Geen hormonenverbod inEG Het vernuft van Ahrend - 2 Eerste windmolen in Zeeland Nederlandse televisie- industrie mist de boot KLM beperkt vluchten op Tel-Aviv nhrcnü Beurs Amsterdam 1 Braks krijgt miriisters van landbouw niet mee ills ass WOENSDAG 13 MEI 1981 Levensverzekeringen In het eerste kwartaal van 1981 is de produktie van nieuwe levens verzekeringen. met inbegrip van pensioenverzekeringen en lij frenten. met ruim 7 percent ge daald in vergelijking met dezelf de periode van het vorige jaar. zo deelt het CBS mee. De totale pro duktie van nieuwe levensverze keringen in ons land bedroeg in het eerste kwartaal van 1981 12,9 miljard gulden tegen 13,9 miljard gulden in de eerste drie maander van 1980. Industrie-produktie In de eerste drie maanden van 1981 was de industriële produktie in ons land drie procent lager dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Dit heeft het ministerie van economische zaken aan de hand van gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek mee gedeeld. Het bescheiden herstel van de industriële produktie. dat optrad in het vierde kwartaal van 1980 en in de eerste twee maan den van 1981 heeft zich in maart niet voortgezet. In die maand was het volume van de produktie in de industrie anderhalf percent lager dan in februari. Defensie-order De Portugese regering zal mogelijk binnenkort bij Hollandse Sig naal in Hengelo een order voor luchtverkeersleidingsappara- tuur ter waarde van ongeveer -zestig miljoen gulden plaatsen. Staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft in Lissabon met de Portugese mi nister van Transport Viana Bap- tista over de order gesproken. De bewindsvrouwe is maandag en dinsdag in Portugal geweest voor een kort werkbezoek. Hollandse Signaal heeft de mid dagpauze voor haar personeel gisteren met een uur vervroegd in verband met een demonstratie tegen de levering van militaire apparatuur aan Argentinië en de opleiding van Argentijnse mili tairen door het Hengelose be- i drijf. De onderneming had hier- 1 toe besloten, omdat er van een massaal protest sprake zou zijn. Fokker Fokker en McDonnell-Douglas, die onlangs hebben besloten samen een nieuw vliegtuig voor circa t 150 passagiers te bouwen, zullen zich gezamenlijk presenteren op - de tweejaarlijkse luchtvaartshow van Le Bourget bij Parijs. De tentoonstelling, die wordt be schouwd als het belangrijkste evenement voor de militaire en j civiele luchtvaart, duurt tien aa- gen vanaf 5 juni. Peulen 8,30 - 13,30, Snijbonen 6.10 - 6,60, Spits kool 1,35 - 1.75, Postelein 1,80 - 2.50, Prei 61 - 96. Rabarber 60 - 75.Spina- iie 95 -1.15. Witlof 3,15 - 4.20. Bloemkool 1x6 2.00 - 2.70, Bloemkool 8 st 2.05- 2,35, Bloemkool 10 st 1.30 - 1.60. Sla 17-66. Bospeen 2.00 - 2.40, Boskroot 1,07 - 1.46, Peterselie 59 - 69. Raapstelen 37 - 43. Ra dijs 42 - 57, Selderij 21 - 62, Paprika kg 1,50- 2,40, st. 43 - 63. Andijvie per kg 0,88; waspeen AI-per kist 26.—32,80; All 14.—26.-; BI 30,- -39,60; Bil 4.70-14.60; Cl 27,50-34,20, CII 7,50-31.10 Aanvoer; 105 ton. Radijs (bos) 18-37; rabarber 62-73; sla (natuur) 38-54; uien per kg 18-32; pe terselie (krul) 46-62; selderij 36-46; bloemkool 10 I 63-83. BURGHSLUIS (ANP) - De NV Provincie Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) heeft gistermid dag een 55 kilowatt wind turbine in bedrijf gesteld op het werkeiland "Neel- tje Jans", in de monding van de Oosterschelde. De windturbine zal energie leveren aan een op het ei land draaiende elektri sche centrale van de Del tadienst van Rijkswater staat. Het is de eerste maal dat in Neder land een Elektriciteits bedrijf een op commerciële basis opge zette windturbine gaat exploite ren. De omstandigheden waar onder elektrieiteitsproduktie plaats heeft zijn op de Neeltje Jans bijzonder gunstig. Rijkswa terstaat wekt op het werkeiland elektriciteit op met behulp van dieselgeneratoren. De windtur bine maakt het mogelijk op de dure dieselbrandstof te