Hort en Timman ongeslagen Voldoening bij Spartaan Atleten van AV Holland starten goed Verzoek De Kruiff afgewezen Bert Kragtwijk ook bij Leiden V.d. Berg prolongeert titel Gijsbers geweldig op dreef Tegenvaller Karpov MAANDAG 18 MEI 1981 6 SPORT JTRECHT (GPD) - Vooral dank zij de strakke vergadertechniek van bondsvoorzitter Jaap Roeten kon de bondsraad van de Neder landse Tafel Tennis Bond zater dag in het Jaarbeurs Congres centrum in Utrecht toch nog het grootste deel van de imposante agenda met een overvloed aan voorstellen afwerken. De afde ling Amsterdam had elf voorstel len ingediend, waarvan de mees ten ver strekkende gevolgen konden hebben. Na afloop van de bondsraadverga dering konden de hoofdstedelij ke afgevaardigden tevreden vast stellen dat de oogst niet onaan zienlijk was. alhoewel een herzie ne versie van het dispensatiebe- leid voor de dames- en de heren competitie niet de vereiste meer derheid kon krijgen. Voor Scyl- la-speelster Sandra de Kruiff. na Bettine Vriesekoop de sterkste tafeltennisster in ons land. volgt derhalve geen opname in de he rencompetitie. Opmerkelijk was wel dat het parle ment van de tafeltennisbond een einde maakte aan de aan compe titiespelers gestelde verplichting medisch goedgekeurd te zijn. je veelbesproken levering van duikboten door het RSV-con- cern aan Taiwan blijkt nu ook onverwacht verstrekkende ge volgen te hebben voor de Neder landse Tafel Tennis Bond. Dit bleek zaterdag tijdens de voor jaarsbijeenkomst van de bonds raad van de NTTB. Vorig jaar al had het hoofdbe stuur van de tafeltennisbond van het ministerie van CRM de toezegging gekregen dat de kos ten van overkomst en verblijf van een Chinese toptrainer voor een belangrijk deel zouden wor den gesubsidieerd. Zaterdagmiddag moest bonds voorzitter Jaap Roeten teleur gesteld meedelen dat als gevolg van de ondertekening van het leveringscontract van de duik boten aan Taiwan, de contacten met de Chinese tafeltennisorga- nisatie plotseling op een laag pitje zijn gezet door de Chine zen. Of de komst van een Chine se toptrainer nog doorgaat, is niet bekend. cussie binnen de NTTB over het nut van deze verplichting. In een toelichting had bondsraadslid Bob Crouse van de afdeling Am sterdam al gesteld dat elke speler een eigen verantwoordelijkheid in deze heeft. De Amsterdammer twijfelde overigens aan het nut van een medische sportkeuring. In de competitiesleer boekte Am sterdam nog een succes door een gewijzigd speelschema in de ere- en eerste divisie. Bij wijze van proef zal met ingang van het ko mend seizoen de wedstrijd in die klasse beindigd worden zodra een team een voorsprong van zes punten heeft bereikt. Geen succes bieeK er voor Amster dam weggelegd in de pogingen een rookverbod af te kondigen in tafeltenniszalcn. Met ruime meerderheid werden twee voor stellen in die richting verworpen. Voor indiener Bob Leijsen, ge ruime tijd zelf gewikkeld in pro cedures nadat hij een wedstrijd staakte omdat rook hem verder spelen verhinderde, betekende de verwerping van deze voorstel len dat hij geen bestuursfuncties meer binnen de NTTB zal bekle den. Faher tekent bij Donar Kragtwijk verdedigt volgend s Downey de kleuren van Leiden. LEIDEN - Parker Leiden heeft het afgelopen weekein de de selectie voor het ko mend seizoen rondgekregen Dave Downey en Bert Kragt wijk completeren de spelers groep van Ton Boot. Beiden kwamen in de afgelopen play offs uit voor DL Amsterdam. Kragtwijk (2.05 nu speelde voor de nacompctitie in de Verenigde Staten bij Old Do minion. De Nederlandse cen ter forward kwam onlangs sterk voor de dag in het Ne derlands basketbalteam in Turkije. De Amerikaan Dow ney (2.00 