Opvallende vondst Breestraat Laatste loodjes in het zweet des Internationale Klas: zaak van veel geduld Sis* Blokhut bewijst: weg was er pas na dertiende eeuw EXAMEN KOORTS LEIDEN - Voor veel kandidaten was gisteren de laatste examen dag. De mavo en vwo-leerlingen konden zich voor de tweede keer in deze periode buigen over wis- kundeopgaven. Terwijl de havo leerling Engels examenwerk on der ogen kreeg. De meao'ers moesten gistermiddag 'in het zweet des aanschijns' werken aan het examenvak maatschap pijleer. De laatste loodjes De mavo-kandidaten van de Boer- haave dag/avond scholenge meenschap kwamen met wat LEIDEN - Belangstellenden waren gisteren in de gelegenheid om lessen bij te wonen op de Inter- nationele Schakel Klas (ISK) van de Louise de Coligny Scholenge meenschap. Doel van deze open dag was: informatie te verschaf fen aan de (buitenlandse) ouders over het Nederlands onderwijs systeem en Leidse leerkrachten op de hoogte te brengen, dat de problemen van anderstaliger niet alleen kunnen worden opge lost binnen de ISK. In augustus 1978 is op de Louise de Coligny deze brugklas voor an derstaligen begonnen. Op dit moment zijn er drie groepen, die op verschillende niveau's werken met in totaal 46 leerlin gen. In de ISK zitten leerlingen met diverse nationaliteiten zoals Chinese, Italiaanse. Turkse, Phi- lippijnse, Zuid-Afrikaanse en Vietnamese. De schakelperiode is voor iedere leerling aan een maximum van twee jaar gebonden. De bedoe ling van een dergelijke opvang is de leerlingen voor te bereiden op een vorm van vervolgonderwijs. Dit vervolgonderwijs kan zijn: voortgezet onderwijs, avond scholen en -cursussen, streek scholen. vormingsinstituten of Dr het leerlingwe- Het Nederlandse taalonderwijs, re kenen en wereldoriëntatie wordt in de eerste plaats onderwezen. Daarnaast wordt er voldoende aandacht besteed aan de cultuur van het eigen land. Ook handen arbeid, tekenen, gymnastiek en muziek worden niet vergeten. Afhankelijk van het niveau wordt er door vakdocenten les gegeven in de Engelse of Franse taal en wiskunde. In de klas van lerares Christine van der Zee zitten op het moment vier Vietnamezen en een Turk. Allen zijn slechts acht maanden in Nederland, maar toch kunnen ze al" redelijk Nederlands lezen. Lerares Van der Zee: "Doordatje in kleine groepjes werkt kun je in korte tijd veel bereiken. Het frusterende is wel dat wij zijn ge noodzaakt in eenvoudig Neder lands met elkaar te c Wat het vervolgonderwijs te vaak over het hoofd ziet is dat de an derstaligen leerlingen ook na de ISK-periode extra begeleiding nodig hebben. Van der Zee: "Aan hen worden dan dezelfde eisen gesteld als aan de Neder landse leerling. En dat kan ge woon niet. Zo'n schakelperiode mag en kan er in twee jaar geen Nederlander van maken. Naast de taalproblemen zijn er ook so ciale en culturele achtergronden die moeilijkheden opleveren. En daar wordt nog te weinig reke ning mee gehouden". Een Nederlandse 'vader' van een jongen uit de Philippijnen, die in de ISK zit vertelt wat over de problemen. "Van geregeld naar school gaan en huiswerk knjgen had hij nog nooit gehoord toen hij in Nederland aankwam. Dat was een hele overschakeling. Hij zat daar op een middelbare school, maar toen hy hier in de ISK kwam bleek zijn rekenni- veau niet boven die van een der de klas lagere school uit te ste ken. Ook het Nederlands gaat moeizaam. Er is geen woorden boek Philippijns-Nederlands. Nu moet hij de woorden die hij niet begrijpt in het Engels (laten) vertalen en dan opzoeken. De culturele verschillen zijn natuur lijk ook groot. Het vergt veel ge duld van beide partijen". Het windobject dat na een tijde tentoonstelling in De Bilt te zien gestoken. "We hebben prima overleg gehad met de men sen van de afdeling hinder wet van de gemeente Die lui hebben ons zelfs links en rechts geholpen. M'n buren tot last zyn is het echt het laatste dat ik wil". In de fraai ingerichte blauwe soosruimte zal binnenkort een 'huis-installatie' versche