Misbruik van ww wordt aangepakt Terlouw: niet met VVD Psychisch leed door gebitsafwijldng Eensgezindheid op congres Europese adoptieorganisaties Arbeidsbureau mag hard optreden Mensenrechten niet enige factor boycot "Lauwersmeer niet voor legeroefening" PvdA-dag tegen doemdenken mislukt Pliiüps lanceert stereo-tv MAANDAG 1» MEI 1081 BINNENLAND PAGINA 7 Internationaal congres kaakchirurgen in Den Haag begonnen DEN HAAG (GPD) - Veel Nederlanders hebben ge- bits- en gelaatsafwijkin gen, zoals sterk naar voren gerichte boventanden, vooruitstekende onderka ken of een gespleten lip (hazelip). De invloed van die handicaps is groot: in 60 procent van de gevallen waarin patiënten zich voor corrigerende behan delingen melden, vormen psychische klachten de drijfveer. De specialisten hebben nu echter meer behandelingsmogelijkhe den dan vroeger. Deze situatie wordt onder meer be sproken tijdens het eerste inter nationale congres kaakchirurgie en orthodontie, dat van vandaag tot en met woensdag in Den Haag wordt gehouden. Daan-oor worden 450 deelnemers ver wacht. voornamelijk uit West- Europa en de VS (orthodontie is tandheelkunde, gericht op de ontwikkeling van een regelmatig blijvend gebit). In vele gevallen vormt de estheti sche afwijking voor de patiënten een bron van psychische moei lijkheden. niet alleen in de jeugd, maar doorgaans voor het hele le- Voor Nederland kan globaal wor den gesteld dat 5 procent van de volwassenen sterk naar voren ge richte boventanden heeft; twee op de 1000 vertonen een sterk vooruitstekende onderkaak en één op de 1000 heeft een zoge naamde hazelip. Dit zijn grote getallen op een bevolking van ruim 14 miljoen; het gaat om vele tienduizenden. In Nederland zijn ongeveer 150 or- thodontisten en 120 kaakchirur gen. De ontwikkelingen die zich de laatste 10 tot 15 jaar in deze takken van wetenschap hebben voorgedaan, worden stormachtig genoemd. Vooral inzicht in oor zaken en gevolgen en de chirur gische mogelijkheden zijn sterk toegenomen. Men heeft onder andere geleerd dat er. wat de ka ken betreft, bepaalde groeipatro nen zijn. In combinatie met een zeer belang rijk geworden röntgenbehande- ling is men nu beter dan ooit in staat voorspellingen te doen over die groeipatronen en over be paalde afwijkingen. Daaruit kwam de laatste vijf jaar naar vo ren dat bepaalde ingrepen beter kunnen worden uitgesteld tot de patient volgroeid is (ongeveer 17 jaar) in plaats van het van jongs af aan steeds opnieuw cornge- Vaak is het nu ook mogelijk bij vol- correcties uit te voe- ■raard een psy chologisch belang is gemoeid De inzichten hebben er tegelij kertijd toe geleid dat in voorko mende gevallen op jeugdige leef tijd niet alleen aan de tanden, maar ook met betrekking tot de kaakgroei correcties kunnen worden gedaan. WAGENINGEN (ANP) - Ver tegen woord igers van de over het algemeen grootste adoptieorganisaties uit negen West Europese landen heb ben zaterdag in Wageningen besloten tot overleg en sa menwerking Afgesproken is dat do instellingen elkaar op de hoogte houden van de ac tiviteiten. zodat dubbel werk en ongewenste concurrentie kan worden voorkomen De adoptieorganisaties zullen el kaar voorts lijsten sturen met malafide instellingen. DEN HAAG (GPD) Werklozen met een uitkering die niet voldoende meewerken aan het vinden van nieuwe arbeid, zullen in de nabije toekomst harder door het arbeidsbu reau worden aangepakt. Dit blijkt uit nieuwe richtlijnen, die door het ministerie van sociale zaken worden opgesteld. De arbeidsbureaus moeten de con trole op misbruik of oneigenlijk gebruik van werkloosheidsuitke- ringen verscherpen en meer een vormig toepassen, aldus de werkgroep die de richtlijnen heeft ontwikkeld. Op dit moment wordt nog te ver schillend gereageerd op „niet toelaatbaar gedrag" van werklo zen en ook de melding hiervan aan de uitkerende instanties laat te wensen over. In een aantal ge vallen is er zelfs sprake van han delen in strijd met de wet, zo