m) was twee jaar ge leden by Rotterdam Zuid nog topscorer van de eredivi sie. Toen was Boot al in de wispelturige forward geïnte resseerd. want zijn toenmali ge werkgever. Den Bosch, had indertijd een optie op hem. De Leidenaars zagen voorts Paul van Solm verhuizen naar Dordrecht en Ron Kruidhof naar Donar. De Groningers hebben evenals Leiden hun selectie rond. Do nar kan zich ook winnaar noemen van de enorme touw trekkerij die ontstond toen bleek dat Faber zijn contract by landskampioen Den Bosch nog niet had verlengd )<>k L<.kfan en het TSwntw Tonego wilden de Internatio nal Faber contracteren Uit eindelijk tekende de Neder landse Amerikaan bij Donar Eerder liet coach Maarten van Gent de Amerikanen Jimmy Moore (Dordrecht) en John Irving, die het vorige seizoen in de Belgische competitie de beste rebounder was. Roland van de Berg en de Groningse junioren Frank Ardon en Ap ple van der Ark vastleggen Van hel oude team bleven al leen John Franken. Martin de Vries en fUns van Rd< n over. Hille vin dei t(ooj die enkele jaren in de Verenigde Staten studeerde en basket balde krijgt van Donar geen contract. LEIDEN - De teams van De Bata ven Leiden zijn de atletiekcom- petitie bepaald wel eens beter begonnen dan gisteren het geval was. Misschien hebben de jubi leumfestiviteiten ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan, de af gelopen week gevierd, daar iets mee te maken. Maar zowel de da mes als de heren, beiden uitko mend in de tweede klasse, over tuigden niet. De heren eindigden op het Arnhemse Papendal in de middenmoot en de dames kwa men in Zwolle tot een achtste plaats met 11.397 punten. Alle aandacht ging op Papendal uit naar Koen Gijsbers die een gran dioze 400 meter liep in 46.7 se conden en daar ook nog een 100 meter in 10.9 aan toevoegde. De weer uit Amerika teruggekeerde Wybo Lelieveld won de 1500 me ter van kop af in 3.50.3 en good old Bram Wassenaar deed het prima op de 5000 meter met 14 33.3. Goede loopprestaties kwamen ook op naam van Peter Wezel (1500 meter in 4.00.1) en van Han Kulker (400 meter in 51.7). AMSTERDAM (ANP) - De twaalf deelnemende schakers willen het IBM herinnerings- toernooi in Amsterdam kennelijk lang in memorie houden. Een sensationeler begin had het evenement zich in die afgelopen weekeinde tenminste niet kunnen wensen. In twee ronden eindigden slechts vier partijen in remise. Wereldkampioen Anatoli Karpov leed zaterdag een verpletterende nederlaag tegen Vlastimil Hort en gaf de dag daarop zelf Ljubomir Ljubojevic een gevoelig lesje. En Jan Timman startte in tegenstelling tot zijn gewoonte flitsend met twee overwinningen tegen landgenoten. Donner en Ree. Daar door namen Timman en Hort de leiding met een score van honderd procent. De twee ongeslagen koplopers van het IBM-toernooi Hort (l) en Timman. Hort versloeg zelfs Karpov Karpov. die zich na het toernooi gaat voorbereiden om de twee kamp om de wereldtitel tegen Viktor Kortsjnoi. zal zelden zo Dames en heren overtuigen in competitie Bij de Bataven-dames draaiden Marice Hunck en Lia Verbeek op de 400 meter naar een goed ge middelde al zijn beiden al aan zienlijk sneller geweest dan de 60.5 en 61.2 die zij nu neerzetten. Ria van Dijk toonde opnieuw dat zij altijd goed is voor een speer worp ruim voorbij de dertig me ter: 31.54 meter. LEIDEN - Bij De Spartaan in Lis- se kijkt men terecht met voldoe ning terug op de gisteren ver werkte eerste ronde van de lan delijke atletiekcompetitie voor senioren. De dames bemachtig den op de kunststofbaan in Roo sendaal een zesde plaats met 15.562 punten en als zij in de ko mende ronden deze plaats in dó hoofdklasse weten vast te hou den mogen zij