Reagans begroting aanvaard Krijgt Strauss alsnog gelijk? Duel Giscard-Mitterrand: spanning tot het laatst mmmw Democraten zwaar verdeeld in Congres Franse presidentsverkiezing Verkiezingen West-Berlijn 9 1981 TEL AVIV (Reuter) - Het politiek fortuin van de rechtsnationalisti- sche Israëlische premier, Mena- chem Begin, is opnieuw toegeno men. Volgens de gisteren in het dagblad Haaretz gepubliceerde uitslag van een opiniepeiling heeft zijn populariteit haar hoog ste punt in twee jaar tijd bereikt. Het krachtige optreden van de pre mier in de kwestie van de plaat sing van Syrische raketten in Li banon leek sterk bij te dragen tot dit resultaat. Van de ondervraag den noemde 41,7 procent Begin hun populairste minister. Dat was tien procent meer dan een maand geleden en de hoogste score sedert 1979. De peiling werd gehouden toen de crisis in Libanon zich toespitste. Daarna kreeg hij veel bijval van het publiek na zijn emotionele aanval op de Westduitse bonds kanselier Schmidt na diens uit spraken in Saoedi-Arabiè over Palestijnen en PLO. Jit een peiling waarvan de uitslag enkele dagen geleden in de Jeru salem Post werd gepubliceerd, bleek dat het Likohet van Begin in de campagne voor de verkie zingen van 30 juni in een nek- aan-nek-race gewikkeld is met de oppositionele Arbeiderspartij die op een grote overwinning re kende. In een vraaggesprek ter gelegen heid van onafhankelijkheidsdag (7 mei) zei de 70-jarige premier dat hij volkomen hersteld was van de twee hartaanvallen die hij sedert zijn ambtsaanvaarding in 1977 gehad had. Op moreel vlak voelde hij zich, naar hij zei. thans veel beter dan in de afgelopen vier jaar het geval was geweest "Dat komt omdat ik nu in ge vecht ben". Hy beloofde ook dat zolang hij eer- ste-minister zal zijn, "wij geen enkele sector van Judea en Sa maria, (de westelijke Jordaan-oe- ver). de strook van Gaza en de hoogte van Golan zullen opge ven". "Wij willen in Eretz-Israèl (het bij belse land van Israel) met de Ara bische inwoners leven in een kli maat van wederzijds respect. Maar wij zullen geen enkele sec tor van het gebied laten terugke ren onder buitenlands soeverei niteit". (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - De Democratische meerderheid in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden is in de eerste politieke krachtmeting met president Reagan en zijn Re publikeinen versplinterd. Niet minder dan 63 Democra ten stemden voor Reagans begrotingsplan. Een Demo cratisch alternatief dat aanvankelijk in de begrotings commissie was aangenomen, werd naar de archieven verwezen. Het is tekenend voor de werkelijke betekenis van het De mocratische overwicht in het Huis van Afgevaardigden, de enige nationale beleidsinstelling waar de Democraten nog een meerderheid hebben. Het alternatieve plan van de De mocraten, dat ook door het Witte Huis en budget-directeur David Stockman als een knap stuk was dat bij de verpletterende ne derlaag van hun voorstel gelden voor defensie over te hevelen r sociale programma's. werk werd bestempeld, had niet Over de details van het budget alleen de steun van de begro tingscommissie; ook de Demo cratische leiders van het Huis, onder aanvoering van voorzitter Tip o'Neill, stelden zich erachter, en ten slotte werd het aanbevo len door een sterke coalitie van de vakbonden en libarele belan gengroepen. Maar die bundeling van krachten viel uit elkaar on der de druk van de soepel opere rende politieke machine die voor Reagan in het parlement en daar buiten aan het werk is. De president zelf verscheen boven dien voor een dramatisch eerste optreden na de aanslag, in een gezamenlijke zitting van het Congres, om nog maar eens dui delijk te maken hoe slecht het voor Amerika zou zijn als zijn plannen zouden worden verwor pen. Angst De Democraten, die in een onver wacht groot aantal naar de Repu blikeinse zijde zijn overgelopen, hopen op die manier het loon van de angst te kunnen plukken, als zij in 1982 moeten worden herkozen door een bevolking die verandering wenst. Conservatie ve