'Groen is geen luxe, maar een pure noodzaak' eid agenda "Volgend jaar kom ik weer Chef beplantingen neemt afscheid: Raadslid De Graaf burgervader Leersum VOORSCHOTEN - Toen hij als tuinman met zijn werk in dienst van de gemeente Voor schoten begon was het een kwestie van groen aanleggen. In de daaropvolgende decen nia, toen het inwonertal van de gemeente verdrievoudigde van 7700 naar meer dan 21.000, nam het aantal hectare groen in Voorschoten toe van 5 tot 115 hectare. Gert Buijschef beplantingsdienst van Voorschoten, neemt afscheid: "Ik ben blij dat de tijd i onderhouden plantsoentje voorbij is". (Foto: Jan Holvast). Nu hij, 41 jaar later, vervroegd Moeilijk een punt zet achter zijn loop baan is zo'n beetje de top be reikt aan groenvoorzieningen en zal zijn opvolger zich hoofd zakelijk moeten toeleggen op het behoud van al datgene aan groen wat er nu is. De 63-jarige Gert Buijs, sinds 1940 bij de gemeente Voorschoten werkzaam, waarvan de laatste 35 jaar als leider van de beplan tingsdienst, stopt met zijn werk in een periode waarin "zijn" laat ste grote projecten worden afge sloten. Een periode ook waarin van de komende man waar schijnlijk een ietwat ander beleid wordt vereist door de economi sche omstandigheden, althans zo meent Gert Buijs zelf. "Het belangrijkste is nu het be houd van wat we aan groen heb ben. Het is de laatste jaren al moeilijker geworden om de be grotingen voor de groenvoorzie ningen er zonder kleerscheuren doorheen te krijgen. Het zit er dik in dat de komende jaren fi nancieel flink moet worden ge kort. Dan wordt het heel moeilijk om het groen wat er nu is door die slechtere tijden heen te krij gen". Toch verwacht hij niet dat het groen het kind van de rekening zal worden wanneer het op be zuinigen aankomt. "Ik weet dat het moeilijk zal worden om be zuinigingsposten te vinden, maar in Voorschoten is men zich ervan bewust dat het groen al lang geen luxe meer is, zoals vroeger, maar meer een nood zaak". Het landelijk verschijnsel dat door meer vrije tijd en de daarmee ge paard gaande toennemende re creatie de behoefte aan groen in de woonomgeving toenam, heeft zich in Voorschoten in de afgelo pen tientallen jaren volgens Gert Buijs goed doorgezet. "Voor schoten heeft eigenlijk altijd al wat meer groen gehad dan in ver gelijkbare gemeenten". Alles op een rijtje zettend spreekt hij echter toch de vrees uit dat een financieel terugzakken "voor een deel op het groen zal neerko men". Hij stipt daarbij de al inge zette ontwikkeling aan van het kleinschaliger bouwen. "De hui zen komen weer dichter bü el kaar te staan, de tuintjes worden kleiner, waardoor je veel minder groen per inwoner krijgt. Op zich is dat niet zo erg, omdat we in Voorschoten eigenlijk wel veel groen hebben. Als we maar al datgene wat er is kunnen hand haven, hoewel dat ook niet goed koop is, omdat we een erg geva rieerd pakket aan groenvoorzie ningen hebben voor wat betreft de inrichting, soort en vorm van beplantingen". "Daarnaast heb je natuurlek de sportvelden. Die moeten gewoon worden bijgehouden, daar ont kom je niet aan. Trouwens ook het regelmatig bijhouden van de gazons, plantsoenen en parken is uiteindelijk meer kostenbespa rend dan het op de lange baan schuiven daarvan, omdat daar door veel sneuvelt". Wildgroei Bezuinigen op groen is volgens Gerrit Buijs wel mogelijk in de zogenaamde buitengebieden. "Je krijgt daar dan een wildgroei en dat werkt zelfs positief, omdat ter plekke natuurlijke groei gaat plaatsvinden, zoals