Terlouw: "WD deernis wekkend onnozel" Portret van een lijsttrekker Vrijwaringsbewijs moet echt zijn VRIJDAG 15 MEI 1981 PAGINA 17 door Gijs Korevaar en Chiel Evers AMERSFOORT (GPD) - Het is goed te strijden voor een ge wonnen zaak. In een dergelij ke comfortabele positie be vindt zich op het ogenblik D'66. Niet alleen wijzen alle opiniepeilingen van de afge lopen maanden op een onge kend grote zetelwinst voor de Democraten, maar een nieu we regering zonder D'66 lijkt welhaast niet mogelijk. Lijst trekker Jan Terlouw is zich bewust van zijn bevoorrechte positie. Het maakt het cam pagne voeren volgens hem veel makkelijker. Toch kan hij niet geheel tevre den zijn. Terlouw ondervindt nu aan den lijve wat het zeg gen wil om vlak voor de ver kiezingen flink op winst te staan. Van vele kanten wordt zijn partij aangevallen. Daar kan hij wel tegen, maar de manier waarop D'66 door de VVD wordt behandeld, vindt hij beneden alle peil. „Het is een beetje naargeestig als je ziet hoe de VVD tegen ons tekeer gaat. Wiegel be steedt hele spreekbeurten aan ons, evenals de WD- voorzitter Korthals Altes. Het is één grote scheldpartij en daarbij spelen zij heel sterk op mij persoonlijk. Ik stel volgens hen werkelijk hele maal niets voor, ik ben alleen maar een grote mistmaker, hard en cynisch. Er komt geen enkel argument boven tafel, het zijn allemaal kre ten". „Het komt natuurlijk allemaal voort uit de ons voorspelde winst. Het is pure angst en ik vind het deerniswekkend on nozel van de VVD. Zij kun nen zonder goede argumen ten onze winst toch niet weg praten. Ik krijg er wel een naar gevoel van in mijn maag dat een partij zich zo verlaagt en op die manier haar angst toont. Ik besteed geen vijf minuten per dag aan de WD, geen drie, zelfs geen twee mi nuten van een spreekbeurt. Ik vind wat de liberalen doen in verschillende opzichten beneden peil en ik wens niet op dit niveau te gaan discus- Mistmakerij Het zijn echter niet alleen de li beralen die D'66 mistmakerij verwijten. Ook andere wijzen op de strategieresolutie van D'66 waarin het CDA en de WD in een coalitie met aan de andere kant PvdA en D'66 worden uitgewisseld alsof D'66 die partijen „lood om oud ijzer" vindt. D'66 zou door deze houding afglijden naar het „grijze midden". Terlouw op deze beschuldi ging: „Dat is volstrekte on zin. Wij hebben een zo helde re strategieresolutie als je maar kunt maken. Er staat precies in wat voor een rege ring wij willen en omdat wij dat niet helemaal zelf in de hand hebben - er zijn immers meerdere partijen bij betrok ken - moet je zeggen wat je doet als het eerste niet lukt". „Bovendien staat er heel nauw keurig in wat we in ieder ge val niet zullen doen, onder geen enkele voorwaarde, na melijk een links kabinet met de CPN of een versterken van de huidige combinatie. De PvdA doet het trouwens net zo. Die zegt het liefst met klein links en D'66 te willen regeren. Als dat niet lukt, dan maar met het CDA erbij. Het CDA zegt helemaal niks". „Als mensen een links kabinet willen, moeten ze niet op ons stemmen, dat is duidelijk. Het is niet leuk om te zeggen, maar het is de waarheid. Wij willen desnoods een minder heidskabinet met de PvdA, als andere meer gewenste combinaties mislukken, maar wij willen geen links kabinet met de kleine partij en. Hetzelfde geldt voor men sen die een voortzetting van de huidige combinatie wil len, versterkt met D'66. Die kunnen beter op de WD of het CDA stemmen, want ook dat willen wij niet", aldus Terlouw, die hiermee hoopt aan te tonen dat zijn partij geenszins de onduidelijkheid in de politiek bevordert. Op de vraag of hij één reden wil noemen waarom iemand dan wel op D'66 moet stemmen, zegt de lijsttrekker: „Als ie mand een kabinet zou willen hebben van PvdA, CDA en D'66 dan zijn wij de enige die dat bepleiten. CDA zegt niks en PvdA wil een links kabi net. En veel mensen zijn voorstanders van een kabinet zoals wij dat willen. Dat blijkt uit de onderzoeken en uit de opiniepeilingen". Stemmenwinst Volgens Terlouw komt uit der gelijke gevoelens ook een