Spurs scoort honderd procent Conflict Post met bedrijfsvereniging Anonieme enquête: betaling aan amateurs aanvaardbaar Petur Petursson voor vier duels geschorst Kostbaar punt Sleutels Villa bezorgt ploeg zesde keer FA-cup Lozano geen Belg TOPVOETBAL 2 dagen lang in Leiden VRIJDAG 15 MEI 1981 SPORT DEN HAAG - Een - vermoedelijk - aanmerkelijk deel van de clubs die uitkomen in de hoofd klassen van het zondagama- teurvoetbal vindt dat spelers in deze hoogste afdeling betaald mogen worden voor hun presta ties op het veld. Toen er rond de jaarwisseling opnieuw berich ten in onder meer Zuid-Lim burg circuleerden dat er in het amateurvoetbal sprake was van betaling aan spelers startte het sectiebestuur een enquête. Deze was zodanig opgezet dat de clubs in volstrekte anonimiteit de vragen konden beantwoor den. Ruim duizend clubs rea geerden op de enquête van In terview bv. In het rapport dat is uitgebracht staat, dat van de hoofdklassers 32 procent voor betaling is. Ze sendertig procent is er weliswaar tegen, doch is wel bereid uit te komen tegen clubs met betaalde spelers. De resterende 32 procent is tegen betaling en wil ook niet spelen tegen teams waarin spe lers uitkomen die betaald wor den. Het sectiebestuur heeft het rapport aan de openbaarheid prijsgege ven zonder het te voorzien van een commentaar. Voor de na jaarsvergadering wil dit college zijn standpunt ten aanzien van de betaling aan amateurs be kendmaken. Opmerkelijk is voorts dat in de en quête rond honderd verenigin gen hebben erkend dat zij ama teurs betalen of dat gedaan heb ben. In 125 gevallen wordt toege geven dat betalingen door perso nen die buiten de vereniging staan werden verricht. Deels is hier sprake van dezelfde vereni gingen. Gezien de grote response van de verenigingen, zo staat in het rap port, mag het materiaal represen tatief worden geacht voor alle veldvoetbalverenigingen die aangesloten zijn bij de KNVB. Hoewel percentages betrekkelijk zijn, kan gezien het grote aantal clubs dat de vragen heeft beant woord, wel de conclusie worden getrokken dat de vorming van een of meer klassen van onafhan- kelijken mogelijk moet worden geacht. Immers, een derde van de amateur-topclubs in het zon dagvoetbal is voor betaling en 36 procent blijkt er niet tegen dat zuivere amateurs en betaalde amateurs tegen elkaar aantre den. Ongeveer 35 procent van de clubs die reageerden en spelen in de hoofdklasse zondagvoetbal geeft op dat de spelers óf door de club óf door buitenstaanders worden betaald. Bij een kwart van de clubs uit de eerste of tweede klasse van het zondagvoetbal blijkt dat het geval te zijn. In de derde en vierde klasse daalt het percentage tot acht. De afdelin gen kennen een percentage van één. Zeven procent van de clubs uit de eerste en tweede klasse zaterdag voetbal zegt te betalen. De afdelingen van het zaterdag voetbal kennen volgens de en- quete zuiver amateurvoetbal. Geen club in deze categorie geeft op betalingen aan de spelers te doen. Meningsverschil over afdragen sociale lasten AMSTELVEEN (GPD) - Wielerploegleider Peter Post wordt door de bedrijfsvereniging aansprakelijk gesteld voor het gedurende vele jaren niet afdragen van sociale lasten, in totaal naar schatting ten bedrage van vier ton. Post bestrijdt deze vordering met het argument dat hij handelde naar een overeenkomst tussen wielerbond (KNWU) en be drijfsvereniging en hij heeft de zaak dan ook in handen gegeven van de bondsofficials en de Vereniging Van Beroeps Wielrenners (WBW). Discussiepunt is een oude kwestie binnen de beroepswielrennerij: de consequenties van de split sing van een contract in een zo genaamde A- en B-status, welk systeem overigens indertijd op hoog niveau werd goedgekeurd. Het A-contract heeft betrekking op alle wedstrijden die een profren ner in opdracht van zijn sponsor rijdt, het B-contract is afgestemd op de door de renner zelf geko zen koersen, waarbij hij geheel voor eigen rekening en verant woording handelt. In het ene ge val (A-contract) is daarmee spra ke van een verhouding werkge ver-werknemer, in het andere ge val (B-contract) van een publi- citeitsovereenkomst die van de ZEIST (ANP) - Voor Petur Petursson zit de competitie er op. De IJslan der zal de resterende