Vijf meter bij kerk Leimuiden raast verkeer Kaagse pont "te koop Noordwijk moet appartementen slikken sport in Bodegraven Steeds meer scheuren in muren Raad van State staat snijbranders wel toe Accommodaties voor WOENSDAG 13 MEI 1981 LEIMUIDEN De Gereformeerde kerk in Leimuiden be gint langzaam maar zeker het loodje te leggen tegen het verkeersgeraas. De muren van het ooit degelijk gebouw de godshuis vertonen scheuren, het dak ging zo lekken dat een snelle reparatie - kosten 5500 gulden - nodig was, deuren en ramen moesten gesloten blijven om zich in de kerk verstaanbaar te kunnen maken. Op vijf meter af stand van de kerk denderen dagelijks tienduizenden au to's voorbij. En het wordt nog steeds drukker op het kruispunt waar wegen tesamen komen van Leiden- Hoofddorp, Haarlem-Amsterdam, Alphen-Gouda en Ku- delstaart-Aalsmeer. "Ohs kerkje wordt opgevreten door het verkeer," aldus D. van der Blom, voorzitter van de com missie van beheer van de Gere formeerde kerk voor Leimuiden, Burgerveen, Kudelstaart, Zuider Legmeer, Bilderdam, Vrieze- koop en Rijnsaterwoude. "Ik denk niet dat er een kerk in Ne derland is te vinden, die zo dicht bij een weg ligt. Onlangs hebben we de scheuren vergeleken met foto's die we in 1976 van de scha de aan het pand hadden ge maakt. Je kunt dan zien hoe dc staat van het gebouwtje in vijf jaar tijd verslechterd is." Het was zo'n dertig jaar geleden de Gereformeerde kerk zelf, die de provincie de gelegenheid gaf de wegen en het kruispunt te ver groten. De kerk verkocht de grond aan de provincie en het re sultaat ervan is dat het autover keer steeds dichter langs de kerk kwam te lopen. De provincie wijst voorlopig elke verantwoordelijkheid voor de schade aan het kerkgebouw van de hand. De verkeersoverlast valt volgens de provincie ook wel mee, want de kerkdiensten zijn immers op zondag en dan is het niet zo druk. "Het betekent wel, dat we trouw en rouwdiensten die doorde weeks zijn, in de Hervormde kerk moeten houden. De situatie op het kruispunt laat het niet toe dat er bijvoorbeeld een trouw- stoet kan voorrijden. Bovendien vergeet de provincie dat het toe ristisch verkeer op zondag enorm is toegenomen," aldus Van der Blom. Volgens hem voelt de provincie overigens wel, dat er iets niet in de haak is, an ders zouden ambtenaren niet steeds foto's van het kerkge bouw maken. Geluidshinder Recent contact met de provincie heeft uitgewezen, dat er finan cieel niets van de provincie te verwachten is. Alleen als uit vloeisel van de wet op de ge luidshinder zou er mógelijk iets Het kerkje bij het kruispunt van provinciale wegen wordt bijna verzwolgen door het steeds drukker wordende verkeer. aan de situatie gedaan kunnen worden. Het is buiten kijf, dat bij eventuele geluidsmetingen de meter heel ver in het rode vak zal uitslaan, waarbij de kans groot is dat het apparaat gelijk de prul lenbak in kan als juist een vrachtwagen voorbijraast. In feite lijkt er maar één oplossing en dat is het gebouw verkopen en een nieuwe kerk bouwen. De commissie van beheer heeft al een taxatierapport laten opma ken en er is vorige maand een ge sprek geweest met burgemeester G.J. van der Kroft, onder meer over een lokatie voor een nieuw kerkgebouw. De kosten voor een nieuwe kerk worden begroot op een miljoen gulden, een bedrag dat de gemeenteleden nooit op tafel kunnen krijgen. Er kan wel licht subsidie worden verkregen van de stichting Steun Kerk bouw van de Gereformeerde kerk maar dan is het de vraag of de financiële eindjes aan elkaar te knopen zijn. De gereformeerden zouden het jammer vinden als de huidige plek, waar sedert 1887 wordt ge kerkt, verlaten moet worden. De buitenkant van het gebouw mag er dan gehavend uitzien, binnen ziet het er dankzij een ingrijpen de restauratie piekfijn uit. Het kerkbezoek is goed te noemen: iedere zondagmorgen wonen tussen de 300 en 400 mensen de kerkdienst bij. de avonddienst wordt door circa 150 mensen be zocht. Het kleine kerkje biedt geen ruim te voor jeugdwerk en omdat er in Leimuiden toch al