AZ krikt zelfvertrouwen Meespelen op WK mijn ideaal" Ajax heeft hulp van arbiter nodig NSF streeft naar beter samenspel Alkmaarders in bekerfinale na 6-1 winst op Eagles WOENSDAG 13 MEI 1981 Amsterdammers na ze^e AZ zeker van EC-voctl>aI AMSTERDAM (GPD) - Ajax had gisteravond onverwacht de hulp van scheidsrechter Seve- rein nodig om NAC naar een ogenschijnlijk simpele over winning van 4-1 te schieten. De Bredanaars voelden zich door de overdreven vaak en ook nog eens vals fluitende arbiter be nadeeld en lieten dat niet alleen tijdens de wedstrijd,maar voor al ook na afloop bij monde van trainer Jo Jansen overduidelijk blijken. „NAC-Feyenoord is met hem des tijds uit de hand gelopen en nu is het weer zijn schuld dat wij niet met 0-0 de rust hebben ge haald. Bij het eerste doelpunt was al sprake van obstructie", aldus Jansen, die in de 33e mi nuut het veld oprende toen Rij kaard ongestraft Beusenberg mocht wegduwen en vervolgens mocht scoren. Jansen, zelf uitge rust met een gele kaart waar mee hij constant in de dug out wapperde: „Ik wilde daartegen ageren. Als mijn jongens protes teren, krijgen ze een kaart. Dan riskeer ik liever een boete van 400 gulden". Niet alleen Jansen verzette zich echter tegen het openingsdoel punt van Ajax. Ook zijn spelers gingen in de oppositie. Zij wei gerden af te trappen, hetgeen Van Gils zijn derde gele kaart opleverde. Een kwartier voor tijd kon NAC zich andermaal benadeeld voelen toen een on beduidende overtreding van Krijnen tegen invaller Wigge- mansen werd bestraft met een penalty. In die fase maakte het echter weinig uit dat opnieuw Rijkaard kon scoren, omdat de stand toen al was opgelopen tot 4-1. De openingstreffer vormde der halve het breekpunt in een wed strijd die door de Amsterdam mers net zoals zondag tegen MVV lamlendig werd ingezet. In plaats van opnieuw te kiezen voor een tactiek waarmee Ajax de Limburgers zondag na rust oprolde, gaf trainer De Mos weer de voorkeur aan twee cen trumspitsen (Ling en Kieft) bo ven vleugelspelers. Een feit was echter dat Ajax mede door het presentje in de 33e mi nuut pas in de tweede helft weer in zijn element kwam. Pas toen werd er bij vlagen leuk ge voetbald, hetgeen knappe goals opleverden van Vanenburg (na een voorzet van Ling die Beu senberg in de 47e minuut dolde) en Rijkaard, die de bal met een boog over de uitgelopen doel man Von Seydlitz tikte. NAC stelde er naast een tegendoel punt van Lokhof slechts forse tackles en de nodige protesten tegenover, waardoor ook Quaars nog een gele kaart moest incasseren. Ajax had alle gelegenheid om dit povere team naar een forse ne derlaag te spelen, maar vol stond met 4-1 en dan als dank zij het tweede cadeautje van Seve- rein. De Amsterdammers waren al lang blij dat zij zonder hun aanvoerder Arnesen (Ajax zou zijn vervanger al op het oog hebben) nog tot zo'n riante sco re waren gekomen. Bovendien weet Ajax zich sinds gister avond verzekerd van Europees voetbal in het komend seizoen. Omdat AZ zich als landskam pioen heeft geplaatst voor de bekerfinale, mag Ajax, dat al Tiflis vedette Kipiani: DUSSELDORF (GPD) Feyenoords Vaclav Jezek vergelijkt hem met Cruijff: duizen den Georgiêrs kunnen wiid enthousiast worden van zijn acties en hij is in staat een stadion te veranderen in een „Circus Kipiani". David Kipiani (r) en zijn ploeggenoot Gutzaev: beter gevonden dan Pélé. eerder tot die eindstrijd door drong, aan het Europa Cup-II- toernooi deelnemen. Die zekerheid houdt overigens niet in dat de ploeg de competi tie verder als een formaliteit