'Calck I look goed voor grandioze voorstelling Trijfel 'Wrraaak': is een grotesk spektakel 'Lachmentf MAANDAG 18 MEI 1981 AOWer Zoals u zich herinnert, kreeg ik als enige van 22 sportjourna listen, geen visum voor de Sowjet-Unie om Dynamo Tbi- lisi-Feyenoord voor de GPD- kranten bij te wonen. Van de overige 40 dagbladen in Ne derland heeft alleen Het Vrije Volk dit opmerkelijk genoeg voor een berichtje gevonden. In een van de GPD-bladen, de Leeuwarder Courant, heeft 'AOW'er' uit Harkema onder het kopje 'Misbruik gemaakt' in een ingezonden brief uitge legd waarom dat visum me terecht is geweigerd. Ik citeer zijn brief, en zal die daarna puntsgewijs beantwoorden. Want we zijn op de wereld om elkaar te helpen, nietwaar? „Scheepmaker noemt zichzelf columnist, journalist, tv-kri- ticus, sportverslaggever, poli tiek deskundige (I) en poogt soms oma's (2) te laten huilen met verhalen over Sara en Janny. Dal is dus nogal wat. In werkelijkheid is hij een stukjes schrijvende hersen- spoeler. Deze heer S. kreeg het vorig jaar onder het mom van sportjournalist een vi sum voor de Sowjet-Unie en wel om de Olympische Spelen te verslaan (3)". „Van deze gelegenheid maakte hij echter gebruik om de Sow jet-Unie te doorkruisen 4) ten einde zogenaamde dissiden ten (5) te bezoeken, mensen die door ras, geloof of politiek bij Israël en of de Verenigde Staten horen (6), die geen boodschap hebben aan het so cialisme van de Sowjet-Unie, maar met heimwee aan de tijd van de vrijheid terugden ken toen de Oekraine de ko renschuur van de wereld was en deze schuur gevuld werd door de laatste korrel graan uil de boeren te persen tot meerdere eer en glorie, macht en geld van heersers en hun handlangers, terwijl gelijker tijd de voortbrengers van dit graan, de boeren en arbei ders, bij duizenden stierven (7) door armoede en ontbe ring". „Zodoende kregen we tijdens de Olympische Spelen in Moskou van S. regelmatig 'informa Door \ico Scheepmaker tie' over de ellende van de dis sidenten en beledigende en minachtende kritiek op de Sowjet-Unie en haar leiders. Zo maakte S. misbruik van zijn bewegingsvrijheid (8) en vrijheid van meningsuiting (9), door zich te gedragen als een vijand van het land, waar hij gast was (10) en kon nog vrij terugkeren ook (11)". Antwoord - 1: Ik ben wel politiek geinte- resseerd, maar noem me geen 'politiek deskundige', en het staat onomstotelijk vast dat ik columnist, journalist, tv- kriticus en sportverslaggever ben. - 2: 'AOW'er' kan dat weten, als opa. 3: Zo was ik ook 'onder het mom van sportjournalist' voor de GPD-bladen in 1972 in München en in 1976 in Montreal om de Olympische Spelen te verslaan. - 4: 'Doorkruisen' is een groot woord: één dag in Leningrad, twee uur met Intourist in Za gorsk, de rest van de tijd in Moskou. - 5: Die dissidenten zijn minder 'zogenaamd' dissident dan de communisten 'zogenaamd' communist zijn. Overigens heb ik in München en Mon treal eerder meer dan minder Duitsers en Canadezen ont moet die het oneens waren met hun regering en allerlei binnenlandse zaken, alleen waren die daar niet voor ver volgd, waarvoor nog hun ex cuses. 6: Hun tragiek is niet zozeer dat zij door ras, geloof of poli tiek bij Israël en of de Ver enigde Staten horen, maar dal zij door ras, geloof of poli tiek de kans niet krijgen bij de Sowjet-Unie te horen 7: Tijdens de collectivisatie van dc landbouw in 1929- 1934 werden minimaal vijf miljoen boeren gedeporteerd. Dat, en de hongersnood die erop volgde, heeft aan miljoe nen boeren het leven gekost, so-wie-so al aan een miljoen Kazachen, blijkens de volks tellingen. Op 16 april 1933 schreef Nobelprijswinnaar ('De Stille Don') en Sowjet- schrijver Michail Sjolochov aan Stalin over de 'walgelij ke methoden' bij het vorderen van graan: „Herinnert u zich, losif Vissa- rionovitsj, het verhaal van Korolenko 'In een gepacifi ceerd dorp'? Hier is de 'tech niek mensen te laten verdwij nen' niet op drie boeren, ver dacht van diefstal bij een koe lak, maar op tienduizenden collectieve boeren toegepast en, zoals u kunt zien, is het ge daan met een betere toepas sing van technische middelen en met veel meer geraffi neerdheid". (Korolenko schreef over drie geslachtof ferde boeren vóór de revolu tie, Sjolochov schreef over tienduizenden geslachtoffer de boeren na de revolutie). - 8: Kom kom. 