deel van de stemmenwinst, waar D'66 al maanden pope lend op staat te wachten. „De stemmenwinst komt eigen lijk van alle partijen, maar toch het meest van de PvdA. Dat komt doordat vrij veel mensen de wens van de so cialisten om met de PSP en de PPR samen te gaan rege ren niet kunnen volgen. Van de WD komen kiezers die het inhoudsloze gescheld van de libérale voormannen zat zijn. De verkiezingswinst komt ten slotte in mindere mate bij het CDA vandaan Het is nog maar de vraag of de winst vast te houden is. Daar bij hebben de Democraten het voorbeeld van de socialis ten voor ogen. Deze verliezen immers waarschijnlijk de vo rige keer gewonnen tien ka merzetels. Terlouw weet het ook niet of het de Democra ten zal lukken. „Ik denk dat we de winst het makkelijkst vasthouden als we inderdaad, zoals de PvdA wil, alleen met hen zouden gaan regeren, omdat je je dan het duidelijkst van de andere partijen kan onderscheiden. Het wordt moeilijker in de combinatie die wij willen, PvdA-CDA-D'66. Daar zullen we wel veel van ons beleid kunnen verwezenlijken, maar de fractie in de Tweede Kamer komt verscholen te zitten, terwijl dat juist de in stantie van de partij is die zich gemakkelijker profileert dan ministers". Links kabinet D'66 heeft volgens Terlouw geen behoefte aan een links meerderheidskabinet. „Er komt misschien wel een linkse meerderheid uit de stembussen, maar die zal niet werkbaar zijn: het zal een zo kleine en verdeelde meerder heid worden, dat het niet een kabinet kan zijn waarbij het land baat bij heeft. Daar komt bij dat voor een pro gressieve meerderheid min stens de CPN nodig is. Daar voelt de PvdA al niets voor en wij helemaal niet". „Ik zou het moeilijk vinden om aan de kiezers uit te leggen dat wij ons afhankelijk zou den maken van een partij met een zo andere maatschappij visie. Dit zou gebeuren wan neer de CPN nodig is voor een kabinet. Ik wil een ge- doogrol voor de CPN niet de finitief afwijzen, maar het ligt niet voor de hand". „De PvdA is de laatste week op de linkse toer gegaan. Het is me niet helemaal duidelijk wat Den Uyl daarmee wil. Bovendien slaagt hij er abso luut niet in om uit te leggen hoe hij denkt dat hij met PSP en PPR en de sociaal-econo mische opvattingen aldaar het beleid kan voeren dat no dig is. Deze twee partijen wil len de koopkracht handha ven tot mensen met een mo daal inkomen. Zelfs de PvdA denkt daar heel anders over" D'66 wil dus samen regeren met het CDA. Toch ziet Ter louw in de toekomst de con fessionele partijen in Neder land verdwijnen. „Ik denk dat de aanhang van deze par tijen langzaam zal afkalven, waarbij ik echter niet denk dat het christendom zelf zal verdwijnen. Dan krijg je een partijvorming zoals praktisch overal in Europa. De christe lijke partijen zijn toch vaak niet meer dan een naam uit het verleden? In een dergelij ke politieke constellatie zal D'66 een links-liberale partij zijn". Irritatie Ondanks het combinatiespel van de partij, heeft D'66-voor- zitter Zeevalking een schuch tere poging gedaan om de loyalisten uit het CDA los te weken. Dit zal onbegonnen werk zijn, zegt Terlouw, maar hij kan wel begrijpen waar om de aanval op de loyalisten is geopend: „Er is vrij veel ir ritatie ontstaan over die loya listen bij ons en bij de andere partijen. Dat komt door de manier waarop zij politiek handelen. Men zegt nu de rij en te sluiten tot na de verkie zingen, waarna de strijd weer zal losbranden. Dat is verhul len voor de kiezers wat er in het CDA aan de hand is, want tot 26 mei mag niemand iets merken". „Het is trouwens een legitieme opmerking van Zeevalking. Hij heeft gezegd dat een kabi net van D'66 en PvdA bij een kwestie als de kernbewape ning door de loyalisten ge steund zou worden. Dat zeg gen ze toch zelf ook in hun voorbehouden die zij hebben ingediend op het CDA-pro- gram? Ik weet wel waarom zij zo kwaad zijn: het is een opmerking tegen het zere been". De huidige regeringspartijen. CDA en VVD. verwijten D'66 dat zij hun lot geheel hebben verbonden met de PvdA. Zij hebben daarmee hun bewe