de opkomst van kruiden. Met de wildgroei zijn we overigens al een jaar of tien bezig. De mentaliteit daar omheen is trouwens ook veran derd. Toen ik hier pas kwam lag geen enkele grasspriet verkeerd en dat mocht jaren lang niet. Na verloop van tyd ging alles meer volgens de Franse slag. Ik moet er wel bij zeggen dat de natuurlij ke vorm mij ook aanspreekt. Ik ben blij dat de tijd van het keurig onderhouden plantsoentje voor bij is. De ouderen kiezen vaak voor een net plantsoen, de jeugd voor een zo natuurlijk mogelijke begroeiing. Ik vind dat hier de waarheid ergens in het midden moet liggen en daar hebben we ook de laatste jaren naar ge werkt. Het moet niet te netjes, maar ook niet te verwaarloosd uitzien". Persoonlijk vindt Gert Buijs het een winst dat "we van dat al te geordende af zijn en weer een beetje de kant van de natuur zijn uitgegaan". Ook al hoeft het on derhoud dan niet meer zo keurig netjes als vroeger, toch is het blij vende karakter ervan wel een noodzaak. "Het groen is gewoon weg kwetsbaar. We hebben hier veel kunstmatig groen, dat je al leen maar kunt behouden door goed onderhoud. Dat is finan cieel een zware dobber. Als ik vertel dat het uurloon toen ik hier kwam 1 gulden was en nu 40 gulden dan zegt dat genoeg". Zelfstandig Gert Buijs vertelt dat er de komen de jaren nog restantjes groen bü komen in de nieuwbouwwijken. "Ik denk aan zo'n tien hectare". Toen hü als volleerd hovenier zyn zelfstandig tuinierschap in ruilde voor een baan bü de ge meente Voorschoten kwam hü in augustus 1940 in een plaats te recht waar pas het eerste echte plantsoen werd aangelegd, het burgemeester Berkhoutpark. De eerste jaren werkte hij als tuin man en in 1946 nam hij de plaats in van het toenmalige hoofd van de beplantingsdienst, die toen nog deel uitmaakte van openba- f re werken. Later werd hü direc teur van de dienst die ook zelf standig werd. Nu verliest de be plantingsdienst trouwens weer de zelfstandigheid door een in krimping van het aantal diensten binnen de gemeente, "iets wat ik toch wel jammer zou hebben ge vonden ais ik was gebleven". Door de jaren heen had Gert Buijs de leiding over een aantal grote projecten, onder andere het Ade- geestpark, het park Noord-Hof land, de algemene begraafplaats (waar hü ook directeur van is), het Burgemeester van der Hoe- ven(sport)park, het park Ter Wadding en het recreatiepark Adegeest met zwembad, volks tuinen en wandelpaden. Met de ze aanleg en het links en rechts in de gemeente aanbrengen van groen is tegemoet gekomen aan het doel om iedere Voorschote naar op loopafstand groenvoor zieningen te bieden. "Het is de laatste jaren natuurlijk heel anders werken geweest dan vroeger. Meer vergaderen en overleg. Het verdriet mü wel eens dat ik veel minder met de prakrijk in aanraking ben geko men als vroeger. Maar gelukkig heb ik ook altüd van organisatie gehouden". Als directeur van de beplantings dienst werd Gert Buüs uiteraard ook geconfronteerd met de aan tasting van het groen door de vervuiling en het oprukken van de steden. "Gelukkig is het mi lieu in Voorschoten niet zo sterk achteruit gegaan. Er is natuurlijk wel een aantasting geweest, ltijk naar het autoverkeer, de lucht verontreiniging en de verontrei niging van het oppervlaktewater. Maar we wonen hier toch al met al in een niet zo kwetsbaar ge bied. Wü zün nog vrü schoon". Duidehjk is volgens hem de be trokkenheid van de mensen bü het groen groter geworden. "Als we vroeger groen in een wük aanlegden kwam er geen