Mitsubishi nu verkochte Jap Gesprek over de HTM Visserijbesluit niet vóór juli Autohandel nog in het slop Minister wil bonden benaderen over staking Vliegeractie stoort vliegverkeer danig Panorama wint van Volksunie WOENSDAG 13 MEI 1981 PAGINA 19 De cijfers van het eerste kwartaal wijzen het uit: de autohandel zit nog steeds in het slop. Natuurlijk, een vergelijking met dezelfde periode uit 1980 gaat niet helemaal op. Zoals gemeld bracht toen de verho ging van het tarief van de bij zondere verbruiksbelasting een fiks aantal voor 31 de cember 1979 verkochte auto's in het eerste kwartaal op het kenteken. Dat vertroebelt een vergelij king met dit jaar. Maar des ondanks, dat alléén kan de te ruggang van ruim zeventien procent (van 161.561 naar 133.396 auto's) niet verklaren. Het is duidelijk dat het nog steeds beroerd gaat in de au tobranche: het vertrouwen in de (economische) toekomst is weg en het autorijden wordt te duur. Dat brengt als vanzelf een ver scherpte concurrentie met zich mee. In het autowereldje worden de cijfers van de RAI thans met meer dan normale belangstelling afgewacht. Hoe staan we ervoor? Hoe heeft de concurrentie zich ge houden? Gaat de Japanse groei nog steeds verder? Maar wat er ook gebeurt: Gene ral Motors blijft onveranderd de "hitlijst" aanvoeren. Toch had het merk een teruggang van 26.820 naar 19.454 auto's te incasseren. Maar dat bete kende wel 14.6 procent van dc totale markt en dat is voor elk ander merk een onbereik baar percentage. Geen van hen haalde de tien. Volkswagen kondigde heel trots aan dat met 9.7 procent (12.960 wagens) de tweede plaats was bereikt. Maar vo- Dit is de nieuwe Datsun Laurel die kortgeleden werd geïntrodu ceerd. De Laurel is leverbaar met een diesel of benzinemotor. De Laurel 2400 met handschakeling kost bijna dertig mille. Met auto maat kost hij twee mille meer. De prijs van de 2800 diesel (5 ver snellingen) is vastgesteld op 33.650 gulden. Vervolgens vindt men op de ranglijst: 3.Ford 8.9 - 11.879 (17.078) 4.Renault 8.2 - 10.904 (15.890) En daarmee ben ik bij de opval lendste cijfers beland, want het door Hart Nibbrig en Greeve in Sassenheim geïm porteerde merk is erin ge slaagd in amper vijf jaar tijd het grootste Japanse merk te worden. Het heeft gevestigde grootheden als Toyota en Datsun stevig achter zich ge laten. Nu zal moeten blijken of de door H.N.G.-directeur Karl gehoopte stabilisering kan worden bereikt. Overigens toont het totale Ja panse aandeel op de Neder landse markt langzamerhand inderdaad een stabiliserend beeld. De stijging van de koers van de yen zal daaraan wel niet vreemd zijn. Het prijsverschil met de Westeu- ropese merken is daardoor heel wat kleiner geworden. Tenslotte de verkoopcijfers van de overige merken in het eer ste kwartaal (in alfabetische volgorde): De overige merken scoorden (in alfabetische volgorde): Alfa Romeo 1399 (1663) Am. Motors 27 (45) BMW 3725 (4452) Chrysler V.S. 14 (36) Citroën 6522 (7730) Dacia 4 (12) Daihatsu 718 (703) Datsun 6840 (6428) Fiat 5619 (6438) F.S.O. 33 (76) Honda 7180 (8635) Hvundai 826 (432) Lada 1371 (1860) Ley land 1848 (3025) Mazda 6911 (5594) Mercedes 2839 (3584) Peugeot 5395 (8942) Polski Fiat 24 (67) Porsche 68 (126) Saab 1072 (9901 Skoda 96 (196) Subaru 425 (202) Suzuki 645 (69) Talbot 4608 (4924) Toyota 7014 (8556) Volvo 5066 (7072) Zastava 114 (189) Mitsubishi heeft de vijfde plaats op de Nederlandse ranglijst voornamelijk te danken aan de gelukki ge modellen-politiek. En de steeds weer verras send snelle wijze waarop de fabriek in Japan antwoord wist te geven op wensen onder andere uit West-Europa. Meermalen heb ik bij de Sassen- heimse importeur verbazing geproefd over de snelheid waarmee gevraagde verbeteringen wer den doorgevoerd. Maar de tijd waarin Japanners vooral bewonde ring oogstten voor de knappe manier waarop zij andermans vindingen wisten te kopiëren is ruim voorbij. Zij komen nu zelf met opvallende ontwik kelingen op de proppen. Bij Mitsubishi denk ik bijvoorbeeld aan de balansassen (om rust in de motor te bereiken) en de imponerende turbo-die- koop brok 'speelgoed'' De liefhebbers can zo'n stuk sportief geweld zullen er ruim 37 mille