J Open universiteit in 1983 duinrell Spaarbekken windmolenplan kan kleiner CAM PO PvdA vleit ondernemers 'n HELE DAG PLEZIER in Ten onrechte zes mensen opgepakt Minister Pais komt met voorlopig wetsontwerp Nederlander rijdt Eerlijnse muur stuk Den Uyl: klimaat beter door socialisten VRIJDAG 15 MEI 1981 Bezwaren tegen plan-Lievense in Markerwaard kunnen worden weggenomen DEN HAAG (GPD ANP) - Het energiespaarbekken in het Mar kermeer kan. als het wordt uitge voerd. ook kleiner van opper vlakte worden, maar dan met aanzienlijk hogere dijken krijgen dan nu gepland. Inmiddels staat nog lang niet vast dat het projekt er komt. Daarover zullen het vol gende kabinet en het volgende parlement te oordelen hebben. De kwestie van eventuele inpol dering van dit stuk IJsselmeer houdt hiermee nauw verband. Dit bleek gisteren bij de presenta tie van de studie die een commis sie heeft gemaakt op basis van de ideeën die ir. W. L. Lievense en kele jaren geleden opperde. Mi nister Van Trier (wetenschapsbe leid), die de opdracht had gege ven. zei dat het kabinet ruimte heeft gelaten om de plaats van het pompspaarbekkcn met wa terkrachtcentrales in de verdere discussie over de Markerwaard te betrekken Het kabinet heeft in beginsel uitge sproken dat de Markerwaard er moet komen, met een oppervlak te van 400 vierkante kilometer. Het geplande spaarbekken met een oppervlakte van 55 vierkante kilometer kan in die omvang als deel van een toekomstige polder worden gepland. Wanneer ech ter. als gevolg van grotere econo mische groei, het bekken groter moet worden, is combinatie moeilijker denkbaar. Mede uit dat oogpunt is er van pla nologische en milieuzijde op aangedrongen het bekkenopper vlak te verkleinen. De dijken zouden dan hoger moeten wor den. zodat het waterkrachtver Koninginnedag in Breda: BREDA (ANP) - Op Koninginnedag zijn in Breda zes mensen aangehouden zonder dat daartoe aanleiding bestond. Burge meester Merkx van Breda, die gisteravond in de gemeenteraad aanvullende informatie gaf over de gang van zaken op Konin ginnedag in Breda, zei deze aanhoudingen te betreuren Ook zijn er vijf aanhoudingen verricht waarbij achteraf is geble ken dat er geen proces-verbaal kon worden opgemaakt, omdat de feiten daartoe onvoldoende aanleiding gaven. De burgemees ter somde op dat op 30 april honderdvijftien personen zijn aan gehouden omdat ze niet voldeden aan een ambtelijk bevel, zich onbetamelijk gedroegen of deelnamen aan een verboden de monstratie Elf mensen zijn aangehouden wegens overtreding van de wapen wet en zeven wegens diefstal en/of belediging. Tegen deze 133 personen zal proces-verbaal worden opgemaakt De burgemeester kwam met deze toelichting op een eerder ver strekte schriftelijke uiteenzetting, nadat de fracties van de PvdA en PSP een interpellatie-verzoek hadden gedaan over het optre den van de Bredase politie op 30 april. Toen bezocht koningin Beatrix met haar gezin de stad. De politie arresteerde die dag in een vroeg stadium 148 personen, om een escalatie van geweld te voorkomen. Daarop kwam veel kritiek van onder meer de PvdA- en D'66 fractie in de Tweede Kamer. De PvdA-er Roethof en D'66-er Wessel-Tuinstra zijn van mening dat de vroegtijdige arrestaties zich niet verdragen met de begin selen van de Nederlandse rechtsorde omdat de mensen die gear resteerd waren, zich niet aan strafbare feiten hadden schuldig gemaakt. De tijd die de arrestanten hebben vastgezeten, varieerde van vier tot ruim tien uur. Burgemeester Merkx zei dat slechts tien per sonen binnen de wettelijke toegestane tijd van zes uur waren vrijgelaten. Dat kwam omdat er sprake was van een dreiging om de openbare orde in de omgeving van het politiebureau ernstig te verstoren, aldus Merkx. De meerderheid van de Bredase gemeenteraad staat overigens