vier wedstrijden niet meer in actie komen voor Feyenoord. Hij werd voor die periode door de tuchtcommissie van de KNVB geschorst. Aanleiding voor de straf vormde de rode kaart, die Petursson zaterdagavond werd voorgehouden in het duel tegen PEC Zwolle. Raymond Goethals, de opvolger van Ernst Happel als trainer van Stan dard Luik, doet verwoede pogingen Arie Haan en Johnny Dusbaba aan te trekken. Goethals is bereid in ruil daarvoor Michel Renquin aan Anderlecht af te staan. Anderzijds heeft Renquin de wens uitgesproken naar Club Brugge te willen gaan. Hij zou daar reeds een voorlopig contract getekend heb ben. Anderlecht-manager Verschueren hield zich op de vlakte over de moge lijke ruil. "Op dit moment zijn we nog ver af van een overeenkomst. Alles blijft mogelijk". LEIDEN - De Sleutels, hekkesluiter in de vierde klasse B (zaterdag)- heeft in de gisteravond gespeelde ontmoeting met Randstad Sport een kostbaar punt aan het totaal toegevoegd. Het werd 0-0, ook al omdat de aanvalslinie van de Leidse formatie veel te gehaast met de mogelijk heden op de volle winst omsprong. De Vlietbewoners gingen er bijzon der energiek tegenaan maar kwamen voor de rust niet verder dan een keihard schot van Jan van den Berg, dat op de paal belandde. Randstad Sport, dat danig gehavend in het strijdperk trad, moest ook in de twee de helft ver terug, maar kon de halve winst toch vasthouden: 0-0 Het vooruit-gespeelde duel in de derde klasse zondag tussen LFC en WSB is onbeslist gebleven. In een gelijkopgaande strijd bleven de ploegen op 1-1 steken. Deze stand was al met de doelwisseling bereikt Nico van As mikte na een kwartier uit een voorzet van Bles Zuma 1-0 in. Twee minuten voor rust tekende Kees van der Burg namens WSB voor de gelijkmaker. Na de pauze werd het tempo nog eens opge schroefd maar werd er niet meer gescoord. Nico van As testte nog wel eenmaal het houtwerk. LONDEN (ANP) - De honderdste finale in de FA-cup bracht alles wat een Engelse bekerfinale kan brengen: spanning, een groot aantal doelpunten, wisselende kan sen, een voorsprong voor beide ploegen, waarvan favoriet Tottenham Hotspur uiteindelijk de sterkste bleek. Het was ongetwijfeld een triomf voor de Argentijn Ricardo Villa. Hij zorgde niet alleen voor twee sublieme treffers (de eerste en de derde), hij was ook de gangma ker van de ploeg. De ploeg van coach Keith Burkins- haw was favoriet. Zaterdag al, toen het eerste treffen werd afge werkt. Met behulp van Manches- ter-verdediger Hutchison - hij veranderde kort voor tijd een schot van een Tottenham-speler van richting, waardoor het 1-1 werd - werd toen nog op het nip pertje een gelijkspel bereikt. Gis teren stonden de Spurs opnieuw favoriet bij de bookmakers voor het winnen van de honderdste fi- BRUSSEL (ANP) - De natura lisatiecommissie van de ka mer van volksvertegen woordigers in België heeft aan de Anderlechtspeler Juan Lozano niet de Belgi sche nationaliteit verleend. De aanvraag werd verdaagd voor een periode van twee jaar. Juan Jose Lozano Y Bo- roguez, kortweg Juan Loza no, diende zijn naturalisa tie-aanvraag in met de be doeling als Belg deel te ne men aan de eindronde van het wereldkampioenschap voetbal in 1982 in Spanje. Lozano is op 30 augustus 1955 in Coria del Rio in Spanje geboren. De aan vraag werd niet ingewilligd als gevolg van twee proble men. Het eerste is dat Loza no niet drie jaar ononder broken als profvoetballen in België heeft gespeeld. Hij speelde van 1 maart 1980 tot 4 februari 1981 in de Noorda- merikaanse competitie. Het tweede probleem is dat van de legerdienst. Lozano ver blijft vanaf zijn tiende jaar in België. Hij diende zijn aanvraag nu, op zijn 25ste, in. Hij had dat al kunnen doen toen hij 16 of 21 jaar was. De veronderstelling dat hij dit heeft gedaan om de legerdienst te ontlopen is een grond voor het niet ver lenen van de Belgische na tionaliteit. Hetzelfde over kwam de bij Kortrijk spe lende Italiaan Francois Po- mini. Ook deze verkreeg de Belgische nationaliteit daardoor niet. nale. In de beginfase zette Tot tenham Manchester met de rug tegen de muur. Vooral door toe doen van Glenn Hoddle, die pro fiteerde van de ruimte die vrij kwam doordat sterspeler Ardiles frequent door twee man werd ge