"NZH werkt mee aan afbraak busvervoer [Le/cfee agenda Activiteiten rond jubilea Van der Have /It39(k Zieken bijeen in Zoeterwoude Verwijt actiegroep na inkrimping diensten: Illegale bebouwing aan Rijndijk moet weg WOENSDAG 13 MEI 1981 LEIDEN Als de NZH doorgaat met het in krimpen van haar diensten, werkt de busonder neming mee aan een afbraak van het openbaar (bus)vervoer in deze regio. Dat meent de werkgroep streek- Hover-man H. Botter noemt het te- i de vereniging reizi- rugbrengen van het aantal ritten "onbegrijpelijk". Hij verklaart: "Terwijl de bezineprijzen steeds stijgen, het dus minder aantrek kelijk wordt om met de auto te reizen, gaan bussen minder fre quent rijden. Juist nu zou je het openbaar vervoer moeten stimu leren". In de serie diensten die wegvalt er vaart Botter het "bezuinigen" op lijn 30 (Leiden-Valkenburg-Kat- wijk) als meest schokkend. "Ik vraag mij afzegt hij, "wat die Valkenburgers nu doen. Het dorp is bijna niet meer bereik baar met het openbaar vervoer in de avond en weekeinden. Waar schijnlijk pakken ze zelf toch maar weer de auto. Ze hebben geen andere keus". gers openbaar vervoer, kortweg Rover genaamd, in een reactie op de nieuwe dienstregeling van de busonderneming, die op 31 mei in werking treedt. Alle gemeenten in en om de Leidse regio hebben dezer dagen een brief van Rover ontvangen, waarin het terugbrengen van het aantal lijndiensten wordt be treurd. In het schrijven verzoekt de werkgroep de gemeentebe stuurders de ontwikkelingen nauwlettend in de gaten te hou den en zo mogelijk de hogere overheden te dwingen om in te grijpen. Of tenminste te voorko men dat nog meer diensten uit vallen in de toekomst. Zoals bekend zullen met name tij dens de weekeinden en in de avonduren bussen vervallen. Het aantal ritten wordt in vele geval len tijdens de minder drukke uren gehalveerd. Rover nu, is be paald niet te spreken over deze (bezuinigings)maatregel. Aantrekkelijk De bezuigingen bij de NZH vinden plaats op basis van het aantal rei zigers dat de bus neemt. Tellin gen zouden hebben uitgewezen dat het halveren van de diensten te rechtvaardigen is op minder drukke tijden. Botter verwijt de NZH echter dat men uitgaat van cijfermateriaal dat stamt uit 1979. "Het is algemeen bekend dat het aantal reizigers de laatste tijd weer is toegenomen. Maar dat valt uit de cijfers die worden ge hanteerd niet op te maken. En wat gebeurt er dus nu? Er gaan minder bussen rijden. Daardoor wordt het openbaar vervoer min der aantrekkelijk. Het gevolg daarvan is weer dat nog minder mensen in de bus stappen. Wat krijgen we dan uiteindelijk: nieuwe tellingen wijzen uit dat het aantal reizigers verder is te ruggelopen. Dat is dan voor de busonderneming eventueel een reden de lijn er maar helemaal uit te gooien. Zo ontstaat de af braak van het openbaar ver voer", luidt de theorie van Rover-man Botter. Hij betreurt het overigens dat door de bezuinigingsmaatregelen het inkrimpen van de diensten min of meer in de politieke sfeer wor den getrokken. "Ooit was afge- sproeken dat dit nooit zou mo gen gebeuren. Maar het gebeurt toch", constateert Botter. Lijn 89 Het opheffen van lijn 89 (Den Haag-Leiden-Amsterdam) ziet Rover met lede ogen tegemoet. De lijn gaat verdwijnen als ge volg van de aanleg van de Schip- hollijn, de railverbinding tussen Den Haag en Amsterdam die eind mei officieel wordt openge steld. "Het is nog maar de vraag of alle reizigers die nu met de bus van Den Haag naar Amsterdam gaan ook de trein zullen nemen. De bus rijdt tot diep in Den Haag en Amsterdam. Als je voortaan eerst in Den Haag naar het sta tion moet reizen om daarna nog eens in Amsterdam