Miljarden uit aardgasvelden EO Grootscheepse aanpak van migraine bepleit Belastingvoordeel voor bedrijfsleven valt goed CDA-PvdA-kabinet kan Plan van Van Aardenne: Mexicaanse paddestoel voor Zeeuwse rechter Procedurele afspraak kernwapens Geef vooreen DUIDELIJK ANDER MILIEU- EN ENERGIEBELEID uw stem aan Democraten '66. DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris Brokx (volkshuisvesting) wil de gemeenten geen extra middelen of personeel toezeggen om de Leegstandswet uit te voe ren. In het nog niet afgeronde de bat gisteren in de Eerste Kamer over de ontwerpwet zei hij dat die ook goed uitvoerbaar is zon der die extra hulp. Grote gemeenten als Amsterdam, die veel met leegstand van wo ningen en krakers te maken heb ben, vrezen dat zij de Leeg standswet door gebrek aan geld en personeel niet geloofwaardig kunnen uitvoeren. Ook in Lei den heerst die gedachte. De be palingen tegen krakers (ontrui mingen van kraakpanden en strafbaarstelling van de voortaan illegale bewoners) zijn wel snel uitvoerbaar. De vordering van leegstaande woningen daarente gen is ook in de nieuwe wet nog omslachtig en duur. De kraakbe weging noemt de wet daarom on omwonden een anti-kraakwet. Een meerderheid van de Eerste Kamer (PvdA, CDA en D'66) zijn het in principe eens met de Leeg standswet zoals die na vele wijzi gingen door de Tweede Kamer is aangenomen, maar verlangde wel van de staatssecretaris dui delijk te maken hoe hij de ge meenten financieel helpt met de uitvoering van de vorderingsbe palingen. Van belang is bijvoor beeld op hoeveel subsidie ge.- meenten kunnen rekenen die heel actief panden willen vorde ren (en eigenaren dan schadeloos moeten stellen) en verbouwen voor woningzoekenden. Brokx weigerde concrete toezeggingen té doen. Het zal volgens hem steeds van de ruimte op zijn be groting afhangen in hoeverre hij kan bijdragen. De Eerste Kamer heeft gisteren niet onmiddelijk na het debat ge stemd. De hoofdelijke stemming zal dinsdag 19 mei zijn. Alleen de PPR en CPN hebben zich al dui delijk tegen de wet uitgespro ken. WD liet blijken ook niet gelukkig te zijn met de Leeg standswet omdat de positie van eigenaar-bewoner van panden volgens die fractie zeer verslech tert. Een meerderheid lijkt er echter wel voor te vinden. DEN HAAG (GPD) - De Neder landse Migraine Stichting en de onlangs opgerichte Vereniging van Migrainepatiènten hebben dinsdag gepleit voor een grondi ger aanpak van de volkskwaal die migraine heet en waaraan in on£ land naar schatting 1,4 mil joen mensen lijden. Ter gelegen heid van deze campagne ver scheen het voorlichtingsboekje „Wat is migraine?" Migraine kwaal veroorzaakt vol gens NMS en de patiëntenver eniging veel leed, waardoor jaar lijks ontelbare werkuren verlo ren gaan. Een grootscheepse aanpak is noodzakelgk. Afier- eerst wordt gestreefd naar betere voorlichting aan artsen en pa tiënten. Vandaar het boekje, waarvan gisteren het eerste ex emplaar werd overhandigd aan staatssecretaris mevrouw Veder- Smit (volksgezondheid). Nederland loopt nogal achter in het onderzoek naar migraine. Ons land kent bijvoorbeeld geen migrainekliniek. Andere landen zijn daarmee verder, Italië heeft al dertig jaar zo'n kliniek, Enge land tien jaar, ook Denemarken heeft een kliniek. Voorzitter dr. Margret Danby van de Migrainestichting noemde het merkwaardig dat de grote om vang van migraine pas nu duide lijker gaat worden. Al bijna 3500 jaar geleden werd deze kwaal