'tisTDK! Record Reutemann Liefde in Cannes Saronni boekt etappewinst Skadi duidelijk te sterk voor Leidse roeiers Beurs Amsterdam Beursoverzicht MAANDAG 18 MEI 1981 Moser nu in leiderstrui RECANATI (ANP) - De Italiaan Giuseppe Saronni heeft zaterdag de derde etappe van de Ronde van Italië gewonnen Hij legde de afstand van 250 kilometer tus sen Bologna en Recanati af in ze ven uur. negen minuten en 44 se conden Zijn landgenoot Fran cesco Moser eindigde in dezelfde tijd als tweede, maar kon zich wel in de leiderstrui hullen door de 20 seconden bonificatie waar door hij zijn ploeggenoot Gregor Braun onttroonde. Deze heeft nu vier seconden achterstand. Het was een trage rit die nauwe lijks een gemiddelde van 35 kilo meter haalde. Het tijdschema werd daardoor danig in de war gebracht en liep ruim een uur uit. In de massasprint ontdeed Saronni zich vrij gemakkelijk van zijn ernstigste belager Mo ser. Giovanni Mantovani. even eens een Italiaan greep de derde plaats. Door zijn triomf, de twee de uit drie ritten, rukte Saronni in het algemeen klassement op van de vijftiende naar de derde plaats met slechts 12 seconden achterstand op Moser. Algemeen klassement 1. Moser 15.15,13. 2. Gregor Braun (Wdl) op vier seconden; 3 Saronni op 12 sec.; 4 Daniel Gisiger (Zwi) op 26 sec.; 5. Dante Morandi (Ita) op 29 sec Bordeaux-Parijs De 38-jarige Belg Herman van Springel heeft zaterdag, voor de zevende keer in zijn loopbaan, Bordeaux-Parijs gewonnen. Van Springel, die aan het einde Wereldrecord discuswerpen MODESTO (AFP) - Ben Pluck- nett heeft het afgelopen week einde in Modesto (California) het wereldrecord discuswerpen ver beterd. De 27-jarige Amerikaan liet in zijn zesde en laatste po ging de discus neerkomen na 71 meter en 20 centimeter. Dat was 4 centimeter verder dan het oude wereldrecord, dat sedert 9 augus tus 1978 in handen was van de Oostduitser Wolfgang Schmidt. Schmidt leverde zijn prestatie destijds in Oost-Berlijn. van dit seizeon zijn carrière wil afsluiten legde de 584,5 km af in 13 uur 35 minuten en 18 secon den, hij bereikte daarmee een ge middelde snelheid van 47,186 km per uur. Zijn voorsprong op zijn naaste concurrent, zijn landge noot Ferdi van den Haute be droeg bijna tien minuten De uitslag van Bordeaux-Parijs is; 1. Herman van Springel (Bel) 584,5 km in 13 uur 35 minuten en 18 seconden; 2 Ferdy van den Haute (Bel) op 9 mi nuten en 56 seconden; 3. Maurice le Guilloax (Fra) op 10.23 De Belg Eddie Planckaert won zaterdag de Ronde van Midden- Zeeland. Planckaert was aan het eind van de rit over 220 km, met begin- en eindpunt in Goes, de snelste sprinter uit een kopgroep van elf man. Tweede werd Gerrie van Gerwen en Jos Lammertink eindigde als derde. Haarlemmermeer "Ik dacht nu of nooit. Ik durfde het niet op een eindsprint aan te la ten komen en daarom demar reerde ik in de slotfase keihard nadat de acht overige renners van onze groep het hadden ge probeerd. Natuurlijk ben ik blij met deze overwinning", reageer de na afloop van de 29ste ronde van de Haarlemmermeer, een klassieke wegwedstrijd voor clubteams, de Zeeuw Ad Polak die na 154 kilometer triomfeerde. De sprint van het peloton werd gewonnen door Han Vaanhold en Stan Snijders, de plaatselijke favoriet die resp. als tweede en derde over de meet gingen. Henk Lubberding heeft gisteren in Ba vel zijn eerSte seizoenover winning behaald. Lubberding won het zogenaamde Bavelspek- takel, een profkoers over 100 ki lometer in 2 uur 29 minuten en 15 seconden. Zijn ploeggenoot Cees Priem eindigde op tien seconden als tweede. De Belg William Tac- kaert bezette de derde plaats. Ludo Peeters uit de ploeg van Pe ter Post zegevierde gisteren tij dens de marathon Londen-Brad- ford. Deze