Ai ax kon gewoon niet beter" "We komen aanmerking salarisverlaging nu m voor AZ blijft zonder schade overeind Aad de Mos weet na 3-0 tegen FC Twente wat verliezen is 'Negatief verslag levert nat pak op NAC geen partij voor PSV MAANDAG 18 MEI 1981 SPORT SPORT SPO*T ANRHEM (GPD) - Georg Kess- ler repte aanvankelijk met geen woord over het duel dat zijn AZ net had afgeslo- ten. Zijdelings kwam de confrontatie tussen de leider en de volger in de eredivisie wel ter sprake, maar de 2-2 tegen FC Utrecht was van puur ondergeschikt belang. Daarom: „Het belangrijkste is dat iedereen onbescha digd van het veld is geko men, zodat ik van mijn vol tallige selectie kan uitgaan als ik de opstelling maak zo als we woensdag tegen Ips wich Town uitkomen". Het gegeven dat zijn keur korps beschikbaar is, wekte toch even bevreemding om dat naast de geschorste Pe ter Arntz, ook Richard van der Meer, Jos Jonker en op de reservebank Henk van Rijnsoever ontbraken, ter wijl Johnny Metgod na de rust in het nette pak aan de rand van het veld verscheen, om de wedstrijd als toe schouwer te volgen. „Voor zorgsmaatregel", sprak Kessler lachend. „Hetzelfde geldt voor Jos Jonker, maar ik twijfel wel of Richard van der Meer fit genoeg is. Hij is herstellende van een hoofd- wond".Kessler rekent in elk geval op libero John Met god, Jos Jonker en Peter Arntz, zodat het enige vraag teken Richard van der Meer is. Een wetenschap waar mee een Britse tv-ploeg huiswaarts keerde, maar als er uitsluitend hossende Utrecht-supporters op het celluloid terecht zijn geko men, is Frans Thijssen er al- AZ-linkerspits Pier Tol is doorgebroken. FC Utrecht-doelman Hans een doelpunt af. Leo van Veen (rechts) houdt een oogje in het zeil. tijd nog om Bobby Robson in te seinen. Hij analyseerde het spel van de Alkmaarders vanaf de tribune in Utrechts tijdelijke thuishaven Mon nikenhuizen, waar nog 9000 kijkers kwamen, in de hoop dat AZ zijn ongeslagen uit- record aan diggelen zou zien gaan. Het kwam er niet van, omdat Welzl en Kist tweemaal de door Jan Monster en Jan Wouters opgerichte voor sprong omver schoten en in de slotfase constateerden de Alkmaarders dat Ton de Kruijk vergat dat er aan het eind van een sprint door de verdediging ook nog een keeper kan opduiken. Trey- tel reageerde attent. i Breukelen houdt de Volendammer v Feyenoord jaagt publiek uit Kuip weg ROTTERDAM - Het is dat NEC huurling Wim van Zinnen zich in de Rotterdamse Kuip nog een ogenblik Feyenoordcr waande, anders had zijn echte werkgever gistermiddag alleen maar verlies geboekt. Nu de Delftenaar zich in vertrouwde omgeving een maal vergaloppeerde door Hans Groenendijk in scoringspositie te erd Fe noords geslaagde poging c publiek van de tribunes te jagen tegen degradatiekandidaat NEC althans nog met een winstpunt 'beloond'. Maar voor de 1 -1 zal de Rotterdamse club in de slotfase van deze competitie vermoede lijk veel offers moeten brengen. Een groot deel van de tot voor kort zo hondstrouwe, maar door nare ervaringen wijsgeworden aan hang bleek gisteren al op de vlucht geslagen voor het zo lang zamerhand traditionele gelum- mel van de overbetaalde Rotter damse voetballers Verwacht mag worden dat in de komende weken een niet onaanzienlijk aantal van de nu aanwezige 8400 toeschouwers de Kuip links zal laten liggen. Feyenoord droeg tegen NEC zelf de verklaring aan voor de achter uithollende publieke belangstel ling. Zeker in een tijd. waarin de economische recessie een fikse aanslag pleegt op ieders portc- zal Jan Publiek zich wel Iers (goalie Van Houten. Van Goozen. Van Ham. Mulder en Van der Steene) ontslag aange zegd Het mocht typerend heten dat juist 6ön van die afdankertjes (Wim van der Steene) na de pau ze als invaller voor de falende Carlo de Leeuw zich in positieve zin van zon beter betaalde ploeg