geleidelijk uit Tsjaad blijven terugtrekken naarmate de nationale Tsjadische eenhe den hen vervangen Het Libische persbureau Jana meldde gisteren dat Gaddafi zijn bekendmaking had ge daan tijdens een diner dat ter ere van de bezoekende voor zitter van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid, (OAE), werd aangeboden Stevens verklaarde bij die gelegen heid dat "wij moeten erken nen dat u dc rust, de vrede en de veiligheid in Tsjaad heeft hersteld. Uw inspanningen zijn niet in strijd met het op treden van de OAE" delyk afgetreden uit solidariteit met de vice-premier die een jeugdvriend van hem is Ten grondslag aan het aftreden van Osman lag de publikatie van een boek van zijn hand waarin de vroegere president Nasser wordt beschuldigd van misbruik van zijn functie voor persoonlijke doeleinden De beschuldiging door Osman, een intieme vriend van president Sadat, leidde tot een parlementair onderzoek in opdracht van de president Het onderzoek zuiverde Nasser van alle blaam en de parlementaire onderzoekscommissie pleitte ook Osman vrij van schuld om dat hij niet de bedoeling zou heb ben gehad de overleden presi dent Nasser in zijn eer aan te tas ten. Een dag na publikatie van het on derzoek diende vice-premier Os man zijn ontslag in bij president Sadat. die daarop verklaarde dat deze er in zijn ogen "niet minder om was geworden". Minister weg na kritiek TOKIO (Reuter. AFP) - De Japanse minister voor buitenlandse za ken Ito is dit weekeinde afgetre den nadat er tussen hem en de Japanse eerste minister onenig heid was ontstaan over de bete kenis van een boodschap van het Japanse kabinet. De boodschap lt 1 h.ij tussen Japan en de Verenigde Staten, en werd uitgegeven na een bezoek van de Japanse pre mier Suzuki aan president Rea gan van dc VS. Nadat Ito had verklaard dal het "bondganoofc schap" ook militaire betekenis had. ontstond daar onenigheid over in het Japanse parlement. Ito bood hierna zijn ontslag aan. Hij zal worden opgevolgd door Sunao Sonoda, die al eerder mi nister van buitenlandse zaken O O BELGRADO (Reuter) - Joegoslavië heeft het buurland Albanië beschul digd van openlijke inmenging in zgn binnenlandse aangelegenheden Het Joegoslavische persbureau Tanjoeg reageerde gisteren opeen artikel in het Albanese partijblad Zen 1 Popullit, waarin er bij de Joegoslavi sche regering op werd aangedrongen de zuidelijke provincie Kosovo met haar voornamelgk Albanese bevolking de status van republiek te verlenen Nu is Kosovo een autonome provincie binnen Servië, de grootste Joegoslavische republiek. Kosovo was in maart en april het toneel van bloedige nationalistische rellen, waarbij ten minste negen mensen werden gedood en tallozen gewond De Joegoslavische leiders hebben de rellen omschreven als contra revolutionair Volgens Belgrado waren zij gericht op het doen i het Joegoslavische federatieve staatsverband met zun

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9