Beleid met r WD-stem Inbraak ontsiert voetbaltoernooi Ontwikkelingsproject Leidse scholen Man zwaar gewond bij schiet partij FNV kraakt economisch plan gemeentebestuur 333.333STE BEZOEKER Taaiproject op Leidse scholen LEIDEN I 1 MAANDAG 18 MEI 1981 LEIDEN - Bij een schietpartij in de Kersenstraat is zaterdagnacht een 39-jange man ernstig ge wond geraakt. Zijn 36-jange ex- vrouw heeft met een pistool ten minste vijf schoten op hem afge vuurd De man werd in beide ar men geraakt. De verwondingen zijn vrij ernstig (het bot van de arm werd verbrijzeld), maar de man verkeert niet in levensge- Man en vrouw waren reeds gerui me tijd gescheiden, maar de man zou al diverse keren zijn voorma lige echtgenote hebben lastig ge vallen Zaterdagnacht gooide de man een ruit in van de woning, waar de vrouw en haar dne kin deren wonen. Inbraak café aan Oude Vest LEIDEN - In café Funk aan de Oude Vest is in de nacht van za terdag op zondag 2400 gulden ge stolen uit de kassa en de flipper kast De daders, van wie tot nu toe elk spoor ontbreekt, kwamen binnen door de voordeur te for ceren. Het is nog niet bekend bn de politie hoeveel schade zij daarmee veroorzaakten. Schade duizenden guldens LEIDEN - Achtervolgd door te genslagen en toch fantastisch ge slaagd. Zo kijkt het Leids Orga nisatie Komitee (LOK) terug op het voetbaltoernooi, dat afgelo pen zaterdag op het Rooden- burgterrein in Sportpark Noord werd gehouden. Geslaagd van wege het enthousiasme van de deelnemers, de belangstelling van de pers (waaronder twee te levisieploegen) en de aanwezig heid van Prinses Juliana. De tegenslagen van dit eerste LOK-evenement werden veroor zaakt door het weer. Door de har de wind moest het parachute springen vervallen en door de re gen viel de belangstelling enigs zins tegen. Naar schatting be zochten toch nog 4500 mensen de gebeurtenis. Een grote tegenvaller was ook het nachtelijk bezoek in de tent waar de Very Important Per sons enige uren tevoren nog een afscheidsborrel hadden gedron ken. In de nacht van zaterdag op zondag werd er voor enige dui zenden guldens aan drank en enkele andere goederen gesto len. De opbrengst van het toernooi (in het kader van het internationale jaar van de gehandicapten ten bate van het Prinses Beatrix- fonds. dat 25 jaar geleden werd ongericht) zal door deze tegen vallers wat lager uitvallen dan waar de organisatoren op gere kend hadden. De preciese balans kan overigens pas over enkele weken worden opgemaakt. Hoogtepunt Het toernooi zelf was echter zeker geslaagd. Het hoogtepunt was natuurlijk de wedstrijd tussen politici en de prominenten uit het bedrijfsleven en de wereld van de media. Nadat Prinses Juliana de aftrap had verricht, het weer intussen flink was op geklaard en het publiek zo was toegestroomd dat de kaartjesver kopers het niet konden bijbenen, gingen de teams onder leiding van scheidsrechter Charles Cor- ver erop los. Dat politici en heren uit het be drijfsleven (en pers) aan elkaar gewaagd zijn bleek ook uit het verloop van de wedstrijd. De prominenten wisten al in de eer ste minuten een doelpunt te sco ren. Maar helaas in eigen doel. Later raakten zij wat meer aan deze volkssport gewend en met de veelal stramme benen werd toch tweemaal niet onverdien stelijk doel getroffen. In de verdediging van de promi Het PvdA-kamerlid Koning (met opgeheven achterwerk) wordt ten val gebracht, of heeft iemand neergelegd. Dat is onduidelijk. Tot de toekijkers behoren in het midden CD A-kamerlid Bakker, V NO-voorzitter Van Veen en rechts CDA-kamerlid Borgman nenten blonk de voorzitter van het betaald voetbal, mr. Eric Vi- lé, uit. Bij de politici was het de niet meer zo jeugdige Martin Ko- nings (PvdA) die respect af dwong en wist staatssecretaris Gerrit Brokx (CDA) zijn doel goed te bewaken. Aan zijn kwali teiten als keeper hadden de poli tici het uiteindelijk te danken dat ze de overwinning behaalden, die overigens pas tot stand kwam nadat de wedstrijd in 2-2 was geëindigd en