achter het beleid dat burgemeester Merkx als hoofd van de poli tie heeft gevoerd om een verstoring van de openbare orde op Koninginnedag te voorkomen. Dat bleek vannacht na afloop van het urenlange debat over deze zaak. De meeste fracties hadden wel kritiek op onderdelen van het beleid. De PSP wees het volledig af en sprak van een ernsti ge schade aan de rechtsstaat. De PvdA, keurde het beleid welis waar af, maar vroeg in eenzelfde motie om een gedegen jusitieel en politiek onderzoek naar het totaal van de gebeurtenissen. ADVERTENTIE Caravans, tientallen IM-- modellen en opbouwmaten. T.E.C., Bürstner. Solifer en Dragoner. Grote keuze in 5?* vouwwagens. Tago. Settler, Camp-let, Marechalen Skamper. Groot en breed assortiment 3513*^-^. caravanaccessoiresT^^3® SASSEN H EI M Teylingerlaan 74 tel.02522- 12597 CARAVANS b.w. (V,k in liarendrecht c hlst/Amcrongen. WEERRAPPORTEN i sS *i I E Amsterdam zwaar bew 17 11 03 De Bilt zwaar bew. 16 11 06 Deelen geheel bew. 15 10 3 Eelde 17 10 3 Eindhoven licht bew. 17 u 0 Den Helder geheel be- w. 14 11 1 Rotterdam 16 li 0 Twente geheel bew. li 1 Vlissingen 16 u 04 Zuid Limburg onbewolk- t 15 9 0 Aberdeen mist 13 4 01 Athene onbewolkt 22 13 0 Barcelona licht bew. 19 8 0 Berlijn onbewolkt 26 12 0 Bordeaux 15 4 3 Brussel onbewolkt 18 9 0 Frankfort i geheel bew. 15 9 0 Genève regen 18 10 6 Innsbruck licht bew. 18 7 0 Klagenfurt 19 5 0 Kopenhagen licht bew. 21 8 0 Lissabon licht bew. 18 10 0 Locarno 20 12 02 Londen onbewolkt 16 7 02 Luxemburg 6 Madrid licht bew. 19 7 0 Malaga onbewolkt 22 11 0 Mallorca onbewolkt 22 6 0 München geheel bew. 16 9 0 zwaar bew. 18 11 0 Oslo 22 12 0 onbewolkt 17 6 0 onbewolkt 19 8 0 Split onbewolkt 20 10 0 Stockholm onbewolkt 19 4 0 Wenen zwaar bew. 10 half bew. 16 7 1 Casa Blanca half bew. 20 12 0 Istanbul motregen 16 11 2 Las Palmas half bew. 23 18 0 Beiroet licht bew. 14 Jel-Aviv licht bew 23 16 0 Gedachte van Rijnpoorthaven weer actueel DEN HAAG (ANP) - In het struc tuurschema zeehavens, dat giste ren naar de Tweede Kamer is ge zonden, zijn de oude plannen voor de aanleg van de Rijnpoort haven tussen Hoek van Holland en Maassluis weer uit de ijskast gehaald. In het begin van de ja ren zeventig lanceerde de ge meente Rotterdam al zo'n plan, dat toen echter onder de druk van zware protesten uit het West- land naar de achtergrond ver dween. Bij de presentatie van het struc tuurschema, een co-produktie van de ministeries van economi sche zaken, verkeer en water staat en volkshuisvesting, zei mi nister Tuijnman dat het hier niet gaat om concrete plannen, maar om reservering van terreinen voor het geval er in de toekomst behoefte blijkt aan nieuwe ha venterreinen. De Rijnpoorthaven zou in de visie van de drie ministeries bestemd moeten worden voor de behan deling van (gecontaineriseerd) stukgoed. In het structuurschema zeehavens wordt ook rekening gehouden met uitbreiding van de Maas vlakte met maximaal 500 hecta re, onder meer voor de bouw van een hoogoven- en staalbedrijf. Volgens het schema moeten plannen voor zeehavenontwik keling in de Hoeksewaard ver vallen. mogen gelijk blijft. Nu wordt ge dacht aan dijken van 30 meter boven NAP (35 meter totaal: de huidige dijk Enkhuizen-Lelystad is 7 meter boven NAP). Bij een kleiner oppvervlak zou het gaan om dijken van 50 tot 60 meter hoog. Aan te passen Alle nadere studies die worden uit gevoerd, dienen ertoe het projekt op papier volledig aan te passen Afgewacht moet nu worden of het kabinet bij zijn komende uit spraak opdracht zal geven tot een tweede adviesronde. Daarbij zouden dan tal van ministeries en andere instanties moeten wor den betrokken. Het feit dat dit projekt nogal wat ruimtebeslag legt. is van betekenis. Eventuele vergroting later vereist reserve- oppervlakte. Het is dan