in de bus of de tram te stappen, dan heb ik daar mijn twijfels over", stelt Botter. Hij kondigt aan dat nog gesprek ken met de NZH zullen volgen over de nieuwe dienstregeling. Of die gesprekken vruchten zul len afwerpen, hij weet het niet. Eerdere bijeenkomsten hebben nauwelijks tot resultaten geleid. "Zij delen ons dan mee dat ze ge zien de bezuinigingen er ook niets aan kunnen doen. Daar blijft het dan meestal bij", aldus Botter. OEGSTGEEST - Op haar zestig ste veijaardag doet zuster A. van Berkom een stap "terug". Zij is geen adjunct-directrice meer van verpleeghuis Van Wijckerslooth, een functie die ze sinds de op richting in 1975 bekleedde. Zus ter Van Berkom, die het grootste deel van haar leven verplegend en verzorgend heeft doorge bracht, stapt uit haar organisato rische functie om opnieuw ver pleegster te worden. Bij Van Wijckerslooth. Op de Dag van de Verpleging nam zuster Van Ber kom gisteren afcsheid uit haar functie. Dat gebeurde in de aula van het verpleeghuis, waar de bewoners waren samenge stroomd om te zien hoe de zuster van diverse kanten woorden van lof en geschenken kreeg toebe deeld. WOENSDAG Stadhuis - raadscommissie onderwijs en samenlevingsopbouw, 20 uur. Endegeest - Commissie Endegeest, De Lakenhal - deelcommissie de Laken hal, do 16.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, kursus stijldansen; do, soos met films en informatie programma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum (JAL) - Cae- ciliastraat 67, meisjes spreekuur, 16-22 Leiden - Leidse Schouw, Lange Schei straat, popconcert Next Crisis, 21.30 Warmond - Gemeentehuis, commissie ruimtelijke ordening, 20 uur. Voorschoten - Gemeentehuis, hoorzit ting ligplaatsen boten Kerkesloot, 20.30 LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp viert vrijdag en zater dag feest rond de ambtsjubilea van burgemeester Van der Have. Zoals bekend viert deze komend weekeinde zijn 25-jarig ambtsju bileum, het 12'/2 jaar burgemees ter zijn van Leiderdorp en het 40 jaar in overheidsdienst werk zaam zijn. Van der Have was de eerste 12 xh jaar van zijn burge- meestercarrlere werkzaam in Valkenburg. Vrouwenstaking LEIDEN - Aan de vrouwensta king van 30 maart hebben elf personeelsleden van de gemeen te Leiden meegedaan. Acht van hen halen de stakingsdag in, één levert een vakantiedag in en bij de resterende twee wordt het sa laris ingehouden. Dit blijkt uit een overzicht van de afdeling personeelszaken van de Het feest rond de drie ambtsjubilea gemeente. begint vrijdag met een buitenge- (Vervolg pagina 1) WASSENAAR - Premier Van Agt was in de Wassenaarse dierentuin op verzoek van directeur Jan Louw- man. De directeur had kinderen opgeroepen namen in te sturen voor de giraffe-baby, waaruit Van Agt moest kiezen. Met een viltstift schreef hij de naam van zijn keuze, 'Verrekijker', op een groot bord. De CD A-lijsttrekker maakte daarna nog een rondgang door de dierentuin. Meegevoerd door Tros-omroep- ster Anneke Bakker ging hij naar de zee-beren, waar de trotse omroepster haar adoptie-kind liet zien. Zij had ook gisteren een zee-berin geadopteerd. LEIDEN - De gemeente gaat het terrein aan de Rijndijk tussen de nummers 112 en 126 op kosten van de eigenaar ontruimen. Te gen de eigenaar van het terrein is proces-verbaal opgemaakt we gens handelen in strijd met de woningwet en de wet op de ruim telijke ordening. Dit antwoorden B en W op vragen van PPR- raadslid Van Oosten. Van Oosten vestigde met zijn vra gen er de aandacht op dat er op het braakliggende terrein een aantal ongewenste activiteiten hadden plaatsgevonden. Er was een wooncabine geplaatst, een hoeveelheid puin