strafschoppen de beslissing moesten brengen Prinses Juliana woonde de hele wedstrijd bij. geflankeerd door burgemeester Goekoop en zijn echtgenote. De prinses begaf zich in de pauze op het zonover goten speelveld om de muziek G beter te kunnen be- Zij toonde veel waar- ior de Leidse muziek- luisten dering band. TV Veronica maakte tijdens de wed strijd opnamen voor het TV-pro- gramma 'Remmers ontmoet Chris van Veen'. Do Veronica-re porter en de VNO-voorzitter speelden beiden mee in het pro- minentcnteam. Ook de TROS maakte TV-opnamen voor een programma dat in september zal worden uitgezonden en gewijd zal zijn aan het 25-jarig bestaan van het Prinses Beatrix Fonds. LEIDEN De afdeling Leiden van de FNV heeft weinig goede woorden over voor het economisch beleidsplan van het gemeentebestuur. Het plan wordt "gekenmerkt door afzijdigheid en draagt hierdoor een VVD-stempel" en het biedt "weinig aanknopingspunten om het speci fieke Leidse werkloosheidsprobleem aan te vatten". D^ FNV zegt dit in haar jaarverslag over 1980, een jaar waarin Leiden "het hard te verduren heeft ge had", aldus de FNV. Backer Co verdween na 132 jaar uit Lei den, Van der Vliet-Wernink werd failliet verklaard, waardoor 120 mensen hun baan verloren, stu- cadoorsbedrijf Arnoldus sloot zijn deuren (42 mensen op straat) en het laatste restje textiel verliet Leiden met het vertrek van de Leidsche Wolspinnerij. De groot ste klap, constateert de FNV, kan nog vallen: de dreigende sluiting van Adler. Daar komt nog bij dat bedrijven langzaam en onge merkt hun personeelsbestand in krimpen door vertrekkende per soneelsleden niet meer te ver vangen. Volgens de FNV krimpt V en D op die manier zijn peiso- neel jaarlijks met zeven procent Op het probleem van de Leidse werkloosheid haakt het econo misch beleidsplan van de ge meente te weinig in, vindt de FNV. Een van de belangrijkste onderdelen van dat plan is het aantrekken van kantoren met 4000 nieuwe banen in de komen de tien jaar. Daarvoor moet ruim 100.000 vierkante meter kantooroppervlakte worden ge bouwd op het Schuttersveld, en aan de Plesmanlaan. Terwijl er nu al hier en daar leegstand is, zegt de FNV. "De vraag die wij ons stellen is, hoeveel van die 4000 nieuwe kantoorbanen zul len door Leidse werkzoekenden worden bezet?". De FNV vreest dat vele banen door niet-Leide- naars zullen worden ingenomen, omdat bij het gewestelijk ar beidsbureau wel veel handarbei ders, bouwvakkers, ongeschool den enz. staan ingeschreven, maar relatief weinig kantoorbe dienden. Het aantrekken van onderwijsvor men als LEAO's. een HTS en dergelijke biedt volgens de fede ratie geen oplossing, zij zullen veel niet-Leidenaren aantrek ken, wat wellicht een negatief ef fect heeft op de studentenhuis vesting die nu al abominabel is en na verloop van tijd meer werkloze jongeren kan opleve- SIR Wat er volgens de FNV wel moet gebeuren is dat de hoogste aan dacht wordt gegeven aan de ver groting van de werkgelegenheid in de industrie en de bouw. Be halve een actief werv ingsbeleid door de gemeente is het nodig dat de regering Leiden uitzon dert van de Selectieve Investe ringsregeling (SIR). Door deze regeling moeten bedrijven extra premies betalten wanneer zij in het westen investeringen willen doen. De bedoeling was destijds dat zij daardoor uitweken naar gebieden met veel werkloosheid. "De tijden zijn veranderd", zegt de FNV, "Leiden is nu ook een probleemgebied en daarom dient die absurde heffing zo spoedig mogelijk te verdwij- Ook pleit de vakvereniging voor betere werkomstandigheden op de inmiddels leeggelopen afde ling economische zaken en be drijven van de gemeente door het aanstellen van meer perso neel. Goede contactén tussen ge meente en bedrijfsleven zijn van belang, meent de FNV. "Wij kun nen ons voorstellen dat indien er goede contacten zouden hebben bestaan tussen Adler en de ge meente deze laatste, langs haar neus weg, had kunnen opmer ken dat er nogal verouderde schrijfmachines worden ge