politieke belangengroepen la ten geen poging ongedaan om de Democraten te confronteren met grove acties, als zij in het Con gres anders stemmen dan het po litieke patroon in hun districten lijkt voor te schrijven. Intussen zijn de vooruitzichten voor de Democraten niet opwek kend en heeft Huis-voorzitter O'Neill, een man met grote macht, invloed en ervaring, groot prestigeverlies geleden. „Een moet intussen nog verder den beraadslaagd. Naar ver wachting zal Reagan op veel meer tegenstand moeten reke nen als het besluit tot belasting verlaging moet vallen. Niet al leen heeft het Witte Huis nog scherpere beknotting van de so ciale voorzieningen aangekon digd dan aanvankelijk was voor zien, maar bovendien zal bij na dere specificatie van de uitgaven en de besnoeiingen daarop nog veel rechtstreekser met lokale belangen rekening worden ge houden. Zodoende staat de VS dan ook een zomer van intensie ve politieke guerrilla-strijd te wachten. Want Reagans plannen zijn nog on beproefd en zowel in Washing ton als in het financile centrum Wall Street bestaat ernstige twij fel over de vraag of de combina tie van belastingverlaging, min der overheidsuitgaven in het al gemeen maar zeer veel meer voor defensie, wel zal kunnen lei den tot minder inflatie en een be ter economisch klimaat. Als dat niet lukt zal het, zo voorspellen Democraten, met Reagans poli tieke glorie snel gedaan zijn. Niettemin was Reagans eerste gro te politieke overwinning hop de Democraten in de volksverte genwoordiging een historisch gebeuren. Die zege betekent dat een abrupte ommekeer in het be leid tot stand zal komen, waar mee een halve eeuw wetgevende Democratische arbeid op het ge bied van armenzorg, gezond heidszorg en dergelijke wordt ontmanteld en geslecht. President Reagan heeft gisteren zijn eerste grote politieke overwinning behaald. Het Congres ging akkoord met zijn begrotingsplannen. Even voor de stemming plaatsvond kruiste hij, samen met twee van zijn medewer kers, de vinger. paard dat snel rent, loopt niet al- r7-v.r^k^A o lroVkivinl- tijd lang", verklaarde hij na af- ZiWeCQS KaDlIiet loop slapjes, terwijl Reagan van uit het Witte Huis liet weten dat eindelijk naar het volk was ge- atgCtXCCieil luisterd, nadat het al jaren de re gering had aangespoord orde op zaken te stellen. In Democratische kring maken de liberalen scherpe verwijten aan het adres van hun falend leider schap, dat op geen enkele manier tegemoet wilde komen aan hun verlangens tegenstemmen dui delijk vast te leggen. Als ooit dui delijk is geworden dat het tij voor de liberalen is gekeerd, dan STOCKHOLM (AFP.DPA) - De Zweedse regering onder premier Faelldin is gisteren afgetreden. Hioj heeft de consequenties ge trokken uit het feit dat de coalitie van drie partijen uiteengevallen was. De conservatieven trokken zich onlangs terug uit de rege ring naar aanleiding van een ge schil over de belastingpolitiek. (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - Zondagavond rond acht uur zullen de Fransen weten hoe hun president heet de komende zeven jaar. Terwijl de stembus sen dan nog maar nauwelijks dicht zijn, hebben de computers hun werk al gedaan. Alleen wan neer het op een 'foto-finish' uit loopt, kan de spanning tot laat in de avond voortduren. Prognoses over de uitslag durft niemand meer te geven. Het spel van krachten blijft tot op het laatste moment in beweging en het hangt er helemaal van af hoe groot de beroemde 'angst'zal zijn die ontevreden kiezers er eventu eel toch toe drijft niet op de socia listenleider, maar op de ouwe trouwe president Giscard te stemmen. Wat er gebeurt wanneer Giscard herkozen wordt, is een vraag die makkelijk te beantwoorden valt: er gebeurt in het geheel niets. Van de in verkiezingsangst geda ne beloften zal niet veel terecht komen. De ruzies tussen gaullis ten en president-aanhangers gaat op dezelfde voet voort, ondanks de woorden van beterschap. Pre sident Giscard zal proberen een op het volk wat vriendelijker overkomende premier te vinden, en hij zal weer heel wat gaullis