voor moeten neertellen. Maar het is een grandioos stuk techniek verpakt in een redelijk r.. ettig comfortabele middenklasser (de Lancer dust Onder de njtotorkap vindt men een tweeliter motor (met balansasseni voorzien van turbo-oplading en een nieuwe elektronisch geregelde inspuiting door Mitsubishi zelf ontwikkeld up basis van pa tenten van Bosch. Dat alles bij elkaar betekent een vermogen van maar liefst 170 DIN-pk e»i dal is bij zo'n karretje goed voor een topsnelheid can 200 kilometer per uur naast een acceleratie van 0 tot 100 kilometer in 7.7 seconden. Remmen, vering en onderstel zijn natuurlijk aan dif geweld aangepast. Het is te hopen dat de stuurmanskunst van de man of vrouw achter het stuur eenzelfde niveau zal halen Anders valt zoiets onder de categorie "gevaarlijk speelgoed In de moeilijkste dagen van Talbot - kort na de pijnlijke scheiding met Chrysler en de moeizame naamsverandering voorspelde een van de di rectieleden dat het merk snel uit het dal zou terugkeren. Onder meer door het uitbren gen van nieuwe modellen. Het speet hem toen bijzonder dat het kleine model nog een tijdje op zich zou moeten la ten wachten. Op korte ter mijn kon men zo'n introduc tie niet realiseren. Het ziet er nu naar uit dat de nieuwe kleine Talbot tegen het einde van dit jaar zal verschijnen. Het wordt een wagentje net als de Citroën Visa - op basis van de Peugeot 104 "Maar het krijgt wel een heel eigen Talbot-smoeltje", verzekerde mij public relations officer Maarten Blietz. c was in het Schiedamse Tal bot-hoofdkwartier om een Tagora voor een tijdje testen op te halen. Want wat Talbot in het klein niet kon waarma ken lukte wel in het groot: grote model van Talbot is inmiddels al in de showrooms verschenen. Deze Talbot Tagora wordt in vier uitvoeringen gemaakt. De GL en de GLS hebben beide een 2,2 liter motor van 115 DIN-pk die goed is voor "^een topsnelheid van zo'n dik ke 170 kilometer per uur. De overige twee 1 DT met een diesel-turbo mo tor en de SX met een 2,6 liter benzinemotor - komen pas later naar ons land. Met die zescilinder motor is de Tago ra SX de krachtigste in Frankrijk geproduceerde au to. Natuurlijk heeft Talbot tevoren grondig onderzocht bij wie zo'n grote auto kan worden gesleten. Want de "goed koopste" Tagora kost nog al tijd op enkele dubbeltjes na dertig mille. En de GLS die ik reed kost alweer bijna 34 mille. Goed. dat is dan wel mét een vijf-versnellingsbak (de vijf als overdrive), mét een cen trale vergrendeling, mét ve lours bekleding, mét zonwe rend glas (extraatje), mét elektrisch paneeltje om alle controlelampjes te controle ren en nog andere leuke lu xes, maar er moet wel een ka pitaal bedrag voor worden neergeteld. De Tagora kan men wat dat betreft tot de topklasse rekenen. En daarin wordt volgens het onderzoek van Talbot gere den door een man of vrouw van gemiddeld 44 jaar, die per jaar zo'n 10.000 kilometer rijdt en ook ook flink meer verdient dan de "gewone" automobilist. Zulke mannen en vrouwen hebben (veel) geld over voor de overdaad aan ruimte, luxe en comfort die wagens als deze Tagora hebben te bieden. Maar het moet worden gezegd ze komen in deze Tagora wel aan hun trekken. Het is een fraaie royale wagen van iets meer dan 460 centimeter lengte met van binnen ruimte genoeg voor vijf personen en hun bagage. Door de aflopen de vorm van het stijlvolle dashboard suggereert men in het interieur nog meer ruimte dan in feite aanwezig is. Men zou kunnen constateren dat deze Tagora er erg klas siek uitziet. Hier en daar heb ik inderdaad al het verwijt van gebrek aan originaliteit gelezen. Ik vraag me af of zoiets terecht is. In de eerste plaats is zo'n vormgeving al tijd een kwestie van smaak. Bovendien vraag ik mij af of de groep automobilisten waar Talbot met deze wagen op mikt wel zo is gebrand op vindingrijkheid en dergelijke waar het de vormgeving be treft. Wat zy in eerste instantie willen is goede wegligging, gemak kelijke besturing - zowel in de stad als op de snelwegen - een soepele en toch pittige motor en voor alles een fiks portie luxe en comfort. Ze krijgen wat ze willen met deze Tagora. Het is een onder alle omstandigheden gemak kelijk hanteerbare