schrijft de werkgroep in een rap port aan de directeur-generaal voor de arbeidsvoorziening. De werkgroep is ingesteld nadat de Algemene Rekenkamer meerde re malen de minister van sociale zaken had gewezen op de onvol doende controle van arbeidsbu reaus op misbruik van sociale uitkeringen. Met name de onge lijke aanpak van de verschillen de bureaus leidde tot rechtson gelijkheid voor de werkzoeken den en nadelige financiële gevol gen voor de samenleving. Om een einde te maken aan deze si tuatie heeft de werkgroep richt lijnen opgesteld voor de behan deling van de 17 meest voorko mende gevallen, welke tot mis bruik van uitkeringen kunnen leiden. In alle gevallen zal het arbeidsbu reau op eigen initiatief misbruik aan de uitkerende instantie moe ten melden. Naast de gronden voor het intrekken van de uitke ring moet het arbeidsbureau vol gens de Werkloosheidswet ook de duur van intrekking aange ven. De werkgroep wil het bepa len van de duur van de ..straf' echter overlaten aan de bedrijfs verenigingen, zoals ook nu de praktijk is. De gevallen waarin zowel de uitke ring wordt gestopt als de bemid deling door het arbeidsbureau wordt gestaakt, zijn die waarbij werklozen een beroep opgeven welke niet aansluit op de geno ten oplcidung en ervaring en waarvoor niet ..naar verwachting nu of in de nabije toekomst in de te beschouwen regio werkgele genheid aanwezig is". Ook het niet reageren op een op roep om op een bepaalde tijd er gens te verschijnen of mee te werken aan een medisch of psy chologisch onderzoek, kunnen reden tot intrekking van de uit kering en stoppen van de bemid deling zijn. Hetzelfde geldt voor het weigeren van bij- of omscho ling, waarbij volgens de nieuwe richtlijnen het arbeidsbureau de gronden van de weigering moet beoordelen. Ook zullen maatre gelen worden getroffen als een werkloze tijdens scholing niet meewerkt aan het bereiken van een voldoende resultaat. Ook het herhaald niet acceptabel reageren op speciaal aan de werkloze gemelde vacatures, kunnen hem de uitkering en ver dere bemiddeling kosten. Dat zelfde moet volgens de werk groep het geval zijn wanneer een werkloze die arbeidsongeschikt is, niet akkoord gaat met een ar- beidsgeschiktheidsverklaring en tegenover het arbeidsbureau vol houdt dat hij niet kan werken. Wanneer een werkloze zijn baan geheel of mede door eigen toe doen is kwijtgeraakt, zal het ar beidsbureau dit aan de uitke ringsinstantie moeten melden. den haag )anp) - Niet alleen de mensenrechten in een land, maar ook nog zeven andere factoren zijn belangrijk voordat gespro ken kan worden over een boycot van Nederlanders aan een sport manifestatie in het buitenland. Dit blijkt uit de notitie "sport, speelbal in hét buitenlands be leid?" van de Tweede Kamèr- fractie van de Partij van de Ar beid. De factoren die bij de afweging tot een boycot een rol spelen zijn verder onder meer de politieke situatie in dat land, het effect van een boycot, de aard en de organi satie van de manifestatie en de houding van de oppositie in het land. WEERRAPPORTEN Amsterdam onbewolkt 16 De Bilt peelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlit inger onbewolkt 16 4 1 licht bew. lü 7 0 onbewolkt 17 6 U onbewolkt 17 7 3 licht bew. 16 7 3 onbewolkt 17 8 06 onbewolkt 14 8 5 onbewolkt 15 7 2 zwaar bew. 14 8 0 onbewolkt 21 10 0 onbewolkt 21 12 0 licht bew 22 10 9 onbewolkt 19 10 0 licht bew. 16 6 1 licht bew. 17 3 0 half bew. 19 7 0 onbewolkt 17 2 0 half bew. 14 3 7 half be on be wol) 25 17 - 11 De notitie is volgens de PvdA-f- ractic bedoeld als basis voor een gesprek met de Nederlandse sportorganisaties over deze pro blematiek. Het stuk gaat over de problematiek van een boycot van sportmanifestaties in landen met omstreden regimes in relatie tot het gevoerde buitenlandse beleid van Nederland. In de notitie staat te lezen dat op het eerste gezicht weinig lijn te ontdekken is als het gaat om het al dan niet deelnemen door Ne derlandse sportlieden