in Egypte beschreven Gesproken werd van „pijnen aan één kant van het hoofd" of „pijnen van de helft van de slapen". Er zijn uit die tijd zelfs recepten bewaard gebleven. Geen onderzoek De schatting dat ongeveer tien pro cent van onze bevolking aan mi graine lijdt, is gebaseerd op En gels onderzoek. Of dit percenta ge werkelijk voor ons land geldt, is niet zeker. Er is geen weten schappelijk onderzoek, statistie ken ontbreken. Wel is bij een on derzoek in Zoetermeer gebleken dat zes procent van de bewoners dagelijks hoofdpijn heeft en daartegen pijnstillende midde len gebruikt. Migraine is niet levensgevaarlijk, maar het is wel een sociaal-eco nomisch probleem waarover men niet gering moet denken. Kenmerkend is dat patiënten vaak geruime tijd geen hoofdpijn hebben, waarna opeens weer aanvallen optreden. Die duren meestal enkele uren en gaan ge paard met maag- en darm bezwa ren en klachten over het ge zichtsvermogen. Er kunnen zich dan lichtflitsen voordoen, verminderd zien, ook is de eetlust geringer, misselijk heid. tot overgeven toe. De pa- tiénten voelen zich doodziek en willen liefst in een donkere, rus tige kamer liggen. Aangenomen wordt dat in meer dan de helft der gevallen erfelijke aanleg een rol speelt. Er zijn ook diverse an dere oorzaken en varianten van verschijnselen. Migraine kan door tal van oorza ken worden uitgelokt. Dr. Danby noemde onder meer: angst, stress, vermageringskuren, te laat opstaan, reizen, klimaatswis- seling. verblindend licht, choco lade. alcohol, kaas, menstruatie. gebruik van de pil. Tegenwoor dig zyn er goede medicijnen, die alleen onder begeleiding van de arts mogen worden toegepast met het oog op bijwerkingen. De Migrainestichting streeft naar betere voorlichting, moer weten schappelijk onderzoek en het op richten van speciale klinieken in diverse plaatsen van het land. Hoe belangrijk die kunnen zijn, blijkt inmiddels uit een proef in het Amsterdamse St Lucaszie- kenhuis. Daar kunnen patiënten direct worden opgenomen. De behandeling is betrekkelijk een voudig - men kan over het alge meen na dne tot vier uur naar huis. Miljoen Nederlanders hoort slecht GRONINGEN (GPD) - Vol gens recente schattingen heeft 7,5 procent van de be volking een gehoorverlies van 24 decibel of meer. Dat houdt in dat een miijoen Ne derlanders gehandicapt is bij het verstaan van spraak in een omgeving waar storende geluiden een rol spelen. In minstens de helft van de ge vallen is het gehoorverlies het gevolg van het niet meer goed functioneren van zin tuighaarcellen in het slakke- huis van het oor Dat zei prof. dr. ir. H. Delfhuis gisteren in de rede, waarmee hij het ambt van hoogleraar in de biofysica (de natuur kunde van de levende na tuur) aan de Groninger Rijks universiteit aanvaardde. WEERRAPPORTEN d a 5 fc Ut 2t s "«5 I jj i Si Amsterdam mist 22 n 1 De Bilt onbew. 22 ii 2 Deelen onbew. 23 ii 7 Eelde zwaar bew. 25 13 0 Eindhoven licht bew. 22 12 0 Den Helder onbew. 21 13 0.6 Rotterdam half bew. 21 11 0 Twente licht bew. 24 11 0 Vlissingen zwaar bew 19 12 0 Zd. Limburg onbew. 20 U 3 Aberdeen geheel bew. 14 8 0 Barcelona zwaar bew. 20 10 0 Berlijn onbew. 26 15 0 Bordeaux regen 14 9 6 Brussel licht bew. 21 9 0 Frankfort half bew. 20 9 0 Genève licht bew. 15 7 0 Helsinki onbew. 15 2 0 Innsbruck regenbui 16 9 0.5 Klagenfurt geheel bew. 10 10 21 Kopenhagen half bew. 22 11 0 Lissabon licht bew. 18 10 0 Locarno geheel bew. 19 10 0 Londen licht bew. 19 9 0 Luxemburg half bew. 19 10 0 Madrid zwaar bew. 18 7 0 Malaga zwaar bew. 25 15 0 München geheel bew. 17 7 3 Nice zwaar bew. 18 10 0.1 Oslo onbew. 