ten in zijn kabinetten opnemen. De franc zal het moeilijker krij gen, de atoomcentrales ter op wekking van elektriciteit wor den afgebouwd, het leger gaat over tot ingebruikneming van de neutronenbom. En natuurlijk: de inflatie blijft stijgen. Vaag Wat er gebeurt wanneer Mitterrand wint, is een andere vraag. Ze houdt de gemoederen intens be zig en valt nauwelijks te beant woorden. Zo vaag is de socialisti sche presidentskandidaat over zijn ware plannen gebleven. Met geen woord heeft Mitterrand tij dens de verkiezingscampagne gerept over het lijvige 'socialisti sche project', een boek van 380 pagina's, waarvan de tekst in ja nuari 1980 met 84,97 procent van de socialistische mandaten werd geaccepteerd. Het project is ge bouwd op het uitgangspunt van een klasseloze maatschappij waarin „de oorzaken van de uit buiting van de ene mens door de ander" zijn weggevallen. De communisten dienen zich vol gens deze socialistenbijbel te scharen achter „de politiek die er op uit is de structuren van de Franse samenleving geheel te veranderen". Het meest praktische probleem van het moment is de eventuele ontbinding van het parlement. Zelfs op dit punt heeft Mitter rand kans gezien in het vage te blijven, al krijgt men - naar hem luisterende - de indruk dat hij meteen na zijn verkiezing het parlement naar huis zal willen sturen en niet zal wachten totdat zijn regering zal zijn geformeerd. Het scenario zou ei in dat geval als volgt uitzien: president Mit terrand aanvaardt 25 mei zijn ambt. Op zijn laatst 1 juni ont bindt hij het parlement. De ver kiezingen vinden dan naar alle waarschijnlijkheid op 21 en 28 juni (in twee ronden) plaats. Het hangt er nu maar helemaal van af hoe deze parlementsverkiezin gen uitvallen voordat enige in druk verkregen kan worden over het mogelijke succes van Mitter rand's ambtstijd. Het huidige parlement werd in maart 1978 ge kozen. Communisten en socialis ten gingen toen met twaalf resp. negen zetels vooruit. De gaullis ten verloren er 23, de aanhang van Giscard won er 17 en ten slotte eindigde de regeringscoali tie met een comfortabele meer derheid. Dat betekende het ein de van de linkse droom van het 'gemeenschappelijk program', die al in een eerder stadium ern stig door de communisten was verstoord toen ze in de gaten kre gen dat ze in een dergelijk be wind niet meer dan de tweede viool zouden spelen. Wat er ook gebeurt: Mitterrand heeft in het vooruitzicht gesteld het minimumloon te zullen op trekken en de arbeidstijd terug te brengen tot 35 uur per week Op de essentile vraag of dit wel dan niet met behoud van volle dig loon gepaard zal gaan, heeft de socialistische kandidaat zich weer in wolken gehuld. En wat zeker ook niet tegen te houden valt: de nationalisatie van alle Franse banken en verzekerings maatschappijen, benevens die van elf grote particuliere indus- trile groeperingen. Op de lijst komt onder andere voor de vlieg tuigmaker Dassault (van de Mi- rage), de computer-gigant Ho- neywell-Bull, ITT-Frank rijk, het staalbedrijf Usinor en het chemi sche en textielimperium Rhone- Poulenc. Alles bij elkaar gaat het om ruim een miljoen werkne mers en het zal de door Mitter rand bestuurde staat 30 miljard francs kosten om al die overna mes te financieren. Elan Verder rekent Mitterrand op 'een groot nationaal clan' dat hem kennelijk over de knelpunten heen dient te helpen die hij in zijn lyrisch verwoord enthou siasme over het hoofd heeft ge zien. Het zal heel sterk van de rol van de communisten afhangen (welke plaats bekleden ze straks in het nieuwe parlement) of een aantal hervormingsplannen kan worden doorgevoerd. Mitterrand heeft de indruk gewekt dat hij geen revolutie wil, maar een evo lutie. Met name de nu al sidde rende belastingbetalers met hun in Frankrijk traditionele tweede huis en hun bootje in Bretagne zal de strop langzaam, maar wel zeker, worden omgedaan. Een heel andere vraag bleef on beantwoord. Ze werd Mitterrand gesteld door president Giscard in het na veel vijven en zessen dinsdag gehouden tv-debat. „Wat doet u