gingsvrijheid tijdens de for matie ingeperkt door te ver klaren in ieder geval met de PvdA samen te willen rege ren. zo luidt de kritiek op de Democraten. Terlouw wijst dit verontwaar digd van de hand: ..Dat heb ben we niet gezegd: fout. We hebben onze voorkeuren aan gegeven. Als die er niet ko men, dan zullen we in overleg met de partij een andere op lossing zoeken, zoals een ex traparlementair kabinet (een regering van personen met een zwakke partijbinding, waarbij de kamerfracties geen band met het kabinet hebben, red.). Wij gaan ook niet automatisch mee met de PvdA in de oppositie als de formatie mislukt. We zitten op geen enkele manier vast aan de socialisten". Toch lijkt het verwijt niet hele maal ten onrechte omdat de Democraten bij de gebruike lijke, parlementaire kabinet ten gezegd hebben niet zon der de socialisten te zullen re geren, zoals de PvdA op haar beurt in al haar strategieén plaatsje voor D'66 inruimt. Machtsmisbruik De politiek leider van de De mocraten heeft herhaaldelijk gezegd, dat in een kabinet zo als D'66 dat wil, de Democra ten de beide uitersten tegen elkaar kunnen uitspelen. Daarmee laadt hij de verden king van machtmisbruik op zich. En dat terwijl de D'66- leider juist deze regering daarvan beschuldigt, omdat de Democraten altijd worden overgeslagen bij het bezetten van burgemeestersposten of het voordragen van een com missaris van de koningin De lijsttrekker: „Ik denk niet dat wij van machtsmisbruik beschuldigd kunnen worden. Politieke partijen hebben het volste recht om te proberen het eigen beleid uit te voeren en daarvoor de steun van der den te vragen. Iets heel an ders is het als je minister van binnenlandse zaken bent en verantwoordelijk bent voor het benoemingsbeleid Het parlement kan daar niets aan doen. En toch wordt dan in Utrecht de zesde CDA-com- missaris van de koningin her benoemd. De minister (dat wil zeggen minister Wiegel van de WD, red weigert blijkbaar om een D'66'er, de partij die nu zo'n belangrijke rol speelt in de politiek, te be noemen. Dat is machtsmis bruik". Formatie Terlouw verwacht niet dat de komende formatie weer een gebed zonder eind wordt: „Ik geloof dat ik in dit opzicht de enige optimist ben in de Ne derlandse politiek. Ik heb het gevoel dat een formatie vrij snel kan, bijvoorbeeld in het najaar al een nieuw kabinet Dit komt doordat ik denk dat de huidige combinatie geen meerderheid zal krijgen en dat het alternatief er dus niet meer zal zijn. De partijen zijn daardoor op elkaar aangewe zen. Bovendien is er de vori ge keer leergeld betaald". Wanneer de voorspellingen van 23 kamerzetels voor D'66 uit komen, wil Terlouw probe ren drie ministersposten voor zijn partij in de wacht te sle pen. Hij wil nog niet zeggen welke posten hij zal claimen om geen druk op de formatie te leggen. Om dezelfde reden wil hij niet zeggen welke mi nisterszetel hij voor zichzelf in gedachten heeft. Eén van de grote vragen die door de verkiezingen moeten worden opgelost, is de kwes tie van het premierschap: wordt Den Uyl minister on der premier Van Agt of an dersom? Het laat de Demo cratische voorman zeker niet ongemoeid: „De één of de an der. dat is natuurlijk niet het zelfde, maar ik wil niemand persoonlek wraken. CDA en PvdA zullen onderling uit moeten maken wie het wordt. Het is daarbij van aan zienlijk belang wie de groot ste partij wordt". Kernwapens Terlouw heeft laatst verklaard dat de plaatsing van de gemo derniseerde kernwapens een breekpunt wordt tijdens de formatie. Hij legt nu nog eens uit waarom het gaat „Als het CDA in de formatie zegt dat zij erop staan dat op dat mo ment al wordt afgesproken dat in december Nederland ja zal zeggen tegen de plaatsing van de flïllïiofh tlllw lil kernraketten, dan komt dat kabinet er niet Maar ik denk dat het CDA dat nooit zal zeg gen. Alle drie partijen heb ben verschillende standpun ten en daarover moet onder han deld worden De uitkomst daarvan is nog niet te zeg gen „Deze uitspraken betekenen geen opschuiving in de rich ting van de PvdA, zoals Den Uyl beweert. Het