in september mee strijden om het clubkampioen schap van Nederland. Voor de heren van De Spartaan zit dit laatste er vooralsnog niet in maar toch konden ook zij zeer te vreden zijn met hun prestaties op de kunststofbaan in Nijme gen. Zij boekten een score van 26.759 punten en zoveel behaal den zij er nog niet eerder tijdens LEIDEN - De herenploeg van het Leidsc AV Holland kan op een verdienstelijke start van de atle tiekcompetitie terugzien. De Lei denaars behaalden gisteren i gen vind af toe schraal zonnetje een vierde plaats op de gloednieuwe kunst stofaccommodatie in Utrecht waar dit jaar de Europese jeugd kampioenschappen zullen wor den gehouden. In totaal scoor den de 'Hollanders' 20.670 pun ten en dat was niet ver achter de top-drie van de eerste klasse. Gezien de wedstrijd van gisteren zullen de Holland-heren dit sei zoen weer een rol van betekenis spelen in de strijd om promotie naar de hoofdklasse, de afdeling waar de Leidenaars het vorig jaar niet konden bolwerken. De technische leiding van Holland had gisteren met opzet qua ploe- gopstelling niet het onderste uit de kan gehaald. Gekozen was voor een ploeg op brede basis, d w z. weinig lopers hoefden een dubbel programma af te werken terwijl naast enkele routiniers di verse jongeren en 'nieuwe ge zichten' een kans kregen. Dat pakte goed uit al deden enkele tegenvallers (800 meter en kogel stoten) in de beginfase de Hol land—ploeg op een achtste posi tie belanden. Geleidelijk echter kropen de Leidenaars in het veld van twaalf teams naar boven en kwamen uiteindelijk maar zo n 30 punten tekort voor de derde plaats. Twee Holland-atleten kwamen tot een overwinning en de namen van Martien van de Hoorn en Mark van Vliet zullen geen ver bazing wekken. Van de Hoorn liet een heel sterke indruk ac hter op de 3 km steeple chase die hij 'op een slof en een schoen' won in 9.09.6. Van Vliet, dit seizoen door een beenblessure nog niet in de gelegenheid geweest om met de polsstok te oefenen, was ondanks problemen met de aan loop toch de enige in Utrecht die een hoogte van 4.20 meter be dwong. Prima was de 400 meter horden van Roel Hcndriksen die- een gedurfde start zag beloond met een tweede plaats in 57.3 se conden. Hollanders die ook in de voorste li nies vertoefden waren Theo van de Veer op de 5 kilometer (4de in 15.08 1). Aja van Gemeren (3de bij ver met 6 55), Dick van de Vij ver (gedeelde 3de plaats op 100 m met 11.3), Michel Moll (gedeelde 5de plaats op 400 m in 51.6), Kees Riemens (3de bij speer met 56.02) hun verblijf in de landelijke hoofdklasse. Dat puntentotaal le verde bovendien een negende plaats op in het veld van twaalf deelnemende teams, duidelijk verwijderd van de twee onderste degradatieplaatsen. Bij de Spartaan-dames toonde Jo ke van Gerven veel inzet. Niet al leen won zij de 3 kilometer in 10.03.0 maar kroop een uur later ook in de startblokken om een 400 meter af te leggen waarop zij het nog tot 64.5 bracht. Marian van der Niet kende geen uit schieters maar leverde wel solide prestaties af 100 meter horden in 15.6 en een 200m in 25.8. Op het korte werk kwam Jacqueline Bierman tot 12.8 (100m) en 27.0 (200m) Lenie van de Poel bracht het op de 800 meter tot 2.20.0. Bij de technische nummers was ui teraard Marga Kortekaas weer present (kogel 11.29 en discus 36 18) en sprong Marinda van der Meer 1.65 meter hoog. Twee Spartaan-dames kwamen in de verspringbak voorbij de vijf me ter: Klarien Winkelmolen 5.06 en Mieke van de Veek 5.02 renploeg. Hij toonde een duide lijke vooruitgang bij hot kogels- hngeren. Maar liefst 54 14 meter ver ging de kogel. Opmerkelijk was ook de 1500 meter van Paul Grimbergen die het genoegen