nen. Lomer en 'muziekman' De Korte (eigenaar van een demo-studiootje in Voor schoten) hebben de oude in stallatie van-Catapult op de kop weten te tikken Beginnende popgroepjes en groepen die al een eindje op weg zijn kunnen zich daar in k verbluf in Wassenaar op een l zijn. de toekomst naar hartelust op uit leven Naar het voor beeld van het muziekcafé 'De Paap' in Den Haag kan in principe elk bandje in The Jam' terecht Aanstaande zaterdag staat de Leidse punkband Cheap 'n Nasty op het blauwe plan kier. De avond erop Guerilla, de groep van ex-Livtn Blues zanger John Fredericks. Vol gende week zaterdag komt Ton van der Meer aan de bak. In zyn begeleidingsgroep spelen onder meer de Lcide- naars Roland en Arthur de Leeuw (ex-Catapult). LEIDEN - Nog een paar dagen, en dan is het archeologi sche speurwerk in de Breestraat afgelopen. Archeologen en geologen moeten dan weer plaats maken voor het aan nemersbedrijf dat is belast met het aanleggen van een nieuw riool. Er is dan tegelijk ook een eind gekomen aan de periode dat Leidenaars rijen dik over de meters diepe put voor het stadhuis hingen. Enkele wethouders van Leiden daalden gisterochtend in de nu zes meter diepe put voor het stadhuis af om een kijkje te ne men. Een van de opvallendste dingen in de put is wel een deel van een blokhutachtig gebouw tje, opgetrokken uit zware hou ten balken. Deze hut is een van de bewijzen dat er eigenlijk pas na de dertiende eeuw sprake was van een weg, de huidige Breestraat. Daarvoor was er waarschijnlijk een agrarische samenleving aan de huidige Breestraat, met veel boerderij tjes. De onderzoeken aan de Breestraat staat onder toezicht van de ge meentelijke archeologische be geleidingscommissie. Een inge wikkelde naam voor een groep mensen die steevast te vinden is op plaatsen in Leiden waar ook maar enig voorwerp van archeo logische waarde kan worden op gegraven. Volgens provinciaal archeoloog Hallewas, die er voor deze gelegenheid is bijgehaald, is de groep met een zeer veelbelo vend onderzoek bezig. Er is en zal nog veel meer bekend wor den over de Leidse geschiedenis dan tot dusver het geval was. Al is de put zelf volgende week niet meer beschikbaar, het onder zoek wordt buiten de stad ge woon voortgezet. Grond uit de put wordt daar nader onderzocht en gevonden voorwerpen zullen worden gedateerd. De vondsten zullen volgens Hallewas heel wat kunnen zeggen over de econo mie van Leiden in de dertiende eeuw. Er zijn namelijk scherven aardewerk gevonden die afkom stig zijn uit België en Rijnland, en dat wijst op handelsbetrek kingen van Leiden met die ge bieden. Ook zijn er metalen voor werpen gevonden, zoals een schaar en hoefijzers, en veel bot- materiaal. Daaruit kunnen de ar cheologen weer opmaken wat de Leidenaars in de dertiende eeuw gegeten hebben. Nu is al bekend dat dat onder meer koeien, var kens, schapen en vissen zijn ge weest. Uit verschillende zaden, die in laboratoria moeten wor den onderzocht, zullen ook nutti ge aanwijzingen worden verkre gen. "Heuvel" Eigenlijk werd in 1963 al een begin gemaakt met de opgravingen aan de Breestraat. Toen de tramrails uit de weg werd gehaald, kon de nieuwgierigheid niet langer wor den bedwongen. De voornaam ste vraag die zich opdeed was waarom de weg voor het stad huis toch zo veel hoger was dan de rest. Er werden toen al putten gegraven waarin zwarte grondla gen werden gevonden, voor het stadhuis de dikste. Telkens wan neer er verder aan de Breestraat kelders vrijkwamen, werden die onderzocht. Tussen 1973 en 1976 werden er daarbij al resten van woningen en voorwerpen uit de dertiende eeuw gevonden. De aanleg van de nieuwe riool in de Breestraat was dé kans voor de archeologen en geologen om nu eens een uitgebreid onder zoek in te stellen. Een doorsnee van de nu geslagen put leert dat de "heuvel" van het stadhuis is opgebouwd uit een ongeroerde kleilaag, een enorme berg huis vuil en een zandlaag. Opvallend is dat de laag huisvuil in slechts anderhalve