„Tussen praten en doen ligt een heel stuk" Interview Winstdaling Holland-Amerika-Lijn Corrie Wertheim (76) - verdacht van op verzoek doden weduwe - heeft huisarrest Klein budget grote keuze Wuustwezel verlost van vrachtverkeer WOENSDAG 13 MEI 1981 PAGINA 17 Door Pieter v.d. Vliet De 76-jarige Corrie Wertheim- Elink Schuurman heeft na vier dagen in de Bijlmerba jes te hebben gezeten, huis arrest gekregen. Ze wordt er van verdacht op 17 april een 67-jarige weduwe in Capelle aan de IJssel op haar ver zoek te hebben gedood. Ze had de vrouw, het leven moe na vele pijnlijke opera ties, een dodelijke dosis slaaptabletten toegediend. De nabestaanden hadden volgens haar positief gerea geerd op deze 'zachte dood'. De vroegere predikante me vrouw Wertheim is mede oprichtster van de Neder landse vereniging voor vrij willige euthanasie. Tot voor kort leidde ze een euthana- sie-werkgroep in haar woon plaats Dordrecht. Ze wil de stichting Decisorium op richten, die een deskundige en liefdevolle hulp bij zelf doding beoogt. De Rotterdamse officier van justitie mr. H. A. van Brum- men vindt dat er in het licht ste geval sprake is van le vensberoving op verzoek. Hij overweegt nog of hij me vrouw Wertheim moord ten laste zal leggen. van euthanasie kan volgens de officier niet worden ge sproken omdat er geen spra ke is van het stoppen van middelen die het leven in de stervensfase rekken. Ook was er geen sprake van on draaglijk lijden, althans in lichamelijk opzicht, meent hij. Van hulp bij zelfdoding kan volgens de officier evenmin worden gesproken. In dat geval moet de betrokkene zelf de laatste beslissende handeling verrichten. Mevrouw Wertheim heeft de weduwe zelf de vla met der tig verpulverde slaaptablet ten gevoerd. En daarna haar hand vastgehouden tot ze niet meer ademde. „Om haar het gevoel te geven dat ze niet in de steek werd gela ten", zegt mevrouw Wer theim. Nu ze justitie heeft moeten be loven haar daadwerkelijke hulpverlening bij zelfdoding te staken verhevigt ze haar strijd voor een schoon mi lieu en tegen de kernwa pens. Onze verslaggever Pieter van de Vliet zocht haar op in haar flat in Dordt, een druk bezochte 'gevangenis'. „Ik had al veel ziekte en ellende in het eigen gezin meegemaakt toen de Eerste Wereldoorlog uitbrak. We woonden in Hoek van Holland. Als de wind onze kant op was kon je de kanonnen aan de IJzer horen bulderen. Ik droomde 's nachts van grote troepen marcherende soldaten, bij een heel donkere lucht". „Wie naar het zwaard grijpt zal door het zwaard vergaan. Veroordeelt Jezus hiermee de krijgsdienst? „Ja", zei. ik spontaan op catechisatie. „Nee", klonk het koel terug. Ik was twaalf jaar. Jezus als provo, als pacifist was onbe staanbaar in die dagen. Ik ben daarna niet meer naar ca techisatie gegaan". „Ik ben toch nog theologie gaan studeren. Een soort sur rogaat, want ik was niet intel-' ligent genoeg voor een medi sche studie, lichamelijk ook niet sterk genoeg. Ik dacht: misschien kan ik ook zo hel pen. Zieke mensen. Mensen met verdriet". „Een te groot idealisme en te weinig realiteitsbesef. Het heeft lang geduurd voordat ik mijn eigen onvolkomenhe den leerde kennen, er mee leerde leven vooral. Het duurde een tijd voordat ik be sefte hoe leeg, hoe verleu- gend voor mij de termen On ze Vader en Hemel waren. De meeste gemeenteleden kwa men niet verder dan God op de gouden troon. Ik slaagde er niet in samen met hen dieper te komen. Toen ik het Onze Vader niet meer uit mijn mond kon krijgen, ben ik gestopt". Sommige beelden zijn als foto's die niet vergelen. „Ik herinner me van vlak voor de oorlog, _.gens in Fries land, de koude bedeling van de heren