burger aan te pas. Nu mag je geen plekje groen meer aanleggen of alle om wonenden worden erbü betrok ken". Terugblikkend op zyn loopbaan zegt Gert Buijs alles bereikt te hebben wat hy had willen berei ken. "Ik heb prachtige kansen gehad in Voorschoten en heb een aantal grote objecten nog net op rijd kunnen afwikkelen". Vanmiddag neemt hü afscheid met een receptie in het Cultureel Centrum vanaf vijf uur. Volgen de week worden de sportvelden en de volkstuinen bü het zwem bad opgeleverd. Zün laatste gro te project. CHARLES LENNARTZ jüsqt ffv VVD-fractievoorzitter De Graaf: de burgemeester van Leersum. VOORSCHOTEN - Voorschote naar mr. G.J. de Graaf (31) is met ingang van ^6 juni benoemd tot burgemeester Van Leersum (Utrecht). Fred de Graaf is werk zaam op het ministerie van Bin nenlandse Zaken en sinds drie jaar fractie-voorzitter van de WD in de Voorschotense ge meenteraad. Hü is gehuwd en heeft twee kinderen. De benoeming komt niet geheel onverwachts. In korte rijd is dit het tweede Voorschotense raads lid dat tot burgemeester wordt benoemd. Wethouder Ab Eve- leens vertrok drie maanden gele- Politiek den uit de Voorschotense raad als burgemeester van Münshee- renland. Braderie De 56 winkeliers van Winkelhof in Leiderdorp hebben voor van daag en morgen een braderie ter gelegenheid van het jubileum van burgemeester Van der Have georganiseerd. De braderie is vanavond nog tot negen uur en morgen van negen uur 's och tends, tot vijf uur 's middags. Planten De christelijke Oratoriumvereni ging "Excelsior" houdt morgen de tweede plantenverkoop. De plantenverkoop vindt plaats bij de Scheppingskerk aan de Van Poelgeestlaan, bij winkelcen trum Santhorst en aan de Fre- derik Hendriklaan bij het win kelcentrum. Kunstenaars Op het kerplein van de Dorpskerk in Wassenaar is morgenmiddag een kunstenaarsmanifestatie van half twee tot half zes. Om half twee wordt de manifestatie geopend door wethouder Van der Klaauw. Aan deze bijeen komst nemen Wassenaarse kun stenaars deel met aquarellen, keramiek, schilderijen en weef werk. Geraniummarkt De koninklijke maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde afde ling Leiden houdt morgen in Voorschoten weer de traditio nele geraniummarkt. De burge meester van Voorschoten, Can- negieter, zal om elf uur de markt op de Voorstraat officieel openen. Buiten de verkoop van planten zijn er diverse attrac ties. De markt is open van negen uur tot vijf uur. Ziekentriduüm gisteren afgesloten: ZOETERWOUDE - "Het meest verheugt mij dat er ondanks een teruglopend kerkbezoek een duidelijk toenemende belangstel ling is voor het eucharis tisch ziekentriduüm. Dat geeft de organisatiè het in zicht dat zjj nuttig werk verricht. Dat zegt de voorzitter van het eu charistisch ziekentriduüm, dat de afgelopen drie dagen voor de 53ste keer werd gehouden en gis termiddag werd afgesloten. Zo'n 220 zieken waren vanaf dinsdag te gast in de Christus Dienaar- kerk in Zoeterwoude. Tüdens deze dagen werden missen opge dragen, afgewisseld met een mu zikaal programma. Het ziekentriduüm is ontstaan uit de behoefte van mensen die door ziekte en ouderdom niet meer naar de kerk konden gaan. Het triduüm begon in 1928 in de Jo zefkerk aan de Herensingel in Leiden, maar wordt sinds elf jaar in Zoeterwoude gehouden, om dat de kerk daar beter bereik baar is en door de losse banken en stoelen meer gelegenheid biedt om bedden neer te zetten dan de kerk aan de Herensingel. Over deze verhuizing is iedereen vol lof: "Deze kerk leent