LEIDSCH DAGBLAD Banen voor schoolverlater J Pessimisme troef in Libanese raketcrisis Voetbaltoernooi Optrekken van huur verplicht Compensatie voor hoge gasprijs Eisen van 3 en 214 jaar tegen roversduo Ook kans op kanker bij weinig straling Garantieplan geeft werk of opleiding De Stichting Leids Organisatie Komitee VLIETWIJK sidP SNELST GROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis mdebU* VRIJDAG 15 MEI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36473 Directeur G. Koopman Hoofdredacteur A A M. Schuurmans Ad|.-hoofdredacteur R D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Wfle Smgef t 2311 BG leden Voor W nrs M COWon WASHINGTON (AP) - Een nieuw onderzoek naar de kernexplo sies tijdens de Tweede Wereldoorlog op de Japanse steden Hi roshima en Nagasaki heeft uitgewezen dat kanker kan worden veroorzaakt door een veel lagere dosis straling dan op het ogen blik wordt aangenomen. "De uitkomsten van het nieuwe onderzoek zullen niet worden toegejuicht en zullen tot bezorgdheid leiden onder de pleitbe zorgers van kernenergie", aldus het Amerikaans.e tijdschrift Science Magazine dat vandaag gegevens van het onderzoek pu bliceerde. De onderzoeksteams hebben benadrukt dat de bevindingen voor lopig nog onder voorbehoud zijn. Maar eruit zou blijken dat het gevaar om aan kanker te sterven na blootstelling aan gamma straling tweemaal zo groot is als tot voor kort werd aangenomen. Sommige wetenschappers vinden in de resultaten van dit onder zoek een bevestiging van het argument dat er met betrekking tot blootstelling aan straling helemaal geen sprake kan zijn van een "veilige dosis". Zij stellen dat elk contact met radioactiviteit nadelig is voor de gezondheid. Hoofdbestuur Vegin wil minimuminkomens ontzien: LEIDEN - Minimuminkomens moeten ontzien worden bij de stijging van de gasprijs, eist het hoofdbestuur van de Vegin (ver eniging van exploitanten van gasbedrijven in Nederland). De ze eis is opgenomen in een ont- werp-akkoord tussen de Vegin en de Gasunie over de gasprijs- stijging in de komende jaren. Mensen met minimuminkomens moeten volgens het hoofdbe stuur van de Vegin een compen satie voor de gasprijsverhoging krijgen. Het hoofdbestuur van de Vegin is met de Gasunie in het ontwerp akkoord overeengekomen dat de gasprijs voor de helft aan de prijs van de huisbrandolie gekoppeld wordt. (Op het moment is de gas prijs geheel gekoppeld aan de goedkopere stookolie.) Als voor waarde geldt hierbij dat de gas prijs niet meer dan tien cent per jaar (exclusief BTW) mag stijgen. Dit betekent dat de huidige prijs van 47 cent (inclusief 18 procent BTW per kubieke meter gas) vol gend jaar maximaal kan stijgen tot 59 cent. Bij een volledige kop peling van de gasprijs aan de prijs van huisbrandolie zou de gasprijs stijgen naar 75 cent per kubieke meter, aldus een woord voerder van de Vegin. De gasprijs bedroeg tien jaar gele den nog slechts zeven cent per kubieke meter en vijfjaar ge leden nog 21 cent. De koppeling van het aardgas aan de olieprijs en omzetting van het lage BTW- tarief (vier procent) in het luxe BTW-tarief (achttien procent) zijn de voornaamste duurma- kers. Het hoofdbestuur van de Vegin vraagt op een vergadering op 18 juni in Utrecht de leden van de vereniging (de negentig gasbe drijven) het ontwerpakkoord met de Gasunie te onderschrij ven. Het ontzien van de mini muminkomens noemt een woordvoerder van de Vegin een bindende eis aan de minister van economische zaken als de leden raad van de Vegin met het ont- werp-akkoord heeft ingestemd. Deze "bindende eis" is een tege moetkoming aan een zevental le den van de Vegin die de koppe ling van het