zal beschouwen. Het bereiken van de tweede plaats achter AZ wordt nog altijd als een presti- gezaak beschouwd. In ieder ge val door De Mos, die aan de tien competitiewedstrijden die hij tot nu toe met Ajax heeft ge speeld 19 punten heeft overge houden. De lucht is mede daar door zodanig opgeklaard bij Ajax dat de boetes voor Schrij vers en Ling, die kort geleden werden bestraft omdat zij op een perspresentatie van de nieuwe trainer Linder ontbra ken, zullen worden ingetrok ken. "Cruijff heb ik altijd Hij is licht kalend op het hoofd, maar wel getooid met een zeer artistieke snor (opvallend voor een voetballer uit het Oostblok) en hij spreekt als een van de wei nige spelers van Dinamo Tiblisi redelijk Engels. Hij is de on-Rus- sische vedette in een on-Rus- sisch team: hij is de spelmaker, de regisseur, de man die de lij nen uitzet. Soms virtuoos aan de bal, soms ook dollend, provoce rend. Op David Kipiani (29), na een kort afscheid teruggehaald in het na tionale Russische team. is de hoop van heel Georgie in deze dagen gevestigd. Hij moet ervoor zorgen dat Dinamo Tiblisi woensdagavond als tweede for matie uit de Sowjet-Unie (in 1975 deed Dinamo Kiev het) de Euro pa-Cup II pakt. Hij is ervan over tuigd dat het kan. is echter te be scheiden om dat te zeggen. In plaats daarvan stelt hij ..Het zal zeer moeilijk worden tegen Carl Zeiss Jena, want het wordt een botsing van twee systemen. Te genover het gedisciplineerde krachtvoetbal van Jena moeten wy ons technische spel. geba seerd op improvisatie zetten. Ik weet niet welk systeem het beste is. ik hoop alleen dat het publick wint vanavond. We gaan in de eerste plaats spelen voor de toe schouwers. Die moeten echt voetbal zien, geen oorlog. Die moeten naderhand kunnen zeg gen: bedankt voor dit voetbal". Die instelling is, volgens hem, de voornaamste reden, dat Dinamo in Tiflis zoveel toeschouwers trekt. Gemiddeld komen 65 a 70.000 kijkers op de thuiswed strijden af, „omdat we altijd pro beren ze waar voor hun geld te geven", weet hy. „We proberen het spel te spelen om het spel, we spelen romantisch voetbal met een latijnse inslag. Trots, zelfbe- wust. temperamentvol. Zo is de Georgische aard. zo is ook ons spel. Daarom spreekt het team zo aan, daarom zijn de Georgirs trots op ons. Wij kunnen ervoor zorgen dat Georgi meer bekend heid krijgt". Het is die sterke band met de ach terban. die verbondenheid met het land in de Kaukasus, die maakt dat Georgische voetbal lers zo honkvast zyn. De huidige selectie van Dinamo btyvoor- beeld is al vijfjaar by elkaar. Ki piani zelf speelt al elf seizoenen voor Dinamo en er is voorlopig nog geen haar op zyn hoofd die eraan denkt in het buitenland te gaan spelen ..Misschien later nog eens", schuift hij de vraag van zich af. „Eerst wil ik met het Russische team Spanje halen. Meespelen op een wereldkam pioenschap, dat is myn grote ide aal". Zijn grote voorbeeld heet inder daad Johan Cruyff. Persoonlijk heeft hy J C. altijd beter gevon den dan Pélé. „Wat ik 1974 van hem heb gezien, tijdens het WK in Duitsland, was fantastisch", herinnert hy zich. „Daarmee werd hy voor my de grootste. Ik ben nauwelyks met hem te ver- gelyken. Welnee, die compli menten van Jezek waren leuk, maar ik was het er niet mee eens. Cruyff had veel meer snelheid en kon veel beter dribbelen dan ik ooit zou kunnen" Der i de vroegere Holland- ALKMAAR (GPD) - Otto Roffel, de directeur van het Olympisch stadion in Amsterdam, krijgt het druk. Op het scheiden van de competitiemarkt is hij er - na het binnenhalen van