dekt. Toch was het de Argentijn se international die de pass gaf, waaruit zijn landgenoot scoorde. Ardiles speelde zich op links op schitterende wijze vrij, passte op Archibald die tegen de op tijd uit zijn doel gekomen Corrigan schoot. De terugstuitende bal werd met een droge knal door Villa in het Manchester-doel ge deponeerd: 1—0. De teleurstel ling bij Tottenham door de ge lijkmaker van Mackenzie werkte door in de rest van de eerste helft. Mackenzie nam de bal uit een voorzet met het hoofd van Power in één keer op de slof, Tot- tenham-doelman Aleksic had geen schijn van kans om de bal zelfs maar aan te raken. De Spurs hadden verscheidene keren nog een kans om een voorsprong te nemen. Vooral als gevolg van de nonchalante balbehandeling door de verdediging van Man chester. Beide ploegen deden het tot aan de rust evenwel voorzich tig aan. De tweede helft gaf een zelfde spelbeeld te zien als de eerste. Een vanaf de meet fel spe lend Tottenham, terwijl City dui delijk op de counter loerde. Die tactiek leek in eerste instantie een gouden greep. Bij de eerste de beste uitval werd Bennett, in de eerste periode onzichtbaar. door Miller en Hutchison in de sandwich genomen. "Straf schop" oordeelde de overal met zijn neus op zittende arbiter Hac- kett. Kevin Reeves passeerde Aleksic zonder problemen: 2—1. Even leek het alsof de Spurs hun koppie lieten hangen. Even ook leek het alsof City door deze op pepper zoveel zelfvertrouwen kreeg dat een derde treffer on vermijdelijk was. Tottenham verloor zich daarbij in te gejaagd spel, dat geen enkel effect sor teerde. Plotseling was daar toch in de 70e minuut Crooks, die uit een scrimmage voor het doel van Corrigan zijn voet doeltreffend achter de bal zette: 2-2. Het duel werd een stuk grimmiger. Im mers, de strijd was weer geheel open. Ranson, Galvin, Archibald en Gow werden opgeschreven. Tottenham bleek toen de beste te zijn. Met goed combinatief voet bal werden steeds meer gaten ge trokken in een moegespeelde Manchester-verdediging. Ricar do Villa werd de door de Spurs- aanhangers luidst bejubelde man op Wembley. Hij pikte in de 79ste minuut de bal een meter of drie buiten het strafschopgebied op. Met in elkaar overvloeiende bewegingen legde hij iedereen in de luren. Ook Corrigan, die de bal nog wel aanraakte, maar hem daarna in het doel zag rollen: 3-2. Voor de zesde keer in hon derd jaar werd Tottenham Hot spur de trotse bezitter van de FA- cup. beroepsrenner een kleine zelf standige maakt. De bedrijfsvereniging nu is van mening dat ten onrechte geen so ciale lasten zijn betaald over de B-kant van de overeenkomsten die de firma Raleigh maakte. Dat Peter Post daan-oor verantwoor delijk wordt gesteld, vindt zijn oorzaak in het feit dat zijn spon sor vanwege buitenlandse natio naliteit (Engels) niet is aan te pakken. Op dat punt begint het menings verschil met de bedrijfsvereni ging. Peter Post, rond wie onjuis te geruchten zijn ontstaan („Ik ben niet failliet en dc ploeg wordt niet opgeheven"), stelt: „Ik ben in dienst van die firma en zodoende net als de renners gewoon werknemer. Hoe kan men mij dan persnlijk aanspra kelijk stellen voor een vermeen de schuld van een paar ton...?". Daarnaast ligt de vraag in hoeverre en door wie er geen sociale lasten zijn betaald. Die problematiek rond het A- en B-contract sleept al jaren. Toprenner Jan Raas „Een duidelijke uitspraak is er nooit gekomen, zodat er van tijd tot tijd wat wordt opgerakeld wanneer iemand vindt dat hij zich daarmee bezig moet gaan houden. Nu is het weer eens een keertje zover. Ik snap het alle maal niet Post is voor mij geen werkgever en verder is het zo dat ik zelf altijd alle premiebetalin gen doe die ik moet doen voor wedstrijden op mijn B-contract". Moser neemt leiding over BIBIONE (ANP) - De twee delen van de eerste etappe van de ron- Italiè hebben Fn De Argentijn Villa (tweede van links) brengt Tottenham Hotspurs aan de leiding t« de cupfmale tegen Manchester City. Met twee treffers kroonde Villa zich tot de beste speler van de ontmoeting op Wemb'leu Doelman Corrigan en MacDonald zijn verslagen, Archibald (r) kan juichen. ADVERTENTIE Voetbalvereniging "De Sleutels" organiseert voor de twee de maal HET GOEDHART VASTGOED TOERNOOI