ook niet onmogelijk dat besloten wordt een dergelijk bekken elders te bouwen. De rapporteurs kozen voor het Mar kermeer, omdat deze opzet ren dabel is in vergelijking met een bekken aan de Noordzeekust of verder in de Noordzee. Bij uit voering wordt voor 1985 een voordelig saldo van f 150 miljoen of meer verwacht en in het jaar 2000 van f400 miljoen. Definitie ve keuze voor een vestigings plaats hangt ook af van de ont wikkeling der energieprijzen. Voor het windencrgiedeel van het projekt zullen de 400 en 600 sta len molens van 80 meter hoog (doorsnee 4 meter) met twee wie ken van 40 meter nodig zijn. Dacht men aanvankelijk die op de dijken van het bekken te zet ten. Daarvan is afgezien omdat die te weinig ruimte bieden. Ge dacht wordt nu aan de volgende gebieden waar veel wind staat Noord-Oostpolder, de kop of het midden van Noord-Holland, Rot terdam Europoort-Botlek. het Amsterdamse havengebied. Milieu De Stichting Natuur en Milieu uit 's-Graveland zet grote vraagte kens bij het plan-Lievense. Vol gens de stichting zijn die op zijn plaats gezien de te verwachten milieu-effecten bij energie-op slag in grote waterbekkens in het Markermeer. Volgens Natuur en Milieu zullen bij de aanleg van een energie bekken in het Markermeer de oc- Minister Van Trier f wetenschapsbeleid), de geestelijke vader van het plan ir. Lievense en de voorzitter van de studiecommissie ir Plantema (v.l.n.r.) tegen de achtergrond van een schets van een waterkrachtpomp- turbinecentrale, zoals die in de Markerwaard zou verrijzen. verlevensgemeenschappen wor- gebied heeft voor trekvogels zui den bedreigd door de wisseling w°rden aangetast zo meent in waterpeil De functies die het "e stichting HEERLEN (GPD) Wie de capaciteiten heeft om hoger onderwijs te volgen en om welke reden dan ook de moge lijkheid niet heeft of heeft gehad om dat onderwijs te volgen aan de huidige instituten voor hoger onderwijs, kan. waarschijnlijk van 1983 af. terecht bij de open uni versiteit. De toelating aan de Open Universiteit is niet aan diploma's gebonden en de enige beperking is dat een deelnemer achttien jaar of ouder moet zijn. gereden. Hij raakte slechts licht gewond. UTRECHT (ANP) - De 26- jarige Evert Kooy uit Utrecht, die woensdag avond door Oostduitse militaire grenswachters werd gearresteerd nadat hij met zijn auto door de Berlijnse muur was gere den, is gisteren waar schijnlijk al terug gekeerd in West-Berlijn. Hij is bij het ongeval niet ernstig gewond geraakt. Dit zegt zijn moeder, die aan de Utrechtse Zwaar- demakerlaan woont, en die gisteren rond het mid daguur met de Westduitse vriendin Brigitte van Evert telefonisch contact heeft gehad. Mevrouw Kooy weet niet waarom haar zoon tegen de muur is aangereden. "Hij is ver moedelijk overspannen geweest", zei ze. Evert is rond Pinksteren naar West-Duitsland ver trokken om daar bij zijn vriendin te gaan wonen. Hij kreeg een maand gele den werk bij een glas- en isolatiebedrijf. Volgens mevrouw Kooy liep haar zoon bij het ongeval lichte inwendige kneuzingen op. Zij hoorde het nieuws het eerst van het ministerie van buitenlandse zaken woensdagochtend per te lefoon. Minister Pais (onderwijs en weten schappen) heeft gisteravond in Heerlen, waar de centrale vesti ging van de Open Universiteit is gevestigd, het Voorontwerp van Wet op de Open Universiteit ge presenteerd. Daarmee zette hij de eerste stap in de richting van een wettelijke basis voor deze onderwijssoort. Aan de open universiteit krijgen studerenden de mogelijkheid zelf plaats en tempo van hun stu die te kiezen. Daarnaast heeft de studerende een grote vrijheid bij het samenstellen van zijn of haar studieprogramma. De open uni versiteit biedt de mogelijkheid tot het behalen van een diploma dat gelijk of gelijkwaardig is aan de elders