Personeel Adler teleurgesteld over vakbonden Zes jongeren pleegden minstens 25 inbraken Olivetti: Leiden moet opschieten Ouders moeten naar Sesamstraat CDA: sportstichting mag niet verdwijnen Werknemers voelen zich gepasseerd Onderzoek lesmogelijkheden tv Dresden commandeur WOENSDAG 13 MEI 1981 Door toevalontdekt EN - Eigenlijk bij toeval heeft de politie de inbraken opgelost die de afgelopen maanden werden gepleegd in onder meer zwem bad De Zijl, scholen, een kerke lijk centrum, een chinees res taurant in de Merenwijk en au to's. De afgelopen dagen werden zes Leidse jongens, in de leeftijd van vijftien tot zeventien jaar, aangehouden. Zij bekenden tot nog toe al 25 inbraken. Tijdens een surveillancedienst za gen enkele agenten het afgelo pen weekeinde jongens zonder helm op een bromfiets rijden. Toen zij hen wilden aanhouden, namen enkele knapen de benen. Hierom en omdat de jongens ge reedschap bij zich hadden, ver trouwden de agenten het zaakje niet en namen twee overgeble ven jongens mee naar het bu reau voor een nader onderzoek. De afgelopen dagen wist de po litie ook de overige vier jeugdi ge inbrekertjes nog aan te hou den. De jongens, die allen een zwer vend bestaan leiden, hebben bij hun inbraken schade aange bracht die veel groter is dan wat ze eigenlijk meenamen. Bij elk "adres" deden zij zich name lijk te goed aan alle etenswaar die ze maar konden vinden. De jongens zitten op het moment nog vast op het Leidse politie bureau. Waarschijnlijk worden ze binnenkort voorgeleid aan de officier van justitie. LEIDEN - De sportstichting moet het beheer over en de exploitatie van sportaccommodaties en gymnastieklokalen behouden. Het sportbeleid moet in handen, komen van de gemeente, maar de stichting moet een adviseren de taak behouden. De sportstich ting moet een meer democrati sche vorm krijgen: een vereni ging in plaats van een stichting. Dit is het standpunt van het CDA over de reorganisatie in de sport wereld. In een nota over deze kwestie uit het CDA felle kritiek op het beleid van het college. Het college heeft naar de mening van het CDA de resultaten van de in spraak genegeerd en geklei neerd. De argumentatie om de sportstichting op te heffen is vol gens het CDA niet houdbaar. De christen-democraten zien in het college-voorstel een poging van de PvdA, PPR en PSP om een stukje maatschappijvisie te reali seren, waarin voor het particulier initiatief geen plaats is. "De meerderheid wordt echter pas gehaald dank zij de WD", aldus de nota. Waar de WD, toen ze nog niet in het college zat zich nog zo 'gene reus' toonde jegens het particu lier initiatief om de LJA in 1978 niet meteen de doodsteek te ge ven, maar aan een langdurige doodstrijd over te leveren, daar hebben de voormalige kampioe nen van datzelfde particulier ini tiatief nu zonder slag of stoot en in ieder geval zonder voldoende zwaarwegende argumenten de PvdA aan een politieke meerder heid geholpen", aldus het CDA. De partij is van mening "dat de WD wel een erg hoge prijs be taalt om samen met de voormali ge kampioenen van de inspraak in'éen college te mogen zitten". Ook D'66 krijgt in de nota een veeg om de oren. Volgens het CDA verzuimt D'66 oppositie te voeren, maar in plaats daarvan zich uit te sloven om het college een politieke dienst te bewijzen en de PvdA klakkeloos ter wille te zijn. Bevredigend exploitatie van de accommoda ties in het verleden door de sportstichting zijn behartigd. Er is volgens de christen-democra ten wellicht sprake geweest van een zwak beleid van de stichting. Het CDA wil daarom de sport stichtingmet ingang van 1 janua ri 1982 omvormen tot een vereni ging (waardoor de sportvereni gingen een grotere invloed krij gen op het bestuur). Deze 'Sportstichting nieuwe stijl' zou dan het beheer en exploitatie