eeuw is ontstaan, zo tussen 1100 en 1250. Direct bo venop het huisval is namelijk aardewerk gevonden dat uit de dertiende eeuw afkomstig is. Af geleid kan worden dat Leiden, zeker het gebied rond de huidige Breestraat, rond de dertiende eeuw een behoorlijke verande ring heeft ondergaan. SSR-literair één jaar oud LEIDEN - Ter gelegenheid van het éénjarig bestaan van SSR-literair vond er gister avond in het SSR-gebouw aan de Hogewoerd een literaire avond plaats die geheel in het teken stond van Boudewijn Büch's nieuwe boek, Eilanden. (Een verzameling artikelen die eerder in de Volkskrant ver schenen.) Collega-schrijver Maarten 't Hart hield op deze bijeenkomst, georganiseerd door SSR-lite rair in samenwerking met boekhandel Kooyker en uitge verij Bert Bakker, een inleiding over het fenomeen eiland in de literatuur. Hij refereerde o.a. aan 'Eiland in de zuidzee' van Arthur van Schendel, 'The Naked and the Death' van Norman Mailer en 'Rum eiland' van Vestdijk. Hierna was het woord aan Buch. Mare—redacteur Hans Maarten van den Brink onder vroeg hem over het hoe en wa> om van 'Eilanden'. Op de foto Büch (links), met e exemplaar van 'Eilanden' ei Hart (rechts). De wethouders Van Dam rechtsen Schoute mochten gisteren de put )an de Breestraat in, om te kijken wat de archeologen hebben gevonden. Sterk staaltje Na jaren van passen, meten en vooral lassen kon de Leidse beeldhouwer Frans de Wit gistermiddag dan eindelijk een gigantisch kunstvoor werp de deur uitdoen. Een kunststuk op zich. Frans en zyn 'leerling/assistent' Harry Roeleven moesten zelfs de poort van het aan de Oude Ryn gevestigde atelier uit de voegen lichten om de onderdelen van het kunst stuk naar buiten te krijgen. Daar werd het bijna twee ton wegende boeltje door een kraanwagen opgepakt en naar Wassenaar vervoerd. In een weiland bij Wassenaar zal de legpuzzel in elkaar worden gezet. Uiteindelijk zal er een vijf meter hoog windobject in de Wassenaar- se lucht steken. Wanneer Frans en Harry het nu nog onvoorspelbare bewegings patroon van de imposante windvanger voldoende heb ben bestudeerd zal het hele zaakje weer Worden afgebro ken en naar de KNMI in De Bilt worden vervoerd. In De Bilt wordt namelijk een tentoonstelling gehouden on der het motto 'monumentaal beelden op het thema weer'. Op die tentoonstelling zal het fraaie windobject van Frans de Wit ongetwijfeld een blik vanger zijn. Het voorwerp kan in twee rich tingen bewegen. Het ligt er maar aan uit welke hoek de wind waait. Er hoeft trou wens maar weinig wind te zyn om het stalen kolos dat voor vijftigduizend gulden te koop is, in beweging te zet ten. Althans, dat heeft de er varing met een proefobject van ruim twee meter hoog ge leerd. Volgens Frans de Wit zal het voorwerp bovendien voortdurend in beweging zijn "omdat de wind nooit egaal is. Er is vrijwel nooit sprake van een constante windsterk te". Frans de Wit is van plan om in de toekomst een hele serie windobjecten te maken. Het volgende object zal een va riant worden op het tentoon- Staalwerkend beeldhouwer Frans de Wit en assistent Harry Roe leven sjouwen onderdelen van hun kunstwerk naar buiten stellingskunststuk Alleen nog een stuk hoger. Een me ter of acht, is de bedoeling. Dat wordt dus flink doorlassen de komende tyd. Een metaalarbeider voelt Frans de Wit zich onderhand niet. Hij blijft zichzelf "een staal werkend beeldhouder" noe- Aan de bak De Leidse muziekscene moet nieuw leven worden ingebla zen. Tenminste dat vinden Ruud Lomer en Marcel de Korte. Vandaar dat dit twee- muziekso- ciéteit The Jam' aan de Tweede Binnenvestgracht re gelmatig levende muziek ten gehore willen brengen. Als het even kan, bandjes van Leidse komaf. Levende muziek; dat zullen de buren leuk vinden. Maar vol gens Marcel de Korte horen de buren helemaal niets. Zelfs als de volumeknop he lemaal opengaat. "Alleen als Theo van Es hier gaat staat brullen horen ze misschien wat". Eigenaar Ruud Lomer heelt samen met de bierbrouwerij Skol meer