SFB zaait verwarring 'Te veel tekst en te weinig tijd bij Spaans NZH: inloïmping op aantal lijnen Politici voetballen sfb Tegenstrijdige verklaringen in bouwfraudezaak "Aanpassingen verantwoord" Leidse stadsrubriek VRIJDAG 15 MEI 1981 LEIDEN - Staatssecretaris Brokx en zijn collega Wallis de Vries nemen zaterdag deel aan het voetbaltoernooi in Leiden, dat wordt gehouden ten bate van de gehandicap ten. In het team van politici doen verder de kamerleden Ben Bakker (CDA). Relus Ter Beek (PvdA), Fred Borgman (CDA), Jaap van der Doef (PvdA). Wim Keja (VVD), Hans Kombrink (PvdA). Mar tin Konings (PvdA). Ad Ploeg (VVD) en Bonno Spie ker (PvdA) mee. De organisatoren van het toer nooi houden er rekening mee dat het aantal politici dat aan dit 'team op brede basis' mee doet nog wordt uitgebreid. De politici zullen zaterdag middag op het Roodenburg- terrein in sportpark Noord spelen tegen prominenten uit de wereld van het bedrijfsle ven en de media. oe-*"17 4 2 *lol° *aA -.M w d- ï„t ofdd'dd® Fonöt B.U-- «or» "">«l Ö"Z SLcW'dfl SCCArr„e-0'r' postbus &7 d.,e dasfdoor 0uve^e,°' oie"ö,09 v Kleuteronderwijs: pedagogisch vakjargon i inschrijving, uitgegeven door het Sociaal Fonds Bouwnijverheid. Van L. beschikte daar steeds LEIDEN/DEN HAAG - De manier waarop het So ciaal Fonds Bouwnijver heid, een van de aller grootste bedrijfsvereni gingen in ons land, te werk is gegaan tijdens het gerechtelijk vooronder zoek in de Lemy-affaire blinkt nu niet bepaald uit in zorgvuldigheid. Dat kwam al eind vorig jaar, tij dens de behandeling van deze omvangrijke bouwfraudezaak door de Haagse rechtbank, aan het licht. Toen bleek dat opspo ringsambtenaren van het SFB grote fouten hadden gemaakt bij het opstellen van de processen verbaal. Allemaal fouten ten na dele van de Lemy. Voor het openbaar ministerie aanleiding om een onderzoek in te stellen naar de werkwijze van de SFB- ambtenaren. Gisteren, tijdens de tweede zit tingsdag van de affaire in hoger beroep, was het wederom alles behalve een gloriedag voor het sociaal fonds. De SFB-functio- narissen Broeksma en Papegaai gaven warrige antwoorden op vragen van de verdediging en de president van het Gerechts hof. De enige conclusie die uit de verklaringen van beide amb tenaren viel op te maken was dat zij onderling nogal afweken. Signalen Zo verklaarde administrateur Broeksma dat hij een keer of vier had gesproken met de hoofdverdachte in deze fraude zaak Hans van L. maar dat tij dens die gesprekken nooit is ge sproken over de onderaanne mers waarmee de Lemy werkte. Even later vertelde dezelfde Broeksma dat "signalen van buitenaf' hem 't idee hadden ge geven dat het met de Lemy niet helemaal lekker zat. Signalen die er op wezen dat de Lemy met besloten vennootschappen werkte waar het eigen perso neel werd ondergebracht zodat de belasting kon worden ontdo ken. Hof-president mr. Roggen vroeg zich af waarom Broeksma der gelijke signalen dan niet ver sterkt doorgaf aan Hans van L. wanneer deze een bezoek afleg de aan het SFB-kantoor. Met an dere woorden: waarom probeer de Broeksma niet te achterha len of de geruchten die hij op ving juist waren door met Hans van L. te praten over de relaties met zijn onderaannemers? "Of dacht u soms, die Lemy en die onderaannemers die zijn toch twee handen op één buik?", al dus de president. Broeksma moest hierop het ant woord schuldig blijven. Hij mompelde iets van: "Daar voel de ik de behoefte niet toe" en "Op de momenten dat ik ge sprekken voerde met meneer Van L. werkte hij niet met on deraannemers dus was het ook niet actueel om daar over te praten". Verdacht Zijn collega Papegaai, die bij de meeste gesprekken tussen het SFB en de Lemy aanwezig was, verklaarde evenwel dat er wel degelijk over onderaannemers werd gesproken. Op de vraag van mr. Van Zalingen, advocaat van Van L., of hij bij de Lemy op muren was gestuit als hij iets wilde weten over onderaanne- LEIDEN - Omdat het rijk zo'n 57 miljoen gulden wil bezuinigen op het streekvervoer is de nieu we dienstregeling van de NZH, die ingaat op 31 mei, op een paar punten gewijzigd. In Leiden en omstreken vallen vooral 's avonds en in het weekeinde een aantal diensten uit. naanvaardbaar vinden de NZH— functionarissen de wijzigingen niet. Adjunct-directeur drs. Tes ta: "In principe is het natuurlijk niet leuk als je je produktie moet verminderen, maar naar onze mening zijn de aanpassingen verantwoord. Je kunt tenslotte geen lege bussen op de weg hou den; daar wil de gemeenschap niet voor betalen". Van kwaliteitsverlies wil Testa niets horen. Laat staan dat hij er kent dat het 100-jarige jubileum van de NZH, dat deze maand wordt gevierd, nu van een rouw- randje is voorzien. "Een terugval zullen wij zeker niet meemaken. We zullen ons eerder moeten af vragen hoe we de verwachte groei kunnen opvangen". Concluderen dat het tegenstrijdig is om diensten op te heffen en desondanks toch te spreken over een goede toekomst, is volgens Testa onjuist. "We hebben ge woon wat gedaan aan onze over- bediening". Enkele wijzigingen in de Leidse re gio. Van lijn 30 (Leiden-Kat- wijk) wordt op zondag de gehele dag de uurdienst verlaagd tot 'éen keer per twee uur. Van de lijnen 40/42 wordt op zon- en feestdagen tot 12.00 uur de half- uurdienst verlaagd tot een uur- dienst. Lijn 50 (Leiden-Bollenstreek— Haarlem) wordt gesplitst in twee lijnen. Lijn 88 is ook geheel ge wijzigd. In de spitsen gaat de bus om de vijftien minuten van Lisse naar Den Haag. Tussen de spit sen gaat het voertuig om de der tig minuten van Oegstgeest naar Den Haag. Lijn 89 van Den Haag naar Amsterdam over Wassenaar rijdt uitsluitend in de spitsen. Lijn 91 (Den Haag-Wassenaar— Katwijk) ten slotte vervalt in het weekeinde geheel. De NZH houdt overigens ook reke ning met het feit dat de Schip- hollijn een station krijgt in Nieu- w-Vennep. "Dit biedt de moge lijkheid de Bollenstreek op deze nieuwe spoorlijn aan te sluiten". Zo zal lijn 93 worden gesplitst in twee nieuwe lijnen. Blauwe tram In de nieuwe dienstregeling is ove rigens een apart, oranje ge kleurd, katern opgenomen over honderd jaar NZH. Een eeuw NZH-geschiedenis is ook bij eengebracht op een tentoonstel ling in de vergaderzaal van het NZH-hoofdkantoor te Haarlem. De expositie, die vandaag wordt geopend, is vooral voor mede werkers en gepensioneerden van het bedrijf. Het publiek kan op 30 mei van 12.00 tot 16.30 uur te recht in de vergaderzaal. Wie eerder kennis wil maken met de geschiedenis van het streek vervoer zal naar museum Swaen- steijn in Voorburg moeten. On der de titel "Blauwe tram te kijk" is daar van 9 mei tot en met 21 juni een tentoonstelling over honderd jaar streekvervoer. mers en de dienstbetrekking van het personeel, antwoordde Papegaai: "Nee, Van L. heeft zelfs gezegd: "Wanneer je iets wilt weten