aan een sportbijeenkomst in een ander land. De schrijvers stellen dat bij een politieke afweging de kans klein is dat de politieke partijen tot hetzelfde oordeel komen. De PvdA wil als een boycot—kwes tie aan de orde komt, de Neder landse Sportfederatie (NSK) een actievere rol geven. De NSF zou zelf met een aantal gedragsregels moeten komen. De federatie zou dan kunnen optreden tussen de sport en de politiek. De PvdA hoopt dan verwijten als dat de 'politiek' te laat met een eventue le boycot komt en dat daardoor de sportclubs niet meer terug- kunnen. niet meer voorkomen. De sport mag echter nooit als enig instrument worden gehanteerd om de Nederlandse afkeuring van de politiek in een bepaald land tot uiting te brengen. Een boycot via de sport komt volgens de PvdA echter snel aan bod als men kijkt naar de middelen om politieke druk uit te oefenen. Zeiler gevonden GRONINGEN I let stoffelijk over schot van de 30-jarigo Robert I'. Krouwel uit Groningen is gevon den op de Engelsmanplaat tus sen Schiermonnikoog en Ame land. Krouwel was één van de vij opvarenden van een zeilbootje, dat de dinsdag na Pasen als wrak aanspoelde op het Noordzee strand van Ameland Van de vier andere opvarenden is nog steeds geen spoor gevonden Volgens de nieuwe richtlijnen mag de eigen schuld geen invloed hebben op verdere bemiddeling. Hetzelfde geldt wanneer een werkzoekende niet wil worden opgenomen in de sollicitanten- bank of op een aanbodlijst van het arbeidsbureau. Ook het her haald niet reageren op meer alge mene informatie kan een einde van de uitkering betekenen, evenals weigering om zich bij een uitzendbureau te laten in schrijven. Dit laatste geldt alleen wanneer een werkloze al eerder als uitzendkracht werkte. Verkoop fietsen breekt records AMSTERDAM (ANP) - Het vorig jaar zijn in Neder land meer fietsen dan ooit verkocht: 1.4 miljoen tweewielers. Dit heeft de stichting fiets bekendge maakt. Volgens die stichting lijkt de markt nog lang niet verzadigd, omdat steeds meer mensen naast de fiets voor dagelijks gebruik ook een tweede fiets aanschaf fen. Dit verklaart ook de geste gen voorliefde van de Nederlan ders voor de sport- en super- sportfietsen. die bijna de helft van de verkoop uitmaakten in 1980. Ook de lichte sportfietsen en racefietsen of semi-racefiet- sen zijn erg in trek bij ons volk. blijkens het bulletin van de stichting. Het aandeel van de Nederlandse fietsenindustrie op de eigen markt bedroeg vorig jaar onge veer zestig procent. Er werden in totaal 1.238.000 fietsen gemaakt, waarvan er 417.000 naar het bui tenland werden geëxporteerd, al dus de stichting. HILVERSUM (GPD) - Het enige tv-debat tussen premier Van Agt en oud-premier Den Uyl is uitgelopen op een vrij matté discussie tussen twee beschaafde heren. Geen vuurwerk, geen diepgravend gesprek, alleen een zeer georganiseerde dialoog, met tijdwaarnemers, elektroni sche klokken en een toezicht houdende notaris Het enige incident was de elektronische klok die uitviel Daardoor leek het alsof Den Uyl meer tijd had gekregen om zijn standpunt uit te dragen dan zijn opponent. De premier was zichtbaar geïrriteerd door dit falen van de techniek. Het debat was georganiseerd door do KRO-televisie en werd zaterdag avond uitgezonden. Het was het enige zichtbare tweegevecht tussen de lijsttrekkers van PvdA en CDA. Twee weken geleden was het tweetal te horen in het VARA-radioprogramma In de Rooie Haan. LAUWERSOOG (ANP) - Dc ko mende regering, die na 26 mei geformeerd zal worden, moet het besluit intrekken om het Lau- wersmeergebicd in te richten tot militair oefenterrein. Deze eis staat in een slotresolutie die de deelnemers van een protestma nifestatie. die zaterdag en zondag in Lauwersoog werd gehouden, met algemene stemmen aanna- Over de intrekking van dit rege ringsbesluit moet bij de komen de formatie in ieder geval ge praat worden. Verder worden al le deelnemers, er waren er in to taal zo'n drieduizend, opgeroe pen om niet