wegwedstrijd over 400 kilometer zonder dernygangma- king is de Engelse tegenhanger van Bordeaux-Parijs. Peeters eindigde met zeveneneenhalve minuut voorsprong op de Brit Keith Lambert. Johan van de Velde was op de vierde plaats de beste Nederlander. Ongelukken in de pits overschaduwen de GP van België. Hier ligt de Engelse monteur Luckett met twee gebroken benen op de grond nadat hij is aangereden door Stohr. vrijdag tijdens de training overreed Carlos Reutemann de Italiaan Amadeo voor wiens leven wordt gevreesd. GP overschaduwd door ongeluk ZOLDER (ANP) - Carlos Reute mann stevent regelrecht op het wereldkampioenschap voor for- mule-l-coureurs af. De Argentijn zegevierde gisteren in de Grote Prijs van België, de vijfde race voor de wereldtitel, voor de Fransman Jacques Lafitte en de Brit Nigel Mansell. Met 34 pun ten voert Reutemann met ruim verschil het klassement aan. Zijn naaste belagers de Braziliaan Nelson Piquet en titelverdediger Alan Jones uit Australië maak ten het Reutemann gemakkelijk. Zij haalden de eindstreep niet. De wedstrijd, die over zeventig ronden zou gaan, werd wegens de regen tot 56 ronden ingekort. De start van de Grote Prijs van Bel gië kende, zacht uitgedrukt, een onregelmatig verloop. Bij de eer ste start vond een ernstig onge val plaats. De Italiaan Riccardo Patrese kon op de startlijn zijn arrows niet onmiddelijk aan de praat krijgen. Een te hulp ge schoten mecanicien werd bijna door startende bolides verplet terd toen hij te hulp schoot en de starter ondanks de gebaren van Patrese het vertreksein gegeven had. De mecanicien brak beide benen. De tweede start, drie kwartier la ter. verliep zonder ongelukken. De eerste twaalf ronden waren voor de Fransman Didier Pironi. Reeds voor de eerste bocht had hij de leiding genomen. Alleen Reutemann, Piquet en Jones ble ken in staat te volgen. Nadat Pi quet in de elfde ronde zijn wagen tegen de baanomheining stuurde en Jones twee ronden later Piro ni passeerde, was het gebeurd met de ambitie van de Frans man. In een snelle bocht naar rechts gaf hij te veel gas. waar door hij zijn williams niet op de baan kon houden. In de twintig ste ronde gaf Jones op. Met zijn overwinning heeft Reute mann een record in de formule 1-racerij verbeterd. Nimmer te voren presteerde een coureur in deze klasse het in vijftien achter eenvolgende Grand-Prix-races het bij de eerste zes te eindigen. Motorsport De Italiaan Marco Lucchinelli heeft voor een eclatant succes gezorgd door op net circuit van Castellet in de 500 cc-klasse be slag te leggen op de eerste plaats. Ook twee andere Suzukirenners waren in deze race bijzonder sterk want ook de tweede en der de plaats werden door deze stal behaald door respectievelijk de Amerikaan Randy Mamola, die tevens de leiding nam in het klassement voor de wereldtitel en de Nieuwzeelander Graeme Crosby. De Nederlanders Boet van Duimen en Jack Middelburg konden weliswaar geen moment ingrijpen in de strijd van de ve detten, maar kwamen met een achtste en negende positie uit stekend voor de dag. (ADVERTENTIE) Overal hoor je 't direkt: de beste cassette voor elke opname. ALPHEN AAN DEN RIJN - Noch Njord, noch de Lcythe-Asopos de j Vliet-combinatie zijn gisteren tijdens de wedstrijden van Hollandia in staat gebleken het hoofdnummer, de Senior-A-acht, te winnen. Het, Rotterdamse Skadi bleek veel te sterk voor beide ploegen. In de voor wedstrijd had de Leidse combinatieploeg na een spannend gevecht Njord verslagen en zich geplaatst voor de finale. Het roeien van beide; ploegen was zeer matig van gehalte. Verwacht mocht worden dat de! andereheat, in dit geval met Skadi-s Head-acht met daarin de winnen-: de'Varsity-vier, als winnaar, veel sneller zou zijn. Dat