maakt en of men, al of niet met steun van de gemeente, niet eens op de produktie van moderne elektrische machines kan over schakelen". De FNV noemt het steuntje in de rug dat de gemeen te aan Wernink gaf (door een or der te plaatsen) als voorbeeld. "Wij begrijpen echter heel goed dat een wethouder van economi sche zaken (Fase-Dubbelboer) uit de gelederen van de VVD hiermee veel moeite zal hebben. Haar partij is immers tegen over heidsbemoeiing met het 'vrije' bedrijfsleven". In het economisch beleidsplan van het gemeentebestuur wordt vol gens de FNV veel te weinig aan dacht geschonken aan kleinscha lige bedrijven. Over de mogelijk heid om door subsidies de huur van nieuwe bedrijfspanden laag te houden of over een onderzoek naar ervaringen met verplaatsin gen is in het plan niets te vinden, aldus de FNV. Ook dat wordt ge weten aan de VVD-invloed op het economisch beleidsplan en "zo verbaast het ons niet dat het plan met geen woord rept over het bestrijden van werkloosheid door middel van werktijdverkor ting", merkt de federatie op. De FNV vindt wel dat de gemeente (2538 mensen in dienst in 1980, onderwijs niet meegerekend) als "trendsetter" op dit gebied een voorbeeld zou kunnen geven. Verkiezingen Het CDA Leiden houdt morgen een grote verkiezmgsmanifes- talie tn de Stadsgehoorzaal in Leiden. Minister Garde niers houdt een toespraak en de aanwezigen kunnen haar vragen stellen. De bijeen komst begint om acht uur 's avonds. Bingo Speeltuinvereniging "Rondom de Maredijk" houdt van avond een bingo—avond in het clubhuis aan de Maredijk. De bingo-avond begint om acht uur. Film 1 "Just like at home" is de titel van de film die morgenavond om acht uur wordt gedraaid in de Kapelzaal van het K&O-gebouw ivordt ver toond. Postduiven 1 Uitslag van de wedvlucht Noyon van de postduivenver eniging Het Oosten, gehouden op zaterdag 16 mei: 1. H. van Klaveren, 2. H. van Klave ren. 3 T nan As en Zn 4 G Hendrikse; 5. A. Pracht en Zn 6. T. van As en Zn.. 7. P Juffermans; 8 G Htnarikêt', 9 W ran de Nieuwendijk en Zn.; 10. P. Juffermans. Postduiven 2 Postduivenvereniging De Rijnklievers vloog vanaf Noyon. afstand 305 kilometer. met 287 duiven 1. P ran de Wal. 2 J Kok. 3 S van Goo- zen; 4 J Kok 5 S i*an Goo- zen; 6. J. van Ley den; 7. J. Kok; 8. S. ran Goozen, 9. S. van der Heyden; 10. F. Kiel. Postduiven 3 De postduivenvereniging de LPC vloog met 203 duiven xvanuit Noyon 1 K. van der Meyden. 2. 4. 5. 7 9 en 10 N de Groot en Zn 3 J. Staffe len. 6 en 8 P de Haas. Postduiven 4 De Leidse postduiven vereni ging De Snelvlieger vloog met 427 duiven vanaf Noyon1 G. van Leeuwen, 2. J. van Seggelen; 3 F Jansen; 4 A Com pier5. J. den Dunne Dr 6 P d'Haens, 7 F ><an Seggelen; 8 F. van Seggelen, 9 P. van der Tuin. 10. N. Bink. Postduiven 5 De Leidse Postduivenvereni ging De Vriendenclub vloog de wedvlucht Noyon 1 en 5. W. ran der Kooy. 2. W. Siera Sr 3 P J de Jong, 4 Comb BodijnJRijsbergen; 6. G H. Stipdonk; 7 en 8. Jac Siera; 9. W. Vijlbricf; 10 J Bni0MM LEIDEN - Tijdens de viering van het derde lustrum van Molenmu seum De Valk werd gisteren te gelijk de 333.333ste bezoeker, de familie Stoute, binnengehaald. Deze Leidse familie kreeg van wethouder Schouten een taart overhandigd en het Zuid Hol landse Molenboek. De twee be zoekers die na en voor de familie bij de molen aankwamen, ont vingen ook een attentie. Het Molenmuseum de Valk werd in het voorjaar van 1966 ge opend. De molen is weliswaar al bijna 250 jaar oud, maar pas na het overlijden van de laatste mo lenaar kon worden gedacht aan een bestemming als museum. De zeven verdiepingen tellende ko- renstellingmolen werd toen inge richt met een omvangrijke col lectie molenonderdelen, molen makersgereedschap en curiosa op molengebied. Vandaag was het weer een belang rijke dag voor de Leidse kunst Vanmiddag werden namelijk zo wel de tuin als de gerestaureerde bierbrouwerskamer van de La kenhal opengesteld. Aan de Lammermarkt opende de kunst uitleen bovendien haar