Uitgaven voor defensie niet verder omhoog Felle kritiek Begin op EG-beleid Veel kandidaten voor Franse ministersposten Vnnsten merken niets van groei HaMb stelt compromis voor tossen Syrië-Israël Boerenvakbond in Polen nu officieel van der WIEL WOENSDAG 13 MEI 1981 (Van onze correspondenten) JERUZALEM. BEIROET - De Verenigde Staten hebben een ingewikkeld compromis voorgesteld om de crisis in Libanon te beëindigen. Het plan, dat de Amerikaanse be middelaar Philip Habib in Beiroet. Damascus en Jeru zalem heeft voorgelegd, is gisteren door de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken Haig op een besloten diplomatieke bijeenkomst in Washington onthuld. Vol gens het compromisvoorstel moeten alle partijen in het conflict een stapje terugdoen. Syrië haalt de Sam-raketten uit Libanon weg, zoals Israël eist en Israël vermindert zijn vluchten boven Libanon, zo als Syrië dat wil. Dat moet worden gekoppeld aan een terugtrekking van Syrische en falangistische strijdkrach ten bij het Libanese stadje Zahle. Die posities zouden door het Libanese leger moe ten worden overgenomen. Israël zou wel de verkennings vluchten boven Libanon mo gen voortzetten, maar geen zogenaamde 'operationele vluchten' uitvoeren. Als voorbeeld voor een 'operatio nele vlucht' wordt het neer schieten van de twee Syri sche helikopters genoemd, maar niet duidelijk is of dat ook bombardementen op de Palestijnen omvat. Israëlische ministers lieten zich gisteravond na een bijzonder kabinetsberaad voorzichtig optimistisch uit over de kans van slagen van een dergelijk vergelijk. In Libanon werd gisteren al eerder opgelucht ademgehaald toen de Ameri kaanse bemiddelaar Philip Habib besloot niet terug te keren naar Washington, maar vandaag opnieuw naar Da mascus te gaan voor verder overleg met de Syrische lei ders. Het betekent dat er nog hoop is dat een Syrisch-Israëlische oorlog voorkomen kan wor den. Indien Habib namelijk onverrichterzake naar Was hington zou zijn terugge keerd, dan zou een Israëlisch- Syrisch militair treffen in Li banon slechts een kwestie van uren zijn geweest: Israels premier Begin heeft gedreigd de Syrische SAM-raketten in Centraal-Libanon door zijn luchtmacht te laten vernieti gen als de Amerikaanse bë- middelingspogingen zouden mislukken. Met die mogelijkheid wordt in Libanon nog zeker rekening gehouden: velen die in de buurt wonen van waar de Sy- riërs hun SAM-batterijen hebben opgesteld, hebben in middels een veilig heenko men gezocht. Want de grote klap, als die komt, zal in Li- banons Bekaa-vallei vallen. Een voorproefje van dit alles vond dinsdag plaats, toen Is raëlische jagers op een „ver kenningsvlucht" hoog hoven de Bekaa-vallei vlogen en de Syriërs - niet vanaf Libanese bodem, maar vanuit Syrië zelf - SAM-raketten op de Is raëlische binnendringers af schoten. Zonder effect, want de raketten ontploften hal verwege in de lucht, wat er op zou kunnen wijzen dat de Isralische vliegtuigen zeer geavanceerde apparatuur aan boord hebben om de SAM-ra ketten te „misleiden". In kwestie Midden-Oosten JERUZALEM (DPA-AFP) - In een als "zeer hard" aangeduid gesprek met de Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken Chris van der Klaauw heeft de Is raëlische premier. Menachem Begin gisteren het Midden-Oos- tenbeleid van de Europese Ge meenschap aangevallen. Naar journalisten meedeelde had hij ook de ontmoeting van Van der Klaauw met de leider van de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie PLO. Jasser Arafat, van vorige maand in Damascus gekriti seerd. "Ik heb hem gezegd dat hij daarbij de hand geschud heeft van een man die met het bloed van Israëlische kinderen is besmeurd", aldus de premier. De Nederlandse minister, die als voorzitter van