gestort en een snackbar gevestigd. Bovendien had het raadslid gehoord dat er plannen waren om er een koffïe- tent te beginnen en een handel in graafmachines en auto's. Het terrein is in het bestemmings plan voor de Stevenshof opgeno men als groenvoorziening. On middellijk na de indiening van de vragen heeft wethouder Waal een gesprek gehad met (de verte genwoordiger van) de eigenaar. Waal heeft daarbij gezegd dat aan de situatie direct een einde moet worden gemaakt. wone raadsvergadering en een receptie voor het gemeenteper- soneel in Leiderdorp. Zaterdag ochtend brengt de drumfanfare "Tamarco" rond negen uur een aubade en een muzikale show voor de woning van Van der Ha ve. Daarna zal een rijtoer plaats vinden, die uiteindelijk bij het gemeentehuis eindigt. De burge meester wordt daarbij begeleidt door diverse Leiderdorpse ver enigingen. Om half elf opent de "Valkenburg- se Harmonie" het feestprogram ma voor het gemeentehuis. Even later start het poppentheater De- vilé met haar eerste voorstelling. Om kwart over elf wordt de bur gemeester bij het gemeentehuis verwacht, waar dan de rijtoer eindigt. Daar zullen de Leider- dorpse koren een aubade bren gen, gevolgd door een muzikale voordracht van de "Valkenburg- se harmonie". De toneelvereni ging "Toverlei" voert een kort to neelstukje op dat rond twaalf uur is afgelopen. Dan volgt een op treden van de balletschool Els Joosten en een show van de drumfanfare "Tamarco". Het poppenkasttheater Devilé geeft dan nog een tweede en laatste voorstelling. Rond twee uur 's middags begint de receptie voor de bevolking. Tijdens dit gebeuren treedt de streekmuziekschool Rijnak koord en de Leidse formatie "Bries" op, die een combinatie van folk- en barokmuziek brengt. Op Eigen Wieken - Valkenpad (Meren- wijk), film- en discussieavond voor vrouwen. 20.30 uur. VTL-terrein - Voorschoterweg, avond wandeltocht, start 18-19 uur, tel. 132596. 't Spoortje - Bernhardkade, vrouwen- feest, 20-24 uur. Praethuys - Vrouwenkerkkoorstraat, politieke avond PPR met Laurens Beii- en. 21 uur. DONDERDAG Leiden - Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717- 3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 Stadhuis - raadscommissie ruimtelijke ordening, openbare werken en verkeer, 20 uur. Heemtuin Leiderdorp, natuurwande ling, start bij Persant Snoepweg, 19 uur. Groot-Auditorium universiteit, sympo- onderzoek en Ligplaatsen In de raadszaal van het Voorscho- tense gemeentehuis is vanavond een openbare hoorzitting over het plan om een aantal ligplaat- otranaiOOp sen in beheer te geven bij de wa tersportvereniging Voorschoten. Het gaat om 28 ligplaatsen in de Kerkesloot, 10 plaatsen in de zij armen van die sloot en 28 plaat sen in de Vinkesloot. Voor de buurtbewoners organiseert de gemeente nu een hoorzitting. Aanvang half negen. van de PSP is nog niet bekend. De forumdiscussie begint om half negen. De korfbalvereniging Warmond or ganiseert morgenavond weer een strandloop. Men kan 2, 4, 8 en 12 kilometer lopen. De lopers gaan om half acht van start bij de vuurtoren in Noordwijk. De kor te afstandlopers krijgen een me daille. Voor de deelnemers aan de 12 kilometerloop zijn wissel- bekers beschikbaar. Vrouw In gebouw Sjelter aan de Heem- Diploma raadlaan is vanavond een forum discussie voor vrouwen. Cen traal staat het thema "Vrouw en werk". Namens D'66 spreekt Marticn van der Does. Voor de PPR is Lien Boekhout aanwezig en namens de PvdA Elske ter Veld. Aanvang acht uur. Politiek In Oegstgeest wordt morgen een politiek forum georganiseerd door dc plaatselijke politieke partijen PvdA, PPR, D'66, PSP cn VVD Het CDA neemt om or ganisatorische