diakenen. Een we duwe kreeg van de boerinnen afgedragen kleertjes voor haar vier kinderen. Van de diakenen kreeg ze bonnetjes voor turf. Op een dag sprak het college van diakenen haar ernstig toe. Er zou een eind komen aan die turfbon- nen als ze niet zorgde dat haar kinderen er wat minder mooi uitzagen. Dat zij er in slaagde die afgedragen kle ren zo fraai te verstellen wek te woede op. De kinderen van e^i werkvrouw hoorden er niet net zo uit te zien als de kinderen van de boerinnen. Dat was hovaardij in een we reld waarin het standsver schil tot norm was verhe ven". „In die dagen hield ik me in Friesland bezig met het op richten van vrijzinnig her vormde vrouwenverenigin gen. Na kilometers lopen over bolle smalle, altijd win derige wegen (ik heb astma en kan met mijn vergroeide longen niet fietsen) kwam ik wat koortsig die zaal met vrouwen binnen. Misschien kwam het wel door de koorts dat ik het zo goed zag. In ie der geval gilde ik het uit van de lach. De boerinnen met het haar in een keurig model. En de arbeidersvrouwen het haar stijf achterover in een knoetje". „Wat ze elkaar in de kerk aan doen, daar heb je geen idee van. Een gezin. Eén van de tweeling verpletterd in het verkeer. De moeder, gek van leed, doet niets meer, wil lie ver ook dood. De vader is noodgedwongen daardoor ook zondag bezig in de moes tuin. Kerkeraadsleden die zeggen: „Als jij doorgaat met zondags te werken zal God ook jouw tweede kind afne men". Vind je het vreemd dat mensen zich van de kerk af keren?" „In de Tweede Wereldoorlog zat ik in Amersfoort. Aan en kele leden van mijn vrijzin nig hervormde gemeente, van wie ik wist dat ze NSB'ers waren, heb ik een brief geschreven waarin ik hun vroeg van hun positie ge bruik te maken om hun jood se landgenoten te doen ont zien. Die brief hebben ze doorgespeeld naar de Sicher- heitsdienst (SD). Ik denk dat ik niet slim en snel genoeg ben voor zulke dingen. Ik had een jood in huis, maar ik had verzuimd te vragen waar heen hij moest als hij onver hoeds moest vlucvten. Dat was al gauw het geval. Een politieman belde bij mij aan, vroeg of ik onderduikers had. Ik zei: „Ja. Geef me een paar minuten om hem te waar schuwen zodat hij nog een kans heeft om weg te ko men". Die politieman schrok zich wild. „Dat wil ik hele maal niet weten dat u dat te gen mij heeft gezegd", zei hij. Ik zie die joodse man nog weggaan. Waar moest hij heen? Die man heb ik de dood tegemoet gestuurd". Mevrouw Wertheim heeft nooit een medaille gehad. „Ik ben niet iemand voor me dailles. Hier en Nu van de NCRV heeft afgelopen ko ninginnedag een interview met mij uitgezonden over hoe ik denk over hulp bij zelf doding. Toen heb ik toch zo'n leuke reactie gehad van mijn zwager, prof. W. F. Wertheim (vroeger hoogleraar aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, bekend Chi na- en Indonesië-kenner). Mijn zwager zei: „Je bent ere- ADVERTENTIE) Ico Athibu bewijst u graag dat de keuken van uw keuze niet duurder hoeft te zijn dan uw beurs toelaat. In onze showrooms staat de keuken die niet alleen past in uw interieur, maar vooral ook in uw budget. Smaakvolle en funktionele keukens- overzichtelijk opgesteld. Kompleet met inbouwapparatuur en tegels voor vloer en wand, Loopt u vrijblijvend binnen en kijkt u rustig rond, onze adviseurs staan u graag ter zijde. Showrooms geopend: dinsdag t/m vrijdag 9 - 5 uur, donderdagavond 7 - 9 uur, zatertiug 9.30 - 1.30 uur of na iO0 Cïtt afspraak ook 's avonds. ICO ATHIBU Hoge Rijndijk 25, 2313 KG Leiden Tel. 071 -1 11741 lid geworden van ons eigen zooitje ongeregeld. Hij be doelde zijn kindereri, alle maal kopstukken hoor. 