deEG-minister- raad in opdracht van de gemeen schap de mogelijkheden voor een vredesinitiatief onderzoekt, verliet de ambtswoning van de premier met een ernstig gezicht en weigerde op vragen van jour nalisten in te gaan. Van der Klaauw had gezegd dat er geen Europees initiatief voor het op lossen van het conflict in het Midden-Oosten was. Daarop had Begin geantwoord: "Maar u zegt ons dat wij met de PLO moeten onderhandelen". Daarna had Begin zijn Nederland se gast twee vragen gesteld. "Waarom de EG de vrijheid ons te zeggen wat onze veiligheid is en hoe wij 'deze moeten berei ken? Waarom heeft zij met geen woord gerept over de massa moord op de christelijke burger bevolking van Beiroet en Zahle door het Syrische leger? Naar van regeringszijde verluidde heeft men aan Israëlische kant de indruk dat Van der Klaauw "zelf niet zo helemaal overtuigd is" van de zin van zijn Midden- Oostenmissie. Positief noemde Begin informaties volgens welke Syrië te kennen zou hebben gegeven dat het "geen oorlog wil". Begin voegde eraan toe dat Israel "ook geen ge wapende confrontatie wil en vre de nastreeft". Begin legde er de nadruk op dat hg gesproken had met de vertegen woordiger van de EG en niet met de minister van buitenlandse za ken van Nederland Ook de socialistische oppositielei der Sjimon Peres heeft gisteren de Midden-Oostenpolitiek van de EG gekritiseerd Tijdens een onderhoud me* minister Van der Klaauw veroordeelde hij volgens de Israëlische staatsradio dat de EG in haar documenten van Ve- nett n Brotad de PLO "gelegi timeerd" zou hebben. Peres vroeg de voorzitter van de EG-ministerraad zich te beijve ren voor steun aan de akkoorden van Camp David. Van der tUaauw bevestigde tegen over een verslaggever van de Is raëlische radio dat zijn gesprek met premier Begin "hard" was geweest en dat het gekenmerkt werd door "meningsverschillen bij verschillende onderwerpen". Begin had bg zgn kritiek op de EG overigens gewezen op de diepe vriendschap" die er tussen Israël en Nederland" bestaat. (Van onze correspondent Jan Gerritsen) BRUSSEL (GPD) Ondanks krachtige Amerikaanse aandrang de defensie-uitgaven verder op te voeren, houden de NAVO-landen vast aan hun driejaar oude afspraak de defensie-uitgaven jaarlijks met 3 procent reëel (bovenop de inflatiecorrectie) te verho gen. Daarnaast zal meer gelet worden op de kwaliteit van de defensie-inspanning. Dit zei de Nederlandse minister De Geus na afloop van een onge woon lange bijeenkomst van de defensieministers die in Brussel voor hun halfjaarlijkse defensie planning bijeen waren. Het be raad stond in het teken van de confrontatie tussen de Europese NAVO-partners en de Ameri kaanse minister Caspar Weinber ger, die aandrong op verhoging van de militaire uitgaven. Na een „indringende" (De Geus) inleiding over de toename van de militaire macht van de Sowjet- Unie kwam Weinberger met een nieuwe formule ter vervanging van de 3-procentafspraak. En die neigde naar meer, aldus De windslieden hadden geen man daat om daarmee akkoord te gaan, zodat Weinberger terugviel op de 3 procent, die voor de Eu ropese landen „al moeilijk ge noeg is". Bij de beoordeling van de defensie inspanning zal behalve op de fi nanciën ook gelet worden op een reeks andere factoren die de kwaliteit van de militaire af schrikking bepalen. De Geus ging akkoord onder het voorbe houd dat de nieuwe Nederlandse regering niet aan de 3-procents- norm gebonden kon worden. Hij bleek zelf wel voorstander van het vasthouden aan deze doel stelling. Geus. De meeste Europese be- Gezien de Russische militaire (Van onze correspondent Anton Koene) WENEN (GPD) - Dramatische en emotionele tonelen van duizenden uit gelaten boeren uit heel Polen kenmerkten gisteren in Warschau de officiële