bak met een opvallende koersvast heid en een machtig rustige maar als het moet toch felle krachtbron. Een auto met veel glas, smaakvol ingericht en keurig afgewerkt. Goed zittende stoelen en een lek ker luie bank achterin. Men is echter geneigd zich af te vragen of zulke zware wa gens (1230 kilo) in deze tijd van energieschaarste en daar mee gepaard gaande hoge brandstofkosten nog wel ver antwoord is. Immers, een im ponerend gewicht wordt vaak synoniem geacht met een imponerend verbruik. Maar ook dat viel mij mee. De fabriek geeft op dat bij een constante snelheid van 90 ki lometer per uur eén op veer tien kan worden gehaald, maar ik heb al meer betoogd dat dit een louter theoreti sche benadering is. Niemand kan in de dagelijkse praktijk op de weg voortdurend 90 ki lometer draaien. Maar men kan bijvoorbeeld op de snelweg wel een keus ma ken tussen het zich houden aan de maximumsnelheid Van 100 kilometer of /irh te voegen bij het omvangrijke leger van automobilisten dat die wetgeving aan de laars lapt Ik kan u verzekeren dat het ver schil niet alleen via een be keuring in de portemonnee is te merken. Op de top van hun kunnen zijn wagens als deze Tagora echte drinkebroers. Dan~gaan ze niet opzij voor een verbruik van om en nabij de één op zes of nog beroer der Terwijl ik (toegegeven, inderdaad rustig rijdend) een verbruik van een op tien heb gehaald. Maar dat vraagt be heersing Zeker bij een zo comfortabele limousine waarin men de snelheid niet voelt maar alleen op de snel heidsmeter kan zien DEN HAAG (GPD) - Minister Tuijnman (verkeer en water staat) voelt voor een gesprek met LEEUWARDEN (ANP) - Een vliegeractie van de commissie geluidshinder uit dc dorpen rondom de vliegbasis Leeuwar den heeft gisteren het avond- vliegprogramma van die basis grondig in de war gestuurd. Vier F-16-vliegtuigen, die bij het begin van de actie al in de lucht waren, moesten later op de avond naar Volkel uitwijken. Drie andere vliegtuigen, die ook aan het avondvliegprogramma zouden deelnemen, moesten aan de grond blijven Aan de actie, die van tevoren door de geluidshindercommissie bij de vliegbasisopleiding was aan gekondigd. werd door ruim 180 mensen deelgenomen. Van hen lieten 150 hun vliegers op bij de de vervoersbonden om een uit weg te vinden voor de staking bij de HTM, maar zal dan eerst over- kop van de startbaan bij Mars- sum. Bij Jelsum, dat aan de an dere kant in het verlengde van dc startbaan ligt, werd door ruim 30 dorpelingen vliegers opgelaten Met de actie wilden de dorpelingen protesteren tegen de dreigende afbraak van 124 woningen in Marssum en Jelsum als gevolg van een wijziging in de lucht vaartwet. Deze woningen liggen in het gebied met een geluidsbe lasting van 65 kosteneenheden en meer, normaal gesproken mo gen woningen hier niet aan wor den blootgesteld. De commissie vindt dat de geluidsoverlast aan de bron, dus op de basis zelf, be streden moet worden, onder an dere door de aanleg van een nieuwe noord-zuid-baan leggen met zijn collega's Albeda (socile zaken) en Wiegel (binnen landse zaken). Tuijnman deelde dit gisteren mee na afloop van een commissievergadering in de Tweede Kamer, waar hij niet was ingegaan op suggesties van Van Zeil (CDA) en mevrouw Lam- bers (D'66) op korte termijn een gesprek te voeren met alle be trokken partijen. Intussen blijft het kabinet op het standpunt staan dat het rijdende, nu stakende HTM-personeel geen ongemakkentoeslag van zes procent zal krijgen Tuijn man weet zich in deze opvatting krachtig gesteund door minister Albeda. die verhinderd was in de commissievergadering zelf aan wezig te zijn. ..Nadat Albeda had gehoord wat ik zondag over de radio had gezegd, heeft hij me maandagmorgen direct gebeld en me op het hart gedrukt dat ik nu ook beslist op deze lijn moet blijven zitten", deelde Tuijnman mee. Toegeven aan de eisen van de HTM'ers is volgens Tuijnman volstrekt ondenkbaar. „Het is niet te rijmen met het overheids beleid van dit moment en het is ook niet te rijmen met ons hele terughoudende beleid inzake het stads- en streekvervoer" Eerder had Tuijnman tegenover de com missie verklaard dat toegeven aan de HTM-cisen een extra uit gave van 