Jaarlijks twintigd uizend Spaanse vrouwen naar Enge dand voor abortus deTijd HP Reportage KISEVIERS Op 16 mei internationale abortus-actiedag DONDERDAG 14 MEI 1981 PAGINA 19 De katterigheid over het feit dat de Eerste Kamer eind april het omstreden wetsontwerp inzake abortus heeft aanvaard, kan niet verhinderen dat er op zaterdag 16 mei opnieuw zal worden gede monstreerd voor volledige vrijheid van abortus, en niet alleen in Nederland. Op die dag wordt voor de tweede maal een "interna tionale abortus-actiedag" gehouden. (De eerste werd georgani seerd in maart 1979). Op vele plaatsen in de wereld zullen vrouwen demonstreren voor vrije abortus, voor de verkrijgbaarheid van voorbehoedmidde len en tegen gedwongen sterilisatie zoals die in sommige delen van de wereld op vrouwen wordt toegepast. Kortom: voor het volledig zelfbeschikkingsrecht van vrouwen over hun eigen li chaam. Een woordvoerster van het Nederlandse abortus-actiecomité "Wij Vrouwen Eisen" vertelt, dat op de le mei de acties in Nederland zich zullen concentreren in het uiterste zuiden van het land, met name in de stad Maastricht. Daar worden, te beginnen om half twee in de middag, demonstraties en manifestaties gehouden Er worden spreeksters verwacht uit Duitsland, België en ook uit Spanje waar de abortusstrijd een bijzonder zware dobber bete kent voor de vrouwen. Op deze pagina een impressie van die abortusstrijd in Spanje (waar momenteel zo'n 20.000 vrouwen per jaar naar Engeland reizen voor een abortus). SEVILLA - Als ze de hal van het hotel in Sevilla binnen komt, heeft Magdalena Lo pez Perez een tasje bij zich bedrukt met de naam van het Nederlandse abortus-actieco mité „Wij vrouwen eisen". Herinnering aan een recent bezoek aan Nederland waar ze onder meer aan een radio programma voor vrouwen meewerkte. Magdalena is n van de leden van het gezond heidscollectief van Sevilla. Ze is bovendien de contact vrouw voor een internationa le solidariteitsactie, die op gang is gekomen nadat de po litie eind vorig jaar een inval heeft gedaan in een Sevil- laanse kliniek waar voorlich ting over geboortenregeling werd gegeven en van waaruit ook (door middel van de zo genaamde „wegzuigmetho- dé") abortussen in een vroeg stadium werden verricht bij ongewenst zwangere vrou wen. Sindsdien is de kliniek nog steeds gesloten. Archieven, adreslijsten van de cliënten en medische appara tuur zijn in beslag genomen, stafleden en wachtende cliënten werden aangehou den en verhoord. Het is op het ogenblik nog steeds onze ker wat de gevolgen zullen zijn voor alle betrokkenen, zowel voor de stafleden als voor de enkele honderden (uit heel Spanje afkomstige) vrouwen die via deze kliniek een abortus hebben gehad. In Spanje is abortus nog altijd volledig verboden. Bij even tuele vervolging kunnen er straffen worden uitgedeeld, variërend van zes maanden voor de geaborteerde, tot on geveer zes jaar voor degene die de abortus heeft verricht. Met assistentie van een Engels sprekende vriend vertelt Magdalena dat er in Spanje nog meer centra voor „ge zinsplanning" zijn. die echter hun voorlichting niet combi neren met de mogelijkheid tot abortus zoals die in de nu verzegelde kliniek in Sevilla in de praktijk werd gebracht. Spaanse abortus nodig hebben moe ten naar andere landen (met name naar Engeland) uitwij ken, wanneer ze in eigen land de weg niet weten te vinden en niet beschikken over het geld dat nodig is om zich (vaak tegen betaling van een zeer gepeperd honorarium) hvgiënisch en geruisloos te laten aborteren door een Spaanse arts die de ingreep wel wil verrichten. Geld is ook hier het sleutelwoord: gefortuneerde vrouwen heb ben geen problemen, even min als de ouders van jonge dochters van gefortuneerde huize bij wie een ongewenste zwangerschap discreet moet verdonkeremaand. Belgische feministen zijn de afgelopen tien jaar keer op keer de straat opgegaan om het recht op vrije abortus te berechten „Achterstraat-abor tus" Maar een onbekend aantal vrouwen