bleek nogal mee- te vallen, zodat Njord toch nog als snelste tweede in de finale kwam. In die finale ging de Leythe-Asopos-combinatie goed van start, maar na een vuile klap aan stuurboord kwam de ploeg niet meer in haar ritme en roeide een verloren race. Njord roeide iets beter dan in de voorwed strijd, maar dat was niet genoeg om Skadi, dat een baanrecord roeide,- echt bij te houden. Dc beide Leidse ploegen moesten de Rotterdam-! mers bijna 10 seconden voorsprong toestaan. Njord bleef de combina tie-ploeg 2 seconden voor maar het verlies ten opzichte van Skadi van het tweede in het weekend, want ook in de gestuurde vier moesten de blauw-witten buigen voor de ploeg, die momenteel Nederlands sterk ste vier is. Als over een paar weken op de lustrum-wedstrijden van! Laga de Senior-A-acht weer het hoofdnummer is, doen de Leidse roeiers er goed aan de beste krachten te bundelen tot een snelste Leidse acht om te trachten tenminste uit Delft de gouden medailles weg te halen. Naar het schijnt hebben Njord-coach Louwerens en zijn Leythe- collega hierover reeds contact gehad. Gaan de plannen door. dan zou dat een goede stap zijn in de richting van samenwerking tussen de toproeiers van de Leidse verenigingen. Eén van de roeiers uit de Njord-selectie ging met een overwinning naar huis. daarmee zijn kans verspelend op het predikaat "ongelukkigste roeier van het seizoen". Alexander Roëel won de finale van de beginne lingen skif, nadat deze een half uur was uitgesteld wegens materiaal- pech van de tegenstander. Om die finale te bereiken moest Roeël drie maal dezelfde voorwedstrijd roeien tegen stadgenoot Van Meteren van; Asopos. In de eerste poging brak de Njord-skiffeur na drie halen een! dol, sloeg om en kon uiteraard niet verder. De race werd later over: gevaren, maar werd ongeldig verklaard, omdat Van Meteren buiten zijn schuld in aanraking was gekomen met een oproeiende ploeg, een stuk, van blad afbrak en ook niet verder kon roeien. De derde poging lukte, Roeël won zonder ongelukken en deed dat ook in dc finale. Daarmee'- kwam een einde aan alle pech, die de Njord-roeier al heeft gehad. Op de Varsity ontdekte hij dat zijn boot er niet was en twee weken geleden tijdens de Randstad-Regatta kwam hij in e.en boot aan de start, die langzaam vol bleek te lopen. Uit de andere Leidse acht kwamen van Leythe-zijde meer eerste plaat sen. Duterloo won met Robbers als vervanger voor Bakker wederom de Senior-A-twee met stuurman. Robbers maakte daarmee een zwak op treden in de skif goed, waarin hij tweemaal kansloos verloor van opko mende jongere roeiers. Het is niet uitgesloten dat de Leythe-skiffeur het skiffen verder voor gezien houdt, voordat de prestaties echt bene den nivo komen. In de twee met stuurman sprint wonnen Atsma en Bongers, die, omdat hun eigen stuurmanloze nummer niet werd ver- roeid, hun toevlucht zochten in allerlei andere nummers. Zo won het slagenpaar van Die Leythe-Asopos acht ook nog de dubbeltwee. Bij de dames won de dubbelvier van Njord, net als twee weken geleden, de overgangs-klasse, waarin Asopos-de Vliet tweede werd, en werd derde in het Dames-Hoofdnummer, de Senior-A-dubbelvier. Njord eerstejaars-acht maakte de verwachtingen waar door de Beginne lingen acht te winnen; hetzelfde deed ze in de sprint, maar in de Nieu welingen-klasse moesten de Leidse studenten toch nog erg veel toege ven aan Nereus. In klassen, waarin van de Leidse verenigingen alleen Die Leythe kan uitkomen, nl. de veteranen en de junioren, werden twee overwinningen behaald. De Veteranen-acht van de oranje-zwarten won met grote voorsprong van een ploeg van De Hoop. Tjark de Vries blijft de 15-16 skif onverstoorbaar en ruimschoots winnen en verdiende daar