in het hoger onderwijs te behalen diploma's. open universiteit is natuurlijk van groot belang voor hen die studie en werk willen combine ren En die groep beperkt zich niet tot mensen die dat willen gaan doen op latere leeftijd Ook achttien jarige Iet-Hingen uit het voortgezet onderwijs, mét of zón der diploma, kunnen van de mo gelijkheden die de Open Univer siteit gaat bieden gebruik gaan maken. Het is de bedoeling dat het onder wijs aan de open universiteit voornamelijk in de vorm van cursussen gegeven zal worden Het worden cursussen op drie ni veaus: inleidende-, vervolg- en verdiepende cursussen. Na af loop van elke cursus wordt een tentamen afgenomen. Keuze vrij LEIDEN (ANP/GPD) - Het on dernemingsklimaat in Neder land zal er mee gediend zijn als er een kabinet komt dat het vertrouwen heeft van de werknemers. Dat zei fractie leider Den Uyl van de Partij van de Arbeid gisteren tij dens een congres van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) in Amsterdam. Den Uyl en de fractievoorzitters Lubbers van het CDA, Rietkerk van de WD en Terlouw van D'66, discussieerden daar met de ondernemers over het so ciaal-economisch beleid, dat in de komende kabinetspe riode moet worden gevolgd. Volgens Den Uyl valt er voor de PvdA met D'66 een pro gressief kabinet op te zetten dat het vertrouwen zal genie ten van werknemers en van de slachtoffers van de crisis, de uitkeringstrekkers. CDA fractieleider Lubbers zei te verwachten dat er onder zo'n kabinet niet veel zal verande ren. Rietkerk (WD) zag wei nig goeds voor de onderne mers in het verschiet Terlouw vond het grootste be zwaar tegen de huidige rege ring dat de aandacht te een zijdig is gericht geweest op de kosten van de produktie Er moet veel meer aandacht komen voor de concurrentie op kwaliteit. Hij voorzag, indien PvdA en D'66 samen in een kabinet komen, wel enige strijd over het sociaal-economisch be leid, maar toch zal een ver nieuwend beleid volgens hem met de PvdA beter van de grond komen dan met de WD. Er zal veel gematigd moeten worden en het is be langrijk dat een socialistische partij daar medeverantwoor delijkheid voor draagt, aldus Terlouw. Voorbehoud premier Premier Van Agt wil slechts onder voorwaarden akkoord gaan met het voorstel van op positieleider Den Uyl om sa men met de lijsttrekkers van WD en D'66 een openbaar debat aan te gaan over de be strijding van de werkloos heid in ons land. De CDA lijsttrekker zei gisteravond tijdens een verkiezingsbij eenkomst in Vlissingen dit per brief aan de PvdA leider te hebben meegedeeld Den Uyl heeft de lijsttrekkers van CDA, WD en D'66 voor gesteld een discussie over de werkgelegenheidssituatie sa men met de voorzitters van FNV en CNV te houden. Kabinet verdedigd Het kabinet-Van Agt heeft de stijging van de collectieve uitgaven fors weten terug te dringen. Als de PvdA'ers Den Uyl en Kombrink iets anders beweren, dan moeten zij de cijfers nog maar eens goed bekijken. Dit verklaar de WD-Kamerlid De Korte gisteravond in Heiloo. Hij wees erop dat het huidige ka binet ook de inflatie had we ten terug te dringen. De Korte ontkende dat het vo rige kabinet het op deze pun ten beter zou hebben gedaan dan de CDA-WD-coalitie. Zo steeg onder het kabinet- Den Uyl de collectieve las tendruk met 0,9 procent, te gen 0.4 procent in de afgelo pen vier jaar. De totale uitga ven van de collectieve sector stegen tussen 1973 en '77 met 1.9 procent en 1,5 procent van 1978 tot en met 1981 De ge middelde inflatie daalde van 8,8 tot 5,8 procent Getuigenis De Rooms-katholieke partij Nederland (RKP19) ia n m tuigenispartij Als deze partij, zoals uit de jongste Lagcn- dijk-cnquète blijkt, terug komt in de Tweede Kamer, zal de RKPN een doorn in het vlees zijn van de grote partij en die zich niet kunnen uit spreken