moet in Spanje haar toevlucht nemen tot de onbe trouwbare „abortus in een achterafstraatje", verricht on der riskante condities tegen vaak ook nog hoge bedragen. „Het moeten er verspreid over het hele land duizenden zijn. Nog afgezien van de vrouwen die in uiterste nood een oplossing zoeken in het zichzelf aborteren, soms met fatale gevolgen", zegt Magda lena. Ze vertelt dat de oproep om protest- en solidariteitsbetui gingen. die na de sluiting van de Sevillaanse kliniek is uit gegaan naar de vrouwenbe weging in andere landen, veel reacties heeft opgele verd. Ook binnen Spanje kwam in de eerste weken na de politie-inval in de kliniek een golf van protestbijeen- komstcn en demonstraties op gang in een aantal grote ste den. Feministische groepe ringen eisten, met steun van uit sommige politieke partij en en de vakbeweging, de le galisering van abortus in Spanje. In Spanje is op het ogenblik de pil (vrij te koop in veel apo theken) het meest gebruikte voorbehoedmiddel voor vrouwen. Ook het spiraaltje wint aan populariteit. Zeif- hulpcentra en zelfonderzoek zijn in opkomst, maar voor veel vrouwen is het begrip „bewustwording van het ei gen lichaam" nog iets heel nieuws, en zeker voor de wat oudere generatie vrouwen is de seksualiteit nog een ge heim, en de seksuele voor lichting een gesloten boek. Zijn er plannen voor de inter nationale abortus-actiedag op 16 mei? Die zijn er zeker, maar het is altijd weer onze ker hoe de politie zal reage ren op manifestaties op dit terrein. In Sevilla wordt ge dacht aan het huren van een bus voor een demonstratieve tocht waarbij voorlichtings- pamfletten en ludieke ballon netjes worden uitgedeeld Op diverse plaatsen zullen infor matieve bijeenkomsten wor den belegd. dringen, zowel bij progressie ve organisaties als bij indivi duele sympathisanten, op een duidelijke stellingname ten aanzien van abortus, en het voeren van actie voor le galisering van abortus. Aan de vrouwen die ten gevolge van de overval op de kliniek zijn gedagvaard is gevraagd of ze openlijk willen uitko men voor het feit dat. en de reden waarom ze een abortus hebben gehad. Aan vrouwen die ooit een abortus hebben ondergaan, maar niet bij de overval op de kliniek waren betrokken, wordt hetzelfde gevraagd. „Solidariteitsacties blijven dringend nodig", zegt Mag dalena Lopez Perez die zich aanbevolen houdt voor het ontvangen van zoveel moge lijk solidariteitsbneven en pleidooien voor legalisering van abortus in Spanje. Haar correspondentieadres is: Cal- le Campamento 17, Sevilla, Spanje Protesten tegen de overval op en de sluiting van de Sevillaanse kliniek, plus verzoeken om legalisering van abortus kunnen worden gericht aan het Ministerio de Justicia. C. San Bernardo 47, Madrid, Spapje. Abortus-toerisme In dezelfde weck waarin het ge sprek met Magdalena Lopez Perez plaatsvond, verscheen in het Spaanse dagblad Dia- rio 16 een serie van drie arti kelen over „de grote trek" van Spaanse vrouwen die zich in Londense klinieken laten aborteren. Vorig jaar ging het om ongeveer 20 000 vrouwen (in 1971 waren het er nog geen 200) Volgens het blad bestaat op het ogenblik meer dan 70 procent van het totaal aantal buitenlandse vrouwen dat zich in Enge land laat aborteren uit Spaan se vrouwen, en groeit hun aantal van jaar tot jaar. De opvang van dit ..abortus toerisme" in Londen zou over het algemeen zeer goed geregeld zijn De vrouwen worden opgevangen door bussen met Spaansspreken de gidsen en in hotels met Spaanse receptionistes. Het merendeel van de vrouwen maakt een dergelijke trip via een „georganiseerde reis": chartervlucht met verzorgd verblijf van drie tot vier da gen in de Britse hoofdstad. In elk chartervhcgtuig tussen Spanje en Engeland is vol gens het blad wel een dozijn aan te wijzen die. hetzij al leen. hetzij in gezelschap van verloofde of echtgenoot, tot dit doel enkele dagen naar Londen gaat Vrouwen van boven de veertig die al vier of vijf kinderen hebben en om economische redenen geen baby