'bewegingsvrij heid'... Tot 40 kilometer bui ten Moskou en alleen met spe ciale permissie naar de overi ge Olympische steden. Boven dien ben ik nog een dag lang op de voet gevolgd! - 9: Vrijheid van meningsui ting, ja. in mijn eigen land en mijn eigen kranten, ik zweer dat ik mijn kritiek nooit in de Pravda heb gespuid... -10: Ik was geen gast, maar (ge zien de kunstmatige opwaar dering van de roebeleen viervoudig betalende klant. Als ik voor 200 gulden per nacht een kamer in het Hilton Hotel betrek, ben ik dan als 'gast' verplicht te zwijgen over de slechte service, het gluren door het sleutelgat en het feit dat in de kamer naast de mijne iemand opgesloten wordt gehouden? - 11: U constateert dat met ge paste trots. AOW'er! LEIDEN Het LAK-theater mag zich gelukkig prijzen een van de weinige theaters te zijn, die het "Calck Hook Dance Theatre" voor een optreden heeft weten te strikken. De uit Parijs afkomsti ge groep, die een korte introduc- tie-toernee door ons land maakt, zorgde het afgelopen weekeinde voor een grandioze voorstelling. Een optreden van de Calck Hook betekent twee uur te worden on dergedompeld in een surrealisti sche wereld op de grens van droom en nachtmerrie. De grote zeggingskracht en zorgvuldige mimiek van de spelers zorgen er samen met de feilloos volgende muziek voor, datje geen moment het gevaar loopt voortijdig te ontwaken. In het spel van de groep worden elementen van dans, bewegings expressie mime en muziek tot een geheel verweven. Nu zijn er talloze binnen- en buitenlandse groepen, die zich met combina ties van theatervormen bezig houden. In veel gevallen leidt dat tot eindeloos vervelende experi menten. Door de grote mate van beheersing van elk van de ge bruikte elementen en de nauw keurige manier waarop dezen el kaar aanvullen, laat het Calck LEIDEN - Zelden of nooit is een minder vleiende kritiek aanlei ding voor een artiest om met zijn programma te stoppen. Het lijkt daarom een mirakel, dat Ted de Braak, Joke Bruys, Karei de Rooy (Mini) en Peter de Jong (Maxi) na zaterdagavond in de Leidse Schouwburg nooit meer met 'Lach Menu' in de Neder landse theaters zullen optreden. Tiet was zaterdagavond echter ge- woon de laatste voorstelling in - de Leidse Schouwburg: artiesten •v.; door het dolle heen. Er zijn mo menten, dat je bij de conferences f van Ted de Braak je hoofd moet schudden. Ted de Braak mag dan (bij gebrek aan beter?) de co ryfee zijn van de NCRV. in het theater Schouwburg zien we toch echt niet meer in hem dan de Amsterdamse achtergrond- musikant, die abusievelijk 'Tri ple Sec' inruilde voor iets wat hij nooit helemaal heeft kunnen Hook Dance Theatre zien, dat met versmeltingen van expres sievormen heel goed doordrin gende resultaten zijn te bereiken. Het gespeelde stuk, "Doobaliy/ Black Way", heeft in het begin veel weg van een heksensabbath ondersteund door diabolische muziek. Elke beweging straalt een intense spanning uit. De toe schouwer krijgt nauwelijks de kans om aan die druk te ontsnap pen. Slechts een enkele keer ont laadt de spanning zich in een ko misch woord of gebaar. Vaak is het alsof de spelers door een to meloze woede worden bezeten, Maar de keerzijde van deze 'thea- termunt', met als beeldenaar Joop van der Ende, is een prach tige door Joke Bruys gezongen 'Send in The Clowns', de waan- zinnige muzikaliteit van Peteren Karei en de niet aflatende wijze, waarop Ted dc Braak er steeds weer in slaagt iets volkomen on nozels dc suggestie van humor mee te geven. Ook al moet h(j steeds verdacht lang nadenken over de pointe van z'n eigen grapjes, ai was hij écht de door hem geparodieerde 'Boer Koe koek'. wiens partij is opgeheven, omdat er volgens een andere ca baretier een paar pony's zijn