van de sportaccommodaties, on derhoud en toewijzingsbeleid van de gymnastieklokalen en ad visering ten aanzien van het sportbeleid tot taak hebben. De gemeente (directie sport en re creatie) krijgt dan de beleids voorbereiding en -uitvoering, ambtelijke steun aan de sport stichting nieuwe stijl en verte genwoordiging hierin ten behoe ve van de ongeorganiseerde sport en de volkstuinen. LEIDEN - Een aantal werknemers van de Leidse Adlerfabriek gaan zelf bekijken of zij in hun fabriek nieuwe produkten kunnen maken. De werknemers en het comité "Behoud Werkgelegenheid Leiden" vinden dat de stem van de werknemers tot nu toe te weinig heeft doorgeklonken bij de vakbonden en bij de bedrijfsleiding. Als de Leidse Adlerfa briek sluit staan bijna 400 mensen op straat. Werknemers willen nu vertrouwen op hun eigen ideeën en techni sche kennis om een stuk werkge legenheid in Leiden te redden. "Waarom ook niet!" reageert een van die werknemers. "We heb ben een behoorlijke kennis in het bewerken van platen, via stanstechnieken. En dat doen we best aardig. Die kennis mag niet zo maar verloren gaan door een sluiting. We" hebben een eigen gereedschapmakerij. In plaats van schrijfmachines zijn er ge noeg andere produkten qlie we kunnen maken en waarnaar vraag is. Het is minstens de moeite waard dat wij zelf bekij ken óf we werkgelegenheid kun nen redden". Intussen is het onderzoeksbureau "ïnnotech" uit Roosendaal reeds enkele weken de wereldmarkt aan het afstropen om onderne mers te vinden die Adler willen overnemen. En tegelijkertijd zijn de industriebonden en de direc tie van Triumph-Adler gisteren begonnen met de onderhande lingen over het sociaal plan. (De Triumph-Adler directie wil de opzegtermijnen van de Adler- werknemers per 1 augustus laten ingaan als het onderzoek van ïn notech mislukt). Ongezouten "Als het mis gaat met de pogingen om werkgelegenheid te behou den is de directie-toezegging van 6.5 miljoen gulden voor een so ciaal plan zeker belangrijk. Maar dat betekent nog niet dat we het hoofd bij voorbaat in de schoot moeten leggen", menen Adler- werknemers en het comité "Be houd Werkgelegenheid Leiden". Het comité heeft vanochtend de werknemers door middel van pamfletten opgeroepen een bij drage te leveren aan het zelf ont wikkelen van toekomstmogelijk heden van het bedrijf. "Wie we ten er beter dan de mensen op het bedrijf - met hun soms jaren lange ervaring- wat de eventuele produktiemogelijkheden bij Ad ler zijn?". Het comité heeft ongezouten kri tiek op de bedrijfsleiding maar ook op de industriebonden. De werknemers zijn nauwelijks ge hoord door de bedrijfsleiding en de bonden, laat staan dat zij ge stimuleerd zijn om hun ideeën en technische kennis te gebrui ken voor het open houdeh van Adler, zo luidt het verwijt. In het comité "Behoud Werkgelegen heid Leiden" zijn behalve poli tieke partijen en actiegroepen ook de FNV en de industriebond FNV vertegenwoordigd.' Verwijten Een van de werknemers had al in '76 ideeën over een nieuwe pro- duktievorm bij Adler. Zijn ge dachten kregen geen gehoor bij de bedrijfsleiding. Maar de in dustriebonden worden nu ook verweten dat zij te weinig ver trouwen hebben in hun eigen le den. De industriebonden spron gen pas acht maanden geleden op de Adlerfabrieken toen over duidelijk werd dat Triumph-Ad ler de Nederlandse Adlerfabrie ken in Cuyk en Leiden kwijt wil de. Werknemers: "Die sluiting hadden wij al jaren zien aanko- De bonden toverden enkele maan den geleden weliswaar zes mana gers tevoorschijn om de toe komstmogelijkheden voor de Adlerfabrieken te onderzoeken, en. om tijd te winnen bij de Triumph-Adlerdirectie. Maar de zes managers verdwenen een maand later even geruisloos van het toneel als zij gekomen waren. De direct belanghebbenden, de 640 werknemers