meer er bij kunnen en willen hebben, tienermeisjes die door één van hun ouders worden vergezeld, meisjes tussen de 18 en 22 jaar die met hun vriendjes naar Lon den gaan. In de meeste gevallen is de reis gecamoufleerd door leugens tegen de achtergeblevenen, die geen enkel vermoeden mogen krijgen van de reden waarom men naar Londen gaat Veel vrouwen en meis jes zijn nog nooit buiten de eigen regio, laat staan buiten Spapje geweest. De uiteinde lijke kosten voor reis, verblijf en ingreep met bijkomende kosten liggen m de buurt van 1700 tot 1800 gulden; een be drag dat vooral jongeren vaak niet kunnen opbrengen zodat de abortustrip gedu rende het eerstvolgende jaar moet worden afbetaald Naast deze 20.000 gevallen per jaar zouden in Spanje ieder jaar enkele honderdduizen den abortussen worden ver richt. waarbij in zo'n driedui zend gevallen ongeneeslijke schade aan het lichaam van de betrokken vrouwen wordt toegebracht, in een aantal ge vallen met dodelpke afloop Cijfers die duidelijk maken dat in dit land ontelbare vrouwen met de rug tegen de muur staan, tengevolge van een ongewenste zwanger schap die ze in hun persoon lijke situatie niet aan kunnen L/T~l VRIJ NEDERLAND De free lance journaliste Jacqueli ne de Gier maakte voor VN een ooggetuigeverslag van de situa tie in Belfast kort vöör en na de dood van het hongerende IRA lid Bobby Sands. Samen niet een Amerikaanse cameraploeg van CBS wordt ze in het heetst van de strijd aangepakt door Britse militairen. Een cameraman wordt getroffen door rubber ko gels. "Rubber doodt de spieren, maar laat de huid intact". Een Ierse jongen sleurt haar naar de kant van de weg, drukt haar tegen de muur om haar te be schermen. "Bastards, bastards. Stop it you bastards" Een pre- sentratrice van de Franse televi sie tipt snel nog even wat Chanel 5 achter het oor alvorens haastig op pad te gaan voor een verslag. Want zojuist is bekend geworden dat Sands is gestorven. De Gier schrijft: "Wat in Amsterdam god zij dank nog een uitbarsting heet. noem je in Belfast ingehouden woede". Ook in VN ofschoon wat laat een interview met senator prof. dr. I.A. Diepenhorst "Voor u links, voor mij rechts" - die op volgens hem onelegante wijze gedwongen is geworden het Eerst-Kamerlidmaalschap op te geven. Diepenhorst, bekend om zijn pleidooi voor de vrijlating vn de Drie van Breda, zet op relati verende toon uiteen hoe hij denkt over de rechtspleging ten aanzien van oorlogsmisdadigers. Hij noemt in dit verband de naam van Speer, die verantwoordelijk was voor de arbeidskampen, maar zich altijd tegen excessen in die kampen verzette "omdat het arbeidsmateriaal langer mee moest". Dat Speer na de oorlog niet is doodgeschoten acht Diep enhorst "een gelukkige omstan digheid", omdat hij door zijn boeken en optreden het falen van het nationaal-socialisme heeft blootgelegd. De zogeheten preventie die in Bre da werd nagestreefd bij het ver richten van 148 arrestaties op Koninginnedag, wordt in VN uit voerig aan de kaak gesteld. De politie marcheerde over de rand van de rechtsorde heen, zo luidt de conclusie. In een verhelderend artikel over de onlangs tot Franse president ge roepen Francois Mitterrand wordt geconstateerd dat de com munisten het bij de presidents verkiezingen slecht hebben ge daan. Ze hebben in tegenstelling tot de sociaal-democraat Mitter rand hun strijd niet omgezet in een overwinning en ze zullen nu wel gedwongen zijn om de so ciaal-democratische zegekar te volgen bij de verkiezing van de volksvertegenwoordiging in ju ni. Mitterrand wordt trouwens ontmaskerd als een voorstander van het bestaande kernwapenar senaal en een trouwe westerling waar het gaat om de oost-west verhouding. VN volgde ook de verkiezingscam pagnes van klein links en van Van Agt. De bijlage is groten deels gewijd aan een historische studie van de vrouw op het krijgstoneel. Het verhaal handelt over vrouwen die zich als man verkleedden om in de oude tijd als matroos of soldaat de vrijhe den van het