te stemmen op die partijen die het Lauwersmcers- gebied verder willc-n gaan milita- Zwa de- LEIDEN Volgens Terlouw (D'66) is een regeringscoalitie van PvdA. D'66 en VVD "nage noeg uitgesloten". Hij zei dat zaterdagmiddag in de VARA- radio-uitzending "In de Rooie Haan". Terlouw noemde de tot standkoming na de komende verkiezingen van een dergelijk kabinet erg onwaarschijnlijk als gevolg van de opstelling van de VVD. Hij verweet deze partij zich "solide" te nestelen in de conservatieve hoek. een reden om juist niet met deze partij in zee te gaan. In dezelfde uitzending keerde VVD-lijsttrekker Wiegel zich tegen de opvatting van Ter louw. Wiegel zei dat de demo craat "een onverstandig be leid" voert en concludeerde dat een stem op D'66 hetzelfde is als een stem op de PvdA. Doemdag De door de PvdA in Utrecht georganiseerde 'Dag tegen het doemdenken' is zaterdag een flop geworden Toen de bijeen komst om elf uur in de grote zaal van het Jaarbeurs-congres centrum (1200 plaatsen) begon, zat een tiental bezoekers elkaar beschaamd aan te kijken In de loop van dc dag groeide dit aan tal nog wel aan tot ongeveer 400. maar toen had de organisa tie de aanwezigen ai een keer gevraagd vrienden en beken den op te bellen om ook te ko- Telcfoons om dat te doen wa ren er genoeg, want er was een batterij neergezet om 'mensen in het land' naar Utrecht te kunnen laten bellen om bran dende vragen op de PvdA-poli- tici af te vuren. Er belden.ech ter vrijwel niemand. Behalve Joop den Uvl en Max van den Berg liet zich bovendien haast geen enkele prominente socia listische politicus liet zien. „Zij zullen, net als de meeste van hun collega's, wel met de poli tieke kramen op dc markt staan", zo luidde de verklaring van de organisatoren. Het belangrijkste nieuws kwam uit het buitenland. Joop den Uyl kon in de loop van de dag bekend maken dat de voor zitter van de socialistische in ternationale Willy Brandt en dc nieuwe Franse president Fran cois Mitterrand hem graag als premier zouden zien terugke ren. Beide politici hadden za terdag naar Utrecht een bood schap van die strekking gezon den. Verzuiling voor de volkshuisvesting en het laten bestaan van de verzui ling in ons onderwijssysteem, zou ik voor het laatste kiezen Het loslaten van de verzuiling in het onderwijs, dus het ver dwijnen van de keuzemogelijk heid tussen openbaar en bij zonder onderwijs, zou een ver arming, een 'vertrossing' bete kenen van het huidige onder wijsaanbod." Dat zei Wim Dectman. ondcr- wysspccialist van de CDA-lrac- tie in de Tweede Kamer, op het zaterdag gehouden congres van dc Vereniging vooi Ipenbaar Onderwijs (VOO) in Breda Hij zat daar in een politiek forum, waar ook DavicI van Ooven (PvdA). Chicl Mortens (D 66) en Henk Verschoor (VVD) deel van uitmaakten. Dectman vroeg zich overigens af of de verzuiling zoveel extra geld kost en zei wat dat betreft het door minister Pais aangc kondigde onderzoek naar de kosten van het verzuilde onder wqnytMin „met vertrouwt n tegemoet te zien Omroepbestel Het huidige omroepbestel moet drastisch veranderen. Te levisie- en radiopiraten hebben ■ÉÉH grote belang voor regionale en lokale omroep en dat het pu bliek dus iets anders wil Een ander omroepbestel zdu in de toekomst ook kunnen beteke nen dat dc omroepbijdrage kan verdwijnen of in ieder geval la ger wordt. Dit zei het Tweede Kamerlid Ed Ngpcls (WD) za terdag in Amsterdam Volgens N ij pels moet het op re deltjk korte termijn mogelijk si 11 2i i' gjonak n aan graal aantal lokale zenders op te zet ten In Amsterdam is volgons hem plaats voor minstens zes radio- en televisiestations De kleine middenstand heeft dan eindelijk ook de mogelijkheid met een rcklameboodschap de ether in te gaan. Hierbij ki de dc stelling bestaat VVD'er ook de bestaande illc gale televisiestations worden ingeschakeld Het was de eerste keer dat de grote Europese adoptieorga nisaties elkaar tijdens een congres ontmoette n Het con gres was een initiatief