genoten onderscheidde De ver dediger toonde in de voor hem beperkte speeltijd tenminste ini tiatief. waagde van afstand drie goede doelpogingen. twee keer bedenken om geld uit te geven voor anderhalf uur pas sieve ergernis. In geen enkel op zicht leken de werknemers van manager Peter Stephan gister middag met hun vak bezig. Waar de begroting van de komende voetbaljaargang eenvoudig schreeuwt om inkomsten die voortvloeien uit Europees voet bal. gingen de Rotterdamse voet ballers tegen NEC volledig voor bij aan de noodzaak tot kwalifi catie voor het UEFA Cup-toer nooi. ZeJf vertroebelde Feye- m noord met de 11 al de uitzichten A rainingSkamp op voetbal over de grenzen. Na de 3-0 winst van FC Twente op Ajax oogt het Maasstedelijke toe komstbeeld nog somberder dan aanvankelijk werd bevroed. "Er moet bij ons niet langer over sa larisverhoging worden gekletst. Op grond van de prestatie tegen NEC zullen we alleen maar aan salarisverlaging moeten denken We moeten niet naar FC Twente kijken, maar onszelf gaan bezin nen". sprak later René Notten, die vlak voor rust een aanslag van Dries Visser met een kuit beenblessure moest bekopen. De woorden van Feyenoords aan voerder. die in de tweede helft was vervangen door de gepas seerde Budding, getuigden van realisme. De leiding van wat eens het Rotterdamse voetbal- bolwerk heette, heeft vijf C-spe- ENSCHEDE (GPD) - Aad de Mos weet nu ook wat verliezen is. Sinds de jeugdige beschermeling van voorzitter Ton Harmsen het roer overnam van zijn uit de gratie geraakte confrater Leo Beenhakker, had de interim trainer van Ajax slechts het zoet der overwinning geproefd. Met 19 pun ten uit tien wedstrijden op zijn conduitestaat stapte hij gisteren in En schede fier door de poort van het Diekmanstadion. Anderhalf uur later, nadat zijn laf spelende ploeg met 3-0 door een energieker FC Twente was afgestraft, waren de trekken van zijn besnord gezicht grimmiger. „Dit Ajax", analyseerde hij ontmoedigd, „heeft verdiend verloren, want het kan gewoon niet beter". In deze woorden lag ook het ant woord besloten op de na afloop klemmende vraag, waarom de Amsterdammers, die verzekerd zijn van Europees voetbal en in de competitie nauwelijks nog ho ger kunnen reiken, niet onbe zorgd de aanval zochten. Met Ling en Kieft als puntspelers had Aad de Mos gekozen voor een be houdend concept, .waarin FC Twente probleemloos het initia tiefkon grijpen. Maar FC Twente aarzelde. Wilde de ploeg de race om een Europacupplaats met Feyenoord, dat in de allerlaatste VOLENDAM (GPD) - Sport journalist Piet Teeling (Nieuwe Noordhollandse Courant) moest gistermid dag een nat pak incasseren nadat hij door twee Volen- dam-spelers in het water werd gegooid. Oorzaak daar van was een kritisch - in de ogen van de voetballers Dick Helling en Dick de Boer - negatief stuk over het duel tussen Haarlem en Vo- lendam van enkele weken geleden. Het voetbalduo bleek het daar allerminst mee eens te zijn, vooral om dat in het bewuste kranten artikel gesteld werd, dat ge noemde spelers voor ver vanging in aanmerking kwa De revanche voor het krante stuk vond gistermiddag plaats, want de betrokken sportjournalist werd in de naast het veld gelegen sloot geworpen. Teeling heeft te gen deze gang van zaken ge protesteerd bij het bestuur van de eerste divisieclub Vo- lendam dat inmiddels heeft aangekondigd maatregelen tegen de twee spelers te zul len nemen. Ook de NSÏ" (Ne derlandse Sportpers) heeft inmiddels tegen de zang van zaken geprotesteerd. wedstrijd naar Enschede komt, volhouden, dan mocht de thuis club niet verliezen van Ajax. En dat gegeven werkte verlam mend, met name op het midden trio, uat uiterst zelden aanvallen de inspiraties koesterde. Vandaar dat de 14.000 toeschou wers in de eerste helft lang op enig spektakel moesten wach ten. Toch