50 tot 60 miljoen gulden zou betekenen. De bewindsman wist nog niet dat hij met zijn standpunt in feite aan de Haagse gemeenteraad voorbijgaat. Deze besloot maan dagavond de HTM'ers bij wijze van voorschot 68 gulden uit te betalen over mei, zoals ook al over maart en april was toege kend. Het zal er voor Tuijnman op neerkomen dat de HTM'ers die bedragen moeten terugbeta len. omdat het rijk ze niet zou vergoeden. Tuijnman wees er daarbij op dat het rijk al sinds 1974 alle vervoer- stekorten voor zijn rekening neemt. Voorwaarde daarbij is dat de gemeenten zelf voor openbaar vervoer geen cent meer op de be groting zetten Mede daardoor is Tuijnman. echter alleen wat de HTM betreft, partij in het con flict (Wiegel voor het personeel van de acht andere gemeentelij ke vervoersbedrijven omdat zij ambtenaren zijn). Bij de her waardering van de HTM-salaris- scn is, aldus Tuijnman. uitdruk kelijk gesteld dat bij de overgang van schaal 18 naar 32 de onge makkentoeslag zou vervallen Desondanks verlangt die salarië ring een extra uitgave van 5.5 miljoen gulden. HAARLEM (GPD) - Een jour- nalist van Panorama heeft niet onrechtmatig gehandeld door zich onder een valse naam aan te melden als lid van de Nederlandse Volks Unie (NVU) en vervolgens zijn bevindingen te publice ren in het weekblad van 27 maart van dit jaar. Het artikel bevestigt slechts het beeld, dat van de NVU bekend was en bood als zodanig niets nieuws. Nu de NVU zich heeft voorgenomen om deel te nemen aan de verkiezin gen van leden voor de Twee de Kamer, dient het artikel het algemeen belang Gelet op deze omstandigheden hoeft Panorama in dit geval niet tot een rectificatie over te gaan en was de handelwij ze van de journalist geoor loofd Zo luidde gisteren de uitspraak van de Haarlemse rechtbank president mr H van den Haak m het kort geding dat de Stichting tot Steun MB en Toezicht op de NVU tegen het weekblad had aangespan nen. De stichting eiste daarin vorige week maandag een rectificatie van het gewraakte artikel. Het artikel zou op ..oneerlijke en slinkse" wgze tot stand zyn gekomen en voorts onjuistheden en aan toonbare leugens bevatten BRUSSEL (ANP) - Het is vrijwel zeker dat er geen Europees visse rijbeleid meer tot stand komt on der het voorzitterschap van de Nederlandse minister van land bouw, ïr. Gerrit Braks. De Neder landse bewindsman is tot 1 juli voorzitter van de Europese land bouw- en visserijraden Gisteren toonde hij zich in Brussel niet optimistisch toen hem gevraagd werd of hij nog een visserijbeleid kon maken voor hij de voorzit terhamer overgeeft aan zijn Brit se collega Een visserijbeleid waarover al ja ren gedebatteerd wordt is steeds stukgelopen op voornamelgk Frans Britse tegenstellingen Frankrijk is een van de "sleutel landen" bij het maken van een Europese vissenjpolitiek. Nu de nieuwe Franse president. Fran cois Mitterrand, besloten heeft parlementsverkiezingen uit te schrijven die eind juni worden gehouden lijkt de kans verkeken dat er voor 1 juli nog een visserg- besluit valt De laatste Europese visserijraad werd op 10 maart in Brussel ge houden. Daar werd voor de zo veelste maal geen resultaat ge boekt. De zaak werd toen verder op z'n beloop gelaten omdat men besefte dat Frankrijk niet meer zou "bewegen"' tot de presidents verkiezingen daar goed en wel achter dc rug zouden zijn Dc af- Loonmatiging slaat aan hij helft bevolking HILVERSUM (GPD) - OnRe- veer de helft van de Neder landse bevolking blijkt be reid te zijn in inkomen achteruit te gaan om de werk gelegenheid te verbeteren. Bijna een derde is daar tegen. Dit blijkt uit ten enquête 'in hei NCRV actualiteitenpro gramma heeft laten uitvoe ren Gisteravond heeft de NCRV enkele resultaten be kend gemaakt De onderzoekers hebben ge vraagd of men bereid was een gedeelte van het salaris in te leveren om anderen aan werk te helpen. Daarop antwoord de 49 procent met ja en 30 procent met nee Een vraag die daarmee verband houdt maar specifieker geformu leerd. is of men bereid is n procent van het inkomen af te staan voor een werkgcle- genheidsfonds Daarop ant woorddc 36 procent ja en 34 procent nee

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19