bespa ren. waardoor het project sneller rendabel gemaakt kan worden dan bijvoorbeeld bij particuliere toepassing van windenergie het geval zou kunnen zijn. Het doel van het project, dat de nam "Pep 1" (PZEM energie pro ject 1) heeft gekregen, is behalve elektriciteitsproduktie ook het opdoen van praktijkervaring. De theoretische kennis over wind energie in Zeeland is bekend, maar in hoeverre deze in de prak tijk kan worden gebracht met be hulp van een relatief kleine windmolen moet blijken uit praktijkproeven. De met "Pep 1" verkregen ervarin gen zullen onder meer ter be schikking worden gesteld aan de afnemers van de nv PZEM die zelf windmolenaar willen wor den. De achttien meter hoge windmo len kost met installatie meegere kend zo n 180.000 gulden. Hij kan 110 000 kilowatt per jaar le veren bij windsnelheden van vijf meter per seconde. De windener- gieprijs komt bij een levensduur van de molen van circa vijftien jaar ongeveer uit op die van met olie opgewekte stroom. BRUSSEL (ANP) De Nederlandse minister Braks van landbouw heeft in zijn functie van voorzitter van het EG- landbouwraad tot diep in de nacht geprobeerd zijn colle ga's over te halen tot een algemeen verbod om slacht- en pluimvee met hormonen te behandelen. Eerder op de dag was al een besluit genomen om dat voorlopig niet te doen. Braks vond dat resultaat te ma ger en besloot 's avonds het overleg te heropenen. Ook die poging liep op niets uit. GRUBBENVORST(ANP) In het Limburgse Grubbenvorst is de aspergepluk in volle gang. Vernacht wordt dat de oogst tol in de derde week van juni zal voortduren en 5.5 miljoen kilo asperges zal opleveren Driekwart van de oogst gaat nar West-Duitsland. de rest blijft hier voor consumptie en conservering. DEN HAAG (ANP) - Het is onbe grijpelijk dat de televisie-indus trie in Nederland niet inhaakt op Viditel-ontwikkelingen. Bij mas sale produktie hoeft een Viditel- ontvanger niet meer te kosten dan ongeveer tweeduizend gul den en geen vierduizend zoals nu. Naast het feit dat een Vidi- teltoestel te duur is is hij bijna niet te krijgen. De produktie loopt ver achter bij de vraag en dit heeft de start van Viditel be lemmerd. Dat zei gisteren voorzitter Ver voort, van de vereniging var derlandse Videotexinformatiele veranciers tijdens de eerste jaar vergadering in Den Haag. Tij dens deze openbare vergadering heeft de VNVI haar eerste be leidsnota over viditel "de toe komst op zicht, zicht op de toe komst" uitgebracht. Vervoort vond het een slechte zaak dat de fabricage van tv-toestellen in Nederland wordt afgebouwd. terwijl de tv juist veel toekomst mogelijkheden heeft". De jaar lijks vervangingsmarkt in Neder land voor kleurentelevisietoe stellen is 200.000". Positie! vond Vervoort dat Philips detaillisten een subsidie gaat ge ven indien zij zich een demon stratiemodel met Viditel-moge- lijkheden aanschaffen. Momen teel heeft slechts vijf percent van de detaillisten een Viditeltoestel in huis, aldus de heer Vervoort. De ministers konden zich wel ver enigen met een Europees verbod tot het gebruik van hormonen waarvan bekend is dat ze de mens het vlees ziek kunnen ma ken. Van die gevaarlijke stoffen zal een lijst gemaakt worden. Braks vond dit wat magere be sluit kennelijk toch niet onbevre digd. "Alleen deze stap al maakt het de moeite waard dat we hier vandaag bijeen geweest zijn", zo zei hij. De meeste EG-lidstaten waren voor een totaalverbod van het ge bruik van hormonen in de vee houderij. „Met een enkele uit zondering voor natuurlijke hor monen die in de diergeneeskun de worden gebruikt. Maar het Verenigd Koninkrijk, Ierland en België voelden daar niet voor. Belgic wilde wel zover gaan dat het 't gebruik van alle kunstmati ge hormonen wilde verbieden zodat slechts natuurlijke hormo nen zouden zijn toegestaan. Maar Engeland en Ierland wilden daarnaast nog kunstmatige hor monen die niet gevaarlijk zijn blijven gebruiken. In Nederland zal er volgens