was in die periode al duidelijk waar de mogelijkheden voor de Twentenaren lagen. „De dreiging van de buitenkanten was bepalend voor deze wed strijd", verklaarde Aad de Mos na afloop. In Hallvar Thoresen en Manuel Sanchez Torres had den de Enscheders twee aanval lers, die steeds veelvuldiger langs hun respectievelijke bewa kers Rijkaard en Boeve glipten. Aanvankelijk kon Wim Jansen in het centrum nog heel wat corri geren, maar naarmate de strijd vorderde werd ook die opgave voor de routinier te zwaar. Te meer daar hij van Zwamborn in het centrum weinig steun kreeg. Bovendien miste Ajax een figuur als Frank Arnesen, die het spel van de Amsterdammers plotse ling een andere wending kan ge ven. Aanvoerder Sören Lerby schoot in die taak tekort, evenals de technisch bekwame, maar nog onrijpe Gerard Vanenburg. Angst Ook in de tweede helft, toen Ajax de weer herstelde Edo Ophof had ingezet voor de geblesseerd geraakte Henning Jensen bleef de angst voor het openingsdoel punt het spel van beide ploegen beheersen. Pas toen trainer Hen- nie Hollink de wat statische aan- valsspits Ferdi Rohde had ver vangen door de lichtvoetige Sö ren Lindsted kwam er wat meer spektakel in het Diekman, dat zich daarvoor al had kunnen ver gapen aan de soms uiterst merk waardige beslissingen van arbi ter Gerard Geurds en zijn grens rechter Van Buul en Moonen De laatste speelde trouwens een vreemde rol bij de voor het eind resultaat beslissende openings treffer. Op het moment dat zwoe ger Aad Kila in een fraaie combi natie met Sanchez Torres vanaf de rechterflank een voorzet los liet, ging de vlag van grensrech ter Moonen een fractie van een seconde omhoog. Geurds kende echter geen twijfels en keurde de treffer van Hall var Thorcnsen zonder pardon goed. Twee minu ten later viel de beslissing. Op de rand van het strafschopgebied haalde Wim Jansen in een uiter ste afweerpoging de oprukkende Heini Otto onderuit, waarna Tho- rensen vanaf elf meter de stand op 2-0 bepaalde. Pas toen besloot Aad de Mos over te schakelen op drie spitsen door Martin Wiggemanse de plaats te laten innemen van Sten Ziegler. Die taktiek had echter mede doordat de Amsterdamse defen- averechts effect. Ajax miste het inzicht en de kwaliteit om zich aan te passen aan het veranderde concept, daarmee de woorden van Aad de Mos onderstrepend dat de mogelijkheden van dit team niet verder reiken dan het strijdplan dat hij voor de aan vang van het duel had uitgestip peld. Ajax zal dit seizoen geen beroep meer kunnen doen op Peter Boe ve. In de slotfase van het duel met FC Twente kwam de vleu gelverdediger van de Amster dammers aan de zijlijn in bot sing met Twente-aanvaller Evert Bleuming. Met een van pijn vertrokken gezicht en de rechterarm slap bungelend langs zijn lichaam, vertrok de onfortuinlijke back, begeleid door twee artsen, richting kleedkamer en vandaar naar een ziekenhuis. Uit de foto's bleek dat zijn arm wel uit de kom was geschoten, maar dat er geen sprake was van een breuk. De blessure was echter wel zo danig dat de arm in het gips werd verpakt. De tocht naar het Twentse land had voor de Amsterdammers zelfs in een debacle kunnen ein digen als Piet Schrijvers in de slotfase bij n-tegen-n situaties niet enkele onmogelijke reddin gen had verricht. Slechts San chez Torres was hem eenmaal te slim af toen hij op een lange trap van verdediger Harleman iets eerder bij de bal was dan de vier kante gestalte van de Amster damse goalie. Dat Lindsted, Otto en de voor Sanchez Torres inge vallen Bleuming voor open doel faalden, bespaarden de Amster- damcers een gefiatteerde afgang. Voor Twente betekende het dure missers omdat in de tweekamp met Feyenoord om de vijfde Eu ropacupplaats. het doelsaldo wel eens van beslissende betekenis kan zijn. Het openingsdoelpunt van Twentes.Hallv