bel je maar. Dan ben ik er binnen een half uur". Terwijl men bij het sociaal fonds de werkwijze van de Lemy ken nelijk verdacht vond kreeg dit rioleringsbedrijf toch steevast een SFB-inschrijvingskaart. Een kaart die een onderaanne mer nodig heeft om zaken te kunnen doen in de bouwwereld. Gewoonlijk is het SFB nogal rap met het intrekken van inschrij- vingskaarten. Dat bleek giste ren bijvoorbeeld uit de verkla ringen van een door de verdedi ging opgeroepen getuige. Een aannemer uit Velsen-Noord. Ie mand die er, net als de Lemy, een gewoonte van heeft ge maakt om het meeste straat werk uit te besteden. Vorig jaar april werd plotseling de in- schrijvingskaart van deze aan nemer niet meer verlengd. Na vraag bij het sociaal fonds leer de hem dat "ze vonden dat ik geen goede onderaannemers had uitgezocht". Onduidelijkheid troef dus om trent het SFB-beleid tijdens het gerechtelijk vooronderzoek. Onzekerheid die de suggestie wekt dat het sociaal fonds van het standpunt is uitgegaan dat het maar beter was om tijdens het onderzoek geen slapende honden wakker te maken. Er is in elk geval geen open kaart ge speeld door het SFB. Of deze conclusie de verdediging zal helpen in haar pleidooi voor strafvermindering c.q. vrij spraak is maar zeer de vraag. Immers, de rechtbank omzeilde vorig jaar de fouten die de SFB- ambtenaren hadden gemaakt. De rechtbank kwam tot de con clusie dat er buiten de SFB- blunders voldoende bewijstlast overbleef om de verdachten Van L. en R. op forse strafTen (vijf en vier jaar) te trakteren. 'Wolf Volgende week maandag zal de zitting van het Gerechtshof worden vervolgd (9.30 uur). Hoogstwaarschijnlijk zal dan eindelijk de getuige Wolfgang S. in de getuigenbank plaatsne men. S., volgens de verdediging de spin in het fraudeweb, zal on danks zijn zwakke hart en psy chische problemen voor de rechtbank moeten verschijnen. 'Wolf moet evenwel behoed zaam worden aangepakt. "Want", zo deelde mr. Roggen mee, "de kans is groot dat hij in elkaar klapt. Maar hoe we dat moeten voorkomen, daar heb ik geen idee van. Misschien door parketwachters met kabouter mutsjes naast hem te zetten". JAAP VISSER LEIDEN - Om de meest uiteenlo pende redenen wordt, het giste ren op het programma staande, examenvak Spaans gekozen. De een heeft het nodig voor het werk, terwijl de ander het kiest uit interesse. Mevrouw Baayens volgt alleen de ze taal op de Boerhaave dag/ avond scholengemeenschap om dat ze graag wil corresponderen met een jongetje uit Equador. dat ze heeft geadopteerd via het Foster Parentsplan. Anneke Kui ten en mevrouw Boom gaan graag naar Spanje op vakantie en willen meer dan alleen maar in de zon liggen. Zij hebben geen zin om noodgedwongen de mond te moeten houden als de plaatselijke bevolking hen aan spreekt. Op de Boerhaave is het mogelijk om maar in één vak examen te doen. Bij de meeste leerlingen die in Spaans of Russisch exa men doen is dat het geval. Echter bij Peter van der Putten vormt Spaans een onderdeel van zijn vakkenpakket mavo 4. Hij houdt van talen en gaat er daarom ook beslist mee door. Het examen heeft hij niet cadeau gekregen. "De vier teksten met vijftig meerkeuzevragen waren niet makkelijk". Tekst vier, geti teld "Futbolista condenado a vi- vir con una gallina", uit het Spaanse tijdschrift Semana had hij overigens al in een Neder landse krant gelezen. Het ging in de tekst over de voetballer Jan