registratie van de nieuwe vakcentrale van particuliere Poolse boeren, „Plattelandssolidariteit", bij het kantongerecht in Warschau. Naar schatting hebben zich bij de nieuwe boerenvakcentrale al 2,5- van de 3,5 miljoen Poolse boeren aangemeld. De lange en verbeten strijd van de Poolse boeren voor erkenning van een eigen vakcentrale heeft Polen niet ver van verhongering en op de rand van een invasie van troepen van het Warschau-Pact gebracht. Veertien dagen geleden herzag het Poolse parlement de vakbondswet zodat er voor zelfstandige boeren ruimte werd geschapen een eigen vakcentrale te registreren. Gisteren was het zover. Duizenden boeren kwamen met paard en wagens, het vervoermiddel dat in een groot deel van het landelijke Polen nog in gebruik is, naar Warschau. Nog voordat de registratie in het gerechtsgebouw voltooid was stortten de boeren zich in een voor Polen en zeker voor de Poolse hoofdstad ongewoon feestgewoel om de overwinning te vieren. De opgetogen boeren deel den worst en limonade uit. Warschau zag eruit alsof de klok een eeuw was teruggedraaid. macht is het huidige debat in Ne derland over de kerntaken wel een heel sterke versimpeling, al dus de bewindsman. De plaat sing van Kruis-rak^tten is een onderdeel van de kerntaken, die zijn een onderdeel van de defen sie-inspanning en die weer van het totale veiligheidsbeleid. Bij de kabinetsformatie moet blij ken wat we over hebben voor dat hele veiligheidsbeleid, zo zei hij. De aandrang naar meer kernwa pens zal toenemen naarmate on ze conventionele opstelling ver zwakt, waarschuwde De Geus. „Er komen nieuwe wapens waar mee je kernwapens zou kunnen vervangen, maar die zijn wel heel duur". Besloten werd dit jaar meer uit te geven voor het infra structuurprogram van de N^VO. Dat betekent voor Nederland tien mihoen meer dan de kleine honderd miljoen waarop was ge rekend. De ministers legden ook de uit gangspunten vast voor militaire activiteiten van individuele NA VO-landen buiten het verdrags- gebied van het bondgenoot schap. Die luiden dat het ver- dragsgebied niet wordt uitge breid, dat er geen NAVO-activi- teiten zullen plaatsvinden buiten het Noordatlantische verdrags- gebied, dat de bescherming van vitale belangen (zoals de Perzi sche Golf) aan individuele lidsta ten wordt overgelaten, aldus De Geus. De Amerikaanse minister Wein berger drong niet aan op Europe se deelname aan de Amerikaanse Rapid Deployment Force (snel inzetbare troepenmacht). Bij de NAVO wordt nog bestudeerd hoe het onttrekken van strijd krachten uit Europa voor optre den buiten het NAVO-gebied op gevangen moet worden. met "het volk" te (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS (GPD) - Terwijl de ko mende president Francois Mit terrand zich voor consultaties in zijn Parijse appartement heeft te ruggetrokken - gisteren ontving hij onder meer de socialistische oud-premier van Portugal. Soa- res - proberen de Fransen zich er een voorstelling van te maken hoe de eerste socialistische rege ring sinds mensenheugenis eruit ONTVOERING - De Italiaanse stadsguerrilla-groepering Rode Brigades die de Napolitaanse po liticus Ciro Cirillo eind april ont voerden hebben gisteravond een verhoging geeist van de uitke ring voor werklozen in Zuid-Ita- lië. De werkloosheidsuitkeringen in Italië zijn doorgaans uiterst laag. De Rode Brigades eisten ook dat de tweede huizen van njke men sen aan de daklozen van de aard bevingsramp van vorig jaar no vember zouden worden toegewe- Minister de Koning bij opening Indonesische conferentie: AMSTERDAM-JAKARTA (GPD) De armste mensen in Indone sië merken weinig van de in drukwekkende economische groei die dat land op het ogen blik te zien gfeeft. Ruim één der de van de bijna 150 miljoen Indo nesiërs