redenen niet deel. Het onderwijs zal een centrale Voor dc PvdA komt het kamerlid De jongeren binnen verschillende Voorschotense politieke partijen houden morgenavond gezamen lijk een bijeenkomst met als on derwerp de diploma-inflatie (ver mindering van waarde van ge tuigschriften) en de invloed hier van op de jeugdwerkeloosheid. Verenigd in het Politiek Jonge ren Kontakt hebben de Jong So cialisten (PvdA), de CDA- en WD-jongeren drie onderwijs- specialisten uit de Tweede Ka mer uitgenodigd om het onder werp vanuit hun visie te belich- plaats innemen tijdens het eerste deel van de avond die wordt ge houden in Taberna aan de Julia- nalaan. Na de pauze kan worden gediscussieerd. Van Ooijen. voor het CDA het kamerlid Bakker en voor de WD Bos, lid van de landelijke onderwijscommissie. De bijeen komst vindt plaats in de Lindg- hoeve, aanvang acht uur. Na af loop van het discussiegedeelte volgt een feest met muzikale me dewerking van onder andere de Leidse folkformatie "Bahchus". De forumleden zijn mevrouw Steenhouwer (kandidaat Tweede Kamerlid D'66) en de heren Tig- ges (PPR-lid onderwijsthema- groep), Rijks (WD-gemecnte- r.iadslid Oegstgeest) en Van Dam Bloemschikkunst (PvdA-wethouder Leiden). De naam vön de vertegenwoordiger In het Devlercentrum in naar wordt in het kader van de Kulturele Weken een tentoon stelling gehouden van Japanse bloemschikkunst onder leiding van mevrouw Diels van de Ike- noboschool. De opening van de tentoonstelling in het gebouw aan de Hofcampweg 3 in Wasse naar zijn als volgt: morgen van zeven uur tot negen uur 's avonds; vrijdag van tien uur 's ochtends tot negen uur 's avonds; zaterdag van tien uur tot half zes 's avonds. De Japanse kunst voor het bloem schikken "Ikebana" genaamd is meer dan alleen het decoreren van een kamer met bloemen. Ikebana probeert ruimte te sug gereren en niet deze op te vullen, dit in tegenstelling tot de wester se bloemsierkunst. Dit wordt be reikt door het asymmetrisch plaatsen van de drie hoofdlijnen, "shin, soe en tai", die symbolisch hemel, mens en aarde aandui den. Ongeluk op Haagweg: nog één gewonde LEIDEN - Bij de botsing op de Haagweg gisterochtend is een 69-jarige man uit Zaltbommel toch ernstiger gewond geraakt dan aanvankelijk werd gedacht. Leek hem op het eerste gezicht weinig te mankeren, later op de ochtend moest hij toch met zwaar inwendig letsel worden opgenomen in het ziekenhuis. Behalve de 69-jarige man raakten bü de botsing van gisterochtend ook een jong echtpaar en hun vierjarig zoontje ernstig gewond. De bestuurster van hun auto ver leende geen voorrang aan een au to die op de Haagweg richting Haagse Schouw reed. De be stuurster zelf raakte slechts licht gewond, de bestuurder van de andere auto helemaal niet. ZOETERWOUDE - In Zoeterwou de is gisteren weer het jaarlijkse eucharistisch ziekentriduum be gonnen. Tot en met morgen zul len zo'n 220 zieken uit de regio in de Christus Dienaarkerk missen volgen afgewisseld door een mu zikaal programma. Deze bijeen komst die nu zo'n 30 deelnemers meer heeft getrokken dan vorig duum Leiden. Gisteren trad na de ochtendmis het Intercity-koor uit Leiden op. Vandaag stond een optreden van het Menswordingskoor uit Lei derdorp op het programma en vanmiddag een mis met kinde ren uit Zoeterwoude. Op de laatste dag van het triduum komt morgenochtend bisschop Simonis van Rotterdam de mis voordragen. Een dameskoor uit Zoeterwoude zal de bijeenkomst met zang opluisteren. Vanaf twaalf uur treedt Martine Bijl op, begeleid door Henk van der Mo len. maatschappij, 19.30 Architekterfwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architekten winkel - Pieterskerkhof 18, vry advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, van 10-12 uur, tel. 122000. Troef - Noordeinde 2a. werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en bege leiding dienstweigeren, tel. 140866, van 20-21.