25 11 0 Parijs geheel bew. 15 9 0 Rome licht bew. 19 11 0 Split zwaar bew. 19 11 0 Stockholm onbew. 14 6 0 Wenen regen 23 10 0.1 Zurich regen 9 Casa Blanca be- w 19 - Istanbul zwaar bew. 19 12 0.3 Las Palmas zwaar bew 23 16 0 Beiroet half bew - 22 Tel-Aviv zwaar bew- 30 24 0 Tunis licht bew. 23 12 0 DEN HAAG (GPD) - Minister Van Aardenne (economische zaken) meent dat de Staat in de komende jaren enkele miljarden meer netto kan ontvangen uit de opbrengst van de zgn. kleine aardgasvelden. DEN HAAG Het mooie weer noopte gisteren de minister van financiën Van der Stee, tot een korte stop op het Binnenhof, waar hij zich op een bankje koesterde in de zon. Via extra gasbaten DEN HAAG (ANP) - De meerder heid van de Tweede Kamer, met name CDA en WD, is het eens met de manier waarop de rege ring de. extra aardgasbaten via belastingverlichting aan het be drijfsleven ten goede wil laten komen. De PvdA verzet zich fel tegen deze plannen omdat het hierbij gaat om een volgens haar volstrekt ongerichte aanwending van de aardgasbaten. Dit bleek gisteren bij de behande ling van het wetsvoorstel van staatssecretaris Van Amelsvoort (fianciën) dat moet leiden tot de invoering van een voorraadaf- trek en een vermogensaftrek in de inkomsten en de vennoot schapsbelasting en van een be perkte rentevrijstelling en een beperkte dividend vrij stelling in de inkomstenbelasting. Een van de doelstellingen van het ont- werp is ondernemingen de mo- gelijkheid te bieden hun eigen vermogen te versterken. De CDA-er Van Iersel is erg blij met de maatregelen die al eerder in een CDA-WD-motie zijn be pleit. Dit soort maatregelen waarvan volgens Van Iersel vooral ook de kleinere en mid delgrote ondernemingen kunnen profiteren, zijn juiste impulsen voor de produktiekant van de economie. Ook de WD-er Joe- kes toonde zich tevreden. Volstrekt het tegendeel was de op stelling van PvdA-woordvoerder Wöltgens. Voor hem is het wets ontwerp volstrekt onaanvaard baar. "Nog op de valreep wordt geprobeerd een wetsontwerp er door te drukken dat komende begrotingen voor 1,3 miljard be last. Dat douceurtje voor het be drijfsleven biedt verder voor de werkgelegenheid geen enkel per spectief'. aldus de socialist. Engwirda (D'66) was het met de so cialist eens dat de maatregelen veel te ongericht zijn. Bovendien wordt het financieringstekort door dit soort lastenverlichting verder belast. De D'66-er diende een motie in, waarin hij vroeg om maatregelen tegen het heffen van dubbele belasting. Hij wil daarvoor een wettelijke re geling in het leven roepen. Het is niet uitgesloten dat deze regeling in de jaren 1982 tot en met 1985 ruim twee miljard zal opbrengen. Misschien zal ook dit jaar al een kwart miljard uit deze bron zijn te halen. Dit schrijft de minister aan de Tweede Kamer naar aanleiding van de aandrang die uit het par lement voortdurend is uitgeoe fend om het aandeel van de Staat in de opbrengsten van de zgn. kleine velden (zowel op het vasteland als in de Noordzee) te verkrijgen. Met de gelden die door extra-heffingen binnenko men, meent Van Aardenne de economische opbouw van ons land te kunnen versterken. In dit verband denkt hij aan benutting van noodzakelijke werken in de grond-, water-, en wegensector Ook vermeldt hij nog de nood zaak om het financieringstekort