op 16 en 17 mei Deelnemende verenigingen UVS 1, Lugdunum (winnaar 1980), Roodenburg 1 en De Sleutels 1 Muzikale medewerking Sportpark De Vliet Judoka's: geen eer te behalen DEBRECEN (ANP) - Frankrijk en de Sovjet-Unie waren op de eer ste dag van de Europese judo kampioenschappen in Debrecen (Hongarije) het succesvolst. Ro ger Vachon won voor Frankrijk de titel in het halfzwaargewicht en Gregori Veritsjev zegevierde voor de Sovjet-Unie bij de zwaar gewichten. Beide landen won nen ook nog respectievelijk een bronzen (Roland del Colombo) en een zilveren (Timour Khoe- boeloeri) medaille. Vooral de overwinning van Vachon was een grote verassing. Twee jaar geleden, bij de vorige Europese titelstrijd, kwam hij niet eens op het podium. De Franse kam pioen iroeiue, na net in ztjn puu- le niet al te moeilijk te hebben gehad, Khoeboeloeri en de Belg Van de Walle, de winnaars van Zilver en Goud bij de Olympi sche spelen in Moskou, af. Khoe boeloeri is ook nog wereldkam pioen der halfzwaargewichten. Nederland kon na de strubbelin gen over de technische leiding geen sterke ploeg afvaardigen. Het vijftal, dat naar Hongarije af reisde, mocht niet al te veel kan sen toebedeeld worden. Iman Kars (halfzwaar) en Wil Wilhelm (zwaar) kwamen gisteren als eer ste in actie. Beiden overleefden de eerste ronden niet. Kars ver loor tweemaal (van de Tsjech Ni- kodym en Khoeboeloeri) en was uitgeschakeld. Wilhelm startte met een overwinning op de Brit Irwin Davies, maar verloor van de Westduitser Victor Groeben en de latere kampioen Veritsjev. Ook hij kwam zodoende niet door zijn poule. Roodenburg uit de beker LEIDEN Roodenburg is door za terdag-eersteklasser RWH uit dc bekerstrijd gewipt. De blauw hemden lijken zich volledig te concentreren op het afdelings- Moser aan de leiding klassement gebracht. Moser maakte de stap naar de rose trui in de ploegentijdrit, waarin zijn formatie beslag legde op de tweede plaats. Dat had de eerste kunnen en moe ten zijn. Moser en zijn knechten hadden kort voor het einde een ruime voorsprong op alle ploe gen. Een bocht naar rechts werd door de eerste renner (ftlfOWT) niet gezien. Met zijn allen reden ze door en belandden niet al te zachtjes in de dranghekken. Voor de coureurs weer goed en wel op weg naar de eindstreep waren, hadden ze minstens der tig seconden verloren. Door dit kleine ongeluk ging de overwin ning in de ploegentijdrit naar de equipe van de sprinter Mantova- ni. Een grote verrassing was het matige verweer van de ploeg met Baronchelli, Contini, Pnm en Knudsen. "Bianchi" is in Italic op dit onderdeel zo sterk als TI- Raleigh in de ronde van Frank rijk. Baronchelli c.s. eindigden als tiende. De korte normale etappe in de och tend werd gewonnen door de jonge sprinter Bontempi, die on langs in de ronde van Spanje ook al twee etappes won. Bontempi werd ook rose truidrager, maar daar mocht hij niet langer dan een middag van genieten. kampioenschap en maakten gis teravond met name in de eerste helft een bijzonder ongeïnspi reerde indruk. Het leverde de volgelingen van Laurens Mouter een 0-1 achterstand bij rust op Na de thee stelde de Kooiploeg orde op zaken. Het overwicht le verde veel spectaculaire situaties voor het Riddcrkerkse doel op. echter geen gelijkmaker. RW11 mag verder: 0-1 Ledenraad steunt Harmsen AMSTERDAM (ANP) - In een periodieke vergadering van de ledenraad heeft het be stuur van Ajax gisteravond verantwoording afgelegd voor het beleid van de laat ste maanden. Dc ledenraad heeft zich nadrukkelijk ach ter het Ajax-bestuu steld. De leden waren een stemmig. De laatste maan den circuleerden er rond I>e Meer in Amsterdam berich ten als zou voorzitter Harm sen uit zijn ftmetie worden ontheven. Na de ledenraad- vergadering is daar geen sprake i Oranje Groen LEIDEN Oranje Groen heeft zich als derde club geplaatst voor de halve finale van het door de Boshuizerkadeclub zelf georga niseerde afval toernooi. Dc afde- lingsclub lukte dat door een rui me 6—1 overwinning op HVZ. Eerder plaatsten zich al Valken '68 en Roac 79. dat niet van Wou brugge verloor, maar won met 7-0. Dinsdagavond strijden Leidse Boys en Abbenes om het laatste plaatsje in de halve eind-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13