opriep. De Ajacieden Rijkaard, Steen Ziegle maakt een vreugde-koprol Thorensen(17). dat in het Diekmanstadion tegenstrijdige reacties Schrijvers protesteren luidruchtig; Aad Kila voorgrond In het veld kwam het allemaal niet tot uiting, maar Feyenoord had vooraf de confrontatie met NEC wel degelijk serieus genomen. Zaterdag had trainer Vaclav Je- zek zijn manschappen al verza meld in het Roosendaalse trai ningskamp 'Bosschenhoofd'. Maar de concentratie in het Bra bantse leidde niet tot de afgang, die NEC-traincr Leen Looyen voor zijn elftal had ingecalcu leerd. "Nu ik wist dat Feyenoord zich in 'Bosschenhoofd' had af gezonderd, rekende ik voor de wedstrijd nergens op. Maar achteraf zeg ik dat we hier de winst hebben gemist". Die analyse van Looyen was niet eens doordrenkt van blind clubfanatisme Want 'ofschoon Feyenoord tegen het 4 4 2 spe lende NEC vrijwel voortdurend op een (optisch) overwicht kon bogen, kwam het doel van Harry Schellekens slechts zelden aan werkelijk gevaar bloot te staan. De volgelingen van Jezek had den als zo vaak moeite met het vertolken van de spelbepalende rol; de aanvalsopbouw speelde zich in veteranentempo af Met name Van Til en Stafieu grossier den in foutieve passes, terwijl aan de linkerflank de egoïstische De Leeuw zich telkens stuk liep op Willemse. Niettemin kwam Feyenoord na 12 minuten op voorsprong dankzij jeugdspeler Groenendijk, die een foutieve te rugspeelbal van Van Zinnen gre tig oppikte. Het collectieve gestuntel in het Rotterdamse kamp bracht bij NEC het besef tot leven dat deze ontmoeting niet noodzakelijker wijs een nederlaag behoefde op te leveren. Het hervonden zelf vertrouwen werd gevierd met een aantal counters, waarbij vooral de snelle Albert Heisper een belangrijke functie vervulde Met Van Zinnen legde hij na 23 minuten de basis voor de 1-1 van Frans Janssen, die tot het einde als een kostbaar relikwie werd verdedigd De inspanningen van de Ngmcgenaren. bij wie Strik, De Groot en Schellekens geel za gen. leverden met medewerking van Van Til het beoogde resul taat op. Vlak voor rust schoot hij een penalty (Visser had Notten omvergekegeld) slapjes in han den van goalie Schellekens Haalde Dries Visser tenslotte vernietigend uit naar Feyenoord "Als dit een topclub moet ver beelden. dan is het met het Ne derlandse voetbal wel treurig ge steld". GERARD VAN PUTTEN Ajax ontvangt invitatie voor Super Mondial AMSTERDAM (GPD) - Het be stuur van Ajax heeft een uitnodi ging gekregen om van 14 tot en met 28 juni deel te nemen aan de strijd om de zogenaamde 'Super Mondial'. Volgens Ajax zou het commercile tv-station Canale 5 als organisator de voorkeur ge ven aan de Amsterdammers bo ven Feyenoord. dat eerder werd aangezocht om in het Milanese San Siro-stadion te komen voet ballen. Aan het toernooi nemen slechts clubs deel die de wereldbeker een of meer keren hebben ge wonnen Inter. AC Milan. Pena- rol (Uruguay) en het Braziliaanse Santos zegden inmiddels hun deelname toe Hoewel pr-man Peter Nolles gisteravond uitriep, dat Feyenoord al een contract af sloot om vier financieel uiterst aantrekkelijke wedstrijden te spelen, bracht het bestuur van Ajax zijn spelers gisteren vast op de hoogte van de mogelijkheden in Itali. Penningmeester Bartels: „Het is interessant voor Ajax en voor de spelers. De spelers mogen vrou wen en kinderen meenemen en er is een schitterend bungalow park beschikbaar We hopen de knoop deze weck met de ogam- satoren door te hakken. De Ita lianen vinden het interessanter om de reeds gecontracteerde Jo- han Cruijff met Ajax mee te laten voetballen dan met Feyenoord. Een andere verklaring kan ik niet bedenken". LEIDEN - Het gevecht te gen de dreigende degrada tie naar de eerste divisie duurt onverminderd voort. De staartgroep van de eredivisie wordt na het laatste