smaakte voor de eerste maal in de jaren dat hij atletiek beoefent onder de vier minuten te draai en: 3.59.3. Up de sprintnummers werden veel punten binnengehaald door het duo Theo Dijkstra-John van Loon die elkaar weinig toegaven Dijkstra noteerde 11 1 en Van Loon 11.2. Op de 110 meter hor den kwam er ook een snelle tijd op de chronometers voor Ad van Doorn die 15 1 seconden nodig had. Met Aad Kortekaas is het een vreemde zaak. Kortekaas. beschikkend over veel routine maar weinig conditie, kwam op de zware 400 meter horden tot een knappe tijd van 56.1 secon den. Knap was zeker ook de hoogtesprong van Piet Walraven die aan de 2 meter-barrióre rook met zijn 1.95 meter. De 800 meter bracht goede prestaties, althans tijden onder de twee minuten voor Peter Jonkheer (1 58 4) en Martien van Ryssel (1.58.6) onder de voet zyn gelopen als te gen Hort. In de Tartakowerva- riant van het damegambiet riep Karpov met zijn zwakke dertien de en veertiende zetten het on heil over zich af. Hort kreeg vol op aanvalskansen op de konings- vieugcl. Met elke zet leek de toch al niet weg te cijferen gestalte van Hort tegenover de frêle Kar pov nog massiever te worden De goedmoedige Tsjechoslowaak gunde de Sowjetrus. die telkens schichtig naar het op slechts een meter afstand naar hem gapende publiek staarde, geen kans meer op herstel. Na 26 zetten had Hort de eerste overwinning in zijn loopbaan op Karpov te pakken Zoals gebruikelijk sloeg Kapov in de volgende ronde krachtig toe Ljubojevic speelde net als zater dag tegen de Amerikaan Kavalek een dame indier. Op de zevende zet week hy van het eerder ge baande pad af. maar het mocht de Joegoslaviêr niet baten Beide malen verloor hij vernietigend Daar konden ook de wol blikken, die hij Karpov voortdu rend toewierp, niets aan veran deren Voor Jan Timman is het zaak na zyn minder goede prestaties tij dens het toernooi, dat in april in Moskou werd gehouden (voor laatste), in de hoofstad in de kop groep te eindigen. Hij zette al een behoorlijke stap in de goede richting door twee andere Neder landers te wijzen Tegen Donner ging dat de eerste ronde gemak- kelyker dan tegen Ree. Donner. die wegens gebrek aan recente internationale ervaring weinig punten worden toegedacht, het zich het spel door Timman na een Nimzo-Indische opening op dringen en vond niet altijd de juiste voortzetting. Toen Donner een dame tegen twee stukken achter raakte was het snel ge beurd. Hans Ree. die in de eerste ronde verdienstelijk remise spoelde te gen Portisch, verzette zich feller der Hoorn en Arjan de Haan (gedeelde 3de plaats bij hoog met 1.85). De Holland dames, die in Zwolle hun debuut maakten in de twee de klasse, overtuigden niet met een 9de plaats en 11.206 punten. Zij zullen hard moeten knokken voor behoud van hun positie Ei genlijk was alleen de 100 meter horden van juniore Ester God- dijn van behoorlijk gehalte 15 7 seconden. In de tweede heren- ploeg van Holland, die in een vierde klasse-poule in Gorin- chem meestreed, liep Rob Ultzen een opvallende 100 meter op de sintels (116) en sprong Hennie Hakker 1.80 meter hoog. AMERSFOORT - Gerard van den Berg heeft tijdens de na tionale kampioenschappen taekwondo zijn titel in de ca tegorie tot 78 kilogram gepro longeerd. De Leidenaar re kende in de finale koelbloe dig af met Arno Spitters uit Hengelo Zijn teamgenoten Ruud van Ooyen en Ton van Berkel vielen ditmaal net buiten de prijzen Na ook al beslag te hebben ge legd op de Open Nederlandse titel greep Van den Berg dus gisteren in Amersfoort ook voor de tweede maal de offi ciële beker. In de voorronden gaf hij zijn opponenten Gre gory Thijs en Bob Lomans geen schijn van