de tweede finalewedstrijd van het Europacup 3-toernooi tussen AZ'67 en Ipswich Town volgende week woensdag - in geslaagd ook de ont knoping van de Nederlandse beker in huis te halen. Nadat Ajax zich vorige week al kwalificeerde door PSV terzijde te schuiven, was het dinsdag avond de beurt aan AZ'67, dat met 6-1 afrekende met Go Ahead Eagles. Of de Amsterdamse stadiondirec teur er echt blij mee is, valt te be twijfelen. De Europacup-return belooft niet meer dan 35.000 toe schouwers op te leveren, nadat vorige week aan de Portman Road de papieren zeer duidelijk in Engels voordeel werden ge schud. Zelfs de mededelingen Spanning in Noord-Ierland is Engeland te groot... BELFAST (ANP) - De Engelse voetbalbond heeft gisteren laten weten dat de voor zater dag 16 mei vastgestelde inter landvoetbalwedstrijd tegen Noord-Ierland niet zal door gaan. Engeland heeft afge zegd als gevolg van de poli tieke spanningen in Noord- Ierland. De secretaris van de bond, Ted Croker, zei: "We vonden het onverantwoord te spelen, zeker nu door geweld enkele jongeren zijn gedood. We hadden geen keus". De manager van het Noordier- se elftal, Billy Bingham, toonde zich erg teleurgesteld over de gang van zaken, en noemde de beslissing "een droeve dag voor de Noordier- se sport". Het duel zou wor den gespeeld in het kader van het jaarlijkse Britse kam pioenschap. Overigens verloor Engeland in het Wembleystadion gister avond een vriendschappelij ke voetbalwedstrijd tegen Brazilië met 0-1. Het win nende doelpunt werd in de elfde minuut gescoord door Zico. Er waren 75.000 toe schouwers. vanaf de andere kant van de Noordzee dat het Engelse voet ballegioen rond de 12.000 sup porters zal opleveren, zal Roffel geen slapeloze nacht kunnen be zorgen. Immers Roffel is wat dat betreft, verzekerd van een financiële ge noegdoening van AZ-zijde en de internationale televisierechten, die door de FIFA aan de EBU zijn verkocht. Als er dus finan cieel gebloed moet worden, zal dat door AZ moeten gebeuren, waar het publiek zich nu massaal van de landskampioen heeft af gekeerd. Waren de 6000 toe schouwers tegen Willem II zater dagavond daar al een schreinend voorbeeld van, de 5000 die gister avond in de halve finale van de KNVB-bekerstrijd tegen Go Ahead Eagles in de Alkmaarse Hout vertoefden, waren daarvan het duidelijke bewijs. Zelfs de 6-1-overwinning op Go Ahead Eagles, waarmee alle te kortkomingen van Deventer zij de door de Alkmaarse formatie aan het licht werden gebracht, zal er ongetwijfeld niet toe bij dragen dat het Noordhollandse legioen nu massaal naar de voor verkoopadressen zal hollen om in het bezit te komen voor een plaatsbewijs voor de bekerfinale, die op Hemelvaartsdag (28 mei) in het Olympisch stadion zal worden verspeeld. Meer dan een revanche voor het ui terst povere optreden tegen Wil lem II was de confrontatie tegen Go Ahead Eagles niet. Pas diep in de tweede helft, toen de De venter ploeg op een onoverbrug bare achterstand van 4-1 was ge plaatst, had het spel van de Kess- ler-brigade weer iets van de glans waarmee het in de eerste helft van het bijna voorbije sei zoen respect afdwong. Zo was er weer iets terug van de agressiviteit in de Alkmaarse ge lederen, waardoor eikaars fouten konden worden ondervangen. Ook ontstonden weer die verras singen met name aan de linker kant van de ploeg, door de niets aflatende ijver van Hugo Hoven- kamp. De AZ-aanvoerder groei de naarmate zijn rol meer waarde kreeg, niet alleen in eerdere be ker- en competitieduels van AZ, AZ'67-oefenmeester Georg