aardgas aan de olie willen loslaten en de gasprijs wil len laten stijgen met het prijsin dexcijfer. Deze leden, zeven wethouders en tevens voorzitters van de gasbe drijven in Laren, Arnhem, Zaan stad. Schiedam, Nijmegen. Gro ningen en Amsterdam, hebben zich bij het hoofdbestuur ernstig verontrust getoond over de jaar lijks stijgende aardgaspnjzen DEN HAAG - Officier van justitie mr. Klein Breteler heeft vanmor gen voor de Haagse rechtbank resp. drie en tweëeneenhalf jaar gevangenisstraf geëist tegen de 28-jarige Westduitser S. en de 23- jarige S. uit Amsterdam. Het duo had eind januari een PTT-kan- toor aan de Cobetstraat in Lei den overvallen en maakte daar bij ruim 42.000 gulden buit. De Amsterdammer ontkent overi gens iets met de overval te ma ken te hebben. Mr. Klein Breteler noemde het op treden van het roversduo een hoogst ernstig delict. "Ze heb ben niet geschroomd om met het pistool in de vuist geld op te ei sen en op kleine kinderen te rich ten". Hij eiste deze straffen om dat, zoals hij zei, "misdaad niet mag lonen". De Westduitser moest vanmorgen ook terecht staan voor een over val op een postagentschap in Nij megen. Deze oven/al leverde hem ruim tienduizend gulden op. Ook moest hij zich verant woorden voor het in bezit heb ben van een aantal vuurwapens. Zo was hij onder andere in bezit van een jachtgeweer en een gas- revolver met bijbehorende muni tie. Onder meer met behulp van een dergelijk vuurwapen dwong het tweetal op 30 januari een loket- tiste in het PTT-kantoor aan de Cobetstraat geld aan het duo te geven. Uitspraak over ttvee we ken. Actie voor vrijlating van Duitse GRONINGEN (GPD) - De heer R. Geurkink uit Groningen is een landelijke handtekenin genactie gestart om de 30-ja- rige Marianne Dagmeier uit het Duitse Lübeck vrij te krij gen. Deze vrouw heeft in maart tijdens een rechtszit ting een man doodgeschoten, die ervan verdacht werd haar 7-jarig dochtertje te hebben vermoord. De heer Geurkink kwam op het idee, nadat hij een tv-pro- gramma over deze zaak had gezien. De man werd vrijge sproken wegens een fout van de Duitse justitie. De onge huwde moeder schoot daar op de man neer. „We hebben zelf ook een doch ter van die leeftijd. Ik kan me precies voorstellen wat je als ouder onder zulke omstan digheden zou doen", zo moti veert de heer Geurkink zijn initiatief. Sojoez 40 afsluiting van ruimte programma BAIKONOER - De draagraket van de Sojoez-40 spuwt vuur tij dens de lancering gisteren vanaf de Russische basis Baikonoer. Aan boord van de Sojoez bevin den zich de Rus Leonid Popov en de Roemeen Dumitru Pruna- Vanavond laat of morgenochtend vroeg zal dc Sojoez capsule een koppeling tot stand brengen met het Saljoet-6 ruimtestation. In dit ruimtestation bevinden zich sinds 14 maart de Russische kos monauten Wladimir Kovalyonok en Viktor Savinyk. Met deze reis wordt het program ma afgesloten waarin negen so cialistische bondgenoten van de Sowjet—Unie met een Russisch ruimtevoertuig een 'eigen man' buiten de dampkring konden brengen. De 28-jarige Prunariu is de jong ste kosmonaut die ooit in de ruimte is gelanceerd. De Sojoe z-40 vlucht is de eerste van de Sovjet-Unie sinds de succesvol le vuurdoop van de Amerikaanse ruimteveer in april. JERUZALEM (GPD) - In Jeruza lem, Damascus en Washington is men uitermate pessimistisch ge stemd over de kansen van slagen van de Amerikaanse bemidde laar Habib om de Libanese raket- crisis vreedzaam op te lossen, na dat de Syrische president Assad een Amerikaans compromis voorstel heeft afgewezen. Presi dent Assad heeft aan Habib laten weten niet te willen praten over de situatie in Libanon (van voor het uitbreken van de 'raketcri sis'), die onder meer zou inhou den een terugtrekking van de Sam-raketten uit Libanon. Wel wil Assad over een geheel nieu we regeling voor Libanon pra ten, maar dan moet Israël zijn handen van Libanon aftrekken en met name de steun aan zowel Zonnige perioden Zonnige perioden en in de middag of avond mogelijk een bui. Minimum temperatuur ongeveer 9 grai en. Middagtemperatuur omstreeks 19 gra den. Vannacht weinig wind, morgen matige zuidoosten wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). 