Braks niets veranderen. In ons land is het toepassen van alle hormonen verboden met uitzondering van enkele natuurlijke die gebruikt worden in de diergeneeskunde. Dat betekent dat de mogelijk heid blijft bestaan dat slachtvee uit andere landen in ons land niet toegestaan wordt. Vorig jaar kende Europa verschei dene hormoonschandalen. Toen bekend werd dat in veel Europe se landen in de veeteelt op grote schaal hormonen gebruikt wer den luidden verscheidene consu mentenorganisaties de noodklok. Ze riepen op tot een kopersstaking (van vooral kalfs vlees) en die werd in Italië, Frankrijk en België zo goed op gevolgd dat de veemeesters gro te stroppen te incasseren kregen. Een algemeen hormoonverbod zou ook handelspolitieke consequen ties gehad hebben. In de Ver enigde Staten b.v. wordt in 80 pet. van de gevallen gebruik ge maakt van groeihormonen en als Amerikaans pluimvee (kalkoe nen) niet meer naar Europa zou mogen komen zou dat de Ameri kanen naar eigen schatting zo'n 1,2 miljard dollar per jaar hebben gekost. 'Middenstand is vergeten" GRONINGEN (GPD) - De zorg van politici voor het midden- en kleinbedrijf is in deze verkie zingstijd ontroerend, maar als het op daden aankomt, geert de politiek niet thuis. Aldus lande lijk voorzitter Wouter Perquin gisteravond op een gewestelijke bijeenkomst in Groningen van het Koninklijk Nederlands On dernemers Verbond (KNOV). Bij het verlies van arbeidsplaatsen gaat alle aandacht naar de grote bedrijven, betoogde hij, terwijl er feitelijk veel meer mensen werken in kleine en middelgrote bedrijven. SCHIPHOL (ANP) - De KLM heeft op aandringen van de Rijksluchtvaart dienst besloten tijdelijk het aantal retourvluchten Amsterdam-Tel Aviv vin vijf naar vier per week te rug te brengen. Dit heeft een woordvoerder van de KLM bekendgemaakt. Het besluit is genomen naaraanloi ding van het optreden van de Is raehsche luchtvaartautoriteiten afgelopen vrijdag. Toen arriveer de op het vliegveld van Tel Aviv een DC-8 van de KLM die de vijf de retourvlucht van die week uit voerde. De Israëlische autoritei ten. die dc KLM slechts vier vluchten per week willen toe staan, vonden dit een schending van het Israëlische luchtruim door de KLM en lieten zowel de aankomende als de vertrekken de passagiers weten dat zij met een niet door Israel toegestane vlucht werden vervoerd De Nederlandse rijksluchtvaart dienst heert inmiddels een fel protest tegend it optreden bij de Israëlische luchtvaartautoritei ten geuit. "Wij willen echter niet dat passa giers op deze wijze betrokken worden bij een juridisch conflict in een nog open luchtvaartpoli- tiek probleem tussen twee over heden. Daarom hebben wij de KLM verzocht voorlopig maar vier retourvluchten per weck uit te voeren. Wij blijven echter na drukkelijk vasthouden aan de de Nederlandse rechten voor een vijfde vlucht", aldus mr R.L.M. Schreurs. directeur van de direc tie luchtvervoersbeleid van de rijksluchtvaartdienst. Deze vijfde vlucht is een van de hoofdpunten in het overleg dat de luchtvaartautoriteiten van beide landen voeren. De eerste gespreksronde, die eind april in Den Haag plaatshad, is zonder resultaat gebleven. Beid? partij en zijn overeengekomen in juni a.s het overleg voort te zetten De RLD heert tijdens deze be sprekingen de toezegging ge daan om de capaciteit van de KLM op de diensten van en naar Israel enigszins te beperken Twee van de vijf retourvluchten werden normaal door de KLM met een Boeing 747 toestel uitge voerd. Daarvoor is nu. in afwach ting van een definitieve oplos sing. de veel kleinere DC-8 in de plaats gekomen ADVERTENTIE VMF-Stork De orderontvangst van VMF-Stork in het eerste kwartaal van dit jaar ligt op hetzelfde niveau als vorig jaar, maar de marges zijn wat verbeterd. Volgens het VMF-be- stuur begint de matige kosten stijging in ons land vergeleken bij de rest van de wereld nu toch langzamerhand door te werken in de verbetering van de Neder landse