weinig voor de jeugd is, heeft het kerkbe stuur naar een tijdelijke oplos sing gezocht. Achter heV-kerkje zal nu een verplaatsbaar ge bouwtje worden neergezet met een vloeroppervlak van tachtig vierkante meter. De bouwver gunning is aangevraagd. Als de financiën het toelaten wil de Ge reformeerde Kerk in een later stadium nog zo'n gebouwtje plaatsen. De vergunningen moe ten worden verleend door de ge meente Aalsmeer, omdat het om grondgebied van die gemeente gaat. Het kerkje ligt nog in Lei muiden. Het lijkt erop. dat het kerkgebouw van de gereformeerden in Lei muiden z'n langste tijd gehad heeft. "Er zal iets moeten gebeu ren," aldus Van der Blom. "ik hoop dat we op den duur van alle ellende verlost zullen zijn." Fokker breidt uit: burgers praten mee HAARLEMMERMEER - Bur gemeester en wethouders van de gemeente Haarlem mermeer hebben besloten tot de oprichting van een stuur groep om de uitbreidings plannen van de vliegtuigfa briek Fokker op bestuurlijk niveau te begeleiden. Dit heeft een woordvoerster van de gemeente Haarlemmer meer maandagmiddag mee gedeeld. Dc stuurgroep krijgt tot taak de belangen van Fokker, de ge meente Haarlemmermeer, maar ook van dc omwonen den bij de uitbreidingsplan nen van de vliegtuigfabrikant zo goed mogelijk te beharti gen en wil daarbij de contac ten met rijk, provincie en om ringende gemeenten en be- in deze coördineren. De gemeente Haarlemmer meer, waarin Schiphol en de Fokker-fabriek liggen, is bly met Fokker en de werkgele genheid die dit bedrijf biedt. Het college is van mening dat de uitbreidingsplannen van Fokker binnen de gemeente Haarlemmermeer moeten worden gerealiseerd en acht een snelle realisering in het belang van de werkgelegen heid in de Haarlemmermeer en in de directe omgeving. ZWAMMERDAM/DEN HAAG Oud-ijzerhande laar Van Schip mag voor lopig weer met snijbran ders werken op het sloop- terrein aan de Spoorlaan jn Zwammerdam. Zo luidt cle vrij onverwachte uit spraak van de Raad van State, die een week gele den wel het werken met snijbranders verbood op de hoofdvestiging van Van Schip in de Vinken- buurt, midden in het dorp. Volgens staatsraad Veringa zou een verbod op het werken met snijbranders voor zowel het ter rein aan de Spoorlaan als het ter rein in de Vinkenbuurt Van Schip onevenredig veel schade berokkenen in verhouding tot het gevaar dat het werken met snijbranders oplevert. Veringa heeft zich daarmee gevoelig ge toond voor het argument dat Van Schip zijn handel wel kan opdoe ken als het werken met snijbran ders hem geheel wordt verbo den. Het oordeel van Veringa is niette min opmerkelijk, omdat hij met zijn uitspraak door de vingers ziet dat Van Schip niet over de vereiste vergunningen beschikt. "Eigenlijk heeft Veringa, bij wij ze van uitzondering, een voorlo pige vergunning verstrekt aan Van Schip. Dat is zeker niet ge bruikelijk", aldus mr. J.A.W. Suijver, die Van Schip bij zijn rechtsgang naar de Raad van State heeft bijgestaan. Gebruikelijk is, dat de Raad van State in dit soort gevallen geen gehoor geeft aan het schorsings- verzoek, zoals dat door Van Schip was ingediend. Indien die gebruikelijke rechtsgang was ge volgd, was het gemeentelijke verbod op het werken met snij branders in elk geval van kracht gebleven totdat de Kroon zich uitspreekt. Het is immers dc Kroon die moet bepalen of het gemeentelijke verbod al dan niet terecht is uitgevaardigd. De Raad van State kan slechts bepa len of het verbod al dan niet moet gelden tot het moment dat de Kroon uitspraak heeft ge daan. Dank zij de uitspraak van Veringa kan Van Schip zeker nog een jaar voort, aangezien de Kroonuit- spraak nog wel een tijdje op zich zal laten wachten. Als alles mee zit voor Van Schip is de sloperij tegen die tijd al verhuisd naar het industrieterrein Heijmans- wetering en zal de Kroonuit- spraak er niet meer toe doen. Die op handen zijnde verhuizing is één van de aangelegenheden die de kwestie Van Schip zo uitzon derlijk maken, dat de Raad van State een afwijkende uitspraak heeft kunnen doen. Want