van Heemskerk (Spaanse ver bastering van Jan van Hars kamp) van Ter Leede, die tegen een door de supporters van Rijnsburgse Boys op het veld ge laten kip schopte. Met alle gevol gen van dien. Bij het vwo is Spaans nog een heel jong vak en in een experimen teerfase. Voor de tweede keer wordt hier pas examen in ge daan. Leerlingen en lerares Doortje Schutte vinden het aan de moeilijke kant. "Te veel tek sten en te weinig tijd", is het al gemene oordeel. Met name tekst twee bevatte lange zinnen en moeilijke, voor velen onbeken de, woorden. Schutte: "Vergelijk dit werk met Frans of Engels. Dit is veel meer. Ook het experiment met de vragen vooraf verloopt niet zoals het hoort. Het is de be doeling dat de mensen gerichter gaan lezen en de vragen dan snel ler kunnen oplossen. Maar dat gaat beslist niet op. Nee, het zit Van 1 mei tot 14 mei waren de schriftelijke eindexamens. Het zit er op. Nog eventjes en we weten of de schooltas in de vlaggestok kan of nog een keer in het vet zal moe ten worden gezet. Begin juni kan men voor de brievenbus gaan drentelen en dan de officiële diplo ma-uitreiking, het horloge èn de feesten. Vandaag het iaatste deel van c serie "Examenkoorts". nog vol kinderziekten. Iemand die vloeiend Spaans spreekt heeft zelfs alle tijd nodig gehad". Kleuteronderwijs Direkteur B. Erades van de Haan stra kweekschool in Leiden is helemaal niet te spreken over het landelijk eindexamen voor de opleiding tot kleuterleidster. Spottend noemt hij het: "Een modern sausje over de nostalgi sche benadering van kinderen". Afgelopen maandag en dinsdag speelden deze examens zich af. Dit schriftelijk examen concen treert zich op drie vakken: op voedkunde/psychologie. Neder lands en didaktiek/methodiek. Erades: "Commentaar op de exa menonderdelen is voor mijn ge voel beslist op zijn plaats. In on derwijskundig opzicht staat dit examen bol van de traditionele gemeenplaatsen en beslist ver ouderde opvattingen. De actuele problematiek in kleuter- en lager onderwijs komt nauwelijks aan de orde. En inspelen op kernza ken in de zeer nabije toekomst, bijv. het samengaan van kleuter en lagere school, de basisschool en de rol die dc kleuterleidster daarbij gaat spelen, blijft geheel achterwege De rijksoverheid dwingt op deze manier de oplei dingen tot onderwijsgevenden zich in sterke mate te richten op historisch 'interessante zaken Zowel studenten als docenten worden daardoor ernstig geremd ten aanzien van de noodzakelijke ontwikkelingen in het basison derwijs". Het examen Nederlands bevatte drie onderdelen: een brief over de inschakeling van een onder wijsbegeleidingsdienst (in Lei- den schooladviesdienst), een op stel en een tekstverklaring over het 'doemdenken anno 2000' van prof.dr. Lea Dasberg. Erades: "Binnen het kader van de beroepsopleiding is dat examen vak Nederlands een totaal over leefd gegeven. Het toetst zaken aan het eind van een opleiding die volgens my een voorwaarde vormen om er met enig uitzicht op succes juist aan te beginnen. In inhoudelijk opzicht vind ik het ronduit een schandaal, dat een pedagogisch vakjargon drui pende tekst, van de bekende en beslist niet onverdienstelijke his torische pedagoge Lea Dasberg is gebruikt voor een tekstverkla ring. Met wat zinniger vragen zou dit een mooi stuk zijn voor een examen opvoedkunde". De brief die de kandidaten moes ten schrijven aan de onderwijs begeleidingsdiensten