van de Adlerfa brieken in Leidén en Cuyk, heb ben de club van zes niet eens ge- Verwacht wordt dat het even plot seling "uit de lucht gevallen" on derzoeksbureau ïnnotech even eens de werknemers zal passe ren; hoe deskundig dat bureau volgens de bonden ook mag we zen. "Het is niet nodig om te wachten tot er naar jullie ideëen en kennis wordt gevraagd", roept het pamflet van het comité de werknemers op. "Zo hebben het laatste jaar ook de werkne mers van de aardappelmeelfa briek ZBB in Koog aan de Zaan, de Amsterdamse scheepswerf NSM, van Smit Ovens in Nijme gen en van Ford Amsterdam ge zamenlijk gebruik gemaakt van hun eigen kennis en ervaring voor het behoud van werkgele genheid". Psycholoog hevelt: tv-kijkend kind verliest vaak gevoel voor werkelijkheid. DEN HAAG/LEIDEN - Over de verderfelijke invloed dat tele- visiegeweld op kinderen heeft, is in de loop der jaren al het nodige gepubliceerd. Veel zeldzamer is echter het onderzoek naar het nut van tv bij de opvoeding van kin deren. Psycholoog Peter Le- velt tracht die leemte nu op te vullen met zijn proefschrift 'Educatieve mogelijkheden van tv voor kinderen'. Hij is daarop vandaag aan de Leidse universiteit gepromo veerd. Waar programmama kers tekort schieten of zelfs op de verkeerde weg zijn, geeft hij aardig aan met een voorbeeldje uit het Ameri kaanse kinderprogramma Sesamstraat (van de Neder landse versie van Sesam straat is Levelt trouwens me dewerker). "Tussen" In een tekenfilmpje staan twee mensen in een tram en han gen daarbij aan een lus. Ie mand gaat er tussen staan en roept met een raar stemmetje 'tussen'. Dat herhaalt zich een keer of tien, waarbij steeds met een ander stemge luid 'tussen' wordt gezegd. Een scene, die er zo op het eerste gezicht heel opvoe dend uitziet: ieder kind zal nu weten welke betekenis het woord 'tussen' heeft. Maar dat valt tegen, zo heeft Levelt ondervonden. Zo bleek zijn eigen zoon Sjoerd de kreet 'tussen' in verband te brengen met het vastgrij pen van een lus in een tram. Het filmpje schoot sowieso aan zijn doel voorbij doordat 'tussen' steeds op een andere manier werd uitgesproken. Dat leidde de aandacht af. Hoé deze tv-pogingen tot on derwijs overkomen, is vol gens Peter Levelt nog te zel den onderwerp van onder zoek. "We weten nog veel te weinig hoe we tv moeten in richten om kinderen nuttige kennis bij te brengen". Met zijn door de Stichting voor onderzoek var) het onderwijs (SVO) uitgegeven proef schrift 'Voor beeld' heeft hij daartoe een eerste aanzet wil len geven. Levelt heeft beke ken wat kinderen oppikken van het tv-aanbod. Het bleek 1 hem daarbij dat het tv-kij- kende kind vaak het gevoel voor werkelijkheid verliest en helemaal op gaat in wat zich op de buis afspeelt. Opvallend is dat een dergelijk enthousiasme vooral ontstaat als een filmpje wordt her haald. Kinderen nemen dan actief aan het verhaal deel omdat ze het al kennen, zo ondervond Levelt bij zijn on derzoek. Voor bijvoorbeeld een leerprogramma als Se samstraat, acht de Amster damse psycholoog het van groot belang dat ouders met de kinderen meekijken. Ver keerd begrepen onderdelen kunnen dan tijdig worden ge corrigeerd en bovendien zijn dit soort 'huis- tuin en keuke nobservaties' van belang om inzicht te krijgen in wat tv al lemaal uitricht. In hoeverre televisie kinderen van het le zen van boeken afhoudt en of het van invloed is op intelli gentie en schoolprestaties, -kon Levelt niet vaststellen. Vermanend Wel ondervond hij dat in televi sieprogramma's voor kinde ren erg wordt vastgehouden aan de vaste rollenpatronen. Vooral de man-vrpuw ver houding wordt volgens hem getrouw aan de oude waar den in beeld gebracht. Levelt spreekt daarover een verma nend woordje tot de pro grammamakers. Zij zijn zich onvoldoende bewust van