als de gemeente niet zo lang zou doen over het in orde maken van de hinderwetvergunning voor de toekomstige vestiging aan de Heijmanswetering, was die verhuizing al gepasseerd. Mr. Suijver: "De hinderwetvergun ning is al een jaar geleden aange vraagd. Volgens de nu geldende wet moet de gemeente dan bin nen zeven maanden een vergun ning verstrekken. Die termijn gold een jaar geleden nog niet, maar als dat wel het geval was gewqeest, was ook de verhuizing al rond geweest. Die overweging heeft Veringa zeker mee laten spelen". Nu Van Schip weer mag werken met snijbranders - een vitaal on derdeel van de werkzaamheden omdat grote brokken schroot al leen met behulp van de snijbran der klein te krijgen zijn is de kans op nieuwe branden niet uit gesloten. De situatie is er echter wel veiliger op geworden ten op zichte van de situatie ten tijde van de branden die vorig najaar en afgelopen winter op het ter rein aan dc Spoorlaan ontston den. Die branden, waarbij zich ook ontploffingen voordeden, waren voor de gemeente aanlei ding om een reeks maatregelen te nemen. Een verbod op het werken met snijbranders was er één van. Een verbod op het op slaan van (al dan niet lege) gas flessen een andere. Dit laatste verbod is nog wel van kracht. Ook zijn sinds de laatste brand op last van de gemeente wat an dere veiligheidsmaatregelen ge troffen, zoals het aanbrengen van een telefoonverbinding tussen de vestigingen Spoorlaan en Vin kenbuurt. ALKEMADE (KAAG) - Het Kaagse veer staat "te koop". En daarmee is de redding van deze veelbe sproken oeververbinding in handen komen te lig gen van de eventuele par ticulier die er brood in ziet om de handel over te ne men. Volgens wethouder H.M.L. van Duijkeren is de gemeente Alke made althans "uitgepraat" met de Dorpsraad Kaag over handha ving van het pontje. Dat bete kent vervanging van het veer door een brug, tenzij er een parti culier opstaat als redder in de nood. Weliswaar is de gemeente Haarlemmermeer, die ook een t linke Vinger in de pap heeft, geen voorstander van een brug. maar volgens Van Duijkeren is het ook weer niet zo dat die ge meente medewerking aan een brug zal weigeren Beweringen in die geest acht de wethouder "uit de lucht gegrepen". Eén en ander is deze week meege deeld tijdens een vergadering van de commissie financien door Van Duijkeren. Hij zei dat over leg met het gemeentebestuur van Haarlemmermeer duidelijk heeft gemaakt, dat alle mogelijke alternatieven voor de oeverver binding tussen Kaageiland (Al kemade) en Buitenkaag (Haar lemmermeer) nog bespreekbaar zijn. Van Duijkeren ontkende de Haarlem mermeersc voorkeur voor een pont overigens niet. Wel is die voorkeur volgens hem "achter de rug van Alkemade om" opgedrongen door de Dorpsraad. Duidelijk is in elk geval dat het ge meentebestuur van Alkemade en de Dorpsraad er onderling niet uitkomen. Een dik halfjaar gele den maakte het gemeentebe stuur de Dorpsraad duidelijk dat handhaving van een pontverbin ding alleen mogelijk was als een vanuit de Dorpsraad op te rich ten vereniging of stichting de zaak zou overnemen. De Dorps raad op haar beurt ontwikkelde wel een betaalbaar alternatief, maar stelde zich op het stand punt dat het exploiteren van wel ke oeververbinding dan ook een gemeentelijke zaak is en moet blijven De gemeente, die VU h< t huidige, veel te dure veer af wil, gaat die verantwoordelijkheid niet uit de weg. maar kiest dan wel voor een (tol-)brug. Ook het door de Dorpsraad ontwikkelde alternatief heeft alleen een kans als een vereniging, een stichting of een particulier de handel over neemt Dat alternatief houdt in vervan ging van de huidige door twee man bediende pont door een éénmanspont met aanhaakin- richting Hoewel volgens de Dorpsraad niet.duurder dan een brug. ziet het gemeentebestuur in deze oplossing teveel haken en ogen om er zelf de verant woording voor te nemen Burge meester en wethouders wijzen daarbij op voorwaarden vanuit de arbeidsinspectie en de vak bonden. De gemeente wil niet nog eens haar neus stoten met het