kans In de finalepartij liep hij in de eer ste ronde tegen een waar schuwing aan omdat hy te gevaarlyk inkwam Van den Berg herstelde zich in de twee volgende ronden even wel voortreffelijk en Spitters was daarin compleet kans loos. Zowel in technisch als in conditioneel opzicht troef de de Leidenaar zyn oppo nent volledig af. Door zyn tweevoudige kam pioenschap komt Van den Berg nu in aanmerking voor de nationale ploeg die Neder land zal vertegenwoordigen op de wereldkampioenschap pen in Mexico Stad en de vie- re ld spelen in Los Angeles Judo De 22-jarige Wil Wilhelm heeft op de Europese judokam pioenschappen in Debrecen een zilveren medaille be haald in de klasse alle catego rieën Het was een onver wacht succes voor de Neder landse ploeg die in feite ner gens op rekende In Wenen een jaar daarvoor behaalde IVtrrAdcld.ii brons Wilhelm verloor in de finale van de Pool Andras Res/ko Het bestuur van de judobond wil de komende week Peter Snyders aantrekken als bondscoach. Eerder dit jaar verbrak men het contact met Snijders omdat de financiële COmtqmnÜH voor de bond te zwaar wogen Nu. dnc maanden voor het WK in Maastricht, zit men nog steeds zonder coach De Amsterdammer moest na de Saemischvariant van de Ko- ningsindier oo het initiatief aan Timman laten, maar lange tijd was de winstweg voor nationale kampioen onduidelijk Ree ver dedigde zich harnekkig doch verzuimde en pion te geven voor remisekansen. Kort voor de tyd- controle blunderde Ree en kon meteen opgeven Vandaag krijgt Timman in de der de ronde Vassili Smyslov te be strijden. De 60-jange Sowjetrus 15 op schaakgebied aan zijn twee de jeugd bezig. Hij werd onlangs in in Moskou achter Karpov bij zonder fraai gedeeld tweede en roert zich ook in Amsterdam op ouderwetse wijze Na een vlotte remisepartij tegen zijn landge noot Poloegajevski speelde Smyslov de toch om zijn gede gen spel bekend staande Por tisch van het bord. De Hongaar stelde voordat hij in de afgrond werd geduwd nog voor het op re mise te houden, maar een verma nend schuddende vinger van Smyslov was voldoende om Por tisch alle hoop te ontnemen Kick Langewcg. die het eerste IBM toernooi in 1961 op zijn naam bracht, startte ongelukkig tegen Miles. De enige meester in het gezelschap had lange tijd uit zichten op remise L>angeweg had echter te veel tijd verbruikt om gelyke tred met de Brit te kunnen houden en zag juist ty- dens het uitvoeren van de veer tigstc zet de vlag van zyn klok vallen In de tweede ronde boek te Langeweg wel een verdiende puntdeling. tegen Poloegajevski Miles laste tegen Kavalek een ronde rust in (remise in veertien zetten), waardoor beide spelers net als Smyslov op anderhalf punt kwamen. De uitslagen van de partijen uit de eer- Vlastimil Hort (Tsj) - Anatoli Karpov (Sow) 1-0. Jan Hein Donner (Ned - J.in Timman (Ned) 0 1. Han» Ree iNedi - I-ajo» Portisch (Honi afgebroken. Vasüi Smulov (Sov> - Lc\ Poloega>«-\»ki (Sov) Kick Langeweg (Nrd> - Anthony Miles (Gbri 0 1 Ljubomir Ka valek (Vst) - Ljubomir Ljubojevic (Jsl) I-O. Tweede rondt - Ljubojevic 1-0. Mil<-v - Ka va •locgajevski - Lingeweg V* WkTj'V De stand na tw ee ronden is I Timman en Hort 2 punten. 3 Miles, Kavalek. Smyslov 1' .- 6 Karpov. Polor- gajevski 1, 8 Langeweg. Kee. Porti*ch Mi. I) Donner en Ljubojevic 0 Dames Eriku Belle heeft na de negende ronde in het Nederlands schaak kampioenschap voor dame* de leiding. Dc titelverdedigster kwam tot remise tegen Carla Bruinenberg, tcrwyl Hanm-ke van Parreren v« rr.i -end verloor van Marjolein Thcumsscn Belle leidt nu met /es punten uit acht partijen. Van Parreren is tweede met acht uit negen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19