masculiene militaris me tot de hare te maken. Tijdredacteur Ton Oostveen had een gesprek met priester-senator drs. M G.G.J. Schreurs. die van wege zijn positieve standpunt over het onlangs aangenomen abortuswetsontwerp door bis schop Gijsen van Roermond op het mat.ir geroepen Schreurs is dringend aangeraden zich bij de komende grondwetsherzie ning niet meer herkiesbaar te stellen voor het lidmaatschap van de Eerste Kamer. Hoewel dat onuitgesproken is gebleven, wil dat zoveel zeggen als gehoor zaamt gij niet, dan kunt gij uw priesterambt verder wel verge ten. In het artikel blijkt Schreurs zich veeleer priester te voelen dan politicus, ofschoon hij er- 'kent dat impliciet de democrati sche betrouwbaarheid van ka tholieken in de politiek in het ge ding is. De Tijd heeft verder een uitvoerig verslag van een rondreis op Hai ti. het "magische eiland" van Pa pa Doc, die gedurende veertien jaar bloed bewind toezag hoe vijf tig- tot honderdduizend mensen van zijn eiland al of niet op zijn gezag werden vermoord Zijn zoon Jean-Claude Duvalier nam het bewind van papa over en aanvankelijk scheen het alsof er een einde zou komen aan de ver trapping van de mensenrechten en grootschalige moordpartijen Maar dat bleek al spoedig een il lusie. De repressie herleefde en de verbijsterende afstand tussen si moede en rttkdom bleef intact Verder in De Tijd een artikel over de platenindustrie die in navol ging van de boekhandel probeert een serieuzere koers te vlgen. Een platen-tiendaagse en James Last als kroongetuige voor de culturele waarde van de 'platen- bizz". De Tijd gaat ook in op de brief van kardinaal Willlebrands over het befaamde schisma, dat de Neder landse kerkprovincie al geruime tijd aanvreet. "De zaak raakt het hart van het katholicisme, in zoverre de ongetwijfeld oprechte geloofsvisie van de leiding en-a ren wordt als een aanslag op de religiositeit van mensen die ka tholiek hadden willen zijn", al dus de schrijvers. hervormd nederland HN heeft deze week een onthul lend interview met vice-admiraal buiten dienst en ex-directeur van Holland Signaalapparaten bv J Doorenbos. Hollandse Signaal is een belangrijke poot van de Ne derlandse wapenindustrie en heeft volgens Doorenbos in te genstelling tot bijv. RSV geen overheidssubsidie nodig Door enbos praat recht voor zijn raap en vertelt doodleuk dat hij - als hij van de Nederlandse regering mocht - wapens zou willen leve ren aan Chili en Zuid-Afrika En het zijn niet alleen economische motieven die hem tot deze uit spraak brengen over Zuid-Afri- ka. "Het is voor een deel natuur lijk stom zoals ze het daar doen. Maar het zijn ook wel giganti sche problemen waarvoor zij zijn gesteld. En er is geen land in Afrika waar ze zoveel geld geven voor de ontwikkeling van de zwarte bevolking". Het interview geeft ook een goed inzicht in hoe het gaat als er in Nederland - en ook uit het bui tenland - wapenaankopen moe ten worden gedaan Doorenbos vertelt dat militairen altijd het neusje van de zalm willen heb ben en dat is duur. De afweging over het soort wapens wordt voor een belangrijk deel ge maakt door de militaire staven Daarna beslist de minister "Er zijn allerlei hinderpalen", vertelt Doorenbos "Het is ook nog zo dat de ene vent beter kan kletsen dan de ander. En ja, dan gebeurt dat...". De vice-admiraal b.d. legt ook nog uit dat groepsbelangen in het le ger strijden om het grootste ge wicht En natuurlijk speelt ook het zelfstandige economische be lang van de wapenindustrie positief vertaald in werkgelegen heid nog een rol De vorige PvdA-minister van defensie Ste- merdink was daar ook niet vies van en nog steeds is er in dit op zicht weinig veranderd Verder in HN een diepzinnig arti kol over "Het dansen" "Eigen lijk is het dansen een soort geau toriseerd baltsgedrag", zegt de schrijver. "Het gaat om de toena dering tussen de seksen, voor mensen, en zeker voor jonge mensen altijd weer een zware op gave". VARA-voorzitter Albert van den Heuvel legt aan HN uit