'En dat erelidmaatschap van ons is meer waard dan een ko ninklijke onderscheiding'. Weet je wat hij een onder scheiding vindt? Dat de stu denten bij zijn afscheid als hoogleraar een enorme rode vlag ontrolden. En zo denk ik er ook over". Terug naar de tijd van haar twijfel. „Toen ik tot de ontdekking kwam dat ik Onze Vader niet meer kon uitspreken ben ik wat anders gaan doen. Op de huishoudschool van mejuf frouw Mesdag in Den Haag ben ik in 1958 les gaan geven in bijbelkennis, wat ik heb uitgebreid tot de wereldgods diensten en nog later tot le vensvragen en maatschappe lijk inzicht. Alles ging daar in de sfeer van het gezin dat hei lig is (zo ben ik gelukkig niet opgevoed; ik ben pas op mijn 65e getrouwd met mijn even oude man die ik nog van het gymnasium ken toen we bei den zeventien waren). Geluk was op die school synoniem voor het stralende bruidje en echt tafelzilver. Seksualiteit hoorde daar in het geheel niet bij. Ik mocht dan wel les ge ven in levensvragen, maar ik had strikte opdracht te zwij gen over seksualiteit. Dat ta boe heb ik op die school daar doorbroken. Dat was toen de kranten volstonden over aan vallen op vrijende homofie len in het Haagse Bos. Dat werd een mooi gesprek. Een meisje vertelde dat haar va der een homoseksuele vriend had gehad. Die vriend had in vreselijke eenzaamheid een eind aan zijn leven gemaakt". „Mijn moeder, bij wie ik weer ging wonen toen ik les gaf, begreep zulke dingen. Ze was een heel geëmancipeerde vrouw. Ze vond dat vrouwen er niet alleen waren om te trouwen. Daarom heeft ze me nooit in de sfeer van kerk en gezin opgevoed. Ze heeft me alle ruimte gelaten dingen zelf te zoeken, te onderzoe ken". „Moeder heeft het niet gemak kelijk gehad. Toen haar jong ste zoon in de Tweede We reldoorlog in krijgsgevangen schap omkwam kreeg ze acu te astma. Een dochter stierf aan kanker". „Ze heeft te lang geleefd, moe der. Ik denk wel eens dat ze haar leven heeft willen rek ken voor mij, omdat ze zich voor mij verantwoordelijk voelde, om mij niet in de steek te laten. Aan het eind, toen ze eigenlijk niet verder kon, waren er momenten dat haar bewustzijn zakte. Op eens zei ze in een gesprek van niveau iets dat kant noch wal raakte. Dan viel er een dood se stilte waarop iedereen zich haastte het gesprek te hervat ten. Moeder besefte dat. En dat deed haar ongelooflijk pijn. Ze besefte dat ze op weg was dement te worden". „Op een dag zat ze voorover in haar stoel en haar kin beefde. „Ik kan niet meer", zei ze. Ie mand die zo sterk is en dat zegt, kan ook echt niet meer. „Wilt u liever sterven", vroeg ik. „Ja", zei ze. „Dan zullen we zorgen dat het mogelijk wordt, mamaatje". „Ik heb toen een telegram ge zonden naar de toenmalige minister van justitie Polak waarin ik hem vroeg het arti kel in het wetboek van straf recht dat euthanasie straf baar stelt in het geval van mijn moder buiten werking te stellen. Ze dachten ver moedelijk dat ik gek was ge worden want ik kreeg kort daarop bezoek van een psy chiater van de Haagse GG en GD en van een brigadier van politie. Die psychiater was een autoritaire man die ik snel uitschakelde. Maar de politieman was aardig. Ik gaf hem 'De grote zaal' van Jo hanna van Velde mee. een boek over mensen die in een verpleegtehuis wachten op hun dood, mensonwaardig, zonder zelfbeschikkings recht. Moeder was spook- bang dat dit haar lot zou zijn". „Een tevergeefs beroep heb ik op op prof. V.d. Berg gedaan mijn moeder uit haar lijden te helpen. Hij had immers het boek 'Medische macht en ethiek' geschreven. Over: en dan komt de dokter met een spuit en dan is het verhaaltje uit.... Maar er is nu eenmaal een heel stuk tussen praten en