Kess- ler zal in de finale van de strijd om de KNVB-beker niet kunnen beschikken over aanvaller Kurt Welzl, die gisteravond drie van de zes AZ-treffers tegen Go Ahaed Eagles voor zijn reke ning nam. Op Hemelvaartsdag (28 mei) speelt Oostenrijk de kwalifica tiewedstrijd in de voorronde van de strijd om het wereld kampioenschap tegen Bulga rije. De Oostenrijkse spits zal ondanks zijn wat tegenvallende presta ties tegen West-Duitsland twee weken geleden - van de partij zijn. De uitgestelde competitie wed strijd AZ'67 - FC Groningen zal op dinsdag 26 mei worden ge speeld. Het duel begint om 19.30 uur. Het eerste divisieduel FC Haarlem - FC Amsterdam is van 16 mei verschoven naar 17 mei. Aanvang is 14.30 uur. maar met name ook gisteravond tegen Go Ahead Eagles. Hovenkamp zelf vond pas in de 35e minuut van de tweede helft daar voor de bekroning door de bal vanaf de rand van het strafschop gebied in de kruising te jagen. Het leverde zijn eerste en AZ's vijfde doelpunt op. De gretigheid waarmee hij na zijn schorsing ac teerde, was typerend voor de te rugkeer van het zelfvertrouwen bij de Nederlandse kampioen en tekenend voor de instelling van de Alkmaarse ploeg die in de openingsfase met twee tegenval lers werd geconfronteerd. De eerste vormde het wegvallen van Van der Meer, stand-in voor de geschorste middenvelder Peter Arntz. Een kopduel leverde hem een scheur boven de wenkbrauw op en Go Aheads Voskamp een flinke hoofdwond. De tweede te genvaller vormde de treffer van Una Ola op een voorzet van Jaan de Graaf, nadat Henk van Rijns oever - door de terugkeer van Hovenkamp dit keer als rechts achter opererend - in de fout was gegaan. Tegenslag Zestig seconden had AZ'67 nodig De Oud-Alkmaar der Jaan de Graaf kon geen traan laten na het forse verlies i Nygaard haalde de Spakenburger wat oude herinneringen op. om die tegenslag te verwerken. De doelpuntenmaker heette Ro nald Spelbos, die vanaf de straf schopstip doelman Jan de Boer kansloos liet. nadat Wijnberg AZ-middenveider Weijsters in het strafschopgebied had vastge houden: 1-1. Dat de score in de resterende 35 Schotse beker voor Rangers GLASGOW (ANP) Glasgow Rangers is voor de 24de maal be kerwinnaar in Schotland gewor den. De herhaling van de wed strijd tegen FC Dundee werd gis teravond door de Rangers met 4—1 (3—1) gewonnen. De eerste wedstrijd was zaterdag in een ge lijk spel (0-0) geëindigd Dundee heeft slechts eenmaal de beker gewonnen. Het was de vijfde maal dat Dundee tot de eind strijd doordrong. minuten voor de rust slechts werd opgevoerd tot 3-1. dankte Go Ahead Eagles uitsluitend aan AZ. Tol en Welzl werden met na me door de uitgeruste Nygaard bij herhaling in stelling gebracht, maar schoven even zovele malen de verantwoordelijkheid af door de kansen aan hun medespelers te gunnen, daar waar het de af werking betrof. Pas toen Welzl niets anders over bleef dan zelf te schieten - nadat De Boer een vlak voor de doellijn opspattende bal van Metgod niet klemvast kon krijgen en AZ daarmee naar 2-1 schoot - be greep de Oostenrijker dat er van hem ook iets anders werd ver wacht, dan alleen maar wat heen en weer geloop in het vijandige strafschopgebied. Een identieke situatie leverde AZ drie minuten voor rust de derde treffer op waarbij Hovenkamp inschoot. De Boer pareerde en Nygaard scoorde: 3-1. Voor Go Ahead Eagles was daar mee het geloof in een finale plaats ten einde. Mak liet de for- zijn ploeg Eagles. Met Kristen matie van trainer Kohn (..We zyn op alle fronten geklopt", stelde Kohn later) zich naar de slacht