verdient nog altijd min der dan 250 gulden per jaar. Dat zei minister De Koning (ontwik kelingssamenwerking) gister morgen bij de opening van de IGGI-conferentie in het Amstel- hotel in de hoofdstad. De armoe de en de werkloosheid zijn zo groot, dat er voor de Indonesi sche regering geen andere weg open blijft dan radicale hervor mingen. Op de IGGI-conferentie, die elk jaar in mei in Amsterdam verga dert met Nederland als voorzit ter, komen de belangrijkste 13 landen en internationele instel lingen, die samenwerken bij het verlenen van hulp aan Indonesië, bij elkaar. Agenda-punten zijn steevast: de omvang en de aard van de ontwikkelingshulp die aan Jakarta gegeven wordt. Te vens wordt - aan de hand van rapporten van de Wereldbank en het Internationaal Monetair Fonds - bekeken hoe Indonesië het er in het voorafgaande jaar economisch vanaf heeft ge bracht. Overigens prees minister De Ko ning in zijn openingsrede de In donesische leiders uitvoerig voor hun economisch beleid. Hij sloot met zijn opmerkingen aan bij de inhoud van een rapport van de Wereldbank, dat een sterke eco- (ADVERTENTIE) Gegarneerde gebakken scholfilets f en lichtbruin baKkon Bak wal champignons cn stukjes appel in boter goudbruin Verdeel deze over de warm gehouden vis Schenk vervolgens d na het bakken overgebleven olie vermengd met enkele druppels citroen, over de vis Doe meer met vis, omdat 't xo lekker is. nomische groei constateert van meer dan 7 procent jaarlijks, maar tevens de noodzaak bena drukte van ingrijpende verande ringen in de Indonesische econo mische politiek. De Nederlandse delegatieleider De Koning repte in zijn inleiding gisteren met geen woord over de situatie op het gebied van de mensenrechten in Indonesië. De Nederlandse afdeling van Am nesty International heeft de be windsman verzocht dat tijdens de conferentie aan de orde te stellen, met name "de nog steeds honderdtallen politieke gevange nen" en de vrijheidsbeperkingen van ex-politieke gevangenen die veelal vorig jaar zijn vrijgelaten. Indonesië heeft dankzij de olie-in komsten geen gebrek aan geld en het ziet ernaar uit dat in de eerstkomende drie jaar deze riante positie nog wel zal voort duren. maar, zo waarschuwt het rapport van de Wereldbank, het land moet zich voorbereiden op een daling in de olie-exporten na 1985. De sterke positie van de betalings balans was voornamelijk het re sultaat van de export van ruwe olie. Jakarta kan bijna twee der de van haar begroting dekken met alleen al de inkomsten uit die export van aardolie. Door de stijging van de olieprijzen zullen die inkomsten dit jaar een derde hoger zijn dan vorig jaar Minister Üf Koning tijdens zijn open IGGI-conferentie Naast hem prof. dr. Widjijo Nitisastro. de leider van de Indonesische delegatie. De Wereldbank constateert in haar economische studie over Indo nesië verder dat ondanks de hui dige geweldige overschotten in reserves en lopende rekeningen, het een onontkoombaar feit is dat het gemiddelde per hoofd nog altgd laag is. Elke 1 miljard gulden die Indonesië aan export inkomsten ontvangt, voegt maar 7 gulden aan het inkomen per hoofd van de bevolking toe. al dus het rapport Het probleem van de werkloosheid is nu een nog groter probleem dan in het verleden, gezien het feit dat Indonesië op het ogen blik een bevolking van 147 mil joen mensen hetft. De aanwas van de bevolking is sneller ge gaan dan in 1976 was geraamd Een en ander heeft tot gevolg dat in de periode 1981 tot 1984 zeker 1! niilj'x-n DIM rW Ik B ten worden geholpen. zal zien. Omdat niemand oojt een links bewind serieus heeft geno men heeft, bleven de mannen en vrouwen aan de top van de partij voor het grote publiek verbor gen. Speculaties over de leden van de nieuwe regering komen