16 mei Zon op: 5.44 uur; onder: 21.29 uur. Maan op: 18.40 uur; onder 5.16 uur. Hoogwater te Katwijk om 2.38 en 15.03 uur, laagwatger om 10.42 en 23.06 uur. organiseert een t.b.v. het Prinses Beatrix Fonds. Morgen, za terdag 16 mei, op het terrein van v.v. Roo- denburg. Met als eindwedstrijd 16.00 uur) het politiek team uit Den Haag tegen promi nenten uit Nederland. Scheidsrechter Ch. Corver, ass. Willem van Hanegem en ass. Ron Brandsteden De coaches zijn Hans Kraay en Jan Zwartkruis. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana zal deze wedstrijd bijwonen. DEN HAAG (GPD) - Jongelui die van school komen, mo gen er in de toekomst op rekenen dat zij binnen een half jaar een baan hebben of opgenomen worden in een oplei dingssysteem dat hun meer kans op een baan biedt. Op het ministerie van sociale zaken wordt de laatste hand gelegd aan een door minister Albeda al eer der in het vooruitzicht gesteld garantieplan dat daarin moet Bij de arbeidsbureaus staan nog al tijd een kleine 25.000 schoolver laters als werkloos geregistreerd, terwijl de scholen binnenkort een nieuwe golf jongelui afleve ren. Op grond van ervaringen uit vorige jaren meent Sociale Za ken dat de helft van de school verlaters binnen drie maanden een baan zal hebben gevonden en dat na een maand of vijf een kleine driekwart aan de slag zal zijn. Na een jaar heeft doorgaans negentig procent van de school verlaters een werkkring gevon den. Het garantieplan zal zich vooral richten op de jongelui die zonder diploma van school zijn geko men of een niet-technische oplei ding hebben gevolgd. Na drie maanden zal het bestand worden geinventanseerd en zullen zij binnen de volgende drie maan den aan een tijdelijke baan wor den geholpen (voor maximaal een jaar) of door een aanvullende vakopleiding geschikter worden gemaakt voor arbeidsbemidde ling door een arbeidsbureau. Men hoopt met name de harde VOLVO 343 V.A. 16990,- de falangisten in het Noorden als de christelijke milities van Had- dad in het Zuiden staken. Na het neerschieten van een Israë lisch onbemand spionagevlieg- tuig in het Libanese luchtruim gisteren door Syrische Sam-ra ketten, heeft Habib haast gekre gen. Na drie uur praten met pre sident Assad keerde hij in allerijl naar Tel Aviv terug en sprak gis teravond nog met premier Begin, kennelijk bevreesd dat Israel tot actie zou overgaan. Habib spreekt vandaag opnieuw met Begin. Het is niet waarschijnlijk dat hij nog naar Damascus terug keert. De mogelijke militaire actie en de dreigende oorlog zijn in Israël meer omstreden dan premier Be gin wil toegeven. Het is juist - zo als Begin beweert - dat regering en oppositie de aanwezigheid van de Sam-raketten in Libanon onduldbaar vinden, maar de Ar beiderspartij van Shimon Peres, gesteund door een aantal militai re commentatoren, is van me ning dat Israël de huidige Clisif zelf in de hand heeft gewerkt door zich te laten meeslepen met de avonturen van de christelijke falangisten. (Zie ook pagina 9) Eis van 60 miljoen MONTREAL (ANP/Reuter) - Ro ger Taillibert. de Franse archi tect die het olympisch stadion van Montreal ontwierp, meent