concurrentiepositie. Het verlies dat VMF in de eerste maanden van dit jaar leed. is minder dan dat in dezelfde perio de vorig jaar. Of het concernt dit jaar uit de rode cijfers zal komen, hangt sterk af van wat er met Stork ketel- en apparatenbouw zal gebeuren. Dit bleek tijdens een toelichting op het vandaag verschenen jaarverslag. Volgens jhr. mr. F. O. J. Sickinghe. voorzitter van de Raad van Be stuur, is de periode van grote herstructureringen bij VMF nu wel achter de rug. Of het resul taat zich nu ook in gunstige rich ting zal ontwikkelen, hangt ook van de conjunctuur af. Het is niet te verwachten dat VMF nu in eens zoveel beter zal gaan draai- en dan de grote concurrenten. Wel, zo zei hij, staan we als con cern klaar voor het aanbreken van een goede periode. Herstructureringskosten vormden één van de oorzaken waardoor VMF het afgelopen jaar nog een fors verlies leed. De operationele resultaten lieten een verlies van een miljoen gulden zien. maar daar bovenop kwam een bedrag van 24,8 miljoen gulden wegens herstructureringskosten en ope rationele resultaten van de in de loop van 1980 beindigde activi teiten. Daarmee kwam het totale verlies op 25,8 miljoen gulden vergeleken met een verlies van 37,3 miljoen in 1979. Nutricia Mede op grond van de tot nu toe dit jaar geboekte resultaten ver wacht Nutricia (kindervoeding, zuivelprodukten. dranken.' snacks) een nettoresultaat over 1981. dat wellicht iets hoger zal zijn dan dat van 1980. Onvoorzie ne omstandigheden voorbehou den zal het nu te hervatten divi dend ook over 1980 tenminste op het huidige niveau gehandhaafd kunnen worden, zo blijkt uit het iaarverslae. De omzet van Nutricia daalde in 1980 van f543,3 min tot f494.2 min. Dc daling is het gevolg van de verkoop van Remia in 1979 en van Luycks in 1980*Na uitscha keling van dit effect is de omzet stijging 9.3 pet, waarvan 6,6 pet volumestijging en 2,7 pet prijs stijging. Het aandeel van het bui tenland in de omzet was 45 pet (vj 41 pet). De nettowinst be droeg f7,9 min tegen een verlies in 1979 van f3,3 min. Voorge steld wordt een dividend van f 1,60 per gewoon aandeel van f 20 nominaal. Over 1978 werd f 1 betaald en over 1979 werd het di vidend gepasseerd. Eind 1980 had Nutricia 2255 mensen in dienst tegen 2520 een jaar eerder. In Nederland liep het aantal per soneelsleden terug met 250 tot 1750 en in het buitenland met 15 tot 505. Ook hier speelde de ver koop van Luycks mede een rol. Hoe ziet ons nieuwe AKD- programma er uit de kantoorstoel van de jaren 80' Het is slechts een onderdeel van de vele vernuftige zaken die wij nu in onze showroom hebben opgesteld. Kom kijken! Stap een dag naar binnen in de toekomst van morgen. Ahrend verwacht u. Vijf dagen vol vernuft van 11 tm IS mei. Steen- i voordelaan 265, Rijswijk I Beufsoverzicht 10 10.10 1235.00 125C rtvrr> 16.50 HU*» WijkenHrr HH 00 148,5 BELEGGINGS- INST1TUTEN KJ-Wr. IS.ÏÏ GOUD EN ZILVER ÏSÏSZ'SUr* BUITENLANDS GELD ïft '1 45.'>0 '55 'Es 43.25 HE 2.63 57*25 S 25 3.82 4.22 AMSTERDAM (ANP) - Dc Am sterdamse effectenbeurs heert vandaag enig koersherstel te zien gegeven Vast in de markt lagen KLM en Heineken en bij de in ternationale aandelen openden Philips, Unilever en Kon Olie hojer. Zwak in de markt lag Bij het begin van dc officiële han del gold voor Philips een koer van 21.70, wat ten opzichte van gistermiddag een winst beteken de van 50 cent. De daling van de winst per aandeel, viel dc beurs mee. Mede door de hogere koersen in Wall Street ging Kon Olie met 60 cent vooruit tot 95,60 en Unilever was een gul den in herstel op 147 In de noteringen van Akzo en Hoogovens kwam vrijwel geen verandering De buitenlands* belangstelling voor KLM had tot lg dat de koers begin beurs 6 aantrok i>p 120,50 "l n haalde 2.40 van het 'an de laatste tijd in op enngsfondsen waren on rd tot wat lager. De koers onale Nederlanden ging cent achteruit tot

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25