waarin ze moesten vragen of een van de deskundigen bereid zou zyn mee te werken aan een ouderavond van de school vindt Erades ronduit belachelijk. "Uit de tijd. Dit geeft weer hoe de relatie tus sen een onderwysgevende en een schoolbegeleidingsdienst juist niet moet zijn. Het staat alle maal zo ver af van de realiteit". Samenvattend geeft de direkteur van de opleidingsschool voor kleuterleidster voor dit examen jaar een dikke onvoldoende. "Niet met de werkelijkheid over eenkomende probleemstellin gen, verouderde opvattingen ge koppeld aan een actueel aan doende onderwerpkeuze. Daar mee wordt de studenten hevig onrecht gedaan. Zij zijn in dit ge val de weerloze slachtoffers die moeten trachten redelijke oplos singen te produceren Ondanks deze principiële kritiek was dit ook wel mogelijk. Maar daar is dan ook alles mee gezegd". SASKIA STOELINGA AWiÉHÜi door René van der Velden Jaap Visser j£] 7" (§t££ Boerhaave-einde De Boerhaaveschool voor dag en avondonderwijs (in totaal 2300 leerlingen) heeft geen trek om haar panden aan het Noordeinde 1 en 3 te verla ten. Noordeinde 1 zal blijven staan, wordt zelfs gerestau reerd. Maar de eigenaar van de panden, de gemeente, heeft sloopplannen met num mer 3. "Dan trekje het zaakje uit elkaar. Ik moet er niet aan denken dat wij over drie of vier gebouwen verspreid les zouden moeten geven" zegt rector D. van Kooten. De sloop van Noordeinde 3 is een onderdeel van gemeente plannen om grote delen van het voormalige marinecom plex aan het Galgewater en het Noordeinde te slopen. Slechts het hoofdgebouw van het Zeevaartcomplex, het monument de Witte Poortkazerne en aan de over zijde, het pand Noordeinde 1 blijven volgens die plannen behouden. Een prachtige voormalige dienstwoning, de voormalige timmerwerk plaats (beide aan het Galge water), de voormalige zieken boeg (waar nu het vormings centrum "Troef' en de Rechtswinkel huizen), de ontspanningszaal langs het Noordeinde en het pand Noordeinde 3 worden 'opge ruimd'. Om plaats te maken voor autoverkeer en groen. De sloopplannen vallen niet goed bij de bewoners en ge bruikers aan beide zyden van het Noordeinde. Aan de ene kant, Noordcinde 2. wordt gewerkt aan dc Stichting 't Paleis. Zonder al te ingrijpen de en dure aanpassingen zou bijvoorbeeld de ontspan ningszaal een creatief cen trum en cultureel paleis van regionale allure kunnen zijn, menen de initiatiefnemers De andere kant van het Noord einde. de Boerhaaveschool, bekijkt de verrichtingen van 't Paleis met belangstelling. Echt contact is er nog niet. Toen de Boerhaaveschool bijvoorbeeld een brief uit Den Haag kregen met als adres 't Paleis, Noordcinde 2. Leiden werd de brief netjes doorgestuurd naar 't Palcis Noordeinde 3, dat moet worden opgeruimd om plaats te maken voor auto's en groen jaar braak. Afschuwe- van de koningin in Den Haag... "Wij zullen niet direct met spandoeken de straat optrek ken tegen de sloop van Noordeinde 3", zegt rector D. van Kooten, "dat is de aard van het beestje niet. Maar als anderen de straat opgaan, zullen wij hen ongetwijfeld ondersteunen". Van Kooten vreest het ergste voor vervangende huisves ting van de Boerhaavescho- len. "Wij zouden in de semi- permanente gebouwen van de Rembrandt-scholenge- meenschap aan de Schubert - laan terecht kunnen. Maar dan zal de Rembrandt er toch eerst uit moeten zijn; en de eerste paal voor de nieuwe school aan