is precies wat in ons programma staat: Onder de huidige omstandig heden willen wij die plaat sing niet. Er zijn slechts klei ne veranderingen geweest, zoals de beslissing van de NAVO-raad dat er in het na jaar moet worden onderhan deld over vermindering van kernraketten Deze gewijzig de omstandigheden v. n zeker niet naar een grotere bereidheid van ons om te gaan plaatsen". „Uitstel van de beslissing is heel wel bespreekbaar. We willen dat er voordat we gaan plaatsen. onderhandeld wordt en dat gaat nu gebeu ren Het is goed om eerst de resultaten af te wachten voor dat we een definitieve beslis sing nemen. De PvdA zal tij dens de formatie wel op een besluit aandringen, dus dat levert nog een probleem op". Nieuwe behoeften Een nieuw kabinet zal zich vol gens Terlouw vooral bezig moeten houden met het op vangen van de nieuwe be hoeften van de samenleving: „De mensen willen vrede, ge zondheid. contacten met an dere mensen, schoonheid..." ,„EN GELD?" Terlouw: „Een boefje Maar dat is niet het belangrijkste. De technologie en de commercie hebben een hoge vlucht ge nomen om ons welvaart te geven. Daar moest alles voor wijken. De technologie heeft er ook voor gezorgd dat ie dereen geld heeft. Maar we zijn nu op een punt gekomen dat die technologie al die an dere zaken wegdrukt Kan ker wordt bijvoorbeeld hoogstwaarschijnlijk veroor zaakt door al die kunststoffen die wij maken en de techno logie wil de vrede bewaren door het maken van wa pens". „Een nieuw kabinet zal zich ook bezig moeten houden met een industriebeleid. De overheid moet aan de gang om het klimaat te scheppen en instrumenten te ontwik kelingen om de onderne- merslust in Nederland weer aan te wakkeren. Daarvoor is nodig dat de gehele bureau cratie wordt vereenvoudigd, dat de ondernemer die iets wil beginnen steun krijgt, dat er risico-dragend kapitaal be schikbaar komt. dat er een in tegraal advies vrij komt op het gebied van de marketing, zodat ondernemers weten wat ze nu en in de toekomst kunnen verkopen" Al met al lijkt D'66 op fluweel te zitten Er staat de partij on getwijfeld een voor Neder landse begrippen ongekend grote verkiezingsoverwin ning te wachten (de meest voorzichige schattingen to nen altijd nog een verdubbe ling van de acht kamerzetels die D'66 nu heeft). Bovendien wacht de Democraten waar schijnlijk een aantal minis tersposten. waarmee zij voor de tweede keer in hun be staan deel zullen uitmaken van een regering Geen gek resultaat voor irn partij die in het begin van de jaren ze ventig op sterven na dood was. In juni 1978 had de heer A. zijn auto verkocht. Na ontvangst van de koopprijs gaf hij de koper, de heer Z, in goed ver trouwen de auto èn de kente kenpapieren mee. Ruim een jaar later bleek, dat dat ver trouwen misplaatst was ge weest. De heer A. ontving kort na elkaar twee aanslagen voor motorrijtuigcnbclastin gen voor de auto, die hij aan de heer Z. verkocht had. Uit de aanslagen bleek, dat in augustus en in september 1979 controle had plaatsge vonden. Op beide momenten was geconstateerd, dat dc motorrijtuigenbelasting niet betaald was. De nieuwe eige naar had zelfs vanaf de koop nog helemaal geen belasting betaald! Maar waarom klopte "de ont vanger der motorrijtuigenbe lasting" nu bij de heer A. aan en niet bij de nieuwe eige naar? Met deze vraag kwam de heer A. bij ons. En natuurhjk wil de hij ook weten wat hij te gen de aanslagen kon onder nemen. Geldig Onze eerste vraag aan de heer A. was of hij beschikte over een geldig zg. vrijwaringsbe wijs. Met dat bewijs zou hij namelijk kunnen aantonen, dat hij vanaf een bepaalde da tum geen eigenaar meer was. Zoals we al vreesden, had de heer A. geen vrijwaringsbe wijs. En de nieuwe eigenaar had kennelijk nooit de be hoefte gevoeld aangifte voor de motorrijtuigenbelasting te doen en de belasting te beta len. Evenmin had de nieuwe eigenaar ervoor gezorgd, dat de kentekenpapieren op zijn naam kwamen te staan. Zo wist de ontvanger van de mo torrijtuigenbelastingen dus niet beter of de heer A. was nog steeds eigenaar van de