dan een ton in de geluidsisolatie van The Jam' minder teneergeslagen gezichten uit de examenzaal dan de vorige week bij de open vraagstukken het geval was. De meerkeuzevra gen over het vak wiskunde wa ren meegevallen. Arie Kraaye- noord denkt wel dat hij hiermee zijn cijfer iets heeft opgehaald. "Niet dat het makkelijk was hoor", zegt hij er vlug achter aan. "Het blijft natuurlijk een moei lijk vak, maar je hebt bij de meer keuzevragen meer mogelijkhe den. Twee van de vier antwoor den kun je doorstrepen, vervol gens blijven er nog twee over. En dan ga je rekenen. Je kunt vanuit een antwoord werken hè". Bij de vwo-kandidaten vielen an dere geluiden te bespeuren. Sjoerd Heennga. die zowel wis kunde 2 als wiskunde 1 in zijn pakket heeft, vond dit wiskunde 1 werk toch vrij moeilijk. De eni ge opgave die hij eigenlijk zon der problemen kon maken was de kanssom. "Als je het één en ander uittekende zag je het zo", vertelt hij. "De laatste opgave daarentegen was slecht te door zien. Een derde macht functie blyft ingewikkeld". Maar ook de eerste som leverde voor de mees te 'wiskundigen' de nodige pro blemen op. By de examens in de moderne ta len blijft het uitmaken of de meerkeuzevragen gesteld wor den over interessante teksten. "Hoe leuker de tekst, zoveel makkelijker lijken de vragen". Dat bleek ook weer bij Engels voor de havo-kandidaten. De grootste moeite hadden de leer lingen met de tweede tekst. Dat was een artikel uit de The Obser ver over een Japanse schrijver over kinderboeken. Joosje Keizer, lerares Engels aan de Boerhaave vond ook dat het leuke teksten waren. Tekst een en drie noemt zij de makkelijk ste. Lastig vond ze vooral de be schouwing uit The Listener, waarin de vloer wordt aange veegd met de makers van de he dendaagse, vooral Rock-muziek. "Een nieuw element was dat op dit stuk een ingezonden brief was gekomen waarover de kan didaten eveneens vragen moes ten beantwoorden Ik hoop dat ze er wat van terecht hebben ge bracht". MEAO Maatschappijleer is een verplicht examenvak voor de MEAO-leer- lingen die de bestuurlijke rich ting hebben gekozen en een keu ze vak voor hen die de secreta riaatsrichting uitgaan. Er is ook nog een mogelijkheid om het als zevende vak te kiezen. By de Leidse school voor MEAO na men 32 kandidaten deel aan dit examen. Een jaar lang hebben ze de tijd gehad om de vijf gekozen examenondcrwerpen: Arbeid en vrye tijd. Sociale mobiliteit en emanicipatie, Levensbeschou welyke stromingen en politieke groeperingen; Sociale beïnvloe ding en sociale controle; en Rela tie mens-cultuur-maatschappy te bestuderen. Echt rottig von den ze de opgaven dan ook niet Harry Wey had geen problemen met het werk. "Als je je een beetje inspant voor dit vak ont wikkel je een bepaalde wyze van denken Natuurlijk moet je er wel het een en ander voor doen zoals boeken lezen en oppiniepa- gina's van de kranten in de gaten houden". Jeanet Windhorst vond het ook wel te doen, hoewel ze vraag 2 met name het laatste onderdeel "knap lastig vond". Ook vraag 4c: "Beschrijf twee initiatieven die de kerken tot nu toe hebben genomen om de afstand tussen "kerk en geloof' te verkleinen zorgde by haar voor het nodige denkwerk. Maatschappyleraar Wim Olysla- gers: "Over het geheel genomen actueel werk. Vraag drie over de maatschappelijke gevolgen van de chip-technologie geeft veel mogelijkheden voor het schry- ven van eigen denkbeelden evenals vraag zes over de huidige werkloosheid. Het zyn allemaal onderwerpen die in de loop van het jaar voldoende aandacht heb ben gekregen. Een goed exa- Wiskunde, Engels en maatschappij leer Van 1 mei tot 11 mei zijn er weer de schriftelijke ein dexamens. Elke dag volgt onze verslaggever Saskia Stoelinga op verschillen de scholen in Leiden de examens. Zowel docen ten als kandidaten krij gen de gelegenheid iets te vertellen over de moei lijkheidsgraad van het examenwerk. Vandaag deel 10 van de se rie: "Examenkoorts".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3