van deze stad en de provincie Quebec 26 miljoen dollar (zo'n 60 miljoen gulden) tegoed te heb ben Taillibert heeft voor zijn werk zaamheden destijds een honora rium van 6.854.000 dollar ontvan gen. VOORSCHOTEN 01717-4455-5941 Kroonberoep wordt toch gehandhaafd DEN HAAG (GPD) - De procedure die de overheid moet volgen bij het maken en vaststellen van be stemmingsplannen, wordt in de nieuwe Wet óp de Ruimtelijke Ordening verkort. Minister Bee- laerts van Blokland heeft bij de Tweede Kamer zijn ontwerp van wijzigingen van die wtI ifli diend Hij heeft niet zoals aan vankelijk de bedoeling was het tijdrovende beroep op de Kroon geschrapt. In 1977 stelde het vorige kabinet voor die beroepsmogelijkheid op de Kroon af te schallen, omdat nieuwe bestemmingsplannen daardoor vaak jaren worden op gehouden. Beclaerts heelt nu net Kroonberoep gehandhaafd, maar er geen schorsi nde Mf king meer aan verleend Dat be tekent dat als een burger be zwaar maakt tegen een gemeen telijk plan hij nog wel beroep in kan stellen. Maar een gemeente mag met de uitvoering van het plan beginnen als Gedeputeerde Staten goedkeuring hebben ge geven kern van zo'n dertienduizend schoolverlaters die nu langer dan een jaar werkloos is, aan de slag te krijgen. Sociale Zaken is al ver gevorderd met het plan; voor een belangrijk deel lijkt de financiering al rond. Zelf heeft Sociale Zaken onge bruikt geld over uit fondsen waarmee het ministerie onderne mers steunt die moeilijk plaats bare mensen in dienst nemen. Het is de bedoeling dat het vol gende kabinet een kant-en-klaar plan kan worden gepresenteerd. Het zal echter waarschijnlijk te laat komen voor de jongelui die deze maanden de scholen gaan verlaten. 28 PAGINA'S Plan Pais: open universiteit in 1983 Zondag abortus - referendum in Italië Marechaussee niet harder dan politie Plan FME voor 4000 banen Staatssecretaris Brokx: DEN HAAG (GPD) - Staatssecreta ns Brokx (volkshuisvesting) wil de huurharmomsatie verplicht stellen. Volgens de Huurprijzen- wet mag een verhuurder een vol gens hem te lage huurprijs van een woning verhogen als er een nieuwe huurder komt. Brokx wil die verhoging voortaan verplicht stellen. De bewindsman vraagt daarover advies aan de Raad voor de Volkshuisvesting. Brokx wil de Huurpnjzenwet ook zodanig veranderen dat kamer huurders dezelfde wettelijke be scherming krijgen tegen te hoge huren als alle andere huurders. Huurders van zelfstandige wo ningen worden nu beschermd te gen een onredelijk hoge prijs door onder meer een wettelijke meldingsplicht van de verhuur der. Deze moet als hij bij het leegkomen van een woning de huurprijs met meer dan het wet telijk vastgesteld huurpercenta- ge verhoogt dit melden by de huurcommissie Die commissie bepaalt of de huurprys wel rede lijk is. Voor kamerhuurders geldt deze regeling niet. In zyn nieuwe regeling wil de staatssecretaris de mcldmgs plicht afschaffen. Een nieuwe huurder kan daarentegen binnen drie maanden de huurcomissie vragen of de overeengekomen huurprys redelijk is. Een ingry pen van de commissie heeft te rugwerkende kracht De nieuwe regeling heeft geen di- rec-te gevolgen voarhuurda dli niet van woning zijn WW I ld Per 1 juli wogen de huuipri n n met zes procent worden ver hoogd Als sprake is van een on redelijk hoge of lage prys kan die zes procent minder of meer wor den LEIDSCH O DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Will u mij nu meiéén noleren als abonnee Naam Adres Woonplaats Gironr S vp bon ingevuld in een open enveloppe zonde' postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad. Ant- woordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1