van het bureau interlandelijke adop tie in Den Haag en de vereni ging Wereld kinderen in Am sterdam. Op een congres bleek dat alleen al in West-Europa per jaar een kleine tienduizend kin deren uit Derde Wereldlan den worden geadopteerd De metslt van deze kinderen k<» men uit Indic. Indonesië, Sn Lanke, Korea en Colombia Veel van deze kinderen ko men op minder betrouwbare en zelfs op volstrekt illegale wijze in West-Europa terecht. In Wageningen werd daarom afgesproken dat de grote bo nafide organisaties in Europa een gezamenlijke gedragsco. de moeten hanteren De Ne derlandse deelnemers aan het congres meenden dat zo'n code er binnen drie vier jaar er zou kunnen zijn Het congres kwam tot de con clusie dat het aantal adoptie- instellingen per land beperkt zou moeten worden tot hoog uit vijf De overheid moet ook strikt toezicht kouden De situatie in de verschillen de landen in Europa verschilt wat dat betreft sterk Denemarken heeft het volgens bestuurslid H Temmink van het bureau interlandelijke adoptie redelijk voor elkaar' Er is daar een goede over- heidssbemoeienis en het aan tal adoptie-organisaties is er zeer beperkt In andere landen, waaronder Nederland, is op dit gebied volgens Temmink veel min der geregeld en is er sprake van een soort 'vrij onderne merschap'. In alle Europese landen zijn de wachtlijsten van gezinnen die een kind uit de derde wereld willen adop teren lang Hetzelfde geldt voor de wachttijden. te manifestatie zaterdagmiddag besluiten om de meeting uit te stellen tot zondag rond een uur of twaalf. Op het actieterrein na bij de camping in Lauwersoog waren in dc loop van de zaterdag al honderden mensen bijeenge komen om deel te nemen aan de demonstratie Volgens oud-minister Stemerdink - voor de PvdA lid van de Twee de Kamer - is het zeker mogelijk dc Nederlandse landmacht te la ten oefenen in Dencmarjken Hij zei dat zaterdag in de VARA-ra dio-uitzending "In dc Rooie Haan". Stemerdink onthulde hierover onlangs gesproken te hebben met de Deense minister Olafsen van buitenlandse zaken De socialist noemde de Deense oefenterreinen onderbezet en voor ons land "het enige alternu tief'. EINDHOVEN (ANP) - Philips komt dit najaar met een stereo- kleurentelevisie op de markt. Dat heeft een woordvoerder van het bedrijf desgevraagd meege deeld. Het eerste stereotoestel wordt gepresenteerd op de "Fun- kausstellung" in Berlijn, die ge houden wordt in de eerste week van SCp!' Philips heelt het toestel ontwik keld omdat vanaf die datum in Duitsland tv signalen met ste reogeluid worden uitgezonden Mondjesmaat zal het nu uw. toe stel ook beschikbaar zijn voor de Nederlandse markt. Het ste reotoestel wordt aanzienlijk duurder dan de gewone mono-tv Wat het nieuwe apparaat precies gaat kosten is nog niet bekend De Philips-woordvoerder ver wacht dat het stereo-apparaat ge leidelijk de mono-tv s zal ver dringen v.in een prijsverlaging van monotelevisies is geen spra ke Eerste actiedag tegen abortus MAASTRICHT (ANP) - Ruim 2000 vrouwen hebben deelgeno men aan de eerste grote demon stratie voor abortus in Maas tricht Zonder incidenten en tegende- monstralics trokken de betoog- sters vanaf het station naar het Staargebouw Daar vond een urenlange bijeenkomst plaats die door meer dan duizend vrou wen werd bijgewoond Spreeksters uit Nederland. Belgie en West Duitsland lichtten de si tuatie in eigen land toe en betuig den solidariteit met de vrouwen in Spanje die gevangen zitten omdat zij abortus hebben l.iten plegen of daarbij hulp hebben verleend E^n aantal vrouwen is zaterdag middag door dc douane-beamb ten aan de grensovergang bij Nicuwoschans wegge tuurd toen zij een actie wilden begin ncn tegen de abortuswetgeving De vrouwen hadden het plan op gevat om Duitse vrouwen die bij Nicuweschans Nederland bin nenkwamen voor te lichten over de nieuwe abortuswetgeving in Nederland. dit jaar? 'tuurlijk weereen fiets-vakantie!

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7