overleden. Het publiek was ove rigens laaiend enthousiast en tot een langdurig applaus bereid. BERT KOEKEBAKKER tt 'Wrraaak!' LEIDEN "Wrraaak" maakte zaterdagavond in het LAK-theater de faam van monsterproduktie meer dan waar. Een onafzienbare verzame ling bizarre gedrochten bevolkte het toneel en maakte van "Wrraaak" een zeer boeiend spektakel. "Wrraaak" is de eerste eigen produktie van theater De Blauwe Zaal in Utrecht. Onder regie van Canci Gcraedls heeft een grote groep van fanatieke amateurs het bloederige drama "The Revenger's Tragedy" van Shakespeares' tijdgenoot Cycil Tourneur bewerkt, liet stuk speelt zich af in een poel van wellust en bederf, waar bedrog en afgunst onge kend woekeren en de edelen hun veile lusten botvieren op ceale vrouw mens dat hen voor de voeten komt Talrijke nakomelingen spinnen vele intriges om de aftandse maar geile hertog van zijn plaats te krijgen. Daartussendoor wandelen twee op wraak beluste broers, die geen middel onbenut laten om het ganse hof naar de andere wereld te helpen. Dit druipende gegeven krijgt er in de Blauwe-zaalproduktie nog een (linke gedachten, ook hun uiterlijk is vaak afzichtelijk Niets wordt aan de verbeelding overgelaten Als in een tot leven gekomen schilderij van Breughel of Hyronymus Bosch volgen de groteske ge stalten elkaar op in potsierlijke afwisseling. Daarin schuilt ook de kracht van de voorstelling. De' plastische weergave van het hofleven gemaakt deze poel des verderfs voelbaar. De grote vaart in de handelingen en in de opeenvolging van scènes zorgt dat het gebrek aan acteerervanng niet opvalt. De absurde kostuums en attributen doen met de tomeloze inzet van de spelers de rest Alle hoe ken en ingangen van het theater worden gebruikt voor dit spel van wellust, begeerte en wraak. Dat de lijn van het verhaal soms haast bedolven wordt door de zwelgen moordpartijen doet niet ter zake. "Wrraaak!" is een heerlijk wulpse en vunzige monsterproduktie WÊLKCVH HOO&VERHEVENÊ IK 96m oe floreer swam-Y S.WAM, UW MEpeRi&e I PIÉMAAR JARÊMUN& I Hg&lKUWKOKSr". waaraan ze nog maar nauwelijks richting weten te geven. Maar steeds opnieuw blijkt dat de be wegingen onderling nauwkeurig op elkaar zijn afgestemd. De houdingen doen in hun gecon troleerde agressiviteit soms sterk aan oosterse vechtsporten den ken. Met bezwerende rituelen en hyp notiserende rythmes appelleert de voorstelling aan diepverbor gen oerkrachten. Een theater groep met een dergelijke intensi teit en uitstraling is maar zelden in Leiden te zien. ARIEJAN KORTEWEG Leidse LUXOR (121239): "Ordinary people du 14.30. 19 00 en 21.30 uur. zo 14 00. 16 30. 19.00 en 21.30 uur. al CAMERA (124919) Taxidnver". da 19.00 en 21.15 uur. 16 jr Kindermatinee "Popeye's lachparade", za en woe. 14 30 uur. zo 13.30 uur. Nachtvoorstelling The man who fell to earth", vr. en za. 23.30 uur. 16 jr LIDO 1 (124130) "Nighthawks". da 14.30. 19.00 en 21.15 uur. zo ook 16 45 LIDO 2 "Nine to five", da 14 30. 19 00 en 2115 uur. zo. ook 16 45 uur. al LIDO 3 "Chère inconnue". la 14 30. 19 00 en 21 15 uur. zo ook 16 45 uur. al LIDO 4. "Een vlucht regenwulpen" STUDIO (133210) "De spiegel barstte da. 19.00 en 2115 uur. do., vrma. en di ook 14 30 uur. 12 jr Kindermatinee "The Aristocats", za. en woe 14 30 uur. zo ook 16 45 uur. TRIANON (123875) "The gold of the Amazone-women", da 14 30. J9.00 21.15 i al i. 14.15. 16.30. 19 00 en 21 15 REX (125414) "Nummertje op Frans", da. 14.30, 19.00 en 21 15 uur. 14 15. 16.30, 19.00 en 21 15 uur. 16 jr Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13 00 uur tot woensdag 13.00 uur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenhuis.) Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuls: Middagbezoekuur 13 45-14 30 uur Avond bezoekuur 18.30-19.30 uur Kraamafdeling: vaders extra van 16 00-18.30 uur. Kinderafdeling dage- Galerie Alfart - Rapenburg 62. exposi tie Catalaanse Kunstenaars, t'm 26/6, ge opend di en za vam 12-18 ubr Rijksmuseum voor Volkenkunde. Steenstraat 1. t/m 3 1 '82. "Indianen van Mexico, Azteken in t Verleden Nahua van Heden, geopend ma t'm za 10-17 uur; zo- en feestdagen 13-17 uur Lakenhal - Oude Singel 28 32. Leidse Ateliers II. 8 5 t'm 15/6, van 10-17 uur zon en feestdagen van 13-17 uur Art tea House De Oude Rijn - Stille Ma re 4 tentoonstelling van Ans Wortel gouaches en lvet Thunissen keramiek van 85 tot 3 6, van 10-18 uur. zondag van 11-17 uur TURNEN - Dick Ooykaas (Pro Patna) heeft zaterdag in Scher- penzeel het nationaal kampioen schap turnen bij de heren be haald Hij vergaarde een totaal van 52.15 punten Clubgenoot Ron Lam boo bezette met een achterstand van ruim vier pun ten de tweede plaats (47.50) Hans Trompert (Olympia. IJssel monde) eindigde met een totaal van 44.70 punten als derde- KraamafdHinc dag van 11 15-12 00 u (alleen voor echtgenoot) en v 18 30-19 30 uur. Baby^how laatste kwi tier van avondbezoek Kinderafdeling dag van 15.00-18 C.C.U i hart bewaking), dag 14 15-14 45 en 19 00 19 30 uur zijn de bezoekuren als volgt Like dag- 14 15-15 00 uur 18.30 19 30 uur Voor de prematurenafdeling gelden dc volgende bezoekuren (alleen voor ou dei S Maandag t 'm vrijdag 18.10 IK 4 UUT Zaterdag en zon dop 14:45-15DO uur Bezoek aan errutipe patiënten wanne* - voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdver pleegkundige Oervoor speciale kaarten Bezoektijden Kinderkiintek Dagelijks 15 00 15 45 uur 18 30-19 00 uur Bezoektijden kinderafdeling Elke dag 14 15-15 00 uur 18 30-19 00 uur Alphen aan den Rijn Rijn oord: le en 2e klas 11-1130. 13 30-14 15 en 18 30-19 30 uur 3e klas 13 3014 15 en 18 30 19 30 uur Kraamaf deling 13 30-14 45 alleen voor echtgencv Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij h«-t in formatiecentrum Geluidshinder Schip- lol (020175000) ARIEJAN KORTEWEG <0udcl lieuivs 18 mei 1981 Honderd jaar geleden stond in de krant: Nadat er eergisteren nog een welgeslaagde proefrit met drie volle wagens achter de machine was afgelegd, is gisterochtend de voorlopige dienst van den stoomtram tusschen Leiden en Hillegom voor het publiek ge opend Omstreeks acht uren kwam de eerste wagen, te zes uren van Hillegom lertrokken. te Lfidén aan Kr nllfl lijks vier ritten vice versa ge maakt worden De feestelijke opening zal eerst dan plaats hebben als de geheete lijn tot Haarlem bereden zal kunnen inirdrn Toch heeft men te Sassenheim ook de opening ran gis teren niet onopgemerkt voorbij wil len laten gaan. De straat- spoor- een meuuv benaming voor stoomtram, ofschoon deze niet altijd over een straatweg gaat, die van Leiden naar kaf trijk, Haarlem en Noordwijk zijn er voorbeelden can - werd daardoor ingezetenen plechtig opgewacht, namens wie, onder eenige toepasselijke teoorden. der directie een groote krans werd aangeboden welke eer- volgens aan de machine werd beiestigd Door een en ander ontstond daar oponhoud, ten gevolge waarvan dc eerste aan komst te Leiden later plaats had dan op de dienstregeling stond aangegeven Vy/ïtg jaar geleden In Stockholm is de politie, bij een demonstratie op het Sta tionspletn, met steeven aange vallen Dertig demonstranten allen communisten, en (waal/ politiebeambten werden ge wond Onder de gearresteerden berinden zich de leiders van de internationale propaganda- centrale te Berlijn. Guttner, en een Poolse He communist, die ook bij deze centrale ts aange sloten Vaandels met het op schrift Weg met de moord re- geenng" werden in beslag ge nomen en het communistische Volkshuis werd op leut i>an de politie ontruimd. - Te Elberton in den staat New- York zijn ernstige onlusten ont staan bij de arrestatie van een neger, beschuldigd can ontooe ring can een jong meisje Voor de gerangenis ver;,imelde zich een menigte can 2000 personen, die uitlccering can den arres tant eischten en de gecangems trachtte binnen te dringen. De wacht werd toen versterkt met cenige honderden mannen can de .Nationale Garde, die zich ge dwongen zagen op de menigte te schieten Ken persoon uerd hierbij gedood en verscheidene anderen werden getoond.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23