als het nieuwe parle ment in samenstelling nauwe lijks afwijkt van het huidige?" In dat geval is het land onregeer baar. Mitterrand zal moeten af treden, zo suggereerde Giscard. Mitterrand ging een antwoord uit de weg. Als Giscard verliest, valt hem wei nig meer te doen over. Hij wordt automatisch lid van de 'grond wettelijke raad' en kan in die functie geen deel uitmaken van het parlement. De grondwettelij ke raad heeft een controlerende functie op het hoogste niveau. Politiebureau in Polen in brand WARSCHAU (UPI) Jongelui hebben gisteren brand gesticht in een bureau van de spoorweg politie in Otwock, bij Warschau, uit protest tegen het politie-op- treden. De politie zou donderdag twee dronken jongelui hebben afgetuigd. De afdeling-Warschau van de vakbond Solidariteit, die de rel bekendmaakte, beschikte over weinig byzonderheden Het gebouwtje is uitgebrand, maar ten tijde van de brand h htil was er waarschijnlijk niemand in het gebouw. Het broeide in Otwock al sinds donderdagmiddag, toen plaatse lijke leiders van Solidariteit ver scheidene honderden jongelui wisten te weerhouden van een bestorming van het politiebu- BERLIJN - Op een van de affi ches. waarmee de .Alterna tieve lijst voor democratie en milieubescherming" in Ber lijn verkiezingspropaganda bedrijft, zijn onder de kreet „Jullie hebben de keuze" drie zonderlinge vogels afgebeeld die angstig naar een groene egel staren. Die vogels - de eerste half skelet maar met das en pak. de tweede met weliswaar opgeheven kop maar voor de rest week en slap en de derde klein en bang - symboliseren de drie zoge naamde gevestigde partijen (CDU. SPD en FDP) in West Berijn, de groene egel stelt de alternatieve beweging voor- Dit plakkaat geeft goed weer wat er aan de vooravond van de vervroegde verkiezingen van 10 mei in West-Berlijn aan de hand is. De partijfunctio narissen. vooral die van SPD en FDP die het meest door de egel-party worden bedreigd, sidderen voor het kleine ste- keldier. Verkiezingsonder- zoek heefl namelijk uitgewe zen dat de Alternatieve Lijst (AL) op zo n goed resultaat kan rekenen, dat voor het eerst een regeringsvorming door buitenstaanders kan worden geblokkeerd: zonder de „alternatieve groenen" zou geen senaat (het bestuur van Berlijn) kunnen worden ge vormd die over een meerder heid in het stadsparlement beschikt. Dit zou geenszins „dramatisch" - een woord dat door de ver schillende politici steeds veelvuldiger wordt gebruikt - zijn, als de uitslag van de ver kiezingen in West-Berlijn min of meer op zichzelf zou staan. Maar dat is niet het geval. In Bonn gaat vrijwel iedereen er vanuit dat het Berlynse ver kiezingsresultaat op iets lan gere termijn consequenties kan hebben voor het al dan niet voortbestaan van de so ciaal-liberale regeringscoali tie. die vanwege ernstige me ningsverschillen over zulke belangrijke vraagstukken als kernenergie, vrede en veilig heid (NAVO-politiek) toch al niet meer zo solide is. De vervroegde verkiezingen van morgen zijn ongetwijfeld de spannendste uit de Berlijn- se geschiedenis. Dat er al na twee in plaats van de gebrui kelijke vier jaar weer gekozen moet worden, komt door het smadelijk mislukken van de vroegere senaat-Stobbe. De directe aanleiding daartoe was een bouwschandaal (Garski) van ongekende om vang. Dat kostte de Westber- lijnse belastingbetalers ruim 115 miljoen mark. De oorza ken lagen uiteraard dieper: de in 1979 nieuwgevormde se naat van SPD en FDP was er niet in geslaagd een eind te maken aan het klimaat van corruptie en belangenver- vlechting m het westelijk deel van de vroegere Rijkshoofd stad. Toen de regerende burgemees ter van Berlijn, Dietrich Stob be (SPD), uiteindelijk werd vervangen door de toenmali ge Westduitse minister van justitie, Hans-Jochen Vogel - de „kroonprins" van bonds kanselier Helmut Schmidt - leek het erop dat Berlyn voor de SPD zou kunnen worden „gered". Ook al omdat Vogel ogenschijnlijk moeiteloos in staat bleek een nieuwe senaat te formeren i lalf maart 11 kondigde Vogel nog dat de so ciaal-liberale