auto. Postkantoor Voor de heer A. is deze affaire met een sisser afgelopen. Hoe dat gebeurde, vertellen we hierna. Maar eerst iets over de manier, waarop u kunt voorkomen, dat u belasting (en ook eventuele boetes voor verkeersovertredingen) van de nieuwe eigenaar moet betalen. Verkoopt u uw auto aan een particulier dan moet u ervoor zorgen, dat deel II van het kentekenbewijs wordt overgeschreven op naam van de nieuwe eige- Dat gaat zo. U geeft de nieuwe eigenaar deel II en kopie deel III van het kentekenbewijs mee. Hij gaat daarmee naar het postkantoor en laat deel II op zijn naam overschrij ven. Daarvoor moet hij zich legitimeren en kopie deel III tonen. Vervolgens krijgt hij beide delen van het kente kenbewijs weer mee terug. Bovendien ontvangt hij daar bij het zg. vrijwaringsbewijs (het "witte" vrijwaringsbe wijs van de PTT). Heel belangrijk is, dat u de nieuwe eigenaar de auto en de overige kentekenpapieren pas overdraagt, als u van hem dat vrijwaringsbewijs hebt gekregen. U kunt natuurlijk ook samen met de nieuwe ei genaar naar het postkantoor gaan Als u uw auto verkoopt aan een erkend autohandelaar/gara gebedrijf, kan het zijn, dat het bedrijf u een vrijwarings bewijs verstrekt. Let u erop, dat dat alleen geldig is, als het een officieel stuk is van de Rijksdienst voor het.Weg verkeer. Het is een "groen" papier genummerd 314. Er zijn dus twee soorten geldi ge vrijwaringsbewijzen. de witte van de PTT en dc groe ne van de Rijksdienst voor het Wegverkeer. Regelmatig duiken valse vrij waringsbewijzen op. Deze ge ven u echter volstrekt niet de garantie, dat de auto niet lan ger op uw naam blijft staan Bezwaarschrift Terug naar de heren A. en Z. De auto stond na l'/2 jaar nog steeds op naam van de heer A. En de heer Z. voelde I niets voor dat terug te draai en. Dan kwamen de aansla gen motorrijtuigenbelasting immers bij hem terecht met de verhoging van KXKy (de straf voor het niet of niet tij dig betalen van de belasting) We hebben de heer A. geholpen met het sehryven van be zwaarschriften tegen de aan slagen. Deze moeten binnen Koombrugsteeg 2 2311 EK Leiden twee maanden na dagteke ning van de aanslag worden ingediend bij de inspecteur der motorrijtuigenbelasting. Aanwijzingen daarvoor staan op de achterzijde van het aan slagbiljet. We hebben een kopie meege stuurd van de koopovereen komst tussen de heren A en Z. en daarbij mededeling ge daan van de pogingen, die de heer A. had ondernomen om de heer Z. alsnog tot over schrijving te bewegen En na tuurlijk hebben we de volle dige naam en het adrc> VU de heer Z. vermeld. De inspecteur van de motorrij tuigenbelasting heeft toen onderzocht of de heer Z. wel een verzekering had afgeslo ten tegen wettelijke aanspra kelijkheid (W.A.) voor zijn au to. Ook daartoe was hy im mers wettelijk verplicht. En ja hoor, de heer Z. bleek ge lukkig niet alle wettelijke verplichtingen aan zyn laars te lappen. Een W.A. -verzeke ring had hy wèl. Daarmee was voor de inspek- teur het bewijs geleverd van de overdracht van de auto aan de heer Z. Rijksdienst Pas als u een geldig vrijwa ringsbewijs hebt. weet u dus zeker, dat u niet in dezelfde problemen komt als de heer A Wat nu te doen. als u toch in diezelfde situatie zit? U kunt dan het best eerst pro beren de nieuwe eigenaar (die u dan dus wel moet ken nen') over te halen de auto alsnog op zyn naam te laten lukt. is het zaak de inspec teur der motornjtuigcnbelas ting of (by verkeersovertre dingen) de politie/justitie zo veel mogelijk bewijzen te verschaffen van het feit. dat u de eigendom hebt overgedra gen. aan wie dal gebeurd is Ten slotte is het goed de Rijks dienst voor het Wegverkeer in Veendam mededeling te doen van uw probleem en te vermelden, dal de nieuwe ei genaar ondanks herhaalde pogingen van uw kant zyn medewerking aan de over schrijving weigert. De Rijks dienst zal hem dan aanschrij ven en sommeren de auto op zyn naam te laten zetten Blijft hij dan weigeren, dan kan de Rijksdienst het kente ken ongeldig verklaren.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17