mee definitief zijn Bonds-uitzending naar wedstrijden in Keulen over drie weken. De 15-16 dubbeltwee (Sicco Elzenga en Marco Voorbij) werd tweede, vlak achter de winner Het Spaarne, maar werd door de Roeibond eveneens goed genoeg bevonden om in Keulen een interna tionaal debuut te maken. JAN KLERKS CANNES (GPD) - Vijf dagen film festival zijn er voorbij, maar een mogelijke Gouden Palm-win- naar heeft zich nog niet aange diend. Wel een tweetal erg goede films, maar die draaiden buiten de competitie: ,,La femme de l'a- viateur", waarmee Eric Rohmer na zijn historische uitstapje met de markiezin Von O., is terugge keerd op het spiritueel bespiege lende niveau van zijn vroegere „Contcs moraux". En „The posl- man always rings twice", die bo vendien de Cannes zo typerende chaotische, taferelen terugbe zorgde op de croisettc en tijdens een overbevolkte persconferen tie, met de komst van Jack Ni cholson, Jessica Lange en Bob Rafelson Deze 'Postman' van Rafelson is de vierde verfilming van James M. Caine's in 1934 geschreven mis- daadklassieker. Het is typisch dc prachtig uitgediepte relatie van machteloze bezetenheid tussen pompbediende Jack Nicholson en Jessica Lange als de vrouw van zijn verkgever, die deze film zo fascinerend maakt. Al kun je bij je appreciatie op het verkeer de been zijn gezet door de weten schap dat het om een beroemde thriller gaat. Rafelson heeft de thriller elementen niet te kort ge daan, maar zijn hoofdaccent ge legd op vooral de tragiek van een „vervloekte" liefde. Naast de fraaie vertolking van Ni cholson en Jessica Lange (na „King Kong" bewijst ze zich nu een werkelijk begenadigd actri ce) is aan deze film vooral Rafel sons benadering van sex opmer kelijk. De film is doortrokken van een zinderende erotiek, zon der dat er ook maar een blote te pel valt waar te nemen. Met een luttele verschrijving is de sprong gemaakt van auteur Ja mes Cain naar acteur James Caan, die de hoofdrol speelt in een andere Amerikaanse film vol moord en doodslag: Thief' (zo heet hij in de VS) ofte wel „Vio lent Streets" (de Europese titel), geregisseerd door Michael Mann. Geen belangrijke film, in zoverre het gaat om het clichè-matig ver haal van een inbreker die uit de gevangenis wordt ontslagen, om dan met een magistrale slag zijn droom over welstand en een ge zinnetje te willen realiseren, waarbij hij niet alleen de politie maar tevens een misdaadsyndi caat te trotseren heeft. Mann heeft het cliché willen actualise ren (en dat is het enige wat hij gedaan heeft) via de techniek. James Caan (die trouwens wel sterk acteert) breekt dus in met behulp van geavanceerde elek tronica en een thermische lans, hetgeen geregisteerd wordt met technische foefjes als bijvoor beeld slow motion zo gauw er ge sneuveld moet worden en een geluidsband in Dolby-stereo waar je van gaat vervellen. Carolos Saura (een paar maanden geleden nog in Berlijn verover aar van de Gouden Beer voor „Deprisa, Dcprisa") gaf hier „Bo- das de Sangre" te zien, een film van een ballet, ontleend aan een toneelstuk van Garcia Lorca. Veel Saura zie je er niet aan af. maar de film maakte links en rechts nogal wat indruk doordat cr zo mooi en vurig in wordt ge danst.Engeland zond „Quartet" in, een film die door James Ivorv werd gegrondvest op de gelijk namige roman van Jean Rhvs. „Liefde als Vervloeking", daar gaal het over. Een populair the ma in Cannes dit jaar. Mooi acte ren van Alan Bates. Isabelle Ad- jani en Maggie Smith, piekfijn in de decors gestoken ook, maar dat verhaal dat zit je maar zo een beetje uit te zitten. De mooiste licfdesfilm is voorals nog „Passione d'amore" ge weest, gemaakt door Ettore Sco- la. die immens populair gewor den is door zijn bijtende, formeel