bank leiden, zonder ook maar één keer tegen te stribbelen Het resultaat was een drietal trefTers, opgeist door Welzl (tweemaal) en Hovenkamp (de mooiste). superstar brengt hem byna automatisch terug naar de vorige tegenstander: Fcyenoord. In de halve-finalepartij in Tiflis inde Kipiani de lof die hij nu zo be scheiden afdoet; in de return in Rotterdam was hy nergens. „Maar dat was ook geen voetbal len meer daar", kykt hy bitter achterom. „Feyenoord wilde van ons winnen zonder zelf te voet ballen. En die Oostenrijkse arbi ter was fantastisch", schimpt hy sarcastisch. „We hebben onze goals later teruggezien. Minstens twee daarvan waren mhrar Dal ik er zelf niet uitkwam had ook een reden. Van Til. die tegen me hep, had een uur lang maar één gedachte: hoe breek ik zyn been. Daar werd ik bang van. maar als het anders had gelopen, als Feye noord nog een keer had ge scoord, was ik echt wel brutaler gaan spelen". Waarmee Kipiani maar wil zeggen, dat hy bepaald geen angst heefi voor de persoonlijke dekking die hem woensdagavond ongetwij feld ook te wachten staat „Als zo'n speler alleen aan voetballen denkt, heb ik daar geen proble men mee Dan probeer ik toch hem te ontlopen, want zo is mijn spel nou eenmaal. Ik ben niet plaatsgebonden, als ik overal op kan duiken, voel ik me sterk Ik hoop dat het kan. ik hoop dat het voetbal zegeviert". PAUL DE TOMBE Nielsen nog twee jaar bij Feyenoord ROTTERDAM (ANP) - Iwan Niel sen heefi gisteren zijn contract met Feyenoord met twee jaar verlengd De 24-jange Deen, wiens huidige overeenkomst nog een looptijd van een jaar heefi. staat nu tot en met het seizoen üiH.i H4 inei.- Rotterdam eradi visievereniging onder contract. (5837E&X5 /S flW lfëQS5> A/QÏOCW7&JD SZAAdJ *ZAA<ZOM a/r7B3^J(XAl I//W 'WUS 73c AMSTERDAM (GPD) - Na de kortsluitingen tussen sport en po ontstaan door opvattingen vóór en tegen boycot van de Spelen in kou en het mini-wereldkampioenschap voetbal in Uruguay, is t overlegsituatie op gang gebracht tussen vertegenwoordigers v vier grootste kamerfracties (D'66. CDA. VVD en PvdA) en de h landse Sport Federatie De bedoeling is diepgaande controverse sen sport en politiek in het vervolg waar mogelyk te voorkomen Met deze mededeling opende de voorzitter van de NSF. de heer 1 Dorst, gisteravond in Amsterdam de voorjaarsvergadering van z deratie, die als gevolg van een weinig interessante agenda geen o kelyke zaken bevatte. Het lag voor de hand dat de laatst gch« bespreking met het ministerie van financien over beklemmende werpen als btw-hcffing, vennootschapsbelasting en hoofd cl ylu sprakclykheid van voornamelijk penningmeesters van clubs wen geroerd. Zonder nieuwe gezichtspunten echter, omdat alles nog stadium van overleg verkeert „Wel", aldus NSF-secretaris dr. Wim de Heer mogen wc 1 we precies op tyd zijn gekomen. Anders had de zaak al n ten". Eind juni staat een volgende bespreking op het f eind juli wordt een antwoord van de (nieuwe1) staats stellen dat rvast geze- ramma en acht. In de uitgangspunten van het overleg s erkend dat in het algemeen bepaalde i politieke instanties niet kunnen wordt geval kunnen de Nederlandse regering samen wenselyk achten 'dat vertegc sportorganisaties zich niet zouden mo< bruik en niet zouden moeten deelnemt tin Voorts zullen Nederland met dc nale ontmoetingen Daardoor kan worder dat betrokkenen elkaar voor voldongen fei men van overleg zal gelcidclyk een struc den. ort-poliliek de nationa n politiek g ortmanifest sportorganisaties

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13