hun verantwoordelijkheid en in vloed. En daar moet volgens hem verandering in komen. V rouwenfeest ln Leiden-Noord wordt vanavond een vrouwenfeest gehouden. Dat gebeurt van acht tot twaalf in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade. Het feest is een initiatief van verschillende deel neemsters en werksters van vrou wengroepen die actief in de wijk bezig zijn. Deze vrouwen hebben hun krachten gebundeld in het Vrouwen-overleg Leiden-Noord. Behalve feest te vieren is het de bedoeling de bezoeksters uit Lei den-Noord ook te laten zien welke activiteiten er zoal gaande zijn. Dat zal op "ludieke" wijze gebeu- PPR De PPR heeft voor deze week ver schillende verkiezingsactivcitei- ten op het programma staan. Vandaag werd een actie over emancipatie gehouden. PPR- vrouwen deelden her en der in de stad materiaal uit. Morgen houdt de PPR een themadag over hoger onderwijs. Bij onderwijsinstel lingen zullen folders worden uit gedeeld. Vrijdag is het thema jongeren, waarbij jongerencen tra, disco's enz. door PPR-leden zullen worden bezocht. In het Praethuys aan de Vrouwenkerk- koorstraat is vanavond voorts ten politieke avond met Laurens Beijen, voormalig gemeente raadslid in Leiden. Aanvang ne gen uur. morgenavond om half acht in het Groot-Auditorium van de uni versiteit. Sprekers zijn prof. Van Duijn (geneeskunde) over vrij heid van onderzoek, prof. Van Bueren (RAWB) over gewenst maatschappelijk nut van onder zoek en dr. Van Spiegel (direc teur-generaal ministerie van we tenschapsbeleid) over toekomsti ge mogelijkheden. Leider van het symposium is prof. Bertels (wijs gerige sociologie). Bouw kantoor Plesmanlaan Berg: 34, 7, 8.9.10 W. v.d. Hoogt: 5 N. v.d. Dop en zn. Pop Inde Leidse Schouw aan de Lange Scheistraat treedt vanavond om half tien de Leidse popgroep Next Crisis op. Thee Het museum voor volkenkunde aa n de Steenstraat organiseert de ko mende maanden elke tweede vrijdag een Japanse Theeceremo nie, geleid door de Japanse thee- meester Yoshinori Kawasaki van de Chado Urasenke school. Het museum omschrijft het doel van de theeceremonie als volgt: "De deelnemer door uitvoering van een minutieus ritueel los te ma ken van dagelijkse beslommerin gen, binnen te leiden in een sfeer van rust en schoonheid en tot een heid te brengen met de omge ving". En dat elke tweede i>rij- dag van de maand om half drie. Aanstaande vrijdag voor de eer ste keer. Natuurwandeling De afdeling Leiden van het Insti tuut voor Natuurbeschermingse ducatie organiseert morgen avond een anderhalf uur duren de natuurwandeling in de Heem- tuin in Leiderdorp. De start is om zeven uur bij de Persant Snoep- weg. Straatestafette genavond een jubileumstraates- tafette georganiseerd over 8 x 400 meter. Het parcours ziet er als volgt uit: Nieuwe Rijn-Koom- brug-Botermarkt-Karnemelks- brug-Nieuwe Rijn. De deelne mende teams variëren van a tie- tiekploegen tot andere sportver enigingen, studentenclubs, be drijven en de gemeentesecretarie. Burgemeester Goekoop lost om acht uur het startschot. Postduiven (2) Uitslagen L.P.V. de Snelvlieger. 483 oude duiven, wedvlucht St.Quentin 1. F.Compier; 2 en 3. Fokker van Leyden; 4. H.Gijsman; 5 en 6 M.de Lange Zn.; 7. Gber.Witteveen; 8. A.Bink; 9. J.den Dunne Dr.; 10. F.Compier. Postduiven (3) Uitslagen P.V. Het Oosten, wed vlucht St. Quentin. 1,2 en 3. W.v.d.Nieuwendijk en Zn.; 4 en 7. W.v.As; 5, 8 en 9. T.v.As en Zn.; 6. G.Hendrikse; 10. P.Juffermans. Postduiven (4) Uitslagen P.V. Columba, wed vlucht St. Ghislain. 1.2,3. 5. 