steeds weer op dezelfde namen uit. Het vaakst genoemd wordt Pierre Mauroy. in 1928 als zoon van een onderwgzer geboren Mauroy is burgemeester van Lille en de tra ditionele sterke man van het so cialisme in Noord-Frankrijk. Een andere kandidaat voor het pre mierschap - maar wellicht in een later stadium, men moet tenslot te nog zeven jaar tegen de storm opboksen - is de eveneens so ciaal-democratische Michel Ro- card, 51. en zelf kandidaat voor het presidentschap totdat Mitter rand zichzelf naar voren schoof en Rocard zich moest terugtrek ken. Tgdens zijn korte periode van pre sidentskandidaat bleek Rocard zo n immense aanhang te heb ben verworven, dat Mitterrand hem nu niet „rechts" kan laten liggen. Zijn jeugdig voorkomen en zgn open, integere blik bleken voor de Franse kiezers een wel kome afleiding na het gegroefde advocatengezicht van Mitter rand. dat ze al dertig jaar hebben aanschouwd. Ook Chevenement is in de markt voor een ministerspost. De 42 ja nge slordig-chique geklede oud- leerling van de EN A - de school voor super-breinen, die ook door Giscard, Chirac en Rocard werd bezocht - had een belangrijk aan deel in de redding van Mitter rand, toen die na een jammerlij ke poging m mei 1968 van de Gaulle de macht over te nemen zichzelf de ..meest gehate man van Frankrgk" voelde Dankzij Chevenement werd Mitterrand secretaris generaal van de socia listische-partg-nicuwe-stgl. zoals die op het congres van Epinay in '71 gecreeerd was Chevenement was tevens de centrale figuur in de onderhandelingen met de communisten over het gemeen schappelijk regeerprogram. dat schipbreuk leed bg de parle mentsvcrkiezingen van '78 Een hoge rang in het kabinet wordt ook toegedacht aan de 60-jarige Claude Cheysson. de huidige commissaris voor ontwikke hngshulp bij de EG in Brussel. Cheysson werd ook al eens door Giascard voor een ministerspost gepolst, maar hij weigerde Deze kalme pgproker behoort tot de intiemste raadgevers van Mitter rand en men acht hem goed voor buitenlandse zaken, maar ook voor het ccrstc-ministcrschap Gistermiddag maakte ook een cu- rieuse. kleine man zijn opwach ting in het voorlopige Parijse hoofdkwartier van Mitterrand de oud-minister van buitenland se zaken van president Pompi dou. Michel Jobert. Een onaf hankelijk. origineel en standvas tig man, die het klappen diplomatieke zweep kent de Nog een minister uit de tijd van president Pompidou staat nu op de voorste nj. Dat is Jacques De lors. In 1925 geboren als zoon van een bank employé, volgde Delors een briljante economi sche carrière en stond hij eerste minister Chaban-Delmas bij in het uitwerken van een program voor een nieuwe samenleving. Het program liep echter dood op de onwil van het ..establish ment". Als hoog aangeschreven expert is Delors de laatste dagen al on-officieel de woordvoerder van president Mitterrand op het terrein waar nu de grootste ang sten leven, dat van de economie Met Rocard behoort Delors binnen de groep van „mannen van de president" tot de zogenaamde gematigde vleugel. Hg gaat er van uit dat men zeven jaar zal dienen te regeren zonder schip breuk te lgden cn hg wil de ver anderingen langzaam maar zeker doorvoeren Hg is er bijvoor beeld tegen de minimumlonen op te trekken tot de fantasie-pla fonds zoals ze tgdens de verkie- zingsstrgd zgn genoemd, en zo als de communistische vakbond CGT ze ook wil zien i equipe van ministers nemand in paniek be hoeft te raken. De uitslag van de parlementsverkiezingen in juni zal nog veel duidclgk moeten maken. Ook over de rol van de communisten, waarvan het zeker is dat ze althans voorlopig niet in de regering van president Mitter rand zitting zullen hebben ADVERTENTIE Verrekijkers

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9