Kaagse veer. In het verleden heeft zij al de nodi ge kritiek te verwerken gekregen vanuit de vakbonden over de ar beidsomstandigheden Dat leid de in de loop der jaren tot het aantrekken van steeds meer veerlieden met als gevolg dat de kosten de pan zijn gaan uitrijzen. De Kaagse veerpont: de problemen over de exploitatie lijken vooralsnog onoplosbaar Uitspraak planologen provincie in voordeel gemeente DEN HAAG - NOORD- WIJK - Appartementen- bouw tot op dezelfde hoogte als het voormalige Pallace-hotel in Noord- wijk is stedebouwkundig acceptabel. Dat zegt de Provinciale Planologische Commissie (PPC) in een advies aan het provinciaal bestuur van Zuid-Hol land. zoals deze nu op tafel liggen, voor de PPC aanvaardbaar De leefbaarheidsvereniging Kritisch Noordwijk denkt daar echter heel anders over. Zij heeft een bezwaarschrift ingediend bij de provincie tegen het bestem mingsplan Noord boulevard, waarin appartementenbouw op grote schaal wordt mogelijk ge maakt. Morgen mag de leefbaarheidsver eniging haar zegje doen voor een provinciale commissie, die daar na zal beslissen of het bestem mingsplan voldoet aan de eisen Kritisch Noordwijk zegt dat ap partementenbouw overbodig is omdat er honderden van derge lijke woningen in Noordwijk leegstaan. Kritisch Noordwijk vindt dit mede uit toeristisch oogpunt onaanvaardbaar. "Uit het verleden is gebleken dat met behulp van een juridisch handigheidje (toepassing art 19) de hand wordt gelicht met de be stemming van de benedenver diepingen voor horeca, toerisme en recreatie. Door ongezelligheid en hoge prijzen is een aanvaard bare gevarieerde toeristische be stemming niet mogelijk". B en W van de badplaats menen dat de mogelijkheid om apparte menten te bouwen niet ter dis cussie staat "Het geldende be stemmingsplan uit 1970 en 1974 voorziet daarin Het gaat hier echter om de vraag of de bouw- mogelijkheid voor apartemen- ten. waar nog geen vergunning voor is verleend, moet worden weggenomen". B en W van Noordwijk vinden van niet. "Uitsluitend horeca zou tot monocultuur leiden, terwijl be perking van appartementen- bouw geen positieve invloed zal hebben op de realisatie van de badplaatsfunctie Het plan biedt nu alle mogelijkheden voor ver dere ontplooiing van de bad plaats. omdat op de begane grond een aantal gevarieerde be stemmingen is toegelaten." De PPC. die de provincie advies uitbrengt, zegt tenslotte dat de inzet van de vereniging Kritisch Noordwijk overeenkomt met de plannen om van dc kustplaats een aantrekkelijk geheel te ma ken, zodat het toerisme wordt ge stimuleerd. "Het huidige plan heeft alle moge lijkheden in zich om in de ge wenste badplaatsfunctie te voor zien" De PPC vindt dan ook dat de bezwaren van Kritisch Noord wijk geen aanleiding geven goedkeuring aan het plan te ont houden. BODEGRAVEN - Sportminnend Bodegraven kan opgelucht ademha len. Voetbalvereniging Rohda '76 en de tennisvereniging Botesa kra gen de door hen gewenste accommodaties Hiertoe besloot gisteravond de gemeenteraad van Bodegraven. De Bode- graafse sportverenigingen krijgen wel een drastische huurverhoging op hun bord voor de gemeentelijke terreinen. Dit in het kader van de door het college van B en W uitgebrachte voorjaarsnota De besteding dit jaar van de reserve van ruim vier mihoen gaat niet alleen op aan dc accommodaties van Rohda "76 en Botesa Door dc gemeente raad werd tevens gesloten om de vernieuwing van de Oude Markt dit jaar uit te voeren. J.A. Karssen (CDA) pleitte voor een spoedige aanpak van de uitbreiding van de begraafplaats en dc riolering van Nieuwer brug. Voorlopig is echter hiervoor nog geen geld Het geld dat komt uit de forse huurverhoging van de gemeentelijke sporttereinen en zalen zou volgens het college van B en W moeten worden aangewend aan andere sport- en culturele voorzieningen Dc gewenste verkeerslichten installatie op de kruising Cortenhoevc/Goudscweg en de doortrekking van dc Boesemsingel naar de Goudseweg gaan voorlopig niet door

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23