van de overheid terug te bren gen. In december van het vorig jaar heeft een kamermeerderheid in een motie nog eens uitgesproken dat het staatsaandeel in de kleine velden versneld moeten worden opgevoerd. Naar aanleiding hier van rapporteert nu Van Aarden ne over zijn plannen. Hij zegt daarbij nog eens dat de al ge maakte afspraken met de con cerns Shell en Esso in verband met de extra gaswinsten van de Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) gehandhaafd moeten blijven. Met Shell en Esso sprak Van Aar denne zelf af dat uit de extra win sten die deze maatschappijen via de NAM uit met name het Gro ningse veld krijgen, ook een ex tra investering zal worden opge bracht. De plannen op dit gebied hebben Shell en Esso vorig jaar aangekondigd. Dit betrof uitbrei dingen van hun investeringen in Nederland, die vele duizenden arbeidsplaatsen zullen opleveren in de komende jaren. Oliewinning stijgt De minister wijst op een stijging van de olie- en gaswinning op de Noordzee. Die toeneming werd voor een belangrijk deel veroor zaakt omdat de opbrengstprijs van het aardgas ook is gestegen. Maar hij voegt daaraan toe dat in ons deel van de Noordzee niet verwacht wordt een zodanige omvang aan olie en gas aan te treffen zoals Engeland en Noor wegen ten deel valt. Niettemin ziet Van Aardenne voor de Staat toch meer mogelijkhe den om extra gelden te ontvan gen door een heffing. Deze hef fing wil hij gaan opleggen onder een aantal voorwaarden. De hef fingen zullen niet direct worden opgelegd, maar na een zekere aanloopperiode. Ook zal de maatschappij die de heffing moet betalen bepaalde kosten kunnen aftrekken. Investeringen die vijftien jaar voor het in wer king treden van de wet worden gemaakt, blijven buiten be schouwing. De heffing krijgt de volgende tarie ven: 70 procent voor het geval de Staat niet zelf deelneemt in de winning van aardgas, 50 procent als de Staat deelneemt voor 40 procent en 40 procent bij een staatsdeelneming van 50 pro cent. Een dergelijke regeling vindt de minister in overeen stemming met wat de Kamer wil en ook met zijn afspraken die hij met Shell en Esso is aangegaan. Zaak nieuwe harddrug (Van onze verslaggevers) WASSENAAR - Er kan na de verkiezingen misschien een CDA-PvdA regering tot stand komen. Deze twee par tijen moeten dan bij de for matie een "procedurele af spraak" maken om de discus sie over de plaatsing van nu cleaire kruisraketten twee jaar uit te stellen. Dit zei het CDA-Tweede Ka merlid J. de Boer, defensies pecialist binnen zijn fractie, gisteravond na afloop van een CDA-verkiezingsbijeen- komst in Wassenaar. De Boer wilde overigens niet zeggen, of hij de PvdA bij de formatie liever als regeringspartner heeft dan de WD of D'66. De Boer zei verder in Wasse naar. dat de parlementaire pers de afgelopen jaren een zijdig de ruzies binnen de CDA-fractie en de gebeurte nissen rond de "dissidenten" (kritische CDA-Kamerleden) heeft belicht. Hij verweet met name de "links geëngageerde kranten" dat deze wat dit be treft "schrijven wat in hun kraam te pas komt". "Er is in de fractie wel eens een robbertje gevochten", gaf De Boer toe. "Maar in een brede volkspartij als het CDA ko men verschillende'visies nu eenmaal tot uitdrukking". Hoewel de WD de afgelopen vier jaar voor het CDA een re geringspartner was die met haar programma ver van het CDA af stond, keek De Boer toch met tevredenheid terug op deze regeerperiode. Vol gens De Boer steekt