6, 7 en 8. C.v.d.Nieu- wendijk; 4 en 9. R.P. de Graaf10. J.R. de Jonge. LEIDEN - Honderdtwintig ar beidsplaatsen gaan aan Leiden voorbij als niet deze maand de bouwvergunning wordt verleend voor de bouw van een kantoor aan de Plesmanlaan. Olivetti Ne derland wil in de nieuwbouw zijn hoofdkantoor vestigen, maar is het wachten moe. Volgens een woordvoerder van het bedrijf in kantoo.rmachines is het bouwplan al twee jaar oud. De vertraging wijt hij aan de ge Symposium Ter gelegenheid van haar tienjarig bestaati houdt de universitaire Progressieve Partij een sympo sium over universitair onderzoek en maatschappij. Dat begint Stambomen Onder het motto "Klim in je Stam boom" wordt vanavond in de Mormoonse kerk aan de Brahm- laan aan lezing gehouden over genealogie door de heer Frans C. Brouwer uit Rotterdam. In zijn lezing behandelt Brouwer de vraag, "Hoe en waarom genealo gie in de Mormoonse Kerk" en ook zal er een film worden ver toond over de bouw van het mi crofilmarchief in Utah. Aanvang acht uur. Postduiven (1) Postduivenvereniging De Reisduif LEIDEN - De Leidse prof. dr. S. Dresden is deze week benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. Minister Van Trier van wetenschapsbeleid reikte prof. Dresden bij zijn aftreden als president van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen, de versierselen behorende bij deze orde uit. De bewindsman maakte van het afscheid van prof. Dresden gebruik om de Akademie te bedanken voor de initiatieven die hij in het belang van de Nederlandse wetenschapbeoefening neemt. Prof. mr. A.M. Donner volgt prof. Dresden als president van de Akademie op. .Volgens Van Trier is de Akademie "door zijn functie van nationaal en internationaal ontmoetingscentrum bij uitstek in de gelegenheid be langrijke wetenschappelijke ontwikkelingen te signaleren en onder de aandacht te brengen van beleidsinstanties binnen en buiten de over heid". meente, die eerst zou hebben ge meend dat het plan wel en later weer niet in overeenstemming is met het bestemmingsplan. Volgens Olivetti loopt deze maand de voorlopige huurovereen komst af met de eigenaar van het terrein. "Dan gaat de hele verhui zing niet door. Wat ik erg zou be treuren", aldus de woordvoer der. Olivetti Nederland heeft op dit mo ment zijn hoofdkantoor aan de Lange Voorhout in Den Haag. In heel Nederland zijn er zes vesti gingen. In het hoofdkantoor zijn de afdelingen administratie, soft ware, marketing en dè directie ondergebracht. In het nieuwe kantoorgebouw aan de Plesmanlaan is ook het Leid se bouwbedrijf IBB-Kondor van plan zijn hoofdkantoor te vesti gen. IBB-Kondor zal ook de bouw uitvoeren. Het bóuwplan omvat 6000 vierkante meter vloeroppervlak. Als beide bedrij ven er hun hoofdkantoor in ves tigen blijft er nog 2000 vierkante meter kantoorruimte over. De gemeente verwacht dat "gezien de belangstelling van verschil lende bedrijven" de ruimte spoe dig verhuurd zal zijn. Nieuwe directeur Huisvesting LEIDEN - De 33-jarige Th. J. van der Valk, nu nog part—ti me secretaris van de Federa tie van Woningbouwcorpora ties in Leiden en juridisch medewerker aan de universi teit, is per 1 juni de nieuwe chef van het gemeentelijk bu reau huisvesting. De opvulling van deze vacature betekent dat J. Duivesteijn, die tijdelijk chef was, terug kan naar de Sportstichting. De vacature onstond een hele tijd geleden. De toenmalige chef, K.H. Dek ker (inmiddels werkzaam bij de afdeling beheer gebou wen), werd ziek en zijn baan moest worden waargenomen door adjunct chef, Amptmeij- er. Toen ook de laatste ver dween ontstond het gat. Prof. Knaap overleden LEIDEN - Professor dr. H.F.P. Knaap, die als lector in de expe rimentele natuurkunde aan de Leidse universiteit was verbon- den, is maandag overleden. Knaap werd 45 jaar. De laatste dertien jaar van zijn leven do ceerde hij in Leiden en gaf gast colleges aan verschillende uni versiteiten in onder meer Brus sel, Genua en Toronto. Kinderen bij de buis: belangrijk dat ouders meekijken

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4