de Coebel is nog niet geslagen". De rector heeft het overigens toch niet zo op die noodgebouwtjes van de Rembrandt aan de Schubertlaan. "De vraag is sowieso of we van het Rijk geld krijgen om de gèboUK tjes te kopen. En de gebouw tjes zijn wel pas opgeknapt, maar toch loop je met die se mi-permanente dingen altijd de kans op lekkages en der gelijke. Hier zitten we goed Goed bereikbaar voor de leerlingen met het openbaar vervoer (35 procent van de leerlingen komt uit de regio), de Schubertlaan is slecht be reikbaar per openbaar ver- "De gemeente heeft ook nog eens veel geld gestoken in het opknappen van Noord cinde 3. Het is een oerdege lijk gebouw. Zonde als het plat gaat". Mocht het dan toch plat gaan. dan ziet Van Kooten wel graag 'meteen' de plantsoenendienst verschij nen om het geplande park aan te leggen "Hoe lang heeft het terrein van de Dia conessenziekenhuis aan de Witte Singel niet braak gele gen voordat de universiteit er eindelijk is gaan bouwen Noordcinde 5 ligt al meer dan lyk" Conrector J van den Wijngaard wijst er op dat noodzakelijke investeringen uitgesteld wor den door de onzekerheid van dc sloopplannen "Eigcnlyk zouden we bijvoorbeeld een telefooncentrale moeten heb ben. Dct kost duizenden gul dens. Maar we weten niet hoe lang we hier nog kunnen bly- ven zitten Dus moeten we het maar doen met een paar babyfoons De onzekerheid staat alle lange termijnplan ning in de weg" Die onzeker heid betreft de besluiteloos heid van de gemeente over de plaats van toekomstige ver keersaders stad in en stad uit. in de omgeving van het Noordcinde, Galgewater en Bfceitinl De Boerhaaveschool hoedt zich voor kritiek op de gemeente. "Het is voor de gemeente be slist geen vetpot aan ons te verhuren We zitten er nu drie jaar De panden zijn steeds pico bello bygehouden. Ver der hebben we altijd volledi ge medewerking van de ge meente gehad om 's avonds de ruimtes in de Louise de Coligny en de Agnes te be nutten" Mede daarom is er juist hoop: "Formeel heeft de gemeente geen boodschap aan ons. Maar het is politiek niet haal baar met ons geen rekening te houden". Weg is weg De ene helft van de bewoners van de Rynoeverflat aan de Morsweg ergert zich mate loos aan de wegwerp-menta- liteit van de andere helft. Die andere helft is namelijk druk bezig om pal naast deze flat voor werkende jongeren een vuilnisbeltje te kweken. Nogal wat flatbewoners vertik ken het namelyk om hun vuilniszakken op het juiste tijdstip op (lo Iu I to pl,|,|t s to deponeren Gevolg dc zak ken blijven liggen, het vuil gaat rotten, dc ratten slaan toe. "Het lijkt wel of ze hier met een wetenschappelijk onderzoek bezig zyn". verzucht een van de flatbewoners "Een onder zoek onder het motto hoe krijg ik zo snel en zo veel mo gelijk ratten uit het Galgewa ter op de kade". De bewoners die verantwoor delijk zyn voor de huisvuil- belt zetten steevast hun vuil niszakken buiten wanneer de vuilnisman allang langs is ge weest Bovendien zetten ze die zakken dan ook nog op een plek waar de vuilnisman ze onmogelyk kan zien De overige bewoners zetten hun zakken 's morgens keurig netjes langs de Morsweg Maar om daar te kunnen ko men moeten ze wel eerst een parkecrplaatsje oversteken De bewoners met de 'weg is weg mentaliteit' zyn daar kennelijk te lamlendig voor Misschien dat dat eens nader kan worden onderzocht

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3