het het CDA dat mede-oprichter pro fessor Goudzwaard het CDA niet meer vertrouwt. De Boer zei verder dat de kerken en het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV) als het gaat om ontwapening politiek zeker niet meer gewicht in de schaal mogen leggen dan het CDA zelf. De komende vier jaar moet Eu ropa, aldus De Boer, haar po sitie op het gebied van vrede en veiligheid tegenover de Verenigde Staten duidelijk maken. Dit betekent voor hem niet automatisch dat de beslissing over de plaatsing van kernraketten ook pas aan het eind van die vier jaar ge nomen hoeft te worden, zei hü desgevraagd. De Boer hekelde D'66, dat vol gens hem in haar programma niet duidelijk stelt dat het eventueel wél kernraketten wil plaatsen, als de interna tionale situatie dat vereist. Hij noemde dit "volksverlak kerij". Radiodebat gunstig Het radiodebat afgelopen zater dag tussen Den Uyl en Van Agt heeft volgens de laatste een gunstige uitwerking ge had. In Gouda wees Van Agt gisteravond op een uitspraak van Den Uyl een dag eerder, dat eventuele formatiebe sprekingen met het CDA za kelijk en zonder veto's ge voerd zullen worden. „Een opmerkelijke uitspraak van Ome Joop. en als hij er bij blijft kunnen we ons ver heugen", zei Van Agt. Hij be twijfelde echter of PvdA- voorzitter Max van den Berg, Den Uyls mening deelt en of de PvdA in afwijking van eer dere congresuitspraken wel zo'n soepele houding tegen over het CDA zal innemen Overigens bestempelde Van Agt de eerste voorkeur van de PvdA voor een progressief kabinet zonder CDA, als „fantasterij". Nergens is zo veel onenigheid als in het linkse kamp, dat blijkt uit de verkiezingscampagne, aldus Van Agt. 'VVD matigt sterk' De WD verzwijgt bewust dat er geen enkele partij is die kiest voor een zo grote loon matiging. Het uitgangspunt van de liberalen van een nul groei van de economie de ko mende jaren betekent voor de inkomens een daling van gemiddeld vijf procent. Dit zei Pvd A-kamerlid Kom brink gisteren op een verkie zingsbijeenkomst in Maas sluis. Het is volgens de socialist een aperte onwaarheid te zeggen dat de PvdA wanneer zij in de regering komt een geleide loonpolitiek zal gaan volgen. Dit heeft het WD-Tweede- Kamerlid De Korte maandag gezegd. Kombrink zei in zijn antwoord van gisteren daar op dat de PvdA nooit heeft verzwegen dat een stringent loonbeleid noodzakelijk zal zijn, maar diktaten van boven af zijn daarbij uit den boze. Een kabinet zal de medewer king en de steun van de vak beweging nodig hebben, al dus de socialistische spreker. Jeugdwerkloosheid De PvdA wil, als zij in de rege ring komt. een „werkgaran- tiesysteem" voor langdurig werkloze jongeren in het le ven roepen. Bovendien zou den werkgevers verplicht moeten worden een percen tage van hun banen aan ion geren te geven. Dit zei lijst trekker Den Uyl gisteren, tij dens een verkiezingstoernee door de IJmond Het bepleite werkgarantiesys teem behelst dat de overheid langdurig werklozen gedu rende twee jaar een baan aan biedt Intussen kunnen de jongeren verplicht worden aanvullende opleidingen te volgen. Daardoor, en dank zij de opgedane werkervaring, krijgen ze een betere startpo sitie bij sollicitaties naar een „gewone" baan. MIDDELBURG (GPD) - De poli tierechter in het arrondissement Zeeland heeft gisteren voor het eerst te maken gekregen met een in de zin van de wet nieuwe hard drug: de psychedelische paddes toel. De behandeling van deze zaak droeg, zoals