competitieweek- einde gevormd door vijf clubs: FC Groningen, NAC, Wageningen, Excel sior en NEC. Deze clubs bezitten 21 punten; FC Groningen heeft alleen een wedstrijd minder ge speeld. De Brabantse derby NAC-PSV mondde uit in een desillusie voor de Bredase degradatiekandidaat Met een 0-2 zege stelden de Eind- hovenaren zich zeker van deelna me aan het UEFA Cup-toernooi NAC had overigens minder in te brengen dan de score doet ver moeden. Uit niets bleek dat de ploeg van trainer Jo Janssen aan degradatie wilde ontkomen De thuisclub trof het. dat PSV niet bereid was meer te presteren dan het minimale. Met treffers van Erwin Koeman en Rob Lands bergen wist PSV zich tijdens de onderbreking al zeker van de winst. In Wageningen vocht de plaatselij ke club een typisch 'erop of eron- der-duel' uit met Excelsior. De wederzijdse spelers spraken al hun vechtlust aan. maar de ten toongespreide ijver kon het ge brek aan capaciteiten niet ca moufleren. Onder die omstandigheden ont spon zich een erbarmelijk slecht schouwspel, waarin Wageningen de meest aanvallende rol voor zijn rekening nam Verder dan twee lattreffers van Kees van den Berg en Rob McDonald kwamen de Bergbewoners evenwel niet Etalage FC Groningen was in Kcrkrade kennelijk niet helemaal bij de les. Alle Laktische tips van trai nerTheo Verlangen ten spijt, lie ten de Groningers zich al in de eerste minuut door Roda JC-spc- ler Peter Hendriks vernaggelen. De rechterspits, gekomen van Waregem. heeft dit seizoen bij Roda JC nauwelijks iets gepres teerd. De Limburgse club. die in het kader van een bezuiniging? operatie oude vedetten als Jong bloed. Marot en De Jong van de loonlijst wil schrappen, zou ook Hendriks graag naar elders zien vertrekken Hendriks mocht zich daarom zaterdagavond in de eta lage plaatsen en onmiddellijk na de aftrap overhandigde hij moge lijkc aspirant -kopm znn g. loofsbneven Vanaf eigen helft soleerde Hendriks door de Gro ninger defensie en pflfl i- vervolgens doelman Griever. Het zelfvertrouwen aan Groningse zijde zakte beneden het nulpunt, toen Walter Waaldcrbos na 24 mi nutcn Roda-speler Theo de Jong met een foutieve terugspeelbal in staat stelde te scoren Groningen mobiliseerde na rust al le krachten voor een tegenactie, die aanvankelijk nog kans van slagen leek te hebben Eddy Bakker wist althans al snel Jan Jongbloed te passeren Maar na dat John Enkscn aan de overzij de de marge had teruggebracht tot twee goals, was Groningen een geslagen formatie Bakker bracht nog wel de aansluiting tot stand, maar andermaal gaf Enk- sen blijk van zijn schotvaardig- heid 4-2. Go Ahead Eagles en FC Den Haag besloten in een doelpuntrijk on deronsje tot een deling van de punten. Beide ploegen namen op die manier afstand van de degra- datielijn FC Den Haag had by rust overigens een 0-2 voor sprong door doelpunten van Re ne van Delft en Chris T Vooral by de eerste Haagse tref fer ging de Deventer doelman Jan de Boer niet vrijuit Na de pauze toonde Go Ahead Eagles meer inzet. De ploeg van scheidende trainer Spitz Kohn werd eens te meer opgepept door de Haagse Turk Ahmet Keloglu, die na een vrije schop van Dick Schneider de bal achter zijn ei gen doelman Havenaar depo neerde K< login maakte aldus een ongelukkige minuut door, want hij had ook de vnje trap veroorzaakt en voor de overtre ding een gele kaart ontvangen FC Den Haag-trainer Martin van Viancn waardeerde du zelfver- nu tigingsactie van Keloglu ken nelijk niet. want prompt werd de Turk vervangen door Marco de Vroet Ondanks alle onrust in de Haagse gelederen wist Harrie Melis tien minuten voor tijd toch nog 1 3 te scoren, maar opvallend gemak kelijk haalde Go Ahead in de res terende tod door toedoen van Dick Schneider en Johnny Oude Wcssclink de halve winst bin-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13