over essentiële za ken. Dit zei Klaas Beuker, voormalig kamerlid en nu lijsttrekker van de rechts georiënteerde RKPN giste ren op een verkiezingsbijeen komst van zijn party in Haar lem. RPFtwee zetels Het aantal leden van de Refor matorisch Politiek'' ffedi ra - tie nadert de zevenduizend. RPF-lysttrckker Meindert Leerling leidt hier uit af dat de RPF een tot twee zetels zal halen by de komende kamer verkiezingen. Leerling zei dit gisteren op een persconferen tie in Den Haag Op de verkiezingsbyecnkom- sten van de RPF is de belang stelling tot nu toe veel groter geweest dan vier jaar gele den. toen de RPF ongeveer 1800 stemmen te kort kwam voor een kamerzetel Van de gemiddeld honderd tot twee honderd toehoorders per avond bestond volgens Leer ling ongeveer twintig procent uit jongeren, waren er opval lend veel mensen van ARP- en CHU-huizc en ontevreden CDA-leden De studerende staat volkomen vnj in het kiezen van een curus. Maar voor het behalen van een diplo ma met een bepaalde maatschap pelyke waarde, is het natuurlijk verplicht het studieprogramma samen te stellen binnen bepaal de randvoorwaarden Wie een aantal cursussen met goed gevolg hcefl doorlopen, krijgt een zogenaamd dossicrdiploma. een diploma dat bestaat uit een inventarisatie van de cursussen die de kandidaat heeft doorlo pen Het statuut van de open uni versiteit zal straks exact om schrijven aan welke eisen de pro gramma's die opleiden tot de dossierdiplomas moeten vol doen. üp basis daarvan krijgt de afgestu deerde dezelfde titel als aan de bestaande instellingen van hoger onderwijs gebruikelijk is Zo zal men nuk .i.m <i' 1 M" :i 'mvi r i teit kunnen promoveren en al dus de doctorstitel kunnen beha len. Het onderwijs is in eerste instantie schriftelijk, maar zal ook door ra dio. televisie of computer kun nen worden ondersteund. De be geleiding zal worden verzorgd vanuit landelyk gespreide stu diecentra. Deze centra zullen worden opgezet in samenwer king met de bestaande instellin gen van hoger onderwys. de vol wassenen educatie en bibliothe ken Daar kan de studerende te recht voor advisering over stu diekeuze. begeleiding by de stu die en het afleggen van tenta mens en examens en voor con tact met de mede-studenten. Meerderheid voor wet mede zeggenschap DEN HAAG (ANP) De rege ringspartijen in de Tweede Ka mer staan achter een wetsont werp van minister Pais (onder wys). dat een vorm van midM I genschap regelt voor personeel, ouders en leerlingen in het kleu ter- lager en tg. t >nd. r wijs. Deze zal onder andere ge stalte krygen in de vorm van een medezeggenschapsraad, waarin betrokkenen ieder voor één der de vertegenwoordigd zijn De oppositie wyst de plannen voor de medezeggenschap van de hand. omdat ze haar lang niet ver genoeg gaan De socialistische woordvoerder Van Kemenade zei dat vooral de werknemers van deze wet geen echte verbete ring hoeven te verwachten, om dat zy minder rechten krygen op dit terrein dan hun collega's bui ten het onderwys Van Kemenade noemde de plan nen van Pais 'slecht. bevoog- dend en betuttelend Hy heeft zich vooral gestolen aan het feit dat in de wet de macht van het bevoegd gezag (schoolbestuur, of. by openbaar onderwys, de ge meente) wordt beschermd en zelfs versterkt Hy karakteriseer de de wet als 'bescherming van het bevoegd gezag tegen de de mocratisering van het onder wys'. ADVERTENTIE wobbelfietsen rolski's treintjes (de mlnitrein klauterdulnen uitkijktoren pottenbakken e or 'n tunnel vol geheimen) Theeier HIP met poppenkast en filmvoorstelling a.rwaik dterenkamp Sportland e ambachten zwembad, spartelvijver en zonneweiden verkeerslum speurtocht fantasie doolhof, enz enz en (17 soorten) OUINMILl WASSCMAAR VOOR CBN ONVIROIT1LMKI OAOI 1 w

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7