de officier van justi tie mr. A. B. Besier toelichtte, deels een principieel karakter wat in dit geval nog nog werd versterkt omdat het om een ui terst kleine hoeveelheid ging. Bij een jongeman in Vlissingen wa ren in januari van dit jaar nadat afgelopen najaar de eerste be richten over het merkwaardige paddestoeltje van Mexicaanse oorsprong de „puntige kaalkop" waren opgedoken, twee exem plaren gevonden. Dit paddes toeltje bevat de stof psilocybine die thans op de lijst van verbo den harddrugs van de Opiumwet is geplaatst. Psilocybine, zo kon de officier van justitie toelichten, werkt hallucinerend en er heeft zich al een geval voorgedaan waarbij twee mensen na het ge bruik van het middel in het Duk- zigtziekenhuis in Rotterdam moesten worden opgenomen Politierechter mr. G. H. Nomes kwam tot een veroordeling om dat de jongeman uit Vlissingen met het onder zich hebben van de twee paddestoeltjes een mate riaal in huis had dat psilocybine bevatte. Merkwaardig was dat de jongeman, S. R., de twee paddes toeltjes op een voetbalveld in Wemeldinge had gevonden. En dat hield dan weer verband met de principiële kant van deze strafzaak waarover R. gisteren de vraag opwierp: „Dus op het mo ment dat je zo'n dingetje plukt en in je zak steekt ben je straf baar". Hier lag inderdaad het kernpunt Tegen het plukken van paddestoelen bestaan in sommige gevallen geen bezwa ren, maar dit wordt anders zodra men een materiaal m de zak steekt dat een verboden stof be vat De stof psilocybine is thans ADVERTENTIE verboden, aldus de officier om dat het produkt op de lijst hard drugs van de opiumwet is ge plaatst. Gezien de gennge bij R. gevonden hoeveelheden wilde de officier de eis beperken tot een boete van 500 gulden en een maand voorwaardelijke gevan genisstraf met twee jaar proeftijd en verbeurdverklaring van de weegapparatuur die bij de Vlis- singer in beslag was genomen. De politierechter bracht in zijn vonnis de boete terug tot 200 gul den. In zijn requisitoir had de of ficier nog aangestipt dat het hier gaat om een eerste serie zaken waarvan andere zijn aangebracht in de arrondissementen Rotter dam en Arnhem. Salaris van ombudsman 13.373 DEN HAAG (ANP) - Het kabi- net vindt dat de nationale ombudsman een salaris moet gaan verdienen van bruto 13.373 gulden per maand. De substituut-ombudsmannen gaan tweeduizend gulden per maand minder verdienen De salarissen van de ombuds mannen zullen gekoppeld worden aan de ontwikkeling van de salarissen van het bur gerlyk rijkspersoneel. Behal ve het maandelijkse salaris krijgt de ombudsman een vakantieuitkering overeen komstig de regelingen die er zijn voor het rijkspersoneel. De sollicitatietcrmijn voor de functie van ombudsman is geëindigd op 15 apnl. Twee de-Kamer-voorzitter Dol man. bij wie de sollicitaties moesten worden ingediend, maakte kort na de aanvang van de sollicitatietermijn be kend dat er toen al veertig bnevcn binnen waren. D'66 biedt u duidelijkheid over een gerond milieu gif de bodem uit, ver vuiler betaalt Handen af van Marleer meer.Waddenree. Lauwersmeer. Limburgs landschap Kerncenrrales dicht, energiebesparen, geen pot ver n met aardgas, alternatieve energ» sGeef Dbb dan uw urm voor duidelijk ander beleid Lijst 4 Jan Tcrlouw c-a Uw stem vooreen DUIDELIJK ANDER BELEID: D'66, Het Redelijk Alternatief. Informatie lidmaatschap Dhb. Antwoordnummer 1966, 2900 ZM Dg| Mttf

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7