zich er Minister CRM opent 35ste St. Jorismars Oegstgeest kilometer. Om half drie volgt een ontvangst in het Koetshuis. Drie kwartier later is een bandcon cours by het kasteel en om half vüf een optreden van de St.Joris- band uit België. OEGSTGEEST - De minister Cultuur, Recreatie en Maat- schappelük Werk opent morgen middag om twee uur in Oegst geest de 35ste St.Jorismars. De duizenden padvinders en hun begeleiders worden rond kwart ontvangen in het park De massale padvindersbüeen- van kasteel Oud Poelgeest. Om twee uur vindt de openingsce remonie plaats met het hyscn van de vlaggen. Even na twee uur, starten de padvinders voor een wandeltocht van 7 V4,10 of 15 komst wordt besloten met prijs uitreikingen voor de mooiste mascotte, voor de wandeltocht en voor het bandconcours. Deze prijzen worden tussen vüf en zes uur verdeeld. In de zaal van het Cultureel Cen trum in Voorschoten is morgen avond een bijeenkomst die in het teken zal staan van de Tweede Kamerverkiezingen. Deze manifestatie wordt geor ganiseerd door de werkgroep Politiek Café. Alle partijen die meedoen in de kieskring Leiden zijn uitgenodigd om met een stand te verschijnen. Daarnaast is cr een politiek forum dat zal praten over het "sociaal-econo mische beleid", "vrede en vei ligheid" en de "kabinetsforma tie". Als forumleden zijn uitge nodigd: Stan Poppe (PvdA), Joep de Boer (CDA), Frits Bol- kenstein (VVD:, Wil Wilbers (D'66), Jack Verduyn Lunel (PPR) en Wilbert Willems (PSP). Fred Verbakei treedt op als fo rumleider. Aanvang acht uur. Inbraken in Noordwijk NOORDWIJK - Uit woningen aan de Sartoriusstraat en Leon Senfstraat in Noord- wük hebben inbrekers de af gelopen nacht een vermoede lijk klein bedrag aan geld en enkele sieraden ontvreemd. De bewoners van de panden waren op vakantie. Volgens de politie moeten de inbre kers daarvan op de hoogte zün geweest. veel beter voor, het is een grote ruimte en nog gehjkvloers ook. In de Jozefkerk moest je trap op en trap af', vertelt mevrouw Els- hof, die dit jaar haar laatste tri duüm als actief medewerkster beleeft. Na vüftig jaar medewer king vindt ze dat jongere mensen haar plaats moeten innemen. "Daarnaast vind ik dit een mooi aantal om afscheid te nemen. Ik heb de beslissing nu nog in eigen hand en vind dat beter dan dat ik door een eventueel verslechterde gezondheid ermee moet stoppen. Ik zal het wel ontzettend missen. Het is zulk dankbaar werk en ik leefde er ieder jaar echt naar toe. Maar ik zal volgend jaar toch weer komen om te zien hoe het gaat". Oudste De Leidse organisatie van het zie kentriduüm is een van de oudste van Nederland. Het is een volko men zelfstandige aangelegen heid al bestaan er wel meer in Nederland, onder andere in Haarlem. De zieken die dit tri duüm (volgens het woorden boek: "driedaagse godsvruchtoe- fening") bezoeken komen uit de hele regio. Het gebeuren kost zo'n tienduizend gulden. De be kostiging gebeurt uit büdragen van de deelnemers, giften vanuit het bedrijfsleven, van particulie ren en de kerkkas. Verder ge beurt alles op pro deo-basis, ook de optredens. Duidelük wordt gemaakt dat de nadruk ligt op het kerkbezoek, ook al zullen er veel mensen zün die het lekker vinden om drie da gen te worden vertroeteld. Voor pastor De Ridder van de Jozef kerk ligt de nadruk meer op "de christelüke naastenliefde, dan op pure geloofsoefening". "De men sen kunnen hier een beetje bü- praten en küken er het hele jaar naar uit. De menserijkheid staat centraal op deze dagen en je merkt dan ook dat ze hier weer een beetje opgepept vandaan ko men. Dit is het christendom in praktijk gebracht". Mevrouw Hoogenboom-Straathof (85) uit Hoogmade had als een van de deelneemsters niets dan VRIJDAG .Leiden - Stadhuisplein - morgenmiddag treedt de Nota bene band op. Microtheater Imperium - Oude Vest 33e, 'Liefde is 't fundament', vr en za-avond, 20.30 uur. Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, optreden The Affair en Screenmusic, in het T-huïs van het LVC, Los Esperantos Del Llano Adentro. 22.30 uur. Leidse Hout - Fakkelloop, start om 22 t uur, bü de Pernix-kantine aan de A. j Duycklaan. Kapelzaal K&O - Oude Vest, lezing met f dia's over Griekenland door Mevr. T. van der Vest Vrana. 20 uur. Voorplein Herensingelkerk en zijlin- gang - rommelmarkt, za van 10-16 uur. Roomburg - Van Vollenhovenkade, hockeytoernooi voor het voortgezet on- i derwijs, za van 10-16 uur. 't Parlement - Nieuwe Ryn 52, club v. i alleenstaanden, 20 uur. Rapenburg 48 - NVSH-trefcentrum, open soos, 22 uur, tel. 149987. Dierenbescherming Leiden, melding zwerf- en gevonden dieren, tel. 212026. 1 Caeciliastraat 18, open-huisavond L.V.L., 21 uur, tel. 764236. Wassenaar - Dorpskerk, kunstenaars manifestatie, za 13.30 uur. Begin Kulturele weken. Leiderdorp - Winkelhof braderie, za 9 Voorschoten - Voorstraat, opening gera niummarkt, za 11 uur. Oegstgeest - St. Jorismars, za 14 uur. Leiderdorp - receptie burgemeester Van Der Have, gemeentehuis, za 14 uur. ZATERDAG Leiden - Jazzzolder Hot House - optre-" den Farrago, 21 uur. LVC - Breestraat 66, swingavond, 21 Jongerencentrum Augustinus - Rapen burg 24, drie Itanliaanse films, 20.30 uur. 22.30 uur 24 uur. Prestatieloop aan de Wassenaarse Slag, start om 19.30 uur. Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straat, antiekmarkt, 9.30-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, vanaf 22 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Voorschoten - Cultureel Centrum, poli tieke manifestatie, 20 uur. Leiderdorp - plantenmarkt, Oratorium- vereniging 'Excelsior'. ZONDAG tel. 125802. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Café De Leidse Schouw - Lange Schei straat, optreden Ted Easton en zijn band, 20 uur. Meidencafé - Vrouwenhuis, Hooigracht 79, disco, van 14 tot 17 uur. Warmond - installatie burgemeester1 Hendricx-Vlaar, gemeentehuis, maan dag om 15 uur. lof voor de wüze waarop het tri duüm is verlopen. Het was haar eerste keer, maar ze wil het zeker volgend jaar overdoen. "Ze heb ben me wel moeten overhalen om te gaan, maar nu zal ik ieder een vertellen dat ze ook moeten gaan". Een andere deelnemer/de 89-jarige heer Paauw uit Roelofarends- veen vond het hele triduüm in een woord "fantastisch". Hüzelf put veel kracht uit de confronta tie met andere zieken: "Wanneer je ziet dat een ander er nog slech ter aan toe is voel je jezelf toch een stuk beter". DIRK JAN ROELEVEN WASSENAAR - De komende tüd staat Wassenaar weer in het te ken van de kulturele weken. Morgen beginnen de festiviteiten 's ochtends om elf uur met de monstraties kunstzwemmen en een poppenkastvoorstelling in het Sportfondsenbad. Om twaalf uur begint het culturele gebeuren officeel met een optre den van de Workshop 'Old Ti mers", een uitvoering van de bal letschool en nog een aantal op tredens op het Plein. Op het Dorpskerkplein is een expositie van Wassenaarse kunstenaars en in het BaÜuwhuis een rijtuigen- tentoonstelling. 