doen". „Als iemand echt dood wil om dat het de enig overblijvende manier is om onoverkomelij ke moeilijkheden op te los sen. En een ander heefi zach te middelen, zodat je niet wordt gedwongen je voor een trein te gooien of van een brug te springen. En derden wordt geen ondraaglijk leed aangedaan door je dood. En levensbeschouwelijke rede nen vormen geen beletsel. Dan is het toch duidelijk. Dat heb ik ook de Rotterdamse officier van justitie gezegd, die mij aanvankelijk moord wilde aanwrijven. Alleen al dat vreselijke woord: moord... Hij zei: „Ik ben er om de wetten te toetsen". Mijn reactie was: „Ik ben hier om het nieuwe rechtsgevoel vorm te laten krijgen". „In de raadkamer, waar ze be sloten dat mijn voorarrest in de Bijlmerbajes werd omge zet in huisarrest, heb ik een halve bladzijde voorgelezen uit zo'n doktersromannetje die je volop in de gevangenis- bibliotheek kan vinden. Dat zijn van die boekjes van schrijvers die ik ervan ver denk dat ze aandelen hebben in de zakdoekenindustrie. Nou. daar gebeurt het ge woon in. Een doktersassis tent die ontdekt dat de vrouw van de chirurg met slaapta bletten uit de doktersapo theek een eind aan haar leven heeft gemaakt. Het is een be kend feit dat het suicidecijfer (aantal zelfmoorden) in de medische sector boven het gemiddelde ligt. Dat heefi te maken met de betere bereik baarheid van de middelen. Waarom zou je die middelen aan gewone stervelingen ont houden? Een van de recher cheurs. die my arresteerden, zei tegen mij: „Mevrouw, ik ben er van overtuigd dat de zelfmoordpil tegen de tyd dat ik net zo oud ben als u vol strekt normaal is „Goed, laat de vrouw die ik uit haar lijden verloste dan niet lichamelijk ongeneeslijk ziek zijn geweest. Maar g.-.vtelijk was ze dat wel. Na al die pijn lijke operaties ken ze op nieuw dat ziekenhuis, op nieuw die lijdensweg niet meer verdragen. Ze kon geestelijk niet meer verder. Ik ben er zeker van dat er voor haar geen andere weg meer was. Ik twijfel geen mo ment. Als ze mij na vele ge sprekken heel rustig en over wogen om hulp vraagt, vind ik het laf die niet te geven. Dan blijf ik er ook tot het laatste moment bij". Ze citeert uit 'De verboden ver zen' van Weremeus Buning: 'De wereld goed genoeg ge kend - En snel vaarwel ge zegd in 't end'. „Ik stop er nu mee. Ik ben blij met de publiciteit waardoor de discussie over euthanasie en zelfdoding hopelijk in een stroomversnelling komt Maar onder deze omstandig heden kan ik geen hulp meer bieden. Mijn man en ik kie zen verder voor rust in het le ven dat ons nog rest". Die rust is betrekkelijk. Want de strijd voor een schoon mi lieu en tegen de kernwapens gaat door Dc andere kant van de medaille. „Hoe groot is de overkill? Heel groot zullen we maar zeggen. En dat moeten we heel fijn vinden, al die bommen. Een pilletje voor een oude vrouw heet dan moord. Terwyl de moord op miljoenen, die zwaar criminelen vreugdevol voorbereiden, defensie heet. Ook dat heb ik dc raadkamer gezegd". Aanschaf nieuwe cruiseschepen vergt miljoenen ROTTERDAM (ANP) - De resultaten van de Holland- Amerika-Lijn (HAL) zul len dit jaar achter blijven bij de winst van 10,7 mil joen dollar die het bedrijf over 1980 boekte. De voor zitter van de raad van be stuur mr. N. van der Vorm zei dit op de jaarvergade ring in Rotterdam. Van der Vorm voegde daar echter aan toe dat er momenteel nog te veel onzekere factoren zyn om een concrete uitspraak te doen over het in 1981 te verwachten BRUSSEL (ANP) - Minister Tuijnman (verkeer en water staat) zal volgende week maan dag, samen met zijn Belgische collega Chabert, een akkoord on dertekenen dat de aanleg van een nieuwe grensovergang (E-10) voor vrachtverkeer tussen Ant werpen en Breda moet bespoedi gen. Gisteren hechtte de Vlaam se deelregering haar goedkeu ring aan het project. Al jaren protesteren bewoners van zowel Vlaamse als Nederlandse gemeenten over de overlast die zij ondervinden van het voortra zende vrachtverkeer dat via Wuustwezel nog altijd de grens over moet. Sinds de nieuwe grensovergang bij Meer gereed is maakt slechts een klein deel van de vrachtrijders gebruik van de ze passage. Alleen de lichtere vrachtwagens konden dit douanekantoor pas seren. Echter, het zware verkeer, vaak geladen met explosieve stoffen, denderde nog steeds over de oude tweebaansweg tus sen Antwerpen en Breda. In overleg met de Nederlandse re gering werd een werkgroep sa mengesteld die tot een gezamen lijk voorstel is gekomen. totale resultaat. Volgens Van der Vorm wordt de divisie toerisme van de Holland-Amerika-Lijn (de cruise-sector) geconfronteerd met de hoge rentestand in Ame rika en met hoge brandstofprij zen, factoren die de omzet niet stimuleren. Voorts zal de in april uitgebroken staking op Bermuda de omzet van het Bermuda-programma negatief beïnvloeden. De Holland-Amerika-Lijn heefi be sloten tot miljoeneninvesterin- gen in twee nieuwe cruisesche pen op basis van drie factoren de huidige positie van dc HAL in de cruiscsector, de verwachte ontwikkeling van de cruise- markt en de lagere exploitatie kosten die nieuwe scheepstypes bieden. Volgens de voorzitter van de raad van bestuur, mr. N van der Vorm. is men bij de HAL opti mistisch over de toekomst van de Amerikaanse cruisemarkt op lange termyn. Uit een rapport van het Amerikaanse ministerie van handel blijkt, dat de omzet in de cruise sector van één miljard dollar zal groeien tot ongeveer drie miljard dollar in het begin van de jaren negentig. De HAL zelf denkt dat, in cruisedagen ge rekend, het capaciteitsaanbod met dertig procent zal toenemen tot en met 1984 Eind 1984 rekent de maatschappij op een bezet tingsgraad van ruim 85 procent in dc cruiseindustrie. schepen die de HAL gaat inzetten, brengen een effi ciencyverbetering van 25 pro cent, aldus Van der Vorm. Een ander voordeel van het nieuwe type passagiersschip ligt in het gebruik van dieselmotoren in pl.i.it v.in voort to wing door stoomturbines Bij de huidige oliepnjzcn levert dat een bespa ring op dc brandstofkosten op van ongeveer vijfiig procent per passagierscruisedag ROTTERDAM (ANP) - Over een mogelijke verkoop van dc char terluchtvaartmaatschappij Transavia door de Nedlloyd Groep valt nog niets te melden, gezien het stadium van de be sprekingen met verschillende gegadigden. Begin 1981 werd nog gedacht aan een termijn van een half jaar voor het vinden van een oplos sing voor Transavia, maar dit wordt zeker een jaar zo zei be stuursvoorzitter B. E. Ruys van de Nedlloyd Groep bij de prcscn- tatie van het jaarverslag. Toekomst Transavia onduidelijk Transavia is een volledige dochter van de door Nedlloyd overgeno men KNSM Group. Nedlloyd zelf heeft een belang van 49 pet in de andere Nederlandse char terluchtvaartmaatschappij Mar- tinair. "Door de constructie van de eigendomsverhoudingen zijn conflicten ingebakken, hoewel Martinair en Transavia volledig zelfstandige maatschappijen zijn", zo zei dc heer Ruys De prijs van Transavia. een kleine f 100 min, vormt voor kopers een obstakel, aldus de Nedlloyd-top- man. Voor deze f 100 min ver krijgt men o m negen vliegtui- ii m. dit voor i 93 ran In dt bi l.m:-, /iin upi,. ri Ih«-rr Ruys sloot de KLM als koper niet uit. Onder bepaalde voor waarden is de KLM misschien bereid tot een transactie.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17