meestal nogal gechargeerde 'So- ciotragiko's'. Hij is nu de weg in geslagen van wijlen Visconti, met een kostuumdrama over een mooie, jonge legerkapitein die al met huid en haar verwikkeld zit in een alleszins bevredigende af faire met Laura Antonelli, maar dan onder vuur wordt genomen door een vrouw die alles tegen heeft. Ze is affreus lelijk (Valeria d'Obici verklaarde tijdens de persconferentie veel van zichzelf in deze rol te hebben kunnen leg gen, maar ze viel reusachtig mee), intens ongelukkig, ziek en en op sterven na dood. Onder het motto „medelijden kan een sterkere hartstocht zijn dan liefde" gaat Bernard Girardicu langzaam maar zeker door de knien en krijgt nog een duwtje in de rug van Laura die haar lief toevoegt: „Ik heb jouw nodig om gelukkig te kunnen zijn, maar zij om te kunnen leven", en dan ka- pituleert de kapitein, om zich ij lings nog een duel op de hals te halen en zijn nieuw geliefde bin nen drie dagen de geest te zien geven. Een roerend melodrama, prachtvol op het doek gezet en misschien inderdaad wel de best gemaakte competitie-film tot nu toe. Maar als hij over tien dagen de Palm opstrijkt, wil dat toch zeggen dat we dan een niet zo erg goed festival hebben gehad. Noodbestuur bij de VPRO HILVERSUM (ANP) - De be stuurscrisis bij de VPRO is gro ter dan de laatste jaren het geval is geweest. Want toen zaterdag in Amsterdam, nadat de Heem- steedse wethouders Michel Ja ger op reglementaire wijze tot voorzitter was gekozen, een aan tal vertegenwoordigers uit pro test de ledenraadsvergadering verliet, bleven er niet genoeg stemgerechtigden over om over de andere acht bestuursplaatsen een oordeel te vellen. (De achtzit- tende bestuurders waren bij het begin van de stemming afgetre den). ^a een kort overleg werd echter besloten een nood bestuur te for meren, waarin zij als demissio naire bestuurders samen met Ja ger in de komende vier tot vijf weken de lopende zaken zullen The Postman Always Rings Twice. Aan het eind van die periode wil men de ledenraad opnieuw bij een roepen om dan de bestuurs verkiezing, waarbij dan geen quorum meer nodig is, af te ma ken. LEIDEN - Leidse groente- en fruitvei ling. maandag 18 mei 1981. Aardappelen 29, Andijvie 85 - 1.15. Peu len 6,60 - 10.9Q, Snijbonen 4,30 - 5.20, Spitskool 1.45 - 1,90. Postelein 2,10 - 2.50, Prei 61 - 87. Rabarber 53 - 84. Bloemkool 1x6 2,40 - 2,85, Bloemkool 8 st 2,10 - 2,50, Bloemkool 10 st 1.20 - 2,70, Sla 15 - 35, Bospeen 1,75 - 2,75, Boskroot 95 - 1,34, Peterselie 52 - 58, Radijs 31 - 47, Selderij 50 - 83, Pakrika kg 2,10 st. 53 - 64. MAANDAG 18 MEI 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN BELEGGINGS INSTITUTEN GOUD EN ZILVER AMSTERDAM lANPt - Goud: 39300-40000 Zilver 834-937 BUITENLANDS GELD 1100) 4.05 57.75 60.75 3!92 4!22 AMSTERDAM (ANP) - Het Dam rak vertoonde vandaag een vrij opgewekte stemming. Unilever zette de opmars onverdroten voort en op 152 werd een winst geboekt van 1,80, wat een nieu we hoogtepunt voor dit jaar bete kent. Kon. Olie was bijna 2 be ter op 98 en Philips steeg twin tig cent tot 21,10. Akzo was dertig cent beter op 23. maar KLM brokkelde ƒ1 af op 127,50. De bankaandelen lagen eerder wat aangeboden, maar de hypo theekbanken waren wat in her stel. Zo steeg Westland-Utrecht 3 tot ruim 160 en kon FGH 1,60 bijboeken op 55,70. De verzekcringswaarden lagen ver waarloosd in de markt. En ook de bouwers veranderden niet veel, maar Volker Stevin vormde een uitzondering. De aandelen werden tegen oplopen de prijzen uit de markt genomen en rond het middaguur werd 1,50 meer neergeteld op 28,50. Van de uitgevers verbe terde VNU 1 tot 61 en Else vier twee kwartjes tot 134,50.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 22