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homosexualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. K&O - drie dia-lezingen over de Franse landstreek Bourgondië in de kapelzaal aan de Oude Vest, 14 en 21 mei. Oegstgeest - Taberna, Julianalaan, fo rumavond politieke partijen, 20 uur. Noordwijk - strandloop korfbalvereni ging Warmond, vuurtoren, 19.30 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst der apotheken in de regio Lei den wordt waargenomen van vr 8 mei tot 15 mei door: Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 123553; apotheek Boehmer. Florijn 19, Win kelhof Leiderdorp, tel. 89440. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. heidscentrum. Berkenkade. Leider dorp, tel.-410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. tel. 4641. Warmond - A. Vriend, De Hooge Wei 203, Sassenheim, tel. 02522-12022. Burgerlijke stand H. i Vliet en M.A.C. Vletter; Jourdain Joachim Abednego, zv. J.A.O. Matahe- lumual en E.Y. Ticoalu; Elisabeth Hen- drika, dv. J. Haasnoot en M.J. Hogewo- ning; Micheal Patrick, zv. G. Star en C. van Hensbergen; Michel, zv. J.A.M. Har- tevelt en H.A. van den Berg; Sandra, dv. J.A.M. Hartevelt en H.A. van den Berg; Michael, zv. K. Jie en A.M.M.C. Boog; Irith, dv. L. Levie en B. Jungman; Ale xander Jeroen, zv. A. Hoorn en M.J. Paauw; Maurits Reindert, zv, F. van Le-, lyveld en A. HiUel van Hertzfeld; Janne- ke Sophia, dv. A.B. Vos en I J. den Haas; Eric, zv. P.M. Korbee en C.B. Sak man; Ronald, zv. R.M.H. Laken en L.A. Jansen; Vanessa Sabine, dv. H.A. Joris-' sen en K.I. van der Meer; Peter, zv. C.J. van Maanen en M.S. Calkhoven; Berti- na, dv. G. Haasnoot en A. Harrison; Femke. dv. W.J.W. Wallaart en J.M. Lamboo; Overleden: S. van Es, (1904) echtg. van W. Schaap; A.H. Beukers. (1923); J. de Ronde. (1900); C. Hakker, (1906); geh. gew. met H.J. Eradus; S. Hamerling, (1888); H. Bouwmeester. (1898); G.M. Hoogervorst, (1920) echtg. van J. Broek hof; P. Martens. (1914), P.A.A.G. Mol, (1939) echt van P A. Verduit; MC. Crombeen, (1886) geh. gew. met W.F.J. Krynen; L. Lageman, (1955); F.K. Kho, (1917); A. Kleinhout, (1927); T. van der Meulen, (1893) geh. gew. met G. van der Spek; J.L. van der Woude, (1940); P.A. Schouls, (1909); C. Provily, (1910); C. Kuilt. (1907); N. Schild. (1911); ZOETERWOUDE - Geboren: Fleur- kens Margreet. Van Rijnswou Richard. Van Bohemen Petrus Johannes Maria. Overleden: Breuker Hendrik. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B V. Hoofdkantoor, Singel 1, 2311 BQ LEIDEN Telefoon: 071-144941 Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Telefoon 071-123143. Abonnementsgelden bij overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement 49.55 Per post f 71,90. Jaarabonnement f 186,70. Per post f 276,10. Losse nummers 10,70. Directie: G. Koopman Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurman» Adjunct-hoofdredacteur: R.D Paauw. Alg. redactiechef: A. van Leeuwen. Plv. Alg. redactiechef: J.M.J. Post. Rubriekchefs: J. Kroon (stad) J.P.M. van der Meer (regio) W. Wirtz, (binnenland) d. Ruygrok- Hooqeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en televi sie. kunet) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Stockholm, en Djakarta. Redactie randgemeenten: 071-890847. D.J. Roeleven. 01715-1403 Warmond R. Hoekstra. 071-762551. Wassenaar W. Olyslagors

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2