waarom hij bij de eerstkomende aandeel houdersvergadering van Shell zal bepleiten de banden met het Zuidfnkaanse apartheidsregime te verbreken En het PPR-ka merlid Leo Jansen vertelt over zijn motief om toe te treden tot de stuurgroep die de brede maat schappelijke discussie over ener gie moet gaan begeleiden M4CA7INF. Met de formatie van een nieuw Ka binet in zicht I'm.Kr.ir naar Nijmegen voor een geprek met prof Van der Grinten, grondlegger van de zittende re gering "Van Agt en Den Uyl nooit samen in een kabinet" zegt hij Een weinig schokkende con clusie. interessanter wellicht is zijn visie op D'66 "D 66 lukt op een geseculariseerde KVP Niet onbegrnpelnk. De confessie is op zijn retour, maar aan een mid denpartij blijft behoefte- Wat Terlouw voorstelt als bestuurder of bewindsman weet ik eigenlijk niet In ieder geval is niet geble ken dat hij dat goed zal doen' De vraag "hoe links is de nieuwe Franse president". beantwoordt EM met "weinig". Philip Mok besluit zijn analyse met een ci taat van Mitterrands' rechter hand "Hij wil een nationaal lei der zijn en wil zeker niet na een dictator van rechts (Giscard) een dictator van links worden Elsevier volgt wederom de lijst trekkers op verkiezingstournee Meest in het oog lopend is een ontboezeming van Hans Wiegel, die in correspondentie blijkt met Gerard Reve "Nee. ik citeer niets, het is een particuliere briefwisseling Misschien later, in mijn memoires". Een volks schrijver en een volksmenner, daar moet iets prachtigs uit voortkomen Charles Wentinck doet verslag van zijn bezoek aan het Parijse Mu see d'Art Moderne, waar tot eind juni een expositie te zien is van de Franse Florcntijn Amedeo Modigliani Zestig jaar geleden overleden en inderdaad, buiten zijn geboorteplaats een onbeken de grootheid Elegance is een verdachte eigenschap gewor den schrijft Wentinck. zo aan de dag gelegd als bij deze schil der is zij tot deugd verheven Gerrit Komrij prijkt op het omslag van de HP Jan Brokken geeft de weerslag van een uiterst opm.-r kelijk gesprek Een paar citaten Over homosexualiteit "Het i* een houding, een temperament Het omvat veel meer dan het se- xuele Ik vind het verwerpelijk om mensen naar sexe in te de len' over de Oost West-verhou ding "Zonder die duizend men sen die gedichten, schilderijen en muziek maken, zonder kran ten. verschilde ons land in niets van de staten waar men zich zo nodig tegen moet verdedigen Ik zie met in «aarom Van Agt of Lubbers of Wiegel erop achteruit zouden gaan wanneer de Russen hier binnenvielen Ze zouden in zo'n systeem voortreffelijk kun nen functioneren". De PvdA-economen Driehuis en Van der Zwan lanceren in HP een voorstel om de wao af te schaffen. "Iedereen weet dat die regeling volkomen oneigenlijk wordt gebruikt Het tweetal gaat er van uit dat dan veel ao- w'ers in de ww terecht komen, maar ziet daar meer kansen voor een hernieuwde deelname aan het arbeidsproces dan in het ou de stelsel Vooral voor mensen onder de 45 wordt een verscherp te keuring bepleit Van den Doel kraakt in zijn co lumn het FNV-werkgelegen- hcidsplan wegens gebrek aan fi nanciële haalbaarheid en Hof land verklaart de winst van Mit terrand uit het aantal "in-gods- naam-stemmen" In zijn tweede en laatste artikel over de modernisering van de middellange afstandsraketten schrijft Theo Som me r hoofdre dacteur van Die Zeit. dat plaat sing nog niet aan de orde kan zyn. omdat nog veel te veel onze kerheden onopgeruimd znn "Welk minimum aan gemoderni seerde raketten is onontbeerlijk, w elk maximum aan SS 20 raket ten in de Sowjet-Unie is nog te verdragen". Daar moet eerst ant woord op komen. in dit boekennummer van de HP rekent de Amenkaanse schrijver James Purdy af met zijn critici in de VS en met name bij het in Eu ropa veel geciteerde New Yorks Review of Books "De schrijver moet daar gewoon zijn, omdat de criticus zo gewoon is. omdat de krant voor wie hij werkt zo mo gelijk nog gewoner is

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19