's Avonds om acht uur is er kamermuziek in het Dorpscentrum en in Rün- lands Lyceum een optreden van twee cabaretgroepen. Koe onder trein VOORSCHOTEN - De trein van Den Haag naar Amsterdam liep vannacht omstreeks kwart over twaalf ter hoogte van Voorscho ten 25 minuten vertraging op omdat er een koe onder de trein kwam. Na reparatie reed de trein nog door tot Leiden, daarna werd de dienst opgeheven. Er hoefde niet voor vervangend vervoer te wor den gezorgd, want de reizigers konden nog via de gewone dienstregeling naar Amsterdam. ARTSEN Wyk 1 - Boerhaavedistrict. Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za, S. Kooyman, Noordeindsplein 2a, tel. 122268; zo, H.J. Klaassen, Witte singel Professorenwyk, de Waard: straat 24, tel. 764035. Voor de praktyk van Groeneveld, R. van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, Van Tol, Zwynenburg, Verhage: za, H.A.M.M. Meyer, Stokroos 1, tel. 122113^ spreekuur van 11-11.30 uur aan huis; zo, IJ Groeneveld, Brikkenwal 19, tel. 133834, spreekuur van 11-11.30 uur in Gezondheidscentrum Merenwyk, Ros molen 2. dorp, tel. 891100, za en zo spreekuur v_.. 12.30 tot 13 uur aan hetzelfde adres. Oegstgeest - E. v. Walchren, Oranjelaan 29, tel. 152130. Voorschoten - za, A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 071-762159; zo, A. Meiman, Leidseweg 128a, tel. 2493. Warmond - J. Hoornweg, Prof. Aalber- selaan 1, Voorhout, tel. 02522-11393. Wassenaar - Noord - E.J.J. Op 't Land? APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht, zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 15 mei tot 22 mei door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 121313; Apotheek Van Breest-Smal- lenburg, Loevestein 6, tel. 89QD00. Helder, Roest: F. Muurling, Plantsoen 23. tel. 125057. B.H. Broer, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Oegstgeest - IJ Krol, Pres. Kennedylaan 260. tel. 153266. Voorschoten - C.P. van Oostrom, Veur- seweg 36, tel. 01717-2317; Mevr. C.E. Bir- nie-Heringa, Kon. Wilhelminalaan 27, Leidschendam, tel. 070-275450. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rün: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma Urn vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lütweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - S. Posthuma, Kagerplein 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Ultgeversmaatschappl| Leldsch Dagblad B V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1, 2311 BQ LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Nabezorglng van Telefoon 071-123143. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. BIJ automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement 49 55 Per post f 71,90. Jaarabonnement f 186,70. Per post f 276,10. Losse nummers f 0,70. Directie: G. Koopman Adjunct-hoofdredacteur: R.D Paauw. Alg. redactiechef: A. van Leei Plv. Alg. re< J.M.J. Post. Rubriekchefs: J. Kroon (atad) J.P.M. van der Meer (regio) W. Wlrtz, (binnenland) J. Ruygrok- Hooqeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en televi sie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Stockholm, en Djakarta. Redactie randgemeenten: TEI. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 Ch.' Lennartz tel. 071-133202 Correspondenten Leiderdorp R. Zaadnoordljk 071-121481. Oegstgeest H. Sonders 071-155854. Voorschoten J. Peetera 071-769935. Zoeterwoude R. Stevens 071-690647. D.J. Roeleven. 01715-1403 Warmond R. Hoekstra. 071-762551. Wassenaar W. Olyslagers 01751-15816 Leiderdorp: F. Snijders.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2