coalitie in West- Berlijn een reèle kans had op 10 mei de absolute meerder heid te bereiken. Inmiddels is aan dat geloof een eind geko men - hoewel dat uiteraard niet in het openbaar wordt verkondigd. Waarom de zaken anders zijn gelopen. is niet zomaar aan te geven Het fett dat Berlijn ook onder Hans-Jochen Vogel te lijden heeft gehad, in de vorm van ernstige rellen, speelt ze ker een rol. Vandaar de voort durende aantrekkingskracht van de Alternatieve Lyst, die niet alleen aanhangers van de nieuwe buitenparlementaire oppositie mobiliseert, maar vooral ook al die jongeren die lcvensvoorstcllingen hebben ontwikkeld buiten de „waar den van de burgerlijke maat schappij", levensvormen geo riënteerd op milieubescher ming. afwijzen van atoom energie en niet m de laatste plaats de ontkenning van het bestaande „partyen- establishmcnt" Op de eerste vcrkiezingsbyeenkomst van de alternatieven in het ge bouw „Neue Welt" aan de Ha- senheide. waar Willem Breu- kers muziek werd gespeeld, werd het woord "Scheisse" (trep. klote) veelvuldig ge bruikt ik het meest het woord „Scheis- se" (troep, klote). De verkiezingsbrochure van de Alternatieve Lijst, gedrukt op milieuvriendelijk, grys recyc- ling-papier, biedt iedereen wat. De egel-party is een ver zameling, een beweging van talloze „autonome minder heidsgroeperingen": van hor moseksuelen. feministen, krakers, gevangenen, milieu beschermers enz. Dat weer spiegelt zich in de kandidaten voor het stadsparlement: naast de advocaat Otto Schi- ly, die terecht naam heeft ge maakt als verdediger van RA- F-gevangenen. staan daar ook de vroegere commune-paus en e?c-communist Dieter Kun- zclmann en de wegens ont voering van de CDU-politicus Lorenz veroordeelde (nog niet rechtsgeldig) Gerald Klopper op. Maar ook de „al ternatief-moeder" Ursula Schaar (58) en de linkse politi coloog. prof. Ossip K. Flech- thein (72). Volgens opiniepeilingen zou de Alternatieve Lyst morgen kunnen rekenen op meer dan 8 procent van het aantal kie zers (in 1979 nog slechts 3.7 procent). Daarmee is de kies drempel ruimschoots bereikt en dat houdt in, als eerder ver meld. dat de alternatieven een eventuele sleutelpositie kun nen gaan innemen Volgens dezelfde opinicvergelyking en soortgelyke enquêtes haalt de CDU namelyk niet de ab solute meerderheid (voor spelling 48 procent tegen 44.4 procent in 1979). en moet de SPD rekenen op een groot verlies (33 tegen 42,7 procent in 197LM. Ook de liberalen kunnen er niet op hopen het resultaat van twee jaar gele den, 8.1 procent, te verbete ren. Integendeel, er wordt vermoed dat de FDP rond de kiesdrempel van 5 procent zal Theoretiscn zyn er. op Dasis van deze voorspellingen, zo n 17 coalities mogelyk Maar de meesten daarvan zyn al by voorbaat uitgesloten, bijvoor beeld een „olifantenhuwe- lyk" tussen SPD en CDU, maar ook elk bondgenoot schap van SPD of CDU met de Alternatieve Lyst Hoewel de FDP vooralsnog met woor den heeft ontkend ooit met de CDU in Berlijn te willen gaan regeren, lijkt het vele waarnc mers niet uitgesloten dat dit toch zal gebeuren als de CDU inderdaad de grootste partij wordt. En dan treedt het me chanisme in werking dat de FDP alleen nog maar in Bonn samenwerkt met de SPD en in welgeteld nog ÉEN andere deelstaat: Hessen. De geschiedenis heeft uitgewe zen dat de liberalen in Bonn pas van coalitiepartner wisse len als dat in de deelstaten min of meer is voorbereid. Zo gebeurde het in 1969 en nogal wat politici achten het niet uitgesloten dat iets dergelyks zich volgend jaar. als uitvloei sel van onder meer Berlyn, herhaalt. Franz Josef Strauss zei na de bondsdagverkiezin gen van oktober vorig jaar. dat kanselier Helmut Schmidt een Pyrrhus- overwinning had behaald. De CDU CSU van Strauss had weliswaar zeer veel verloren, maar de grootste regenngs party SPD had in tegenstel ling tot de FDP een slecht re sultaat geboekt. Een veelvul dig gestelde vraag in Bonn is op dit ogenblik of Strauss via de verkiezingsuitslag in Ber lijn toch gelyk krygt

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9