deuren. St. Josephschool en kleuterschool Duimelijn LEIDEN - St.Antonius kleuter- en lagere school aan de Boshuizer- laan en de kleuterschool Duime lijn en de St.Josephschool aan de Oppenheimstraat zijn door het ministerie van onderwijs uitge nodigd om een plan in te dienen voor een ontwikkelingsproject. Dit betekent dat de scholen vast gaan vooruitlopen op de wet op het basisonderwijs in 1983. Sa men zijn deze scholenkoppels nu al bezig met het ontwikkelen van een schoolwerkplan, een plan waarin beschreven wordt hoe en waarom er zo gewerkt kan wor den op een basisschool Vis ze ontwikkelingsscholen wor den. werken ze een bepaald facet van het schoolwerkplan dieper uit, zodat ze andere scholen straks hiermee van dienst kun nen zijn. De twee scholen van de Stichting Katholiek Onderwijs zullen dan een soort voortrek- kcrstunctie gaan vullen Beide scholen zijn nu druk bezig met het indienen van het project plan bij het ministerie In okto ber volgt dan definitieve toewij zing. Bij dit project zijn de scho len verzekerd van steun van de Schooladviesdienst Leiden. Ook krijgen de scholen tijdens de voorbereidingsperiode en de de duur van het project extra facili teiten in de vorm van extra man kracht en een financiële bijdra- 01 Het ligt in de bedoeling van de Stichting Katholiek Onderwijs om nauw samen te werken met de Haanstra kweekschool Deze school wordl. als de nieuwe wet ingaat, een Pabo (opleiding voor onderwijsgevenden aan de basis school) Op deze wijze werken de voorbereidingen van de onder wijsvernieuwingen tweeledig: in de scholen en in de opleiding. LEIDEN Leiden Noord en de Kooi zijn vorig jaar augustus be gonnen met het combinatiepak ket. Dit is door de overheid ge- subsideerde vorm van onder- wijsstimulering. waarbij ouders, buurt en school centraal staan. Binnen een combinatiepakket wordt nauw samengewerkt door onderwijs en welzijn. Een van de activiteiten vin het combinatiepakket Leiden is een taalworkgrocp. Acht van de in to taal achttien scholen (kleuter- en lagere school) die aangesloten zijn bij het combinatiepakket zit ten in deze werkgroep de Wig- wam/Karel Doormanschool, de Zonnehoek/Gunningschool, de Kleine Wereld/Prinses Marijke- school en de Springplank/Wil- helminaschool. Ma een periode van voorbereidin gen wordt op dit moment op de ze scholen gewerkt met taal, rond het thema wonen, renove ren, verhuizen en alles wat er verder met wonen te maken heeft. Er worden muurkranten over dit onderwerp gemaakt, kinderen gaan in kleine groepjes onder begeleiding van ouders de buurt in en ze kunnen zich bezig houden met toneel- en poppen spel. Bij dit alles staat taal cen traal. De scholen kunnen bij dit gebeu ren een beroep doen op de ver schillende medewerkers van het combinatiepakket. De bibliothe caresse heeft bijvoorbeeld een collectie boeken samengesteld over wonen en de maatschappe lijk werkster begeleidt de ouder activiteiten. Custom Car LF.IDEN - De Custom Car Mei name zondagn iddt opvallende automobielei sleld. Het exacte bezoekt i~' v allen trok tveel bekijks j groot Zo'n honderd m de hal ten toon ge- "Duidelijkheid nodig rond Noordeinde"* LEIDEN - Er moet snel duidelijk heid komen in de verkeerssitua tie op het Noordemde. Galgewa ter en Weddesteeg. De gemeente raad moet hierover een beslis sing nemen voordat het bestem mingsplan Acadcmicwijk wordt t V' leid I Nil i hi I ooi lU I van PPR. D 66 en PSP aan de raad. In het ontwerp-bestemmingsplan mag de straat langs het Galgewa ter ten behoeve van het verkeer worden verbreed en het terrein tussen het hoofdgebouw van het Marine complex en de Witte Poortkazerne is in het plan even eens voor verkeer bestemd Vol gens PPR. D 66 en PSP is dit in strijd meteen een eerdér gedane raadsuitspraak Hierin werd be paald dat Weddesteeg en Galge water 'autoluw' zouden blijven De partijen stellen voor de in spraak over de te nemen ver keers maatregelen zo spoedig mogelijk te beginnen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3